» »

Global warming

Global warming

Temo vidijo: vsi
««
78 / 386
»»

kitzbrado ::

>Men je kristalno jasno za vse primere, ki jih je naštel Thomas, katere vaše postulate kršijo.

Če je tako kristalno jasno, potem me prosim razsvetli z obširno razlago.

EDIT: Pa ne pozabi na vire. Sicer se je brezveze pogovarjat.

Zgodovina sprememb…

kitzbrado ::

>Kuk se haklajo to na eni postranski temi, ne morš verjet.

Osnovna energetska bilanca je postranska tema? Ko se pogovarjamo o globalnem segrevanju? Drzna izjava še celo zate, ni kaj.

TESKAn ::

Ja, je postranska tema. Osnovna tema je, ali co2 res toliko doprinese k segrevanju, da ga je smiselno omejevat - ob predpostavki (okrog katere se tudi da debatirat), da višje temperature res pomenijo slabše življenske pogoje za ljudi.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

kitzbrado ::

In kako boš prišel do odgovora na svoje temeljno vprašanje, če ne boš razumel osnovne energetske bilance? Kako boš prišel do odgovora, če ne boš razumel niti mehanizma, preko katerega CO2 segreva površje?

EDIT: S tem ciljam na to, koliko CO2 prinese k segrevanju. Kakšen vpliv ima lahko segrevanje je tema zase, se strinjam.

Zgodovina sprememb…

lufthammer ::

>>>>da je minimalna nočna temperatura več kot 25°C (za Death Valley to velja). In tako po minimumu ta lokacija odda 447W/m2. Pa pri tem tega, da je podnevi nad 40°C sploh ne upoštevamo.


Gundolf, samo vprašanje, od kje ti podatki o temperaturah? Sam najdem le tole spodaj - za včeraj npr. oz. za 1.avgust recimo in so razlike precejšne.


Death Valley, California History & Almanac

26.september 2007
Actual: Average : Record :
Temperature:
Mean Temperature 67 °F / 19 °C -
Max Temperature 86 °F / 30 °C 88 °F / 31 °C 100 °F / 37 °C (1999)
Min Temperature 48 °F / 8 °C 59 °F / 14 °C 48 °F / 8 °C (2007)

1. avgust 2007
Actual: Average : Record :
Temperature:
Mean Temperature 90 °F / 32 °C -
Max Temperature 102 °F / 38 °C 100 °F / 37 °C 109 °F / 42 °C (1996)
Min Temperature 79 °F / 26 °C 71 °F / 21 °C 64 °F / 17 °C (1997)

gumby ::

>>Pa ne pozabi na vire. Sicer se je brezveze pogovarjat.

nismo vec sposobni sami razmisljat?:\
my brain hurts

Thomas ::

> In kako boš prišel do odgovora na svoje temeljno vprašanje, če ne boš razumel osnovne energetske bilance?

Če ti misliš, da je ne razumem, to niti ni pomembno. Vso toploto dobi Death Valey od Sonca in vso izseva nazaj. Kakšna je krivulja ogrevanja in ohlajanja se vidi iz meritev temperatur. Vsak dan nekoliko drugačna, stvar (mikro)okliščin.

Vsako toplotno sevanje atmosfere TUDI izvira iz toplote, pridobljene od Sonca. Atmosfera sama ne generira nič. Atmosfero grejejo od Sonca ogreta tla, nekaj pa je tudi direktne absorbcije sončne svetlobe.

Ti se spotikaj ob to kolikor hočeš, mutita z Gundolfom in cepita dlake kolikor vama drago, tema JE postranska. Tema je "hudobni antropogeni CO2 ... yada, yada ...".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

lufthammer, od tule mi podatki: Death Valley weather Seveda je najbolj vroče sredi poletja, julija. Takrat ko je sonce najvišje na nebu. Po teh podatkih bi lahko celo napisal, da je temperatura cel dan več kot 30°C. Ampak mi je bilo že 25 zadost za point narest...

Isto bi lahko tudi tistih vpadnih 435 šel pomnožit s cos (13) in dobil še manjšo vrednost (424) za max prispevek Sonca. [13 zato ker je poleti sonce na 23° S širine, DV je pa na 36° S širine]

Thomas ::

Izsevavanje puščave pri 30 stopinjah ni kar toliko, kot se Gundolfu zdi.

Stvar albeda. Če je albedo majhen, seva precej malo in se torej počasi ohlaja. Kot recimo segreta žlica.

ZATO Gundolf je tale tvoja računska špekulacija brezveze.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

> Vsako toplotno sevanje atmosfere TUDI izvira iz toplote, pridobljene od Sonca. Atmosfera sama ne generira nič. Atmosfero grejejo od Sonca ogreta tla, nekaj pa je tudi direktne absorbcije sončne svetlobe.

Dobro da to tako zavzeto ponavljaš. Ker to je verjetno edino s čimer se vsi strinjamo. In če boš še tako ponavljal, se bomo še vedno vsi strinjal :) Problem je, kjer ti ne razumeš termodinamike in ti ni jasno, kako lahko toplogredni efekt segreje površje (pri tem je treba besedo 'segreje' razumeti kot: povzroči, da je temperatura v ekvilibriumu višja, kot bi sicer bila). To je edini problem, zaradi katerega se vrtimo okoli tople grede.

No, ampak vsaj nisi sam v tem nerazumevanju. Vedno boš dobil folk, ki bo ponavljal, kako hladnejše telo ne more segreti toplejšega in ne bo videl preko tega.

Gundolf ::

Thomas, emisivnost tal v DV je več kot 0.85 za vse vse valovne dolžine med 4 in 14 mikrometri. Za večino nad 0.95. Problem zate je, da je albedo za vidni spekter večji od albeda za IR.

Thomas ::

Tole tvoje "gretje Zemlje" od zraka nad njo, ki da je blazno kunšntna stvar, je ena oslarija tudi zato, ker zrak nad nami sploh ne premore toliko toplote, nima akumulirane toliko toplote, kot jo po tvojem prepričanju izseva navzdol.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

> Tole tvoje "gretje Zemlje" od zraka nad njo, ki da je blazno kunšntna stvar, je ena oslarija tudi zato, ker zrak nad nami sploh ne premore toliko toplote, nima akumulirane toliko toplote, kot jo po tvojem prepričanju izseva navzdol.

Sploh ne rabi imet zrak neke strašne količine toplote akumulirane. Sej je vse kar dela to, da preusmerja sevanje, ki izvira iz površja, nazaj proti površju.

Thomas ::

> Sej je vse kar dela to, da preusmerja sevanje, ki izvira iz površja, nazaj proti površju.

Torej imamo nekoliko počasnejše ohlakanje površja. Nič drugega. Vsa toplota je prišla od Sonca podnevi, potem pa že tudi podnevi in še celo noč, išče svojo pot ven, v Vesolje.

Vsa toplota je s Sonca.

True?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

> Vsa toplota je s Sonca.
> True?

Seveda je vsa toplota s Sonca. Sej morda je bil tisti moj stavek o tem, kako se vsi strinjamo, da atmosfera ne pridela nič energije majhen hint na tole? Ampak pazi, to še ne pomeni, da je toplotni tok v površje sestavljen le iz toplotnega toka iz Sonca.

Thomas ::

> to še ne pomeni, da je toplotni tok v površje sestavljen le iz toplotnega toka iz Sonca.

Seveda pomeni. Lahko ga je sicer nekaj sposojenega iz včerajšnjga toka Sonca, ali prejšnjeurnega toka Sonca.

Ampak VEDNO je SAMO tok Sonca.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

>> to še ne pomeni, da je toplotni tok v površje sestavljen le iz toplotnega toka iz Sonca.
> Seveda pomeni. Lahko ga je sicer nekaj sposojenega iz včerajšnjga toka Sonca, ali prejšnjeurnega toka Sonca.

Zdej ti pa očitno ni jasno kaj je toplotni tok iz Sonca. Oziroma si kar neko svojo kvazi definicijo izumil, tako kot za toplogredni efekt. Če boš vsakemu toku, katerega energija posredno izvira iz Sonca rekel, da je to "tok iz Sonca" boš imel vse takoj kar vse tokove iz Sonca.

Toplotni tok iz Sonca je tisti, ki gre direkt od Sonca. Zraven lahko kvečjemu prišteješ tistega, ki pride do površja posredno, preko atmosfere (preko absorbcije v atmosferi in nato radiacije proti površju). Ampak to še ni celoten tok v površje. Kdaj boš priznal, da atmosfera prispeva ogromen tok v površje (spet to nikjer ne pomeni, da sama 'proizvede' energijo zanj)?

Še drugače rečeno, toplotni tok iz sonca v atmosfero je veliko manjši, kot toplotni tok iz atmosfere v površje.

Thomas ::

> Kdaj boš priznal, da atmosfera prispeva ogromen tok v površje

Prispeva? Prispeva? Potem ko se je ogrela od tla?

To zate pomeni "prispeva". Kot bi jaz banki "prispeval", kar mi je včeraj posodila?

Postranska semantika. Postranska za to temo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

>> Kdaj boš priznal, da atmosfera prispeva ogromen tok v površje
> Prispeva? Prispeva? Potem ko se je ogrela od tla?

Od kje se je ogrela res ni važno. Važno je da prispeva tok k površju. Prav lahko bi ga le vesolju.

> Postranska semantika. Postranska za to temo.

Semantika bi bila postranska za to temo. Samo v tvojem razumevanju ne fali le semantika. V tvojem razumevanju fali nerazumevanje naslednjega: Zemlja s toplogredno atmosfero ima > 30° višjo temperaturo, kot bi jo imela identična Zemlja z ne-toplogredno atmosfero. Atmosfera je toplogredna iz zelo preprostega razloga - ker je prepustna na vidnem spektru, kjer seva Sonce, in praktično neprepustna na IR spektru, kjer seva Zemlja. In kot drugo, Zemlja čisto brez atmosfere bi imela pa še nižjo temperaturo.

In problem je najverjetneje zato, ker ne vidiš mimo tiste meme, kako "hladnejše telo ne more segreti toplejšega", katera je pa itak uporabna le v zelo specifičnem primeru. Dokler ti ne bo jasno, kje tega ne moreš aplicirat (recimo v primeru površja in atmosfere), ne bomo nikamor prišli.

Tako da mal razmisli o tem. Pa jutri dalje (vsaj iz moje strani).

Thomas ::

> Zemlja s toplogredno atmosfero ima > 30° višjo temperaturo, kot bi jo imela identična Zemlja z ne-toplogredno atmosfero.

Bulšit totalen.

Kjer večina toplogrednih plinov fali, Atakama racimo, NI 30 stopinj bolj mraz.

NI.

Ostalo je res semantika. Pa še tam tu maš narobe, samo ni niti važno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Takoimenovana "toplogredna atmosfera" (voda plus ogljikov dioksid) ni enakomerno porazdeljena pa celi površi Zemlje. Ponekod je vsaj 50% tanjša, podobno kot tisti frdamani ozon nad Antarktiko.

Tako je recimo skupno manj "toplogrednih plinov" nad San Pedro de Atacama in bi človek pričakoval hude mraze, če bi resno jemal toplogredarje.

Samo ne. Tam je prav toplo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

Thomas kako jih fali? Rečeno je bilo, da je 3/4 tlaka tam. A je to 3/4 zraka glede na 0 m nadmorske?
Atmosfera naj bi bila dokaj homogena... no kake 8°C bi se pa recimo lahko poznalo glede tega. Sam se ne ve za razne druge vplive. Nimaš referenčne točke z popolnoma enakimi pogoji razen nadmorske višine. Ali pač?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Fali jih tako, da je zrak izredno suh. Nimajo dežja cela leta in relativna vlažnost zraka je majhna.

Torej, fali večino "toplogrednega efekta" vodne pare, ker je preprosto ni.

Ampak tudi ni podnevi oblačka na nebu in se lepo pogreje.

Ogljikovega dioksida je pa nekako toliko kot drugje. Samo ker ta prinaša manjši del tople grede, je "tople grede" še vedno "samo pol" ali še manj.

OK?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Ali drugače povedano:

Kljub temu, da je "toplogredni plašč plinov" v San Pedro de Atacama bistveno oskubljen, ne zaznamo tam niti delčka tiste domnevne 30 stopinjske ohladitve. Pa bi jo morali, ane?

Nadpovprečno toplo je tam! Enako Death Valey. Vroče ko hudič, "toplogredni plašček pa reven". Bi morali tam okusiti vsaj ene pol od tistih legendarnih 30 stopinj ohladitve, ki bi jo baje dobili brez "trenutne tople grede".

Samo ne. Ravno obratno vidimo.

Razumete zdej vsi?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kitzbrado ::

>>Pa ne pozabi na vire. Sicer se je brezveze pogovarjat.
>nismo vec sposobni sami razmisljat?:\

Brez skrbi. Zato pa zahtevam vire, ker me pravljice ne zanimajo.

>Kljub temu, da je "toplogredni plašč plinov" v San Pedro de Atacama bistveno oskubljen, ne zaznamo tam niti delčka tiste domnevne 30 stopinjske ohladitve. Pa bi jo morali, ane?
>Nadpovprečno toplo je tam!

Nadpovprečno toplo v primerjavi z? Imaš prav, v Sibiriji je res hladneje kljub topli gredi. Torej je tvoj dokaz neizpodbiten.

Sicer pa lahko na hitro naštejem vsaj dva razloga, ki prineseta visoke temperature v suhih območjih:
- ni oblakov
- površje se ne hladi z izhlapevanjem vode

Zanimivo vprašanje je tudi, kako tanjša atmosfera (kar bom verjel, ko bom videl kak vir) vpliva na vpadno sevanje, samo sta zgoraj omenjena efekta verjetno večja.

Gundolf ::

>> Zemlja s toplogredno atmosfero ima > 30° višjo temperaturo, kot bi jo imela identična Zemlja z ne-toplogredno atmosfero.
> Bulšit totalen.
> Kjer večina toplogrednih plinov fali, Atakama racimo, NI 30 stopinj bolj mraz.

Nikjer toplogrednih plinov ne fali. Nikjer. Razen na ene 100 km visoko. No kraja na površju, ki bi bil 100km visoko jaz ne poznam.
Tele slikice sem obljubil:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

Thomas ::

> Nikjer toplogrednih plinov ne fali. Nikjer.

A se ti norca delaš?

Zrak nad Atakomo je SUH.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

> Kljub temu, da je "toplogredni plašč plinov" v San Pedro de Atacama bistveno oskubljen, ne zaznamo tam niti delčka tiste domnevne 30 stopinjske ohladitve. Pa bi jo morali, ane?
San Pedro de Atacama's weather shows features of a high desert type: i.e., sunshine all year round, low humidity levels and nighttime temperatures that can drop below zero Celsius.

In summer (December through February) daytime temperatures show 27° Celsius, with highs of 30°, whereas at night they drop to 16°. These figures vary in winter (June through August), with 22° in the daytime and 4° average at night with lows reaching 8° below zero celsius.

Tole je pa res čisto običajna puščava z max temperaturami 30°C. Čisto običajno podnebje, navkljub nadmorski višini. Sej bi lahko še pomislu da si v Sahari. Res, tu se sploh ne pozna da bi bilo kaj hladno.

>> Nikjer toplogrednih plinov ne fali. Nikjer.
> A se ti norca delaš?
> Zrak nad Atakomo je SUH.

Relativno suh. Poleg tega voda ni edini toplogredni plin.

Thomas ::

Voda je prevladujoč toplogredni plin, to priznavate še toplogredarji.

V puščavi jo manjka VEČINA povprečne koncentracije - pa kaj? Na tej nadmorski višini 2400 m je vseeno lepo toplo.

Nobene drame ni, čeprav je "toplogrednih plinov" precej pod povprečjem. Pod polovico. Pa nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gumby ::

hmm... glede na tisti graf je do 80km povsem konstantna koncentracija CO2?
vsepovsod?
my brain hurts

snow ::

Thomas Tibet je pa po drugi strani veliko bolj mrzel. Tam pa topla greda dela?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Gundolf ::

> Nobene drame ni, čeprav je "toplogrednih plinov" precej pod povprečjem. Pod polovico. Pa nič.

Hitro in na pamet ti sklepaš o količini toplogrednih plinov na neki nadmorski višini, medtem ko drugje (kjer ti tako bolj ustreza) takoj ven vržeš, da so izračuni prekompleksni zate. Ampak kako ni nobene drame. Sredi poletja so max temperature komaj nad 30°? Pa nobenega oblačka ni, ki bi zastiral Sonce. Kako to, da temperature potemtakem niso take kot v Sahari ali v DV, ali v kaki drugi nižjeležeči puščavi? Kako to to Thomas? Sej to hočeš ti pokazat, kako višinska razlika nič ne pomeni. Ampak iz tvojega primera to sploh ni razvidno. Celo obratno. Iz tega primera bi lahko prej sklepal, da višinska razlika je pomembna.

snow ::

Mene je tudi malo presenetila konstantna koncentracija CO2 v takšne višave... Sej delajo meritve koncentracij CO2 tud po višini ves čas? Ali samo po površju?

(Potem bodo pa čez nekaj let ugotovili, da se je CO2 v zadnjih 100 letih malo posedal :D)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Gundolf ::

Ja gumby, CO2 je dobro pomešan plin. Koncentracija je praktično konstantna vsepovsod in to vse do ~80km višine. Plus/minus par ppm seveda. Seveda je večja na lokacijah, kjer so največji izvori in manjša tam, kjer so največji ponori. Samo efekt je najverjetneje zelo omejen po višini. Bi bilo zanimivo videt tale graf za kako Toskano, ki jo je včasih imel Thomas polna usta.

Thomas ::

> Sej to hočeš ti pokazat, kako višinska razlika nič ne pomeni.

Višinska spremba seveda JE pomembna. Greš dosti visoko boš zmrznil. Že v Tibetu, kakšen kilometer do dva višje, rahlo zmrzuješ.

Sej le v Atakami in Death Valeyu NIMAJO tako debelega zaščitnega sloja toplogrednih plinov. Vode, CO2 in metana SKUPAJ, kot je povprečno debel ta "toplogredni sloj" drugod po svetu.

Pa? Jih zato kej zebe?


Vi pravite, da bi bilo kar 30 stopinj bolj mrzlo brez tega efekta povsod po Zemlji.

Tam kjer je ta "efekt" vsaj razpolovljen, jim ni nič mraz. Prej nasprotno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Koncentracija je praktično konstantna vsepovsod in to vse do ~80km višine.

Na višini 50 km je le še tisočinko atmosfere. Ne trapajte, kako nas ta plast greje, ker ima dovolj CO2.

Lube duše.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

Jah konstantna koncentracija po višini je vzeta za axiom :) Ampak vseeno jo testirajo na vsake toliko časa: primer (le abstract nekega članka)

Thomas ::

In? Kaj pomeni koncentracija CO2 par km visoko nad nami? Greje nas ko norce, boste rekli, sej vem.

Tistih par desetink promile CO2 v ledenem zraku nas ogreje! Šur, ja.

Taka traparija, da ne morem povedat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

> Tako je recimo skupno manj "toplogrednih plinov" nad San Pedro de Atacama in bi človek pričakoval hude mraze, če bi resno jemal toplogredarje.
> Samo ne. Tam je prav toplo.

To je bila tvoja teza. Nakar sem ti pokazal, da tam sicer je toplo, očitno pa le ni tako vroče, kot bi sicer bilo za pričakovati v podobnih okoliščinah na nižji nadmorski višini. Ampak ne, ti enostavno nočeš doumet tega.

> Tam kjer je ta "efekt" vsaj razpolovljen, jim ni nič mraz. Prej nasprotno.

Men se zdi neumno, kako ti kot prvo ne razumeš toplogrednega efekta, nakar tule tumbaš o tem, kako je razpolovljen tam pa tam. Pravzaprav ti trdiš, da toplogrednega efekta sploh ni, kako torej lahko hkrati trdiš da je tam pa tam razpolovljen?

Thomas ::

Nulo ali tam okoli, komot delim z dva. Ni problema.

CO2 in vode skupno nad Death Valey je ... precej malo. Zato bi moralo biti tam mraz ko v pasici, če bi bila Warmerska učenja pravilna. Ko v pasici! Sej pravite, da bi bilo skoraj 30 stopinj bolj mrzlo, če bi povsod po Zemlji imeli zrak ko v Death Valey.

Ampak je prej bolj vroče v Dolini Smrti kot tam, kjer imamo povprečno ali celo večjo koncentracijo vodne pare, plus CO2 v zraku.

Kako je to mogoče?

Tako, da je nakladanje o "efektu tople grede" bluz od začetka.

Vlažen zrak se sicer počasneje ohladi, ampak še bolj počasneje se ogreje. Nima to nobene veze z "efektom tople grede".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Še drugače, da narišem, da bo ja vsak lahko dojel.

Warmerji učijo, da bi bilo na Zemlji 33 stopinj bolj mraz kot je, če bi ne bilo v zraku vode, CO2 in metana.

Največ da da voda, pravijo. Potem nekaj še CO2 in metan.

Pravijo, hvalabogu za ravno toliko vode kot je je, plus toliko CO2, kot ga je bilo leta 1760.

Oziroma leta 1900. No, niso si čisto enotni, ampak takrat enkrat.

Pravijo, da čisto brez te, od Matere Narave dane koncentracije, smo mrzli. No, vsaj 33 stopinj mrzlejši.


Zdej jim pa povemo, da tale "toplogredna pokrivalka" je hudo tanka v Death Valey. Da jo manjka vsaj pol, raje 2/3. Pa da je tam vseeno že kar neprijetno vroče ...

Zdej, kako to?

Ne vedo nič pametnega povedat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

Ne mislim se zdaj spuščati v to, ali je CO2 "tazlobni plin" ali ne, ampak dejstvo pa je, da ima atmosfera še kako zanimiv vpliv na temperaturo. Kot že 100x povedano, ves toplotni tok seveda izvira iz Sonca, ampak Thomas se rad zapleta v semantiko, kar je totalen bulšit, če uporabim njegovo izrazoslovje.

Atmosfera ustvarja povratno zanko toplotnega toka (do ravnovesnega stanja!), zaradi česar se temperaturna nihanja definitivno zmanjšajo, gibanja zračnih mas, izhlapevanje vode in ostali fizkalni pojavi pa ustvarjajo toplotno izmenjavo med površjem Zemlje (planeta) in različnimi plastmi atmosfere (v tem primeru troposfere). To ni nobena skrivnost, samo nekateri tukaj bi radi zanemarili fiziko, da bi lahko zagovarjali svoje poglede. Semantika sicer ni niti najmanj pomembna; ali rečemo tej povratni zanki TOPLA GREDA, ali na atmosfero gledamo kot na neko plast, ki jo ogreva toplotni tok s Sonca preko Zemlje - to ni niti najmanj pomembno.

Pomembno je, da se vsi zavedamo, da atmosfera ima učinek - ekstremi se zmanjšajo, prehodi toplote med površjem in atmosfero pa zagotavljajo bolj konstantne temperature po celi Zemeljski (ali planetni, FWIW) obli. Da je to res, se vidi še posebej na Luni, ki nima omembe vredne atmosfere, temperatura na ekvatorju pa je hudo različna od tiste na 85 stopinjah severno ( Wiki): ker ni toplotnega prehoda med površjem in atmosfero, izhlapevanja, nato pa vremenskih pojavov, kot npr. veter ali dež, se različni deli Lune ogrevajo različno.

Zanimiva je tudi primerjava med Marsom in Luno, ki imata podoben albedo (Luna 0,12; Mars 0,15). Ne glede na to, da je Mars nedvomno bolj oddaljen od Sonca, kot Luna (in da Luno posredno greje celo še izsevan toplotni tok iz Zemlje!), je temperatura na Marsu v povprečju višja, ekstremi pa nižji (vir, Wikipedia, pobrskajte sami). Kljub vsemu pa Marsova atmosfera popuši v zadrževanju toplote ter umirjanju ekstremov v primerjavi z Zemljino, kar pa konec koncev ni presenetljivo, saj ima Mars le cca. 1% tlaka Zemeljske atmosfere.

Dost neumno, da se o tem sploh tako na obširno govori. Atmosfera definitivno ima vpliv na zadrževanje toplote, na njeno prenašanje in posledično izravanavanje temperaturnih ekstremov - DA, tudi med osvetljeno in neosvetljeno stranjo (npr. Zemlje) oz. med dnevom in nočjo.

Zdaj pa dovolj neumnosti v zvezi s tem.

Povsem drugo in temeljno vprašanje pa je, kako CO2 vpliva na zadrževanje toplote / upočasnjevanje hlajenja / toplo gredo / povratno zanko - imenujte to tako, kot hočete. Zanimiv podatek npr. je, da je Marsova atmosfera (tisti slab % Zemljine) v 95% sestavljen iz CO2. Koliko to pomeni količinsko v primerjavi z Zemljo se seveda da izračunat, pa se mi ta trenutek ne da - mogoče bo pa Thomas (>:D , yeah, right, you wish, kdaj je pa on že kaj izračunal?).
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

> Da je to res, se vidi še posebej na Luni, ki nima omembe vredne atmosfere, temperatura na ekvatorju pa je hudo različna od tiste na 85 stopinjah severno (Wiki):

Tudi na Zemlji je temperaturna razlika med ekvatorjem in 85 stopinj severno - kar velika. Nauš verjel!

> Luno posredno greje celo še izsevan toplotni tok iz Zemlje!

No, da ne boš rekel, da nič ne izračunam, tole bo izračun samo zate! Only for you!

Zemlja sprejema in oddaja v povprečju kakšnih 350 W/m2, s površja. Ko pride ta tok do Lune, se razdedči 3 do 4 tisočkrat. 0,1 W/m2 torej. U jih peče to!



[moderator: odstranjen odvečni del]
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

kitzbrado ::

>Tudi na Zemlji je temperaturna razlika med ekvatorjem in 85 stopinj severno - kar velika. Nauš verjel!

Ampak dosti manjša kot na luni, kar je imagodei tudi trdil v svojem postu.

[moderator: odstranjen del, ki se nanaša na izbrisan post]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Thomas ::

Glede na link iamaga [moderator: odstranjeno brezvezno najedanje] - je razlika med ekvatorjem in 85 stopinj severno na Luni - 30 stopinj razlike pri povprečni temperaturi.

Hudo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Gundolf ::

No ja Thomas je še enkrat pokazal, da ne zna brat. Izračunal je namreč nekaj drugega kot ga je imagodei vprašal :)

Ampak caki caki Thomas, kaj se zdej izmikaš? Prej si z San Pedro de Atacama 'dokazoval', kako količina atmosfere nad nekim krajem očitno nima negativnega vpliva na temperaturo. A zdej si pa hitro preusmeril pozornost? Hočem da lepo napišeš da si ga kolosalno polomil. Atacama je očitno mnogo hladnejši od vsake povprečne puščave na manjši nadmorski višini. Bodi dec in reci da si ga polomil.

Thomas ::

90.

90 stopinj. Hudo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

Thomas bi nas s svojo bistroumnostjo rad prepričal, da lahko temperaturno razliko na Luni med ekvatorjem in 85 stopinjami severno primerjamo z Zemljo. No, kratek sprehod na Wikipedio postreže s sledečimi podatki:

Surface temp.: min mean max
equator : 100 K 220 K 390 K
85°N [2]: 70 K 130 K 230 K

Da se bomo pogovarjali še v nam bolj poznanih enotah, stopinjah celzija:

Minimalna temperatura na ekvatorju je ledenih -172 stopinj celzija, maksimalna celih 117 stopinj, povprečna pa še vedno mrzlih -53 stopinj.

Medtem, ko na ekvatorju vesoljčki uživajo v pripeki, pa na severu zgornje temperature v celzijih pomenijo sledeče:
Minimalna temperatura na 85 stopnjah severno je osvežilnih -203 celzije, maksimalna naraste celo na -43 celzijev, povprečna pa znaša -143.

Thomasu očitno ne dela problemov primerjati 117 stopinj na ekvatorju ob opoldanski pripeki na ter -43 stopinj ob istem času na severu Lune s temperaturami na Zemlji. Ker govorimo o temperaturi površja, se vprašajmo, koliko je temperatura tal ob ekvatorju in kolikšna na severu opoldne, ko je severna polobla sredi zime... Podatke bom potegnil iz rokava: er, 70-80 stopinj temperatura puščavskega peska v Afriki ob ekvatorju in -40 stopinj (TLA, ob opoldanski pripeki!) na severu Greenlandije? Res, primerljiva razlika, voda pa kljub temu na moj mlin.

Tisto o Zemlji, ki da greje Luno, je bil štos, ki ga Thomas ni dojel. Izračunal pa spet ni nič, podaja samo neko oceno med 3-4 tisočkrat manjši tok.

[moderator: odstranjeno nepotrebno zbadanje]
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Thomas ::

> Hočem da lepo napišeš da si ga kolosalno polomil.

Hočeš ti lahko marsikaj. Ampak reducirana "toplogredna plast" očitno ne pomeni mraza v Death Valey.

[moderator: odstranjeno zbadanje]
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

imagodei ::

Thomas:
90.
90 stopinj. Hudo.


Ne, Thomas, kar je hudo, je to, da si trdil, da identična Zemlja brez atmosfere ne bi imela (kolko že, Gundolf?) 30 stopinj nižje povprečne temperature. No, s primerjavo iz Marsa in Lune lahko hitro ugotovimo, da imata oba negativno povprečno temperaturo, Zemlja pa kljub vsemu pozitivno.
- Hoc est qui sumus -
««
78 / 386
»»