» »

Manjša plača

Manjša plača

1
2
3

AndrejO ::

mat xxl je izjavil:

AndrejO je izjavil:

mat xxl je izjavil:


Sem imel že 3 x inšpektorja za delo pri sebi in nikoli nič, tudi takrat ne, ko sem ukinil vsakršno kajenje na delovnem mestu že 15 let nazaj in so bili eni ogorčeni...., delovni inšpektor mi je celo svetoval, naj napišem pravilnik, da imamo polno lahko gorljivih stvari v pisarni, npr. papirji pa to in potem on ne bo mogel prav nič, proti , meni očitanemu kršenju delavskih pravic, do kajenja .....

Še dobro, da navajaš primere, kjer nisi kršil ZDR ali kakšnega drugega zakona.

Daj se pohvali s kakšnim neizplačevanjem plače, če želiš povedati kaj na temo.


To pa ne, če nekdo pošteno dela, ni vprašanja glede plače, tudi če bi mu moral privat denar založiti, bi to naredil.

Torej smo zaključili. OP je bil en dan brez dela, ker mu ga delodajalec ni dal, in ga je zanimalo kako je s plačilom tega dneva. Ni bil nepošten, ni "hvatal krivine", ni se zgražal nad strici iz ozadja, murgelskemi palčki in kar je še te solate. Pogledal je, kaj je podpisal, pogledal je plačni list in se je vprašal kdo tukaj koga ...

Ti pa takoj padaš ven in braniš početje delodajalca, ki je v najboljšem primeru precej nenavadno, v najslabšem pa prekršek. Brani tiste, ki si to zaslužijo, ne pa kar vsakogar, ki priplava mimo in je slučajno delodajalec.

_pobesneli_ ::

mat xxl je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

_pobesneli_ je izjavil:

Predenj greste v to si zapomnite da bodo nasljednji prazniki brez mosta. Drugo leto bo na s-t tema" delodajalec mi ni dal prostega dne med prazniki" ali pa "delodajalec me izkorišča na delovni dan med dvema praznikoma"


Ali pa, "presnet delavec (namesto da bi bil vesel, da sploh ima delo) me je tožil in zdej imam, ker sem hotel prišparat dvesto evrov, pizdarij in stroškov za tri jurje, pa še z inšpekcijo se dajem".



A ti malo preveč bajke bereš ???

Sem imel že 3 x inšpektorja za delo pri sebi in nikoli nič, tudi takrat ne, ko sem ukinil vsakršno kajenje na delovnem mestu že 15 let nazaj in so bili eni ogorčeni...., delovni inšpektor mi je celo svetoval, naj napišem pravilnik, da imamo polno lahko gorljivih stvari v pisarni, npr. papirji pa to in potem on ne bo mogel prav nič, proti , meni očitanemu kršenju delavskih pravic, do kajenja .....

Se bo pa inšpektor res nasmejal, ob taki prijavi .....



Tudi meni je inšpektorat svetoval kako odpustit delavca ki dela samo probleme in jih kliče zaradi nesmislov. Inšpektor je prišel smo se pomenili, kršitve ni bilo in je zadovoljen odšel. Nekega blaznega dela z inšpektorji ni, pokažes kar vprašajo in so vsi zadovoljeni. Morate vedet da inšpektorji niso neki policaji ki vse ustrahujejo. Se da z njimi vse lepo pomenit in vse lepo rešit. Lahko pa tudi inšpektor stopi do delavca in ga vpraša kaj mi dejansko manjka in svetuje da zamenja službo če mu tam ne leži. Tudi to se je že zgodilo. Tako da ljudje roke v pamet in ne se bunit sedaj zaradi 5€ in spravljat v slabo voljo vse okoli sebe. V firmi se dela, med prazniki se gre na kak piknik, konec leta pa žurka ob končanju uspešnega leta. Zaradi 8h ur v letu in kreganja se to vse spremeni v odnosih.
Po drugi strani pa stavim da je vsak kdaj zamudil v službo, v službi kaj zlomil, uničil pa ni bil kaznovan in odgovarjal, a takrat ste bili tudi tako doslednji in prostovoljno plačali povzročeno škodo? Verjetno vas je malo.
Gregor

imagodei ::

> "Tako da ljudje roke v pamet in ne se bunit sedaj zaradi 5€ in spravljat v slabo voljo vse okoli sebe. V firmi se dela, med prazniki se gre na kak piknik, konec leta pa žurka ob končanju uspešnega leta. Zaradi 8h ur v letu in kreganja se to vse spremeni v odnosih. "

Iz katerega razloga tega ne bi obrnili in vprašali delodajalca, če se mu zdi vredno ustvarjat slabo voljo zaradi 5 € in 8 ur dela?
- Hoc est qui sumus -

GupeM ::

Mater že težko čakam odgovor na tole vprašanje, pa ga kar ni in ni ... :D

mancini ::

v službi kaj zlomil, uničil pa ni bil kaznovan in odgovarjal, a takrat ste bili tudi tako doslednji in prostovoljno plačali povzročeno škodo? Verjetno vas je malo

če skoda ni narejena namerno oz zaradi malomarnosti je delavec nikakor ne plača in to te zgleda zelo boli, kaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mancini ()

111111111111 ::

Če dobro delaš te delodajalec HOČE obdržat, ker imata oba plus.

Skratka dandanes manjka zdrave kmečke pameti tako na eni kot drugi strani.

marsovcek ::

ms222 je izjavil:


Pa še enkrat glede pogodbe. Notri imam pri plači napisano le, da se plača x EUR na mesec za polni delovni čas 40 ur na teden, nič o tem, koliko ur se dela na mesec...


Si tisti teden delal 40 ur?

Rok Woot ::

111111111111 je izjavil:

Če dobro delaš te delodajalec HOČE obdržat, ker imata oba plus.

Skratka dandanes manjka zdrave kmečke pameti tako na eni kot drugi strani.


Ja in zdrava kmečka pamet ti pove, da je trab delavce ščitit, drugače pride do izkoriščanja.

Če ti zniža plačo, ker dobiš otroka, se ti zdi tudi ok? Saj je verjetnost, da boš dal odpoved manjša, logično sklepanje kapitalističnega šefa oz. zdrava kmečka pamet šefa.

111111111111 ::

Rok Woot je izjavil:



Ja in zdrava kmečka pamet ti pove, da je trab delavce ščitit, drugače pride do izkoriščanja.

Če ti zniža plačo, ker dobiš otroka, se ti zdi tudi ok? Saj je verjetnost, da boš dal odpoved manjša, logično sklepanje kapitalističnega šefa oz. zdrava kmečka pamet šefa.


OK. Naj se ponovim, ker očitno me nisi slišal prvič:

111111111111 je izjavil:


Skratka dandanes manjka zdrave kmečke pameti tako na eni kot drugi strani.

Skratka ti si na oni drugi strani.

r3dkv1c4 ::

Po drugi strani pa stavim da je vsak kdaj zamudil v službo, v službi kaj zlomil, uničil pa ni bil kaznovan in odgovarjal, a takrat ste bili tudi tako doslednji in prostovoljno plačali povzročeno škodo? Verjetno vas je malo.

Koliko profita ti tak delavec povzroči, si mu to tudi kdaj očital?

Dvomim.

Vsi ste enaki, samo druge telefonske imate.

Lp
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

next3steps ::

_pobesneli_ je izjavil:

Predenj greste v to si zapomnite da bodo nasljednji prazniki brez mosta. Drugo leto bo na s-t tema" delodajalec mi ni dal prostega dne med prazniki" ali pa "delodajalec me izkorišča na delovni dan med dvema praznikoma"

Bolniški stalež dobiš tudi za praznik.

mat xxl ::

Rok Woot je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Če dobro delaš te delodajalec HOČE obdržat, ker imata oba plus.

Skratka dandanes manjka zdrave kmečke pameti tako na eni kot drugi strani.


Ja in zdrava kmečka pamet ti pove, da je trab delavce ščitit, drugače pride do izkoriščanja.

Če ti zniža plačo, ker dobiš otroka, se ti zdi tudi ok? Saj je verjetnost, da boš dal odpoved manjša, logično sklepanje kapitalističnega šefa oz. zdrava kmečka pamet šefa.



Ma daj ne nakladaj, delavec, če mu ni kaj všeč ni priklenjen z verigo na delodajalca in če mu, kar koli ni všeč, da odpoved in gre v firmo, kjer rasejo samo rožice ! Povsem enostavno, jaz ne vidim problema !

Najbolje je vsekakor res ščititi delavce do amena, dati minimalno plačo ene 1000 eur netto , pa naj pocrka še preostala delavno intenzivna industrija, ja saj so ja manegerji krivi, če ne znajo dobro prodati, ne pa delavci !!!

Žal poglejte si delavno intenzivne panoge, npr tekstil, koliko je bilo tovarn v Rs 30 let nazaj in koliko jih je še ??? V MB so 3 propadle, v LJ, da se na hitro spomnim, Dekorativna, Tkalnica Brod, Lj, v Šentvidu je bila Tekstilna, v Kranju, kot vem ene 3 .........

Torej stvar je enostavna, ali bomo sploh, kaj delali ali pa nič, pa bodo vsi doma, na sociali ........

Žal naša država pod temi liderji, ki so na oblasti dela prav vse, da uniči posel še zadnjim uspešnim podjetjem, birokracija se pa razrašča v prav nemogočo smer ....... zadnji žebelj v krsto Slo podjetništvu pa zabija Furs, ki si vsake pol leta zakonodajo razlaga drugače, kot pred tem in si vsak zakon razlaga po svoje. Zakoni so pa katastrofa, celo davčni strokovnjaki, si niso enotni, kaj pomenijo, kje bo pa to vedela strokovna javnost ???

Skratka delavci borite se za pravice, prijavljajte pokvarjene kapitalistične nesposobne lastnike podjetij vsem inšpekcijam, ker ja niste vi krivi, če oni ne znajo enih hlač prodati za 100 eur, pa tudi ne če Kitajci take hlače prodajajo za 5 eur, to je ja vse kapitalist kriv, kaj je pa odprl fabriko, vi pa ja morate dobiti svoje, do zadnjega milimetra, pa tudi če gre vse skupaj v stečaj.... bo že država vam zrihtala novo službo, saj gre ja za ustavno pravico do dela , a ne ???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

NikolormousB ::

Ma daj ne nakladaj, delavec, če mu ni kaj všeč ni priklenjen z verigo na delodajalca in če mu, kar koli ni všeč, da odpoved in gre v firmo, kjer rasejo samo rožice ! Povsem enostavno, jaz ne vidim problema !


Delavec res ni priklenjen na verigo, je pa po drugi strani "priklenjen na verigo" delodajalec z zakoni.

Najbolje je vsekakor res ščititi delavce do amena, dati minimalno plačo ene 1000 eur netto , pa naj pocrka še preostala delavno intenzivna industrija, ja saj so ja manegerji krivi, če ne znajo dobro prodati, ne pa delavci !!!


Čudno da Danci ne pocrkajo, pa Avstrijci pa Nemci... 1000€ neto bi bilo ravno prav. Če delavca plačuješ manj kot to, je tako ali tako brezveze, da še vztrajaš v poslu.

če oni ne znajo enih hlač prodati za 100 eur, pa tudi ne če Kitajci take hlače prodajajo za 5 eur, to je ja vse kapitalist kriv,


Seveda, kdo pa naj bi bil po tvoje kriv? Delavec, ki si ga najel za to, da ti šiva hlače in s prodajnim procesom nima praktično nič?

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

NikolormousB je izjavil:


Čudno da Danci ne pocrkajo, pa Avstrijci pa Nemci... 1000€ neto bi bilo ravno prav. Če delavca plačuješ manj kot to, je tako ali tako brezveze, da še vztrajaš v poslu.

A zato, ker si ti tako rekel. Vztrajati v poslu se splaca dokler delas plus. Proizvodnjo preselis v cenejse drzave in delas naprej.

NikolormousB ::

A zato, ker si ti tako rekel.


Zato, ker naš minimalc IMHO precej negativno vpliva na produktivnost, zdravje zaposlenih in nenazadnje tudi bottom line podjetja. Če pogledaš najbolj lestvico najbolj uspešnih podjetji in tistih z najvišjimi plačami vidiš, da je presek kar velik.

Vztrajati v poslu se splaca dokler delas plus.


Bezos in Kalanick se verjetno ne strinjata :)

Smurf ::

NikolormousB je izjavil:

A zato, ker si ti tako rekel.


Zato, ker naš minimalc IMHO precej negativno vpliva na produktivnost, zdravje zaposlenih in nenazadnje tudi bottom line podjetja. Če pogledaš najbolj lestvico najbolj uspešnih podjetji in tistih z najvišjimi plačami vidiš, da je presek kar velik.

Vztrajati v poslu se splaca dokler delas plus.


Bezos in Kalanick se verjetno ne strinjata :)

V najbolj uspesnih podjetjih ne zaposlujejo ljudi, ki drugje dobijo minimalca.

Mato989 ::

mat xxl je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Če dobro delaš te delodajalec HOČE obdržat, ker imata oba plus.

Skratka dandanes manjka zdrave kmečke pameti tako na eni kot drugi strani.


Ja in zdrava kmečka pamet ti pove, da je trab delavce ščitit, drugače pride do izkoriščanja.

Če ti zniža plačo, ker dobiš otroka, se ti zdi tudi ok? Saj je verjetnost, da boš dal odpoved manjša, logično sklepanje kapitalističnega šefa oz. zdrava kmečka pamet šefa.



Ma daj ne nakladaj, delavec, če mu ni kaj všeč ni priklenjen z verigo na delodajalca in če mu, kar koli ni všeč, da odpoved in gre v firmo, kjer rasejo samo rožice ! Povsem enostavno, jaz ne vidim problema !

Najbolje je vsekakor res ščititi delavce do amena, dati minimalno plačo ene 1000 eur netto , pa naj pocrka še preostala delavno intenzivna industrija, ja saj so ja manegerji krivi, če ne znajo dobro prodati, ne pa delavci !!!

Žal poglejte si delavno intenzivne panoge, npr tekstil, koliko je bilo tovarn v Rs 30 let nazaj in koliko jih je še ??? V MB so 3 propadle, v LJ, da se na hitro spomnim, Dekorativna, Tkalnica Brod, Lj, v Šentvidu je bila Tekstilna, v Kranju, kot vem ene 3 .........

Torej stvar je enostavna, ali bomo sploh, kaj delali ali pa nič, pa bodo vsi doma, na sociali ........

Žal naša država pod temi liderji, ki so na oblasti dela prav vse, da uniči posel še zadnjim uspešnim podjetjem, birokracija se pa razrašča v prav nemogočo smer ....... zadnji žebelj v krsto Slo podjetništvu pa zabija Furs, ki si vsake pol leta zakonodajo razlaga drugače, kot pred tem in si vsak zakon razlaga po svoje. Zakoni so pa katastrofa, celo davčni strokovnjaki, si niso enotni, kaj pomenijo, kje bo pa to vedela strokovna javnost ???

Skratka delavci borite se za pravice, prijavljajte pokvarjene kapitalistične nesposobne lastnike podjetij vsem inšpekcijam, ker ja niste vi krivi, če oni ne znajo enih hlač prodati za 100 eur, pa tudi ne če Kitajci take hlače prodajajo za 5 eur, to je ja vse kapitalist kriv, kaj je pa odprl fabriko, vi pa ja morate dobiti svoje, do zadnjega milimetra, pa tudi če gre vse skupaj v stečaj.... bo že država vam zrihtala novo službo, saj gre ja za ustavno pravico do dela , a ne ???


Kako lahko okarakteriziraš podjetje za uspešno če daje delavcem minimalca mi ni jasno... a to po rezultatu dobička? Torej bi lahko dali več pa načrtno nočejo in jamrajo da ne gre ker drugače "propadejo"? :D

mat xxl ::

Pisal, sem ne povezano s tem primerom, to, kar ti citiraš.

Sam delam v solidni branži, moji zaposleni imajo naslabši vsaj 3 x minimalne plače , pisal sem pa na splošno za podjetja industrijo , to, kar ti citiraš .....

Mato989 ::

mat xxl je izjavil:

Pisal, sem ne povezano s tem primerom, to, kar ti citiraš.

Sam delam v solidni branži, moji zaposleni imajo naslabši vsaj 3 x minimalne plače , pisal sem pa na splošno za podjetja industrijo , to, kar ti citiraš .....


No saj se strinjam, ampak iz vsega tega sledi predvsem to, da z dvigom minimalca lahko uničimo le neuspešna podjetja... trenutno je po kazalcih v Sloveniji uspešno podjetje tisto z najvišjim dobičkom, ampak če ima najvišji dobiček in minimalne plače to za mene ni uspešno podjetje, iz strani delavcev tam...

Torej, resnično uspešna podjetja kot je tvoje že itak plačujejo več kot minimalca(ti praviš da tvoje 3x toliko) in se torej tega nimajo kaj za bat...

jero_no1 ::

mat xxl je izjavil:


Sam delam v solidni branži, moji zaposleni imajo naslabši vsaj 3 x minimalne plače , pisal sem pa na splošno za podjetja industrijo , to, kar ti citiraš .....


Rabte še kakšnega delavca? V bistvu bi me resno zanimalo in bi prosil še kakšne info, magari na ZS. Hvala.

FrRoSt ::

ms222 je izjavil:

gorazdkop je izjavil:

Kakšno odsotnost ste imeli 28.4.?
Lahko vas je delodajalec napotil na dopust. Delodajalec ti lahko sam določa, kdaj boš porabil dopust oz. večino njega po njegovi izbiri (sicer v nekih okvirih glede letnega dopusta, 3 dni po delavčevi volji s pisno prošnjo tri dni prej...)


Ja, dopust je bil, ampak neplačan. Se je že kdaj v preteklosti zgodilo, da nismo delali kak dan, vedno smo dobili plačano (dopust ali izraba ur iz nadurnega dela), pričakovali smo, da bo tokrat isto, ampak ni bilo plačano, kot sem že omenil.


Pa še enkrat glede pogodbe. Notri imam pri plači napisano le, da se plača x EUR na mesec za polni delovni čas 40 ur na teden, nič o tem, koliko ur se dela na mesec. In tako je vedno doslej bilo (do tega aprila). Ne glede na to, koliko dni se je delalo, vedno enak znesek bruto osnove.


Res je. Zadeva ni čisto čista, krepko pa tudi ne smrdi. lol:)

Tako kot si (pravilno) ugotovil, so vam - če prav razumem vsem (večini) zaposlenih obračunali NEplačani dopust. lol

Kaj je zadaj, si lahko samo domišljam. Na ta način so hoteli malo prišparati. Morda vam ne gre - kot firmi ravno dobro, pa so se lotili takih trikov. lol

V bistvu bi vam morali obračunati (kolektivni) dopust in ne brezplačni dopust. Obstajajo knjigovodski standardi, ki so sprejeti za leto in je določeno, koliko delavnih dni ima vsak mesec.

Jaz na tvojem mestu za enkrat ne bi delal posebne galame. Poskusi se pozanimati in razumeti, kaj je zadaj.

Drugače pa je čudno, da imaš vsak mesec stalno X plačo. Saj je to odvisno od delavnih dni za mesec; kar pomeni, da imaš v mesecu, ki ima več delovnih dni manjšo urno postavko. lol

Mato989 ::

Drugače pa je čudno, da imaš vsak mesec stalno X plačo. Saj je to odvisno od delavnih dni za mesec; kar pomeni, da imaš v mesecu, ki ima več delovnih dni manjšo urno postavko. lol


Nisem dobro razumel, ampak se mi zdi da si se stepel znotraj tega...

V naši Sloveniji je neumnost tole, da je predpisano minimalno IZPLAČILO za polni delovni čas... kar pripelje do ABSURDA kot je tole, da je moja ura dela februarja vredna več kot recimo julija.... neumnost na kubik... to bi se moralo že davno spremenit in bi morali postavit minimalno URNO postavko...

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

Drugače pa je čudno, da imaš vsak mesec stalno X plačo. Saj je to odvisno od delavnih dni za mesec; kar pomeni, da imaš v mesecu, ki ima več delovnih dni manjšo urno postavko. lol


Nisem dobro razumel, ampak se mi zdi da si se stepel znotraj tega...

V naši Sloveniji je neumnost tole, da je predpisano minimalno IZPLAČILO za polni delovni čas... kar pripelje do ABSURDA kot je tole, da je moja ura dela februarja vredna več kot recimo julija.... neumnost na kubik... to bi se moralo že davno spremenit in bi morali postavit minimalno URNO postavko...


TAKO!

Se tepe! :) Zato sem tudi dodal na konec, kot opozorilo. :) Spraševalec je zapisal:
imajo fiksno mesečno plačo X; torej je x = konstanta. :)

potem pa je še nekdo dodal, spodaj, da pri njih ta problem rešijo tako, da imajo v različnih mesecih različno urno postavko. :)

Zadeva ne "diha" pravilno. :) Tudi za plače se ne dogovarja tako. Vsaj jaz še nisem tega doživel. Vedno so povedali (približni) znesek, ki malo opleta, seveda tudi od št. delovnih dni v mesecu.
Ti imaš lahko, se dogovoriš za fiksno urno postavko, ali večkratnik tega, npr (8 x urna postavka, kar je enako dnevnemu plačilu)
In tudi pogodba o zaqposlitvi se sestavi na neki razred oz. ovrednotenje delovnega mesta, ki je določeno v sistematizaciji delovnih mest v podjetju.

Pri minimalni plači so zadeve nekoliko drugačne. Tukaj gre v bistvu za mejne pogoje. Ne spoznam se sicer dobro na to, vendar zadeve rešujejo zelo različno. Nekateri imajo še celo dovoljenje, da jim izplačujejo manj od minimalne plače. V nekaterih privat firmah to rešujejo tako, da jim nekaj izplačajo na roke z gotovino, iz tega naslova plačajo manj davka, drugim pa to razliko doplačajo. Predvsem tistim, ki spadajo pod javno upravo. Tu imaš od snažilk, kuharjev, hišnikov,..... ect.

111111111111 ::

Danes sem se zapletel v debato na to temo z računovodkinjo. Pri nas imamo takole:
Mesečna delovna obveznost: 174 ur
Letna delovna obeznost 2017: 2080 ur

Potem pa gledaš takole:
Aprila je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 160 ur

Torej si delal 14 ur MANJ od mesečne delovne obveznosti, ampak delodajalec ti je izplačal 174 ur, da si dobil isti neto kot vsak mesec.

Maja je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 184 ur

Torej si delal 10 ur VEČ od mesečne delovne obveznosti. Delodajalec ti je vseeno izplačal polno plačo.

Po seštevku si 4 ure v minusu, po letnem koledarju. Če bi dal odpoved junija, bi ti od zadnje plače odšteli 4 ure in ti izplačali neto manj, ker si naredil manj ur.

Zakaj vsa ta kolobocija? Ker morate upoštevati minimalca. Kdor ima minimalca ne more dobiti manj na mesec, mora dobiti vedno točno toliko. Tudi če je delal manj ur.

Upam da sem napisal kolikor toliko smiselno. Za ta koncept sem izvedel šele danes. :)
Tabelica z urami za leto 2017, če bi kdo šel preračunavat: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...

FrRoSt ::

111111111111 je izjavil:

Danes sem se zapletel v debato na to temo z računovodkinjo. Pri nas imamo takole:
Mesečna delovna obveznost: 174 ur
Letna delovna obeznost 2017: 2080 ur

Potem pa gledaš takole:
Aprila je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 160 ur

Torej si delal 14 ur MANJ od mesečne delovne obveznosti, ampak delodajalec ti je izplačal 174 ur, da si dobil isti neto kot vsak mesec.

Maja je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 184 ur

Torej si delal 10 ur VEČ od mesečne delovne obveznosti. Delodajalec ti je vseeno izplačal polno plačo.

Po seštevku si 4 ure v minusu, po letnem koledarju. Če bi dal odpoved junija, bi ti od zadnje plače odšteli 4 ure in ti izplačali neto manj, ker si naredil manj ur.

Zakaj vsa ta kolobocija? Ker morate upoštevati minimalca. Kdor ima minimalca ne more dobiti manj na mesec, mora dobiti vedno točno toliko. Tudi če je delal manj ur.

Upam da sem napisal kolikor toliko smiselno. Za ta koncept sem izvedel šele danes. :)
Tabelica z urami za leto 2017, če bi kdo šel preračunavat: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...


HALOOOOO!

Kje si pa ti te podatke ven potegnil!??????

In kje piše, da ima minimalno plačo!????? Morda sem kaj spregledal!??

Da ti še razložim, KAKO to gre.

April ima 144 dekovnih ur + 2 dni praznika = 20 OBRAČUNSKIH DNI mora imeti na plači za april!!!!

Maj ima 21 delovnih dni + 2 dni praznika = 23 OBRAČUNSKIH DNI mora imeti na plači za maj!!!!!

To je vsa umetnost!!! Če bi zadeva štimala.

111111111111 ::

Nisem napisal da ima OP minimalno plačo.

Napisal sem kako je pri nas in da je to zato, ker če hočeš imeti vsak mesec ENAKO plačo, pač plačaš enako število ur, ne glede na to koliko je obračunskih dni.

Nekatera podjetja računajo obračunske dneve, druga pa fiksne ure.

Moj namig je bil samo, da je ta dan dopusta kak inteligenten poskus izravnave ur.

FrRoSt ::

111111111111 je izjavil:

Nisem napisal da ima OP minimalno plačo.

Napisal sem kako je pri nas in da je to zato, ker če hočeš imeti vsak mesec ENAKO plačo, pač plačaš enako število ur, ne glede na to koliko je obračunskih dni.

Nekatera podjetja računajo obračunske dneve, druga pa fiksne ure.

Moj namig je bil samo, da je ta dan dopusta kak inteligenten poskus izravnave ur.


Glej!

DA ne bomo dolgovezili in se nategovali. :) Eden drugega in računovodje in ostali nas. :)

Ne glede na to, kakšno plačo imaš: Še enkrat: Na aprilu moraš imeti 144 delovnih ur, ali kakšnih drugih, z dopustom in bolniško in 2 dneva praznika. Vsaj v splošnem!

In za maj moraš imeti 21 delovnih obračunskih dni, ali dopusta ali bolniške in 2 dni praznika.

To je vsa umetnost! Če ne obstajajo še kakšne druge finte, da npr. delate tudi čez vikende ali praznike. :)

Vse ostalo mislim, da spada pod NATEGO! Vključno z nekimi poskusi izravnave. :)

Mato989 ::

111111111111 je izjavil:

Danes sem se zapletel v debato na to temo z računovodkinjo. Pri nas imamo takole:
Mesečna delovna obveznost: 174 ur
Letna delovna obeznost 2017: 2080 ur

Potem pa gledaš takole:
Aprila je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 160 ur

Torej si delal 14 ur MANJ od mesečne delovne obveznosti, ampak delodajalec ti je izplačal 174 ur, da si dobil isti neto kot vsak mesec.

Maja je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 184 ur

Torej si delal 10 ur VEČ od mesečne delovne obveznosti. Delodajalec ti je vseeno izplačal polno plačo.

Po seštevku si 4 ure v minusu, po letnem koledarju. Če bi dal odpoved junija, bi ti od zadnje plače odšteli 4 ure in ti izplačali neto manj, ker si naredil manj ur.

Zakaj vsa ta kolobocija? Ker morate upoštevati minimalca. Kdor ima minimalca ne more dobiti manj na mesec, mora dobiti vedno točno toliko. Tudi če je delal manj ur.

Upam da sem napisal kolikor toliko smiselno. Za ta koncept sem izvedel šele danes. :)
Tabelica z urami za leto 2017, če bi kdo šel preračunavat: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...


Osebno dvomim da je to po zakonu! Ne morejo oni tebi obračunavat 174ur ne glede na mesec... Delovna obveznost je od meseca do meseca različna, inče imaš v pogodbi minimalno plačo, tvoja urna postavka variira, kar je absurd vreden komedije, ker to dejansko pomeni, kot sem že omenil, da je moje delo na uro vredno februarja več kot recimo julija...

Krivda pa je v državi ki predpisuje MINIMALNO IZPLAČILO za polni delovni čas na mesec... namesto da bi predpisali MINIMALNO URNO POSTAVKO...


Pri minimalni plači so zadeve nekoliko drugačne. Tukaj gre v bistvu za mejne pogoje. Ne spoznam se sicer dobro na to, vendar zadeve rešujejo zelo različno. Nekateri imajo še celo dovoljenje, da jim izplačujejo manj od minimalne plače. V nekaterih privat firmah to rešujejo tako, da jim nekaj izplačajo na roke z gotovino, iz tega naslova plačajo manj davka, drugim pa to razliko doplačajo. Predvsem tistim, ki spadajo pod javno upravo. Tu imaš od snažilk, kuharjev, hišnikov,..... ect.


Ne nimajo, vsaj načelno ne, ker sem tudi to dal skozi, vse te primere ko gledate plačilne kjer piše DODATEK DO MINIMALNE plače, je v 99,9999% rezultat iz časov ko je gospod Pahor oz. njegova vlaga dvignila minimalno plačo za 20% in še nekaj malega.... s čemer sem se sicer strinjal, ampak rezultat je bil, da so se podrle VSE kolektivne pogodbe... Ker recimo poznam kolektivno za trgovinsko dejavnost, ti lahko povem, da kot prodajalec padeš v 4. tarifni razred po katerem imaš plačo 680€ BRUTO... na pogodbi, ampak po zakonu ne smeš dobit manj kot 811€ ali koliko je že danes minimalec, torej ti podjetje plača dodatek do minimalne plače po zakonu... to je zato da se ne podrejo tarifni razredi kolektivnih pogodb...

Rezultat pa je neumnost ko ima prodajalec 611€ neto + nagrade, oddelkovodja/izmenovodja trgovine, 640€ neto + nagrade, poslovodja pa recimo 700€ neto + nagrade... delo, zahteve in obremenitve, pa se množijo x2....

Zato je treba nujno spremenit kolektivne pogodbe, da ponovno ustvarimo primerno oddaljene razrede, ker je itak absurd kako lahko kolektivna pogodba oz. pogodba o zaposlitvi za polni dleovni čas, SPLOH vsebuje plačo ki je nižja od minimalca!!!! Ampak kot spet pravim, to je možno ker zakon ne predpisuje tega, ampak predpisuje MINIMALNO IZPLAČILO za polni delovni čas... Teoretično lahko midva spiševa pogodbo za 1€ na mesec, če ni kolektivne pogodbe za panogo, in potem ti doplačujem razliko do minimalne plače...

Butale pač...

Matko ::

Ste napisali nebuloz. :O

Načina obračunavanj plač sta DVA:
1) Povprečna delovna obveznost - vsak mesec se izplačajo plače za enako število (174) delovnih ur (število redno opravljenih ur ni pomembno, nadure se izplačajo po spremenljivi urni postavki). Načeloma uporablja javni sektor in gospodarstvo z zaposlenimi z minimalno plačo

2) Dejansko opravljene delovne ure - obračun po bruto urni postavki (v primerih minimalne plače, je potrebno doplačat razliko do izplačane minimalne plače). Nadure so vedno vredne enako. Uporablja gospodarstvo (razen podjetij z veliko zaposlenih na minimalcu)

joze67 ::

Ne vem no. Delal sem v različnih podjetjih v javnem sektorju in v gospodarstvu (kjer sem še sedaj). Plača je bila vedno dogovorjena mesečno (ob predpostavki, da delam cel mesec, kakorkoli dolg je že). In nikoli, nikoli nisem dobil februarja manj kot julija, ampak vsak mesec enako - dogovorjeno. (Seveda prevoz ponekod in dodatek za malico povsod varira glede na prisotnost.) Je urna postavka različna? Je. Ampak saj nisem s.p., ampak delavec, najet dolgoročno in predvsem plačan na mesec.

FrRoSt ::

Matko je izjavil:

Ste napisali nebuloz. :O

Načina obračunavanj plač sta DVA:
1) Povprečna delovna obveznost - vsak mesec se izplačajo plače za enako število (174) delovnih ur (število redno opravljenih ur ni pomembno, nadure se izplačajo po spremenljivi urni postavki). Načeloma uporablja javni sektor in gospodarstvo z zaposlenimi z minimalno plačo

2) Dejansko opravljene delovne ure - obračun po bruto urni postavki (v primerih minimalne plače, je potrebno doplačat razliko do izplačane minimalne plače). Nadure so vedno vredne enako. Uporablja gospodarstvo (razen podjetij z veliko zaposlenih na minimalcu)


TI si šele BUČKO. :P
Da so kreativni knjigovodje vsega sposobni, tudi pri friziranju plač, mi je povsem jasno. In tudi kakšnih hudih sankcij ne pričakujem s strani inšpektorjev. Da tisti na minimalni plači tudi mutijo sto/h mi je popolnoma jasno.

Da se pa vsak mesec izplačajo plače za enako št. ur!? To pa prvič slišim. Pa poznam kar nekaj primerov, v privat sektorju in JU.

Saj je dal zgorja povezavo na računovodja.com ali kaj, pa si tam malo oglej, kaj so to NORMIRANE DELAVNE URE za vsak mesec posebej. :))

Če veš, kaj to (sploh) pomeni. :) Iz moje kadrovske Ofca ni tega razumela, pa je imela Mag. iz Upravljalskih VED. lol.

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Danes sem se zapletel v debato na to temo z računovodkinjo. Pri nas imamo takole:
Mesečna delovna obveznost: 174 ur
Letna delovna obeznost 2017: 2080 ur

Potem pa gledaš takole:
Aprila je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 160 ur

Torej si delal 14 ur MANJ od mesečne delovne obveznosti, ampak delodajalec ti je izplačal 174 ur, da si dobil isti neto kot vsak mesec.

Maja je bila mesečna delovna obveznost 174 ur
Opravil si jih po koledarski obveznosti: 184 ur

Torej si delal 10 ur VEČ od mesečne delovne obveznosti. Delodajalec ti je vseeno izplačal polno plačo.

Po seštevku si 4 ure v minusu, po letnem koledarju. Če bi dal odpoved junija, bi ti od zadnje plače odšteli 4 ure in ti izplačali neto manj, ker si naredil manj ur.

Zakaj vsa ta kolobocija? Ker morate upoštevati minimalca. Kdor ima minimalca ne more dobiti manj na mesec, mora dobiti vedno točno toliko. Tudi če je delal manj ur.

Upam da sem napisal kolikor toliko smiselno. Za ta koncept sem izvedel šele danes. :)
Tabelica z urami za leto 2017, če bi kdo šel preračunavat: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...


Osebno dvomim da je to po zakonu! Ne morejo oni tebi obračunavat 174ur ne glede na mesec... Delovna obveznost je od meseca do meseca različna, inče imaš v pogodbi minimalno plačo, tvoja urna postavka variira, kar je absurd vreden komedije, ker to dejansko pomeni, kot sem že omenil, da je moje delo na uro vredno februarja več kot recimo julija...

Krivda pa je v državi ki predpisuje MINIMALNO IZPLAČILO za polni delovni čas na mesec... namesto da bi predpisali MINIMALNO URNO POSTAVKO...


Pri minimalni plači so zadeve nekoliko drugačne. Tukaj gre v bistvu za mejne pogoje. Ne spoznam se sicer dobro na to, vendar zadeve rešujejo zelo različno. Nekateri imajo še celo dovoljenje, da jim izplačujejo manj od minimalne plače. V nekaterih privat firmah to rešujejo tako, da jim nekaj izplačajo na roke z gotovino, iz tega naslova plačajo manj davka, drugim pa to razliko doplačajo. Predvsem tistim, ki spadajo pod javno upravo. Tu imaš od snažilk, kuharjev, hišnikov,..... ect.


Ne nimajo, vsaj načelno ne, ker sem tudi to dal skozi, vse te primere ko gledate plačilne kjer piše DODATEK DO MINIMALNE plače, je v 99,9999% rezultat iz časov ko je gospod Pahor oz. njegova vlaga dvignila minimalno plačo za 20% in še nekaj malega.... s čemer sem se sicer strinjal, ampak rezultat je bil, da so se podrle VSE kolektivne pogodbe... Ker recimo poznam kolektivno za trgovinsko dejavnost, ti lahko povem, da kot prodajalec padeš v 4. tarifni razred po katerem imaš plačo 680€ BRUTO... na pogodbi, ampak po zakonu ne smeš dobit manj kot 811€ ali koliko je že danes minimalec, torej ti podjetje plača dodatek do minimalne plače po zakonu... to je zato da se ne podrejo tarifni razredi kolektivnih pogodb...

Rezultat pa je neumnost ko ima prodajalec 611€ neto + nagrade, oddelkovodja/izmenovodja trgovine, 640€ neto + nagrade, poslovodja pa recimo 700€ neto + nagrade... delo, zahteve in obremenitve, pa se množijo x2....

Zato je treba nujno spremenit kolektivne pogodbe, da ponovno ustvarimo primerno oddaljene razrede, ker je itak absurd kako lahko kolektivna pogodba oz. pogodba o zaposlitvi za polni dleovni čas, SPLOH vsebuje plačo ki je nižja od minimalca!!!! Ampak kot spet pravim, to je možno ker zakon ne predpisuje tega, ampak predpisuje MINIMALNO IZPLAČILO za polni delovni čas... Teoretično lahko midva spiševa pogodbo za 1€ na mesec, če ni kolektivne pogodbe za panogo, in potem ti doplačujem razliko do minimalne plače...

Butale pač...


Kaj nimajo??
Nimajo več DODATKA DO MINIMALNE PLAČE!?? Da tega ni več!?

Saj se v marsičem strinjam. Zdaj mi pa še nekaj RAZLOŽI!

Kako bi ti spremenil razrede in ustvaril primerno oddaljene razrede!?

Ker na tole temo je jamral tudi neki Pav iz elitne divizije Financ - Manager!? Tudi njemu to ne gre v glavo. On je pač na zadevo gledal iz VRHA. Samo on ne bo odgovarjal na vprašanja. To se za Pave ne spodobi. lol :)

https://manager.finance.si/8857604/As-g...

Mato989 ::

Kaj nimajo??
Nimajo več DODATKA DO MINIMALNE PLAČE!?? Da tega ni več!?

Saj se v marsičem strinjam. Zdaj mi pa še nekaj RAZLOŽI!

Kako bi ti spremenil razrede in ustvaril primerno oddaljene razrede!?

Ker na tole temo je jamral tudi neki Pav iz elitne divizije Financ - Manager!? Tudi njemu to ne gre v glavo. On je pač na zadevo gledal iz VRHA. Samo on ne bo odgovarjal na vprašanja. To se za Pave ne spodobi. lol :)


Simpl, prvi razred mora biti v višini minimalne plače, naprej je dogovor sindikatov z delodajalci za panožne pogodbe... Danes je problem to, da je ne vem koliko razredov v javnem sektorju POD minimalno plačo.... kako je možno da je še 15, ali 16 plačilni razred, BRUTO plača nižja od minimalne v državi!!!!

1. plačilni razred v državi bi moral biti MINIMALNA BRUTO PLAČA... in potem naprej...

Enako velja za panožne pogodbe oz kolektivne

Poglej si recimo samo primer, sicer je zdaj malo višje ampak za primer bo dovolj:

http://www.davkoplacevalci.com/5-razlog...

Torej po domače povedano, vsi do vključno VI razreda, imajo torej tehnično gledano IDENTIČNO plačo po KOLEKTIVNI pogodbi!!! Ker, v kolikor predpostavljava da je tole BRUTO, kar bi moralo biti, pomeni da vsem do VKLJUČNO VI tarifnega razreda mora delodajalec ITAK doplačat do minimalne plače... torej kakšna je razlika za tebe če si v 1. ali V tarifnem razredu? NI JE... No danes je tako da komaj z V. tarifnim razredom dosežeš minimalca....

In to je velika napaka, da bi bili tarifni razredi pravično razporejeni in da bi dejansko sindikat delal ZA delavce, bi moral I. tarifni razred bit MINIMALNA PLAČA torej 811€ in še nekaj BRUTO... in vsak naslednji ustrezno višji.... dejansko pa imamo še danes tarifne razrede ki so prilagojeni na minimalno plačo PRED Pahorjevo vlado ki jo je dvignila za 23 ali koliko %.... in tako je vse na minimalcu...

Kaj nimajo??
Nimajo več DODATKA DO MINIMALNE PLAČE!?? Da tega ni več!?


Ti morš razumet, da ko na plačilni piše DODATEK DO MINIMALNE PLAČE; to NE PLAČA DRŽAVA, še vedno to plača DELODAJALEC, je samo tako glupo poimenovano ZARADI KOLEKTIVNE POGODBE...

Ste napisali nebuloz. :O

Načina obračunavanj plač sta DVA:
1) Povprečna delovna obveznost - vsak mesec se izplačajo plače za enako število (174) delovnih ur (število redno opravljenih ur ni pomembno, nadure se izplačajo po spremenljivi urni postavki). Načeloma uporablja javni sektor in gospodarstvo z zaposlenimi z minimalno plačo

2) Dejansko opravljene delovne ure - obračun po bruto urni postavki (v primerih minimalne plače, je potrebno doplačat razliko do izplačane minimalne plače). Nadure so vedno vredne enako. Uporablja gospodarstvo (razen podjetij z veliko zaposlenih na minimalcu)


Neumnost, plača se vedno v normalni pogodbi o zaposlitvi določi na podlagi MESECA, ki ima različno delovnih dni, BRUTO plača mora biti enaka, ob pogoju da ne koristiš bolniških ipd.... torej 100% prisotnost, 100% bruto plača iz pogodbe oz. vsaj zajamnčena minimalna plača v RS...

Vse ostalo je kreativno računovodstvo na meji zakonitega, če sploh je...

Meni vsak mesec na plačilki piše RAZLIČNA vrednost moje ure... ker je moja ura februarja vredna več kot julija, ko delam več, kar je edino, na žalost, zakonito, če gledava pogodbo o zaposlitvi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

FrRoSt ::



Neumnost, plača se vedno v normalni pogodbi o zaposlitvi določi na podlagi MESECA, ki ima različno delovnih dni, BRUTO plača mora biti enaka, ob pogoju da ne koristiš bolniških ipd.... torej 100% prisotnost, 100% bruto plača iz pogodbe oz. vsaj zajamnčena minimalna plača v RS...

Vse ostalo je kreativno računovodstvo na meji zakonitega, če sploh je...

Meni vsak mesec na plačilki piše RAZLIČNA vrednost moje ure... ker je moja ura februarja vredna več kot julija, ko delam več, kar je edino, na žalost, zakonito, če gledava pogodbo o zaposlitvi...


NE RAZUMEM, kaj bi rad povedal!?
Se bom pa pozanimal. Imamo zdaj ravno en tak nov primer. :) Sporočim. :)

Če je bedarija, je pač bedarija. Se strinjam. Samo ti to pojdo povedat tisti ministrici Kopač-Mrakovi in njenim pametnim Bučam. Seveda ti delodajalec doplača do minimalnega izplačila, .... ect. ect.

>Neumnost, plača se vedno v normalni pogodbi o zaposlitvi določi na podlagi MESECA, ki ima različno delovnih dni, BRUTO plača mora biti enaka,....

????
Tako se določi (samo) MINIMALNO IZPLAČILO!! Tam, pri minimalni plači-izplačilu imaš spodnjo mejo, ki morda NI odvisna od (delovnih) dni meseca.

> Meni vsak mesec na plačilki piše RAZLIČNA vrednost moje ure... ker je moja ura februarja vredna več kot julija, ko delam več, kar je edino, na žalost, zakonito, če gledava pogodbo o zaposlitvi...

Saj spreminjanje urne postavke morda NI tako napačno, do določene mere. Odvisno, od tega od česa se spreminja. Če podjetje in delavci bolje delajo in več iztržijo, je lahko tudi urna postavka višja. Zakaj pa ne.
Čudno je samo to, če ti urna postavka opleta zaradi spreminjanja obračunskih in delovnih dni v mesecu.
Kar pomeni, da imaš ti fiksno (konstantno) urno postavko. Tudi to ni (morda) nič narobe, samo potem moraš imeti drugače urejen npr. sistem nagrajevanja. (npr. v dobrih mesecih +10 ali celo 20% nagrade-stimulacije)

FTad ::

Ne vem, ali je to tipicno, da se vam urna postavka spreminja glede na stevilo delovnih dni v mesecu, da je neto izplacilo vsak mesec enako.

Namrec smatral sem, da na leto zasluzis pac nek bruto znesek, ki se potem deli z 12, neglede na to, koliko delovnih dni je v mesecu (upostevajoc praznike, itd.)

Mato989 ::

Tako se določi (samo) MINIMALNO IZPLAČILO!! Tam, pri minimalni plači-izplačilu imaš spodnjo mejo, ki morda NI odvisna od (delovnih) dni meseca.


V vseh pogodbah ki sem jih videl do danes, pa najsi bodo za minimalno plačo ali pa za več, je pisalo da je plača XYXYEUR bruto na mesec, nisem še videl(vsaj v SLoveniji) da bi bila normalna pogodba o zaposlitvi kreirana na način da bi notri pisalo da je tvoja plača XYXYEUR/leto ali XYEUR/h... in če je v pogodbi predvidena plača XYXYEUR/mesec moraš ti za vsak polni mesec prisotnosti na delu dobit tistih xyxyEUR BRUTO plače... lahko je seveda več(zaradi dodatkov na uspešnost itd...) manj pa ne sme bit(če odmislimo da ti trgajo ker si iz malomarnosti kaj uničil ipd...)... mesec pa lahko ima 28 dni, ali pa 31, ampak na mesec moraš ti dobit XYXYEUR

Namrec smatral sem, da na leto zasluzis pac nek bruto znesek, ki se potem deli z 12, neglede na to, koliko delovnih dni je v mesecu (upostevajoc praznike, itd.)


V Sloveniji je večina pogodb (za one Kramarje ipd ne vem) spisanih na način kjer piše BRUTO plača za mesec NE za leto...in iz tega ti dobiš letni bruto znesek, ne obratno...

Recimo sodelavec, ima v pogodbi spisano 1.000EUR bruto plače, torej vsak mesec dobi 1.000EUR bruto, kar letno znese 12.000EUR bruto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

FTad ::

Aja, ne vem. Po diplomi sem se zaposlil takoj v tujini, kjer smo se pogovarjali o letnem bruto znesku. V Slo sem delal samo preko studenta.

Mato989 ::

FTad je izjavil:

Aja, ne vem. Po diplomi sem se zaposlil takoj v tujini, kjer smo se pogovarjali o letnem bruto znesku. V Slo sem delal samo preko studenta.


Ja pogodbe ki jih vidim pri kolegih iz tujine so pa velikokrat ali večinoma v letnih zneskih...

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


V Sloveniji je večina pogodb (za one Kramarje ipd ne vem) spisanih na način kjer piše BRUTO plača za mesec NE za leto...in iz tega ti dobiš letni bruto znesek, ne obratno...

Recimo sodelavec, ima v pogodbi spisano 1.000EUR bruto plače, torej vsak mesec dobi 1.000EUR bruto, kar letno znese 12.000EUR bruto...

Ker je slovenska kadrovska 100 let za kravami in ker delodajalcem to ustreza. Nikoli točno definirane nalog...

Cela zahodna Evropa funkcionira na bruto letni palči oz. urni postavki. Pač odvisno kaj hočejo od tebe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMicka ::

Kaj se kregate okoli oslove sence. Vseeno, ali se urna postavka mesečno spreminja glede na število delovnih dni (večinoma v gospodarstvu) ali pa ti mesečno obračunavajo 174 ur (večinoma javni sektor), na letni ravni se večinoma izenači, 2.088 ur, sem ter tja je kako leto minimalna razlika, je pa ta način po 174 ur boljši, ker plača ne niha toliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

111111111111 ::

Dejstvo je da to mahinacijo z urami vedno dela oddelek računovodstva. Ostali o tem nimamo pojma. Mi dobimo cekine vsak mesec na isti dan in toliko kolikor imamo v pogodbi. Lahko pa se plače izplačuje tudi po dejanskih urah in imaš konstantno urno postavko, vsak mesec pa različno plačo.

Skratka ne butat ven neumnosti in najprej vprašajte svoje računovodje, kako se to računa in se držite področij na katere se spoznate.

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:


V Sloveniji je večina pogodb (za one Kramarje ipd ne vem) spisanih na način kjer piše BRUTO plača za mesec NE za leto...in iz tega ti dobiš letni bruto znesek, ne obratno...

Recimo sodelavec, ima v pogodbi spisano 1.000EUR bruto plače, torej vsak mesec dobi 1.000EUR bruto, kar letno znese 12.000EUR bruto...

Ker je slovenska kadrovska 100 let za kravami in ker delodajalcem to ustreza. Nikoli točno definirane nalog...

Cela zahodna Evropa funkcionira na bruto letni palči oz. urni postavki. Pač odvisno kaj hočejo od tebe.


Se strinjam s tabo... jaz bi veliko raje videl, da bi bila v moji pogodbi določena BRUTO URNA postavka...

Kaj se kregate okoli oslove sence. Vseeno, ali se urna postavka mesečno spreminja glede na število delovnih dni (večinoma v gospodarstvu) ali pa ti mesečno obračunavajo 174 ur (večinoma javni sektor), na letni ravni se večinoma izenači, 2.088 ur, sem ter tja je kako leto minimalna razlika, je pa ta način po 174 ur boljši, ker plača ne niha toliko.


Meni se sicer ne zdi... kaj če daš odpoved konec januarja in si dobil zato višjo plačo februarja(1 mesečni odpovedni rok) čeprav si delal manj ur...a morš pol vračat ali kako? Ali ti šenkajo?

Še celo tak daleč bom šel, da bom trdil, da obračunat vsak mesec 174ure je na meji zakonitega, ne moreš tisti mesec ko imaš 168 delovnih ur izplačat po NAVADNI urni postavki 174ur, ker se tisti mesec smatra torej 6ur kot NADURE in bi morale bit obračunane drugače!!!

Plača pa enako nič ne niha, če dobiš ti vsak mesec 1.000€ bruto ne glede na ure (100% prisotnost)

Problem je pač drugje, ampak jaz menim, da če v pogodbi piše 1.000€ bruto, moraš za polni mesec dela dobit 1.000€ bruto, in nič manj...ker kot pravim so "vse" pogodbe osnovane na MESEČNEM izplačilu, ne pa na URNI postavki... Niti ne razumem, kako in kdo potem vodi vse oddelane ure pri obračunavanjo flat rate 174ur dela na mesec... to te lahko skoz okol prnašajo potem :)

111111111111 je izjavil:

Dejstvo je da to mahinacijo z urami vedno dela oddelek računovodstva. Ostali o tem nimamo pojma. Mi dobimo cekine vsak mesec na isti dan in toliko kolikor imamo v pogodbi. Lahko pa se plače izplačuje tudi po dejanskih urah in imaš konstantno urno postavko, vsak mesec pa različno plačo.

Skratka ne butat ven neumnosti in najprej vprašajte svoje računovodje, kako se to računa in se držite področij na katere se spoznate.


Imaš kak primer? Delal sem v 4 različnih podjetjih, kar nekaj več kolegov imam kjer sem videl plačilne in tudi pogodbe,in še nisem videl primera ko bi se izplačevalo plačo po URNI POSTAVKI... ker potem ne sme pisat v pogodbi bruto plača ampak bruto urna postavka... tega pa v Sloveniji ne pomnim... torej je prekršek če se tako obračunava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

MadMicka ::

Poglej, kar se obračuna tiče, np, zadeva laufa. Če ti med letom preneha delovno razmerje, vračati ne rabiš, vprašanje pa je, če bi lahko terjal morebitni presežek ur. Pri nadomestilu plače se upošteva zadnji mesec oz. zadnje tri in tu je delavec lahko prikrajšan, ne more pa biti na boljšem, zato sem rekel, da plača manj niha, tu je bolj pravičen obračun 174 ure na mesec. Ampak, sej niti važno, toliko da pač veš, da ne gre za noben prekršek.

Mato989 ::

MadMicka je izjavil:

Poglej, kar se obračuna tiče, np, zadeva laufa. Če ti med letom preneha delovno razmerje, vračati ne rabiš, vprašanje pa je, če bi lahko terjal morebitni presežek ur. Pri nadomestilu plače se upošteva zadnji mesec oz. zadnje tri in tu je delavec lahko prikrajšan, ne more pa biti na boljšem, zato sem rekel, da plača manj niha, tu je bolj pravičen obračun 174 ure na mesec. Ampak, sej niti važno, toliko da pač veš, da ne gre za noben prekršek.


Kako lahko zadeva manj niha, če pa dobiš v obeh primerih fiksno plačo... Če meni vsak mesec nakažejo 1.000€ bruto ker imam tako napisano v pogodbi ni nobene razlike koliko sem oddelal, ker se spreminja le urna postavka... plača ne niha. Ampak v primeru konstantno obračunanih 174ur, jaz trdim da je v prekršku računovodstvo, ne morejo oni tebi obračunat 174 NAVADNIH delovnih ur, če jih ima mesec le 168!!! torej delaš NADURE ki so napačno obračunane gledano matematično... enako pa v mesecu ko oddelaš 184 ur recimo, pa dejansko nisi oddelala polnega meseca računovodsko, torej ne moreš dobit polne plače kot je v pogodbi, in to je prekršek.

MadMicka ::

Plača oz. nadomestilo bolj niha zato ker, če si maja, ko je bilo 23 delovnih dni, delal in dobil plačo, je bila urna postavka nizka, nato pa si junija, ko je 20 delovnih dni, v bolniški, se ti bolniška obračuna od tiste tanizke urne postavke iz prejšnjega meseca. Obratno, da bi dobil višje nadomestilo med bolniško, kot če bi delal, pa po zakonu ne gre. Pri obračunu 174 ur mesečno tega problema ni.

Zdej, probi to razumet..

Mato989 ::

MadMicka je izjavil:

Plača oz. nadomestilo bolj niha zato ker, če si maja, ko je bilo 23 delovnih dni, delal in dobil plačo, je bila urna postavka nizka, nato pa si junija, ko je 20 delovnih dni, v bolniški, se ti bolniška obračuna od tiste tanizke urne postavke iz prejšnjega meseca. Obratno, da bi dobil višje nadomestilo med bolniško, kot če bi delal, pa po zakonu ne gre. Pri obračunu 174 ur mesečno tega problema ni.

Zdej, probi to razumet..


Nadomestilo se računa na % od bruto plače ne pa urne postavke.

Ampak to ni najpomembnejše, ni mi jasno kako lahko v mesecu ko je 168 delovnih ur, ti nakažeš plačo za 174ur, ne da bi tistih 6 ur moral obračunat kot nadure???? Skregano z osnovno logiko, načina dodeljevanja nadur... enako ni logično kako lahko rečeš polni delovni čas, in v mesecu ko je recimo 184 delovnih ur, obračunanih kot opravljenih "le" 174.... to ni polni delovni čas tisti mesec...

MadMicka ::

Da ti bo lažje, ne nakažejo ti plače za 174 ur, ampak za 168 oz. 184 ure. A si zdej srečn :) ?

Mato989 ::

MadMicka je izjavil:

Da ti bo lažje, ne nakažejo ti plače za 174 ur, ampak za 168 oz. 184 ure. A si zdej srečn :) ?


Ampak ne morjo potem obračunat 174ur... sem dal skozi računovodstvo in vem da je to napačno prikazovanje stanja, tudi če se na letni osnovi pogliha.

111111111111 ::

Mato989 je izjavil:


Ampak to ni najpomembnejše, ni mi jasno kako lahko v mesecu ko je 168 delovnih ur, ti nakažeš plačo za 174ur, ne da bi tistih 6 ur moral obračunat kot nadure???? Skregano z osnovno logiko, načina dodeljevanja nadur... enako ni logično kako lahko rečeš polni delovni čas, in v mesecu ko je recimo 184 delovnih ur, obračunanih kot opravljenih "le" 174.... to ni polni delovni čas tisti mesec...


Na koncu leta se ti ure izidejo. Tako da ni panike. Če te odpustijo ali daš odpoved potem pa računovodstvo pogleda ali so ti izplačali preveč ali premalo ur in na podlagi tega izračuna dobiš zadnjo plačo.

Mato989 je izjavil:

MadMicka je izjavil:

Da ti bo lažje, ne nakažejo ti plače za 174 ur, ampak za 168 oz. 184 ure. A si zdej srečn :) ?


Ampak ne morjo potem obračunat 174ur... sem dal skozi računovodstvo in vem da je to napačno prikazovanje stanja, tudi če se na letni osnovi pogliha.


Ure ti štejejo v plus oz. v minus. Ni napačno prikazovanje stanja.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Na koncu leta se ti ure izidejo. Tako da ni panike. Če te odpustijo ali daš odpoved potem pa računovodstvo pogleda ali so ti izplačali preveč ali premalo ur in na podlagi tega izračuna dobiš zadnjo plačo.


Torej dejansko plača niha bolj kot pri edinem smiselnem načinu glede na trenutno zakonodajo... še vedno pa trdim da je to napačno obračunavanje... In kako ti obračunajo ure ko daš odpoved in imaš "viška ur"??? Kot nadure ali kot navadne ure? Po katerem zakonu? Ker to so tehnično gledano nadure takrat.

Ure ti štejejo v plus oz. v minus. Ni napačno prikazovanje stanja.


Torej mi povej nekaj... če ima mesec 168 delovnih ur, pomeni da so VSE ure ki jih ta mesec oddelaš več od 168 zabeležene kot NADURE... se strinjaš? Torej kako lahko mesec ki ima 168ur na plačilki pa ima prikazano obračunsko 174ur, ne da bi te ure bile obračunane kot nadure... ne sklada se tole z dejanskim stanjem... preveč kreativnega računovodstva samo da se zadeva zakomplicira za povprečnega delavca, ki nikoli 100% ne ve kako je z urami!

Dejansko bom tole preveril pri inšpekciji, ker moje mnenje je, da je tole flat out protizakonito... ker obračunsko obdobje delovnih ur ne sme presegat ali ne-dosegat dejanske delovne obveze za (recimo) polni delovni čas tistega meseca...

Sicer zakon navaja "le" tole:
– določilo o znesku osnovne plače delavca v eurih, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi ter o morebitnih drugih plačilih,
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč pri obrazložitvi plačilnih list (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810216 (8401) Lonsarg
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8118991 (16607) McHusch
»

neizplačilo ure dela v času premika kazalcev ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6814136 (10278) Mare2
»

Minimalna neto plača

Oddelek: Loža
2724359 (22792) MadMicka

Nižja plača v pogodbi od minimalne plače

Oddelek: Loža
4411212 (9535) Isotropic

Več podobnih tem