» »

8values ideološki test

8values ideološki test

1 2
3
4

AmokRun ::

Anarhizem je "brez-vladje", "brez-državje", "brez-oblastje" in je ravno nasprotje totalitarne oblasti. Saj oblasti sploh ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AmokRun ()

next3steps ::

Ja, ker če razumeš komunizem veš, zakaj je Marxova sveta knjiga samo sveta. Uspešno pa funkcionira tu in tam v manjši obliki po svetu..

Aha, in Anarhizma nismo sposobni, dokler bomo poleg sebe imeli tako neumne ljudi.

NikolormousB ::

A ni anarhizem strah pred pajki?

Unknown_001 ::

next3steps je izjavil:

Ja, ker če razumeš komunizem veš, zakaj je Marxova sveta knjiga samo sveta. Uspešno pa funkcionira tu in tam v manjši obliki po svetu..

Aha, in Anarhizma nismo sposobni, dokler bomo poleg sebe imeli tako neumne ljudi.


Rdečkarji. Kot vedno tok polni sami sebe da se že čudim, kako se ne razpočijo. Če verjameš da je komunizem možen si naiven. Jokanje ker ni svet tak kot si si zamislil in izgovarjanje na druge da so preneumni (prej bi rekel prepametni da bi ti verjeli) samo dokazuje kako otročji si. Če verjameš da imaš samo ti edini prav, si že opravil test za diktatorja.

NikolormousB je izjavil:

A ni anarhizem strah pred pajki?


Arhanofobija... anarhija je baje red brez reda, kar je paradoksalno in približno tako mogoče kot

Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

jype ::

Raptor F16> Če verjameš da je komunizem možen si naiven.

Seveda je možen. Celo zelo verjeten je.

Raptor F16> Jokanje ker ni svet tak kot si si zamislil in izgovarjanje na druge da so preneumni (prej bi rekel prepametni da bi ti verjeli) samo dokazuje kako otročji si. Če verjameš da imaš samo ti edini prav, si že opravil test za diktatorja.

"Komunizem ne deluje, ker jaz nočem sodelovati v njem."

Enako lahko rečemo tudi za kapitalizem. A so ljudje naivni, ker verjamejo v kapitalizem?

Raptor F16> anarhija je baje red brez reda,

To pravijo tisti, ki ne vedo, kaj je anarhija.

nevone ::

Either we will eat the Space or Space will eat us.

NikolormousB ::

Arhanofobija... anarhija je baje red brez reda, kar je paradoksalno in približno tako mogoče kot


Zdej si pa že zmišljuješ besede. Pa zakaj bi te sploh blo strah pajkov? V Avstriji še ne rečem, k majo ful strupenih, ampak v Sloveniji ti pa pajki ne morjo nč nardit.

Unknown_001 ::

@jype

Komunizem deluje dokler ne zmanjka financ zaradi nesramno negospodarnega sistema. Bori se proti kapitalu a brez denarja ne zna preživeti. Ljudje bodo za komunizem potegnili samo če bodo dobili občutek krivice ker je nekdo bolj uspešen od njih. Ideal komunizma je družba brez razredov pa magar so vsi revni ko cerkvene miši.

Kapitalizem bo deloval dokler bo denar krožil. Nič ni narobe če ima nekdo veliko kapitala in ga potem potroši, problem je če bi ga kupčkal pri sebi. Vkolikor ta denar spet zokroži, sistem deluje. Če denar ne bi krožil si dobil nek drek ki spominja na piramidni sistem. Kaj bi kupčkal denar. Potroši ga ker drugače itak nimaš nič od njega. Zavedati se moraš da z nakupom izdelka pokriješ delček plače nekega zaposlenega v firmi, pokriješ delček plače trgovca, pokriješ delček plače podizvajalcev... V idealnem scenariju brez mučk, kraj in mutnih poslov bi tak sistem blazno cvetel države bi se pa razvijale. In kar je najlepše, nikomur ni onemogočeno da bi dosegel nekaj več, če bi to želel.

A da anarhija ni ureditev ? How? Razsvetli me.

NikolormousB je izjavil:

Arhanofobija... anarhija je baje red brez reda, kar je paradoksalno in približno tako mogoče kot


Zdej si pa že zmišljuješ besede. Pa zakaj bi te sploh blo strah pajkov? V Avstriji še ne rečem, k majo ful strupenih, ampak v Sloveniji ti pa pajki ne morjo nč nardit.

Not sure if troll or just very stupid
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

trenerkar ::

kuall je izjavil:

Malo offtopic, o debati o politiki:
Treba je bit dober in razumen, vse ostalo je pa nerazumno navijaštvo, tekmovanje in zaničevanje političnega nasprotnika. Politika tako vpliva na ljudi, da namesto da bi v ljudeh iskali dobro iščejo slabo.
Mene veliko bolj zanima psihologija (razumet ljudi) in znanost na splošno naprimer, če bi bili vsi ljudje taki bi bilo bolje. Medtem ko je v politiki cilj nasprotniku podtikat čimbolj podle izjave je v psihologiji cilj razumet ljudi, čisto nasprotje. Ljudje tako nergajo čez politike, v resnici pa so sami politiki po razmišljanju.

Zakaj pa bi rad razumel ljudi? Ko boš našel odgovor, boš ugotovil, da si na istem :)

matobeli ::

RaptorF16:

Pa ti veš da si napisal: komunizem ni kul ker se ga ne znamo it, ampak kapitalizem je pa kul, vsaj dokler nima 1% ljudi v rokah 99% sredstev?

O anarhiji pa piše dovolj na wikipediji da ni treba razpredat kaj je in kaj ni.

vostok_1 ::

jype je izjavil:

kuall> Ljudje se dajo na dva tabora, se dajo v navijaško razpoloženje in izklopijo razum in je konec napredka.

To ni res. Levičarji reči premislimo z vseh zornih kotov in se odločamo za globalno koristne rešitve in iščemo globalen maksimum, pri čemer smo pripravljeni žrtvovati kakšen lokalen minimum, če to ne predstavlja kršenja pravic.

Desničarji mislijo izključno na lastno zadnjo plat in se obnašajo, kot da so svetovno pomembni začasno bankrotirani miljarderji.


Lenin would be proud!
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Unknown_001 ::

matobeli je izjavil:

RaptorF16:

Pa ti veš da si napisal: komunizem ni kul ker se ga ne znamo it, ampak kapitalizem je pa kul, vsaj dokler nima 1% ljudi v rokah 99% sredstev?

O anarhiji pa piše dovolj na wikipediji da ni treba razpredat kaj je in kaj ni.


Ne. Nisem tega napisal. Komunizem ni vzdržen predvsem zaradi človeških dejavnikov. V idealnem komunizmu imajo vsi vse, ker pa večina ljudi gleda kako bo skozi prišla s čimmanj truda ta sistem ni produktiven in ljudje se začno na državo zanašat v tej meri, da jo izčrpavajo, ker kmalu nihče več ne doprinese toliko kot vzame. Razen tistih par "butlov" ki državno firmo pokonc držijo ker delajo za ostalih 10 lenuhov. Ne, da se komunizma ne znamo it ampak smo kot družba v osnovi preleni da bi tak sistem deloval tudi ob idealnem vodstvu. Potem imaš pa še problem ker idealnega vodstva ni. Če ne verjameš poglej kakšna je logika pri drugih. "ko ti človek reče da je raje na socialni kot da dela" lahko z malo pomisleka ugotoviš da to ne bo dolgo špilalo.

Pri kapitalizmu je država odmaknjena od posameznikovega kapitala in se v njegovo premoženje vtika samo glede davkov. Za vse ostalo mora poskrbeti sam. Kako upravja z denarjem je pa v celoti odvisno od njega in tu ni zanašanja na državo da mu bo rit odnašala na račun drugih.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

next3steps je izjavil:

Ja, ker če razumeš komunizem veš, zakaj je Marxova sveta knjiga samo sveta. Uspešno pa funkcionira tu in tam v manjši obliki po svetu..

Aha, in Anarhizma nismo sposobni, dokler bomo poleg sebe imeli tako neumne ljudi.


Saj boljševiki so želeli narediti "new man". Tko kot naziji, so želeli narediti "new arian man".
V praksi pa se je zgodil holodomor.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

PS. Po testu sem Liberalec. Ne klasičen tko kot nevone, ampak sam liberalec.

Ni tako daleč od resnice. Sem za svobodo ampak i realize you have to swallow some bitter pills. Skratka realist in ne toliko ideolog.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nevone ::

Glede mojega rezultata ... to je odraz dejanskega stanja. Kaj bi jaz rada, je drugo vprašanje. Jasno, da utopijo, ki je še ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

AmokRun ::

Jaz sem tudi za svobodo ampak ... če se kdo ne strinja z mano sem pa za to, da se mu malo omeji svobodo. :D

ADIJOOO ::

ADIJOOO je izjavil:

Sem naredil šp en test, ker prej sem nekaj odgovorv, ki jih nisem razumel dal kar neutral. No sem dobil kar podoben rezultat.




Sem danes ponovil test se malo razlikuje a končni rezultat je isti Theocratic Distributism

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ADIJOOO ()

Utk ::

jype je izjavil:

AmokRun> Vernik v državo - levičar. :D

Levičarji smo vedno anarhisti, desničarji pa žal še vedno potrebujete državo, da (p)ostanete vzdržno solidarni.

Torej si za to, da si človek sme naredit in kupit orožje, karkšnkoli želi, in ga sme uporabljat. Dokler mu to kdo ne prepreči, še z večjo puško.

kuall ::

Heh, kot sem govoril...
Te debate v teh forumih so že v osnovi zgrešene. Namesto da bi se probali kaj novega naučit od sogovorcev (s tem, da se jih posluša, marsikaj se da naučit) in razumet stvari, pogruntat kakšno svojo novo zanimivo idejo se ljudi sploh ne posluša in proba razumet, podtika se jim stvari, ki jih niso rekli in se ponavlja svojo ideologijo. To podtikanje stvari (da je nekdo rekel nekaj, kar sploh ni rekel) je extremno razširjeno na tem forumu.
Debatirat se da tudi na drug način, veliko bolj prijeten. Vem, govorim iz izkušenj. Ampak najprej moraš imet spoštovanje do sogovorca. Zamujate. Mogoče bi bil prvi korak to, da bi vsi debatirali s svojim polnim imenom in priimkom. Pa forumaška srečanja v živo bi jaz organiziral. Eni že leta in leta sodelujejo na tem forumu. Če bi se srečali v živo bi sigurno bili manj zajebanstki eden do drugega. In zakaj sodelujejo na forumu sploh? Po moje ker jim manjka družbe. Seveda tega ne bodo priznali.
V bistvu je Facebook veliko boljši kot ti anonimni forumi, tam opažam, da so ljudje veliko bolj prijazni, je pa z njim problem to, da se ne debatira o nobeni zanimivi stvari.
Kvaliteto življenja si uničujete s takimle načinom debatiranja. Ker človek je tako narejen, da bo stalno mislil na nekaj, ne more biti brez misli, večinoma pa misli na ljudi. Sigurno cel dan po malem mislite na ta forum, na ljudi, s katerim ste se pogovarjali. Ker pa se pogovarjate na tak bolj zajeban način vam to zbija kvaliteto dni.
Ne vem kako se vam da leta in leta to furat, da vam ne klikne, da nekaj delate narobe.:)

vostok_1 ::

AmokRun je izjavil:

Jaz sem tudi za svobodo ampak ... če se kdo ne strinja z mano sem pa za to, da se mu malo omeji svobodo. :D


Samo trdi ideologi imajo težave s tem.

kuall je izjavil:

Heh, kot sem govoril...
Te debate v teh forumih so že v osnovi zgrešene. Namesto da bi se probali kaj novega naučit od sogovorcev (s tem, da se jih posluša, marsikaj se da naučit) in razumet stvari, pogruntat kakšno svojo novo zanimivo idejo se ljudi sploh ne posluša in proba razumet, podtika se jim stvari, ki jih niso rekli in se ponavlja svojo ideologijo. To podtikanje stvari (da je nekdo rekel nekaj, kar sploh ni rekel) je extremno razširjeno na tem forumu.



Nekateri skušamo.

Samo kaj ko rečeš, da mogoče treba razmislit, če je nekontrolirano priseljevanje morda slabo za integracijske kapacitete obstoječe kultur, pride jype in reče, da bi kar celo afriko priselil, no questions asked.

Pa ni zastonj, da težim, trdi ideologi jypetovega kova so nevarni. Ker včasih je lokalni minimum tudi par 10 miljonov ljudi.

ADIJOOO je izjavil:

ADIJOOO je izjavil:

Sem naredil šp en test, ker prej sem nekaj odgovorv, ki jih nisem razumel dal kar neutral. No sem dobil kar podoben rezultat.




Sem danes ponovil test se malo razlikuje a končni rezultat je isti Theocratic Distributism



Face it bro. Si teokrat.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

NikolormousB ::

nekontrolirano priseljevanje morda slabo za integracijske kapacitete obstoječe kultur


Dokler po forumu beremo takšne izjave, ne moremo biti tiho.

nevone ::

Dokler po forumu beremo takšne izjave, ne moremo biti tiho.


To že. Ampak ali ste res zreli in zmožni sprocesirat povsem odprte meje?

In ja, vem. Nekateri imajo občutek, da so, nekateri so dejansko dovolj zreli a se bojim, da jih je premalo.

Zato si (še) ne moremo privoščiti kar na horuk povsem odpreti vseh meja.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

vostok_1 ::

You can't teach an old dog new tricks. To velja tako za pse kot ljudi.
Plastičnost možganov se z leti manjša. Pri posameznikih, ki so že v štartu tako po predispoziciji kot po vplivih, uspeli ohranit živahnost možganov je to manjši problem.
Pri drugih je skoraj nepremostljiv.
Izven težkega mučenja/brainwashinga se tako osebo ne da spremenit.

Prav je, da bi eventuelno vsi uspeli že v mladosti razvit take sposobnosti, si pa ne delam utvar, da so sedaj kar vsi, ne glede na age, traits and circumstances taki.
To je recimo boljševiška ideologija.
Spremenit pšenico v koruzo, no matter the cost.

NikolormousB je izjavil:

nekontrolirano priseljevanje morda slabo za integracijske kapacitete obstoječe kultur


Dokler po forumu beremo takšne izjave, ne moremo biti tiho.


Srkazem/trolanje/butavost?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nevone ::

Spremenit pšenico v koruzo, no matter the cost.


Kakšno ceno si pa ti pripravljen plačati? Nobene?

Je pa ironija to, da "boljševiki" veliko govorijo o tem, da je vsak človek lahko karkoli hoče, a jim tega ne vsiljuje, medtem ko nekateri pravijo, da človeka se ne da spreminjat, a ga na vso silo skušajo spremeniti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

dice7 ::

Fantje, pa odgovarjate na vprasanja iz vidika premoznejsega in ne iz lastnega interesa, da dobite realno oceno

Sicer so pa nekatera vprasanja malo smesna, npr se strinjas s tem kaj drugi mislijo o kapita/komunizmu, ter tudi nekaj v stilu 'si ze nehal pretepat zeno'

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

NikolormousB ::

Kako pa naj bi premoženje spremenilo odgovore. V katero smer?

dice7 ::

NikolormousB je izjavil:

Kako pa naj bi premoženje spremenilo odgovore. V katero smer?
Depriviligirani bodo tukaj prakticno vedno liberal, vsak pa sebe vidi kot depriviligiranega napram kateri drugi skupini

NikolormousB ::

Meni se zdi ravno obratno. Več kot imaš premoženja, lažje si lahko privoščiš npr. plačevati davke, podpirati javno šolstvo in zdravstvo...

Cervantes ::

Hm. Social Liberal.
Šit. Takorekoč commie.
Mi je kar malo nerodno.
Bom probal še enkrat.

Zgodovina sprememb…

NikolormousB ::

Pa saj ni tako slabo. Equality in Liberty spraviš še kakšnih 15% gor, pa si že blizu pravega rezultata.

nevone ::

Meni se zdi ravno obratno. Več kot imaš premoženja, lažje si lahko privoščiš npr. plačevati davke, podpirati javno šolstvo in zdravstvo...


Premoženje samo po sebi izhlapi. Če pa hočeš in da sploh imaš možnost komu pomagat, pa moraš nekaj proizvajati in biti bogat iz tega naslova. S tem je pa že precejšen del pomoči narejen. Davki so potem še dodaten bonus za družbo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

NikolormousB je izjavil:

Pa saj ni tako slabo. Equality in Liberty spraviš še kakšnih 15% gor, pa si že blizu pravega rezultata.

In ti ves kater rezultat je pravi kako?

Cervantes ::

NikolormousB je izjavil:

Pa saj ni tako slabo. Equality in Liberty spraviĹĄ ĹĄe kakĹĄnih 15% gor, pa si Ĺže blizu pravega rezultata.

Ha!
This!
Much bedda!

maticb492 ::

nevone je izjavil:

Meni se zdi ravno obratno. Več kot imaš premoženja, lažje si lahko privoščiš npr. plačevati davke, podpirati javno šolstvo in zdravstvo...


Premoženje samo po sebi izhlapi. Če pa hočeš in da sploh imaš možnost komu pomagat, pa moraš nekaj proizvajati in biti bogat iz tega naslova. S tem je pa že precejšen del pomoči narejen. Davki so potem še dodaten bonus za družbo.

o+ nevone



Še trump je rekel da po neki točki je denar samo "scoreboard", in nima več pomena.

Recimo še izpoved miljonarja:
http://www.timothysykes.com/blog/the-be...

Long story short, you can only have so many exotic cars, trips and material goods before it gets a bit boring and you look for more meaning in life…and when I pledged to donate millions of dollars here, I changed my priorities in life and its been very gratifying so far…you might say I’ve matured 🙂


Večina vas bo itak reklo da je bedarije, ampak če koga zanima, lepo predavanje :)

Plz ignore the "multidimensional" stuff in this.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

NikolormousB ::

Cervantes je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Pa saj ni tako slabo. Equality in Liberty spraviĹĄ ĹĄe kakĹĄnih 15% gor, pa si Ĺže blizu pravega rezultata.

Ha!
This!
Much bedda!


Perfect.

vostok_1 ::

nevone je izjavil:

Spremenit pšenico v koruzo, no matter the cost.


Kakšno ceno si pa ti pripravljen plačati? Nobene?

Je pa ironija to, da "boljševiki" veliko govorijo o tem, da je vsak človek lahko karkoli hoče, a jim tega ne vsiljuje, medtem ko nekateri pravijo, da človeka se ne da spreminjat, a ga na vso silo skušajo spremeniti.

o+ nevone


I'm patient. 0,5-1% na generacijo je zelo radodarna mera.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nevone ::

vostok_1 je izjavil:

nevone je izjavil:

Spremenit pšenico v koruzo, no matter the cost.


Kakšno ceno si pa ti pripravljen plačati? Nobene?

Je pa ironija to, da "boljševiki" veliko govorijo o tem, da je vsak človek lahko karkoli hoče, a jim tega ne vsiljuje, medtem ko nekateri pravijo, da človeka se ne da spreminjat, a ga na vso silo skušajo spremeniti.

o+ nevone


I'm patient. 0,5-1% na generacijo je zelo radodarna mera.


Memetska evolucija poteka hitreje, sploh v informacijski dobi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

vostok_1 ::

That's why we see the brick wall coming, but can't really do much.
Wisdom ljudi, prepočasi napreduje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

LordNacho ::

 8values

8values



Hah. Sicer za nekatera vprašanja nisem točno vedel kako so mišljena in sem zato dal kr neopredeljen, ampak opredelitev je kr on point. :D

Unknown_001 ::

LordNacho je izjavil:

 8values

8values



Hah. Sicer za nekatera vprašanja nisem točno vedel kako so mišljena in sem zato dal kr neopredeljen, ampak opredelitev je kr on point. :D


Za ekonomista kar spodobno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

NikolormousB ::

Ravno ekonomisti bi morali imeti več pravilnih odgovorov v prvi kategoriji.

gruntfürmich ::

kuall je izjavil:

...se ljudi sploh ne posluša in proba razumet, podtika se jim stvari, ki jih niso rekli in se ponavlja svojo ideologijo...

to odkrito počne en znan osebek, nedvomno na plačilni listi kakšnega (verjetno tujega) 'dušebrižnika'. zato ta forum počasi postaja greznica.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mtosev ::

jype je plačan? nisem vedo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

vostok_1 ::

On dela to pro-bono.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Unknown_001 ::

vostok_1 je izjavil:

On dela to pro-bono.


Gratis je zakon
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Master_Yoda ::

gruntfürmich ::


razočaral me je prevelika socialna različica ekonomije...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Rias Gremory ::


Pričakovano.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

vostok_1 ::

Rias Gremory je izjavil:


Pričakovano.


Anarhist torej?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Rias Gremory ::

Ne vem dosti o anarhizmu, da bi lahko odgovoril.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3D oblikovanje in animacija - Max, Maya, Softimage, Blender... (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Zvok in slika
589176844 (17109) Machete
»

Slovenska zastava (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Loža
1117251090 (30242) D3m
»

Slotechov Alter Ego (Anketa) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11816161 (11480) SambaShare
»

Pomoč pri tolmačenju sheme.

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82404 (2114) Unknown_001
»

Oglasi - dobra ponudba

Oddelek: Loža
426505 (4447) GTX970

Več podobnih tem