» »

Na letalih ne bomo telefonirali

Na letalih ne bomo telefonirali

USA Today - Pred davnimi 26 leti je ameriška Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) prepovedala uporabo telefonov na letalih, ker je obstajala nevarnost, da bi njihovo elektromagnetno valovanje motilo občutljive instrumente na letalu. Danes teh nevarnosti ni več, a na letalih vseeno ne bomo smeli telefonirati. Razlog se skriva v bontonu.

Ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA) je že leta 2013 dovolila uporabo elektronskih naprav med poletom, čemur je naslednje leto sledila tudi EU. Toda pomisleki niso zgolj tehnološki. Ameriško kabinsko osebje je leta 2014 zahtevalo vrnitev prepovedi, ker da so elektronske naprave po eni strani predstavljale nevarnost med letom, če je letalo zašlo v turbulence, po drugi strani pa so bili potniki zaradi elektronike manj osredotočeni na navodila. Sindikatu ni uspelo in elektronika je na letih ostala. Toda zaradi zelo podobnih razlogov telefoniranja na letalih ne bo.

FCC-jev predsednik Ajit Pai je namreč povedal, da bo na FCC-ju glasoval proti telefonskih pogovorom na letih. Ostala komisarja, ki tudi glasujeta, bosta po predvidevanjih tudi glasovala eden za in eden proti. Prejšnji FCC-jev predsednik Thomas Wheeler si je prizadeval prepoved odpraviti, a je bil s svojimi prepričanji precej osamljen.

FCC je v javni razpravi prejel več kot 1400 komentarjev, med katerimi je bila večina za prepoved glasovnih klicev. Tudi prometno ministrstvo, ki bi po morebitni FCC-jevi sprostitvi prepovedi imelo ključno besedo pri določanju, je v javni razpravi prejelo večino negativnih mnenj. Najbolj so bili proti telefonskim klicev člani kabinskega osebja, ki se upravičeno bojijo, da bi to prineslo novo vrsto motenj na letih, predvsem pa več hrupa v kabini.

Zanimivo je, da uradna pravila FCC-ja in FAA ne govorijo nič o storitvah VoIP (razni Viberji, WhatsAppi ipd.). Večina letalskih družb sicer interno prepoveduje vsakršno govorjenje v telefon. Čeprav je na na nekaterih letih izven ZDA mogoče tudi telefonirati, širšega razmaha te možnosti v dogledni prihodnosti ni pričakovati.

34 komentarjev

mrTwelveTrees ::

Čaki, imeli ga bomo lahko še vedno pri sebi, se igrali na njem, samo telefonirali ne ?

sivistol ::

news flash imaš telefoniranje preko neta wifija, večina novih letal ma wifi na letalu

RockyS ::

Kaj pa na vlakih in avtobusih? ;)

Markoff ::

Kaj pa na kolesih, na invalidskih vozičkih, na nogah, na fedrih Oscarja Pistoriusa?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

NikolormousB ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Čaki, imeli ga bomo lahko še vedno pri sebi, se igrali na njem, samo telefonirali ne ?


Tako kot običajno. Kdo sploh še telefonira?

Kaj ::

hah, zaradi hrupa v kabini. Sej se hecajo. najbolj da nas kar uspavajo in zapakirane med prtljago prevažajo.

PaX_MaN ::

po drugi strani pa so bili potniki zaradi elektronike manj osredotočeni na navodila.

A walkmani/mp3 plejerji oz. karkoli s slušalkami je prepovedano?

srus ::

16 let nazaj, še pred 9/11, interni polet v ZDA. Vsak sedež v ekonomskem razredu je imel v naslonjalu pred seboj telefonsko slušalko s čitalcem kreditnih kartic. Le potegnil si kartico in telefoniral. Seveda so bile pa cene take, da je le malokdo to počel.

Ko danes letim tam, tega ne vidim več.

Verjetno letalske družbe ne dobijo dovolj procentov od opravljenih telefonskih pogovorov, da bi bile bolj zainteresirane. Kabinsko osebje bi itak moralo imeti del plače vezan na denar, ki ga potniki zapravijo med poletom.

Več hrupa v kabini - slaba šala.

Elysium ::

srus je izjavil:

Več hrupa v kabini - slaba šala.

Bi si upal trditi, da bi hrup lahko bil razlog. Ene res čisto vsaka malenkost moti. Enkrat sem se povsem normalno pogovarjal, sploh ne glasno, na enem večernem letu, pa je že priletela ena kelnarca, da morava biti tiho ali pa naj se usedeva skupaj. Pogovarjala sva se pa preko prehoda med sedeži.

Golden eye ::

Elysium je izjavil:

srus je izjavil:

Več hrupa v kabini - slaba šala.

Bi si upal trditi, da bi hrup lahko bil razlog. Ene res čisto vsaka malenkost moti. Enkrat sem se povsem normalno pogovarjal, sploh ne glasno, na enem večernem letu, pa je že priletela ena kelnarca, da morava biti tiho ali pa naj se usedeva skupaj. Pogovarjala sva se pa preko prehoda med sedeži.

Ja verjetno je pilot glih dobr zadremal :)

Zgodovina sprememb…

s1m0n ::

Pri 100+ ljudeh ne moreš pričakovat, da bo na letalu mir in tišina!
Takšno mesto že obstaja reče se mu pokopališče.

mtosev ::

mene osebno tole ne moti. lahko par ur zdržiš brez phona.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: njyngs ()

konspirator ::

Te ne moti, ker tako veliko letiš :)) ?
--

mtosev ::

sem 4x letel v zadnjih 10tih letih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Okapi ::

Včasih si lahko na letalu tudi kadil. Zdaj se pa kmalu še pogovarjati ne boš smel. Zato se pa reče dobri stari časi.;)

Looooooka ::

Good.
Že nevzgojena mularija je dovolj nadležen faktor na dolgih letih brez čvekačev in folka, ki misli, da jim. bo biznis propadel če ne bodo pet minuz dosegljivi. Sploh ne vem zakaj zapuščajo pisarno če je posel tako nestabilen.

ivanuscha ::

Pravilno da ostaja prepovedano telefoniranje. Na Japonskem je tudi v podzemnih železnicah prepovedano telefonirati, pa je prav fino. Ljudje počivajo, lahko so tudi na telefonih na netu ali poslušajo glasbo na slušalkah, noben pa ne obremenjuje s svojimi klici in zvonenji ostalih ljudi. Naj bo tako tudi na letalih.

Enterprise ::

Večina letalskih družb sicer interno prepoveduje vsakršno govorjenje v telefon.


Tudi pogovore s Siri?

zmaugy ::

Dinozavri, ki bi radi prodajali eskimom sneg.

ales85 ::

@RockyS je sicer že omenil ampak bom vseeno ponovil. Tisti, ki ste proti, zakaj pa ne navijate še za prepoved telefoniranja na avtobusih, vlakih, konferenčnih dvoranah... pač povsod, kjer je na relativno majhen prostoru večje število ljudi? Če ni tehničnih razlogov (in teh očitno ni več) so takšne prepovedi neumestne.

Če pa želite mir (katerega želim tudi sam) pa pojdite v gozd, gore, ... zaprite se v sobo. Ne potrebujete zato ostalim ljudem vsiljevati svojega miru.

Seveda pričakujem naslednji korak prepoved dojenčkov in razposajenih otrok.

Dr_M ::


Seveda pričakujem naslednji korak prepoved dojenčkov in razposajenih otrok.


Kje se podpisem lahko za tole?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mtosev ::

za tiste katere motijo dojenčki in otroci. vedno imate na voljo private jets.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ales85 ::

Dr_M je izjavil:


Seveda pričakujem naslednji korak prepoved dojenčkov in razposajenih otrok.


Kje se podpisem lahko za tole?

Kje se pa jaz podpišem za prepoved netolerantnih, asocialnih, družbe nerazumevajočih ljudi?

Mavrik ::

ales85 je izjavil:

@RockyS je sicer že omenil ampak bom vseeno ponovil. Tisti, ki ste proti, zakaj pa ne navijate še za prepoved telefoniranja na avtobusih, vlakih, konferenčnih dvoranah... pač povsod, kjer je na relativno majhen prostoru večje število ljudi? Če ni tehničnih razlogov (in teh očitno ni več) so takšne prepovedi neumestne.


Seveda navijamo. Določene države imajo vlake opremljene tako, da lahko kupiš karto v tihem delu vlaka, kjer dretje v telefon in glasno pogovarjanje ni dovoljeno. V primeru da delaš galamo te bo sprevodnik vrgel ven. V tistih parih urcah med Munchnom in Hamburgom ali na poti med Aarhusom in Kopenhagnom se da ful stvari narediti in sprostiti ko se ti ljudje stalno ne derejo v uho.

Letenje je pa še bistveno bolj stresno in res ne rabim še tega da se mi nekdo 8 ur dere v telefon poleg. Jokajoči otroci so že čisto dovolj (in njih pač ne moreš ugasniti). Na kratkih poletih boš dve uri že zdržal brez dretja v telefon, na daljših pa ne vidim problema če se del decka rezervira za telefonske pogovore (npr. na A380 in podobnih letalih imaš prostor okoli WCjev kjer se klice komot pusti brez motenja potnikov).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

A s sopotnikom se smem pogovarjati, ali tudi to moti tvoje kraljevsko veličanstvo? >:D

zmaugy ::

Smeš. Seznam dovoljenih tem za pogovor bo po novem pri glavni stevardesi.
Za teme izven seznama se doplača.

Invictus ::

Okapi je izjavil:

A s sopotnikom se smem pogovarjati, ali tudi to moti tvoje kraljevsko veličanstvo? >:D

Raje ne.

Ker bedarije, ki jih kvasiš, trajno znižajo moj IQ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

Mavrik ::

Okapi je izjavil:

A s sopotnikom se smem pogovarjati, ali tudi to moti tvoje kraljevsko veličanstvo? >:D


Pri DSB te bodo pri glasnem pogovoru vrgli ven s tihega oddelka. Tako udobnega javnega prevoza nisem nikjer drugje videl.

(Jasno s pogovorom do nekega normalnega nivoja ni nobenega problema, še posebej na letalih ki so precej glasna. Samo to je glih problem s telefonskimi klici - zaradi tuljenja motorjev si prisiljen se praktično dreti v mikrofon da ga preglasiš... in že motorji sami imajo zelo veliko dB glasnosti sami po sebi.)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

Ne vem, kakšen telefon uporabljaš, ampak s tem, ki ga jaz, se lahko pogovarjaš enako tiho, kot če se pogovarjaš s sogovornikom v živo. Pravzaprav celo malo tišje.

Mavrik ::

Morda imaš po nekem čudežu telefon ki pobira tvoj glas kljub 100dB tuljenja motorjev... samo ti tega ne verjamem. Še manj pa verjamem da imajo vsi take telefone. Še posebej ker sem poskuse Skypanja na letalu že doživel in sem zelo srečen da bodo tako dretje prepovedali.
The truth is rarely pure and never simple.

Okapi ::

A ti imaš pa po nekem čudežu ušesa, ki filtrirajo ropot motorjev, in slišiš soseda na letalu, ko šepeta?
Pogovor v živo in pogovor po telefonu zahteva natanko enako glasnost govorjenja. Če imaš spodobno dober telefon, pa lahko govoriš celo (precej) tišje. Zakaj misliš, da se v helikopterju ali tanku ne pogovarjajo v živo, ampak z mikrofonom in slušalkami?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ales85 ::

Mavrik je izjavil:

ales85 je izjavil:

@RockyS je sicer že omenil ampak bom vseeno ponovil. Tisti, ki ste proti, zakaj pa ne navijate še za prepoved telefoniranja na avtobusih, vlakih, konferenčnih dvoranah... pač povsod, kjer je na relativno majhen prostoru večje število ljudi? Če ni tehničnih razlogov (in teh očitno ni več) so takšne prepovedi neumestne.


Seveda navijamo. Določene države imajo vlake opremljene tako, da lahko kupiš karto v tihem delu vlaka, kjer dretje v telefon in glasno pogovarjanje ni dovoljeno. V primeru da delaš galamo te bo sprevodnik vrgel ven. V tistih parih urcah med Munchnom in Hamburgom ali na poti med Aarhusom in Kopenhagnom se da ful stvari narediti in sprostiti ko se ti ljudje stalno ne derejo v uho.

Letenje je pa še bistveno bolj stresno in res ne rabim še tega da se mi nekdo 8 ur dere v telefon poleg. Jokajoči otroci so že čisto dovolj (in njih pač ne moreš ugasniti). Na kratkih poletih boš dve uri že zdržal brez dretja v telefon, na daljših pa ne vidim problema če se del decka rezervira za telefonske pogovore (npr. na A380 in podobnih letalih imaš prostor okoli WCjev kjer se klice komot pusti brez motenja potnikov).

Jaz nimam nič proti tihemu delu. Ampak to, kar ti opisuješ, je izbira in ne vsesplošno pravilo. Sicer pa na letalu nikoli ne telefoniram/Skype-am/... pogovarjam se s sopotniki in to je to. Pa se mi vseeno vsesplošna prepoved zdi nesmiselna.

Mavrik ::

ales85 je izjavil:


Jaz nimam nič proti tihemu delu. Ampak to, kar ti opisuješ, je izbira in ne vsesplošno pravilo. Sicer pa na letalu nikoli ne telefoniram/Skype-am/... pogovarjam se s sopotniki in to je to. Pa se mi vseeno vsesplošna prepoved zdi nesmiselna.


Predvsem zato ker letal ki bi imela nameščeno bazno postajo in dovoljevala uporabo telefonov ni bilo :)
The truth is rarely pure and never simple.

ales85 ::

Če si mislil, da jaz ne telefoniram zaradi tega, ker ni nameščenih baznih postaj ter, ker ni dovoljeno, potem mogoče. Ne morem trditi, ker ne vem, kako bi bilo, če bi bila pravila drugačna od začetka mojega "letenja". Sicer pa ne telefoniram tudi zato, ker si tisti čas vzamem čas zase in uživam v miru. Ja, tudi dojenčki me ne motijo :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izpad računalniškega sistema prizemlji letala za več ur (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
6117177 (14316) ales85
»

Kabinsko osebje izgubilo, elektronika med vzletom ostaja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1512615 (11562) Tody
»

Ameriške stevardese zahtevajo korak nazaj glede rabe elektronike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10431628 (27004) antonija
»

FAA dovolila uporabo elektronskih naprav med poletom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
66492 (5334) Kaboom
»

Verizon toži FCC zaradi nevtralnosti interneta

Oddelek: Novice / NWO
54124 (2944) Pyr0Beast

Več podobnih tem