» »

odstranjevanje usb ključa

odstranjevanje usb ključa

mulc007 ::

1. Če hočeš v windowsu izvleči ključ, spodaj desno klikneš na ikono za izvrzi disk.
Ali se v primeru če se tega ne uporablja usb ključ prej pokvari?
2. Kako je v primeru če ključ pozabiš notri in ga odstraniš šele ko si naslednji dan prižgal PC? Slabo?
3. Enako me zanima tudi za primer ko imaš na TV priključen usb ključ in se spomniš šele čez par dni da je ključ še vedno v TV.
Tudi TV ima podobno kot windows menu za izklop ključa.
  • spremenil: mulc007 ()

Tribal ::

Ne sekiraj se, dandanes so usb ključi smešno poceni. Če se slučajno zgodi da crkne (kar se mi še ni), kupiš novega in pozabiš. Pomembnih podatkov pa tako ali tako ne smeš hraniti na usb ključu. Tako da karkoli počneš s ključki je ok, meni še ni crknil noben, sem ga prej izgubil.

ziga1990 ::

mulc007 je izjavil:

1. Če hočeš v windowsu izvleči ključ, spodaj desno klikneš na ikono za izvrzi disk.
Ali se v primeru če se tega ne uporablja usb ključ prej pokvari?
2. Kako je v primeru če ključ pozabiš notri in ga odstraniš šele ko si naslednji dan prižgal PC? Slabo?
3. Enako me zanima tudi za primer ko imaš na TV priključen usb ključ in se spomniš šele čez par dni da je ključ še vedno v TV.
Tudi TV ima podobno kot windows menu za izklop ključa.


1.)Ne
2.)Nič ni slabo samo če si narodne sorte lahko uničiš ključek ko pozabiš in kaj delaš okoli kište in ga butneš.
3.)Ne nič škode ne bo
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

AapocalypseE ::

Jaz sem si kopiral film na usb, da bi ga pogledal na TV-ju in sem izvlekel usb brez, da bi ga varno odstranil in sem potem samo čudno pogledal, ko TV ni našla filma na usbju, tako da se je magično izgubil :)

Ni kar za brezveze ta varna odstranitev.

Zgodovina sprememb…

ziga1990 ::

StreetRacer nisi vedel, da moraš počakati da konča prenos?

eh jaz sem že tisočkrat sam usb ven potegnil in še nikoli nisem izgubil datotek
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziga1990 ()

AapocalypseE ::

A prenos mora dokončat?

Tega pa nisem vedel :(

Imam lacunalnik od vcelaj...

Zgodovina sprememb…

Dzhimen ::

V vsakem primeru USB ključa ne boš uničil. Največ kar se ti lahko zgodi je, da izgubiš nekatere podatke na ključu, pa še to samo v ekstremnih primerih.

Problem lahko nastane pri zapisovanju datotek na ključ. Če se nanj prenašajo podatki in ti nakje na sredi ključ izpuliš ven, so lahko datoteke pokvarjene (neberljive) ali jih sploh ni. Sodobni windowsi (in najbrš tudi drugi OS-i) imajo vsi narejeno tako, da ko prenašaš datoteke na ključ (recimo film) in ko tisto okence za prenos pride do 100% in izgine, so datoteke fizično na ključu in ga lahko izpuliš in teoretično nima kaj bit. Če samo bereš datoteke iz ključa (gledaš film recimo), potem če ključ izpuliš (lahko celo na sredini filma) se s podatki tako ali tako nič ne zgodi, tako da tudi tu ni problema.

En primer obvezne uporabe varnega odstranjevanja je če imaš v upravitelju naprav v nadzorni plošči nastavljeno visoko učinkovitost tega USB ključa. To pomeni da računalnik datotek na ključ ne piše sproti, ampak jih predpomni in jih v večjih kosih vsake toliko piše na ključ, kar sicer poveča hitrost ključa, ampak v tem primeru moraš vsakič varno odstraniti ključ, ker tudi če je prenos prišel do 100% so datoteke lahko še predpomnjene in niso še fizično na ključu. Tale nastavitev za visoko učinkovitost je drugače privzeto izključena, tako da če je nisi posebej vključeval to zate ne velja.

Še en primer, kjer je pametno varno izvreči USB ključ bi bil če poganjaš kakšne aplikacije, programe, igre iz tega USB-ja ali pa aplikacije iz računalnika, ki uporabljajo ta ključ za delovanje (pišejo/berejo podatke na ključ). V takih primerih ne vidiš vedno ali so tej programi končali z zapisovanjem na ključ. Ne moreš z gotovostjo vedeti kako program piše na ključ. Tudi če program zapreš, lahko v ozadju kakšen proces še piše podatke recimo ali kaj podobnega, zato je v takih primerih priporočljivo vedno varno odstraniti ključ, da si siguren da so podatki dejansko zapisani na ključ (v nasprotnem primeru dobiš opozorilo da ključa ni mogoče izvreči ker je še v uporabi).

Ko računalnik izključiš (Normalna zaustavitev sistema ali restart), windows sam varno odstrani vse naprave preden se zaustavi, tako da tukaj ni problema. Ko se računalnik zažene z USB ključem noter, je pa kot da bi ključ noter dal po tem ko se je računalnik zagnal.

S televizijo ne vem točno kako je, ampak če samo bereš datoteke iz ključa (gledaš film, poslušaš muziko) potem isto kot na računalniku po mojem nima kaj bit. Funkcija za varno odstranjevanje USB-ja je na TVju po mojem če recimo snemaš iz TV-ja na USB ali kakšni podobni primeri. Oziroma je odvisno od TV-ja.

Moj nasvet bi bil, če prenašaš datoteke na ključ z windows explorerjem, da samo počakaš da se prenos zaključi in potem lahko izpuliš ključ, brez varnega odstranjevanja.
Če pa uporabljaš program ki piše datoteko direktno na ključ (npr. pretvorba videa direkt na ključ, shranjevanje slike iz photoshopa direkt na ključ ipd.), ali pa še poganjaš kakšne portable ali druge programe iz ključa, da ga vedno varno odstraniš.
Če si pa paranoičen glede tega (kot sem recimo jaz, če gre za kakšne pomembne podatke :D), pa pač vedno varno izvrzi, stane te samo sekundo časa. ;)

AapocalypseE ::

Jaz sem kopiral film na usb in je bil v CELOTI prenešen na usb in sem izgubil film, ker nisem varno odstranil usb ključa.

Ne pravim, da se to zgodi vedno, ko se ne odstrani varno, ampak kot zgleda se lahko zgodi, tako da ne zavajajte z vašimi odgovori, če se vam pač še to ni zgodilo.

Zgodovina sprememb…

svecka ::

USB kjuči niso zanesljivi...crknejo lahko samo če ga vtakneš v drug PC. Tako da nima kle veze varna odstranitev. Jaz sem izgubil že 3 kjuče, od tega je eden crknil v avtoradiju, drugi ko sem ga vtaknil v PC, tretji pa je kar prenehal delovati ko sem ga imel vklopljenega 24/7 v prenosniku. Pa kjučki niso bili poceni, so bili branded in dragi, kao high speed. Sedaj kupujem sam najcenejše kjučke, pa se ne sekiram če crkne. 3€ za 8GB kjuček je čist fajn. Kmalu bo 16GB za 3€ itd.

mulc007 ::

V navodilih za avtoradijo piše:
Podatki na USB ključu ki se predvaja v napravi Clarion, se lahko poškodujejo v primeru: Če iztaknemo USB spominski ključ iz naprave med reprodukcijo zvoka ali da avtoradijo ugasnemo, ko predvaja podatke iz USB spominskega medija.

Potem sem se spomnil da ko v windowsu kliknemo izklop USB, lučka na USB ključu ugasne. To pomeni da je bila prej na USB električna napetost.
Mogoče nekakšen kratek napetostni stik ko ključ izvlečemo, lahko povzroči da se datoteke poškodujejo. Bolj vprašanje za kakega elektronika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

jest10 ::

AapocalypseE je izjavil:

Jaz sem kopiral film na usb in je bil v CELOTI prenešen na usb in sem izgubil film, ker nisem varno odstranil usb ključa.

Tudi ko ti kao "prenese" vse na ključek, ti še ni vsega prineslo. Fajl, ki ga prenašaš, se delno nalaga tudi v RAM in se lahko še kar nekaj časa po tem, ko izgine okno, ki ti prikazuje prenos, podatki z RAMa prenašajo na USB.

Dzhimen ::

AapocalypseE je izjavil:

Jaz sem kopiral film na usb in je bil v CELOTI prenešen na usb in sem izgubil film, ker nisem varno odstranil usb ključa.

Ne pravim, da se to zgodi vedno, ko se ne odstrani varno, ampak kot zgleda se lahko zgodi, tako da ne zavajajte z vašimi odgovori, če se vam pač še to ni zgodilo.


Kot sem napisal, windowsi imajo predpomnenje izklopljeno, tako da za preprost prenos datotek varno odstranjevanje ni potrebno. Če se želiš prepričati odpri upravitelj naprav, desni klik na USB napravo pod "Disk drives"->Lastnosti (Properties), zavihek Pravilniki (Policies) in boš videl tole:



Napisal sem da v takih primerih teoretično ni potrebno varno odstranjevati. Če se je tebi to zgodilo, pa tudi še ne pomeni, da je bilo krivo ravno to, da USB-ja nisi varno odstranil. Je možnih veliko drugih razlogov, ki bi se (vsaj meni) zdeli bolj verjetni. Sam imam en 2.0 8GB USB ključ že okoli 10 let, in za prenos datotek načeloma ne uporabljam varnega odstranjevanja, pa ključ dela brez problema in se mi še ni zgodilo da bi prenesel datoteko na ključ in da nato ne bi bila tam. Pa sem ga uporabljal za predvajanje glasbe v avtoradiu neštetokrat, v DVDju za predvajanje filmov, bil je moj go-to ključ za prenašanje datotek med računalniki, uporabljal sem ga kot bootable drive za nameščanje OS-ov... Skratka ključ je prestal veliko in nikoli se mi ni zgodilo da datotek ki sem jih dal gor ni bilo tam. Isto lahko trdim tudi za moj drugi USB in za vse USB-je, ki sem jih kdaj mel v rokah.

Kot rečeno, če si paranoičen pa naredi vedno varno odstranitev, stane te 1 sekundo in maš potem mir.

hojnikb ::

maš kjič, ki ma led indikator, pa si brrz skrbi.
#brezpodpisa

mulc007 ::

Jaz sem prvi ključ kingston 128mb kupil spomladi leta 2004 in še vedno dela. Ima led indikator in stikalo ki ga ne uporabljam. Stikalo verjetno služi kot zaščita pred pisanjem, kot so to imele diskete. :)
Dobilo se je že 256mb ampak je bil predrag. Do zdaj se mi še noben ključ ni pokvaril. Je pa res da jih ne uporabljam pogosto. Tudi izgubil nisem še nobenga.

Parkrat se mi je zgodilo da ko sem pritisnil odstranitev ključa, se nikakor ni hotelo pokazat da lahko ključ odstranim. Očitno je v ozadju stavkal en program.

Kakšna je razlika med hitro odstranitvijo in boljšo učinkovitostjo? Boljša učinkovitost zasede manj prostora ali v čem je fora?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Dzhimen ::

Če nastaviš na boljšo učinkovitost bo računalnik uporabljal predpomnilnik in datotek ne bo direktno zapisoval na USB, ampak samo vsake toliko, v večjih kosih in to izboljša navidezno hitrost USB-ja. Dostop do USB-ja je počasen in če računalik zapiše (na pamet, si izmislim za potrebo primera) 1x po 100 MB je velikko hitreje kot če zapiše 100x po 1 MB. V takem primeru se lahko zgodi, da tebi v windowsih kaže da je prenos datoteke končan, ampak podatki niso še fizično na USB ključu, so še predpomnjeni (v RAM-u na primer), zato moraš vedno uporabiti varno odstranitev ključa, da račuinalniku poveš da boš ključ izpulil in da on vse predpomnjene podatke zapiše (flush) na USB in napravo odstrani. Zato se temu reče "varna" odstranitev. In prav zaradi ničesar drugega. Če mislite da se vam bo fizični USB pokvaril če ne boste varno odstranjevali, ali pa da boste viruse fasali, če ne boste varno odstranjevali tujih USB-jev (to sem na žalost slišal s prve roke :))) ali karkoli podobnega, se motite. :)

ttommy ::

Gamer

Zheegec ::

Če si kaj zapisoval na ključek je pametno prej dati "varno odstrani", preden ga izvlečeš ven.

če nisi nič zapisoval gor je pa čisto vseeno.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

konspirator ::

ttommy je izjavil:

http://siol.net/digisvet/novice/to-je-d...

Za ext2,3,4 še niso slišali.
--

Netrunner ::

Kaj ni tista opcija "varno odstrani" samo za klasične diske, da se glava parkira preden sklopiš?

hojnikb ::

ne, tista funkcija je zato, da se kakrššni koli podatki, ki še niso zapisani, flushnejo na medij.
#brezpodpisa

bajsibajsi ::

mulc007 je izjavil:

Jaz sem prvi ključ kingston 128mb kupil spomladi leta 2004 in še vedno dela.


Tudi sam imam 128 MB (Lexar) in se vedno dela.

Kot zanimivost. Navaden plastik fantastik USB 3.0 Lexar 32 GB, se je ponesreci opral v pralnem stroju in naslednji dan susil v susilcu, pa se vedno normalno dela. :)

hojnikb ::

jst sn tut svojga mediona 64GB opral, pa še kr dela. GO figure :D
#brezpodpisa

vostok_1 ::

Jz sem tud dva usb ključka opral. Delata normalno.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

bootanje usb-ključa

Oddelek: Operacijski sistemi
121254 (973) konspirator
»

Noče "varno odstranit" zunanjega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
323363 (2649) mare4444
»

Varno odstranjevanje strojne opreme

Oddelek: Operacijski sistemi
153686 (2349) darkkk
»

Corsair Flash Voyager GT 16GB

Oddelek: Kaj kupiti
133174 (2586) Icematxyz
»

Safely remove USB ključ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
121444 (1249) HerrBaron

Več podobnih tem