» »

Zakaj je C: še vedno glavni disk?

Zakaj je C: še vedno glavni disk?

Netrunner ::

Večina nas ve zakaj je v osnovi disk C: glavni disk, vendar bi pričakoval da se bo to spremenilo po tolikih letih, saj črki a in b nista že dolgo več v uporabi !? ... ali se motim ?

Sklepam da je to zato ker:
- Nastavitev, da se disk nastavi kot c: se vleče iz preteklsti ko je bilo to še aktualno in nobenemu se ni ljubilo to popravljat.
- Ker iz nekega razloga se podpira prastare sisteme kjer je to še aktualno ?
- Ker se ljudje bojijo sprememb in bi menjava črke na a: povzročila vsesplošno zmedo !?

Obstaja kakšna tehnična razlaga za to, ali se sploh nihče ne ubada s tem ker je tako kot je :) ? .. saj priznam da bi bilo tudi meni čudno da bi moral sklicevat na a: kot glavni disk.

flbroker ::

Verjetno zato ker je C: established kot ta prvi disk se izpred 30 let nazaj in danes nima smisla menjat te konvencije ko pa je veliko aplikacij odvisno od tega. Ceprav ko tako pomislim mi je res cudno da se tega niso zamenjali glede na to da pri MS zelo radi kvarijo nazaj-kompatibilnost.

pegasus ::

Zadnji XPji, ki sem jih inštaliral, so si omislili P: kot edini disk. Brez očitnega razloga.

AndrejS: pri meni je /dev/nvme0n1p6 ;)

Poldi112 ::

A hočeš en disketar, da bo imel C več smisla?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Netrunner ::

Očitno bi moral povdatriti da mislim na Windows sistem, da ne bi linuxaši in i uporabniki pametovali.

@kloko => postavil sem čisto resno vprašanje, vendar je zelo verjetno da bo ratala spet "karnekaj" tema :)
@flbroker => katera aplikacija je vezana na c: ?? .. načeloma pri instalaciji bi se moralo zabeležit kje je le ta nameščena in kje se OS nahaja. Tehnično ne vidim razloga.

Ve kdo dejansko zakaj je tako ? ... Pričakoval bi, da ob namestitvi sistema le ta vzame prvo prosto črko. vendar očitmo temu ni tako. Saj ne da me moti. vendar vseeno me malo zanima v čem je fora.

@Poldi112 => totalno nerelevantni komentar in če že, potem potrebuješ dva disketnika.

hojnikb ::

kaj te moti, sej lahko poljubno dodeliš črko disku :)
#brezpodpisa

Bizkit45 ::

včasih je bil a: rezerviran za disketnik in se mi zdi da tudi b: (neke vrste backup ali če si imel dva disketnika 3.5 in 5.25) - zopet, se mi zdi :)
potem je pa c: ostal nepisano pravilo za prvi (največkrat OS) pogon.
le logično razmišljam in ne trdim da so točni odgovori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

imagodei ::

hojnikb je izjavil:

kaj te moti, sej lahko poljubno dodeliš črko disku :)

Vprašanje je čist validno. Če smo pred 200 leti puščali kri bolnikom, to ne pomeni, da je to še danes lahko uradna medicinska praksa z opombo, da če te kaj moti, lahko poiščeš drugo mnenje.

Skratka, črka C verjetno ostaja izključno zaradi tradicije.
- Hoc est qui sumus -

pegasus ::

Bizkit45 je izjavil:

včasih je bil a: rezerviran za disketnik in se mi zdi da tudi b: (neke vrste backup ali če si imel dva disketnika 3.5 in 5.25) - zopet, se mi zdi :)
Sigh, I feel old.
Originalni IBM PC je bil zasnovan z dvema disketarjema, A in B. Kasneje se je to razvilo in so v škatlo dodali še disk, ki je postal C. Nadaljni razvoj je prinesel kombinacijo diskete + diska, tako da je večina pcjev laufala samo z enimi disketarjem A. Nakar so prišle tamale diskete, ki so večinoma živele na B. Danes tega ni več, ostaja pa prvi disk na C, iz zgodovinskih razlogov in kompatibilnosti za nazaj. To seveda velja za svet pcjev in dosa ... katerega zgodovinsko prtljago še vedno vlečeš s sabo v današnjih winsih.

Unix svet ima to seveda rešeno drugače, z mislimi na večje računalniške sisteme, kar prinaša svojime prednosti in slabosti.

Netrunner ::

Bizkit45 je izjavil:

včasih je bil a: rezerviran za disketnik in se mi zdi da tudi b: (neke vrste backup ali če si imel dva disketnika 3.5 in 5.25) - zopet, se mi zdi :)
potem je pa c: ostal nepisano pravilo za prvi (največkrat OS) pogon.
le logično razmišljam in ne trdim da so točni odgovori.


Si kar zadel. a: je bil velik disketnik (5.25), b: pa ta mali (3.5). 5.25 je kar kmalu šel v zgodovino, ta amli pa se je držal kar nekaj let, predvsem kot zagonska disketa ko je šlo kaj narobe :)

@imagodei => verjetno je res samo tradicijia

opeter ::

D oz E pa je bil praviloma CD-ROM :) (če nisi imel drugega diska oz. dve particije). Potem vsekakor E ali več.

Meni je bil najbolj všeč stari Mac OS, ko nisi imel nobene BSD/Unix osnove v ozadju (skratka nobene /dev/sdx ali pa C:/, D:/ ipd. bedarij):
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

imagodei ::

Madona, ljudje so čisto resno začeli (mlajši generaciji?) razlagat, zakaj imamo disk C: kot prvi disk... Če je to resnično nekaj, kar si zasluži razlago, potem sem pa že res star... ;)
- Hoc est qui sumus -

pegasus ::

Čas je, da mlajša generacija vzame kake zgodovinske knjige v roke ... v smislu, kdor ne pozna zgodovine, jo ponavlja, skupaj z vsemi napakami ;)

Smrekar1 ::

Netrunner je izjavil:

Večina nas ve zakaj je v osnovi disk C: glavni disk, vendar bi pričakoval da se bo to spremenilo po tolikih letih, saj črki a in b nista že dolgo več v uporabi !? ... ali se motim ?

Sklepam da je to zato ker:
- Nastavitev, da se disk nastavi kot c: se vleče iz preteklsti ko je bilo to še aktualno in nobenemu se ni ljubilo to popravljat.
- Ker iz nekega razloga se podpira prastare sisteme kjer je to še aktualno ?
- Ker se ljudje bojijo sprememb in bi menjava črke na a: povzročila vsesplošno zmedo !?

Obstaja kakšna tehnična razlaga za to, ali se sploh nihče ne ubada s tem ker je tako kot je :) ? .. saj priznam da bi bilo tudi meni čudno da bi moral sklicevat na a: kot glavni disk.


Inercija in stvar navade. Črke lahko že dolgo poljubno izbiraš, deafult nastavitev c:\ kot sistemski disk bo verjetno ostala do nadaljnjega z nami.

[D]emon ::

Don't fix it if it ain't broken. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Smrekar1 ::

[D]emon je izjavil:

Don't fix it if it ain't broken. ;)


Tako nekako ja. Velik delež uporabnikov je vajen, da je njihov glavni disk c:\ in se ne ubada s tem zakaj je tako. Priročniki, šolanja, tutoriali in drugo so vsi naravnani tako in z imenom glavnega diska c:\ ni povsem nič narobe. Zakaj bi to torej spreminjali?

Enako je mapa za dokumente v winsih vedno na istem mestu. Ne, ni ti je treba uporabljati. Dokumente (slike, video, karkoli) imaš lahko tudi skoraj kjerkoli drugje, ampak večina uporabnikov jih bo dajala tja, ker je prikladno in ker ti vsa navodila, ki niso pisana prav za tvoj računalnik ali nimajo dinamičnega ugotavljanja kje to je, pišejo kakšna je deafult nastavitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Samson ::

Nemalokrat se mi je zgodilo ko sem instaliral win 7 so se ne vem zakaj sami podali na kaksen disk e: ali f:
Nikoli iskal razloga, pac klasicna instalacija. Sem spremenil disk na c: in reseno. Pac smo navajeni seveda.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

[D]emon ::

V mojem racunalu je sistemski disk C:, ostali so pa H:, M:, ter O:
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Samson ::

H aso
M ujo
O badva

:O)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

BlueKnight ::

Boljše vprašanje je zakaj še vedno uporabljamo ikono diskete za shranjevanje, celo na telefonih...
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

RegulusDraco ::

BlueKnight je izjavil:

Boljše vprašanje je zakaj še vedno uporabljamo ikono diskete za shranjevanje, celo na telefonih...


imagodei je izjavil:

Madona, ljudje so čisto resno začeli (mlajši generaciji?) razlagat, zakaj imamo disk C: kot prvi disk... Če je to resnično nekaj, kar si zasluži razlago, potem sem pa že res star... ;)


......
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

pegasus ::

Smrekar1 je izjavil:

z imenom glavnega diska c:\ ni povsem nič narobe
... Že \ je narobe, bi moral biti /, pa se je MS nekaj zmrdoval in hotel biti drugačen ... zato danes trpi cel svet ;)

[D]emon ::

A se se kdo spomni casov Hercules graficnih kartic, na katere smo vgrajevali stikala, da smo imeli prikaz YU znakov ? :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Machete ::

Podobno kot Scroll Lock tipka.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

darkolord ::

pegasus je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

z imenom glavnega diska c:\ ni povsem nič narobe
... Že \ je narobe, bi moral biti /, pa se je MS nekaj zmrdoval in hotel biti drugačen ... zato danes trpi cel svet ;)

Nazadnjaki lahko tudi / uporabljajo:

pegasus ::

[D]emon je izjavil:

A se se kdo spomni casov Hercules graficnih kartic, na katere smo vgrajevali stikala, da smo imeli prikaz YU znakov ? :))
Imam še nekje v predalu. Pa 40MB 5.25" mfm disk tudi ... sem nekoč inštaliral gor real mode linux za 286ko ;) Dela z okrog 600kB/s, kar je glede na kapaciteto mnogo hitreje kot današnji diski.

[D]emon ::

O moj bog, MFM diski, kje so te casi :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Netrunner ::

Razumem da je c: ostal ker pač je bil definiran na začetku vendar to, da mariskateri na novo spisan program še vedno smatra da je c: glavni disk in če je sistem na drugem le ta ne deluje pa mi je totalno mimo. Ne razumem pa zakaj se sploh še vedno drži te črke in se ne raje gre na poimenovanje diska. Lahko sicer poimenuješ particijo, kar pa ne igra nobene vloge.

GupeM ::

Glede na to, kako programirajo današnji programerji, je verjetno najboljše, da ostane disk C glavni disk. Ravno zaradi programerjev so menda izpustili Windows 9. No, ne vem če ravno zaradi tega, vem pa, da če ga ne bi izpustili, bi imeli probleme. V (pre)mnogo aplikacijah se preverja na kateri verziji Windowsov teče. In to na sledeč način:
if(System.getProperty("os.name").toLowerCase().startsWith("windows 9")){
  // do something
}

Tako kot zgornja neumnost, je povsem mogoče, da je kje hardcodan tudi disk. Zato je najbolje, da glavni disk ostane C, saj s tem MS rešuje rit nesposobnim programerjem (ali programerjem, ki so mogoče kje po nesreči pozabili popraviti).

Furbo ::

Pa tudi povsem nepotrebno je to spreminjati.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Netrunner ::

@GupeM => ja je bila neka podobna težave ... v bistvu vsak windows 10 vleče določeno kodo še id vseh verzij za nazaj tako, da po vsej verjetnosti se da dobit noter še kaj iz časov Win95

@GupeM => potrebno ni, smiselno pa bi bilo, da bi se kaj spremenilo oz posodobilo.

GupeM ::

@Trolljegeren: Ni problem v Windows kodi. To bi na MS-ju programerji že popravili (ali pač ne). Večji problem so ostali programi. Takšno preverjanje verzije OS-a, kot je opisano zgoraj, obstaja v mnogih programih/knjižnicah/aplikacijah/... Samo za Javo (ali mogoče še kakšen drug jezik, ki uporablja enako metodo startsWith(String), najdemo 50 strani zadetkov. Podobno preverjanje se seveda dogaja tudi v drugih jeziki, z drugimi metodami ali na drugačen način, vendar ravno tako narobe.

Ne vem pa, zakaj bi bilo smiselno to spreminjati oz. posodabljati. Saj na nek način se zadeva počasi spreminja. Vedno več aplikacij uporablja privzete direktorije za dokumente, slike, prenose, video, ... Navadni uporabniki skoraj ne uporabljajo več poti do datotek na način C:\Dokumenti\blabla\..., ampak enostavno kliknejo mapo Moji dokumenti, Moje slike, ... in tam shranjujejo, kar pač shranjujejo. V ozadju se seveda še vedno vse preslika v C:\Users\username\My documents, vendar uporabnika to ne zanima. Je pa uporaba poti z oznakami diskov še vedno prisotna pri shranjevanju na prenosne nosilce oz. se ji zaenkrat ne moreš izogniti.

Spajky ::

Khm, kako da niste še prišli do tega, da je vse odvisno od operacijskega sistema matične plošče; kaj pa je to bi pa ja mogli že zdavnaj vedet ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

johnnyyy ::

Da bi nadomestili C s "poljubno default" črko ne prenese nobenih izboljšav, eventuelno pa bi lahko imel probleme s kakšnimi programi. Zanimivo je zakaj so se sploh odločili za a, b, c, d ...? Lahko bi imeli 1,2 3, ali pa "first", "second"...

Konec koncev pa, če imamo stalno vključene podatkovne nosilce, zakaj bi sploh imeli to na najvišjem nivoju razdeljeno na posamezne diske? Ampak to je že bolj filozofsko vprašanje.

konspirator ::

Evo zakaj:
http://www.todayifoundout.com/index.php...

This all brings us back to the specific drive lettering schema. Early PCs didn’t usually come with internal mass-storage devices due to the expense (though HDDs had been around since the 1950s). Instead, they generally had some form of a “floppy” disk reader, such as those used to read 5 1/4″ floppy disks, initially labeled as “A” in MS-DOS and certain other operating systems. Some systems came with two such floppy disk drives necessitating the need for a “B”. When the 3.5″ floppy disk (which wasn’t actually floppy at all unless you took it apart to get at its innards) was commonly added, using both “A” and “B” for floppy drives was firmly entrenched.

When hard disk drives became standard in most PCs in the later 1980s, since the first two letters were already commonly used for these floppy drives, they logically labeled the third storage device “C”, even though it now tended to be the main storage medium for the computer, including usually containing the operating system.
--

Zgodovina sprememb…

srus ::

Zaradi enakega razloga kot je Microsoft izpustil Windows 9. Zanikrno napisane aplikacije bi imele težave z ločevanjem z Windows 95 in 98. Pa še od nesrečne 8 so hoteli čimdlje zbežati.

imagodei ::

konspirator je izjavil:

Evo zakaj:
http://www.todayifoundout.com/index.php...

This all brings us back to the specific drive lettering schema. Early PCs didn’t usually come with internal mass-storage devices due to the expense (though HDDs had been around since the 1950s). Instead, they generally had some form of a “floppy” disk reader, such as those used to read 5 1/4″ floppy disks, initially labeled as “A” in MS-DOS and certain other operating systems. Some systems came with two such floppy disk drives necessitating the need for a “B”. When the 3.5″ floppy disk (which wasn’t actually floppy at all unless you took it apart to get at its innards) was commonly added, using both “A” and “B” for floppy drives was firmly entrenched.

When hard disk drives became standard in most PCs in the later 1980s, since the first two letters were already commonly used for these floppy drives, they logically labeled the third storage device “C”, even though it now tended to be the main storage medium for the computer, including usually containing the operating system.

Vemo, saj smo do sedaj že 3x to povedali. Oziroma smo nekateri na forumu celo toliko stari, da smo imeli v lasti računalnike, ki so bili še opremljeni z veliko 5,25" (A:) in malo 3,5" (B:) disketno enoto. Spodobi se brati temo, v katero odgovarjaš.

V resnici "izvirni greh", zakaj se oznake današnjih trdih diskov na MS platformi začnejo šele s črko C:, izvira še iz časov pred MS-DOS, iz operacijskega sistema CP/M. Nekateri računalniki v tistem času niti niso imeli dveh disketnih enot (če si želel pognati nek poseben program, si moral disketo z operacijskim sistemom vzeti iz disketne enote ter vstaviti disketo, ki je vsebovala program; po zaključku dela pa te je računalnik pozval, da zopet vstavi disketo z operacijskim sistemom). Da bi lažje kopiral iz ene diskete na drugo, je operacijski sistem dodelil "virtualno oznako" B: isti disketni enoti. Na ta način je uporabnik lažje (bolj logično?) kopiral datoteke. Z ukazom A>PIP b:newfile.txt=a:oldfile.txt je računalnik kopiral datoteko na novo disketo iz stare (seveda te je v procesu pozval, da izvrzi original disketo in vstavi novo).

Tako da, ja, A in B sta bili v CP/M rezervirani za disketne enote (ali dve fizične ali pa eno fizično in drugo virtualno), kasnejše črke abecede pa so bile namenjene trdim diskom. To logiko je prevzel tudi Microsoft v svojem MS-DOS (pa še kdo drug) in se vleče še do danes.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

[D]emon ::

Ah, dobri stari CP/M :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

mojster_joni ::

ker ni bilo nikoli nobenega pametnega razloga za spremembo ki bi samo prinesla dodatne komplikacije

itak pa lahko v Windowsih že nekaj časa mountaš particijo v poljubno mapo enako kot na kupu drugih osjev


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft izpopolnjuje shranjevanje podatkov v steklu

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
4710862 (8236) spamer
»

Linux poslal diskete na smetišče zgodovine

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
198323 (4959) Randomness
»

NTLDR is missing

Oddelek: Pomoč in nasveti
326807 (5955) kreki
»

Gigabyte spreminja podobo svojih plošč

Oddelek: Novice / Matične plošče
316423 (5146) Spajky
»

486 mi krajsa zivljenje

Oddelek: Strojna oprema
61560 (1410) ADF

Več podobnih tem