» »

Kako pa vi programirate?

Kako pa vi programirate?

shadeX ::

Nočem biti offtopic v temi Macbook za programiranje, zato odpiram novo temo in citiram jypeta, ker sem se tudi sam soočil s podobno "problematiko", ki ubistvu to sploh ni.

jype je izjavil:

Chuapoiz> če karkoli delaš (filmi, programiranje, rendering...) bistveno manj 4-5 ur.

Kako pa vi programirate?

Ne pišete preprostega teksta v editor?


https://slo-tech.com/forum/t681967/p527...

1. Zakaj bi kdo danes to sploh počel na dolgi rok? Dejstvo je da smo vsi ljudje, vsi se zmotimo ne glede na IQ.
2. Kaj skuša oseba pri programiranju v plain text editorju dokazati? Da je dovolj sposobna? Mogoče ja, ampak to še ne pomeni da je bolj produktivna od nekoga, ki to dela v namenskem editorju.
3. Prednosti, programiranja v text editorju?
4. Podjetja, ki zaposlujejo (in ni jypetovo) ter zahteva programiranje v plain text editorju na dolgi rok?

5. Zakaj bi se kdo s tem sploh "bahal"? Morebiti za to, da izpostavi kako inteligenten je? Ne zaveda se pa, da bi z namenskim IDE-jem zadevo naredil veliko hitreje :)

6. P.S Ne programirajo vsi za Linux.
7. P.S2

111111111111 je izjavil:

Kaj pa compilnig, testing debugging. :) Java je precej požrešna stvarca. :) In ne ne pišem v text editor. Premalo sposoben in preveč pravopisnih napak. :D


Mogoče sem se prenaglil in sem jypetov post prehitro prebral. Nikjer ni napisal da piše v text editor, ampak ga je uporabnik zgoraj narobe razumel.

Se opravičujem, ampak še vedno moja vprašanja zgoraj ostajajo :)
  • spremenil: shadeX ()

Miha 333 ::

Saj jype ni napisal "v plain tekst editor". Verjetno je mislil namenski editor.

pegasus ::

Če ima tvoj izbrani jezik dovolj majhen "stdlib" (npr. bash ali lua), potem text editor zadostuje. Tistih nekaj 10 metod, funkcij ali karkoližepač si že zapomniš, skupaj z njihivo sintakso in parametri.

Če programiraš v čem obsežnejšem (java ipd), se težko prebiješ skozi vse, kar ti je že na voljo in ti pri tem razvojno okolje zelo pomaga.

Prednost enostavnih editorjev je, da jih laže integriraš v kakršenkoli workflow želiš. Veliki IDEji ti ponavadi precej predpišejo, kako boš delal. A to ni vedno slabo, saj podpirajo neke best practices pristope.

shadeX ::

Miha 333 je izjavil:

Saj jype ni napisal "v plain tekst editor". Verjetno je mislil namenski editor.


Vem ja :) Sem prehitro prebral in se na podlagi naslednjega posta odločil. Se opravičujem :)

Ampak še vedno me zanima, če se tega sploh kdo poslužuje? :)

l0g1t3ch ::

Mogoče je imel v mislih kak vi/vim ki je s kupaj z plugini lahko kar spodobno razvojno okolje. Hkrati je pa še vedno precej preprosti text editor.

smacker ::

Ne, razen če je mazohist >:D Če že hočeš bit "extreme leet DIY", vzameš kak Sublime editor in si sam spišeš highlighting in snippete, ki ti poenostavijo delo
PS: sysadmins excluded, oni lahko 24/7 po konzoli in vimu klofajo

Miha 333 ::

No, treba je pa omeniti, da ima v večini Linux distribucij že najbolj preprost editor (gedit) syntax highlighting za različne programske jezike.

Invictus ::

shadeX je izjavil:


1. Zakaj bi kdo danes to sploh počel na dolgi rok? Dejstvo je da smo vsi ljudje, vsi se zmotimo ne glede na IQ.

Kaj je narobe z vi? Zakaj bi se kdo motil tukaj ?!?!?! Razen tebe?

shadeX je izjavil:


2. Kaj skuša oseba pri programiranju v plain text editorju dokazati? Da je dovolj sposobna? Mogoče ja, ampak to še ne pomeni da je bolj produktivna od nekoga, ki to dela v namenskem editorju.

Včasih drugega ni na voljo. Vim bi bil že luksuz.

shadeX je izjavil:


3. Prednosti, programiranja v text editorju?

Glej zgoraj, plus se ne zafrkavaš z GUI umotvori...

shadeX je izjavil:


4. Podjetja, ki zaposlujejo (in ni jypetovo) ter zahteva programiranje v plain text editorju na dolgi rok?

Linuxaš brez vi/vim ne more preživeti... Ker je to precejkrat edini editor na voljo...

shadeX je izjavil:


5. Zakaj bi se kdo s tem sploh "bahal"? Morebiti za to, da izpostavi kako inteligenten je? Ne zaveda se pa, da bi z namenskim IDE-jem zadevo naredil veliko hitreje :)

To samo ti misliš. Si še precej zelen ;). Ni vse programiranje klikanje po ikonah...

shadeX je izjavil:


6. P.S Ne programirajo vsi za Linux.

Saj tudi za Windowse lahko programiraš v text editorju. Ali za macOS...

Miha 333 je izjavil:

No, treba je pa omeniti, da ima v večini Linux distribucij že najbolj preprost editor (gedit) syntax highlighting za različne programske jezike.

Ne delamo vsi v GUI okolju...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

111111111111 ::

Jaz delam v GUI okolju in brez IDE-ja bi se mi zmešalo. JPanel lepo hitro vzdržuje razmerja med gumbi in vnosnimi polji, da se mi s tem ni treba posebej ukvarjat. Ne predstavljam si programiranja v text editorju, da spišeš celotno standalone GUI aplikacijo. Mogoče se da, ampak mislim da je časovno potratno.

Ravno tako si ne predstavljam pisanja Outlook Plug-ina, mobilne aplikacije ali kakšne igre v text editorju.

Če programiraš kakšen Cisco ali Mikrotik, pa GUI pač odpade takrat pa je na vrsti dobri stari Notepad++. :) Seveda ne smem pozabit powershell-a in skript v linuxu.

Raw ::

Programiral že svašta v zadnjih 20 letih. Bom rekel takole: Več kot je IDEjev, je človeških "fint": osebnih prepričanj, ki dostikrat niso v skladu z realnostjo, ampak bolj navad, predsodkov in načel.

Kaj je optimalno? "tool for a job", je rad rekel moj nekdanji senior/sodelavec. Odvisno od tvojega znanja, narave in časovnih omejitev projekta, celotne arhitekture, znanja ostalih vpletenih v projekt, ostalih resoursov, itd...

Naprimer, dobr dev se zna tudi prlagodit, ko pride v neko delovno skupino, kjer že majo ustaljene postopke in ne fura svojih "načel" v nedogled. Lahko predlaga kakšno rešitev, a vseskupaj ne bo delovalo, če ne bo skupina špilala homogeno.

"To je najbolje" je ponavadi izjava nekoga, ki fura svoj "vi" (oz. vstavi karkoli) že od pamtiveka in dela samo eno stvar in se mu nikoli ni bilo potrebno prilagajat situaciji. Lucky him.

[vstavi rant, kjer se en vpič v en del enga stavka - slo-tech forum type of communication, aka "I know more than you, because you missed a comma", ostali pa izluščite kratko modrovanje starca po svoji volji]
I am what I am and I do what I can

DavidJ ::

Tale debata ima dober potencial za flamewar :)

Moje izkušnje so take, da so IDE-ji dostikrat slabi urejevalniki. Dobri urejevalniki pa slabi IDE-ji. Ta razmak skušam(o) premostiti z uporabo dobrih pluginov. (Govorim o "navadnem" programiranju in ne o izdelavi grafičnih vmesnikov. Grafične vmesnike je dobro delat v nečem, kar daje takojšnjo vizualno povratno informacijo.)

Sam vse Javanske zadeve delam v IDE, za ostalo pa mi editorji povsem zadostjujejo. Uporabljam jih več: Atom, Sublime in Vim. (Tudi za Cpp; tam sem na svoje presenečenje ugotovil, da so dober linter, iskalnik (ctrl+klik oz. go-to ukazi), nekaj templatov ter dober "preimenovalnik" povsem dovolj. Drži, da IDE-ji znajo še marsikaj več, vendar jih pri mojem delu praktično ne potrebujem.)

Zame imajo dobri urejevalniki eno veliko prednost: hitrost. Npr. IntelliJ IDEA je fenomenalen IDE, vendar počasen neglede koliko rama in cpuja mu daš. In ta hitrost je meni pomembna -- ker nočem zgubit koncentracije, ko odprem razred, datoteko ali povsem nov projekt. Za vse to mi je zelo pomembno, da se zgodi v trenutku.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Invictus ::

DavidJ je izjavil:

Tale debata ima dober potencial za flamewar :)

V bistvu je dobra podlaga za sarkazem nas starejših, ko se mularija prepira okoli kozlove sence...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Heavy ::

Se uporabi kar je hitreje. Na roke pisat pozicije gumbov je škoda časa, če imaš grafično okolje v katerem lahko naklikaš reči gor. Na roke spišeš kakšen update stavek, če poznaš imena tabele in kolonce ki hočeš editirat in je baza prevelika da bi ročno iskal... Včasih hočeš prednika na oknu menjat, je lažje v editorju replace dat skozi (in upat da bo delalo), kot pa na novo okno pisat... Včasih je v kodi, kakšna opcija, katere ti IDE ne dovoli spreminjat, pa zaobideš tako da v editorju popraviš in shraniš...


Uporabim tisto kar hitreje opravi nalogo. Da ostane čas za kavo in ST :))
#TeamFelix

neboben ::

1. Zakaj bi kdo danes to sploh počel na dolgi rok? Dejstvo je da smo vsi ljudje, vsi se zmotimo ne glede na IQ.
2. Kaj skuša oseba pri programiranju v plain text editorju dokazati? Da je dovolj sposobna? Mogoče ja, ampak to še ne pomeni da je bolj produktivna od nekoga, ki to dela v namenskem editorju.
3. Prednosti, programiranja v text editorju?
4. Podjetja, ki zaposlujejo (in ni jypetovo) ter zahteva programiranje v plain text editorju na dolgi rok?

5. Zakaj bi se kdo s tem sploh "bahal"? Morebiti za to, da izpostavi kako inteligenten je? Ne zaveda se pa, da bi z namenskim IDE-jem zadevo naredil veliko hitreje :)

6. P.S Ne programirajo vsi za Linux.
7. P.S2


Zanimivo, jest sem naprej na linux-u z Vim-om poskušal, pa potem iz linuxa preklopil na Windowse 10 in Visual Studio. Razlog je preprost, tutorial po katerem se učim c++ in unreal engine je prilagojen za visual studio in windows os. Se prav, ker mi je všeč ta tutorial in predavatelj je tudi zelo vredu, se mi je splačal prešaltat iz Vim/Linux na VS/Windows samo zaradi tega. To ne pomeni, da zagovarjam eno ali drugo stran, samo zdi se mi, da sem nasel pravo orodje za to kar trenutno potrebujem oz. moram narediti. Mislim, da se vsakemu lahko priporoča, da preizkuša različna orodja in nato tista, ki mu dajejo naboljšo uporabniško izkušnjo tudi "posvoji". Jest tle ne vidim, da nekdo, ki uporablja Vim ali Visual studio, da dela neki narobe. Zdi se mi, da so to osebne preference, pač tud zob si vsi ne umivamo z enako zobno ščetko. Vsi iščemo popolno uporabniško izkušnjo oz. najboljše orodje, torej zavisi od človeka.

1. uporabniška izkušnja je pri Vim drugačna, da je bolj uporaben kot kaj drugega pa ne morm rečt.
2. tudi tu mislim, da gre prednost/slabost, kakor za koga, v smislu uporabniške izkušnje, pač nekdo rad skos neki prčka in s ukvarja s svojim editorjem, seveda se vedno ekstra pomatraš.
3. /
4. /
5. /
6. Vim deluje tudi na Windowsih.
/... nimam odogovora

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

kunigunda ::

Jest sm dolga leta pisal Javo v navadnem editorju, moram reci, da se kar da, in dovolj hitro.
Sedaj, ko sem na IDE (java in c#) je pa kup prednosti (refactoring, build...), ki doprinesejo dodatno k brzini, in ne bi sel vec nazaj.
V navadnih editorjih pa se vedno vztrajam za C, perl, php in ostale jezike, mi je dovolj da ma samo syntax highlighting, al pa se to ne.
Razlog, da sem vztrajal pri navadnih je bil predvsem, da me je IDE bremzal (premalo RAM-a, pocasen disk, kaksen eclipse je bil silno pocasen),
zdaj ko je HW ok, pa ni panike.
Vcasih je pa treba se kaj popraviti direkt na masinah 3rd partijev. Tam obstaja ponavadi samo -vi- in se je treba tud s tem zadovoljiti :)

Sicer pa pravijo, navada je zelezna srajca :)

@neboben, prav si napisal, tud vsi malarji ne uporabljajo enake copice za isto delo, kukr je kaksen navajen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

gapipro1 ::

Visual Studio = za C# in ostalo M$ sranje
IntelliJ IDEA = za vse ostale jezike

Konc debate =)

jype ::

Uh, jaz sem uporabljal vse živo. Največ vim, ker... Sem še vedno sistemc po političnem prepričanju. Čeprav bi moral biti, nisem naravni sovražnik uporabnikov IDEjev.

Hkrati sem pa programiral v Pythonu (v vimu), v Go (v vimu in atomu), v Javi (v IntelliJ orodjih) in občasno še v kupu drugih jezikov, večinoma v vimu, včasih pa s priloženimi orodji.

Ne pravim, da IDEji niso pomembna orodja za višanje produktivnosti, ampak moje programiranje je bilo običajno omejeno na izdelovanje lepila, ki skupaj drži različne sisteme, tako da so mi IDEji v praksi bolj malo pomagali. Večina kvalitetnih IDEjev tudi ni pretirano požrešnih - tipkanje v Eclipse ali IDEA meni ni požrlo baterije, čeprav lahko razumem, da če veliko uporabljaš nekatere funkcionalnosti, ki se sprehajajo po ogromnih projektih, to brez težav povzročiš.

Kot sistemc sem pri lastni produktivnosti veliko več pridobil s paradigmami in tehnologijami zadnjih desetih let, recimo test driven development, kontejnerji, virtualna okolja in ta šara, ki omogoča kar najbolj skrajšati razvojni cikel, predvsem za potrebe drugih ljudi v ekipi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

To vim or not to vim - v RESNIH firmah (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
659559 (7109) rokp
»

C++ IDE on Windows

Oddelek: Programiranje
387041 (6133) noraguta
»

Urejevalnik?

Oddelek: Izdelava spletišč
496611 (5334) RockyS
»

wysiwyg web designer

Oddelek: Programiranje
131407 (1021) technolog
»

[nasm] scanf

Oddelek: Programiranje
272796 (2523) Brane2

Več podobnih tem