» »

Izredna odpoved iz strani delavca

Izredna odpoved iz strani delavca

jocko ::

Pozdravljeni,

želel bi dati izredno odpoved, ker že od maja letos ni redne plače - izplačajo v več obrokih, prispevki pa vedno plačani z zamudo 2 mesecev (sedaj manjkata junij in julij) stanje v podjetju pa se je iz sredine avgusta celo poslabšalo.
Iz podatkov, ki sem jih našel na spletu, imam možnost izredne odpovedi. Kot vzrok lahko dam neizplačane plače (v tem trenutku, so dolžni 2 plači) in neplačani prispevki. Zaposlen sem od maja 2015, na začetku sem imel pogodbo za 3 mesece, nato podaljšali za 1 leto. Letos konec julija pa sem podpisal pogodbo za nedoločen čas, ki velja od 1.8.2016. Podpisal sem, ker je podjetje dalo vlogo za kredit, za katerega so pravili, da ga bodo brez problema dobili in nadaljevali s poslovanjem. Sedaj je vse padlo v vodo in ostali brez kredita. Da pa ne bi naredil kakšne neumnosti, me zanima naslednje.
Ali lahko vseeno dam izredno odpoved, čeprav imam sedaj veljavno pogodbo od 1.8.2016, brez vmesnega odpuščanja?
Če je možno, kateri datum potem napišem v odpoved oz. v opominu za kršitev pogodbe? Začetek zaposlitve ali datum veljavne pogodbe?
Ali je to pravilno zaporedje:
1. Delodajalcu opomin za kršitev pogodbe in pisno prijavo na inšpektorat pošljem istočasno?
2. Počakam 3 delovne dni od prejetja pošte ali od poslane pošte?
3. Pošljem pisno odpoved s povratnico?

Če dam izredno odpoved, kaj mi potem vse pripada? Odpravnina, borza?

Še je potrebno na kaj druga pazit?
Za vse informacije se najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav.

mancini ::

Najboljše je da pokličeš na inšpektorat in ti oni razložijo tvoje pravice in kako sprožiš cel postopek.
Ker tukaj lahko dobiš nekaj različnih predlogov, verzij, ... vse pa so morda pravilne do polovice

Če boš naredil napako lahko ostaneš brez vsega

čuhalev ::

Pri redni odpovedi s tvoje strani ne dobiš odpravnine in nisi upravičen do podpore zavoda. Tako da je najbolje, da jih prijaviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

M-XXXX ::

čuhalev je izjavil:

Pri odpovedi s tvoje strani, pa naj bo redna ali izredna, ne dobiš odpravnine in nisi upravičen do podpore zavoda. Tako da je najbolje, da jih prijaviš.

Če sem si prav zapomnil ti pri izredni odpovedi vse stvari pripadajo. Pa saj je logično, da ti pripadajo. 1 leto čakaš na plačo, daš odpoved, potem pa ne dobiš nadomestila? Not logiš...

čuhalev ::

M-XXXX imaš prav. Za izredno dobiš, ampak ker ima novo pogodbo ... domnevam, da se v odpravnino šteje ta pogodba.

Jaz sem ravno danes vložil redno. :))

BorutO ::

Veliko delam po tujini, že leta, in vem kako je, ko so preblemi s plačo ...

TAKOJ!!! ko vidiš, da plača zamuja več kot dva dneva, že iščeš drugo službo, če je naslednji mesec isto, već ne delaš tam. tako jaz delam.
Ker če jaz morem delati vsak dan od 7h-19h, vsak dan točno ob minuti začeti delat in končat, ne smem vzeti fraj dneva, ko sem že čisto crknjen od dela, pričakujem in hočem, da je s strani delodajalca isto - Plača na datum!

MadMicka ::

Ja, pod točko 1 pošlji na Inšpektorat in delodajalcu s priporočeno pošto. Na www straneh pošte lahko preveriš, katerega dne je delodajalec priporočeno pošto prevzel. Nato pa šteješ tri delovne dni, dan prevzema se ne šteje. Če recimo delodajalec dobi pošto v torek, lahko podaš izredno odpoved šele v ponedeljek.

Pa v opominu in izredni odpovedi podrobno opiši, koliko in katera plača je zamudila, katera plača še ni bila izplačana, ipd.

Za pomoč se lahko obrneš tudi na Inšpektorat. Sicer pa si upravičen tako do odpravnine, odškodnine za odpovedni rok, kot tudi do denarnega nadomestila. To, da je zadnja pogodba podpisana 1.8.2016, ne igra vloge.

fikus_ ::

Netrunner ::

Pri izredni odpovedi ti pripadajo vse pravice kot, da bi te delodajalec odpusti. Paziti pa moraš, da se držiš pravilnih rokov, saj ko daš izredno odpoved im delodajalec X dni časa, da odpravi razloge. Če to naredi, potem moraš ostati, oz. lahko greš samo z redno odpovedjo, kjer ti nič ne pripada. Če pa kršitve niso odpravljene, potem greš po X dneh direkt na zavod za zaposlovanje. Pa pri izredni odpovedi pošljejo inšpektorja na delo. Strogo se moraš držati rokov.

mat xxl ::

Svetujem, da se obrneš na odvetnika, ki ti bo za male pare pomagal pravilno izpeljati postopek, ker sicer ne bo nič z zavodom.

next3steps ::

mancini je izjavil:

Najboljše je da pokličeš na inšpektorat in ti oni razložijo tvoje pravice in kako sprožiš cel postopek.
Ker tukaj lahko dobiš nekaj različnih predlogov, verzij, ... vse pa so morda pravilne do polovice

Če boš naredil napako lahko ostaneš brez vsega

Brez vsega? Plačo so mu dolžni izplačati, tudi če ta trenutek odide.
Brez vsega? Firma nima tega vsega, da bi plačala delavce.
Brez vsega? Kaj od tega vsega pa ima zdaj?

mancini ::

brez vsega - da ostane brez pravic ki mu pripadajo po prekinitvi, če jo bo izpeljal pravilno

če bo naredil kakšno napako pri izredni odpovedi se lahko obriše za 3 mesece denarnega nadomestila ali kako se pravilno reče

kdo pa kje piše da ne bo dobil plačila za delo ki ga je opravil????
imaš malo preveč domišljije

[D]emon ::

mancini> za 3 mesece denarnega nadomestila ali kako se pravilno reče

Nadomestilo za primer brezposelnosti, dolzina izplacevanja le-tega pa je odvisna od delovne dobe v podjetju.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

mancini ::

saj njegova doba je napisana, lani od maja
torej če se ne motim je to zanj 3 mesece

[D]emon ::

Tako je. Samo pravim, za slucaj, ce kdo ne ve kako se nadomestilo dodeljuje. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

jocko ::

Stanje je sledeče.
Na informiran.si imajo obrazec in navodila kako pravilno ravnati v primeru izredne odpovedi. Tako sem poslal v četrtek priporočeno pošto na podjetje in na inšpektorat za delo v mb. V petek so pošiljko prevzeli, tako na podjetju kot na inšpektoratu. Sedaj imajo na podjetju 3 dni časa, da naredijo svojo dolžnost in poplačajo prispevke in plačo, drugače lahko dam izredno odpoved, ki jo isto pošlješ priporočeno s povratnico.
Kateri dan se šteje, da lahko pošljem odpoved? Sreda ali torek? Ali odpoved velja komaj od dneva prejema pošte ali komaj naslednji dan?

MadMicka ::

Sej sm ti že napisal. Se pravi, prvi dan je četrtek, ko jim lahko vročiš odpoved. Se pravi, tudi, če bi dal na pošto v sredo in bi delodajalec prejel v četrtek, bi bilo ok. Problem pa je, če bi prejel že npr. v sredo zvečer, v tem primeru ti pade postopek v vodo, zato ti predlagam, da pošto pošlješ dalje v četrtek. Se pravi, bo verjetno tvoj zadnji delovni dan petek, ko bo delodajalec prejel odpoved.

jocko ::

Bom poslal v četrtek.
Sem ze dobil povabilo na sestanek iz strani direktorja glede dopisa. Me zanima tema pogovora

jocko ::

Kakšen pa je postopek prijave na borzo, če pošljem izredno odpoved priporočeno s povratnico? Katere papirje vse potrebujem?

MadMicka ::

Ja, počakaj nekaj dni, da te podjetje odjavi, potem pa greš na zavod. S seboj rabiš imeti vse te papirje, opomin, potrdilo da je bilo poslano inšpekciji, potrdilo, da je bilo poslano delodajalcu, odpoved in povratnico, pa še potrdilo delodajalca o višini plače, ga dobi na www straneh zavoda.

BorutO ::

Mam pa jaz eno vprašanje glede sporazumne odpovedi, ki ti jo da delodajalec ... Moreš po zakonu podpisati pogodbo, ki ti jo porinejo pred nos ali lahko zavrneš? Je možno, da te ali drugačne pogodbe ne rabiš podpisati nikoli, ne glede na to, kakšno verzijo pogodbe ti dajo? Pri zadnji pogodbi sem se zelo opekel, ostal sem brez plače in vsega, ker je notri pod točko pisalo, da se vsi stroški med delavcem in delodajalcem izničijo, kar pomeni, da jaz ostanem brez vsega. Tudi na inšpektorat sem se pritožil, pa so mi sami potem dali odgovor, da tu ne morejo nič pomagati zaradi pogodbe, na kateri je zgoraj omenjena točka. In, da te napake več ne naredim, ne mislim nikoli v življenju več podpisati nobene pogodbe o prekinitvi, ne glede na to, kaj vse bo notri pisalo.

Kakšni so potem nadaljni postopki? Kolikor vem iz izkušenj, ko ti pogodba poteče in tisti hip nimajo ravno dela zate, si od konca pogodbe brez zaposlitve, v kolikor ti ne najdejo bauštele, kjer te potem spet prijavijo z novo pogodbo. Če te odjavijo lahko brez, da kaj veš, pol tudi podpisat ne rabiš ničesar, brez, da bi imel pol kake probleme pri nadaljni zaposlitvi, vsaj meni se tako zdi.

Ziga Dolhar ::

BorutO je izjavil:

Mam pa jaz eno vprašanje glede sporazumne odpovedi, ki ti jo da delodajalec ... Moreš po zakonu podpisati pogodbo, ki ti jo porinejo pred nos ali lahko zavrneš?


"Sporazumna odpoved, ki ti jo da delodajalec", ne obstaja. Če boš podpisal "sporazumno odpoved" (sporazum o prenehanju delovnega razmerja), to pomeni, da se obe stranki strinjata, da delovno razmerje preneha. V takem primeru seveda nimaš nobenih pravic (iz naslova brezposelnosti, odpravnine ...).

Praktično ničesar, kar ti pred nos porine delodajalec, ti ni treba podpisati.

V dvomu pa poiščeš pravni nasvet pri odvetniku.
https://dolhar.si/

SaXsIm ::

BorutO je izjavil:

Mam pa jaz eno vprašanje glede sporazumne odpovedi, ki ti jo da delodajalec ... Moreš po zakonu podpisati pogodbo, ki ti jo porinejo pred nos ali lahko zavrneš? Je možno, da te ali drugačne pogodbe ne rabiš podpisati nikoli, ne glede na to, kakšno verzijo pogodbe ti dajo? Pri zadnji pogodbi sem se zelo opekel, ostal sem brez plače in vsega, ker je notri pod točko pisalo, da se vsi stroški med delavcem in delodajalcem izničijo, kar pomeni, da jaz ostanem brez vsega. Tudi na inšpektorat sem se pritožil, pa so mi sami potem dali odgovor, da tu ne morejo nič pomagati zaradi pogodbe, na kateri je zgoraj omenjena točka. In, da te napake več ne naredim, ne mislim nikoli v življenju več podpisati nobene pogodbe o prekinitvi, ne glede na to, kaj vse bo notri pisalo.

Kakšni so potem nadaljni postopki? Kolikor vem iz izkušenj, ko ti pogodba poteče in tisti hip nimajo ravno dela zate, si od konca pogodbe brez zaposlitve, v kolikor ti ne najdejo bauštele, kjer te potem spet prijavijo z novo pogodbo. Če te odjavijo lahko brez, da kaj veš, pol tudi podpisat ne rabiš ničesar, brez, da bi imel pol kake probleme pri nadaljni zaposlitvi, vsaj meni se tako zdi.


Ja in zakaj nisi prebral pogodbe, preden si jo podpisal?
SaXsIm

mancini ::

Če te razumem ti potem nisi dobil plače za zadnji mesec ko si delal (so ta denar vzeli za stroške)

po moje je tak člen protizakonit ali morda celo proti ustaven in zato kot tak neveljaven

to bi na inšpektoratu morali vedeti, da ne velja vse kar je napisano v pogodbi

pogodba ni zakon ampak zakon je zakon

next3steps ::

BorutO je izjavil:



Kakšni so potem nadaljni postopki? Kolikor vem iz izkušenj, ko ti pogodba poteče in tisti hip nimajo ravno dela zate, si od konca pogodbe brez zaposlitve, v kolikor ti ne najdejo bauštele, kjer te potem spet prijavijo z novo pogodbo. Če te odjavijo lahko brez, da kaj veš, pol tudi podpisat ne rabiš ničesar, brez, da bi imel pol kake probleme pri nadaljni zaposlitvi, vsaj meni se tako zdi.



Če takrat delaš ali si na službenem potovanju(?) (po poteku pogodba), imaš pogodbo za nedoločen čas. Malo še poišči stare pogodbe in poglej, na katera delovna mesta so te zaposlili.

jocko ::

Še eno informacijo potrebujem. Kaj je pravilno v odpovedi, če napišem, da dajem izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki je bila sklenjena dne 1.8.2016 (zadnja - veljavna) ali napišem datum, ko je začela prva veljat?

Ziga Dolhar ::

Napišeš datum tiste, ki jo odpoveduješ - torej, zadnje. Prejšnje itak ne veljajo več.
https://dolhar.si/

KraitPay ::

@Jocko kaj sta se pogovarjala z direktorjem? Kako je potekal monolog?

BorutO ::

Ja na inšpektorat sem se obrnil, oni so preverili, kaj se je dogajalo in zakaj nisem dobil plače, pa so mi po pošti poslali, da v tem primeru nič ne morejo narediti ... tako da mi ne pripada ne plača, ne nobeni dodatki itd ...
Evo nategnil me je prav drektor iz firme DS Galun Servis iz ptuja ... pa tak slučajno našel meni podoben primer: http://4d.rtvslo.si/arhiv/prispevki-in-...

Šimpanz ::

DS galun servis je itak blokiran že 81 dni, ma pa tri blokade gor tako da se kar v vrsto postavi.

SaXsIm ::

Niti ne. Plače in prispevki so prednostna terjatev.
SaXsIm

Invictus ::

SaXsIm je izjavil:

Niti ne. Plače in prispevki so prednostna terjatev.

Prednostne terjatve so davki in hipoteke, če so. Plače pridejo kasneje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMicka ::

Hipoteka ni prednostna terjatev, gre za ločitveno pravico. Recimo, davki, zadnje tri plače, odpravnina, pa so prednostne terjatve, ki se jasno poplačajo za ločitvenimi pravicami in pred ostalimi navadnimi terjatvami.

BorutO, sicer je odvisno, kaj točno si podpisal. Če si podpisal nekaj v smislu, da drug do drugega nima nobene terjatve več, potem velja, da se delavec pravici do plače ne more odpovedati in jo lahko še vedno terjaš. Če si pa podpisal, da si plačo prejel, pa jo v resnici nisi, je pa stvar dokazovanja, kaj je res in kaj ne. Drugo pa je, če ima to smisel, glede na to, da je podjetje gotovo.

jocko ::

@KraitPay, direktor me je takoj, ko je dobil dopis lepo povabil na sestanek. Zanimalo ga je, kaj je razlog, da dajem izredno odpoved. Seveda je neizplačilo plač. Pove mi, kakšno je finančno stanje za naprej, ki ga je spet spremenil na lepše, kot pa je bilo že večkrat povedano na zboru delavcev.
Potem pa je prišel na zamisel, da bi on meni dal odpoved iz poslovnih razlogov, ker potem podjetje in on kot direktor, ne bi plačal kazni, ker se ne počuti odgovornega za stanje takšno kot je. Rekel mi je, da imam iste pravice, kot, če dam izredno odpoved (borza, odpravnina in odškodnina za odpovedni rok), edino kazni ni.
Zdaj pa, je to res ali si je izmislil? Naj povem, da je bilo v začetku leta nekaj odpuščanj v podjetju. Plače so dobili, niso pa še dobili izplačanih odpravnin.

MadMicka ::

jocko, možno je, da bi ga inšpektor terjal za kazen, ampak je zadeva izjemno malo verjetna. Drži pa, da če ti da odpoved iz poslovnega razloga, je tudi ok. V praksi pa ponavadi v takšnih primerih gre zgolj za zavlačevanje, podjetje propada in bodisi narediš tako, ali pa drugače, ostaneš na koncu brez odpravnine.

BorutO ::

Jacko? Wtf ... danes je zelo malo privat firm že, ki ti dajo odpravnine ... odpravnine niti ne bo nikoli dobil, mislim, da niti po zakonu ni, da ti jo more plačati. Če te še lahko odpustijo tudi takrat, ko imaš pogodbo za nedoločen čas, pa ne daobiš odpravnine, je tudi ne boš, pa če firmo ne vem kako tožiš. Vsaj mislim si, da je tako. Jaz še v življenju nisem dobil odpravnine ... niti ko sem delal v eni proizvodnji več kot dve leti za nedoločen čas, pa ko sem v tujini delal za nedoločen čas ...

MadMicka, nič ni notri napisano, da sem dobil plačo. Jaz tega papirja v bistvu niti nimam, ampak oni. Saj, lopov je lopov, in lopov bo ostal. Upam, da se nekomu "zmeša" pa tega prasca dobesedno pospravi, saj taki prasci na svetu nimajo kaj delat! Sem grdo povedal, ampak tako je .. zaradi takih se rodijo njemu podobni privatniki!

Alien123 ::

zato pa se nikdar ne gre delat privatnikom, razen če ga poznaš in mu zaupaš.

MadMen ::

Jocko, jaz na tvojem mestu bi vztrajal na izredni odpovedi, ker če ni bil pred tem tako fer da naravnost pove v kakšnem dreku ste, potem se mi nebi ravno zasmilil.

BorutO, jah imaš saj šolo, da preberi kaj ti dajo za podpisat in če ne razumeš zadeve raje ne podpiši nič.

St235 ::

BorutO je izjavil:

Jacko? Wtf ... danes je zelo malo privat firm že, ki ti dajo odpravnine ... odpravnine niti ne bo nikoli dobil, mislim, da niti po zakonu ni, da ti jo more plačati. Če te še lahko odpustijo tudi takrat, ko imaš pogodbo za nedoločen čas, pa ne daobiš odpravnine, je tudi ne boš, pa če firmo ne vem kako tožiš. Vsaj mislim si, da je tako. Jaz še v življenju nisem dobil odpravnine ... niti ko sem delal v eni proizvodnji več kot dve leti za nedoločen čas, pa ko sem v tujini delal za nedoločen čas ...

MadMicka, nič ni notri napisano, da sem dobil plačo. Jaz tega papirja v bistvu niti nimam, ampak oni. Saj, lopov je lopov, in lopov bo ostal. Upam, da se nekomu "zmeša" pa tega prasca dobesedno pospravi, saj taki prasci na svetu nimajo kaj delat! Sem grdo povedal, ampak tako je .. zaradi takih se rodijo njemu podobni privatniki!


Žal mi je ljudi kot si ti, ker v svoji sveti nevednosti (a hkrati fiktivni nezmotljivostji) živiš v utopičnem svetu, kjer te nategne vsak, ki ima 5 minut časa. Odpravnina ti seveda pripada, prav tako plača. Ampak ja, dokler je lažje podpisovat papirje brez, da jih prebereš in jokat po forumih kot poiskat ustrezno pravno varstvo se situacija ne bo kaj dosti spremenila. In ja goljufi in prevaranti dosti lažje živijo dokler imajo opravka z ljudmi, ki si niti kopij papirjev, ki jih podpišejo ne shranijo. Redlagam, da si pogledaš skeč mislim, da stania in olia. V eni od njunih dogodivščin sta nekomu posodila denar. Da bi bilo vse zavarovano in pošteno, je bilo o posojilu napisano potrdilo. Posojilodajalca sta ga podpisala, dolžnik ga je skrbno shranil. Če bi takrat vedel, da taki kekci res obstajajo bi se manj smejal in več služil :)

jocko je izjavil:

@KraitPay, direktor me je takoj, ko je dobil dopis lepo povabil na sestanek. Zanimalo ga je, kaj je razlog, da dajem izredno odpoved. Seveda je neizplačilo plač. Pove mi, kakšno je finančno stanje za naprej, ki ga je spet spremenil na lepše, kot pa je bilo že večkrat povedano na zboru delavcev.
Potem pa je prišel na zamisel, da bi on meni dal odpoved iz poslovnih razlogov, ker potem podjetje in on kot direktor, ne bi plačal kazni, ker se ne počuti odgovornega za stanje takšno kot je. Rekel mi je, da imam iste pravice, kot, če dam izredno odpoved (borza, odpravnina in odškodnina za odpovedni rok), edino kazni ni.
Zdaj pa, je to res ali si je izmislil? Naj povem, da je bilo v začetku leta nekaj odpuščanj v podjetju. Plače so dobili, niso pa še dobili izplačanih odpravnin.


Načeloma je res. ODpoved iz poslovnih razlogov in izredna odpoved ti nudita enake pravice do nadomestila. Je pa razlika v rokih in samem postopku. Izredno odpoved si vročil in sedaj tečejo roki. Če ti nemudoma ne nakažejo plače lahko greš in takoj uveljavljaš svoje pravice na zavodu. To ali bo firma dobila kazen ali ne pa po pravici povedano ni tvoj problem. Obstaja zelo lahek način, da se izgone kazni - plača kar je dolžan.

Če greš po poti redne odpovedi iz poslovnih razlogov pa upoštevaj, da
a. lahko dobiš kakšno neumnost za podpisat in se pošteno zajebeš
b. zavezuje te odpovedni rok (kar pomeni da bo lahko delodajalec od tebe pričakoval da delaš še vsaj en mesec)
c. slab signal za vse sodelavce, saj bo šef razlagal, da se je znebil nesposobnega delavca, ne pa da mu je delavec pokazal sredinec, ker ni dobil plače
č. delodajalec bo dalje nategoval ostale delavce, ker se mu to bolj splača, na koncu pa se izogne kazni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mancini ::

Upam da si pristal na direktorjev predlog, saj so te lepo nategovali nekaj mesecev in bi te za konec še enkrat
na koncu boš pa podpisal da si dobil odpoved, ker si nesposoben opravljat tvoje delo :)

če si pameten si mu rekel da raje tebi ta denar kot pa plača kazen :)

Invictus ::

Naj direktor najprej keš nakaže, potem pa po njegovi ideji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jocko ::

Ni se šlo nič dogovorit, zato sem včeraj po pošti poslal odpoved.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ni plače (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10414760 (9488) Daliborg
»

Odpoved - Kaj moram vedeti?

Oddelek: Loža
2211504 (9751) mojca
»

Sporazumna prekinitev pogodbe (dolg delodajalca) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5513252 (11576) Pithlit
»

Odpoved in socialna pomoč

Oddelek: Loža
4818620 (16288) St235
»

Prosim za nasvet: sporazumna odpoved

Oddelek: Loža
2810773 (10173) MadMicka

Več podobnih tem