» »

Par vprašanj glede kupo prodajne pogodbe za nepremičnino.

Par vprašanj glede kupo prodajne pogodbe za nepremičnino.

Netrunner ::

Par mesecev po tem ko sem podedoval parcelo sem odkril kupo-prodajno pogodbo podpisano od prejšnega lastnika in kupca točno za to parcelo katero sem podedoval. Na pogodbi sta podpisa kupca in prodajalca, ter žig odvetnika ki je le to sestavil. Datum podpisa pogodbe je že star 8 let vendar ta pogodba iz nekega razloga se ni izvedla.

Zdaj me pa zanima ali se lahko ta kupec pojavi in zahteva svoje ali je le ta zastarala saj je že 8 let od tega ?? Obstaja kakšen rok od podpisa pogodbe do vknjižbe v zemljiško knjigo ?

Za to pogodbo je bila podpisana še ena ki pa ni bila kupoprodajna ampak pogodba o prisestvovanju oz. nekaj podobnega na kateri je vse isto navedeno le z eno parcelo manj. Ta pogodba je tudi stekla do konca in prodana zemlja se je prepisala na novega lastnika. Na tej moji parceli je takrat bila tudi narejena parcelacija in kos zemlje je šel temu kupcu.

Problem je ker prejšnji lastnik je pokojen in vsak sosed ima svojo zgodbo :) tako da težko zdaj ugotovim kaj je na stvari.

Preden se dobim s tem kupcem me zanima veljavnost one prve pogodbe, katera je bila nekako izničena saj ona druga o prisestvovanju je šla skozi. Nikjer nimam nobenega potrdila da ne velja več oz. kaj je z njo, zato me zanima kako so te zadeve če mogoče kdo ve.

hvala za info

nevone ::

Par mesecev po tem ko sem podedoval parcelo sem odkril kupo-prodajno pogodbo podpisano od prejšnega lastnika in kupca točno za to parcelo katero sem podedoval. Na pogodbi sta podpisa kupca in prodajalca, ter žig odvetnika ki je le to sestavil. Datum podpisa pogodbe je že star 8 let vendar ta pogodba iz nekega razloga se ni izvedla.


Če ni prišlo do vpisa v zemljiško knjigo, potem je to passe.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Invictus ::

Glede lastništva parcele se šteje vrstni red vpisa v zemljiško knjigo.

Če si ti že noter vpisan, je to to... Zadeva zaključena...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Netrunner ::

Ja saj me ne toliko skrbi, vendar vseeno bi rad nekje potrdilo da je ta pogodba neveljavna. Ali kak časovni rok da je potekel ali karkoli.

Res da sem jaz vpisan noter samo se hočem izognit kakšnemu sranju za naprej.

Furbo ::

Zakaj hudiča drezaš v to? Nič dobrega se ne more izcimiti iz tega?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Netrunner ::

Nič še ne drezam, vendar rad imam razčiščeno in to ni, saj imam pogodbo na kateri se je prodala sedaj moja parcela. ... pa čeprav je že 8 let od tega.

Kaj tebe to ne bi motilo *?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Invictus ::

Če si že vpisan v zemljiško knjigo, se nimaš kaj bati. Ker je podpisnik prejšnje pogodbe mrtev, ti si pa zdajšnji lastnik, on sploh ne more prepisati parcele.

Vrstni red vpisovanja je pomemben pri vpisu v zemljiško knjigo. Če se obiraš in te nekdo prehiti, kljub kupoprodajni pogodbi, pri vpisu v zemljiško knjigo, si popušil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Pogodba je veljavna, ker ni iz nobenega razloga prenehala veljati (vsaj navajaš ga ne). Kupec bi lahko zahteval zk dovolilo, tak zahtevek pa zastara v 10 letih. Proti tebi bi kupec imel zahtevek samo v primeru, če bi bil ti nedobroveren. Gledano s strani kupca je ob denar, dediči pa ste obogateni za znesek kupnine, če je bil plačan.

Furbo ::

Netrunner je izjavil:

Nič še ne drezam, vendar rad imam razčiščeno in to ni, saj imam pogodbo na kateri se je prodala sedaj moja parcela. ... pa čeprav je že 8 let od tega.

Kaj tebe to ne bi motilo *?

Bolj bi me motilo, če bi zaradi drezanja v to moral dati parcelo komu drugemu, ker kupnine pa verjetno nisi podedoval?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Netrunner ::

@Aston_11 => kateri zakon določa da zastara po 10 letih ?

@Furbo => če hočem prodajat moram zadeve razčistit, saj nočem, da me bo bodoči kupec potem iskal ker se po pojavil nekdo ki trdi da je tisto njegovo. Podedoval sem samo zemljo, saj računi so bili prazni.

Problem je ta, da nimam vseh informacij kaj in kako se je dogajalo kar se tiče prodaje zemlje ipd in sedaj ko je to pristalo na meni bi rad razčistil da vem pri čem sem.

Aston_11 ::

Netrunner je izjavil:

@Aston_11 => kateri zakon določa da zastara po 10 letih ?
Obligacijski zakonik. 350. člen.

Netrunner ::

Hvala

Ziga Dolhar ::

Aston_11 je izjavil:

Pogodba je veljavna, ker ni iz nobenega razloga prenehala veljati (vsaj navajaš ga ne). Kupec bi lahko zahteval zk dovolilo, tak zahtevek pa zastara v 10 letih. Proti tebi bi kupec imel zahtevek samo v primeru, če bi bil ti nedobroveren. Gledano s strani kupca je ob denar, dediči pa ste obogateni za znesek kupnine, če je bil plačan.


Potrjujem kar je napisal Aston_11 glede zastaralnega roka: drži 10-letni zastaralni rok na izstavitev zemljiškoknjižnega dovolila.

Vendar pa dedovanje in kakršenkoli vpis dediča v zemljiško knjigo oziroma dobra vera nima veze, saj načelo zaupanja v zemljiško knjigo velja za pravnoposlovne pridobitve, ne pa za pridobitev nas podlagi dedovanja.

S temi papirji bi se bilo najbolj pametno oglasiti pri kakem odvetniku.

Če sta prvi kupec in "priposestvovalec" ista oseba, je povsem možno, da stranki iz bilokaterega razloga nista uredili vpisa v zemljiško knjigo na pravnoposlovni podlagi (npr. pogodba ni vsebovala zemljiškoknjižnega dovolila ...), in je bilo to kasneje lažje/ceneje urediti s posadno listino (dogovorom o priposestvovanju).
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Prvi kupec in priposestvovalec sta ena in ista oseba vendar in izgleda kot, da je omenjena parcela bila v prvi pogodbi definirana za prodajo nato v naslednji pa je bila iz nekega razloga odstranjena.

Mogoče se je šlo za kakšen sporazumen dogovor, vendar rad imam zadeve rešene črno na belem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preklic darilne pogodbe

Oddelek: Loža
153072 (2127) fikus_
»

Zapuščinska razprava - vpogled (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6017452 (14975) St235
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718864 (15499) kloko
»

50% lastnik?

Oddelek: Loža
224748 (3295) ZaphodBB
»

stečajna masa podjetja in nepremičnine

Oddelek: Loža
406974 (6045) EC9

Več podobnih tem