» »

Prenosna klima

Prenosna klima

elomat ::

Pozdravljeni,
zaradi vročine razmišljam za nakup prenosne klime, saj mi ventilator ki ga imam ne odgovarja najbolj.

Ima kdo kakšne izkušnje s prenosno/mobilno klimo?
Ali dovolj ohladi zrak, se kvari, je z njo veliko dela ali stroškov? Razmišljam za kakšno poceni varianto, za nekje dobrih 200 evrov:
https://www.bigbang.si/klime/bnp09c-pre...
http://www.merkur.si/ogrevanje-in-hlaje...
https://www.mimovrste.com/prenosne-klim...

Dobijo se že od 237 evrov (Beko) pa naprej...
Rabil bi kakšen napotek, mnenje, nasvet uporabnika?

HVALA
  • spremenilo: elomat ()

OmegaBlue ::

Sem jo imel kake 2 leti predno sem raje montiral konkretno invertersko.

Pri prenosni moraš paziti na par stvari, najprej rabiš prostor za njo, rabi za seboj nekaj prostora za zajem zraka in seveda pot kamor boš speljal cev za vroč izpuh. Pot vročega zraka (cevi) je lepo da je čim krajša ker meni je cev konkretno segrevala prostor nazaj.

Stvar ni niti približno tiha, čez dan ko ti je vroče za crknit jo toleriraš samo da ti hladno piha, spat se zraven te pošasti ne da(razen če si na tabletah in flaši).

Ne pričakovat da ti bo shladila več kot eno sobo, sosednji prstori bojo komaj kaj opazili da tebi laufa klima. Vzdrževanja kakšnega posebnega ni bilo, moraš pa pazit v primeru da ti spusti kondenz (če nima notranje posode), če imaš kak lesen pod da ti ga ne dvigne.

Malo je komplikacij glede tega in splača se ti res samo če veš kam jo boš postavil. Drugače skoraj raje najdeš prenosno split klimo (so redke in relativno drage), če montaža konkretne ne pride v poštev.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

BorutK-73 ::

https://slo-tech.com/forum/t154302/3049

Prenosne so boljše kot nič, ampak so pa GLASNE!!

Zgodovina sprememb…

elomat ::

Hvala.

cekr ::

To je tema, ki je že 100x prežvečena.

Prenosna klima ni prenosna!
Še vedno moraš nekam spravit dokaj širok ror. O ropotu, uničevanju parketa...

Izkoristki so tako slabi, da jih raje ne bi sploh omenjal.

Kupi raje najcenejšo z montažo pa boš precej bolj zadovoljen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Unknown_001 ::

Daj raje še 300EUR več zraven tistih kilavih 270 in kupi nekaj česar ti ne bo žal. Gre se za napravo ki naj bi izboljšala počutje v prostoru v katerem se zadržuješ dnevno. Podobno kot investicija v vzmetnico. Zavoljo boljših bivalnih pogojev SE splača. Če pa na sebi šparaš se je že za zamislit.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

shadeX ::

Se strinjam da je prenosna klima glasna.

Ampak, lol. Če imaš hišo, kako jo boš naučinkovitejše ohladil, s tem da imaš več nadstropij, ena klima pa težko v enem nadstropju doseže 50% prostorov v katerih se večino dneva zadržujejo družinski člani :)

Unknown_001 ::

shadeX je izjavil:

Se strinjam da je prenosna klima glasna.

Ampak, lol. Če imaš hišo, kako jo boš naučinkovitejše ohladil, s tem da imaš več nadstropij, ena klima pa težko v enem nadstropju doseže 50% prostorov v katerih se večino dneva zadržujejo družinski člani :)


S prenosno klimo že ne
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

BorutK-73 ::

shadeX je izjavil:

Se strinjam da je prenosna klima glasna.

Ampak, lol. Če imaš hišo, kako jo boš naučinkovitejše ohladil, s tem da imaš več nadstropij, ena klima pa težko v enem nadstropju doseže 50% prostorov v katerih se večino dneva zadržujejo družinski člani :)

what?;((
Kupiš 2 split klime za vsako nadstropje.

MIHAc27 ::

Mene je bilo tudi strah, kupit prenosno, ker jo vsi odsvetujejo. Žal trenutno montaža split klime ni možna, zato sem vseeno kupil eno rabljeno.
Že v pol urce shladi spalnico, da se da komot spat. Pa je cev tudi speljana močno neidealno skozi okno. Ponavadi jo vklopim kako uro pred spanjem, ko grem spat pa jo ugasnem, ker je res glasna.

Če imaš opcijo seveda pojdi na split. Če zaradi kakega razloga ni možno (in to ne zato, ker ti je škoda dat 100€ več) bo prenosna vseeno bolje kot nič.

billy ::

Nabavil eno prenosno klimo v bauhausu, za izpuh lufta je poskrbljeno, zadeva tudi relativno dobro hladi za 20m2 - 7000 BTU.

Ima pa eno slabost, da ni odstranljive posode za kondenz, je samo "ventil", ki se kao odpre in odlije vodo...in še ta je narejen na najnižji točki naprave, tako da je pravi PIA to odtakat.

Zanima me, ali kdo ve, koliko, cca, kondenza se nabere? Ker razmišljam, da bi dal pač klimo na nek podstavek, da jo dvignem, spodaj pa pač posodico, kamor bi odtekal kondenz. Pa ne vem če se splača, ali bo tega tako malo, da bom itak moral na nekaj tednov praznit, kar pa ni tak problem? Mogoče pa ta voda relativno hitro sproti izpareva poleti, pa zato nimajo namenske posode za odstranjevanje?

Mi pa je malo čudno napisano v navodilih, ker naprava ima dva ventila, eden je namenjen za odvajanje vode, ko je klima v načinu razvlaževanja, in je višje pozicioniran, poleg je cev, da lahko napelješ direktno v posodo. In v navodilih piše, da se na ta ventil namesti odtočna cev samo v primeru delovanja razvlaževanja. Ampak sigurno je to isti "vodotok" kot pri načinu hlajenje, ker ni logike, da bi pri razvlaževanju bilo drugače?

starfotr ::

Vrni jo v trgovino, ker to so nakupa ne vredni izdelki.

Boobiz ::

Jaz mam 9000 BTU klimo, vode se v parih urah nabere tudi krepko več kot liter. Ni se za hecat. Jaz sm že mel pizdarijo, ko sm si reku da je 3L posoda dovolj, da ne rabim skoz čekirat. Jok stari.
I'm drunk, what's your excuse?

starfotr ::

A vi sploh veste, kaj govorite? Ali veste, kaj sploh je BTU?

British thermal unit @ Wikipedia

jernejl ::

billy je izjavil:

Zanima me, ali kdo ve, koliko, cca, kondenza se nabere? Ker razmišljam, da bi dal pač klimo na nek podstavek, da jo dvignem, spodaj pa pač posodico, kamor bi odtekal kondenz. Pa ne vem če se splača, ali bo tega tako malo, da bom itak moral na nekaj tednov praznit, kar pa ni tak problem? Mogoče pa ta voda relativno hitro sproti izpareva poleti, pa zato nimajo namenske posode za odstranjevanje?

Pri meni je ob koncu sezone največ nekaj kapljic. Tudi navodila pravijo, da se to prazni le ob koncu sezone, proizvajalec (DeLonghi) pa navaja, da večina te vode izpari skozi cev:
How does the condensate recycling system work?
Pinguino De'Longhi uses the moisture which has been removed. Moisure (or even condensed water) is sprayed onto the condenser to accelerate the cooling process. This increases the performance. The condensed water, now in the form of steam, is taken out through the tube. Therefore De'Longhi standard "air-to-air" conditioners work with air but also with a small amount of water (condensed), guaranteeing maximum performance and efficiency. The benefits are evident: 1) higher performance 2) higher efficiency 3) continuous functioning without having to empty the tank.

Ne vem pa, ali vse sodobne prenosne klime delujejo na tak način.

Karen ::

Običajna prenosna klima, ki ne odvaja kondenza nekam (se nabira v posodici), se poleti ko je vroče 3l posoda nafila v nekaj urah (recimo če jo cel dan laufaš jo moraš 2x dnevno gotovo praznit) - vsaj pri moji je bilo tako ko sem jo imel.

m0LN4r ::

Jaz imam Köenig neko za ca. 350eur, pa se mi vlage ni nabralo skoraj nic. Cev sem usmeril v 1,5L flaso, pa je nikoli nisem rabil spraznit. Spalnico sem ponavadi ohladil pred spanjem, ohladi kr konkretno. Postavljena je bila k oknu direkt, med rolete sem stisnil 10cm stiropor plosco in izrezal natancno luknjo za cev. Potem pa sem na rolete se nalimal 1,5cm stiropor plosco, da je bilo zadihtano, tako, da ko sem zaprl vrata si kr zacutil razliko v tlaku.
V najvecji vrocini sem spalnico ohladil v 3-4 urah na 19 stopinj, potem izklopil in sel spat, vrata odprl.
Edino malo premrzlo mi je bilo za spat na zacetku.

No pozneje sem to s stiroporom in oknom naredil na "hodniku" da prakticno ni pihala v noben prostor direktno, ampak hladila bajto po dolgem na sredini. Laufala je ko me ni bilo doma, ko pa sem prisel domov je bilo lepih 21 stopinj, sem jo izklopil in uzival. Hladnoca je zdrzala lepo do polnoci, ko se zunaj koncno mal ohladilo.

Letos pa jo bom verjetno dal na polico v kuhni in odtok napeljal direkt v staro luknjo za napo, da bo hladnota pocasi prihajala iz kuhne v dnevni prostor, ker ce piha v istem prostoru mi prevec hladno piha za vrat/hrbet.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BorutK-73 ::

Odvisno od vlage, sem imel dni ko ni bilo nič kondenza, druge dni pa dvakrat na dan spraznil posodo (cca 3 litre). Sedaj ko je split klima gre kondenz direkt v odtok.

Kamion ::

Ugotovil boš, da prenosna klima ne deluje in ne more delovati tako dobro kot klasična stanovanjska klima. Tako da raje prišparaj €€ in nabavi 1x pravo klimo, kot da kupiš 2x.

fuck_it_ ::

billy je izjavil:

Nabavil eno prenosno klimo v bauhausu, za izpuh lufta je poskrbljeno, zadeva tudi relativno dobro hladi za 20m2 - 7000 BTU.

Ima pa eno slabost, da ni odstranljive posode za kondenz, je samo "ventil", ki se kao odpre in odlije vodo...in še ta je narejen na najnižji točki naprave, tako da je pravi PIA to odtakat.

Zanima me, ali kdo ve, koliko, cca, kondenza se nabere? Ker razmišljam, da bi dal pač klimo na nek podstavek, da jo dvignem, spodaj pa pač posodico, kamor bi odtekal kondenz. Pa ne vem če se splača, ali bo tega tako malo, da bom itak moral na nekaj tednov praznit, kar pa ni tak problem? Mogoče pa ta voda relativno hitro sproti izpareva poleti, pa zato nimajo namenske posode za odstranjevanje?

Mi pa je malo čudno napisano v navodilih, ker naprava ima dva ventila, eden je namenjen za odvajanje vode, ko je klima v načinu razvlaževanja, in je višje pozicioniran, poleg je cev, da lahko napelješ direktno v posodo. In v navodilih piše, da se na ta ventil namesti odtočna cev samo v primeru delovanja razvlaževanja. Ampak sigurno je to isti "vodotok" kot pri načinu hlajenje, ker ni logike, da bi pri razvlaževanju bilo drugače?


odvisno od vlage v zraku. Lahko da boš posodo spodaj praznil vsak dan lahko pa da največ 1x tedensko.
Par litrov vlage dnevno ti ta beštja komot v potegne iz zraka.



Kdaj bo folk nehal kupovati prenosne klime.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

Karen ::

Je pa res da je prenosna klima bolj zasilna zadeva, kot so že napisali predhodniki. Bolj potegne vlago ven pa je občutek boljši kot da bi res shladila kot je treba. Split sistem je seveda čisto nekaj drugega (tako po moči kot efektivnosti), samo včasih ne gre drugače (npr. ne pustijo montaže, si v najemu, montaža tehnično ni izvedljiva ipd.). Res dobra rešitev je seveda samo split sistem, prenosna je pač primerna če drugače ne moreš rešiti problema.

billy ::

Pri meni je pač "silom prilike", najemniško stanovanje in še lastnik financira, jaz samo nabavil.

Bom pustil kot je, torej da se fila posodica, te pa da vidim kako frekventno bo praznjenje in prilagodim. Je pa to bauhaus klima za 200€

floyd1 ::

Kot občasni uporabnik prenosne klime (beko) lahko rečem le, da ni vredna denarja.

Prostor sicer trenutno solidno ohladi, a to ni to. Kondenza je včasih tudi 6 litrov in to je treba praznit vsaj 2x dnevno. 3 "poplave" in 2x dvignjen parket na tistem mestu to dokazujejo. Kljub nizkemu "pladnju" na katerem že od prve nesreče stoji.

Zaradi odvoda toplega zraka dela v prostoru nenormalen podtlak, zato topel in vroč zunanji zrak non-stop vdira spet nazaj. Kar je logično. Ko jo ugasneš, je po pol ure v prostoru enako vroče, kot je bilo.

Klima je tudi relativno glasna. Spat ob njej sigurno ne moreš, še tv gledaš težko.

m0LN4r ::

Od kod pa imate tolko vlage v bajti? Cele dneve not svicate?
Jaz sem spraznil 1,5L flaso enkrat celo poletje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

billy ::

Jaz tudi moram vedno dodatno vlažit luft...še celo ko sušim perilo not, ne pride vlaga nad 50.

Utisevalec ::

Pri vseh prenosnih klimah kondenz iz evaporatorja (mrzel del) teče preko kondenzatorja (vroč del) in ga posledično že pri pasivnem delovanju skoraj nič ne nastaja ker se v obliki zračne vlage izpiha skozi izpušno cev. Dodatno imajo čisto na dnu klime manjši rezervoarček ki lovi presežen kondenz in sodobne klime skoraj vedno tudi črpalko, ki ta isti kondenz v določenih intervalih še enkrat pošlje preko vročega kondenzatorja.

Skratka pri pravilnem delovanju (ni okvare črpalke) sodobna prenosna klima pri našem podnebju in v načinu hlajenja ne potrebuje iztoka kondenza in se z njim ni potrebno ukvarjat. Pri določenih klimah če se montira cev in izliv kondenza se celo zmanjša učinkovitost delovanja (kondenz ki se poliva preko vročih hladilnih reber kondenzatorja deluje kot hladilno sredstvo). Je pa pametno/priporočeno pri daljšem času neobratovanja klime odvečni kondenz, ki je ostal od predhodnega cikla hlajenja izlit ven da ne nastane plesen in posledično neprijetne vonjave.

billy ::

Pomeni...po sezoni hlajenja (ker prenosne klime nihče ne bo uporabil za gretje), se pač izprazni tisti rezervoarček pa roka?

BorutK-73 ::

Nekatere prenosne klime se ugasnejo ko je posoda za kondenz polna, tako da če se klima naekrat ugasne, prvo preveri posodo za kondenz.

billy ::

V nedeljo testiral prenosno klimo v načinu razvlaževanja - deluje odlično. Cca liter je odvzela nekje v 1h.

Če že ne za drugo, bo kot razvlaževalec OK :)

BorutK-73 ::

Sedaj še gre, ko ni vročine (stene objektov so še hladne) in je samo visoka vlaga.

floyd1 ::

billy je izjavil:

V nedeljo testiral prenosno klimo v načinu razvlaževanja - deluje odlično. Cca liter je odvzela nekje v 1h.

Če že ne za drugo, bo kot razvlaževalec OK :)

Samo če praviš, da razvlaževanja navadno niti ne potrebuješ... ?
Prenosna klima sicer razvlažuje bolj tak - tak. Odvisno od vlažnosti zraka, ki ti vdira nazaj v stanovanje.

billy ::

Razvlaževalec sem potreboval v nedeljo, ko so sta se oprala dva stroja cot + zunaj je bila vlaga, torej tudi odprte okne niso pomagale. V bistvu je bila naloga razvlaževanja da se malo hitreje posuši perilo.

dope1337 ::

Ima kdo kaksen namig za kakrsnokoli split prenosno klimo? Zdrzati mora samo to poletje, saj bomo do naslednjega ze izven podnajema.

Fajn bi bilo, da ne presega nekje 300€. Lahko je nova ali rabljena.

Vsak namig je dobrodosel.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

jernejl ::

Veliko sreče pri iskanju split prenosne klime. V zadnjih letih jih pri nas nisem videl v nobeni trgovini.
Edina, ki se je spomnim za kolikor toliko normalno ceno (600€) je tale z Amazona za avtodome. Kako se obnese, nimam pojma... iz amazonovih review-ov se da razbrati, da jo ljudje montirajo tudi v stanovanja in so pretežno zadovoljni.
Na Amazonu sicer obstaja še nekaj malo večjih in močnejših split prenosnih klim, cenovno pa so tam od 1700 evrov naprej. Recimo kaj takega.

billy ::

Kaj drugo, kot bolha, mi ne pride na misel.

dope1337 ::

Hm... sem mislil, da narobe iscem, da nic ne najdem xD Pa vidim, da je res problematicno priti do nje.

Edina split na bolhi je brez plina, ni mi pa za ugotavljati ali bo delovala, ko se napolni.

Izgleda, da bo res potrebno inverter prenosno si umisliti ...

Kaksni predlogi/izkusnje? Dobrodosle nove in rabljene v rangu 200-300€
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Opkow ::

Žal nimam izkušenj s to klimo. Slučajno opazil.
Klik.

billy ::

Skoraj točno takšno imam jaz, sicer iz bauhausa, ampak je verjetno nek "štanc" proizvajalec v ozadju.

Hladi, ampak je pač problem, kot že rečeno, da črpa zrak "od zunaj", kar pomeni da prihaja not topel zrak, se mora ponovno hladit, bla bla...

floyd1 ::

dope1337 je izjavil:

Ima kdo kaksen namig za kakrsnokoli split prenosno klimo? Zdrzati mora samo to poletje, saj bomo do naslednjega ze izven podnajema.

Fajn bi bilo, da ne presega nekje 300€. Lahko je nova ali rabljena.

Vsak namig je dobrodosel.

Jaz imam eno starejšo prenosno split doma. Dela pa še vedno zelo dobro. Sem pa iz MB. Javi, če te zanima, ti pošljem jutri popoldan še fotke.

scarymovie ::

Živjo,

rad bi si nabavil neko prenosno klimo, ki mi malce ohladi moj domači delovni prostor. Hladiti ne želim dolgo, ker po navadi dobim vedno probleme zaradi klime :D Bi pa vseeno rad
prostor ohladil malce zjutraj in med "odmori" ko me ni za PCjem.

Gledal sem sledečo prenosno klimo:
https://www.mimovrste.com/prenosne-klim...

Kaj je vaše mnenje glede tega? Ali svetujete kaj drugega?
Z budgetom ne želim iti čez 250€.

Lp

fikus_ ::

Prenosne klime imajo precej slabo učinkovitost hlajenja (ker v prostor vdira topel zrak), tako da je načeloma vseeno katero kupiš. Če ne vidiš možnosti klasične klime, je tudi to rešitev, še posebej, ker so sedaj monterji polno zasedeni.

Pa še to, verjetno se boš načakal, da ti jo dostavijo, ker piše, da je še Pri dobavitelju

BorutK-73 ::

Če potrebuješ takoj, jih imajo v mercator tehniki. Ti pa priporočam da si prebereš to temo od začetka.

Silici ::

Za "pulzno" hlajenje boš potreboval vsaj močnejši model od linkanega. Probaj dobit 3.5kW hladilne moči, to bi moglo ~sobo ohladit 1-2 stopinje v pol ure.

Vuli ::

pa veš, da moraš pri teh prenosnih klimah uštimat odvod vročega zraka iz prostora katerga hladiš?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera klima (strani: 1 2 3 4117 118 119 120 )

Oddelek: Kaj kupiti
59771159460 (512) edi123
»

Katera je danes najboljša prenosna klima (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7830412 (24574) BorutK-73
»

Prenosna klima???

Oddelek: Kaj kupiti
4145479 (31208) kobilica

Več podobnih tem