» »

Katera klima

Katera klima

««
62 / 120
»»

korenje3 ::

billy je izjavil:

V čem pa finta, da so kompresorji klim toliko glasnejši, kot recimo kompresorji hladilnikov, saj se gre za zelo podobno tehnologijo?


kompresor hladilnika ima moč recimo 100W, klime pa 1kW in več. torej 10x večji kompresor.

energetik je izjavil:

korenje3 je izjavil:

kaj pa vroči zrak, ki ga sesa od zunaj? dejansko je to povprečje (23+temp zunaj)/2
v glavnem ta klima je eno navadno sranje.
Sploh berete prejšnje poste? O zraku od zunaj sem pisal v prejšnjem postu. Od tega "sranja" imam jaz lepo ohlajeno in razvlaženo stanovanje. Ni pa optimum, jasno, ker ropota in ker ima manjši EER od split. Deluje pa.


BorutK-73 je izjavil:

Kaj pa glasnost? Sem pa nehal brati pri "odprto okno".

energetik, lahko pa malo modificiraš prenosno kot sem jo jaz lansko leto in je bilo takoj manj vleka v sobi:

BorutK-73 je izjavil:

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim ki hladi sobo.
Imam že tako modificirano. S tem dejansko zmanjšaš EER (kondenzator na precej višji temperaturi), ampak nekoliko povečaš celotno učinkovitost (manj oz. ni vdora zunanjega zraka).


nimaš nič razvlaženo, ker ti vleče zrak od zunaj.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

billy je izjavil:

V čem pa finta, da so kompresorji klim toliko glasnejši, kot recimo kompresorji hladilnikov, saj se gre za zelo podobno tehnologijo?
V moči. Kompresor v hladilniku mora hladiti recimo 0,5 m3 zraka, v odlično izoliranem prostoru, kompresor v klimi pa 200x več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

jernejl ::

Tudi jaz imam prenosno klimo že kakšnih deset let.
In ja, svoje osnovno poslanstvo opravlja - ohladi in razvlaži prostor.

Ima pa seveda pomanjkljivosti. Dejstvo je, da je izkoristek električne moči, ki gre v hlajenje, precej nižji od split naprav. Ampak po drugi strani so prenosne klime tudi bistveno cenejše (od dobrih 200eur naprej), tako da se tole vsaj do neke mere kompenzira in me zato tudi ne moti.

Še največja pomanjkljivost je glasnost. Ne znam si recimo predstavljati, da bi lahko zaspal v istem prostoru, kot je vključena prenosna klima.
Ampak kdor se ob nakupu zaveda, kaj kupuje, in temu primerno prilagodi pričakovanja, bo s prenosno klimo zadovoljen. Tisti, ki pa pričakujejo, da bodo za tretjino cene dobili vse udobje split naprave, pa so seveda lahko razočarani.

Je pa zanimivo, da so prenosne split naprave tako redke in drage. Še najceneje, kar sem našel, je tole za 600eur:
https://www.amazon.de/Klimaanlage-Wohnm...
Je pa problem, ker ima zelo majhno moč. Morda bi za kakšno manjšo sobo tudi zadostovala.

Nekdo je zgoraj spraševal, ali so prenosne klime v zadnjem času kaj napredovale. Delonghi ponuja modele, kjer se kondenzator hladi s pomočjo vode. V tem načinu delovanja naj bi imela klima precej višji izkoristek in naj bi bila tišja, seveda pa je potem treba vsak dan v rezervoar dolivati vodo. Pa tudi poceni ni:
https://geizhals.eu/delonghi-pac-we112-...

energetik ::

korenje3 je izjavil:

nimaš nič razvlaženo, ker ti vleče zrak od zunaj.
Ne nimam razvlaženo, ti že veš, ker verjetno vidiš moje vlagomere po stanovanju. ;((


jernejl je izjavil:

Nekdo je zgoraj spraševal, ali so prenosne klime v zadnjem času kaj napredovale. Delonghi ponuja modele, kjer se kondenzator hladi s pomočjo vode. V tem načinu delovanja naj bi imela klima precej višji izkoristek in naj bi bila tišja, seveda pa je potem treba vsak dan v rezervoar dolivati vodo. Pa tudi poceni ni:
https://geizhals.eu/delonghi-pac-we112-...
To ima že moja poceni Proklima iz Bauhausa. Kondenza mi ni treba odlivat nikoli, ves izpari na kondenzatorju in gre ven z izpuhom. Lansko poletje je kompresor laufal praktično 24/7 vsaj 2 tedna vročinskega vala, pa nisem nikoli odlil.

AC_DC ::

energetik
Kakšna slika, kako imaš urejen izpuh in podobne finese ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

ProGo ::

energetik je izjavil:

korenje3 je izjavil:

nimaš nič razvlaženo, ker ti vleče zrak od zunaj.
Ne nimam razvlaženo, ti že veš, ker verjetno vidiš moje vlagomere po stanovanju. ;((


jernejl je izjavil:

Nekdo je zgoraj spraševal, ali so prenosne klime v zadnjem času kaj napredovale. Delonghi ponuja modele, kjer se kondenzator hladi s pomočjo vode. V tem načinu delovanja naj bi imela klima precej višji izkoristek in naj bi bila tišja, seveda pa je potem treba vsak dan v rezervoar dolivati vodo. Pa tudi poceni ni:
https://geizhals.eu/delonghi-pac-we112-...
To ima že moja poceni Proklima iz Bauhausa. Kondenza mi ni treba odlivat nikoli, ves izpari na kondenzatorju in gre ven z izpuhom. Lansko poletje je kompresor laufal praktično 24/7 vsaj 2 tedna vročinskega vala, pa nisem nikoli odlil.


"Prenosne klime" vlečejo vlažen zrak notri (skozi vsako špranjico pride), zato nikdar znatno ne razvlažijo notranjosti. Medtem ko med zunanjo in notranjo enoto split sistema zrak ne tzeče in torej dejansko razvlaži zrak notri.

jernejl ::

To ima že moja poceni Proklima iz Bauhausa. Kondenza mi ni treba odlivat nikoli, ves izpari na kondenzatorju in gre ven z izpuhom. Lansko poletje je kompresor laufal praktično 24/7 vsaj 2 tedna vročinskega vala, pa nisem nikoli odlil.

Verjetno si me narobe razumel. Govoril sem o klimi, kjer je treba vodo DOlivati, ker se z njo hladi kondenzator. Res pa ta voda potem gre iz klime v obliki vodne pare, tako da je ni treba odlivati.

ProGo ::

http://www.pitzersonehour.com/blog/arti...
"Limited energy efficiency: Packaged units typically have a SEER rating from 10 to 18."
Torej, še enkrat, nobena prenosna klima ni učinkovita.

Okapi ::

Učinkovitost nima samo dveh vrednosti, 0 in 1. Dokler ohladi za vsaj delček stopinje, je učinkovita.

energetik ::

Eni enostavno ne znajo ne brati ne logično razmišljati.
Prenosna deluje, ampak ima nazivni EER 2,6 namesto npr. 3,5 kot split. Ampak to še ne pomeni, da ni učinkovita. Hladi s takšno močjo, kot piše na napisni tablici, izmerjeno (nekaj postov nazaj). Pa bodo še kar eni nabijali svoje.

Gregor P ::

Sam sem si dolgo tega, ko sem bil tudi še sam mobilen, kupil mobilno klimo DeLonghi in ob vsem hrupu mi je dejansko ohladila sobo na recimo 24°C (sproti pa sem moral dnevno odstranjevati zbrano vodo; sicer sem imel veliko lužo na tleh). Vsekakor je bilo boljše kot nič (brez nje je bilo v sobi 29 °C).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

AC_DC ::

Za normalno delo/prebivanje je bolj kot temperatura pomembna rel. zračna vlažnost prostora, lahko je v prostoru 26°C ter 40% rzv in bo vsakem primeru bolj znosno kot če je notri 20°C in 80% rzv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Gregor P ::

... najbrž ima tista "luža vode" nekaj pri tem:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BorutK-73 ::

ProGo je izjavil:

"Prenosne klime" vlečejo vlažen zrak notri (skozi vsako špranjico pride), zato nikdar znatno ne razvlažijo notranjosti. Medtem ko med zunanjo in notranjo enoto split sistema zrak ne tzeče in torej dejansko razvlaži zrak notri.

To ni ravno res, odsvisno kako imaš urejeno cev za izpuh. Če gre skozi okno, potem bo nekaj vročega zraka prišlo notri, če pa imaš zračnik so pa okna zaprta. Meni je prenosna veliko pomagala pri vlagi. Če imaš 22C in 80% vlažnosti bo neprijetno, pri 25C in 60% vlage ti bo pa udobno.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Toliko vročega zraka, kot ga gre ven, ga (manj vročega) pride tudi noter, tudi če imaš tesno zaprta okna. Ker če ne bi, bi imel notri vedno večji podtlak.

korenje3 ::

okapi že na vso moč googla, da bo dal kakšen pameten odgovor.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

energetik ::

Okapi je izjavil:

Toliko vročega zraka, kot ga gre ven, ga (manj vročega) pride tudi noter, tudi če imaš tesno zaprta okna. Ker če ne bi, bi imel notri vedno večji podtlak.
Jasno. A se moram spet citirat:

energetik je izjavil:

Še čisto sveže meritve moje prenosne klime od zdajle:
Vhodni zrak 23°/74%, izhodni 47°/23%, pretok po teh. podatkih ~300m3/h, izmerjena poraba 850W.
Izračun - stanovanje kot zaprt sistem oddaja 2,3kW toplotne moči. Torej prenosna kima hladi po specifikacijah.
Notr ga vleče s 300kubiki/h, ven piha s 300kubiki/h. Vendar ima zunanji zrak entalpijo 56kJ/kg, izpuh 88kJ/kg - neto hlajenje. Odšteti je treba še 850W električne moči. Še vedno ostane 2,3kW hladilne moči, tako kot piše na klimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

BorutK-73 ::

Okapi je izjavil:

Toliko vročega zraka, kot ga gre ven, ga (manj vročega) pride tudi noter, tudi če imaš tesno zaprta okna. Ker če ne bi, bi imel notri vedno večji podtlak.

Vleče zrak iz drugih sob kjer je temp. nižja od zunanje.

Magic1 ::

BorutK-73 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Toliko vročega zraka, kot ga gre ven, ga (manj vročega) pride tudi noter, tudi če imaš tesno zaprta okna. Ker če ne bi, bi imel notri vedno večji podtlak.

Vleče zrak iz drugih sob kjer je temp. nižja od zunanje.

To je bolj pozitiven efekt v bloku na račun stopnišča, v hiši je bolj sranje, saj hitro pregreješ celo bajto.
Magic

ProGo ::

Ah, prenosna zrak vleče iz zunanjosti, ne iz stanovanja (izpod vhodnih vrat, če so oknas tara tudi slabo tesnijo, skozi prezračevalne jaške ...). Tistih 300m3 na uro, kolikor prečrpa prenosna klima, neko povprečno stanovanje nima tolko kubature.(recimo 50m2 pri 2.8m visokem stropu).
Skratka prenosna klima je izrazito NEučinkovita. Potrebno je upoštevati, da je dobro, da je odvodna cev čimkrajša, ker se zelo zagreje in nazaj ogreva zrak v stanovanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

Gregor P ::

... poglej, imaš pač lokacije, kjer nikakor ne smeš vgraditi in spreminjati nič, kaj šele montirati ta pravo klimo ... in tam v hudi sili pride prav tudi prehrupna prenosna klima ... vsaj meni je ... s čepki za ušesa:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Okapi ::

Jaz bi v takem primeru sicer raje predelal eno okensko krilo in dal notri pravo, enodelno klimo. Če bi bil malo bolj podjeten, bi pa šel zdaj do enega mizarja in steklarja, vprašal, koliko stane eno tako po meri narejeno okno z luknjo za klimo, se pozanimal, koliko stanejo enodelne klime in sestavil poslovni načrt. Sem prepričan, da bi lahko precej takšnih klim prodal.

Gregor P ::

Kot rečeno, so stanovanja, kjer tega pač ne smeš narediti, kljub tvoji podjetniški žilici.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

AC_DC ::

Prava enodelna okenska klima (window air conditioning unit) je v Eu bolj redka kot Yeti v Himalaji.
https://slo-tech.com/forum/t154302/p519...


http://www.ebay.com/sch/Air-Conditioner...
Cene iz ZDA so od 160 usd + še 1x toliko za pošto, potem je zraven še Eu carina in ddv.

Dodaten problem je tudi 115V napetost & 60 Hz (v Slo 230V in 50 Hz) - potrebuješ dodaten transformator.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Okapi ::

Kot rečeno, so stanovanja, kjer tega pač ne smeš narediti, kljub tvoji podjetniški žilici.
Bi rekel, da je takih stanovanj precej malo. Okno prilagodiš samo začasno (staro okensko krilo shraniš) - za čez poletje, oziroma dokler si v stanovanju. Na fasadi ni nobenih posegov.

Oziroma, veliko je stanovanj, kjer dvodelne klime ne moreš montirati, lahko pa bi okensko. Nekaj je tudi takih, ki bi okensko vzeli, ker je cenejša.

http://www.ebay.com/sch/Air-Conditioner...
Cene iz ZDA so od 160 usd + še 1x toliko za pošto, potem je zraven še Eu carina in ddv.
Saj ne bi naročil ene, po pošti. Te klima delajo na Kitajskem, dostava do EU stane enako, kot do ZDA. Nabaviš jih en kontejner, recimo 100 kosov za začetek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Gregor P ::

Lahko, da jih je malo, a prenosna klima je bila z menoj na več lokacijah, kjer nisem (pogodbeno) smel v stanovanju spreminjati nič (na fasadi pa tako ali tako sploh nič), okna pa skoraj vedno nekaj izvenstandardnega arhitektonsko posebnega.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

;-) ::




Pa je upam da (resitelj) doma montazo so mi obljubili se ta teden,. Ker sem zaletav sem se oslocil za beko ki po googlanju dela samo ta model klime za nas trg...zdaj lahko je to dobro da delajo en model pa tega vredu lahko pa da je se vse v povojih in vse je**.

Ce bo prestala test da jo naredim na minimum nevem 16stopinj in to vzdrzuje se kupim za hlajenje kleti :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

energetik ::

Ne vidim razloga, da ne bi dobro delovala. Edino čas si malce napačen izbra, take stvari se montira izven sezone, sicer se čaka na montažo in hiti pri montaži.

;-) ::

Je ze res a se do zadnjega nisem odlocil ali pade prodaja stanovanja zaradi granje hise in gre v najem ali ne... Zdaj ko je odlocitev dokoncna upam da mi bo dve leti sluzila in je to to. Prejsnji teden je bila katastrofa vrocina udarjala v vse prostore. Sem razmisljal o zunanjih ruletah ampak je cena visja kot cena klimatske naprave pa se v bajto niso prenosljive kot klima.

AC_DC ::

Veliko narediš, če montiraš zunanje rulete na vzhodno/južno stran.

;-) ::

Stanovanje ima okna na zahodno stran in ko zvecer zabije vrocina je 3 dni vroce.

AC_DC ::

Ghetto varianta, da na zunanjo stran zahodnih oken čez poletje nalepiš "kuhinjsko" alu folijo je boljša kot nič.

energetik ::

Klima je v vsakem primeru najboljša rešitev. Še tako senčenje in izolacija ne preprečita pregrevanja stanovanja zaradi notri proizvedene toplote (osebe, kuhanje, aparati...).

antonija ::

Ampak zunanja sencila pa zelo zelo zelo zmanjsajo vnos toplote zaradi naziganja sonca na steklo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

;-) ::

Ja ampak ce mislim bit v stanovanju max dve leti in potem prodat zdaj pa dam 3k€ za zunanja sencila sem vrgel dnar vstran, ces dve leti bojo ze ne vec nova, cene nebojo dvignila, prihranek energije porabljene za hlajenje pa bi bil mogoce 3€ na leto

antonija ::

Ni treba kupit super-duper zunanjih zaluzij, dovolj je astronatska folija pred oknom. Skupna cena bo nekaj EUR, pa moralo bi se ornk poznati na toploti ce imas okna obrnjena tako, da vsaj nekaj ur na dan sonce sveti direktno v njih.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Spajky ::

Ma kaj zunanjih polken pa nimate al kaj?
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

;-) ::

Ne

Spajky ::

AC_DC je izjavil:

Ghetto varianta, da na zunanjo stran zahodnih oken čez poletje nalepiš ...
Škarje, bel masking tape, belo bombažno nerastegljivo blago, distančnik/lesena lajšta na sredi šipe pod "rjuho" : še vedno svetlo :) ... mater se eni ne znajdejo ... raje trpijo dodatno :) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

antonija ::

Za najblolj ghetto varianto daj pred sipo belo blago, ga zatakni za rob okna in zapri okno. Se vedno bo svetlo in veliko manj vroce (ni pa to klima).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

energetik ::

Sonce skozi okno je res problem. V starem stanovanju imamo dve 0,8x2m veliki okni; ocenjujem da imamo popoldne skoraj 4h direktnega sonca, torej vse skupaj cca. 2-3kW ogrevanja v trajanju 4h. Klima mi mora na polno delat skoraj 6h/dan samo da odvede to toploto...
Ampak razne cunje pred okni mi niso glih všeč..
No, saj je zadnje poletje tule, potem se selim v "bunker" s 15cm stiropora naokoli, zunanjimi roletami in talnim hlajenjem. Adijo vročina. :P

ProGo ::

Talnim hlajenjem? Si se zatipkal? Verjetno si mislil s stropnim hlajenjem.

Spajky ::

energetik je izjavil:

...Ampak razne cunje pred okni mi niso glih všeč..
.. allora trpi :)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gregor P ::

 tako vročeee

tako vročeee

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

energetik ::

ProGo je izjavil:

Talnim hlajenjem? Si se zatipkal? Verjetno si mislil s stropnim hlajenjem.
Zakaj zatipkal?

ProGo ::

Potem boš hladil hladen zrak pri tleh, ne pa vročega pri stropu? Mrzle noge in vroča glava?
Pa si res pravi pametnjakovič.

energetik ::

Preberi si kakšen članek o "radiant cooling" in pa realne izkušnje uporabnikov talnega, potem se pa oglašaj.

Temperatura tal pri tem hlajenju v dobro izolirani bajti ni manjša od 20°C pri recimo sobni 24°C.
Talno hlajenje dobiš po defoltu zraven, če imaš TČ in talno ogrevanje. Jasno se ga splača izkoristit. Nisem pa trdil, da ni stropno boljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

ProGo ::

Zmenjeno. Otroci in hišni ljubljenčki ti bodo hvaležni.

energetik ::

Ljubljenčkov nimam in ne mislim imeti, z otrokom pa ne bo nič narobe na tleh, ki imajo 20° namesto 23°.

ProGo ::

Talno hlajenje je povsem NEučinkovito. Ga imam. Hiša odlično izolirana. Hladim pa s klimo, ki je učinkovita. Saj boš videl. ;)
««
62 / 120
»»