» »

PC se ne prižge, kako testirati matično?

PC se ne prižge, kako testirati matično?

folfy333 ::

Dokaj stari računalnik (nekje 6 let), je zjutraj še delal, proti večeru pa ga ni šlo več prižgati.
Nazadnje je bila zamenjana grafična kartica (~2 leti nazaj), do danes delal brez problema.
Torej ko stisnem na gumb za zagon se mogoče za stotinko zasveti lučka, ventilatorji se čisto malo premaknejo potem pa nič več.

Specifikacije PCja:
- LC Power 600W
- Asus P5K Deluxe/WiFi-AP
- Intel Core 2 Duo
- Nvidia GeForce GTX 460
- Seagate barracuda 320GB
- DVD-ROM

Preizkusil sem sledeče:
- Uporabil drug PSU in testiral trenutni PSU na drugem PCju = PC se še vedno ne prižge, PSU dela
- Prestavil zamenjal RAM slote in izmenično preizkusil RAme = PC se še vedno ne prižge
- Pobral vse iz PCja razen matične in CPU in poskušal prižgati = PC se še vedno ne prižge

Zdaj po vsem tem mislim, da ne more biti drugega kot matična plošča. Je kak način testirati matično, da bom 100%?
Lahko preizkusim še kaj drugega?

Han ::

99,99% je šla plata. Če želiš za potrditev še tisti 0,01%, menjaj procesor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

BorutK-73 ::

Daj vse ven iz ohišja. Si probal vklopit računalnik brez stikala? Ker stikala tudi crkujejo. Odklopiš pine za pwr switch in narediš kratek stik z izvijačem ali koncem kabla. JAz ponavadio kar prestavi reset kable na power in vklopim z reset gumbom.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Za finto lahko še baterijo vzameš ven, počakaš mal nato vtakneš el. kabel in probaš prižgati. V 10. letih dela v servisu sem doživel 1 crknjen CPU. Plat pa malo morje.

Riff ::

če je žal res plata šla bi jo jaz vzel :)

Seljak ::

Preveri vse kondezatorje na plati,morda je kakšen napihnjen. Kako si testiral PSU na drugem računalniku? Če se obrnejo ventilatorji še ne pomeni,da je z PSU-jem vse vredu. Lahko "crkne" ena linija in se bodo ventilatorji vrteli sistem pa se ne bo postavil. Sicer pa tile LC Power-ji ne slovijo ravno po kvaliteti(razen,če ima 80+ Gold certifikat.

folfy333 ::

Hvala za nasvete, žal noben ni pomagal :(


Seljak je izjavil:

Preveri vse kondezatorje na plati,morda je kakšen napihnjen. Kako si testiral PSU na drugem računalniku? Če se obrnejo ventilatorji še ne pomeni,da je z PSU-jem vse vredu. Lahko "crkne" ena linija in se bodo ventilatorji vrteli sistem pa se ne bo postavil. Sicer pa tile LC Power-ji ne slovijo ravno po kvaliteti(razen,če ima 80+ Gold certifikat.


Brez skrbi, sem preizkusil, če računalnik normalno dela. Prav tako sem z 100% delujočim PSU-jem testiral računalnik, ki se ne prižge in se še vedno ni delal.

@Riff
Verjetno bom še poizkušal razne zadeve kak dan ali dva, potem pa jo lahko imaš.
Sem pa radoveden, kaj boš z zanič matično? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: folfy333 ()

Riff ::

upam da ti še kaj uspe :), ja včas se da še za kaj ponucat, en moj kolega to zbira če ne za drugo ima potem bogato zbirko plošč

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Riff ()

Seljak ::

Na plati je ful dragocenih zadev,ki jih navaden smrtnik ne opazi. Da se zelo lepo zaslužiti z odsluženimi platami in na splošno računalniško elektroniko.

loveJDM ::

izklopi napajalnik vzami baterijo ven in pritisni gumb za vklop...potem počakaj res 5minut pa daj baterijo nazaj noter pa vklopi napajalnik pa probaj...pa probaj to z eno palco RAM-a v različnih slotih/kombinacijah

solatko ::

Ni potrebe po čakanju 5minut. Vzameš ven baterijo, narediš kratki stik med kontaktoma baterije in po navadi se računalnik z flashanim tovarniškim bios-om zažene.
Seveda moraš pred tem opravilom izključiti 4 pin konektor napajanja procesorja in 24pin napajanja.

Bios se rad zacikla, če naenkrat zmanjka elektrike.
Tudi napajalniku (ki so sicer čisto v redu), lahko že malo nagajajo leta. Če imaš možnost, po izvedenem zgornjem postopku, zamenjaj tudi napajalnik, saj je možno, da mu 12V linija peša in ne da ven potrebnih A.

Če nič od tega ne pomaga, boš moral vzeti ven ploščo, dat na antistatično podlago (vrečka v kateri je bil MB) in piklopiš:

MB, CPU, 1RAM in grafiko. Če plošča pride v bios, ni z njo nič narobe in moraš iskati napako na priklopih ali ohišju (zanič DVD, stik v USB, stikala za POWER in RESET, zanič čitalec kartic,.........).
Delo krepa človeka

loveJDM ::

solatko je izjavil:

Ni potrebe po čakanju 5minut. Vzameš ven baterijo, narediš kratki stik med kontaktoma baterije in po navadi se računalnik z flashanim tovarniškim bios-om zažene.
Seveda moraš pred tem opravilom izključiti 4 pin konektor napajanja procesorja in 24pin napajanja.

Bios se rad zacikla, če naenkrat zmanjka elektrike.
Tudi napajalniku (ki so sicer čisto v redu), lahko že malo nagajajo leta. Če imaš možnost, po izvedenem zgornjem postopku, zamenjaj tudi napajalnik, saj je možno, da mu 12V linija peša in ne da ven potrebnih A.

Če nič od tega ne pomaga, boš moral vzeti ven ploščo, dat na antistatično podlago (vrečka v kateri je bil MB) in piklopiš:

MB, CPU, 1RAM in grafiko. Če plošča pride v bios, ni z njo nič narobe in moraš iskati napako na priklopih ali ohišju (zanič DVD, stik v USB, stikala za POWER in RESET, zanič čitalec kartic,.........).



Bodi pozoren na to,ker zaradi tega sem jaz kupil nov PSU pa na koncu ni delalo dokler nisem tega ugotovil...zdaj pa mam en PSU viška :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokvarjena matična ali procesor?

Oddelek: Strojna oprema
291927 (1343) jabba
»

Nov računalnik se ne zažene (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5812957 (11956) solatko
»

Računalnik se ne zažene (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
535623 (4559) svetetko
»

Sestavljanje računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
689772 (8234) Helena123
»

računalnik se zažene potem pa tema-pomoč!

Oddelek: Pomoč in nasveti
321418 (1157) Meizu

Več podobnih tem