» »

Kakšen žar?

Kakšen žar?

««
11 / 14
»»

Map ::

Seveda bi šel osebno tja, ampak nisem tako blizu in bom šel kdaj, ko bom blizu.

Trenutno še čakam, da mi sporočijo, koliko bi bila poštnina iz Avstrije, če bo predraga, pa lahko grem sam gor. Moram se pa še odločit, kaj vse bi vzel, pa potem v KŽ, če lahko ponudijo isto ceno.

Razmišljam pa kamnu za pico, litoželezni rešetki in plošči, držalu za rebre, malo pa tudi o woku in dodatki rešetki. Držalo za piščanca me niti ne zanima, ampak je pa res drobiž pri tej vsoti. Vžigalniga pa ne rabim, ker trenutno uporabljam kamin, pa tudi sicer gledam, da marsikdo da med oglje nekaj kock in preprosto počaka.

-S\/\/-, litoželezo rešetko in ploščo imaš vsako po eno? Bi si kdaj zaželel, da bi imel obe, da pokrijec celotno površino? Ali uporabljata kak termometer?

   -S\/\/-   ::

Map je izjavil:

-S\/\/-, litoželezo rešetko in ploščo imaš vsako po eno? Bi si kdaj zaželel, da bi imel obe, da pokrijec celotno površino? Ali uporabljata kak termometer?


Imam vsako po polovico, zaenkrat več nisem potreboval. Rešetka je za stejke in burgerje, plošča pa za tako, kar sicer pade skozi, npr. lovke od lignjev. Termomemeter imam iz Hoferja, uporabljam ga največ za večje kose svinje (npr. vrat), ki jih spečeš natančno do predpisane temperature in niti stopinje več. Pri Kamado Joeju mi je všeč deljen sistem, da lahko pol žara skonfiguriraš za direktno, pol pa za indirektno pečenje. Pride zelo prav pri stejkih in burgerjih, ki jih najprej fino zapečeš na spodnji litoželezni rešetki, nato pa postaviš na zgornjo rešetko nad deflektor, da se znotraj skuhajo.

Sam bi ti priporočal, da najprej investiraš v "obvezne" pripomočke, to pa so rokavice (spet bi pohvalil tiste iz Hoferja) in orodje (prijemalka, vilice in lopatka), to pa sem nabavil Webrovo, ker se mi je zdelo najbolj robustno - po več letih uporabe in pranja v stroju je še vedno brezhibno.

Litoželezna rešetka ni nujna, vse se enako speče na nerjaveči, le zrezki nimajo vžganega karo vzorca, česar pa itak nihče ne opazi. Stojalo za piščanca tudi ni nujno, ker ga na enak način spečeš na pločevinki piva. Termometer je spet odvisno, kaj boš pekel. Če se boš šel low&slow, stejke ali burgerje ga ne potrebuješ. Sam sem že od prej imel litoželezen opekač iz Ikeje, ki ga napolnjenega s tekočino postavim nad deflektorje, kadar delam low&slow, sicer se za to lahko uporabi alu posodice za enkratno uporabo. Na ta način poskrbiš za dovolj vlage v komori ter preprečiš da ti maščoba kaplja po deflektorjih in se tam žge. Če ste ljubitelji pic, morate obvezno nabaviti kamen za peko. Svetujem takega, ki ima zraven še alu pladenj, s katerim na kamen odložiš pico.

V glavnem, začni z osnovami in nato po potrebi dokupuj dodatke. Pa pridobi si kakšnega lokalnega proizvajalca oglja.

Map ::

No super, bom verjetno tudi jaz vzel kar vsako po polovico, da najprej vidim, koliko bi jih sploh uporabljal, pa mogoce potem dokupim. Rešetka mi je zanimiva ravno zaradi stejkov in burgerjev, plošča pa recimo zaradi kake zelenjave, mogoče lahko celo jajca spečeš gor?

Termometer naprimer bi(bom enkrat) pa jaz vzel malo boljši, z več sondami in postajo. Low&slow pulled pork, ki se peče tudi po 12 ur, je praktično nemogoče nekaj na pamet pečt, ker je preveč faktorjev v igri. Tisti termotetri pa stalno merijo temperaturo. Sicer pa tudi za stejke pride prav, ker potem praktično vsak stejk lahko pravilno spečeš, če pečeš na pamet pa te lahko ena minuta hitro zafrkne. Glede termometrov se mi zdi iKamand super, ker temperature ne samo meriš, ampak celo poveš, kakšno želiš, ampak je cena enostavno pretirana za nekajkrat na leto.

Pica kamen je pa obvezen. Če bo čas, si mogoče izdelam celo kak inox približek DoJoea.

Orodje že imam, tako da zaenkrat novega še ne rabim, rokavice bi pa že velikokrat rabil ja. Kopo so pa parkrat v zadnjih letih kuhali v bližnji vasi, ampak nisem prišel do njihovega oglja. Se bom pa pozanimal in če bodo spet kaj kuhali, bom vzel par žakljev na zalogo.

Sp3m ::

A je že kdo tukaj kupoval žar?

Gorenc Žari

perci ::

Itak.

urosz ::

Zdravo. Iščem nek majhen prenosni žar na oglje, v stilu da ga lahko vzameš v roke, spečeš, izvržeš oglje in enostavno odneseš ter daš v avto nazaj. Lahko je ful majhen, za 2 osebi dovolj.

Nekaj v stilu kot je C4-S od Mgrills ( https://mgrills.com/collections/our-gri... ) ampak nekaj cenejšega.

Ima kdo kakšno priporočilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

profii ::

Dobiš kopije tega: https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

Koliko pa si pripravljen odšteti?

Okapi ::

Evo, za 9 evrov, dobiš na bencinskih črpalkah.

Comandante ::

urosz je izjavil:

Zdravo. Iščem nek majhen prenosni žar na oglje, v stilu da ga lahko vzameš v roke, spečeš, izvržeš oglje in enostavno odneseš ter daš v avto nazaj. Lahko je ful majhen, za 2 osebi dovolj.

Nekaj v stilu kot je C4-S od Mgrills ( https://mgrills.com/collections/our-gri... ) ampak nekaj cenejšega.

Ima kdo kakšno priporočilo?

Absolutno, sam uporabljam Weber Smokey Joe. Dobis za 80-90EUR v Bauhausu, zelo uporaben, kvalitetna izdelava, fi 37cm. Gladko speces dovolj mesa za 4 ljudi (v dveh rundah).

klik.



Osebno mi je najboljsi feature, da ga lahko med uporabo pokrijes s pokrovom, pokrov zaklenes z nosilno rocko in ga nosis okoli. Simpl, ampak zelo uporabna in dobro premisljena zadeva. Za na morje idealno.

Zgodovina sprememb…

urosz ::

profii je izjavil:

Dobiš kopije tega: https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

Koliko pa si pripravljen odšteti?


Thx. Cca 100EUR bi še odštel če je kvaliteten (beri: se ne maje ful, pa da drži par let).

Okapi je izjavil:

Evo, za 9 evrov, dobiš na bencinskih črpalkah.



S temi mam slabe izkušnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

profii ::

Za 100€ izbiraš med dvema vebroma.

mailer ::

Obnavljam star litoželezni žar na oglje. katero oglje priporočate? Tiste, ki jih prodajajo po trgovinah bi se izognil oz kupil bolj kvalitetnega, če to sploh obstaja pri oglju. Velikokrat dobiš drobir, ki je neuporaben.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Okapi ::

Miklavževo oglje. Iz prave kope, na Gorjancih.

www.dolenjskilist.si/2018/09/09/201793/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kuglvinkl ::

dečki, kako očistite žar - plošno, ko zaključite? Sam dam ostanke dol in pobrišem/popivnam vse olje, tko da je "kot nov". Včasih se pojavijo rjasti fleki, če je interval predlo in potemda gor olje, zakurim do max, pobrišem to dol, še enkrat olje in meso...

Kako pa vi?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

Rešetke dam v pomivalni stroj, ali pa jih očistim s krpo z železnimi vlakni. Ostali žar pa pobrišem s paprinato brisaco. Najraje po vsaki peki očistim, da je pripravljeno za nov piknik.
Takrat dam tudi rešetke prej gor, da jih z ognjem še enkrat dezinficiram..potem pa namažem rešetke z maslom in peka se laho začne.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

fikus_ ::

Če dalj časa ne uporabljam žar plošče, jo po pecenju zdrgnem s sirkovo metlico, obrišemo s papirnato brisačo in hladno premazem s parafinskim oljem (za živilsko industrijo, dobiš v Merkurju, kmetijski zadrugi, . . . ). Pred novo uporabo jo segrejem, dobro zdrgnem s papirnato brisačo, naoljim in še enkrat obrisem.
Če jo preveč temeljito očistite in ne zaščitite rada rjavi, v litih se pa maščoba kvari in tudi povzroča rjavenje.

kuglvinkl ::

Sej to me je matral... parafinskim oljem praviš. Zdej sem pustil gor jedlino olje.
Your focus determines your reallity

fikus_ ::

Jedilno olje začne čez čas razpadati (neke kisline pa to). Za kakšen mesec na temnem in hladnem verjetno ok. Pred uporabo dobro obrišes, ponovno namažeš , segreješ ter spet obriseš.

HappyPills ::

Žara ne čistim po peki samo pred peko, takrat je treba ga tako ali tako ornk segret in spucat. Po peki ga očistim samo ko gre žar čez zimo na hladno za 3-4 mesce. Ker ga nucam večkrat tedensko ni problemov plus rešetke so litoželezne tako da jih maščoba čuva. Ti je tudi priporočilo mojstrov žara.

Kvinta ::

Z drotpiršno gre vse dol >:D
A.C.A.B

perci ::

Vključno s patino.

          ::

HappyPills je izjavil:

Žara ne čistim po peki samo pred peko, takrat je treba ga tako ali tako ornk segret in spucat. Po peki ga očistim samo ko gre žar čez zimo na hladno za 3-4 mesce. Ker ga nucam večkrat tedensko ni problemov plus rešetke so litoželezne tako da jih maščoba čuva. Ti je tudi priporočilo mojstrov žara.


Točno tako! Žara se po peki ne čisti, ampak se rešetke pustijo zamaščene, da jih maščoba ščiti. Pred naslednjo peko se rešetke segrejejo, da ostanki zoglenijo ter očistijo z žično krtačo.

Comandante ::

Pred naslednjo peko se rešetke segrejejo, da ostanki zoglenijo ter očistijo z žično krtačo.

Super metoda za klasicni balkanski dva-cegla-pa-resetka zar, malo manj super za Webra, kjer 3/4 povrsine ni nad ognjem.

Osebno po peki z zicnato krtaco parkrat potegnem, potem pa z detergentom in gobico ocistim do konca. 3 minute dela. Pred naslednjo peko naoljim s soncnicnim oljem, pa je.

fikus_ ::

Če maš nerjavno ali kromirani rešetko, potem ja. Če pa lito oz, jekleno/lito ploščo, to pa rjavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

profii ::

Kromirano rešetko po vsaki uporabi očistim z arfom in grobim delom vilede. 2 minuti dela.

Cupakabra123 ::

Pozdravljeni,

Za vikend kupujem žar na oglje.

Nisem pretirano zahteven. Želja je, da bi imel odlagališče in pokrov s termometrom. Cena pa nekje do 180 eur. Kaj mi priporočate?

koyotee ::

Weber, ce dobis vse kar rabis za tak denar :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

koyotee ::

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-o...
To bo pomoje se najboljse ce hoces termometer. Za odlaganje in tak denar bo treba pa bolj kako obi varjanto :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

z3ro ::

Kupi tole kar ti je @koyotee predlagal, je bolj kot ne (dosti cenejša) kopija Webra. Sicer nima namenske poličke za odlaganje ampak vseeno pomoje najboljše kar dobiš za 180€.

Cupakabra123 ::

Hvala za predloge zgleda vredu zadeva. Me pa zanima, ce ste ze omenjali Webra. Kaksna je razlika s tem zarom?

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

Comandante ::

Cupakabra123 je izjavil:

Hvala za predloge zgleda vredu zadeva. Me pa zanima, ce ste ze omenjali Webra. Kaksna je razlika s tem zarom?

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

Ne glede na to katerega bos vzel, ti toplo priporocam posodo/lovilec pepela. Tile osnovni webri imajo nek kroznik spodaj, ki ni vreden pol zlice mrzle vode. Posoda mora biti taksna, da ti pepela ne nosi okoli.

Cupakabra123 ::

Se opravicujem za tezenje, samo sem cisto padel v te zare sedaj.

Kaksno je vase mnenje glede tega zara napram temu, ki ste mi ga predlagali?

https://www.bauhaus.si/zar-na-oglje-kin...

Cena se mi zdi smesno nizka za nek tak zar, ki ima 57 cm resetko, vgrajen termometer in posodo za pepel.

;-) ::

Cupakabra123 je izjavil:

Hvala za predloge zgleda vredu zadeva. Me pa zanima, ce ste ze omenjali Webra. Kaksna je razlika s tem zarom?

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...


Jaz sem dodat tistih par eur za master touch, 3 leta je ze zunaj v uporabi vsak teden vsaj 2x poleti/pozimi nima veze in ko ga ocistim je tak kot prvi dan. Nimamo ga niti pod streho.

Pecemo pa vse od cele kure, pice (s kamnom iz hoferja za 10€), ribe, stejki ni da ni.

Bil je vreden nakupa in ce bi se enkrat izbiral bi izbral enakega.

Comandante ::

Cupakabra123 je izjavil:

Se opravicujem za tezenje, samo sem cisto padel v te zare sedaj.

Kaksno je vase mnenje glede tega zara napram temu, ki ste mi ga predlagali?

https://www.bauhaus.si/zar-na-oglje-kin...

Cena se mi zdi smesno nizka za nek tak zar, ki ima 57 cm resetko, vgrajen termometer in posodo za pepel.

Vsekakor OK cena, priblizno 30% Webrovega Master Touch. Zelo verjetno je cisto kul za ta denar, bo pa najbrz drzal kaksno leto manj od Webra, pekel pa bos lahko enako kvalitetno. Edino kar bi jaz tu pogresal (ni videti na sliki) je drzalo za pokrov, ko ga odpres. Fino je, da ga imas nekam zahaklat, sicer ga moras odlagati na tla ali na kaksno mizo.

Edit: na tretji sliki sicer visi pokrov dol, mozno da celo ima drzalo.

Zgodovina sprememb…

Cupakabra123 ::

Comandante je izjavil:

Cupakabra123 je izjavil:

Se opravicujem za tezenje, samo sem cisto padel v te zare sedaj.

Kaksno je vase mnenje glede tega zara napram temu, ki ste mi ga predlagali?

https://www.bauhaus.si/zar-na-oglje-kin...

Cena se mi zdi smesno nizka za nek tak zar, ki ima 57 cm resetko, vgrajen termometer in posodo za pepel.

Vsekakor OK cena, priblizno 30% Webrovega Master Touch. Zelo verjetno je cisto kul za ta denar, bo pa najbrz drzal kaksno leto manj od Webra, pekel pa bos lahko enako kvalitetno. Edino kar bi jaz tu pogresal (ni videti na sliki) je drzalo za pokrov, ko ga odpres. Fino je, da ga imas nekam zahaklat, sicer ga moras odlagati na tla ali na kaksno mizo.


Ga ima :)

Držalo pokrova: da, vgrajeno v pokrov

Edino ne vem kaj mislijo da omogoca indirektno peko? Pac prestavim oglje na stran in je to to? Oni drugi je imel sicer tak fajn vmesni del z rezo samo tam kjer hoces da direktno greje. Pa ce sep prav videl, tale za 90€ nima odprtin na sami resetki kot jo recimo imajo webri. Torej sklepam da ce zmanjka oglja je pac treba vroco resetko sneti. Samo pac za 30% cene webra ne vem, ce bi kompliciral zaradi tega.

Comandante ::

Edino ne vem kaj mislijo da omogoca indirektno peko?

Da oglje na stran. Da se resetka odprtine je fino, sploh pri kaksnih low and slow zadevah ko peces 6 ur, ali pa ce hoces na oglje vreci malo lesa, da se dimi.

Sicer pa se da s kvalitetnimi briketi in dobrim menedzmentom dovajanja zraka komot peci 3 ure na 180-200°C. Bauhaus briketi za 2 uri, Weber briketi za 3+ ure.

Cupakabra123 ::

Sem kupil potem kar tega iz Bauhausa za 90€ in sem zelo zadovoljen s kvaliteto :) Imam pa eno vprasanje, ki se tice tudi podobnih zarov. Vem, da je primaren namen takega zara peka steakov, reberc in podobno. Samo ce pa hocem speci cevapcice pa mam filing da je tista spodnja resetka cisto presiroka, briketov mi je pa malo skoda samo za cevapcice. Kako vi resujete to? Nekje sem prebral, da dajo na obstojeco resetko se eno ampak pod drugim kotom, da se oblikuje tak kvadraten vzorec in oglje ne pada skozi, zrak pa se vedno krozi.

;-) ::

Presiroka za?

Cupakabra123 ::

;-) je izjavil:

Presiroka za?


Navadno oglje, ne nujno neke visoke kvalitete, ki se rado drobi. Sploh ostanki.

;-) ::

Jaz na webru kar vsujem kaj pac pade skozi je odpad, povecini pa ko ne uporabljam briketov za kratkotrajno peko kot so cevapi in zrezki (vratovina npr.) najraje uporabljam šibje iz vinograda, ker je najmanj dima in "okusa" po oglju.

Comandante ::

Cupakabra123 je izjavil:

Sem kupil potem kar tega iz Bauhausa za 90€ in sem zelo zadovoljen s kvaliteto :) Imam pa eno vprasanje, ki se tice tudi podobnih zarov. Vem, da je primaren namen takega zara peka steakov, reberc in podobno. Samo ce pa hocem speci cevapcice pa mam filing da je tista spodnja resetka cisto presiroka, briketov mi je pa malo skoda samo za cevapcice. Kako vi resujete to? Nekje sem prebral, da dajo na obstojeco resetko se eno ampak pod drugim kotom, da se oblikuje tak kvadraten vzorec in oglje ne pada skozi, zrak pa se vedno krozi.

Weber ima neki dve košarici za oglje/brikete, jaz vedno naložim tja noter. Tudi čevape pečem indirektno 15 min, plus na koncu 30 s direktno da dobijo skorjico. Brikete lahko tudi pogasiš in drugič spet uporabiš.

Drugače pa se zapelji v Obi/Kalio/Bauhaus, kupi kvadratni meter ograje za piščance za drobiž (fleksibilna kovinska mreža), in jo s kleščami izreži tako, da boš imel krog. To z rostfraj žico priveži na spodnjo rešetko, pa ti ne bo kaj dosti padlo skozi.

A110 ::

Napoleon ali Weber oz kaj tretjega nekje v tem rangu? Kakšni so plusi oz minusi posameznega?

Minion1994 ::

Pozdravljeni,

tudi sam kupujem nov plinski žar. Budget je bolj nizek in sicer do max 300EUR. Ne gre se za neko profi peko. Kaj vzeti za ta denar?

Gledal sem npr. tole: https://www.mimovrste.com/plinski-zari/...

Zgodovina sprememb…

Borut6 ::

Plinski žar za ugodno ceno se najde na: https://lonciinpoklopci.si/product-cate...
Plinski žar SPRING 3212 BARBECOOK je znižan za 50%, vsi ostali 10%.

BlackLight ::

Kakšne ok cene za Weber Ex6 včasih vem da je Casando drzal Weber pa vidim da letos nič kaj pa še dobre cene so mel.

Reaper ::

Je tale žar SPRING 3212 BARBECOOK za kaj? Ne spoznam se na žare, nekaj iščem za občasno rabo v toplih mesecih.

wcpapir ::

Comandante je izjavil:

Pred naslednjo peko se rešetke segrejejo, da ostanki zoglenijo ter očistijo z žično krtačo.

Super metoda za klasicni balkanski dva-cegla-pa-resetka zar, malo manj super za Webra, kjer 3/4 povrsine ni nad ognjem.

Osebno po peki z zicnato krtaco parkrat potegnem, potem pa z detergentom in gobico ocistim do konca. 3 minute dela. Pred naslednjo peko naoljim s soncnicnim oljem, pa je.


Jaz velikokrat v webru zakurim "kres" da pregrejem rešetko in jo ščistim nato porinem pogorišče na stran in še kaj spečem tisti dan. Nekega pametnega sistema kako bi dobro očistil rešetko pa še nisem našel...nekako me moti da sčiščena ni kot nova, čeprav če se lotiš cm po cm rešetke je spodaj "kot nova"...a trajalo bi ure in ure. Probal sem že xy kemije.

Edinkrat sem dobro očistil rešetko, ko sem jo dal cinkati potem pa doma v solno kislino, da je požrlo cink dol-takrat je bila dejansko kot nova.

MadMicka ::

Ma ne rabiš non stop pucat rešetk. Jaz mam Napoleona z litoželezno rešetko. Ne pucam, ko končam. Ko pa zopet pečem, pa tako, kot so rekli, fejst segrejem in postrgam ostanke dol.

fikus_ ::

Litoželezno rešetko samo močno segreš in potem z žično krtačo očistiš, na koncu še lahko zdrgneš papirnato brisačo in oljem.
Za shranjevanje dlje časa pa namažem s parafinskim oljem za živila.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

tomaz- ::

če imaš v kuhinji pečico s pirolizo, rešetke najprej čimbolj očisti, potem pa jih daj "pečt" - vse zogleni in pridejo ven kot nove

pa to delaj takrat, ko imaš lahko odprta okna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tomaz- ()
««
11 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tadragi žari?

Oddelek: Loža
274127 (1692) Bizkit45
»

Kdo uporablja Weber žar in kaka je razlika med kettle in ostalimi imeni?

Oddelek: Loža
439120 (7470) nekikr
»

Kakšna je razlika med električnim žarom in žarom na oglje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620010 (17072) Riff
»

Kje kupiti dober žar na oglje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7446650 (28335) bauci
»

Peka na žaru (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5220966 (19203) Alec999

Več podobnih tem