» »

Kakšen žar?

Kakšen žar?

««
9 / 14
»»

Map ::

Prijatelji iz bližnje vasi so lani delali kopo, ampak na žalost nisem prišel do oglja. Bom letos malo prej in več zraven, pa kak žakelj bo tudi šel z mano domov. Pa da vidimo, če bo kaj razlike. Kosi pa morajo biti veliki ja, in pa oglje bi naj bilo krhko, da ga lahko z roko prelomiš.

Malajlo ::

In v čem res naj bi bila razlika v ogljiku s Pohorja ali pa iz Petrola? Na misel mi pride samo velikost kosov oz. hebeni drobir na dnu vreče.

          ::

Različne vrste lesa žarijo z različnimi temperaturami. Na kovačijah so menda včasih uporabljali lesko. Kako in koliko časa oglje žari je odvisno tudi od njegove priprave. Omenil pa si že velikost kosov. Pri večjih kosih je med njimi več prostora za pretok zraka, poleg tega se večji kosi kasneje iztrošijo.

Okapi ::

Pa tudi vonj dima je različen, glede na vrsto lesa. In še kakšna razlika bi se našla, kot posledica načina izdelave.

          ::

Po enih ugotovitvah naj bi na vonj (in posledično aromo hrane) bolj od vrste lesa vplivalo to, kje je les rastel. Čeprav sam ne ločim med tem, ali je bilo meso dimljeno s češnjevimi ali jablaninimi sekanci.

mared ::

jaz za dimljenje uporabljam kar namočen les trte. saj tudi sam nisem opazil neke bistvene razlike v okusu, med lesom češnje, jablane ali česa bolj eksotičnega (beri:dražjega).

Okapi ::

Ampak mogoče pa bi, če bi uporabil kaj manj primernega - recimo lupine kokosovih orehov (te so priljubljena surovina za izdelavo poceni oglja), ali pa stare odslužene palete, ali mogoče železniške pragove.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mared ::

Okapi je izjavil:

Ampak mogoče pa bi, če bi uporabil kaj manj primernega - recimo lupine kokosovih orehov (te so priljubljena surovina za izdelavo poceni oglja), ali pa stare odslužene palete, ali mogoče železniške pragove.


tako globoko v raziskave se pa nisem spušal. dovolj je bil vonj želežniškega praga, ko posije sonce nanj :)

za peko praviloma uporabljam samo brikete iz lidla, saj sem zelo zadovoljen z njimi. za malo bolj izrazit okus dima, pa kot sem že napisal, vejico ali dve vinske trte.

ttommy ::

Tudi jaz uporabljam samo brikete iz Lidla, ki so najboljši. Imel sem že tudi Tušove in Mercatorjeve, pa nikoli več. Torej, če prav razumem, pri dimljenju se lahko dajo vejice sadnega drevja na brikete?
Gamer

mared ::

vejice, sekanci....samo prej jih daj v vodo. drugače jih boš takoj spremenil v pepel. za sekance je najboljša metoda: namoči jih v vodo za 10-15min, nato jih ovij z alu folijo. Kepo malce naluknjaj in vrži na brikete.
jaz dimim takoj na začetku, ko je še meso surovo in zelo na kratko, da ni vsega skupaj preveč.

m0LN4r ::

zaziganje alufolije je dobro?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

          ::

Okapi je izjavil:

Ampak mogoče pa bi, če bi uporabil kaj manj primernega - recimo lupine kokosovih orehov (te so priljubljena surovina za izdelavo poceni oglja), ali pa stare odslužene palete, ali mogoče železniške pragove.


Palete so običajno iz smreke, iglavci pa naj ne bi bili primerni za dimljenje. Železniški pragovi pa so najbrž preparirani s precej kemikalijami. Sem pa opazil, da se prodajajo tudi sekanci odsluženih viskijevih sodov.

ttommy je izjavil:

Torej, če prav razumem, pri dimljenju se lahko dajo vejice sadnega drevja na brikete?


Jaz vejic ne uporabljam, vzamem del debelejše veje ali debla, odstranim lubje, narežem na nekaj cm debele rezine, ki jih nato s sekiro nasekam na primerno velikost.

Zgodovina sprememb…

harvey ::

Palete so običajno iz smreke, iglavci pa naj ne bi bili primerni za dimljenje

In navadno še tretirane s kemikalijami.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

harvey ::

m0LN4r je izjavil:

zaziganje alufolije je dobro?

Ni, je pa praktično:D, recimo, da ne pride Al v stik z živilom in to ni tak problem. Ne vidim potrebe, zakaj bi sploh zavil v folijo. Direktno vržeš drobir na oglje.

Sicer praktičnih idej ne manjka
 Cevapi - alu

Cevapi - alu

Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

m0LN4r ::

Sol pa aluminij?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TheKekec ::

Jaz pa gledam tegale:

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

bo pa moj prvi na oglje oz. brikete :)

kakšne imate izkušnje?

IL_DIAVOLO ::

Sem kupil oglje za 2 evra in ja res je svoh. Saj da toploto, samo je ne obdrzi prav dolgo.

Sicer pa kaj filozofirate? Normalno zakuris in vrzes oglje gor, ko drva dodobra zgorijo.

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

TheKekec je izjavil:

Jaz pa gledam tegale:

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

bo pa moj prvi na oglje oz. brikete :)

kakšne imate izkušnje?


Odlične..Se pa po moje splača kupit dimnik za prižiganje oglja, vanj nasuješ oglje/brikete ter spodaj daš kocko ali pa papir in prižgeš, spiješ pivo in oglje/briketi so pripravljeni da jih samo še presuješ v žar..

zmaugy ::

Meni se zdi zelo udoben plinski gorilec za prižig oglja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

TheKekec ::

mihec87 je izjavil:

TheKekec je izjavil:

Jaz pa gledam tegale:

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

bo pa moj prvi na oglje oz. brikete :)

kakšne imate izkušnje?


Odlične..Se pa po moje splača kupit dimnik za prižiganje oglja, vanj nasuješ oglje/brikete ter spodaj daš kocko ali pa papir in prižgeš, spiješ pivo in oglje/briketi so pripravljeni da jih samo še presuješ v žar..


Ja, sej to sem itak imel namen kupit zraven, saj ni drago. :)

perci ::

zmaugy je izjavil:

Meni se zdi zelo udoben plinski gorilec za prižig oglja.

Mah, ce se gres zakurit oglje, je treba to nardit proper, z lesom in casopisnim papirjem. Ne pa neke industrijske resitve ala brenner :). Sorry, k morim z romantiko :).

Magic1 ::

Časopis in verjetno še vžigalnik. Bodi pravi dec in zakuri brez teh luksuznih pripomočkov.
Magic

darkolord ::

Vžigalnik? Pfff!

zmaugy ::

perci je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Meni se zdi zelo udoben plinski gorilec za prižig oglja.

Mah, ce se gres zakurit oglje, je treba to nardit proper, z lesom in casopisnim papirjem. Ne pa neke industrijske resitve ala brenner :). Sorry, k morim z romantiko :).


:)Saj včasih sem to delal, ampak je treba imeti suha smrekova drva, če ne je muka. V bistvu rad kurim, samo da mi zdaj običajno vedno malo zmanjkuje časa, kadar delam kosilo na žaru.
Zdaj samo nasujem brikete, odprem ventil, pritisnem na gumb in počakam minutko.

darkolord je izjavil:

Vžigalnik? Pfff!



:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

ttommy ::

Jaz prižigam brikete tako, da dam 5 briketov na mrežo za oglje, potem to mrežo dvignem z eno roko, z drugo pa s plinskim gorilcem od spodaj žgem brikete cca 3 minute. Nato položim mrežo nazaj v žar, ter nadevam ostale brikete na te podžgane. Malo še zamahnem tu in tam s kartonom od piva, pa so v 20-ih minutah pripravljeni za peko.
Gamer

radmannsdorf ::

Okapi je izjavil:

Ampak mogoče pa bi, če bi uporabil kaj manj primernega - recimo lupine kokosovih orehov (te so priljubljena surovina za izdelavo poceni oglja), ali pa stare odslužene palete, ali mogoče železniške pragove.

Švelerji in elektro štange so impregnirane, zato se ta les ne uporablja za kuho/peko.
"Železniški pragovi so v večini še vedno leseni, nam je povedal Dragan Tanasić iz podjetja Impregnacija. Seveda pa bi nezaščiten les kaj hitro propadel zaradi vremenskih vplivov, zato je les za železniške pragove izdatno zaščiten z globinsko impregnacijo s kreozotnim oljem, ki je stranski proizvod pri proizvodnji koksa. Tako zaščiten prag dosega življenjsko dobo 40 let, čeprav po Tanasićevih besedah še vedno najdemo veliko lesenih železniških pragov, ki so to starost že presegli. Postopek impregnacije železniških pragov (tako imenovani Rupingov postopek) je že zelo star in se ni posebno spreminjal, večje spremembe pa so bile uvedene pri kreozotnem olju."

Okapi ::

In ti veš, kaj Kinezi (ali Poljaki) vse vržejo v peč, ko delajo poceni oglje?

          ::

mihec87 je izjavil:

TheKekec je izjavil:

Jaz pa gledam tegale:

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

bo pa moj prvi na oglje oz. brikete :)

kakšne imate izkušnje?


Odlične..Se pa po moje splača kupit dimnik za prižiganje oglja, vanj nasuješ oglje/brikete ter spodaj daš kocko ali pa papir in prižgeš, spiješ pivo in oglje/briketi so pripravljeni da jih samo še presuješ v žar..


Dimnik je namenjen zgolj prižiganju briketov, ki se morajo pred uporabo v celoti prežgati, saj so sestavljeni iz skupaj zaprešanega prahu premoga, ki mu verjetno dodajo še kakšna lepila. Če se briketi prej ne prežgejo, ima hrana lahko okus po smogu. Pri oglju to ni potrebno, uporaba dimnika celo iztroši oglje "v prazno".

Okapi je izjavil:

In ti veš, kaj Kinezi (ali Poljaki) vse vržejo v peč, ko delajo poceni oglje?


Sam sem tudi v vele cenjenem Webrovem oglju našel kos, ki je imel obliko deske. Tako da na spisek Kinezov in poljakov dodaj tudi Američane. Aja, oni ne delajo poceni oglja.

Zgodovina sprememb…

harvey ::

prahu premoga, ki mu verjetno dodajo še kakšna lepila.

Oglje je - drobir različnih vrst lesa ne pa premog (premog je sedimentna kamnina!). Tako kot za lesne pelete tudi za brikete ne potrebuješ nikakršnega lepila, temveč samo pritisk.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

mihec87 ::

          je izjavil:

mihec87 je izjavil:

TheKekec je izjavil:

Jaz pa gledam tegale:

https://www.kraljzara.si/zar-na-oglje-w...

bo pa moj prvi na oglje oz. brikete :)

kakšne imate izkušnje?


Odlične..Se pa po moje splača kupit dimnik za prižiganje oglja, vanj nasuješ oglje/brikete ter spodaj daš kocko ali pa papir in prižgeš, spiješ pivo in oglje/briketi so pripravljeni da jih samo še presuješ v žar..


Dimnik je namenjen zgolj prižiganju briketov, ki se morajo pred uporabo v celoti prežgati, saj so sestavljeni iz skupaj zaprešanega prahu premoga, ki mu verjetno dodajo še kakšna lepila. Če se briketi prej ne prežgejo, ima hrana lahko okus po smogu. Pri oglju to ni potrebno, uporaba dimnika celo iztroši oglje "v prazno".

Okapi je izjavil:

In ti veš, kaj Kinezi (ali Poljaki) vse vržejo v peč, ko delajo poceni oglje?


Sam sem tudi v vele cenjenem Webrovem oglju našel kos, ki je imel obliko deske. Tako da na spisek Kinezov in poljakov dodaj tudi Američane. Aja, oni ne delajo poceni oglja.


Tiste malo ko se v dimniku iztroši(pač daš kakšen kos več) odtehta čaranje z brenerjem(ponavad prazna jeklenka) itd...Da ne rečem ko gledaš ljudi ki zakadijo cel piknik plac ko kurijo treske in vsipajo oglje gor da na koncu še ugasne vse skupaj in potem obupajo nad žarom na oglje..Pač dimnik je "idiot proof pa easy", tako kot brener....

Ne vem kje sem zasledil da weber v ameriki ne trži oglja/briketov je samo v eu, američani imajo kingsford

ProGo ::

harvey je izjavil:

prahu premoga, ki mu verjetno dodajo še kakšna lepila.

Oglje je - drobir različnih vrst lesa ne pa premog (premog je sedimentna kamnina!). Tako kot za lesne pelete tudi za brikete ne potrebuješ nikakršnega lepila, temveč samo pritisk.


Weber ima lepila notri, sami napišejo na embalaži, pa sumim da je tudi malo arom, ker tako lepo diši.

Okapi ::

Z lepili si poenostaviš (poceniš) proizvodnjo. Ker ni treba toliko paziti na vlažnost in uniformnost surovine.

ttommy ::

Kaj torej raje uporabljate- oglje ali brikete?
Gamer

zmaugy ::

Brikete. Bolj predvidljiva in konstantna temperatura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

m0LN4r ::

Odvisno, za malo peko brikete za vec pa oglje. Pri oglju mi je vsec tak, k so mali in veliki kosi not in potem najprej oddajajo toploto mali, pozneje pa veliki.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

          ::

ttommy je izjavil:

Kaj torej raje uporabljate- oglje ali brikete?


Briketi se uporabljajo za dolgotrajnejšo peko, saj žarijo tudi do 4 ure, oglje se uporablja za peko, kjer potrebuješ visoko temperaturo krajši čas (pica, stejki, burgerji, ...). To ne velja za kamado žare, kjer se uporablja izključno oglje.

Malajlo ::

Jaz sem dvignil roke nad briketi. Temperatura zbezlja, pepela ogromno (kot da bi lignit kuril). Z ogljem nimam takih težav. Plus ni lepil.

          ::

Malajlo je izjavil:

Jaz sem dvignil roke nad briketi. Temperatura zbezlja, pepela ogromno (kot da bi lignit kuril). Z ogljem nimam takih težav. Plus ni lepil.


Kakšen žar pa imaš?

quadro933 ::

Nazadnje sm kupil en žar za 19 eurov v bauhausu na oglje, ki je zdržal 3 leta. Sdaj sm se odloču, da dam malce več denarja. Tud jst sm gledal weber žar master touch za cca 300 eur. Sem pa šel danes v bauhaus in obi in malce pregledal žare. Moram rečt, da me je Weber kar malce razočaral. Sploh Original Kettle 57, vse se maje. Zadeva sploh ni tolk stabilna, kakor sem si predstavljal. Nakar zagledam še nek kingstone bullet 57 žar za ceno 99 eur. Ima tudi posodo za pepel. Dokupiš še mrežico (kao GBS) za cca 30 eur, pa si še zmerej 170 eur pršparal. Skoraj bi rekel, da je zadeva bolj stabilna kot Weber. Vprašanje pa je vzdržljivost.

Malajlo ::

          je izjavil:

Malajlo je izjavil:

Jaz sem dvignil roke nad briketi. Temperatura zbezlja, pepela ogromno (kot da bi lignit kuril). Z ogljem nimam takih težav. Plus ni lepil.


Kakšen žar pa imaš?

Litoželezna rešetka. 90x70, 1 cm široke palice. So eno oštarijo adaptirali, pa so hoteli na odpad vreči. Pošvasal kurišče, kjer je bil pleh preplozan, speskal, prefarbal, na kolesa zmontiral. Ne menjam za nič na svetu. Sploh ker lahko nafutram nekaj deset ljudi hkrati. Za manjšo grupo imam pa še predelno steno, da samo en del hajcam.
Samo še eno litoželezno ploščo si moram omisliti za zelenjavo. Gobic na rešetke ne moreš zmetati. Razen s sirom polnjenih šampinjonov.

Shkorc ::

quadro933 je izjavil:

Nazadnje sm kupil en žar za 19 eurov v bauhausu na oglje, ki je zdržal 3 leta. Sdaj sm se odloču, da dam malce več denarja. Tud jst sm gledal weber žar master touch za cca 300 eur. Sem pa šel danes v bauhaus in obi in malce pregledal žare. Moram rečt, da me je Weber kar malce razočaral. Sploh Original Kettle 57, vse se maje. Zadeva sploh ni tolk stabilna, kakor sem si predstavljal. Nakar zagledam še nek kingstone bullet 57 žar za ceno 99 eur. Ima tudi posodo za pepel. Dokupiš še mrežico (kao GBS) za cca 30 eur, pa si še zmerej 170 eur pršparal. Skoraj bi rekel, da je zadeva bolj stabilna kot Weber. Vprašanje pa je vzdržljivost.



5 let imam osnovnega Weberja 57cm. Zadeva se maje kot pri norcih, rešetke na dnu žara, s katerimi kontroliraš dovod zraka/temperaturo, pa so po 3 letih zarjavele (kljub prevleki čez žar) in jih ne morem več uporabljati.

300 EUR osebno ne bi nikoli plačal Weberja, za tak denar je preslaba kvaliteta. Naslednji žar bo BGE ali Kamado.

krneki0001 ::

ttommy je izjavil:

Kaj torej raje uporabljate- oglje ali brikete?


Izključno oglje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

mared ::

quadro933 je izjavil:

Nazadnje sm kupil en žar za 19 eurov v bauhausu na oglje, ki je zdržal 3 leta. Sdaj sm se odloču, da dam malce več denarja. Tud jst sm gledal weber žar master touch za cca 300 eur. Sem pa šel danes v bauhaus in obi in malce pregledal žare. Moram rečt, da me je Weber kar malce razočaral. Sploh Original Kettle 57, vse se maje. Zadeva sploh ni tolk stabilna, kakor sem si predstavljal. Nakar zagledam še nek kingstone bullet 57 žar za ceno 99 eur. Ima tudi posodo za pepel. Dokupiš še mrežico (kao GBS) za cca 30 eur, pa si še zmerej 170 eur pršparal. Skoraj bi rekel, da je zadeva bolj stabilna kot Weber. Vprašanje pa je vzdržljivost.


že ima kdo kingstone bullet 57? kako se obnese?

ProGo ::

Mene pa zanima a ima kdo Webre z IR grelnikom za steake? In kako se obneše, baje da doseže zelo visoko temperaturo.

;-) ::

Je kdo videl amokerja v eleclercu za 35 eur. Iscem nekaj za kake ribse naredit nekaj malega bi bil ok?

ttommy ::

Itak da bi bil v redu.
Gamer

quadro933 ::

mared je izjavil:

quadro933 je izjavil:

Nazadnje sm kupil en žar za 19 eurov v bauhausu na oglje, ki je zdržal 3 leta. Sdaj sm se odloču, da dam malce več denarja. Tud jst sm gledal weber žar master touch za cca 300 eur. Sem pa šel danes v bauhaus in obi in malce pregledal žare. Moram rečt, da me je Weber kar malce razočaral. Sploh Original Kettle 57, vse se maje. Zadeva sploh ni tolk stabilna, kakor sem si predstavljal. Nakar zagledam še nek kingstone bullet 57 žar za ceno 99 eur. Ima tudi posodo za pepel. Dokupiš še mrežico (kao GBS) za cca 30 eur, pa si še zmerej 170 eur pršparal. Skoraj bi rekel, da je zadeva bolj stabilna kot Weber. Vprašanje pa je vzdržljivost.


že ima kdo kingstone bullet 57? kako se obnese?


En video za primerjavo med webrom in kingstone. Weber ima (zgleda) boljšo izdelavo. Speče se pa na obeh.

Map ::

Je že kdo eksperimentiral in zoril govedino? Zadnje čase me vleče, da bi poizkusil. Imam en hladinik, ki ni v uporabi in ga lahko uporabim. Zaenkrat bi poizkusil bi zorenje foliji za zorenje, ker se mi zdi dovolj sigurno. Pozneje kdaj pa mogoče kar brez folije in z ventilatorjem v hladilniku. To zorjeno govedino bi uporabil za steake in jih spekel na žaru, poizkusil pa bi tudi sous vide.

Unknown_001 ::

Map je izjavil:

Je že kdo eksperimentiral in zoril govedino? Zadnje čase me vleče, da bi poizkusil. Imam en hladinik, ki ni v uporabi in ga lahko uporabim. Zaenkrat bi poizkusil bi zorenje foliji za zorenje, ker se mi zdi dovolj sigurno. Pozneje kdaj pa mogoče kar brez folije in z ventilatorjem v hladilniku. To zorjeno govedino bi uporabil za steake in jih spekel na žaru, poizkusil pa bi tudi sous vide.


V čem se bo naša izkušnja razlikovala od nekoga iz tujega kulinaričnega foruma ? Večina Slovencev za to sploh še slišala ni, razen dimljenja in sušenja.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Map ::

Vprašam pa menda lahko? Če nimaš kaj za povedat raje preskoči temo.
««
9 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tadragi žari?

Oddelek: Loža
274125 (1690) Bizkit45
»

Kdo uporablja Weber žar in kaka je razlika med kettle in ostalimi imeni?

Oddelek: Loža
439120 (7470) nekikr
»

Kakšna je razlika med električnim žarom in žarom na oglje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620008 (17070) Riff
»

Kje kupiti dober žar na oglje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7446648 (28333) bauci
»

Peka na žaru (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5220963 (19200) Alec999

Več podobnih tem