» »

Piratstvo

Piratstvo

1 2 3
4
5

BigWhale ::

Edina resitev za piratsvo je Open Souce, GPL or something like that...

Zakaj? Zato, ker ljudje namesto da zapravljajo enormne kolicine denarja za software, vlagajo v razvoj OS-a, posledicno denar ostaja v nasi drzavi (ne gre MSFTju recimo), prav tako se pridobiva znanje na tem podrocju.

Tega se na zalost ne zaveda tudi nasa vlada, ki podpisuje taksne in drugacne pogodbe z MSFTjem. Zal.

Prednost open source business modela? Hmnja...

Firma, ki izdeluje nek program ima 250 strank. Ena stranka, bi rada nov feature in se postavijo na cakalno listo, koncno pridejo skoraj na vrh, da se bo njihov feature (ena taka mala bedarije, uporaba drugega fonta recimo) vnesel v novo verzijo. Vendar en dan pred tem uleti druga stranka, ki je precej bolj pomembna in ima nek popravek za narest. Jasno, ti pustis tisto malo stranko, da caka, medtem ko serviras tisto veliko stranko. Potem uleti se ena vecja in se ena in se ena in tisti mlai prdec ostane nekje na dnu seznama in caka na svoj feature. Ves nezadovoljen.

Ce bi bil software open source, bi lahko najeli programerja, ki bi jim to v treh dneh poflikal, popravek bi potem poslali nazaj k main vendorju in on bi potem ob priliki popravek vlkjucil v naslednjo novo verzijo... Stranka zadovoljna in srecna, program se razvija in software vendor ima cas, da se posveca 'velikim' strankam...

Ce pa kdo skopira tisti OSS, pa naj ga skopira, poveca se userbase, poveca se bug hunting ability in testiranje... :)

darh ::

@l_jst
Ferme k so zdej dokaj na robu bi propadle v SLO bi s ezvečala brezposelnost ampak hej narod tuje založniške hiše bi dobr žvele in v Ameriki bi mel tistih 10% naroda k ma u rokah 40% usega kapitala no tej bi mel še več.

Aha... torej, če si reven si uporavičen kaznivega dejanja?


Temu mislm, da noben ne oporeka ker zakoni pač določajo legalnost in ilegalnost. Vprašanje je predvsem ali je pošteno in upravičeno ali ni?

Fant... malo je treba račistit pojme. Sem prepričan da je pri nas zakon tak ta so poštene stvari legalne in nepoštene nelegalne. Kdaj je neko kaznivo dejanje upravičeno?

Se prdružejem temu mnenju, da se naj tega ne enač z industrijskimi proizvodi. Pa tut k se bojo men winsi tolkat sesul kt bajk pa k bojo po več letih še ql jih bom tut kupu

Tudi če je proizvod slab, to še vseeno ne upravičuje kraje.



Krajo programa, ki ga "itak nebi kupil" lahko štejemo v isto skupino kot umor nekega reveža, brezdomca, ki ga nihče ne pogreša. Pa vseeno.. tega ne delamo... Takisto.. če sosed kolesa ne rabi, ga še vseeno ne smemo vzeti brez plačila / njegovega dovoljenja, ali pač?


Pa saj.. zaradi mene downlowdejte in pečte programe, muziko, filme -- jest jih tud -- ampak ne živet v iluziji, da ni nihče oškodovan / da ne delate nič narobe.
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

iration ::

"Krajo programa, ki ga "itak nebi kupil" lahko štejemo v isto skupino kot umor nekega reveža, brezdomca, ki ga nihče ne pogreša."

LOL, pa sej niste resni ... :))
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

darh ::

infectiphibian, je to vse kar znaš? Kak argument bi bil dobrodošel... če ga nisi zmožen "spacat" je vseeno če si tiho!
Excuses are useless! Results are priceless!

iration ::

Argument? :D

Torej, če se želim znebiti tistega annoying nag-screena pri Winzip-u se moram ob tem počutiti približno tako kot morilec. Če se pa znebim še tistega screena pri ACDSEe-ju sem pa že kar množični morilec. Na grmado z mano!!!


:D
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

darh ::

@infectiphibian, očitno nisi dojel primere. Sva opravila midva.
Excuses are useless! Results are priceless!

perci ::

Kdaj je neko kaznivo dejanje upravičeno?

Jah jasno, takrat vendar, ko norma sama ni legitimna.

copyright, copyleft...

Na faksu profesorji prodajajo svoje knjige, ki jih seveda ne smeš kopirati. Bognedaj!!!
To, da namenoma izdajo vsako leto dopolnjeno spremenjeno verzijo, čeprav so zakoni še vsi isti, je pa nepomembno? Ko bi lahko imel rabljene knjige, bom raje kupil nove, da bo lahko profesor še malo zaslužil.

Ker MS vsake dve leti izda nov OS bom seveda imel vedno novega, ker drugače bom hitro imel compatibility issues, ko bom *.doc-e od kolegov dobival.

xbite: Ne moreš tega primerjat z umorom reveža, tu gre za čisto drugo kategorijo pravic, za katero si ljudje niso na jasnem, če je sploh upravičena.

Tko kot je zdajle je za nas home userje čist OK. Imamo nov software, zastonj. Dokler nas nihče ne preganja je vse OK.

iration ::

Hja, sva opravila. :)

Sam še to: basic razlika je v razlagi besede 'kraja'.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

darh ::

@perci
okej.. mogoče ni čisto čisto pravi primer.. ampak se jih je vsaj par zaletelo vanj, glede na to da se v moje prejšnje ni noben.

Se strinjam z vsem kar si napisal, samo moj point pa še vseeno ostaja -- ne živet v iluziji, da je vse kul in da ne delate nič narobe.
Excuses are useless! Results are priceless!

kopernik ::

perci:
> Tko kot je zdajle je za nas home userje čist OK.
> Imamo nov software, zastonj. Dokler nas nihče ne preganja je vse OK.

A si bral knjigo Tartuffe v srednji šoli? tisti del je zanimiv, ko reče nekaj v tem stilu:
Če nihče ne ve, da grešiš, potem ne grešiš.

Dejte se postavt v kožo nekoga, ki se trudi, da nekaj naredi in potem
to skuša prodati. A je to tako težko ?

iration ::

"ne živet v iluziji, da je vse kul in da ne delate nič narobe."

Copyright is obsolete.
Sposojo programov bo treba v prihodnosti dekriminalizirat.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

perci ::

jankoFer:

Nihče nikogar ne sili, da proizvaja softwer. Naj MS preneha proizvajat software, pa bomo šli vsi na linux. Pa ne bo nihče uporabljal Wintenda.

Treba je postavt pravila, rečt: Naj dela software, kdor mu paše, ampak uporablja ga lahko pa kdorkoli do njega pride. Tko naj se na začetku postavi pravila, potem vam pa ni treba delat software-a če vam ne paše. Ostal bo samo še open source, kar pa ni slabo.

kopernik ::

perci:
> Nihče nikogar ne sili, da proizvaja softwer.
> Naj MS preneha proizvajat software, pa bomo šli vsi na linux.
> Pa ne bo nihče uporabljal Wintenda.

WTF?

> Treba je postavt pravila, rečt: Naj dela software, kdor mu paše,
> ampak uporablja ga lahko pa kdorkoli do njega pride.
> Tko naj se na začetku postavi pravila, potem vam pa ni treba
> delat software-a če vam ne paše. Ostal bo samo še open source, kar pa ni slabo.

hmm???
ne vem, kaj naj rečem na tvoje razmišljanje...bom raje kar nehal.

Pač vsak ima svoje videnje na problem piratiziranja...

lp

Tr0n ::

Open source je kewl. Zakaj ga ne podpirajo tudi velike firme? Money! Hence - warez.

xbite: Ce si mnenja, da delas nekaj narobe, ko si presnames kak proggy, potem tega ne delaj, simple as that :).

kopernik ::

Tr0n:
> Open source je kewl. Zakaj ga ne podpirajo tudi velike firme? Money! Hence - warez.

moraš se zavedati, da 99% razvijalcev open-sourc-a poleg razvijanja open-sourca služi denar:
1. ali v kakšnem programerskem podjetju
2. ali pa je open-source projekt finančno podprt s strani kakega podjetja

se pravi: no money -> no open-source
Ali si res prepričan, da bi open-source preživel brez denarja?

lp

EjTi ::

jankoFer: Če nebi bilo piratstva nobeden nebi kupoval novih računalnikov zaradi predragih cen nadgradnje (napredek hardware gre izključno na podlagi piratiziranih iger). In tako bi MS prodal samo en Windows in ti kot programer samo en program na recimo 10 do 20 let. Pol pa kle dobiček ven najd. Seveda če bi bila cena previsoka bi samo podjetja računalnike in programe kupovala otroci bi se šli pa naprej ravbarje in žandarje.

Isto pri internetu. ADSL in kabelski internet sta postala dostopna zaradi piratstva. Ker če bi samo 1% prebivalstva rabil hitri dostop (če nebi bilo piratstva) bi imeli samo najete linije ki stanejo ogromno in se denarja v razvoj teh dveh tehnologj sploh nebi vlagalo. Tako da bi imeli sedaj doma samo modeme (pa še to ne v takem številu kot sedaj). Tako da slo-techa verjetno sploh nebi bilo če nebi bilo piratstva - za zihr pa nebi imel takega obiska.

Določen % piratstva samo pomaga programskim hišam da lahko vsako leto prodajajo boljše izdelke (in vsako leto nove).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EjTi ()

kopernik ::

DSmidgy:
>Če nebi bilo piratstva nobeden nebi kupoval novih
>računalnikov zaradi predragih cen nadgradnje
>(napredek hardware gre izključno na >podlagi piratiziranih iger).
>In tako bi MS prodal samo en Windows in ti kot programer
>samo en program na recimo 10 do 20 let. Pol pa kle
>dobiček ven najd. Seveda če bi bila cena previsoka bi
>samo podjetja računalnike in programe kupovala otroci bi se
>šli pa naprej ravbarje in
>žandarje.

Kako pa je šel razvoj hardware-a od 1950 - 1990, ko večina ljudi
ni imela računalnika doma? začuda so se računalniki zelo razvijali
tudi takrat.

>Isto pri internetu. ADSL in kabelski internet sta postala
>dostopna zaradi piratstva. Ker če bi samo 1% prebivalstva
>rabil hitri dostop (če nebi bilo piratstva) bi imeli samo najete linije
>ki stanejo ogromno in se denarja v razvoj teh dveh tehnologj
>sploh nebi vlagalo. Tako da bi imeli sedaj doma samo modeme
>(pa še to ne v takem številu kot sedaj). Tako da slo-techa verjetno
>sploh nebi bilo če nebi bilo piratstva - za zihr pa nebi imel takega obiska.

od kje ti pa to? broadband internet je bil najprej dostopen v podjetjih ($$$)
in ne v domovih. Tudi ADSL je SiOL najprej ponujal podjetjem.
Hiter dostop se potrebuje zaradi veliko stvari. Ne samo za dl filmov in igric.

Tvoja logika "več piratstva, večji razvoj" stoji na trhlih temeljih. Z ali
brez piratstva gre razvoj računalnikov naprej. Dokler velja pri nas
tržna ekonomija (po domače: nič ni zastonj), je za izdelke potrebno
plačati. Ko se bojo pa razmere spremenile, bo pa drugače.

In ne si misliti, da jaz osebno ljubim velik kapital ala Microsoft.
Ravno nasprotno, tudi sam sodelujem na dveh open-source projektih
na sourceforge.net . Ampak vem, da zastonj nihče ne bo delal. Od
nečesa je potrebno živeti.

lp

Tr0n ::

jankoFer: Ok, ljudje logicno da morajo nekje delat. Ampak govorim o samem open sourcu, ki ga pac nekdo razvija v svojem prostem casu in ga ponudi drugim zastonj.

EjTi ::

Kako pa je šel razvoj hardware-a od 1950 - 1990, ko večina ljudi
ni imela računalnika doma? začuda so se računalniki zelo razvijali
tudi takrat.

In kakšen računalnik bi imeli sedaj, če bi člo z isto hitrostjo naprej (+ upoštevaj da je med 1985 in 1900 že bilo nekaj piratstva). Kdaj bi dobili P4? Leta 2100?

Tudi ADSL je SiOL najprej ponujal podjetjem. Hiter dostop se potrebuje zaradi veliko stvari.
A misliš da se je ADSL razvijal za podjetja ali domače uporabnike. A misliš da bi šli razvijat ADSL če bi vedeli da domači uporabniki tega ne bodo potrebovali? Nisi siguren ane.
Za kaj se še potrebuje hiter - digitalni video? Samo to bi šlo potem po drugem protokolu preko kabelske in ne preko ADSLja.

Z ali brez piratstva gre razvoj računalnikov naprej.
Seveda gre. Samo hitrost razvoja je drugačna.

Ampak vem, da zastonj nihče ne bo delal.
Logično. Samo 10000SIT za igro pa tud ne bo dost folka plačval.

Kakšne pa mislš da bi bile konzole če PCjev nibi bilo. Še kar bi tastarga nintendota imel.


P.S.
Ni ti treba na koncu vrstice enter pritiskat, ker se v forumu text samo poravna.

perci ::

Mi je kar všeč, ko vidim, kako so programerji alergični na to, da zastonj uporabljamo njihov software :). Bom kar še naprej provociral ;).

Programerji niste pomislili na to, da si z copyrightom odrežete prevelik del pogače. Podobna reč je pri proizvodnji generičnih zdravil. Zelo podobna dilema. Samo, da tam bolj pride do izraza človeško življenje, zato so vsi pripravljeni malo popustit.

Verjetno tudi Janka proizvajalci generičnih zdravil prav nič ne motijo. Še več, skor zihr je že kdaj uporabil kako generično zdravilo in zanj plačal manj kot bi "moral".

Šit pa ta nepravičen svet, kajne?

kopernik ::

DSmidgy:
>In kakšen računalnik bi imeli sedaj, če bi člo z isto hitrostjo
> naprej (+ upoštevaj da je med 1985 in 1900 že bilo nekaj piratstva).
>Kdaj bi dobili P4? Leta 2100?

če bi rad odprl debato o računalniški arhitekturi, odpri novo temo.
Lahko ti povem le to, da se je računalništvo razvijalo hitreje takrat,
ko so bile potrebe večje. Med vojnami, ob nastanku velikih
podjetij, itd. Poleg tega obstaja znani Moorov zakon o pohitritvi
računalnikov vsakih 18 mesecev. Moore pa, kolikor vem, ni
poznal piratstva (morda prav zaradi tega zakon ne bo več
veljaven...kdo bi vedel, mogoče imaš prav).

>Za kaj se še potrebuje hiter - digitalni video? Samo to bi šlo
>potem po drugem protokolu preko kabelske in ne preko ADSLja.

recimo za deploy nove verzije progija na unix mašino, ki je 2000km stran
od tebe. Ali pa za povezavo med bankami, trgovinami, bankomati.
Ali pa za porazdeljeno računovodstvo na firmi ala Telekom. Za milijon
stvari, pomembnejših od igric.

>Ni ti treba na koncu vrstice enter pritiskat, ker se v forumu text samo poravna.

a res? nisem vedel8-O
tako pišem maile in poste na forumih že od nekdaj. Se bom pa za naprej potrudil in na slo-techu ne bom več stiskal enter na koncu vrstice. To je mogoče za nekatere res moteče. Upam, da te moja poravnava besedila ne moti preveč. Navada je železna srajca. Kajti pri tako pomembnih stvareh, kot so posti na forumu, je potrebno resnično dati vse od sebe, da bo končni izdelek izgledal enako lepo na vseh mašinah. No, bomo videli. A bo tako v redu?

lp

kopernik ::

perci:
zanimivo je, da ti kot admin na slo-techu (v nasprotju z drugimi)
zagovarjaš piratstvo. Si prepričan, da se giblješ med pravimi ljudmi?

lp

perci ::

jankoFer:

In kaj ma moja fukcija na ST-ju veze z mojimi pogledi na razvoj sveta? In kako ti veš koliko adminov na ST-ju zagovarja warez?
Na ST-ju kot forumu ni wareza, nikomur pa ne prepovedujemo uporabe le-tega.

Sicer pa, nisi mi odgovoril na vprašanje v zvezi z generičnimi zdravili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

darh ::

pa očitno v teh letih, kar forsiramo no-warez policy na forumu ni čisto vsem jasno, da skrbimo za zunanjo podobo Slo-Techa. (ja, v resnici smo največji pirati... perci, ob petih prpeljem tovornjak z robo za novo serijo pečenk,ok? :\ )
Excuses are useless! Results are priceless!

kopernik ::

še to..
perci:
Programerji niste pomislili na to, da si z copyrightom odrežete prevelik del pogače.
ne vem, zakaj govoriš tako na splošno. Ene stvari so drage, druge pa poceni. Isto je pri avtih, knjigah,itd. Jaz pa vsako stvar, ki jo naredim (v lastni režiji, ne v podjetju) vedno oddam skupaj s source-om, tako da lahko stranka (če ji moje cene niso všeč) najame drugega programerja za manj denarja.

Podobna reč je pri proizvodnji generičnih zdravil. Zelo podobna dilema. Samo, da ta bolj pride do izraza človeško življenje, zato so vsi pripravljeni malo popustit.

pri zdravilih ne vem točno kako je, ampak menda je tako, da ima neko podjetje pravico do prodajanja določenega zdravila, ostali pa tega vsaj nekaj let (pet?) ne morejo. A ni bila neka tožba pred kratkim ravno zaradi enega generičnega zdravila? Neka ameriška firma je tožila lek ali krko... se ne spomnim več.

Šit pa ta nepravičen svet, kajne?

jah, meni se zdi pa pravičen. Dokler imam denar, se mi bo tak tudi zdel. Res pa je, da delam precej več kot večina ljudi, ki jih poznam in se jim že osem urni delavnik zdi preveč.

lp

perci ::

LOL ;) @ xbite

Janko, poglej. Farmacevtska firma proizvede zdravilo. Zdravilo s kateri se da spucat AIDS z obličja zemlje. Zdravilo je drago. Predrago za kenijce, etiopijce, južnoafričane,... Ena Krka al pa LEK bi to prodajala za tretjino cene, ampak ne - treba je pustit, da 25 milijonov afričanov pomre, zato da bo lahko ta farmacevtska družba fejst zaslužila. Aja, sej res, po parih letih se generična zdravila lahko proizvaja. Torej, tisti ki ste ravno zbolel za aidsom imate še čas, da počakate na generična, ostali imate pa pač smolo. Jebiga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Tr0n ::

No, kot je Thomas ze na zacetku nakazal, treba se je pocasi oddaljevat od kapitalisticnega nacina zivljenja. Give away economy, pa bo svet dosti lepsi :).

darh ::

perci mnja... tole z zdravili je že v osnovi zgrešeno. Za razvoj in raziskavo se potrebuje $$$. $$$ odbimo od prodaje. Če damo zastonj, si odžagamo vejo na kateri sedimo. Zelo veliko ljudi bi pozdravili, a potem nikogar več. Podobna bi bila situacija brez lastništva zdravila.

Če bi vsi delali zastonj -- bi bilo kul. S tem, da bi potem tudi vsi imeli enake možnosti. Zakaj pa do tega sploh ne pride. Kdo nas "drži nazaj"? Država, bogataši? Sej bi bili na istem kot prej... no ja... vsi bi bili na istem kot so oni sedaj. Kje je potem problem?

Give-away economy je tudi meni čist kul. Samo človeška miselnost ni kompatibilna. Jest bi že programiral zastonj. Ni problema. Kdo bo pa "jarke kopal" (primer dirty-joba pač)?
Excuses are useless! Results are priceless!

EjTi ::

če bi rad odprl debato o računalniški arhitekturi, odpri novo temo
Meni se zdi piratstvo in razvoj hardvareja zelo povezan (ne komentiram rač. arhitekture ampak vpliv piratstva na njen razvoj če nisi ugotovu). Če se tebi ne potem se pa bolj malo spoznaš na računalništvo.

Recimo za deploy nove verzije progija na unix mašino, ki je 2000km stran od tebe. Ali pa za povezavo med bankami, trgovinami, bankomati. Ali pa za porazdeljeno računovodstvo na firmi ala Telekom. Za milijon stvari, pomembnejših od igric.
Pomembnejših za koga. Navadne ljudi? Za ta podjetja je dovolj najeti vod - ki so bili v uporabi dolgo pred ADSLjem. In samo zaradi tega nebi šli v razvoj ADSLja - pomoje. Tako da je piratstvo gonilni del razvoja interneta in internetnih tehnologij.

perci ::

xbite: Ja, sej je res, za razvoj zdravil je potreben keš, prav tako za ravoj software-a. Ampak kolko keša rabi billy za razvoj winsev? In kaj mu tistih 50 milijard na katerih sedi pomaga pri tem?

darh ::

Če bi Billy sedel na $5 -- bi meli sedaj WinXP, bi prišli sploh do Win98?
Excuses are useless! Results are priceless!

Ziga Dolhar ::

Če je piratstvo razlog za razcvet ADSL povezav [bolje rečeno -- je razlog za "nujnost" prestižnega paketa], potem gre za bolj bedno opravičilo. Fortschritt durch Kosten.

Cilj in namen sta tu -- pomešana. Slabo.
https://dolhar.si/

Gavran ::

Piratstvo (v omejeni obliki) je prav gotovo dobrodošlo za razvoj novih stvari. Mnenja pa sem, da bi morali proizvajalci softvera skrbeti za to, da na trg dajejo preverjene izdelke, ne pa da prodajo wintendo, ki (nekako) deluje, nato dve leti redno izdajajo popravke, potem pa izdajo nov izdelek za isti namen, ki vsebuje nove hrošče - in kolo se vrti. Torej, z zakonom zagotoviti:
1. Proizvajalec zagotavlja funkcionalnost izdelka, sicer nosi posledice morebitne škode sam (primeh varnostnih lukenj)
2. Z izdajo nove verzije softvera je stara free (ko malimehki izda nov office, je stari free, saj ga je proizvajalec sam deklariral kot zastarelega, vrednost zastarele opreme je pa nična - dinos! )
3. Proizvajalec je dolžan (primer office) skrbeti, da so dokumenti, izdelani z različnimi verzijami programske opreme, med sabo kompatibilni ( če natipkam tekst v ofice xp, ga mora prečitati tudi lastnik office 6 in obratno). Navedeno seveda ne velja za nove lastnost, ki jih (v primeru office6) ne podpira.
Ko bo to zagotovljeno, bom absolutno proti piratstvu. Do takrat pa - snađi se! >:D

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: OwcA ()

Gandalfar ::

A se ti ne zdi, da sta tocka 3 pa 2 v protislovju. Ce zagotavljas tocko 3 in hkrati izvajas tocko 2.. kdo bo se kupval nov software?

darh ::

@Gavran, tale tvoja ideja mi je ušeč.

Bi bile stare verzije navoljo $free tudi za podjetja?
Kakšne bi bile cene novih verzij?
Kako bi rešil problem z filmi in glasbo?
Excuses are useless! Results are priceless!

Ziga Dolhar ::

Gavran, da je vrednost stare opreme nična, se pa ne morem strinjat. Ne iz ekonomskega vidika, še manj pa iz uporabnostnega. Naj argumentiram?
https://dolhar.si/

kopernik ::

perci:

vidim, da te bogastvo nekaterih moti. Ampak tukaj ni debata o tem, koliko je kdo zaslužil. Mnogo računalniških podjetij je propadlo. In še več jih bo. Nekateri (Bill Gates) so pač bajno zaslužili. Ampak fora je v tem, da tudi če je stvar poceni, nihče ne kupuje. Tako da se ne morete zgovarjati na ceno. A je kdo kupil TextPad? UltraEdit? winZip? še nisem videl licenčne verzije.
Ker se večini ljudem zdijo osnovne stvari predrage (Windowsi, Office), že nastajajo dobre alternative (linux, openoffice,...). In tako se bo vedno dogajalo. Kar pa ne spada med osnovne stvari (igrice, Maya, photoshop,...), nima resnih alternativ na področju open-sourca. Mogoče se bo tudi to v prihodnosti spremenilo. Ne moreš pa zaradi tega (cene) zagovarjati piratstva.


DSmidgy:
Meni se zdi piratstvo in razvoj hardvareja zelo povezan Če se tebi ne potem se pa bolj malo spoznaš na računalništvo.
meni se pa zdi uporaba računalnikov in razvoj hardwarea zelo povezan. Več ljudi uporablja rač., več se bo vlagalo v razvoj.

Za ta podjetja je dovolj najeti vod - ki so bili v uporabi dolgo pred ADSLjem. In samo zaradi tega nebi šli v razvoj ADSLja - pomoje
nekatera podjetja nimajo dovolj denarja za najete vode. Ali pa ga nočejo dati in raje naročijo ADSL, ker je cenejši.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Gavran ::

Gandalfar: Točki nista v protislovju. Nov softver bo kupil tisti, ki potrebuje tisto, ka mu nov softver ponuja (trenutno pa je tako, da ga MORAŠ kupiti, ker ti partnerji pošiljajo dokumente, ki jih ti s prejšnjo verzijo ne moreš pogledati - torej PRISILA!)

Gavran ::

xbite: če je stvar zastarela, je vredna točno 0$$$. torej bi jo lahko uporabljal kdorkoli, ker jo je z izdajo nove verzije zanikal že proizvajalec.

darh ::

Okej.. kje bi bil potem smisel, da jest kot softverska hiša izdam novo verzijo?
Excuses are useless! Results are priceless!

Ziga Dolhar ::

Gavran, proizvajalec svojega izdelka ne 'zanika', ampak izdela izboljšano različico, ki lahko temelji na predhodnem modelu.

Da stvar ni vredna 0 $ ti pa utemeljim takole:

- uporabna vrednost ostane nespremenjena ne glede na starost: z Wordom 6 lahko tudi danes enako hitro napišeš diplomsko nalogo kot pred 8 leti. Spremenljiva je le relativna vrednost -- ta se s pojavom izboljšane različice zniža, vendar nikoli ne more doseči ničle.
- izdelek je temelj za nastanek nove različice
- računovodsko. Amortizacija, razmejevanje stroškov ...

p.s.: kaj tvoja trditev drži le za programerski sektor, celotni storitveni sektor ali pa nasploh za vse?

Jaz bi se z veseljem zadovoljil s striženjem po 2 meseca starih metodah oz. si omislil patent za Audija A8L, letnik 1998 ...
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Gavran ::

Zigga, prosim argumentiraj mi vrednost stare opreme (pa ne strojev ali odpadnega materiala, kar odkupuje recimo DINOS in reciklira). Če se proizvajalcu zdi prejšnji izdelek tako slab, da potrebuje naslednika, je z izdajo naslednika stari vreden 0. Sicer pa je doba amortizacije za računalniško opremo 3 leta in po tem času je knjigovodska vrednost opreme 0.

Ziga Dolhar ::

Proizvajalcu se predhodni izdelek ne zdi slab, ampak izda nove različice zaradi izboljšav oz. sle po zaslužku.

Uporabna vrednost je neodvisna od knjigovodske vrednosti.

Če ima podjetje na 1000 računalnikih nameščen Word 6 in ne potrebujejo smart tagov, jim predstavlja enako uporabno vrednost kot Office 2003, ne glede na stopnjo odpisa oz. knjigovodsko vrednost.

Nakup Officea 2003 bi predstavljal nepotreben strošek v višini 1000 komadov Officea, podjetje ne bi pridobilo ničesar. Torej je vrednost starega paketa enaka novemu, med drugim jim omogoča varčevanje oz. investiranje v bolj rentabilne naložbe.
https://dolhar.si/

Gavran ::

Smisel izdaje nove verzije mora biti v novih lastnostih. Recimo v primeru Offica, sem sedaj prisiljen kupiti novo verzijo, ker s staro ne morem odpirati novih dokumentov. Verjetno se strinjaš, da recimo Word 6 pokriva potrebe 95% uporabnikov, ki so MORALI kupiti novo verzijo samo zaradi kompatibilnosti, ne pa zaradi lastnosti.

iration ::

Kje lahko firma nabavi 1000 komadov Office 98?
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Gavran ::

Ziggga, uporabna vrednost starega Worda je 0, ker kot lastnik z njim ne morem odpirati datotek, izdelanih z novejšimi verzijami.
Izdelek je lahko temelj za izdelavo nove verzije, vendar jaz ne kupujem temelja, ampak gotov izdelek.
Moje trditve veljajo za softversko industrijo. Verjetno je tudi tebi jasno, da pri frizerju plačuješ njegov čas, ki ga porabi na tvoji glavi, obrabo škarij, vodo, lektriko, WC papir, ki ga porabi zase, pa Ropov davek, pa...
Po 20 ali 30 letih je vsak patent "public", nekateri pa še prej.

Gavran ::

Primer z 1000 inštalacijami Word 6: Word 6 je zanje neuporaben, ker ne morejo odpirati dokumentov, izdelanih z novejšimi različicami. Zato so PRISILJENI v nakup novih licenc in ne morejo denarja investirati v nove razvoje.

forg33t ::

Pozablja se tud na standard, ki je pri nam nevem kolikokrat manjsi kot recimo v ameriki, cene doticnih izdelkov pa so vecje. In vir problema je cena, ker nekdo ki ima 100k place, si ne more, ne da noce, privosciti original programske opreme. Se strinjam da je warez zakonsko ilegalen, ni pa moralno ... padec berlinskega zida je bil tud po zakonih ddr ilegalen, ni pa bil moralno ;)

kopernik ::

forg33t:
a poceni software bi kupil?
večina ljudi še 5k SIT ne da za program (npr. shareware ala winzip ali ultraedit). Ne verjamem, da je cena glavni krivec. Glavni krivec je dostopnost.

lp

Gandalfar ::

A je kdo kupil TextPad? UltraEdit? winZip? še nisem videl licenčne verzije.


UltraEdit in Winzip imam licencni kopiji. TextPada pa ne uporabljam.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sharereactor je podlegel... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
897166 (4192) Poldi112
»

Oglas na TV proti piratstvu.... oz. nelegalni glasbi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
644980 (2846) B_Marley
»

zanima me! Če imate v posesti "piratske" verzije iger in programov! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
825366 (4140) flipflop
»

Problemi s policijo

Oddelek: Loža
211984 (1463) cattom
»

Piratsvo : tako po čez (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
535173 (4293) kuzifix

Več podobnih tem