» »

Težave z Amisovim modemom

Težave z Amisovim modemom

David1994 ::

Zdravo,

Nekaj mesecev nazaj smo iz T-2 preklopili na Amis in od takrat je praktično nemogoče igrati računalniške igre preko interneta.
V Counter Strikeu mi piše, da se cca 9-12% paketkov izgubi.
Danes mi je bilo tega dovolj in sem šel iskat krivca za slabo delovanje.

Internetna povezava je preko VDSLa, ni ravno najboljša (smo kar precej oddaljeni od centrale), hitrost je omejena do 15Mbps, maksimalno ponavadi vleče 5-6Mbps, v najslabših razmerah (popoldnevi, prazniki) pa pade na cca 2Mbps. Counter Strike naj bi rabil le 50-100kBps, torej to ne bi smelo povzročati težav.

Grem šarit po nastavitvah Amisovega modema (Technicolor TG788ivn v2 na hrbtni strani škatlice - MediaAccess TG788vn v konfiguraciji) in najdem statistiko Intrusion Detection, ki naj bi štela kolikokrat je bil nek "vdor" preprečen. Vse je bilo na 0, razen udp_rate_limiting, ki jih ima skoraj 200.000 blokad. Kolikor sem bral po spletu, naj bi to bil način za preprečevanje DOSanja. Nisem sicer nek ekspert za omrežja, ugibam pa da router začne blokirat povezavo in metati paketke stran, če nek strežnik preseže neko dovoljeno frekvenco pošiljanja paketkov. Counter Strike client s strežnikom komunicira po UDPju in predvidevam, da presega to omejitev in mu zato modem začne metati paketke stran.

Kličem tehnično podporo Amisa in mi g. Aljoša po telefonu razloži, da on ne more dostopati do mojega modema, da to lahko storim le sam. :|
Sanja se mi ne, kako lahko tehnična podpora karkoli odpravi preko telefona, če nimajo vpogleda v moj sistem, ampak to je že debata za drugo temo.

GUI tega modema je precej omejen, nikjer ne ponuja možnosti spreminjanja nastavitev tega Intrusion Detectiona (ne nastavitev omejitev ne vklop/izklop), torej sem šel googlat, kako lahko problem rešim. Najdem navodila, kako naj se povežem na modem preko telneta in spremenim nastavitve tega intrusion detectiona.
Poskusim vzpostaviti telnet povezavo, nič.
Grem googlat naprej in ugotovim, da tile modemi običajno nimajo omogočenega dostopa do telneta preko lokalnih IP-jev. Rešitev naj bi bila, da se preko GUIja naredi backup konfiguracije modema, v to datoteko ročno doda lokalni IP, ki naj bo omogočen za telnet, in potem to datoteko uporabi kot recovery.
Zdaj pa nastopi težava: Nikjer v uporabniškem vmesniku modema nimam menija za backup/recovery nastavitev. Celo v pomoči od modema piše, kje naj bi se to naredilo, v tistem meniju pa te opcije preprosto manjkajo. Predvidevam, da so gospodje iz Amisa te opcije skenslali, ko so modificirali firmware za svoje modeme.

Kaj se da sploh še narediti?:(

Lp, David

Excavator ::

Vidim, da ima kar precej ljudi težave z tem modemom
Ja nič, malo jim gnjavi saj so ti dolžni porihtat če jim plačuješ :D

tony1 ::

a) Na prvo žogo bi težave z izgubljanjem prometa sam sicer pripisal težavam z autonegotiationom (full / half duplex mismatch).

b) Vprašanje je, če res modem odmetava UDP promet. To bi lahko počel, če deluje v vlogi routerja - torej, da je na modemu javni IP, na LAN portih pa ti modem tala privatne IPje preko DHCPja.

Poskusiš lahko vlogo routerja prenesti na kakšno svojo napravo (wifi router tipa Linksys oz. zaresen firewall). Če takšno škatlo imaš, jo z WAN portom priključi v LAN port modema, nato pa pokliči AMIS, da naj ti dajo modem v bridge mode.

c) Težava je lahko tudi samo v prezasedenosti uplinka "tel. centrale" (MSAN škatle), kjer se terminira tvoja VDSL linija...

čuhalev ::

David1994 je izjavil:

Predvidevam, da so gospodje iz Amisa te opcije skenslali, ko so modificirali firmware za svoje modeme.
Imaš prav, njihova programska oprema je prilagojena. Ker svoje (polno funkcionalne) opreme nisem smel priklopiti, sem zamenjal operaterja.

d4vid ::

čuhalev je izjavil:

David1994 je izjavil:

Predvidevam, da so gospodje iz Amisa te opcije skenslali, ko so modificirali firmware za svoje modeme.
Imaš prav, njihova programska oprema je prilagojena. Ker svoje (polno funkcionalne) opreme nisem smel priklopiti, sem zamenjal operaterja.


Kake svoje opreme? Zakaj ne?

OP, kupi si ruter in nastavi da PPPoE, prepiši podatke iz pogodbe, da ti sejo vzpostavlja ruter sam.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

David1994 ::

Hvala vsem za odgovore.:)

b) Vprašanje je, če res modem odmetava UDP promet. To bi lahko počel, če deluje v vlogi routerja - torej, da je na modemu javni IP, na LAN portih pa ti modem tala privatne IPje preko DHCPja.
Poskusiš lahko vlogo routerja prenesti na kakšno svojo napravo (wifi router tipa Linksys oz. zaresen firewall). Če takšno škatlo imaš, jo z WAN portom priključi v LAN port modema, nato pa pokliči AMIS, da naj ti dajo modem v bridge mode.

Router (Linksys E3000) že imam priključen kot si predlagal, na internet se poveže preko PPPoEja. Sicer tudi meni ni jasno, kako lahko modem filtrira moj promet, samo če ga ne bi, bi po moji logiki bi potem udp_rate_limiting moral biti na 0.
Da lahko pridem do same konfiguracije modema, moram PPPoE povezavo prekiniti in ročno nastaviti IP naslov. Potem lahko preko brskalnika z IPjem gatewaya dostopam do konfiguracije modema.

Bom poskusil zdaj ponovno klicati tehnično podporo. Mogoče jih je bilo včeraj zaradi praznika manj v službi in se jim preprosto ni dalo ubadati z mano.

David1994 ::

Sem zdaj klical na Amis. V četrtem poskusu in po skoraj 20 min vztrajanja na telefonu mi je končno uspelo dobiti tehnika na telefon.
Je šel preverjat povezavo in pravi, da je za izgubo paketkov na prvem mestu kriva slaba povezava med centralo in mojim modemom, ne omejitve na modemu samem. Sem šel potem naprej brskat po strani od modema in je ta res naštel precej visoko število CRC napak na DSL povezavi.

Tehnik mi je naročil samo resetirat modem in da bodo potem oni preverjali, kaj je narobe. Po potrebi naj bi potem poslali vzdrževalce.

Pohvala tehniku, s katerim sem govoril. Dejansko je bil pripravljen pomagati, za razliko od tistega falota včeraj.

...and now we wait...:8)

čuhalev ::

d4vid je izjavil:

Kake svoje opreme? Zakaj ne?

ADSL modem. Razloga mi niso znali povedati.

Lahko imaš vrhunski usmerjevalnik, vendar bo njihov zmazek še vedno tam. Če je „bridge mode“ res tako transparenten, potem bi lahko priklopil svojo opremo, kajne?

kloko ::

@jaakaa: se pravi sedaj pri drugem operaterju pa imaš priključeno preko svojega modema, brez njihove naprave, če te prav razumem?

L.p., Kloko

d4vid ::

Seveda je njihov uradni odgovor NE.
Vbistvu je pa vseeno katero opremo maš, samo ne potem jokat na amis ko ti ne dela to, ono, tretje.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

AC_DC ::

Wtf kakšno toplo vodo izumljate, pri vsakem operaterju v Slo imaš lahko lasten router ! Edino njihovo modem+router škatlo (ki jo označujejo samo kot modem) je potrebno spraviti v bridge mode.

OP
S koliko se ti poveže modem ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

čuhalev ::

kloko je izjavil:

@jaakaa: se pravi sedaj pri drugem operaterju pa imaš priključeno preko svojega modema, brez njihove naprave, če te prav razumem?

L.p., Kloko

Da.

AC_DC je izjavil:

Wtf kakšno toplo vodo izumljate, pri vsakem operaterju v Slo imaš lahko lasten router ! Edino njihovo modem+router škatlo (ki jo označujejo samo kot modem) je potrebno spraviti v bridge mode.

Po zakonu imajo lahko svoj modem pri tebi, vendar to, kar dobiš je več kot modem. Ker je problem v njihovi interpretaciji in mi niso bili zmožni te dodatne funkcionalnosti povsem izklopiti, sem želel priklopiti svoj modem, ki je zares samo modem in ki ustreza vsem predpisom o združljivosti, a sem potem raje zamenjal operaterja.

Bridge mode še ne pomeni resničen izklop dodatne funkcionalnosti. Ta način je zgolj slepitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

David1994 ::

AC_DC je izjavil:

S koliko se ti poveže modem ?

Dobrih 11Mbps dol, dober megabit gor.

SambaShare ::

David1994 je izjavil:


Internetna povezava je preko VDSLa, ni ravno najboljša (smo kar precej oddaljeni od centrale), hitrost je omejena do 15Mbps, maksimalno ponavadi vleče 5-6Mbps, v najslabših razmerah (popoldnevi, prazniki) pa pade na cca 2Mbps.


Poskusi takrat ko imaš probleme pingati npr. www.google.com in poglej kakšen je packet loss (ping www.google.com -n 100). Dvomim da je problem v modemu, prej kje pri operaterju.

Sem imel isti problem, v bolj obremenjenih urah ~20% packet loss. Po neskončnem teženju, menjavi operaterja in skupinskemu teženju večih uporabnikov (prej nam je telekom vsakemu posebej zatrjeval da smo edini s takim problemom) so kaže nekaj popravili na centrali in problemov ni več. Bomo videli koliko časa bo držalo.

Zgodovina sprememb…

David1994 ::

Ping statistics for 90.157.217.149:
    Packets: Sent = 1000, Received = 984, Lost = 16 (1% loss)
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 23ms, Maximum = 646ms, Average = 46ms


Večina paketkov je bila med 20-60ms, po 15-20 takih pa so potem bili 2-4 zaporedni, ki so imeli zelo velik ping (150-600+ms) ali pa sploh niso prišli nazaj.
Izgleda, da začne zaprov metati paketke proč šele, ko je povezava malo bolj obremenjena.

čuhalev ::

Poskusi še pri neobremenjeni povezavi.

David1994 ::

Ok, ponovim poskus danes ponoči.

David1994 ::

Ping statistics for 90.157.217.147:
    Packets: Sent = 1000, Received = 994, Lost = 6 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 23ms, Maximum = 374ms, Average = 34ms

Boljše je, dobro pa še zmeraj ne. Še vedno ostaja isti problem z večimi zaporednimi paketki z velikimi pingi/timeouti, samo bolj poredko se pojavljajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: David1994 ()

čuhalev ::

Ni dobro, maksimum je prevelik.

d4vid ::

Odklopi vse pcje in telefone pa se z enim priklopi direkt na modem. Pa ponovno pingaj.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

David1994 ::

Ping statistics for 90.157.217.152:
    Packets: Sent = 1000, Received = 997, Lost = 3 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 22ms, Maximum = 201ms, Average = 23ms

Precej boljše. Ni več zaporednih slabih paketkov, samo tu pa tam kakšen piškav.

AC_DC ::

To so normalni rezultati za neobremenjeno dsl linijo, če si povezan s kablom na modem.

nomad_soul ::

Sem imel enak problem, modem sinhroniziran na 11Mbps - kockanje na tv + izguba paketkov, rešitev je bila dogovor z Amisom, da na modemu nastavijo maksimalno sinhronizacijo na okoli 8Mbps.

David1994 ::

TV deluje presenetljivo dobro, glede na to koliko problemov je z internetom. V kolikor me v naslednjih dneh ne pokličejo, da so kaj spremenili, jih bom jaz pognjavil, naj poskusijo omejit sinhronizacijo.

111111111111 ::

čuhalev je izjavil:


Bridge mode še ne pomeni resničen izklop dodatne funkcionalnosti. Ta način je zgolj slepitev.


Daj tole malo bolj pojasni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 xDSL (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Omrežja in internet
1293159660 (11527) kixs
»

Amis TV komunikator za usmerjevalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6112923 (8591) Master_Yoda
»

Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN na Amisu, bizarno počasen internet. (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9011624 (8904) Invictus
»

Amis ADSL modem + router?

Oddelek: Omrežja in internet
378988 (5098) Bakunin
»

Innbox v50 in ruter

Oddelek: Omrežja in internet
199815 (9342) Malajlo

Več podobnih tem