» »

Ocena projekta

Ocena projekta

H` ::

Pozdravljeni,

dobil sem na mizo en obstojec projekt, desktop java aplikacijo, ki jo je potrebno vzdrzevat. Napisana je precej slabo, gre pa za simple urejevalnik podatkov z sqlite bazo spodaj.

Imam tezave, kako ocenit stroske projekta, ker gre za popoldanski projekt in izkusenj s tem nimam. Bo pa verjetno narocnik hotel celotno ceno projekta in ne urne postavke.

Any guidelines? Kolikor sem gledal, je ura programerja pri nas od 20 do 80€, ampak toliko racunajo firme in v ceni je skrito se precej vec kot samo delo programerja. Koliko racunate vi freelancerji? Kako sestavit oceno, razbit zeljene featurje na ure in potem dalje? Refactoring, testing, support po koncu vkljucen?

Hvala za kakrsne koli napotke.
so be it

Gandalfar ::

Najbolj se ti splača računat za zaključene enote.

S stranko se usedeš po roadmapping principu ( https://doubleyourfreelancing.com/3-rea... ). Efektivno to pomeni, da se z njo pogovarjas par ur in ugotoviš kaj so njegove poslovne potrebe po fičrjih. Na podlagi tega sestavita en plan, npr:

- posodobitev kode na najnovejši framework - X ur oz. Y eur
- dodatek novega printing izpisa - X ur
itd.

Potem pa razložiš stranki, da je to tvoja ocena fičrja. Količina ur je samo okvirna, na koncu dneva boš računal fiksen znesek, kot ga boš na začetku citiral. Torej, če rečeš, da je ta fičr 10 ur boš vedno računal točno 10 ur. S tem se izogneš dejanskemu štetju časa in se raje posvetiš temu, da stranki pomagaš. Oz. razložiš da računaš po fičrju, do cene firčja si pa prišel glede na tvojo okvirno oceno časa in prevzameš ti to tveganje, če bo več. Na koncu na računu vedno napišeš samo znesek, ne ur.

Načeloma za dostavljene fičrje nudim še par mesecev podpore. Je pa tako, da če imamo en načrt dela in vsak mesec plačajo za nek razvoj, potem mi seveda ni problem še par drugih stvari zraven porihtat.

Cena - kolikor je aplikacija vredna stranki. Načeloma jo v tistem zgornjem dolgem pogovoru, tudi vprašaš kaj z njo počnejo. Ali jim to prinaša zaslužek, je ključno za delovanje firme itd. Nekaj vsekakor morajo imeti od nje, če si želijo dodatni razvoj. Problem je, da ti stranka ne bo rekla imam 5.000 EUR. Kar hočeš naredit je, da jo tekom roadmapa vprašaš - ok - koliko pa imate okvirno budgeta za razvoj tega. Več kot 3k, več kot 10k itd. In potem ljudje že znajo iz sebe dat en svoj zelo okviren 'price range'.

Torej koliko računat? Toliko, da se ti bo zdelo zamalo porabljat sončnih popoldnevov za to aplikacijo. To moraš pri sebi razdelat, računaj pa da si ti ekspert in da so oni k tebi prišli iskat pomoč. Cena je tudi višja, če si ti lahko privoščiš ne vzet posla. Kot freelancer dvigam ceno tudi za x2, če sem v fazi da imam 80% kapacitet zasedenih in bi ta dodatni naročnik pomenil, da bi moral dejansko po cele dneve delat (namesto da 20% porabim za izobraževanje, dopust, itd.).

Moje mnenje je, da v svoji kalkulaciji nekih 50 eur/uro hočeš vseeno računat. Na koncu boš nekje 35 eur neto ven dobil iz tega. Če je en fičr npr 8 ur, (torej 4 po 2 produktivni uri zvečer), je to 400 EUR za stranko. Npr. na mesec, pa računaj, da boš imel verjetno za teh 8 prodanih programerksih ur, še 5 ur komunikacij s stranko (ki jih moraš žal vračunat v svojo programersko uro). Vsaj na začetku, pa tudi kasneje, če boš hotel sproti ugotavljat kakšne poslovne probleme jim lahko rešuješ. Btw, če se greš roadmapping in lahko zapakiraš fičrje v take lepe 400 EUR kose, si v resnici naredil 4800 EUR/leto si dodatnega dohodka (torej en tak modul na mesec). Po želji in glede na industrijo so mirno tudi 800 ali 1400 eur/mesec ;)

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jaz bi samo poudaril tisto kar je Gandalfar omenil.

pa računaj, da boš imel verjetno za teh 8 prodanih programerksih ur, še 5 ur komunikacij s stranko


Komunikacija s stranko je nekaj na kar vecina ljudi pozablja. Ce sedis X ur na sestankih je to X ur, ko ne programiras in ne delas aktivno na projektu.

Pod 50 EUR na uro se ne spuscaj, ce ne gre za kaksno stranko pri kateri tocno ves kaj bos delal in koliko bos delal. Nekatere stranke se da tako natrenirati, da ti posljejo tako dober bug/feature report/issue, da lahko kar odpres kodo in popravis. In je komunikacije s stranko minimalno ali pa nic.

111111111111 ::

Gandalfar je izjavil:

S stranko se usedeš po roadmapping principu ( https://doubleyourfreelancing.com/3-rea... ). Efektivno to pomeni, da se z njo pogovarjas par ur in ugotoviš kaj so njegove poslovne potrebe po fičrjih.

Tole je izrednega pomena. Tule se znaš izjemno zajebat. Jaz sem se s prvim projektom konkretno (spletna stran sem vkalkuliral 100 ur dela naredil sem jih 300). Obvezno daj postavko, da imajo nekaj sprememb brezplačno, ostalo pa spreminjaš po urni postavki. Se pravi osnovno aplikacijo računaš kolikor računaš, spremembe pa se računajo posebej po urni postavki, razen če ni kakšna večja nadgradnja. Tudi če boš imel mesečno plačano vzdrževanje naj bo jasno opredeljeno, kaj je vključeno v to vzdrževanje. Nekateri kar mislijo da moraš narediti celoten nov modul zastonj, ker ti plačujejo mesečno vzdrževanje.

Urna postavka minimalno 40EUR, normalno 50EUR.

EDIT: @Gandalfar: lepo napisano.

Zgodovina sprememb…

nightrage ::

Moje mnenje je takšno. Če si začetnik v programskih vodah si nikakor ne moreš dajati cene od 50 - 100 eur in delati drek programsko kodo in drek design. Za cene od 50 - 100 eur moraš biti ekspert v tem biznisu.

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

nightrage je izjavil:

Moje mnenje je takšno. Če si začetnik v programskih vodah si nikakor ne moreš dajati cene od 50 - 100 eur in delati drek programsko kodo in drek design. Za cene od 50 - 100 eur moraš biti ekspert v tem biznisu.

Saj to je vključeno v tveganje. OP bo računal 50€ na uro in presodil da bo modul stal 500€. Ko ga bo zmatralo bo porabil 3-4 ure za optimizacijo, 5-6 ur za usklajevanje s stranko, 10-15 ur debugginga zaradi slabe kode itd... Dejanski izplen bo pri prvem projektu bolj know-how, pa še malo bo plačan zraven, pljuval pa bo kri. To je pa njegov riziko.

Drugače pa se strinjam s tabo, če zaposlim programerja dobi 50€ če je res expert. V firmi imamo zunanje in je tarifa 40€ na uro, tako da programer sigurno dobi manj.

Invictus ::

Če imajo eno butasto aplikacijo, ki jo je en študent naredil za počitniško delo, je bolje narediti novo. Ki dela preko web vmesnika ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sebastjan28 ::

Če je zelo enostaven projekt in povrhu še slabe kvalite pomeni, da je bil verjetno narejen za zelo malo denarja, ter vanj verjetno tudi ne-bodo veliko investirali. V tem primeru, jaz nikakor ne-bi omenjal urne postavke za 40-50 eur. Čeprav ta cifra vsebuje tudi buffer za sestanke, slabo dokumentacijo, tveganja pri oceni verjetno to stranke pretirano ne bo brigalo.

Jaz bi osebno najprej naredil estimacije in trasparentno predelil ves čas v urah, ki bi se porabil za sestanke, testiranje, razmevanje obstoječe rešitve.... v končni fazi bi bilo golo programiranje vejetno še med manjšimi deli celotne pogače.

Gandalfar ::

Full dober indikator slabih strank je, da nočejo plačati dobrega denarja za dobro delo. Ne vem točno zakaj, ampak s stranko, ki te plača 50 EUR/uro je 2x manj dela in težav kot s tisto, ki te plača 20 EUR na uro. Še boljša komunikacija in sodelovanje je nad 100 EUR/uro. Tako da če se le da, ne se poceni prodajat - za dobro vašega mentalnega zdravja.

> Drugače pa se strinjam s tabo, če zaposlim programerja dobi 50€ če je res expert. V firmi imamo zunanje in je tarifa 40€ na uro, tako da programer sigurno dobi manj.

Spet malo drugače, če si samo zunanji pogodbeni izvajalec imaš tipično še več infrastrukture okoli sebe. Naročnik ti zagotovi projektno vodenje, testiranje tvoje kode in tudi velik del komunikacije. V primeru, ko si freelancer je vse to na tebi - to se mora tudi odražati na ceni, če ne si delaš izgubo.

111111111111 ::

Gandalfar je izjavil:


Spet malo drugače, če si samo zunanji pogodbeni izvajalec imaš tipično še več infrastrukture okoli sebe. Naročnik ti zagotovi projektno vodenje, testiranje tvoje kode in tudi velik del komunikacije. V primeru, ko si freelancer je vse to na tebi - to se mora tudi odražati na ceni, če ne si delaš izgubo.


Saj zato sem pa napisal, da gre v tem primeru za zaposlitev in redno plačo. Pri Free si sam svoj gospodar in moraš tudi več zaslužit, da si kriješ stroške, ki jih pri zaposlitvi pač nimaš.

H` ::

Hvala vsem za odgovore. Predvsem Gandalfar je napisal pinnable post.

Za informacijo: sem upošteval omenjen post in razdelal fičre po paketkih. Pri tem sem postavil ceno 50e na uro in se dogovoril o obliki komunikacije, dolžine supporta in kako z dodatnimi fičrji. Posel dobljen.
so be it

111111111111 ::

BRAVO. Čestitam.

BigWhale ::

H` je izjavil:

Hvala vsem za odgovore. Predvsem Gandalfar je napisal pinnable post.

Za informacijo: sem upošteval omenjen post in razdelal fičre po paketkih. Pri tem sem postavil ceno 50e na uro in se dogovoril o obliki komunikacije, dolžine supporta in kako z dodatnimi fičrji. Posel dobljen.


Awesome. Now you better deliver! :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko se vrtijo cene izdelave WP strani?

Oddelek: Loža
152112 (1760) martincek1
»

Microsoftov Surface Studio se prodaja presenetljivo dobro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5619727 (16159) LuiIII
»

Ocena urne postavke (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7717254 (14170) Invictus
»

Urna postavka - outsourcing

Oddelek: Programiranje
205405 (4151) AndrejO
»

Cena izdelave spletne strani v Joomli

Oddelek: Izdelava spletišč
294999 (4039) Gandalfar

Več podobnih tem