» »

Življenski stroški

Življenski stroški

««
10 / 14
»»

gruntfürmich ::

pod razno je za 100€ daril :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pegasus ::

Na temo hrane ... voziček, ki ga vsak teden enkrat odpeljem iz štacune, je že več kot desetletje praktično enak. Takrat smo kupovali v merkatorjih in tuših in se nam je zdel ok. Ko so cene pred nekaj leti prišle do 150eur na voziček, smo rekli wtf in prešaltali na hofejre in lidle, kjer je bil isti voziček 60eur. Sedaj ugotavljam, da je isti voziček tudi pri hoferjih in lidlih že okrog 130 in da ne vem več, kje najti cenejšo alternativo. Bo treba kmetijo in lasten vrt ubost?

m0LN4r ::

Ampak placa tut ni vec 50.000 SIT
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Spajky ::

pegasus je izjavil:

... Ko so cene pred nekaj leti prišle do 150eur na voziček, smo rekli wtf ... Bo treba kmetijo in lasten vrt ubost?
Zgleda :)

Rablo vam je časa, da ste ugotovili, da vam oblastnikov statistiki Lažejo ... saj je vendar že leta deflacija, a ne /s Offf ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

jype ::

Spajky> Rablo vam je časa, da ste ugotovili, da vam oblastnikov statistiki Lažejo ... saj je vendar že leta deflacija, a ne /s Offf ...

Kdo pa pravi, da je deflacija?

maco-maco ::

Kaj?

gruntfürmich ::

m0LN4r je izjavil:

Ne varcujes?

seveda, 200 fixno na banki, ostalo kjer se le da
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

krneki0001 ::

pegasus je izjavil:

Na temo hrane ... voziček, ki ga vsak teden enkrat odpeljem iz štacune, je že več kot desetletje praktično enak. Takrat smo kupovali v merkatorjih in tuših in se nam je zdel ok. Ko so cene pred nekaj leti prišle do 150eur na voziček, smo rekli wtf in prešaltali na hofejre in lidle, kjer je bil isti voziček 60eur. Sedaj ugotavljam, da je isti voziček tudi pri hoferjih in lidlih že okrog 130 in da ne vem več, kje najti cenejšo alternativo. Bo treba kmetijo in lasten vrt ubost?


Bo treba pogeldat spet nazaj v merkator in spar. Boš presenečen nad cenami. Ni več takih razlik, kot so bile še leto dni nazaj.

m0LN4r ::

Ja spar je tut zacel ovazat robo iz madzarske (meso), poljske itd. Mercator pa iz hrvaske tudi.
Vedno manj je AT/DE robe.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

pegasus ::

m0LN4r je izjavil:

Ampak placa tut ni vec 50.000 SIT
Najvišjo plačo sem imel pred 13 leti še na napotnice. Sedaj imam praktično najnižjo plačo v svoji karieri.
Anyway, kar se štacun tiče, smo bili prijetno presenečeni nad hrvaškim konzumom in kauflandom. A nažalost nisem dovolj blizu meje, da bi se mi splačalo iti kupovati tja.

krneki0001 ::

Kateri trgovec v sloveniji pa ne uvaža madžarskega mesa?

Vsi ga, potem pa 3 do 4 preprodajalce vključijo in ker je preko zadnjega preprodajalca roba preprodana v sloveniji, dobi kr slovensko poreklo.

Sem se tudi z enim avstrijcem pogovarjal, pa je povedal, da imajo gor zakon, da meso ne sme biti več kot 6 mesecev v hladilnici. Če je dlje, ga morajo prodati v tujino. Kdo misliš da ga odkupuje? Slovenci. Je polno kamionov gor, ki hodijo po meso gor.

Pa za cunje ti iz prve roke povem da je enako. V avstriji je bila jakna 169 evrov (star zaloga in s popusti, ker je moralo it iz trgovine), ko sva jo za mojo kupovala (jakna jack wolfskin 100% goretex, spodaj termovelur). Pa je ženska rekla, naj se hitro odločiva, ker je slovenski kombi že prišel in so prišli po vse tiste jakne, ki so po tej ceni še ostale. Sva vzela jakno, ostalo pa je ženska odpeljala zadaj v skladišče. Čez par dni sva v gigasportu v BTC-ju videla novo kolekcijo jaken. Bile so točno te jakne, iz avstrijskega gigasporta, po ceni 369 evrov (torej vsaj 200 evrov marže na jakne, če ne še več, ker so jih kupili vsaj 50 komadov).

korenje3 ::

nebivedu, a to so te čveke iz ust do ust, kdo bo povedu bolj zanimivo zgodbo?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

krneki0001 ::

Ne, to sem v živo doživel glede jakne. Ti še jakno lahko poslikam, jo žena še kar nosi.
Pa še en primer ti lahko dam. V gigasportu v celovcu so imeli razprodajo merell gojzarjev. V temi o gojzarjih sem dal tudi slike gojzarjev in škatle s ceno, ki je bila 39 evrov. Pri nas so bili identični na razprodaji znižani iz 211 evrov na 179.


Glede mesa, ti je pa nekdo pred mano dal link, kako staro meso iz avstrijskih hladilnic postane sveže slovensko.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bond007 ()

anketar ::

men tud ni jasno kako lahko prodajajo puloverje od 40 pa navzgor (obični hoodiji). pa ni to nova roba, ampak isti modeli par let zapored

Okapi ::

Ker trgovina ni dobrodelna ustanova.

krneki0001 ::

Okapi je izjavil:

Ker trgovina ni dobrodelna ustanova.


Tudi mi nismo socialna, da bi nategune podpiral. Če vidiš slovenski kombi v trstu pri kitajcih kako kupuje ženske "stilske" majice po 1 evro, v sportini jih pa potem prodajajo po 75 evrov, folk jih pa kupuje.
Ma če so kupil 100 majic in zanje dali 90 evrov, ker je na maso še malo popusta, je dovolj da 2 prodajo in imajo vse stroške pokrite. Ostane jih še 98 za prodat.

iKst ::

Ker obstajajo ljudje, ki take stvari kupujejo. Kaj češ, saj trgovec nobenga ne sili, ljudje imamo možnost izbire.

Sportina je tudi podoben primer. Kavbojke ali čevlji, ki so se 3, 4 leta nazaj prodajali za 200, 250€ v Londonu na high streetu dobiš danes v sportini za 100€ več. Nič narobe s tem, če uspejo prepričat ljudi, da je izkušnja kupovanja stare robe v trgovini, kjer prodajalka niti telefona ne odloži, ko prideš not vredna 100€ več.

Tilen ::

anketar je izjavil:

men tud ni jasno kako lahko prodajajo puloverje od 40 pa navzgor (obični hoodiji). pa ni to nova roba, ampak isti modeli par let zapored


Hoodies za 3 dolarje, direktno od Kitajca. Imajo tudi take iz "kašmirja" za višjo ceno. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

korenje3 ::

krneki0001 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ker trgovina ni dobrodelna ustanova.


Tudi mi nismo socialna, da bi nategune podpiral. Če vidiš slovenski kombi v trstu pri kitajcih kako kupuje ženske "stilske" majice po 1 evro, v sportini jih pa potem prodajajo po 75 evrov, folk jih pa kupuje.
Ma če so kupil 100 majic in zanje dali 90 evrov, ker je na maso še malo popusta, je dovolj da 2 prodajo in imajo vse stroške pokrite. Ostane jih še 98 za prodat.


tko smo mi šli enkrat v trst. so prnesl vreče oblek, jih razstavili po hali. notri en kup cigančkov, ka nimajo denarja in iščejo poceni cunje. vedoč seveda da so kitajski ponaredki znanih znamk.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gruntfürmich ::

da je v slovenskih štacunah stara cota se lepo preveri na internetni strani. tam ne boš našel veliko robe ki se prodaja v sloveniji.

tko da ja, najprej na net preverit, potem v štacuno probat, potem pa če je cena ok kupit, če ne pa nazaj na net (če je roba majce dražja). navadna pocenska roba pa je itq neodvisna od države in mode in se sproti štanca v bangladešu... razen če je roba takšna ki ti res ustreza; kot hlače v empriumu, ki se tam valjajo že par let, ampak bi si jih še enkrat iste kupil vendar ni bilo moje številke...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

thramos ::

jype je izjavil:

t
Ni super, samo bistveno bolje kot če se izoliraš od njih. Prvič zato, ker je s starimi starši otroke veliko lažje naučiti, da obstajajo različni sistemi vrednot kot z varuškami, drugič pa zato, ker je družina s starimi starši veliko boljša socialna mreža za otroke, kot družina brez njih.

Seveda so tudi minusi, a če starši niso neracionalni (kar je itak čisto ločen problem in razlog, da sem zgoraj omenjal RKC oziroma zastarele vrednote, kjer se moramo pretvarjat, da so gola telesa in spolni odnosi nekaj slabega, pogovor o teh rečeh pa prepovedan), potem ni razloga, da bi bila selitev edina smotrna rešitev.

Seveda se nič slabše ne bi počutil v bloku samih skuliranih prebivalcev, ampak žal ne poznam nobenega takšnega kjerkoli na svetu.


Saj se ne izoliraš, ampak zgolj vzpostaviš primerno distanco. V eni hiši je to težko vzpostaviti - tudi jaz lahko rečem, da se nič slabše ne bi počutil v hiši samih skuliranih sostanovalcev urejenih razmer in odnosov, ampak žal ne poznam nobene takšne kjerkoli na svetu.

Blok, še posebej večji, je za to konec koncev dizajniran. Da o razgledu ne govorim :)

iKst je izjavil:

ampak jaz imam ločen vhod ...


Vem vem, saj sem napisal, vsi imate zadeve rešene super.

iKst je izjavil:

Ja, v hiši sobivaš s starši. V bloku bivaš z nekaj 100 neznanci.


V bloku niti približno ne "bivaš" tako kot "sobivaš" v hiši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Utk ::

V bloku niti približno ne "bivaš" tako kot "sobivaš" v hiši.

Res, v bloku je veliko hujše. V hiši smeš delat marsikaj kar v bloku enostavno ne smeš. Mama verjetno ne bo odprla teme na slo-techu, da ji sosedi zgoraj premikajo omare sred noči. Tudi če jih res.

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

V bloku niti približno ne "bivaš" tako kot "sobivaš" v hiši.

Res, v bloku je veliko hujše. V hiši smeš delat marsikaj kar v bloku enostavno ne smeš. Mama verjetno ne bo odprla teme na slo-techu, da ji sosedi zgoraj premikajo omare sred noči. Tudi če jih res.


To nima veze z blokom ali hišo ampak z osebki v bloku ali hiši. Če se počutiš kot da se cel svet vrti okoli tebe in da si alfa in omega kateri sme vse kadar hoče rabiš hišo. Mogoče še bolj psihiatra.

thramos ::

Utk je izjavil:

Res, v bloku je veliko hujše. V hiši smeš delat marsikaj kar v bloku enostavno ne smeš. Mama verjetno ne bo odprla teme na slo-techu, da ji sosedi zgoraj premikajo omare sred noči. Tudi če jih res.


V takšnih primerih so pač za udobje še bolj prikajšani tisti, katerih potomstvo se ni zmožno odseliti.

retrz ::

mislim da v to temo paše tale blog http://earlyretirementextreme.com/about
če ga boste prebrali boste našli kar nekaj zanimivega o "frugal life", katerega se tudi sam držim. Če se ne motim se je avtor tega bloga upokojil star nekaj čez 30, je doktor fizike in živi s partnerko v avtodomu. Uživa oziroma živi življenje na polno, pa ne v smislu da vozi ferrarije ampak.....

iKst ::

V eni hiši je to težko vzpostaviti


Čisto nič težje kot kjerkoli drugje. Očitno je tebi težko postaviti meje pa predvidevaš, da je pri vseh tako.

V bloku niti približno ne "bivaš" tako kot "sobivaš" v hiši.


Verjetnost, da boš na hodniku ali pred stavbo srečal soseda je veliko večja v bloku z 20 stanovanji kot v hiši z 2.

Pomoje ti malo mešaš sposobnost izolacije in željo po izolaciji. Nekateri očiono radi živimo blizu staršev. Ker se z njimi razumemo, ker si lahko vzajemno pomagamo, ker je dobro za otroke, ker so stroški takšnega življenja neprimerno nižji...

jype ::

codec> Uživa oziroma živi življenje na polno, pa ne v smislu da vozi ferrarije ampak.....

Prepričal se je, da je to tisto, kar hoče od življenja. S tem ni nič narobe, jaz uporabljam podobno finto.

thramos> V eni hiši je to težko vzpostaviti

Pa je res? K nama je tašča dolgo let lahko "prišla v copatih", pa je vseeno prišla manj kot enkrat na mesec. Samo prvi silvestrski večer po tem ko smo uredili mansardo sem moral prenašat teženje o tem, kako bomo skupaj nazdravili - po tistem pa nikoli več, ker sem jasno in vljudno razložil, da nisem človek tradicije, sovražim alkohol in sovražim kulturo praznovanja in pretvarjanja, da imamo karkoli skupnega, da bi se lahko skupaj zabavali. Ja, verjetno so se počutili malo neprijetno, ampak očitno so cenili iskrenost in to, da točno vedo, pri čem so, pa verjetno tudi to, da so si lahko na račun skupnega življenja privoščili višji standard.

invisuu ::

Še moje (živim sam):
Stanovanje - puf - 300€
Položnice - 200€ (+/- desetak)
Hrana - 200€

Ostalo pa pač kakor kdo. Eni masaže, drugi stene ližejo doma. Osebno še zagonim cca. 500€ na mesec, razliko do plače dam na stran. Petstotka gre za cigarete, pijače, fitnes, cote, tehniko (sem gre še največ keša, ker sem precej navdušen nad računalniki, tipkovnicami, itd.), avto,...

Osebno se s Tilenom strinjam, samo eni tega ne razumete pravilno. Kar vam hoče povedati, po moji interpretaciji vsaj, je da morda preživite z 0.6€ na obrok na dan, ampak da to ni kvalitetno življenje. Morda si nezavestno odrekate cel kup stvari in ste si naredili mentalno sliko, da je to kvalitetno življenje. Dejstvo je, da če moraš 3 mesece šparati ker si zaželiš novo mikrovalovno, živiš v odrekanju in pomanjkanju. Slovenija NI dobra država za živet, vsaj kar se tiče financ. Osrednja Slovenija še morda laufa, tule proti štajerskem koncu bi brez Avstrijske podpore pocrkali in naumili kako živeti od zraka. Ima pa Slovenija veliko drugih prednosti, prednosti zaradi katerih sem prav vesel, da lahko živim na tem območju.

Primerjave cen s tujino so čisto primerljive, mimogrede. Iz prve roke. Severni sosedi (AT, DE) imajo vse ceneje, razen najemnin (pa še te niso nujno bistveno višje!), plače so 1:2.

Aja, pa prosim nehajte kupovati stvari na pufe, obroke, itd. To je zelo hitro zelo, zelo drag špas. Kupuj s svojim kešom.

Izjema, kot je že bilo rečeno, je nakup nepremičnine zase (ne nujno kot investicija); sam sem si izračunal, da če dajem na stran poleg najemnine in po xy letih kupim stanovanje s kešom, so me najemnine plus izguba vrednosti keša stale več kot obresti. Je pa res, da so sedaj obresti res rekordno nizke, ker je keša preveč. Izjema še je nakup česarkoli, kar bo generiralo keš; dobre investicije, avto ki vam na tak ali drugačen način služi denar, itd.

Moje mnenje in moji zaključki. Morda komu pride prav tak tok misli, nikomur pa ne skušam vsiljevati tega.

LP

kixs ::

retrz je izjavil:

mislim da v to temo paše tale blog http://earlyretirementextreme.com/about
če ga boste prebrali boste našli kar nekaj zanimivega o "frugal life", katerega se tudi sam držim. Če se ne motim se je avtor tega bloga upokojil star nekaj čez 30, je doktor fizike in živi s partnerko v avtodomu. Uživa oziroma živi življenje na polno, pa ne v smislu da vozi ferrarije ampak.....


Takole pise v blogu:

Bought house in cash.


Verjetno ne misli avtodoma. Sicer pa ni edini, mislim na cash.

iKst ::

Kar vam hoče povedati, po moji interpretaciji vsaj, je da morda preživite z 0.6€ na obrok na dan, ampak da to ni kvalitetno življenje.


Seveda je. Kaj je nekvalitetnega v tem?

Aja, pa prosim nehajte kupovati stvari na pufe, obroke, itd. To je zelo hitro zelo, zelo drag špas. Kupuj s svojim kešom.


Kupovanje na kredit je nekaj najboljšega, kar lahko narediš, če si odgovoren in veš kaj delaš. Vedno je boljše zapravljati tuj denar kot svojega.

maco-maco ::

Glede staršev. To je bolj odvisno od odnosov, ne kilometrov. Seveda je v isti bajti lažje fizično najedat, težijo pa lahko tudi po telefonu. Mi je pa ena enkrat razlagala, kako je pri njih. Da mož sedi za mizo, na kateri sta kruh in nož. Pa jo pokliče, da mu odreže kos kruha. Ker če nje ni, mu to naredi mama.

Drugače smo pa itak ugotovili, da je ''kvalitetno življenje'' zelo odvisno od načina in prioritet.
Kaj?

thramos ::

iKst je izjavil:

Čisto nič težje kot kjerkoli drugje. Očitno je tebi težko postaviti meje pa predvidevaš, da je pri vseh tako.


Seveda je. Stanovanja v bloku so popolnoma ločene bivanjske enote, v hiši pa ponavadi ni tako.

iKst je izjavil:


Verjetnost, da boš na hodniku ali pred stavbo srečal soseda je veliko večja v bloku z 20 stanovanji kot v hiši z 2.

Pomoje ti malo mešaš sposobnost izolacije in željo po izolaciji. Nekateri očiono radi živimo blizu staršev. Ker se z njimi razumemo, ker si lahko vzajemno pomagamo, ker je dobro za otroke, ker so stroški takšnega življenja neprimerno nižji...


Srečati neznanca na hodniku niti približno ni isto kot "srečati" starša v hiši.

Da se imate super že vem. Everything is awesome.

jype ::

iKst> Seveda je. Kaj je nekvalitetnega v tem?

Da je edino kvalitetno življenje tisto, za katerega se je on odločil.

Vsekakor drži, da je stresnost življenja brez železnih rezerv bistveno višja. Ljudje, ki niso pripravljeni na izredne finančne dogodke, ob njih doživijo bistveno poslabšanje mentalnega zdravja. Pred letom ali dvema sem bral metaštudijo, ki je analizirala podatke in poskušala ovrednotit, kako je globalna finančna kriza videti skozi parametre, ki jih beleži klinična psihiatrija. Slika ni bila prijetna, a zdajle sem na poti in ne najdem.

invisuu ::

Glej, če potegneš iz A4 list dolgega posta ven en stavek in se obesiš nanj, lahko skaziš sporočilo do onemoglosti. To je tipično za Jype in Pithlit, recimo. Nisem se še odločil, če je to posledica pomanjkanja bralnega razumevanja ali načrtno derailanje, definitivno pa se mi ne zdi pošteno.

Tisti, ki zna vzeti kredit in z njim zaslužiti ne bere nasvetov v tej temi. Jemanje kredita za nov TV je pač absurd, ne glede na to kako zadevo obrneš.

thramos ::

jype je izjavil:

Pa je res? K nama je tašča dolgo let lahko "prišla v copatih", pa je vseeno prišla manj kot enkrat na mesec. Samo prvi silvestrski večer po tem ko smo uredili mansardo sem moral prenašat teženje o tem, kako bomo skupaj nazdravili - po tistem pa nikoli več, ker sem jasno in vljudno razložil, da nisem človek tradicije, sovražim alkohol in sovražim kulturo praznovanja in pretvarjanja, da imamo karkoli skupnega, da bi se lahko skupaj zabavali. Ja, verjetno so se počutili malo neprijetno, ampak očitno so cenili iskrenost in to, da točno vedo, pri čem so, pa verjetno tudi to, da so si lahko na račun skupnega življenja privoščili višji standard.


Saj vem, da je tudi pri tebi everything awesome.

Ampak že tvoj zadnji stavek jasno pokaže, da je bil višji standard dosežen za ceno prilagajanja.

jype ::

thramos> Ampak že tvoj zadnji stavek jasno pokaže, da je bil višji standard dosežen za ceno prilagajanja.

Absolutno. Če kdo verjame, da je brezkompromisno življenje nekaj, kar bi si morali želeti, potem je verjetno izjemno nesrečen.

To vesolje ni dovolj veliko za oba!

iKst ::

Seveda je. Stanovanja v bloku so popolnoma ločene bivanjske enote, v hiši pa ponavadi ni tako.


To so domneve. Stanovanje v hiši je lahko bolj ločeno ali manj ločeno. Je pa v vsakem primeru verjetno tako, da ustreza tistim, ki tam živijo.

Tisti, ki zna vzeti kredit in z njim zaslužiti ne bere nasvetov v tej temi. Jemanje kredita za nov TV je pač absurd, ne glede na to kako zadevo obrneš.


Ni absurd. Precej lažje daš od sebe 100€ na mesec kot 2000€ v enem kosu. Če je TV nekaj, kar bi rad imel pa te pri tem ustavlja pain enkratnega plačila, je kredit odlična rešitev. Pa tudi bolj varna, keš na rezervi je vedno boljši kot stvari, ki ne držijo vrednosti.

Ampak že tvoj zadnji stavek jasno pokaže, da je bil višji standard dosežen za ceno prilagajanja.


Povsod se je treba prilagajati. Tudi pri selitvi v svojo hišo je potrebnega ogromno prilagajanja in predvsem odrekanja. Meni relaxed in finančno bolj varen lifestyle definitivno odtehta občasno nesoglasje s sosedi.

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Jerry000 je izjavil:


Ja, sam so pa verjetno druge stvari tam dražje al ne? Imajo tudi višji standard ali ne? Razlika je, tukaj nekdo živi z 600€ in komaj preživi, gre v tujino in dobi 1600€ in tudi komaj preživi (višji standard, dražje stvari,...).
Informativno samo, ker še nisem delal v tujini, samo razmišljam tako :)

Osnovne stvari niso dražje. To je samo nabijanje neukega folka in butastih novinarjev.

Belgija -> Carefour res dražji, ampak izbira kvalitetne in sveže hrane velika. Drugače imaš Lidl, Hofer.

Nemčija -> Hrana cenejša

Luksuzne storitve so bile včasih dražje v tujini. Danes lahko tudi v tujini v restavracijah ješ za popolnoma isto ceno kot pri nas. Tudi zvečer. Celo v centru Londona, kjer sem dal za večerjo 20 funtov v indijski restavraciji. In sem si privoščil.

Slabo razmišljaš. Suma sumarum dela in življenja v tujini je, da ti za isto delo in enako življenje kot tukaj, ostane konec meseca na računu višja cifra.



Storitve so v veliki večini še VEDNO dražje v tujini kot v Sloveniji, sploh poznam primer, kot računalniški serviser, v Grazu je namestitev Windows + driverjev (in nič drugega) 60-70€ v Grazu, v MBju ali okolici pa okrog 40€..... če to ni razlika. Spomnim se ko sta celo dva Ljubljančana pri meni dala naložit Winse ker je v prestolnici predrago mi pa smo imeli tako ugodne cene.

Torej ne zavajat prosim.

V Sloveniji so največji problem ti. fiksni stroški, tu predvsem govorim o omrežninah pri elektriki (to je absolutno katastrofalno preveč) pa vodovodu itd. pa niti ne bi nič rekel, če bi zaradi tega imeli vrhunsko obnovo vseh omrežij, ampak delajo nene nič, razen redkih vzdrževanj, kasira pa se bolano od države.

Drugi del so popolnoma nerealne višine najemnin, enostavno ne more bit minimalc 602€, najemnine pa od 200€ naprej, oz. 1/3 minimalca, in to brez stroškov. Če dodaš avto + zavarovanje si že na 50-60% minimalca samo za fiksna 2 stroška. BREZ položnic.

Utk ::

To nima veze z blokom ali hišo ampak z osebki v bloku ali hiši. Če se počutiš kot da se cel svet vrti okoli tebe in da si alfa in omega kateri sme vse kadar hoče rabiš hišo. Mogoče še bolj psihiatra.

Da, v/na svoji nepremičnini si rad domišljam, da lahko delam (skoraj) vse kar hočem. To je ena od glavnih koristi tega, da si lastnik. "Reveži" v stanovanju ali najemu tega seveda ne razumete.

matobeli ::

Utk je izjavil:

To nima veze z blokom ali hišo ampak z osebki v bloku ali hiši. Če se počutiš kot da se cel svet vrti okoli tebe in da si alfa in omega kateri sme vse kadar hoče rabiš hišo. Mogoče še bolj psihiatra.

Da, v/na svoji nepremičnini si rad domišljam, da lahko delam (skoraj) vse kar hočem. To je ena od glavnih koristi tega, da si lastnik. "Reveži" v stanovanju ali najemu tega seveda ne razumete.


Škoda ker nisi ti lastnik ampak tvoj foter/mat (ponavadi je tako). Ni čudno da je toliko težav samo zaradi obsedenosti z lastništvom in nadzorom, potem je pa težko živeti doma.

Pa še vsako bajto se da predelat z novim vhodom in steno ali dvemi in postane 2 stanovanjska, z dvemi ločenimi vhodi, če se to naredi "popoldne" tudi cena ni astronomska.

Se je pa treba zmenit prej, ne nekaj mutibarit, če potomci mutibarijo je jasno da želijo starši kontrolirat življenja njihovih potomcev, saj še niso sposobni samostojnosti.

Po drugi strani pa tud stanovanje ni slabo, delaš lahko praktično vse v okviru svojih sten (ker si kupil samo te kvadrate in kar vsega), je pa ponavadi lažje ukrotiti starše kot pa starejšo sosedo kater smisel življenja je teženje drugim, ali pa spodnje stanovanje kjer se stalno prepirajo...

m0LN4r ::

Glede cot, je to ze zelo staro, se ena generacija nad mano ve za tole in se vedno za vecje nakupe pelje v Seiersberg iz tega razloga.
Odkar se spomnim, smo vedno sli v vecji nakup z teto tja, ker je bilo ceneje in bolje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Mato989 ::

Prednost bloka je definitivno v tem, da ko prideš domov s šihta, običajno ne rabiš it še nekaj ur delat okrog da porihtaš okolico, ki ne more čakat glih en mesec.... pač overall manj dela = več prostega časa, jaz si pač ne znam predstavljat da bi prišel z 8 urnega šihta, vzel flaksarco v roke in šel še 2 uri kosit, potem okopat vrt ali zalit, pol pa ob 19:00-20:00 pod tuš, pol pa še mi za filma pogledat več ne bi blo :)

matobeli ::

Povprečna trata se pokosi v cca pol ure, če si zverziran lahko tudi prej. Če je pa žena smotana in imaš neravnine, polno ene šare (okrasne) ki samo napoto dela se pa lahko malo raztegne vse skupaj. To velja za normalno kosilnico in ne nekaj kar nosiš na hrbtu.

Zelenjavni vrt je pa opcijski, hobi se temu reče.

V bloku v resnici pogrešam samo roštilj na terasi (to da grem lahko v copatih tja). Pa še to samo pozimi, poleti imamo lepo zelenico z klopjo in mizo zraven bloka in se brez problema kaj speče.

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

Povprečna trata se pokosi v cca pol ure, če si zverziran lahko tudi prej. Če je pa žena smotana in imaš neravnine, polno ene šare (okrasne) ki samo napoto dela se pa lahko malo raztegne vse skupaj. To velja za normalno kosilnico in ne nekaj kar nosiš na hrbtu.

Zelenjavni vrt je pa opcijski, hobi se temu reče.

V bloku v resnici pogrešam samo roštilj na terasi (to da grem lahko v copatih tja). Pa še to samo pozimi, poleti imamo lepo zelenico z klopjo in mizo zraven bloka in se brez problema kaj speče.


Nimamo vsi bajt/vikendov na ravnicah... eni majo bajte tudi v halozah, ali pa kje na pohorju ipd. kjer ne morš glih s samohodko delat, ampak rabiš lepo flaksarco že naš vikend ki ni v nobeneh hribovju ampak samo na pobočju rabim 2 uri da s flaksarco rešim.

Čas 6-14 šihtov je mimo da bi si jaz potem lahko še omislil vikend ali bajto in delal doma kot "živina" kaj šele polje. Če delam 8 ur ali celo 10, želim ko pridem domov kvečjemu posesat pa pobrisat prah skuhat kosilo in potem cel dan delat kar želim oz. počivat.

m0LN4r ::

PS:
Jaz pa nisem doma, pa ne vec v bloku in centru mesta. Hah.
Dvonadstropna kvalitetno obnovljena hisa. Mi2 sva spodaj z teraso, sosedi pa zgoraj z balkonom.

Zvocna izolacija je tko dobra, da sva z sosedom sprobala kako dalec lahko vsak zvocnike navije in sva bila prijetno presenecena.
Niti sesalca se ne slisi prek zvecer.

Doma pa zivita dedek, babica, sestra, oce, mama. Vse sobe zasedene, ni prostora za dihat. Hisa je stara se iz 1900 in se je vec ne splaca predelat in tudi ne gre.
No nekaj malega je bilo, bivse stale so sedaj kurilnica/delavnica. To je pa tudi vse.

Cena ? 580EUR. Se mi v primerjavi z blokom v LJ res ne zdi veliko. Pa se verjetno garaze tudi nebo zastonj polek in lastne terase.

matobeli je izjavil:

Povprečna trata se pokosi v cca pol ure, če si zverziran lahko tudi prej. Če je pa žena smotana in imaš neravnine, polno ene šare (okrasne) ki samo napoto dela se pa lahko malo raztegne vse skupaj. To velja za normalno kosilnico in ne nekaj kar nosiš na hrbtu.

Zelenjavni vrt je pa opcijski, hobi se temu reče.

V bloku v resnici pogrešam samo roštilj na terasi (to da grem lahko v copatih tja). Pa še to samo pozimi, poleti imamo lepo zelenico z klopjo in mizo zraven bloka in se brez problema kaj speče.

Vrt je prinas obvezen zaradi pritiska staresine, zaradi susnega podnebja je zalivanje vsakodnevna praksa.
Dvorisce pa tudi ni tako malo, da ga uredis v pol ure.

V zameno, da si doma, se potihoma sklepajo kompromisi. Hraniti zivali, obdelati njive, pokosit sadovnjak, urejat vinograd in do zime navoziti drva.
Po 8 urnem delavniku in 1 ure voznje, to pomeni v praksi se vsaj 2-3 ure drkanja dnevno. Ponavadi gredo tudi celi vikendi v luft.
V kolikor se ti "potihoma" sklenjeni kompromisi ne drzijo se zacnejo ljudje grdo gledat in pritiski rastejo iz obeh smeri.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Okapi ::

invisuu je izjavil:

Jemanje kredita za nov TV je pač absurd, ne glede na to kako zadevo obrneš.
Ljudje smo polni človeških slabosti in marsikdo nima dovolj trdne volje za načrtno varčevanje. Če vzameš kredit (četudi za televizor), te v varčevanje prisili banka. Televizor te bo prišel nekaj dražje (pa trgovine ponujajo zelo ugodne kredite), ampak na koncu boš imel televizor, kar je bolje, kot če bi tisti denar sproti zapravil za pijačo, recimo (ali za mangote in papaje namesto jabolk in hrušk).

Utk ::

Sej nazadnje gre zmeraj za P/P rating...če je nekomu več vredno to, da lahko na slo-techu blebata, da on pa ni mamin sinček, kot to da živiš v boljši hiši (dokler je obnova smiselna, je to nujno res), kot si jo bi lahko sam privoščil, potem je to čisto v redu. Ker tudi to, da se ti lul*ek malo poveča na ta račun, je nekaj vredno. Meni ne veliko, ampak nekaj nekomu pa je, zgleda.

Pithlit ::

Mato989 je izjavil:

Prednost bloka je definitivno v tem, da ko prideš domov s šihta, običajno ne rabiš it še nekaj ur delat okrog da porihtaš okolico, ki ne more čakat glih en mesec....

Jebiga, vseh sort smo. Ni vsak za bajto met, tko kot ni vsak za v blok. Pluse in minuse maš povsod. Maš recimo folk ki si sploh ne predstavlja kako lahko nekdo drug živi v bajti kjer je najbljižji sosed manj kot 10km oddaljen.
Life is as complicated as we make it...

Mato989 ::

Pithlit je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Prednost bloka je definitivno v tem, da ko prideš domov s šihta, običajno ne rabiš it še nekaj ur delat okrog da porihtaš okolico, ki ne more čakat glih en mesec....

Jebiga, vseh sort smo. Ni vsak za bajto met, tko kot ni vsak za v blok. Pluse in minuse maš povsod. Maš recimo folk ki si sploh ne predstavlja kako lahko nekdo drug živi v bajti kjer je najbljižji sosed manj kot 10km oddaljen.


Seveda jih imaš, ampak še vedno, overall, v veliki večini primerov je dela ob življenju v hiši OGROMNO več od dela v bloku, pa obrneš gor ali dol. Zdaj komurkoli je to vreden trade off, naj bo tako, samo najboljši so pa tisti ki živijo v bajtah in potem meni mečejo pod nos kako oni delajo še dodatno itd. kot da sem jim jaz ukazal da morajo biti tam.
««
10 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43275540 (61339) damirj79
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621909 (16757) BorutO
»

Iti na "svoje" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13326579 (23488) bender rodri

Več podobnih tem