» »

Življenski stroški

Življenski stroški

««
5 / 14
»»

Magic1 ::

KraitPay je izjavil:

Kake bedarije, delodajalec dodatno prejme še nadomestilo za prehrano in prevoz.

Ne reče se brezveze nadomestilo . Malica in prevoz se ti ne moreta in ne smeta šteti v osnovo. Tisti butli, ki pa mislite da je malica in prevoz plača, pa živite v veliki zmoti!.

To je le pri nas, kjer nakaterim ustreza, da se nekaj neobdavčenega dodatka lahko zasluži. Zelo fajn za izkoriščat...na račun drugih.
Magic

PandaFlow2 ::

Plačo pri nas bi morali povišat... in hkrati ukinit regres za malico pa prevoz (delodajalci bi bli približno na istem).


Bi bilo preveč enostavno, ne smemo imeti preveč enostavnega sistema, ker potem ne bo dovolj dela za birokrate.

Pithlit ::

KraitPay je izjavil:

Malica in prevoz se ti ne moreta in ne smeta šteti v osnovo.

Saj se ne... ampak nekateri tole (pa razne druge dodadtke... recimo otroške) kar ne štejejo med prihodke ampak se kar lepo pohvalijo kolk na izi se da z minimalno plačo preživet.

Pol začneš pa malo računat, pogruntaš da nekaj ne štima... in ti priznajo da s temi dodatki dobijo zraven plače še nekih 500EUR/mesec. Ja... ni problem pol z minimalcem skoz pridet ko imaš pa efektivnega prihodka čez jurja.

*edit* hkrati pa taisti jamrajo kolk imajo v italiji višje plače (pozabijo pa da je treba od italijanskega neto odbit še najmanj prevoz pa malico). In si pol (z minimalcem) nekje blizu.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

nevone ::

Plača je znesek denarja, ki ga delodajalec plača delavcu za opravljeno (navadno) mesečno delo. Plače ureja zakon, pomembna pa je tudi konvencija MOD št. 131 o minimalnih dohodkih. Strošek plače za delodajalca predstavlja bruto ali kosmata plača, vendar od nje delavcu samodejno odtegnejo del plače za določene davke in prispevke, tako da mu ostane neto plača.V Sloveniji v tako dobljeno neto plačo niso všteti stroški prevoza na delo, dnevnice in nadomestilo za prehrano, ki jih delavec prejme še dodatno, torej poleg neto plače.


Pol nej mi pa celo plačo izplačajo kot malico. Da bom pol lahko jamrala, da plače sploh nimam.

So kar razlagaš je semantika. Zelo priročna za še večje kompliciranje, kot ga že imamo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

In dokler je tako je prav da je tudi minimalna placa. Ker drugace bi nekdo dobival 300 place, umret ga ne bi smeli pustit, dobil bi vse sunvencionirano, doklade,itd., in nazadnje bi bil na tistem kot tist, ki ga firma placuje dvakrat vec, to bi pa pomenilo da dobra firma financira svojo slabso konkurenco. No sej niti danes nismo dalec od tega.

Aston_11 ::

Tilen je izjavil:

Jaz mislim, da oseba, ki nima nobenega kredita, ne plačuje najemine in je samska, pod 1200 EUR na mesec ne more normalno preživeti. Z odrekanjem in hudimi kompromisi že mogoče, drugače težko.
Kaj ti pol ostane? Elektrika, voda, hrana. 300 na mesec rabiš, ostalo ostane.

estons ::

Kaj ti pol ostane? Elektrika, voda, hrana. 300 na mesec rabiš, ostalo ostane.


Elektrika, ogrevanje (ker se ne moreš popolnoma odklopit, če si v večstanovanjski stavbi), stroški upravitelja (ditto), stanovanjski sklad, plin, voda. Hrana.

To je seveda ob predpostavki, da živiš brez telefona in interneta (oz. hodiš v knjižnico vleči zastonj internet, torej prištej članarino za knjižnico, razen, če imaš potrdilo od Zavoda za zaposlovanje), da povsod greš peš ali z biciklom (za katerega nikoli ne plačuješ nobenega vzdrževanja ali rezervnih delov), da ne kupiš nobenih oblačil ali čevljev (hodiš na Karitas?), tuširaš se in oblačila pereš samo z vodo, itd.

Se mi zdi, da bi veliko ljudi tukaj profitiralo od rednega spremljanja svojih stroškov, ker vidim, da takole "na uč" večinoma pozabljajo na razne kategorije stroškov, za katere sicer misliš, da niso potrebni, ampak na koncu ugotoviš, da ti ne uidejo.

iKst ::

thramos je izjavil:

iKst je izjavil:

Jaz sem na hitro našel tole:

http://www.primorske.si/Novice/Slovenij...


Ni problema, jaz pa bolj verjamem g. Sendiju in njegovim z viri podprtimi članki, kot Primorskim novicam.

Kar se nekako sklada tudi z dejstvom, da smo bolj revni kot tisti, s katerimi primerjava.


Se strinjam, malo bolj kredibilno. Samo nekaj mi vseeno ni jasno. Na 6. strani je tabela, kjer so za Slovenijo podani podatki:

Povprečna uporabna površina stanovanja (m2): 79,6
Povprečno število oseb v gospodinjstvu: 2,5
Povprečna uporabna površina na osebo (m2): 27,4

Kako točno dobiš ven teh 27,4 m2?

thramos ::

Tako da deliš uporabno površino stanovanja s povprečnim številom oseb v stanovanju in ne številom oseb v gospodinjstvu.

Za preostale razlage se obrni na g. Sendija.

Pithlit ::

thramos je izjavil:

Tako da deliš uporabno površino stanovanja s povprečnim številom oseb v stanovanju in ne številom oseb v gospodinjstvu.

Razlika je pa...?
Life is as complicated as we make it...

thramos ::

Med stanovanjem in gospodinjstvom? :))

Machete ::

KraitPay je izjavil:

Kake bedarije, delodajalec dodatno prejme še nadomestilo za prehrano in prevoz.

Ne reče se brezveze nadomestilo . Malica in prevoz se ti ne moreta in ne smeta šteti v osnovo. Tisti butli, ki pa mislite da je malica in prevoz plača, pa živite v veliki zmoti!.


Res ni osnova, ampak ker imamo tako razdrobljeno. A to delodajalec potegne iz riti, da se ne šteje 'kot plača'.
Pojdi to trobit v USA ali kako drugo državo, kjer te bodo samo debelo gledali, ko boš stokal, da bi rad povrnjene stroške prevoza in sendviča. Ne rečem, da ta denar ni upravičen, ampak pri nas je bolj kot socialni korektiv, ker so plače v osnovi nizke.

To lahko pa malo bolj razložiš: kako in kje delodajalec prejme nadomestilo za prehrano in prevoz. Sama ušesa so me in verjetno še koga.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

nevone ::

To lahko pa malo bolj razložiš: kako in kje delodajalec prejme nadomestilo za prehrano in prevoz. Sama ušesa so me in verjetno še koga.


Iz davkov. Samo ne vsi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jukoz ::

nevone je izjavil:

To lahko pa malo bolj razložiš: kako in kje delodajalec prejme nadomestilo za prehrano in prevoz. Sama ušesa so me in verjetno še koga.


Iz davkov. Samo ne vsi.

o+ nevone


??Kakih davkov?? Kdo pa to dobi?? Jaz se takoj javim!

fosil ::

iKst je izjavil:

thramos je izjavil:

iKst je izjavil:

Jaz sem na hitro našel tole:

http://www.primorske.si/Novice/Slovenij...


Ni problema, jaz pa bolj verjamem g. Sendiju in njegovim z viri podprtimi članki, kot Primorskim novicam.

Kar se nekako sklada tudi z dejstvom, da smo bolj revni kot tisti, s katerimi primerjava.


Se strinjam, malo bolj kredibilno. Samo nekaj mi vseeno ni jasno. Na 6. strani je tabela, kjer so za Slovenijo podani podatki:

Povprečna uporabna površina stanovanja (m2): 79,6
Povprečno število oseb v gospodinjstvu: 2,5
Povprečna uporabna površina na osebo (m2): 27,4

Kako točno dobiš ven teh 27,4 m2?

Gledat moraš podatek število oseb v stanovanju in ne v gospodinjstvu.
Čeprav se še vedno ne izide.
Je pa treba ob tem podatkih omenit da se tukaj ne gleda samo stanovanja, ampak tudi hiše.
Torej tudi hiša se šteje kot stanovanje.
Tako je!

nevone ::

??Kakih davkov?? Kdo pa to dobi?? Jaz se takoj javim!


Kot da ne obstaja pomoč države tudi podjetjem. Samo možno, da smo ta trenutek že preveč pomagali, pa je zmanjkalo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

dragana ::

Pithlit je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Malica in prevoz se ti ne moreta in ne smeta šteti v osnovo.

Saj se ne... ampak nekateri tole (pa razne druge dodadtke... recimo otroške) kar ne štejejo med prihodke ampak se kar lepo pohvalijo kolk na izi se da z minimalno plačo preživet.

Pol začneš pa malo računat, pogruntaš da nekaj ne štima... in ti priznajo da s temi dodatki dobijo zraven plače še nekih 500EUR/mesec. Ja... ni problem pol z minimalcem skoz pridet ko imaš pa efektivnega prihodka čez jurja.

*edit* hkrati pa taisti jamrajo kolk imajo v italiji višje plače (pozabijo pa da je treba od italijanskega neto odbit še najmanj prevoz pa malico). In si pol (z minimalcem) nekje blizu.


Ni treba pljuvat vse povprek. Nisem rekel, da malica in prevoz ter otroški dodatki ne štejejo v prihodke. To pač ni plača. Moja plača je nižja od povprečne za približno 300€ bruto (povprečna bruto plača december 2015 je bila 1.594,93, moja pa 1.282) . Žena ne kljub višji izhodiščni plači ne zasluži nič več, ker dela le 6ur na dan, da je kdo od staršev sploh kaj s tamalimi (sreča, da si to lahko privoščimo, kjub temu, da nekateri pravijo, da smo reveži).

Z veseljem bi hodil peš v službo in ne dobil prevoznih stroškov, pa še enega avta bi se lahko odkrižal. Tako bi mi ostalo znatno več. Zraven pa bi mi ostale še 3,5 ure, ki bi jih lahko bolj koristno porabil.

Malice dobim 3,52€ na dan, kar je precej na spodnjem delu lestvice za malico. Najvišji znesek je tam okrog 6€. Dodatek za malico bi morali dobivati vsi zaposleni. V hišni menzi je malica 4€. Od malice ostane, ker doma kuhamo bolje kot v menzi - menza ni ravno med najslabšimi.

Otroški dodatek ni plača. Dobijo ga vsi, ki oddajo vlogo in ne presegajo cenzusa. Z veseljem bi imel toliko plače, da mi nebi pripadal otroški dodatek.

Olajšavo za vzdrževane člane tudi dobijo vsi, ki so do tega upravičeni. Če imaš otroke, potem jo lahko koristiš tudi ti. To ni plača (oz. je plača, ker ti manj vzamejo za dohodnino). Če misliš, da se zaradi tega splača imeti otroke, potem kar veselo na delo.

Okrog sebe opažam, da ljudje, ki imajo višje prihodke kot so moji, precej težje pridejo čez mesec. Poznam tudi take, ki so zmeraj na limitu, pa se ne potrudijo, da bi prišli v pozitivno poslovanje, kljub temu, da jih samo obresti za limit stanejo po 40€ mesečno.

Drugo nasprotje sta moja starša imata precej manjše pokojnine, kot je moja plača, pa oče pravi, da tako na izi ni živel še nikoli (od kar je nehal pit in kadit ne ve kam z denarjem). Komu zdaj verjet? Kdo je večji revež? Tisti, ki je zadovoljen s tem kar ima in mu še ostaja, ali tisti, ki sicer zasluži več, vendar živi preko svojih zmožnosti in je stalno v minusu, ter se smili sam sebi, ker zasluži premalo, da bi zadostil vsem svojim apatitom - tudi če bi več zaslužil, bi še vedno bilo premalo. Človeška požrešnost nima meja. A za to smo se borili?

m0LN4r ::

Dokler se tistemu izza pisalne mize, ki prelaga liste iz enga kupa na drugega pa klika dnevo tistih 20 gumbov na ekranu z 1200+neto ne bo niti priblizno sanjalo,
kako je tisti vecini v industriji na dezu, mrazu, presvican in lacen z _do_ 600EUR neto bom prebiral take budalastine.

Tipicni primer iz vsakdanjika:
Druzina A v svojih hisi, zgradili starsi v yugi:
2 stara avta zamenjala 2 nova, razmisljajo o tretjem avtu za otroka....
2 otroka, starsa v JU (z dopusti, popusti, ugodnosti, da nebom nasteval);
mesecni dohodek na druzinskega clana 500-600EUR neto.
- otroci dobro situirani, ne cutijo manjko denarja, ati/mami marsikaj privoscita in zrihtata a.k.a studenstko delo pri stricu.
Tile jejo bio meso

Druzina B v bloku z vsaj 400EUR najemnine:
en ali dve 10 let stari kripi
2 otroka, stars na minimalsu, drug 250EUR socialne, otroka skupaj 180EUR stipendije
- socialni pritisk iz vseh strani, najbolj pa na otroke v soli in vsakdanjem zivljenju, ko pac ne gres na izlet, ker pac ne gre.
- ati mami nic ne moreta "zrihtat"
mesecni dohodek na druzinskega clana minus najem ?
Tile jejo hrenovke
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nevone ::

Plačo pri nas bi morali povišat... in hkrati ukinit regres za malico pa prevoz (delodajalci bi bli približno na istem).


Če naredimo to, moramo znižat davek na plačo. Ker sedaj se to neki manipulira, da ni davka.

Razen, če je res vse kar rabimo, višji davki.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Invictus ::

Rabimo višjo dodano vrednost v podjetjih. Šele potem lahko daš višje plače in podjetje plača višje davke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jukoz ::

nevone je izjavil:

??Kakih davkov?? Kdo pa to dobi?? Jaz se takoj javim!


Kot da ne obstaja pomoč države tudi podjetjem. Samo možno, da smo ta trenutek že preveč pomagali, pa je zmanjkalo.

o+ nevone


Sori samo tole je pa res butasta izjava. Kaj, a ti misliš da država tala pomooč tko kot otroške dodatk - če ma podjetje zaposlenega pa država primakne vsak mesec za malico in prevoz??

Svetujem da odpreš podjetje in zaprosiš za pomoč državo. Lahko tudi S.P., rezultat bo isti - nobene pomoči

Er333 ::

Invictus je izjavil:


AEdino, kar ima zahod in Slovenija nima, je segregacija sosesk. Na zahodu zaradi kritične mase ljudi preprosto obstajajo soseske, ki nudijo boljše nepremičnine in ostalo infrastrukturo. Kar seveda tudi plačaš. Tega v Sloveniji ni.

Tudi to smo začeli gradit. Preveri na netu Vurnikov trg v Radovljici.

Machete ::

m0LN4r je izjavil:

Dokler se tistemu izza pisalne mize, ki prelaga liste iz enga kupa na drugega pa klika dnevo tistih 20 gumbov na ekranu z 1200+neto ne bo niti priblizno sanjalo,
kako je tisti vecini v industriji na dezu, mrazu, presvican in lacen z _do_ 600EUR neto bom prebiral take budalastine.

Tipicni primer iz vsakdanjika:
Druzina A v svojih hisi, zgradili starsi v yugi:
2 stara avta zamenjala 2 nova, razmisljajo o tretjem avtu za otroka....
2 otroka, starsa v JU (z dopusti, popusti, ugodnosti, da nebom nasteval);
mesecni dohodek na druzinskega clana 500-600EUR neto.
- otroci dobro situirani, ne cutijo manjko denarja, ati/mami marsikaj privoscita in zrihtata a.k.a studenstko delo pri stricu.
Tile jejo bio meso

Druzina B v bloku z vsaj 400EUR najemnine:
en ali dve 10 let stari kripi
2 otroka, stars na minimalsu, drug 250EUR socialne, otroka skupaj 180EUR stipendije
- socialni pritisk iz vseh strani, najbolj pa na otroke v soli in vsakdanjem zivljenju, ko pac ne gres na izlet, ker pac ne gre.
- ati mami nic ne moreta "zrihtat"
mesecni dohodek na druzinskega clana minus najem ?
Tile jejo hrenovke


Hrenovke niso poceni.

*aja.. pa ko smo pri plačah. Slovenske plače za ca 6 urni delovnik niti niso tako slabe. Pol ure malice (raje 5min več), parkrat kofi in čik pavzica, pa še malo raztegovanja hrbta in čvek čvak s sodelovcem pa smo na 5-6 efektivnih ur na dan :] Ne rečem, da je povsod tako. V proizvodnji velikokje zgolj pol ure malice striktno, javna uprava vsi odmori x2, pa smo na povprečju ..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Miha 333 ::

Pithlit je izjavil:


Plačo pri nas bi morali povišat... in hkrati ukinit regres za malico pa prevoz (delodajalci bi bli približno na istem).

To pa ne bo držalo, delodajalci nikakor ne bi bili na istem, saj sta sedaj nadomestili za prevoz in prehrano neobdavčeni (ne vštevata se v bruto plačo - nanju se ne plačuje niti dohodnina niti prispevki za pokojninsko / zdravstveno). Res je to neke vrste socialni korektiv.

Kar pa na žalost pomeni tudi, da se ne vštevata v osnovo za pokojnino, niti pri izračunu prejemanja nadomestila za brezposelnost. Tako da kljub lepi "neto" plači bo potem razočaranje, ko bo pokojnina 60 % neto plače brez prevoza in prehrane. To pomeni ob 1000 EUR sedanje neto plače skupaj s prevozom in prehrano, pa da je recimo od tega nadomestilo za prevoz 200 in prehrano 100, pokojnino 400 EUR.

St235 ::

nevone je izjavil:

To lahko pa malo bolj razložiš: kako in kje delodajalec prejme nadomestilo za prehrano in prevoz. Sama ušesa so me in verjetno še koga.


Iz davkov. Samo ne vsi.

o+ nevone


Daj prosim kakšen vir za tale idiotizem, da država plačuje delodajalcem potne stroške in malice zaposlenih.

iKst ::

fosil je izjavil:

iKst je izjavil:

thramos je izjavil:

iKst je izjavil:

Jaz sem na hitro našel tole:

http://www.primorske.si/Novice/Slovenij...


Ni problema, jaz pa bolj verjamem g. Sendiju in njegovim z viri podprtimi članki, kot Primorskim novicam.

Kar se nekako sklada tudi z dejstvom, da smo bolj revni kot tisti, s katerimi primerjava.


Se strinjam, malo bolj kredibilno. Samo nekaj mi vseeno ni jasno. Na 6. strani je tabela, kjer so za Slovenijo podani podatki:

Povprečna uporabna površina stanovanja (m2): 79,6
Povprečno število oseb v gospodinjstvu: 2,5
Povprečna uporabna površina na osebo (m2): 27,4

Kako točno dobiš ven teh 27,4 m2?

Gledat moraš podatek število oseb v stanovanju in ne v gospodinjstvu.
Čeprav se še vedno ne izide.
Je pa treba ob tem podatkih omenit da se tukaj ne gleda samo stanovanja, ampak tudi hiše.
Torej tudi hiša se šteje kot stanovanje.


No, saj to gledam. V nobenem primeru se ne izide pri nobeni državi.

Zdaj pa ne vem, ali je uporabljena čudna matematika, ali pa navajanje virov vseeno ni dovolj za kredibilnost. Še vedno obstaja tudi opcija, da jaz ne razumem dobro tabele, priznam, da nisem podrobno prebral celega dokumenta.

Tilen ::

Sem takoj za to, da se neto prevozni stroški in malica ekvivalentno vključijo v bruto osnovo. Primerno višji, če s tem vstopimo v višji dohodninski razred. Pa da vidimo, kako bodo potem delodajalci veseli. Takrat se bomo lahko tudi mi pohvalili, da ne prejemamo nič nadomestila za malico in prevoz. Trenutni sistem gre na roko delodajalcem, ki tega nadomestila ne želijo vključiti v bruto osnovo, ker bi bilo to za njih dražje. Višja osnova namreč pomeni več dodatka na delovno dobo, uspešnost in podobne količnike ter seveda višje prispevke.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

nevone ::

Daj prosim kakšen vir za tale idiotizem, da država plačuje delodajalcem potne stroške in malice zaposlenih.


Vire kar sam išči. Seveda kot pravni strokovnjak se boš zdaj nategoval z mano, da to ni res in se boš spet obešal na semantiko. Ampak, če delodajalec dobi subvecijo v pimeru, da recimo zaposli delavca, potem gre ta denar tudi za malico.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

kixs ::

nevone je izjavil:

Daj prosim kakšen vir za tale idiotizem, da država plačuje delodajalcem potne stroške in malice zaposlenih.


Vire kar sam išči. Seveda kot pravni strokovnjak se boš zdaj nategoval z mano, da to ni res in se boš spet obešal na semantiko. Ampak, če delodajalec dobi subvecijo v pimeru, da recimo zaposli delavca, potem gre ta denar tudi za malico.

o+ nevone


OK. To je precej velika izjema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

nevone ::

Sem takoj za to, da se neto prevozni stroški in malica ekvivalentno vključijo v bruto osnovo. Primerno višji, če s tem vstopimo v višji dohodninski razred. Pa da vidimo, kako bodo potem delodajalci veseli.


Ta komplikacija je odveč. Za katere stvari bo delavec porabil denar ni stvar niti delodajalca niti države.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

m0LN4r ::

Najina zgodba:
Maribor stanovanje garsonjera 40m2 spajza v bloku ob najprometnejsi dvopasovnici brez sonca, 500EUR (najem+stroski) nonstop mrzlo.
vir dohodka: napotnice, socialna nekje okoli 600-700EUR skupno za oba.
Iz enga mesca v drugega nama je ostalo 100EUR recimo... delala sva vse, kar nama je bilo ponujeno, nikoli pa to kar sva si zelela

Potem se je zgodil z trebuhom za kruhom scenarij, ko sva rekla, da greva reskirat:
Po 200 napisanih prosenj v sloveniji in 30ih napisanih v tujino je rezultat sledec, spakirala sva kufre v enem mescu in sla v tujino. Slabse kot 100EUR ne more bit.
Sedaj:
Stanovanje 780EUR (najemnina+stroski) na vasi 300m od obcine, vrtca, banke, poste trgovine
80m2 - locena spalnica 18m2 z loceno garderobo 4m2 , odprta dnevna+jedilnica+kuhna (opremljena) s talnim gretjem, kopalnica z 1.7x1.7m tusom skupno 10m2, locen WC, locena shramba.

Dodatki: 16m2 terasa, garaza, delavnica, dvorisce in se plac za 2 avta sparkirat.

V vasi so: banka, posta, mcdonalds, rewe, lidl, edeka, sportni center, wakelake plaza, 2 bencinski, zeleznica, avtocesta, kolesarsko drustvo, sportna dvorana, dve nogometni igrisci, plocniki itd.
totalna tisina, dvodruzinska hisa (spodnji stuk je najin), do vecjega mesta je 15minut po AC ali do manjsega mesta 10minut po regionalki.

Po 3 mescih, delava konco oba to, kar sva si zelela (ne za veliko, ampak recimo da minimalno za zacetnike).
Iz mesca v mesec nama ostane trenutno 1000EUR (10x vec kot prej). 200EUR nama pobere slovenska davcna, se je bo treba znebit in po enem letu, naju caka se visja placa.

In ne ne dobiva dodatkov, malice, potnih in ni razloga, da se bova vrnila v slo v kratkem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Tilen ::

Ne dobita, ker je to že v bruto osnovi, zato je toliko višja. Saj tak predlog sprejemm tudi jaz, samo se deodajalci branijo kot hudič križa.

Povej še iskreno koliko ur delata sedaj in koliko sta jih delala takrat v Sloveniji, da ne bo res kdo imel občutka, kot da je čez mejo resnično kakšna Indija Koromandija.

V primeru, da si bil ti pri nas na sociali in je ona občasno delala na napotnico, ne moreš takšnega stanja primerjati z dvema polno zaposlenima. Tujina gor ali dol.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Buggy ::

sej je povedal, da je izkoriscal studentske napotnice in socialno pomoc...pa ko bo zbolel me tud zanima kje se bo cajtal...

Invictus ::

Er333 je izjavil:


Tudi to smo začeli gradit. Preveri na netu Vurnikov trg v Radovljici.

Ne bi se hvalil s tem betonom. To ni nikakršen nadstandard. Skupaj zbite zgradbe z dvema revšetoma vmes (drevesoma).

Samo 30% višje cene za kao boljša stanovanja. Radovljica pa tudi ni ravno center Slovenije, ne v poslu, ne v zabavi ;).

Stanovanja so majhna, tlorisi butasti. Cena visoka. za ta denar celo v Ljubljani dobiš isto kvadraturo. Oz. za to ceno kupiš tam gori staro bajto, in jo obnoviš po svojih željah.

Seveda pa lahko tudi verjameš v Smrkce ;). Če misliš da je to nadstandard, seveda ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

AC_DC ::

m0LN4r
Asap odjavi Slo davčno rezidentstvo, drugače bo te ob naslednji dohodnini bolela glava.
http://blog.balantic.si/post/7197189345...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

thramos ::

iKst je izjavil:

No, saj to gledam. V nobenem primeru se ne izide pri nobeni državi.

Zdaj pa ne vem, ali je uporabljena čudna matematika, ali pa navajanje virov vseeno ni dovolj za kredibilnost. Še vedno obstaja tudi opcija, da jaz ne razumem dobro tabele, priznam, da nisem podrobno prebral celega dokumenta.


Za natančne številke bi se bilo seveda potrebno poglobiti v članek in metodologijo, preveriti vire ... Verjetno ti bo tudi avtor pripravljen pomagat.

Ampak zakaj? Informacije iz članka se tako ali tako skladajo z ugotovitvami, ki so znane tudi iz ekonomskih primerjav med povojno zahodno Evropo in socialistično Jugoslavijo ter zaostankom, ki se kaže kot velike razlike v standardu še danes.

Pač, še ena od alinej na seznamu stvari, ki bi v Sloveniji lahko bile boljše. Prej kot se bomo tega zavedli in prej kot bomo nehali kupovati luknje poimenovane "kristali" in "dvori", prej se bodo stvari začele obračati na bolje.

nevone ::

OK. To je precej velika izjema.


Podjetja dobivajo subvencije, ne da ne. Tudi, če jih dobijo za kakšen drug namen, je tega treba realizirat in za to potrebuje delavce in spet gre denar za malico in potne stroške.

o+ nevone

Povej še iskreno koliko ur delata sedaj in koliko sta jih delala takrat v Sloveniji, da ne bo res kdo imel občutka, kot da je čez mejo resnično kakšna Indija Koromandija.


Boljše je vprašanje, zakaj jima to ni uspelo realizirat v Sloveniji.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

iKst ::

thramos je izjavil:

iKst je izjavil:

No, saj to gledam. V nobenem primeru se ne izide pri nobeni državi.

Zdaj pa ne vem, ali je uporabljena čudna matematika, ali pa navajanje virov vseeno ni dovolj za kredibilnost. Še vedno obstaja tudi opcija, da jaz ne razumem dobro tabele, priznam, da nisem podrobno prebral celega dokumenta.


Za natančne številke bi se bilo seveda potrebno poglobiti v članek in metodologijo, preveriti vire ... Verjetno ti bo tudi avtor pripravljen pomagat.

Ampak zakaj? Informacije iz članka se tako ali tako skladajo z ugotovitvami, ki so znane tudi iz ekonomskih primerjav med povojno zahodno Evropo in socialistično Jugoslavijo ter zaostankom, ki se kaže kot velike razlike v standardu še danes.

Pač, še ena od alinej na seznamu stvari, ki bi v Sloveniji lahko bile boljše. Prej kot se bomo tega zavedli in prej kot bomo nehali kupovati luknje poimenovane "kristali" in "dvori", prej se bodo stvari začele obračati na bolje.


Številke kažejo, da smo tam tam z nekaterimi državami EU, veliko za drugimi in veliko pred nekaterimi azijskimi državami.

Še vedno pa številke same po sebi nič ne povejo o povezavi med velikostjo stanovanja in kvaliteto življenja.

nevone ::

Povej še iskreno koliko ur delata sedaj in koliko sta jih delala takrat v Sloveniji, da ne bo res kdo imel občutka, kot da je čez mejo resnično kakšna Indija Koromandija.


Boljše je vprašanje, zakaj jima to ni uspelo realizirat v Sloveniji.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Tilen ::

200 kvalitetnih ponudb za delo, ki ne bi bile takoj za v smeti, tako ali tako ne moreš napisati. Po enakem sistemu delaš v Avstriji za njihovega minimalca in si na dopustu pozimi, ker je poletje rezervirano za delo priseljencev in dopuste domačinov. Denar ni vse.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

thramos ::

iKst je izjavil:


Številke kažejo, da smo tam tam z nekaterimi državami EU, veliko za drugimi in veliko pred nekaterimi azijskimi državami.

Še vedno pa številke same po sebi nič ne povejo o povezavi med velikostjo stanovanja in kvaliteto življenja.


Predvsem smo tam tam z bivšimi državami vzhodnega bloka. S čimer se ni za hvalit. Pa za praktično vsemi državami zahodne evrope. To kažejo številke.

O tem, kakšna je povezava med velikostjo nepremičnin, številom sob in kvaliteto življenja pa je ogromno napisano v linkanemu članku, skupaj z viri.

Naj citiram:

Med osrednjimi elementi, ki določajo ustrezen
stanovanjski standard, je prostornost, ki pomembno vpliva na
stopnjo naseljenosti in udobje stanovalcev določenega stano‑
vanja. Robert Cassen in Geeta Kingdom  (2007) poudarjata
nujnost zagotavljanja ustrezne prostornosti stanovanja, ker ta:
• omogoča stanovalcem udobno bivanje;
• omogoča zasebnost ter prispeva k boljšemu zdravju in
počutju;
• zagotavlja boljše pogoje za učenje (tudi igranje) otrok;
• omogoča fleksibilnost stanovanjskega prostora in prila‑
godljivost spreminjajočim se potrebam;
• zmanjšuje možnosti nastajanja konfliktov znotraj druži‑
ne oziroma gospodinjstva, ki lahko pripeljejo do protiNizek
površinski stanovanjski standard v Sloveniji: nizka kupna moč kot večno opravičilo
Slika 2: Občutna stanovanjska prikrajšanost (vir: Eurostat, 2011) EU-27 evrsko območje Latvija Romunija Poljska Litva Bolgarija Madžarska Estonija Slovenija
Slovaška
Grčija
Italija
Češka
Portugalska
Avstrija
Francija
Danska
Švedska
Združeno kraljestvo
Nemčija
Luksemburg
Belgija
Malta
Finska
Irska
Španija
Nizozemska
Ciper
Švica
Islandija
Norveška
30
25
20
15
10
5
0
delež prebivalcev (%)
Urbani izziv, letnik 24, št. 1, 2013
26
socialnega obnašanja;
• prispeva k učinkovitejšemu delovanju stanovanjskega
trga, saj se s tem zagotavlja ustrezna raznolikost ponudbe
in omogoča lažja mobilnost prebivalcev

Avtorji smernic za načrtovanje novih stanovanj v Londo‑
nu  (glej londonska razvojna agencija, ang. London Deve‑
lopment Agency, 2010) so, med drugim, poudarili nekatere
mogoče posledice povečanja števila stanovalcev v stanovanju,
če pri tem pride do neizpolnjevanja ustreznih površinskih stan‑
dardov, saj lahko to povzroči napetosti, ki »lahko privedejo do
medsebojne agresije, zadržanosti posameznih članov znotraj
družinske skupnosti, spolno deviantnega obnašanja, psiholo‑
ških stisk ali fizičnih bolezni«  (londonska razvojna agencija,
2010: 9). Mogoče posledice, ki so navedene v smernicah, so:
• poveča se število prisiljenih socialnih stikov;
• poveča se število neželenih socialnih interakcij;
• zmanjša se zasebnost;
• lahko se zgodi, da starši ne morejo nadzorovati obnašanja
otrok;
• lahko se oteži ali celo prepreči opravljanje običajnih opra‑
vil, kot sta na primer ogrevanje prostorov ali gledanje
televizije (zaradi različnih potreb stanovalcev);
• opravila, kot je na primer uporaba kopalnice, je treba
uskladiti z drugimi;
• bolni člani gospodinjstva morda ne dobijo ustrezne oskr‑
be.
Čeprav strokovnjaki priznavajo, da je težko vzpostaviti jasne
vzročne povezave, so nekatere raziskave (na primer Bulos in Te‑
ymur, 1993; Burridge in Ormandy, 1993; Reynolds idr., 2004;
Petticrew idr., 2008; Gibson idr., 2011) potrdile, da obstajajo
določene povezave med površinskim standardom stanovanja
in splošnim zdravjem stanovalcev. Liam Reynolds idr. (2004)
so ugotovili, da lahko stanovanjska prenaseljenost povzroči
nemirno spanje in poveča možnost širitve bolezni. Raziskave
so tudi pokazale, da lahko površinsko podstandardna stanova‑
nja povzročijo zelo resne duševne motnje pri odraslih in tudi
pri odraščajočih članih gospodinjstva  (Petticrew  idr., 2008).
Isti avtorji navajajo, da napetosti v gospodinjstvu naraščajo
progresivno ter da bivanje v prenaseljenih prostorih povečuje
stiske ter vpliva na duševno zdravje in udobje stanovalcev, še
posebej otrok.

m0LN4r ::

Prej sem recimo delal 12ur/dan na dostavi za 400€ na mesc z avtom s katerim bi bil na licu mesta v nesreci mrtev.

Njej so ponujali isto delo za mag.arh za 400€ napotnico seveda z 8+ urnim delovnikom... vglavnem idiotsko, ce tle lepo starta z 3x vec, kot praktikant.

Delava isto stevilo ur, kot prej. Je pa tko, da ce hoces vec, lahko delas vec, kot je predpisano, ker tle vsaj placajo nadure.

Glede zdravstvenega buggy ne skrbi, smo lepo zavarovani tle v tujini, kakor tudi lepo vplacujeva pokojnino.

Stos je samo to, da tle ze z jurja place pades v vecji razred v sloveniji na davcni in moras potem sloveniji placevati razliko.

Davcno bova seveda odjavila, ko zbereva vse potrebne papirje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Tilen ::

Prej sem recimo delal 12ur/dan na dostavi za 400€ na mesc z avtom s katerim bi bil na licu mesta v nesreci mrtev.


Bučke.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

m0LN4r ::

Tilen je izjavil:

200 kvalitetnih ponudb za delo, ki ne bi bile takoj za v smeti, tako ali tako ne moreš napisati. Po enakem sistemu delaš v Avstriji za njihovega minimalca in si na dopustu pozimi, ker je poletje rezervirano za delo priseljencev in dopuste domačinov. Denar ni vse.

Eno je, ce si zelis kariero v svojem poklicu katerega imas rad in za katerega si se solal.

Prinas bi te vsak samo okol prinesel, najraje obesil na minimalca ali pa napotnico in bos tam par let.
Arhitektura press. Prinas lahko samo sanjas o tem, da dobis 1.2kEUR kot praktikant pozneje pa delal za 2-3kEUR....

Lahko bi skopiral sem odgovore nasih slovenskih s.pjckov in podjetij, ampak ni potrebe. Vem pa kdo so tisti, ki se ustulijo na taka mesta,
pa niso med bolj pridnimi v soli, majo pa velik gobec in situirane starse.

Recimo, koristno je ce si punca asistenta naprimer.

Tilen je izjavil:

Prej sem recimo delal 12ur/dan na dostavi za 400EUR na mesc z avtom s katerim bi bil na licu mesta v nesreci mrtev.


Bučke.

Bučka ti je to, prisel sem ob 10 do 11ih na siht, se prijavil v blagajno. Zvecer ob 23:15 sparkiral avto, se odjavil od blagajne in v tisto malo belezkico v predalu napisal 12.5h. Edino, kar je blo treba pazit, da na koncu mesca ni blo vec kot 400EUR, ker pol je bil sefe tecn al si pa si moral rihtat se napotnico od kolega.

welcome to reality
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Pithlit ::

Tilen je izjavil:

Ne dobita, ker je to že v bruto osnovi, zato je toliko višja. Saj tak predlog sprejemm tudi jaz, samo se deodajalci branijo kot hudič križa.

Branijo se zato ker jim tako stanje zelo ustreza ker se da fajn folk okol prinašat (recimo s tem da ti 'častijo' prehrano v samem podjetju, in ti ne dajo regresa za prehrano).

Za delodajalca je vseeno a ti da 2k€ bruto plače, al pa 1,5k€ bruto plače pa 500€ dodatkov. Ni pa vseeno za delavca ki bi mu v prvem primeru manj ostalo zaradi davkov. Pa malco bi si moral sam plačat. Pa nafto. Jokal bi najbolj tisti ki ta sistem 'izkoriščajo' (car pool in podobne). Smejal pa tisti ki sedaj dodatkov ne dobivajo. Bi bil pa sistem precej bolj fer do vseh. Zdaj pa hit jokat kolk se morate nekateri 50km in več vozit na šiht.

thramos je izjavil:

Med stanovanjem in gospodinjstvom? :))

Ja. Razloži mi kje točno je razlika. Ker sem očitno butasta ko noč.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

jype ::

Pithlit> Za delodajalca je vseeno a ti da 2k€ bruto plače, al pa 1,5k€ bruto plače pa 500€ dodatkov.

Ne čisto.

Itak je point nadomestil v tem, da slabše plačani delavci niso bolj lačni od dobro plačanih delavcev in da ljudje iz rovt nimajo efektivno nižjih plač, ker smo včasih imeli plansko gospodarstvo in je bilo tako veliko lažje izračunat, kaj je pošteno plačilo.

Po drugi strani so danes v urbanih središčih stroški bivanja višji, tako da je normalno, da so višje tudi plače, nadomestila za prevoz in prehrano so pa tam samo še zaradi inercije.

Pithlit ::

jype je izjavil:

Ne čisto.

OK. Pa Bruto bruto. Če en bruto ni dovolj. V glavnem... celoten strošek delodajalca je _popolnoma_ enak.
Life is as complicated as we make it...

nevone ::

Branijo se zato ker jim tako stanje zelo ustreza ker se da fajn folk okol prinašat (recimo s tem da ti 'častijo' prehrano v samem podjetju, in ti ne dajo regresa za prehrano).


Saj je vseeno. Za isti efekt bi lahko imeli preprostejše predpise, ki bi bili tudi cenejši in enostavnejši za podjetja, da bi se lahko bolj posvečala svoji primarni dejavnosti. Razen, če bomo vso to kompliciranje avtomatizirali, v končni fazi pa bo veeno nastopila optimizacija.

Kompliciranje tam kjer v resnici ni potrebno je kontraproduktivno.

Saj smo se učili v šoli, da tisto kar se da pokrajšat, se pokrajša, rezultat je enak.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Po drugi strani so danes v urbanih središčih stroški bivanja višji,


Nekdo je trdil, da je v mestu življenje optimalnejše. Kar je seveda res. Ker je vse bolj strnjeno naseljeno. Večino stvari imaš na dosegu roke. Mesta so bolj razvita. Dražje je pa samo tam, kjer je luksus večji.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

chinko ::

korenje3 je izjavil:

V sloveniji so reveži samo pred kamerami, doma pa luksuz, še posebej za štirimi stenami.


Bedarija, v resnici stanje v Sloveniji lepo opišeš z enim stavkom: "Ena sama f...ing revščina!" Očitno si eden izmed tistih, ki zivi veliko bolje kot bi blo logicno glede na dohodke, pa mu menda ni povsem jasno kako in zakaj.



Realno več kot 50% ljudi prejema plačo manjšo od povprečne, dodaš v sliko še upokojence, študente, brezposelne in imaš skoraj 2/3 ljudi na minimalcu. Da ti reveži preživotarijo skozi mesec z pozitivno nulo na računu se lahko zahvalijo predvsem bivšemu zblojenemu ekonomskemu sistemu, ki je plačilo zapitka preložil za par generaciji. Ta račun pa sedaj prihaja!
««
5 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43275074 (60873) damirj79
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621852 (16700) BorutO
»

Iti na "svoje" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13326489 (23398) bender rodri

Več podobnih tem