» »

USB Spajkalnik (5V, 8W) + 18650 (Quad, Hex) PowerBank

USB Spajkalnik (5V, 8W) + 18650 (Quad, Hex) PowerBank

Kamran ::

Živjo,

Po dolgem času se malo oglašam...

Nekaj časa nazaj sem na eBayu videl, da bojda obstaja spajkalnik, ki se napaja preko USB vodila. To je to. Naročil in danes dobil. 8-)

Moram reči, da zadeva res deluje, ker sem ga priklopil v USB vrata na svojem prenosniku. Topi cin, se lota žice, na PCB vezju se lahko kakšen upor, diodo zalota,...

Vendar imam problem, ker mi pa noče delovati na treh mojih PowerBankih (1, 2, 3), ki jih poganjajo 18650 Li-ION 3,7 V baterije. Zadevo sem hotel imeti kot neko "off grid" varianto, kjer bi lahko na PowerBank-e še dodatno sončno celico priklopil (kot zunanji vir polnjenja notranjih celic). :P

Glede na to, da je priloženi kabel pri USB spajkalniku na enem koncu 3-polni 3,5 mm klinken vtikač, sem mislil, da ima sredinski pin kakšno funkcijo. Z multimetrom sem preveril če ima stik z notranjima dvema pinoma na USB vtikaču. Nula.
Potem sem odprl USB spajkalnik (trije križni vijaki; void warranty - itak) in na mini vezju pogledal ženski del vtičnice kam gre (če sploh) sredinski pin. Nikamor, je samo prilotan na vezje.

Preko enega USB kabla, ki ima na drugem koncu gole žice sem izmeril napetost, ki pride od prenosnika - cca. 5,10 V. Sem izmeril izhodne napetosti na vseh treh PowerBankih - približno enako.

Glede na to, da sem poizkusil USB spajkalnik na tako 1 A kot tudi 2 A izhodnih USB vratih pri mojih PowerBankih (porabni tok USB spajkala naj bi bil 1,6 A - 8 W pač), sem izgubljen pri končnih ugotovitvah. :|

USB amperaža pri računalniku pa sigurno ni večja od 2 A, ne ? 100 mA sigurno, 500 mA tudi, vendar več pa ne verjamem.

Ne ker ko priklopim spajkalnik na prenosnik, lepo rdeča LED lučka zasveti na spajkalniku in konica se začne segrevati. Malce se pokadi, potem pa lahko cin dam zraven in laufa. Ko pa prižgem gumb na PowerBankih (ali tudi ne), pa nič.

Torej... kakšen nasvet ?

Hvala.

PS: Zanimivo pa je to, da mi pa spajkalnik lepo deluje na takšnem PowerBanku.

d4vid ::

Ce je moznost, bi jaz priklopil osiloskop na izhod powerbanka, da bi videl, kaj se zgodi.

Koliko casa traja da se segreje spajkalnik? Jaz cist iz izkusenj ne morem delat s spajkalniki, ki imajo moc manjso od 50W.

V sluzbi imam 80W wellerja (postajo) in moram rect da je odlicen. Kaj te stvari zdrzijo, komaj verjamem.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Kamran ::

d4vid je izjavil:

Ce je moznost, bi jaz priklopil osiloskop na izhod powerbanka, da bi videl, kaj se zgodi.

Nimam nobenega, čeprav bi si pa enkrat tega omislil.

d4vid je izjavil:

Koliko casa traja da se segreje spajkalnik? Jaz cist iz izkusenj ne morem delat s spajkalniki, ki imajo moc manjso od 50W.

Ej tako kot piše v specifikacijah (gledam na hrbtno stran škatle) - cca. manj kot 15 s (ohlajanje približno 30 s).
Vem, vem ! Tudi sam sem bral, da lahko sploh kaj karkoli pametnega počneš s spajkalnikom, da mora biti ta minimalno menda 30 W, zato sem pa toliko bolj (prijetno) presenečen. :)

Assass1n ::

Ne znam ti pomagat zakaj ne dela, ampak sem se oglasil mogoče ne veš da se dobijo tudi spajkalniki na plin, dela kot nek vžigalnik in plin segreva konico za kje na terenu kjer ni elektrike. Pa vrjetno so poceni na ebayu, sam si ga ne lastim sam vem da so :)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Kamran ::

Assass1n je izjavil:

mogoče ne veš da se dobijo tudi spajkalniki na plin, dela kot nek vžigalnik in plin segreva konico za kje na terenu kjer ni elektrike. Pa vrjetno so poceni na ebayu, sam si ga ne lastim sam vem da so :)

Vem, vem, tale je takšen primer. Je tudi na "to-buy" listi.

Ne ker tole glede zgornje meje amperaže pri USB vodilu mi je zanimivo, ker ko sem pa spajkalo priklopil na eden usmernik (nastavil napetost na ene 5,10 V), mi je pa sicer analogni števec za ampere pokazal, da kao vleče 5 A !
Lahko bi res poizkusil še izmeriti dejanski porabni tok na USB vratih prenosniku...:|

Er333 ::

Assass1n je izjavil:

Ne znam ti pomagat zakaj ne dela, ampak sem se oglasil mogoče ne veš da se dobijo tudi spajkalniki na plin, dela kot nek vžigalnik in plin segreva konico za kje na terenu kjer ni elektrike. Pa vrjetno so poceni na ebayu, sam si ga ne lastim sam vem da so :)

Če ni kvaliteten se ne splača. Pogosti problemi s keramiko v spajkalniku...
Dober je npr. Ersa Independent, Wellerjev plinski ima pa menda grozne probleme, če ne uporabljaš kvalitetnega plina.

FX6300B ::

daj za foro izmeri napetost na power banku
May the force be with you!

trojnis252 ::

Po mojem imajo powerbanki neko zaščito, da če ne dobijo signala preko data pinsov, ne delajo. Isto je pri mojem Xiaomi 10400mAh powerbanku, dela vse lepo če polnem telefon, če pa npr. gor priklopim usb kabel kjer je na drugi strani samo upor ali ledica vezana na + in gnd pa po 20 sekundah neha napajat.

FX6300B ::

vrjento je res to
May the force be with you!

AnubisVX ::

Powerbanki ponavadi merijo izhodni tok in ko pade pod neko mejo se avtomatsko izključijo. Sem testiral s porabnikom s porabo 10-20mA in se je izključil v 10 sekundah. Ko sem priključil malo bolj požrešen porabnik okoli 300mA je vse normalno delovalo.

FX6300B ::

on ima 1,6A
May the force be with you!

AnubisVX ::

USB 2.0 ima omejitev toka na maksimum 500mA, USB3 pa 900mA zato težko verjamem, da ima ta spajkalnik 8W in 1.6A.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AnubisVX ()

SaXsIm ::

Za data usb, ja. Za polnjenje pa grejo na usb 3.0 tudi do nekaj amperov.
SaXsIm

mujek ::

Upoštevajte, da se za večji tok mora zaprositi. Vprašanje koliko je "spajkalnik" pameten - če ve prositi za večji tok.
Seveda v določenih primerih deluje brez prosjačenja za večji tok - pač vzame koliko gre (podobno kot pri napajalniku). Če si na napajalniku izmeril 5 A, je to že 25 W moči - kar je za (hobi) spajkalnik dovolj.

Moj predlog je enak kot ga je že nekdo pred mano omenil - če hočeš nekaj prenosljivega, si nabavi plinski spajkalnik.

Kamran ::

FX6300B je izjavil:

daj za foro izmeri napetost na power banku

Niha - 5,05 - 5,10 V

trojnis252 je izjavil:

Po mojem imajo powerbanki neko zaščito, da če ne dobijo signala preko data pinsov, ne delajo.

Good thinking, bom pogledal te moje PowerBanke kako funkcijo imajo data pini. Drugače pa sumim, da ne delujejo tako, ker če dam na eden USB kabel, ki ima na koncu te razcepljene barvne žice in na črno in rdečo žico prilotam eno (staro kolesarsko klasično) 6 V 3 W žarnico, lepo sveti (modre SMD LED lučke pa primerno utripajo na enoti - kapaciteta). Niti mi ni treba prižgati PowerBank pa že deluje. :|

Meni tale eskapada z usmernikom in USB vrati pri prenosniku ne da gmaha. Ker izgleda kot da bi imel neko zgornjo tokovno mejo delovanja kot tudi spodnjo, samo zakaj pa potem ne dela preko 2 A USB izhoda na PowerBanku, če lahko tudi 5 A sprejme ?

mujek je izjavil:

Upoštevajte, da se za večji tok mora zaprositi. Vprašanje koliko je "spajkalnik" pameten - če ve prositi za večji tok.
Seveda v določenih primerih deluje brez prosjačenja za večji tok - pač vzame koliko gre (podobno kot pri napajalniku).

Ja porabnik določa (in seveda odvisno od ponudnika). Ima nek čip gor na vezju v ohišju. Bom jaz zadevo razstavil in slike preko povezav naložil na forum in se bo potem še naprej modrovalo. :)

Kamran ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Power Bank za telefon/tablico (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Kaj kupiti
37276253 (5123) Karen
»

Kateri Power pack / power bank ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13630257 (11047) k4vz0024
»

Polnjenje telefona IZKLJUČNO z 18650 celico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
373367 (2635) d4vid
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112111 (10096) matobeli
»

Powerbank - prenosni polnilci - vprašanje

Oddelek: Mobilne tehnologije
81353 (919) St235

Več podobnih tem