» »

Einstein je imel prav: observatorij LIGO odkril gravitacijske valove!

1
2
»

perci ::

to veš, ker?

Spajky ::

Mogoče bi vas zanimalo ... Thunderbolts of the Gods ... dobro uro, "understanding of the Electric Universe" teorija ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Dr_M ::

perci je izjavil:

to veš, ker?



Kaj, a bodo namesto morskih valov prodajal gravitacijske valove?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Aston_11 ::

mihor je izjavil:

ampak so na drugem LIGO detektorju (3000 km oddaljenem) čez .007 s zaznali povsem enak signal.
Recimo, da nista bila enako oddaljena od vira, ali pa celo drugi detektor bližje viru.

mihor ::

Aston_11 je izjavil:

Recimo, da nista bila enako oddaljena od vira, ali pa celo drugi detektor bližje viru.


Očitno, da nista bila enako oddaljena, sicer bi val zaznala ob istem času. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihor ()

BigWhale ::

perci je izjavil:

to veš, ker?


Ti pa tud pojma nimas,a ne? Zakaj to ve? Ker ima account na Slo-Techu. A rabis se kej vec?

Aston_11 ::

mihor je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Recimo, da nista bila enako oddaljena od vira, ali pa celo drugi detektor bližje viru.


Očitno, da nista bila enako oddaljena, sicer bi val zaznala ob istem času. :)

Moti me, kar svetloba v 0.007 sekunde naredi 2100 km, kar pomeni, da je kot do vira zelo pomemben podatek. Da se komot zmoti pri merjenju časa, pa so že pokazali pred leti, ko so izmerili, da kao nevtrini laufajo hitreje kot svetloba, potem pa menda ugotovili, da jih je sviral hardware. No, če so zmerili, so pač zmerili, se pa komot preveri, če so zmerili prav.

TESKAn ::

No, če so zmerili, so pač zmerili, se pa komot preveri, če so zmerili prav.

Kako, imaš kak drug način, kako točno določit, od kod so prišli gravitacijski valovi?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Aston_11 ::

TESKAn je izjavil:

No, če so zmerili, so pač zmerili, se pa komot preveri, če so zmerili prav.

Kako, imaš kak drug način, kako točno določit, od kod so prišli gravitacijski valovi?
Nisem mislil tega, od kje so prišli. Temveč če so zmerili pravilno glede na kote merilnih naprav in vira (trikotnik), kar se lahko preveri, če so podatki znani.

noraguta ::

Aston_11 je izjavil:

TESKAn je izjavil:

No, če so zmerili, so pač zmerili, se pa komot preveri, če so zmerili prav.

Kako, imaš kak drug način, kako točno določit, od kod so prišli gravitacijski valovi?
Nisem mislil tega, od kje so prišli. Temveč če so zmerili pravilno glede na kote merilnih naprav in vira (trikotnik), kar se lahko preveri, če so podatki znani.

A. Znani niso
B. Sigmo oz vrjetnost so podali
C. Zaznali so, bofi morali pa se kdaj probat in potrdit eksperiment. Sonpa vsaj nekje parametri znani.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Isotropic ::

perci je izjavil:

to veš, ker?

nevtrini so npr. povsod okoli nas, isto drugi, bolj uporabni delci, za higgsa pa rabiš mašino za par mrd evrov, da jih lahko sploh narediš.
uporabni bodo ze za novo fiziko, prav direktno uporabni pa še dolgo časa ne, tudi zato, ker praktično takoj razpadejo.
nevtrini bi bili recimo veliko bolj uporabni oz. zanimivi za raziskovanje (npr. to, da lahko predrejo CMB, detekcija jedrskega orozja skozi zemljo itd.).

podobno za gravitacijske valove, tudi zaradi velikih razdalj. za preučevanje kakšnih vesoljskih fenomenov bodo že dobri sicer.

perci ::

Pri proučevanju enega fenomena, se običajno odkrijejo tudi kakšne zakonitosti, ki se posredno lahko tudi industrijsko uporabijo.

Dokler ne raziščeš niti ne moreš vedeti, da ni uporabno.

Ampak kaj te bom jst to prepričeval - imaš na tisoče primerov v praksi.

mihor ::

Isotropic je izjavil:

podobno za gravitacijske valove, tudi zaradi velikih razdalj. za preučevanje kakšnih vesoljskih fenomenov bodo že dobri sicer.


Kakšnih vesoljskih fenomenov... :) Saj ne, da se nam na podlagi gravitacijskih valov odpira povsem novo poglavje astronomije. Vseh vesoljskih fenomenov, ki jih do sedaj sploh nismo mogli videti, FTFY.

slotechar ::

Skoda, da je vedno manj fizikov tudi filozofov ter domislijsko na visokem nivoju in odprtega uma kot je bil Einstein.
Ce se slucajno kak tak pojavi, v danasnjih casih, kar hitro postane nek znanstveni trol, ki zivi v oblakih. Takoj je delezen zbadljivk kot so npr. na kaksnih drogah je, daj zresni se, ne trolaj, dej dokaze itd...

Kot vidimo, je Einsteinov Gravitacijski Val potrjen sele v tem letu in ne za casa njegovega zivljenja. Mnogim ljudem manjka bolj odprti duh in domisljija.

 Kam pa pridemo brez domisljije

Kam pa pridemo brez domisljije

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

saj ne rečem, samo toliko uporabni kot so bili npr. x-rays, uv, ir svetloba, osnovna relativnost (gps), v malo daljni prihodnosti nevtrini (ko se jih bomo naučili zaznavat v večjem številu), kvantna mehanika ipd. pa tale odkritja še dolgo časa ne bodo.
tudi zato, ker je ostale veliko lazje narediti in jih je več v naravi oz. nastopajo v več nam dosegljivih procesih.

mogoce bomo v prihodnosti ze lahko obvladali gravitacijo, samo trenutno nas pa čakajo pomembnejše zadeve, tako da jaz nebi ravno metal denarja iz helikopterja ne v lhc ali ligo (seveda ne rečem, da bi morali opustiti raziskovanje, ker vsak napredek je boljši kot 0).
čez kakšnih 100-150 let bodo pa taka odkritja že bolj uporabna.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Konservativna struja na forumu se obnaša kot v času, ko so odkrivali elektriko ;) uporabna ne bo še dolgooo časa....

Isotropic ::

ni isto
če že, bi bila boljša primerjava med polprevodniki in superprevodniki.

Zgodovina sprememb…

jype ::

slotechar> Kot vidimo, je Einsteinov Gravitacijski Val potrjen sele v tem letu in ne za casa njegovega zivljenja. Mnogim ljudem manjka bolj odprti duh in domisljija.

Razlog nikakor ni v "zaprtih umih znanstvenikov", temveč v omejitvah tehnike.

slotechar ::

To ni bil moj point. Point je bil, da so znanstveniki delezni zbadljivk in nerazumevanja, ker ne morejo takoj potrditi svoje teorije.

twom ::

Kako pa vejo da so izmerili prav gravitacijske valove in ne kaj drugega?

msjr ::

slotechar je izjavil:

To ni bil moj point. Point je bil, da so znanstveniki delezni zbadljivk in nerazumevanja, ker ne morejo takoj potrditi svoje teorije.


Malo mešaš različne "ideje", ki se pojavljajo na forumih in resno znanstveno delo, ne bi rekel da se obkladajo s takimi izrazi (na kaksnih drogah je, daj zresni se, ne trolaj, dej dokaze), ker teorija ne pomeni, da prideš popoldan do kolegic in kolegov in rečeš evo, tole tko dela. Je od ideje do teorije veliko trdega dela in garanja. Ne rečem, da kakšen osebek ni nesramen, pa tudi kakšen bi se našel, ki raziskuje take stvari, da bi človek res rekel, zresni se.

Pa tudi Einstein ni bil domišljijsko na tako visokem nivoju, da ne bi imel težav s kvantno fiziko, pa tudi razširjanje vesolja mu je šlo kar nekaj časa prav na živce.

msjr ::

twom je izjavil:

Kako pa vejo da so izmerili prav gravitacijske valove in ne kaj drugega?


Po moje zato, ker se s tem ukvarjajo malo več kot povprečen slo-techar, piše da ta stari od l. 1979, malo mlajši pa od l. 2002. Pa tudi meritev je bila izpeljana že septembra, v štirih mesecih je sigurno kdo kaj preveril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

Aston_11 ::

msjr je izjavil:

Po moje zato, ker se s tem ukvarjajo malo več kot povprečen slo-techar, piše da ta stari od l. 1979, malo mlajši pa od l. 2002. Pa tudi meritev je bila izpeljana že septembra, v štirih mesecih je sigurno kdo kaj preveril.
Same domneve. Smo pa na ST_ju, kjer domneve ne veljajo.

msjr ::

Aston_11 je izjavil:

msjr je izjavil:

Po moje zato, ker se s tem ukvarjajo malo več kot povprečen slo-techar, piše da ta stari od l. 1979, malo mlajši pa od l. 2002. Pa tudi meritev je bila izpeljana že septembra, v štirih mesecih je sigurno kdo kaj preveril.
Same domneve. Smo pa na ST_ju, kjer domneve ne veljajo.

Dej ne trolaj in si prosim odpri članek na: http://journals.aps.org/prl/abstract/10...

1. trditev: pojdi na Authors in Affiliates, če ne verjameš poglej kdo so ti ljudje
2. trditev: pojdi na Article text is ga vsaj preleti

Aston_11 ::

msjr je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

msjr je izjavil:

Po moje zato, ker se s tem ukvarjajo malo več kot povprečen slo-techar, piše da ta stari od l. 1979, malo mlajši pa od l. 2002. Pa tudi meritev je bila izpeljana že septembra, v štirih mesecih je sigurno kdo kaj preveril.
Same domneve. Smo pa na ST_ju, kjer domneve ne veljajo.

Dej ne trolaj in si prosim odpri članek na: http://journals.aps.org/prl/abstract/10...

1. trditev: pojdi na Authors in Affiliates, če ne verjameš poglej kdo so ti ljudje
2. trditev: pojdi na Article text is ga vsaj preleti

To so vse neke logical fallacies, nevredne objav na st-ju, sploh pa zagovarjanja le-teh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

cero ::

Zakaj je tako, da bolj kot je človek neumen, bolj misli da tudi drugi niso kaj več pametnejši od njega....

Torej detektorja sta vsak na svojem koncu. Gledali so skozi teleskope dve črni luknji predvideli kdaj bosta trčili skupaj in temu ustrezno so zaznali, poleg videnega s teleskopi, nihanje prostora v detektorju ki naj bi bilo 1/10 premera protona na razdalji 4km. Poleg tega sta senzorja to nihanje zaznala z zakasnitvijo eden za drugim, točno tako toliko potuje svetlobna hitrosti in naj bi tudi potovali gravitacijski valovi. Očlitno sta bili črni luknji v tisti smeri da so valovi prišli najprej na en senzor in potem na drugi.

dexterboy ::

Zakaj je tako, da bolj kot je človek neumen, bolj misli da tudi drugi niso kaj več pametnejši od njega....
Zelo preprosto. Ker ne vidi dlje od lastnega nosu :)

Čemu bo to sploh namenjeno? Pa da vidimo:
- generator gravitonov, ki bo proizvajal polje z nasprotno frekvenco valovanja od okoliškega, bo poskrbel za telesa brez mase in pogon brez motorjev, tako kot v star trekijih
- vojska bo to uporabljala, da bo zmedla nasprotnikove rakete, ker jih bo z t.i. vlečnim žarkom preusmerila nazaj sovragu.
- ker gravi polje ne "kolaborira"z drugimi polji in ni občutljivo za materijo, bomo končno lahko gledali dekletom pod obleke
- ker z gravitacijskim poljem lahko tudi ukrivljaš predmete (do določene meje, seveda), se ne bo nikoli več zgodilo, da ne bi ti imel najdaljšega med nogami
- ker lahko ukrivljamo čas/prostor, bodo čez noč izginili vsi stanovanjski problemi
Še bi lahko našteval...

Pi..., sem mislil, da bom na dveh straneh komentarjev prebral kaj zanimivega, ampak ne, vse skupaj polena pod noge. Pa da ne bo kdo mislil drugače; znanstvenikom to NE BI uspelo, če ne bi v svojih mašinah in strežnikih uporabljali strojno opremo od proizvajalca AMD, tako na procesorskem kot na grafičnem segmentu.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Isotropic ::

do sedaj so vsi tisti, ki so napovedovali prihodnost, orenk kiksnili.
tut generator gravitonov bomo tezko naredili, glede na to, da nimamo prakticno niti teoretične moznosti, da bi zaznali gravitone. detektor z 100% ucinkovitostjo blizu zelo tezkega telesa (crne luknje) bi v (mislim da cloveskem) zivljenju zabeležil samo par le-teh.
sauce se ne spomnim, sem videl zadnjič nekje, bom mal pogledal.
http://adamgetchell.blogspot.si/2008/11...

p.s. nisem zih, da so kaj gledali s teleskopi. crne luknje za začetek bolj težko, sploh na taki oddaljenosti in pri taki frekvenci vrtenja.
izvedli so grobo triangulacijo signala. saj so rekli, da bodo s tretjim detektorjem (in četrtim) lahko veliko bolj natančno to naredili.

s teorijo strun bi tudi lahko veliko dosegli, pa je niti testirati ne moremo.
je zato kaj manj verjetna?

Zgodovina sprememb…

jype ::

cero> Zakaj je tako, da bolj kot je človek neumen, bolj misli da tudi drugi niso kaj več pametnejši od njega....

Ma, sem hotu napisat, pa je preveč:

List of cognitive biases @ Wikipedia

Isotropic> p.s. nisem zih, da so kaj gledali s teleskopi. crne luknje za začetek bolj težko, sploh na taki oddaljenosti in pri taki frekvenci vrtenja.

Tako je - čakali so na to, da bo masiven dogodek sprožil valove, ki so jih lahko zaznali.

youPlonker ::

Na hitro preletel članek, zanima me za koliko m se je prostor skrčil/razširil? V grafu je na y napisan Strain(10^-21, brez enote), predvidevam da to ni dolžina.

Zanima me tudi, ali je bil zaznani signal po amplitudi enako velik kot v preteklosti zaznan šum?

Isotropic ::

to je delta L/ L0
za par tisocink atoma se mi zdi

mihor ::

youPlonker je izjavil:

Na hitro preletel članek, zanima me za koliko m se je prostor skrčil/razširil?


Za 1/10.000 premera protona. :)

slotechar ::

Hvala bogu, da sem ze zakljucil uradno solanje. ubogi zanamci se bodo mogl tole zacet ucit v solah.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

slotechar je izjavil:

Hvala bogu, da sem ze zakljucil uradno solanje. ubogi zanamci se bodo mogl tole zacet ucit v solah.


Ubogi?! Zakaj? Ker bodo ze v startu vedeli nekaj vec kot smo mi?

MrStein ::

Prelomni Pathfinder z zlatima kockama presegel vsa pričakovanja

Gravitacijski valovi potujejo skozi oblake prahu in plinov, kot da jih ni, nemoteno prečijo zvezde in galaksije in pokažejo Zemlji temne stvari ter dogodke.


Hmm, če jih lahko zaznamo, pri tem izgubijo energijo, ali ne? Torej niso "imuni na vplive"?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

antonija ::

MrStein je izjavil:

Prelomni Pathfinder z zlatima kockama presegel vsa pričakovanja

Gravitacijski valovi potujejo skozi oblake prahu in plinov, kot da jih ni, nemoteno prečijo zvezde in galaksije in pokažejo Zemlji temne stvari ter dogodke.


Hmm, če jih lahko zaznamo, pri tem izgubijo energijo, ali ne? Torej niso "imuni na vplive"?
Glede na novico zaznamo samo njihove posledice, samih valov kot takih pa ne zmoremo izmeriti oz. posegati v njihovo energijo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MrStein ::

Torej zadeva dela posledice, brez izgube energije?
(samo si prestavil krompir iz enega žepa v drugega)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

antonija ::

Ce prav razumem zadeva deformira prostor (mogoce se prostor deformira okrog teh valov?), in mi to deformacijo izmerimo.

Kako tocno pa deformira prostor in ali pri tem izgubi energijo (ali kaksno drugo kolicino za katero se ne vemo) pa ne vem.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gus5 ::

Zheegec ::

MrStein je izjavil:

Torej zadeva dela posledice, brez izgube energije?
(samo si prestavil krompir iz enega žepa v drugega)

Kako to misliš? Energija se je sprostila pri trku dveh črnih lukenj. Moč valov pa upada s kvadratom razdalje.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Jst ::

>Moč valov pa upada s kvadratom razdalje.

Moč telesa, ki povzroča gravitacijo, recimo Sonce, Luna, Zemlja,...?

Kje pa to "piše" o gravitacijskih valovih, bi pa rad prebral, ker dvomim, da to drži.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

antonija ::

https://physics.stackexchange.com/quest...
Sicer samo debata brez kaksnih resnih clankov, ampak pravijo da se gravitacija obnasa enako kot vsa druga polja; amplituda se manjsa sorazmerno z 1/r, njihova moc pa z 1/r^2 (za poenostavljen model z zelo sibkimi valovi).

Edino kar me trenutno matra je, koliko se je deformiral prostor v neposredni blizini tisth dveh crnih lukenj. Internet pravi da smo na zemlji izmerili deformacijo priblizno za 1/1000 velikosti protona, kar naj bi bilo 1.53exp-21 m. Pa ce sta bili luknji 1.3exp9 svetlobnih let stran od nas, je to baje 1.23exp25 m. Iz tega naj bi sledilo, da je bila deformacija v blizini trka crnih lukenj reda ~1exp4 m... kar je vsaj 10km deformacija prostora... si ne znam predstavljati kako naj bi to izgledalo* :|

*Ali sem pa nekje zajebal racunstvo in je bila deformacija reda ~1exp-4 m :)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

MrStein ::

Zheegec je izjavil:

MrStein je izjavil:

Torej zadeva dela posledice, brez izgube energije?
(samo si prestavil krompir iz enega žepa v drugega)

Kako to misliš? Energija se je sprostila pri trku dveh črnih lukenj. Moč valov pa upada s kvadratom razdalje.

Gostota moči valov upada. Tako kot pri vseh valovih.
Ampak pri svetlobi upada tudi "vzdolžno".
Za gravitacijske pa trdijo, da tega ni. Kar je "sumljivo" (ne da trdijo, ampak če bi res bilo tako).

antonija je izjavil:

https://physics.stackexchange.com/quest...

Tu tudi omenijo, da na njih vpliva gravitational lensing.
Torej še en razlog, da ne "gredo čez vse brez sprememb".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Spajky ::

a smo sploh prepričani, da gravitacija obstaja tudi v resnici, ali je pa vse pravljica za mase za zbiranje šoldov za aka znanstvene namene in Anjnštajn bil samo lutka v rokah iluminatov? Bok ti ga znaj, kaj je resnica ... mogoče je pa Tesla imel prav, pa so ga "zatolkli" ...

The Gravity Myth & Electromagnetic Reality ... 1h


Ps.: YT je postal zakladnica znanja, sranja, neumnosti in oslarij, zato je treba vse iz tam vzet vsaj s kančkom skepse. Mogoče je pa vse res, kot povejo na poročilih :) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gravitacijske valove doslej zaznali že štirikrat (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18930795 (25223) BigWhale
»

Nobelova nagrada za fiziko 2017

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
187838 (6418) gus5
»

Einstein je imel prav: observatorij LIGO odkril gravitacijske valove! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9335188 (26600) Spajky
»

Gravitacijske valove zaznali že drugič

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2410763 (8917) gus5
»

Začenja se nov lov na gravitacijske valove

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
97242 (5372) Markoff

Več podobnih tem