» »

[SQL] MySQL, MSSQL, TSQL,... Kaj priporočate in kaj uporabljate

[SQL] MySQL, MSSQL, TSQL,... Kaj priporočate in kaj uporabljate

japol ::

- Zanima me kateri SQL uporabljate in zakaj?
- Enostavnost uporabe, dovljenja za uporabo sql dll-jev (free, plačljivo, itd.).
- Kateri so serverji, kjer lahko brezplačno ustvariš bazo pa ti je npr. ne brišejo, če jo ne vsak teden osvežiš oz. dotopaš do nje?
Na primer največ sem uporabljal MySQL in to v primerih kjer so baze ustvarjene na serverju, uporabniki pa preko programov lahko dostopajo do teh baz.

Groove ::

Kot prvo... T-SQL nima kaj iskati med tem, kaj uporabljamo, če zraven mešaš še mySQL in MSSQL. MSSQL in mySQL sta podatkovni bazi, T-SQL pa je razširitev samega jezika.

Osebno sem pristaš MSSQL-a, saj se mi zdi najbolj profesionalen in hkrati enostaven za uporabo. Ne bom trdil, da je boljši od npr. Oracla, PostGreSQL, ipd., sem ga pa bolj navajen, v njem bolje in lažje naredim vse, itd. Tudi sama sintaksa se mi zdi bolj naravna, kot drugje. Najbolje se zlije z ostalimi MS tehnologijami in orodji (.NET, Office, SSIS, SSAS, Office...).

BlackLight ::

PostgreSQL, zraven uporabiš PGAdmin za lazjo administracijo. Mislim da trenutno eden izmed vodilnih ki na SQL način sledi NoSQL. Pa tudi razvoj gre v pravo smer.

          ::

Na splošno ni mogoče soditi o tem, kateri je boljši. Lahko le rečeš, kateri je boljši za določen namen. Jaz za svoje DIY domače projekte uporabljam MySQL, ker je zanesljiv, hiter in enostaven za postavitev in uporabo. Ko ga namestiš lahko praktično pozabiš nanj. Foter ima računalniško firmo in delajo z Oraclom in MS SQLom. Po njegovem pripovedovanju sta to bolj profi zadevi, ki sta tudi kompleksnejši za postavitev in vzdrževanje.

Spura ::

Ne vem za MSSQL, ampak gotovo je Postgre boljsi od MySQL, Oracle in DB2 sta pri velikih podjetjih mocno precenjena.

Invictus ::

Spura je izjavil:

Ne vem za MSSQL, ampak gotovo je Postgre boljsi od MySQL, Oracle in DB2 sta pri velikih podjetjih mocno precenjena.

Vse skupaj je eno in isto sranje. Ene baze so boljše nekje, drugje drugje, bistvenih razlik ni. Vzameš bazo, ki jo razvijalci najbolj obvladajo.

Glede na to, da je hardware drek-pekec cene celotnega stroška, si le tega lahko nabildaš v nulo in presežeš omejitve razvijalcev. Do neke mere.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

prozac ::

Ne vem, ce je HW glih drekec-pekec strosek. Kot sem slisal je Oraclov EXA-data okol 1 mio EUR, samo ne vem pa kolk je strosek licence za Oracle bazo in vzdrzevanje.

Jaz imam izkusnje samo z Oracle DB in morm rect, da lahko v bazi delas glih kr se ti zljubi (pa je se veliko kotickov, ki jih ne poznam). Ne vem kako je z ostalimi, ampak mi je pa nekdo z veliko vec izkusnjami rekel, da se mu veliko bolj dopade Postgre kot pa Oracle ali DB2 - tudi za zelo obsezne baze.

Invictus ::

Ko nekdo reče, da se mu dopade, smatram izjavo za enako kredibilno kot izjavo, da se meni bolj dopadejo rdečelaske kot blondinke. Ni to baš neka strokovna referenca.

Koliko firm pa rabi Oracle EXA? V Sloveniji nobena. Ja, milijon v firmah, kjer to res rabijo, je v primerjavi ceno folka, ki zna to uporabljati, in ostalimi licencami, drekec-pekec.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

          ::

Invictus je izjavil:

Vse skupaj je eno in isto sranje. Ene baze so boljše nekje, drugje drugje, bistvenih razlik ni. Vzameš bazo, ki jo razvijalci najbolj obvladajo.


Razlike so. In to bistvene. Najlažje jih opaziš, ko portaš neko aplikacijo npr. iz Oracla na MySQL. Bolj ko se specializiraš, večje postajajo razlike. Mogoče je pri aplikaciji za izdajanje potnih nalogov vseeno, ko pa prideš do kakšnih GIS zadev z raznimi spatial indexi in podobno, ti pa pol od zgoraj omenjenih baz odpade.

Invictus je izjavil:

Glede na to, da je hardware drek-pekec cene celotnega stroška, si le tega lahko nabildaš v nulo in presežeš omejitve razvijalcev. Do neke mere.


Neoptimalno napisan SW težko rešuješ samo s hardwerom.

Spura ::

Invictus je izjavil:

Spura je izjavil:

Ne vem za MSSQL, ampak gotovo je Postgre boljsi od MySQL, Oracle in DB2 sta pri velikih podjetjih mocno precenjena.

Vse skupaj je eno in isto sranje. Ene baze so boljše nekje, drugje drugje, bistvenih razlik ni. Vzameš bazo, ki jo razvijalci najbolj obvladajo.

Glede na to, da je hardware drek-pekec cene celotnega stroška, si le tega lahko nabildaš v nulo in presežeš omejitve razvijalcev. Do neke mere.
Se ne strinjam z nicemer od napisanega.

Invictus ::

Like I give shit ;) ...

Očitno ne veste za tarife pri velikih projektih. Hardware je tam drekec-pekec ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

          ::

Ja, je drekec pekec, ampak problema pa ne reši zmeraj.

kunigunda ::

Mi uporabljamo vse vrste baz, sam pa se zmeri prisegam zarad enostavnosti (tako instalacije kot uporabe) na Mysql. Mogoce zato k sm ga ze od pamtiveka navajen. Nekje 200-300 transakcij na sekundo (insert,update) mam najbl obremenjen streznik pa dela k sus. Kljub 1-2mio rekordov (ostalo gre ponoci v retention). Se pa strinjam da je Oracle res precenjen glede na price/performance napram ostalim bazam, uporabljam ga predvsem tam kjer so velike kolicine podatkov (100+ mio recordov)

Zgodovina sprememb…

Groove ::

Dobro, velike količine podatkov... Na MSSQL obračamo miljarde rowov na tabelo (podatkov v bazi je cca 4.8TB), pa leti k šus... seveda ogromno pripomorejo partition switchi, lepo napisan software in tudi zajeten hardware. Dnevni prirast je ~800mio vrstic na dan (v celi bazi - od tega v največji tabeli cca polovico tega). In ne, niso tako ozke tabele (največja meri cca 25 columnov v širino).

Si pa ne predstavljam kaj takega postavit na mySQL. Na PostGreSQL še, na mySQL pa ne. Bom pa poskusil, za voljo argumenta. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Groove ()

prozac ::

groove prosim ce porocas kako se bo obnesell tvoj poskus.

Jaz delam samo na Oracle (drugje nisem mel priložnosti). Baze skupaj so velike cca. 20 TB. Iz vaših postov vidim, da so vse baze sposobne upravljati z velikimi količinami podatkov. To me je malo presenetilo, sem mislil, da so za take zadeve bolj primerne Oracle, DB2 baze.

Človek se vsak dan kaj novega nauči. Hvala bogu, da je tako....

kunigunda ::

Jaz osebno ne maram prevelikih tabel, sploh ce se stari podatki (npr vec kot 60 dni) ne potrebujejo takoj.
Zato imam sistem, ki mi dnevno vse starejse zapise (odvisno od konfiguracij) da v retention tabele (v bistvu mesecna tabela za vsak server/bazo/tabelo), SW je pa tako spisan, da ce so datumski pogoji bolj za nazaj, gre gledati tudi te tabele (kjer je struktura enaka).
Nekje za 5 let se hrani posamezna tabela, tud lazje je starejse potem brisati, ko se ne potrebujejo vec.

Groove ::

S particijami te težave nimaš ("težje" brisanje), saj postane le-to metadata operacija. :) Par sekund, pa pobrišeš vse, kar rabiš.

Ja... če ti to dovoljuje software in/ali uporabniki. Od npr. 15mrd rowov velike tabele je cca 8mrd rowov tekoče okno zadnji desetih dni (starejše se briše, ohranja se pa še nekatere zgodovinsko izredno pomembne podatke)... :)

kunigunda ::

Saj ves, navada je zelezna srajca. Sploh ce izvira iz dobe, ko smo se sparal na baytih :)
Na Oraclu particije skoz uporabljamo, in vem da je lustno, sem parkrat ze hotel pogledati particioniranje pri Mysql, ampak cajta zmeri zmanjka.

kunigunda ::

Je pa nekaj stvari ki jih sicer uporabljam na Mysqlu, ki jih MSSql in Oracle ne omogocata (oz. jih vsaj takrat nista ko sm probal migrirati) in mi dost developmenta prispara.

Invictus ::

Groove je izjavil:

S particijami te težave nimaš ("težje" brisanje), saj postane le-to metadata operacija. :) Par sekund, pa pobrišeš vse, kar rabiš.

Ja... če ti to dovoljuje software in/ali uporabniki. Od npr. 15mrd rowov velike tabele je cca 8mrd rowov tekoče okno zadnji desetih dni (starejše se briše, ohranja se pa še nekatere zgodovinsko izredno pomembne podatke)... :)

Particioniranje je zakon. Uporabljamo to na enem projektu, kjer se nabere dnevno precej giga podatkov. Ena particija je dan podatkov. Po 3 dneh se particija zbriše. Delete dela neskončno dolgo. Brisanje particije je trenutno. Delamo pa z DB2.

          je izjavil:


Neoptimalno napisan SW težko rešuješ samo s hardwerom.

Do neke mere pomagajo SSDji in RAM.

Zato pa pravim, da je cena hardwara drekec-pekec. Dober inženir lahko stane v enem letu več kot ves hardware in software za ta projekt.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

japol ::

Ustvaril sem bazo na enem izmed free serverjih in nikakor mi ni uspelo povezati, nakar najdem to:
Remote MySQL Access:
Remote MySQL allows you to connect to the MySQL databases on your hosting server here from another server or computer.
Free hosting plans do not support remote MySQL connections, to get this extra functionality please order a premium hosting plan:
You can click here to find out more about premium hosting and to order

A je kje kakšna free možnost, da ustvarim bazo, pa da mi je ne izbrišejo?

Invictus ::

Naredi si virtualno mašino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Groove je izjavil:

S particijami te težave nimaš ("težje" brisanje), saj postane le-to metadata operacija. :) Par sekund, pa pobrišeš vse, kar rabiš.

Ja... če ti to dovoljuje software in/ali uporabniki. Od npr. 15mrd rowov velike tabele je cca 8mrd rowov tekoče okno zadnji desetih dni (starejše se briše, ohranja se pa še nekatere zgodovinsko izredno pomembne podatke)... :)

Me pa kar firbec malo, kaj ima lahko clovk v 15mrd rowov ene tabele :)

Groove ::

kunigunda je izjavil:

Groove je izjavil:

S particijami te težave nimaš ("težje" brisanje), saj postane le-to metadata operacija. :) Par sekund, pa pobrišeš vse, kar rabiš.

Ja... če ti to dovoljuje software in/ali uporabniki. Od npr. 15mrd rowov velike tabele je cca 8mrd rowov tekoče okno zadnji desetih dni (starejše se briše, ohranja se pa še nekatere zgodovinsko izredno pomembne podatke)... :)

Me pa kar firbec malo, kaj ima lahko clovk v 15mrd rowov ene tabele :)

Pogodbe. Veliko pogodb. Na urni osnovi (različna cena in količina), spreminjajo se dnevno. Pogodbe trajajo tudi po 5 let v prihodnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Groove ()

kunigunda ::

10miljard+ pogodb v 10 dneh ?

Groove ::

kunigunda je izjavil:

10miljard+ pogodb v 10 dneh ?


Groove je izjavil:

Pogodbe. Veliko pogodb. Na urni osnovi (različna cena in količina), spreminjajo se dnevno. Pogodbe trajajo tudi po 5 let v prihodnost.


Še enkrat preberi :) Vsaka pogodba ima cca 8760 zapisov za eno leto. Če traja pogodba 5 let, je to švoh 44k zapisov.

cca 12k takih pogodb je že 500mio rowov. :)

Ziga Dolhar ::

Pri določenih poslih se to lahko kaj hitro nabere :)). (Vrednostni papirji, commodity trading...)
https://dolhar.si/

WarpedGone ::

Poljubno slab design lahko napolni poljubno velik disk.
Zbogom in hvala za vse ribe

kunigunda ::

Groove je izjavil:

kunigunda je izjavil:

10miljard+ pogodb v 10 dneh ?


Groove je izjavil:

Pogodbe. Veliko pogodb. Na urni osnovi (različna cena in količina), spreminjajo se dnevno. Pogodbe trajajo tudi po 5 let v prihodnost.


Še enkrat preberi :) Vsaka pogodba ima cca 8760 zapisov za eno leto. Če traja pogodba 5 let, je to švoh 44k zapisov.

cca 12k takih pogodb je že 500mio rowov. :)

Ja, v 5 letih.
Ceprov si malo prej dejal "Dnevni prirast je ~800mio vrstic na dan (v celi bazi - od tega v največji tabeli cca polovico tega)"
se pravi cca 400mio/dan", enkrat pa "tekoce okno 10miljard v 10 dneh)
Me res iz prakticnega razloga zanima kako se oracle obnese pri miljardah transakcij na dan, zato sm se zapicu tok v cifre.
Ker tud gigantske firme k sm delu za njih nimajo take kolicine tabel.
Je pa tud to res, kar je @WarpedOne napisu :)

Groove ::

Easy there, tiger.

Napisal sem dnevni prirast 800mio recordov na dan, od tega polovico v največji tabeli.

In še enkrat. Ena pogodba BP traja 5 let. 5 let, urni nivo. Celotna poodba se vsak dan znova izračuna.
Se pravi vse (aktivne) pogodbe se preračunajo vsak dan, iz česar se potek vidi tudi evolucija. In ja, (lahko) se spremeni količina/cena (in še miljon ostalih parametrov) za vsako uro - vsak dan. Delajo se torej "snapshoti" dnevnega stanja.

Poveži to še s tem, kar je napisal Ziga Dolhar :).

In brez skrbi, pri zadevi, o kateri pišem, ni slabega dizajna. V nasprotnem primeru bi bil performance katastrofalen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12627335 (22020) noraguta
»

Oracle 11g Express vs. MS SQL 2008 R2 Express

Oddelek: Programiranje
232149 (1731) frudi
»

Razvijalec MySQL-a izpodbija Oraclov nakup Suna

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
288658 (7627) AndrejS
»

mysql "hitrost"

Oddelek: Izdelava spletišč
91844 (1726) Veron
»

apache+[kater sistem baz]

Oddelek: Programiranje
121626 (1475) Loki

Več podobnih tem