» »

Perl 6 je tu

Perl 6 je tu

Slo-Tech - Božiček je letos programerjem prinesel dodatno darilo, in sicer končne specifikacije jezika Perl 6. Jezik je v končni obliki izšel že oktobra, do božiča pa so obljubili izdajo polnih specifikacij in dokumentirane verzije. V resnici je že dlje časa krožil vic, da bomo Perl dobili za božič, a nihče ni vedel, za katerega. In sedaj smo dobili Rakudo Perl 6, kot se imenuje implementacije Perla 6 na Moar Virtual Machine. Ekipa obljublja, da bodo nadaljevali in pripravljali nove izdaje vsak mesec.

Kot so zapisali v objavi ob izidu, Perl 6 ohranja osnovne kvaltiete Perla: izraznost, zmogljivost, podobnost z naravnimi jeziki in dovršen dizajn, moderna in pregledna sintaksa, objektno, funkcijsko, proceduralno in vzporedno programiranje. Rakudo Perl 6 je le ena izmed implementacij Perla 6, je pa res, da je trenutno edina, ki podpira vse teste. Tako glavna novost ni Rakudo Perl 6, temveč roast (Repository Of All SPec Tests), ki je dokončan. Katerakoli implementacija, ki opravi vse te teste, se lahko imenuje Perl 6. Povejmo še, da Perl 6 ni namenjen temu, da je združljiv s prejšnjo verzijo, dasi gradi na njej in uporablja iste vzorce.

Peta verzija Perla, ki je začel kot amalgam vseh možnih orodij za administracijo *NIX (awk, cut ...) in je sčasoma dobil podporo za vse funkcij, ki pritičejo polnokrvnim programskim jezikom, je z nami že od leta 1994. Šestico so pisali skoraj dve desetletji, da je sedaj naposled dokončana. Pisci upajo, da se bo Perl 6 bolje uveljavil od predhodnih verzij, ki so često dobivale posmehljive komentarje o neberljivosti. Res pa je, da se Perl z leti popravlja.

6 komentarjev

win64 ::

Nisem še uporabljal Perl-a, zato sem si rekel, da ga bom malo pogledal in res videl, če je res tako neberljiv.
Moje opazke po pol ure učenja:
1. Sintaksa se res malo razlikuje od ostalih jezikov in jaz osebno ne bi začel s tem jezikom.
Če pa imaš nekaj jezikov že za sabo potem ni noben problem se še Perla naučiti.
Ima pa nekaj super stvari, na primer lahko napišeš svoj operator in ga tudi poimenuješ po svoje.
2. Kar sem prebral je prejšnjim verzijam kar nekaj manjkalo, recimo definiranje argumentov funkciji in objekti.
Drugače pa kar vidim so bolj kozmetični popravki, ki uničujejo kompatibilnost za nazaj.
Seveda je tudi nekaj bonbončkov. Bi pa pričakoval več glede na to, da je 20 let razvoja za njimi.

A je kdo tukaj, ki uporablja Perl vsakdan? Zanima me kaj programira v njem?

pegasus ::

Preden je bil php, je bil perl. Praktično ves zgodnji dinamični web je bil prek cgi spisan v perlu. Bugzilla, request tracekr, slashdot, just to name a few.
Danes bi bil neprijetno presenečen, če bi se kak svež projekt odločil za perl ...

Ales ::

Vidim tole novico, preberem, čakam... in potem več kot 24 ur kasneje, kapneta dva komentarja in ponovno črički. Toliko o popularnosti Perla.

Sam imam še nekaj zaostalih Perl skript, že davno pa za vse, za kar ne zadostuje Bash, uporabim Python. Da bi v tem trenutku karkoli novega začenjal v Perlu, mi ne pride na misel, sploh pa ne za web.

Ne rečem, za tiste, ki ga radi uporabljajo, obvladajo... ok, sigurno je še vedno uporaben, verjetno je šestica tudi izboljšava. Kul. In to je to.

čuhalev ::

Raje bi videl, da bi prepisali essential pakete sistema Debian v C, da bi bil sistem brez orodja perl. :D

elrado ::

Eden mojih ljubših jezikov. Pomoje se bom poigral s šestico in ga tudi uporabil za lastne zadeve a pomoje nima nekih večjih možnosti in je to bolj slovo starega asa :).

wungad ::

Večino onelinerjev ali kratkih zadev, ki rabijo npr. $/ = "" še vedno naredim s perlom. Moč navade.
.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Petindvajset let Perla

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
83707 (2827) kronik
»

[FORK] PHP kot jezik

Oddelek: Programiranje
353244 (2583) [MYTiX]
»

tehnologije za web aplikacije

Oddelek: Programiranje
101813 (1538) upirna
»

Java

Oddelek: Programiranje
323325 (2883) Nerdor
»

ASP - aje vredu

Oddelek: Programiranje
172024 (1851) simon

Več podobnih tem