» »

tehnologije za web aplikacije

tehnologije za web aplikacije

manaay ::

Pozdravljeni,

v bliznji prihodnosti se mislim lotit ene resne web aplikacije pa me zanima kaj priporocate. Poznam PHP, mod_perl in java/jsp. Do sedaj sem najvec delal v mod_perlu in mi tudi najbolj pase samo glede na to da gre za produkt, ki bo namenjen vecim strankam bi se lotil tudi kaksne jave oz. jsp. Ko sem gledal mal po netu sem opazil da je kar precej zadev narejenih v javi/jsp.

Zahteve so da je tehnologija free, po moznosti, da se da izvorno kodo zascititi (prevesti), hitra odzivnost, izvajanje na Linuxu. Zadeva naj bi bila tudi modularna tako da bi bilo mozno dodajati eksterne module.

Pri mod_perlu je problem, da kode ni mozno zascititi razen z obfuscatorji, cesar pa se nebi rad posluzeval ker se mi zdi ugly in polovicna resitev.

Ali kdo uporablja JDeveloper. Kaksne imate kaj izkusnje? V splosnem rad programiram brez graficnih vmesnikov, ampak ce pridobim na casu bi probal tudi to.

Komentarji na podlagi vasih iskusen mocno zazeljeni.

lp, Miha

rokpok ::

v bliznji prihodnosti se mislim lotit ene resne web aplikacije pa me zanima kaj priporocate. Poznam PHP, mod_perl in java/jsp. Do sedaj sem najvec delal v mod_perlu in mi tudi najbolj pase samo glede na to da gre za produkt, ki bo namenjen vecim strankam bi se lotil tudi kaksne jave oz. jsp. Ko sem gledal mal po netu sem opazil da je kar precej zadev narejenih v javi/jsp.

Here we go again. V splošnem gledano, ni jezika, ki bi bil najboljši in ni jezika, ki bi bil najslabši. Izbira jezika je odvisna od predznanja, kompleksnosti problema in seveda "osebnega okusa". Najbolje bo, da izbereš enega izmed teh jezikov, ki jih že poznaš. Prihranil boš na času in koda bo verjetno napisana veliko boljše, kot če boš prebral en vodič o XY programskem jeziku in se spravil v njem pisat neko obsežno web aplikacijo. Osebno ti ne morem pomagati, katerega izmed zgoraj omenjenih jezikov izbrati, ker JSP in Perl ne poznam tako dobro kot PHP. Lahko pa ti povem, da z izbiro PHP-ja ne boš zgrešil, vendar bi bilo lepo (v primeru izbire le tega) uporabiti kak framework (morda celo Zend PHP Framework).

Zahteve so da je tehnologija free, po moznosti, da se da izvorno kodo zascititi (prevesti), hitra odzivnost, izvajanje na Linuxu. Zadeva naj bi bila tudi modularna tako da bi bilo mozno dodajati eksterne module.

(komentiram samo s stališča PHP-ja). PHP je "free" tehnologija, izvorno kodo se da zaščiti (primer: Zend Safe Guard), PHP je hiter (lahko ga še pohitriš z Zend Optimizerom) in teče (malo da ne) na vseh platformah.

V splosnem rad programiram brez graficnih vmesnikov, ampak ce pridobim na casu bi probal tudi to.

Razvijanje s kvalitetnimi IDE-ji vsekakor prinese veliko prednosti (Syntax highlighting, Code Completion, Debugging,...), zato ti uporabo vsekakor priporočam.

Lep pozdrav
Rad bi bil pingvin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rokpok ()

flush ::

Tudi Javo in .NET se da precej preprosto "decompilat". Tako da tudi tam uporabljajo obfuscatorje.

Kaj velike stranke ne marajo Perla ali kaj? Glede na to kakšno sintakso ima Perl, ponavadi sploh ne potrebuješ obfuscatorjev ;)

JSP je sicer kar ok, samo malo počasnejši razvoj je kot pri skriptnih jezikih. Uporaba IDE orodja je pa nujna, ker moraš drugače way too much tipkat. Jaz uporabljam Eclipse in IntelliJ.

Za kakšno "resno aplikacijo" pa gre? Mora delat na vseh platformah? Performance?
Noovo - Social Discovery Engine
http://www.noovo.com

sid_dabster ::

Saj ni tako grd perl, no... Jaz bi na tvojem mestu vseeno poizkusil z njim, ker je stvar izredno zanesljiva.

Ce bi pa rad, da se stvar izredno dobro zasciti... Potem pa lahko uporabis tudi nekoliko mazohisticno resitev in napises stran kar v C-ju. Uporabis lahko cgic knjiznico (no, saj ni prava knjiznica, v bistvu je ena sama C datoteka, ki jo lahko direktno vkljucis v svoj makefile), s pomocjo katere je pisanje cgi-bin programa v C-ju enostavnejse. Imas napisane rutine za prenos datotek, za glave, noge itd. Dane so tudi funkcije za lazji dostop do environment variablov, ki jih Apache postavlja cgi programu.

Varnost: maksimalna.
Hitrost: maksimalna.
Tezavnost kodiranja: maksimalna.

Premisli.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

krho ::

Seagull framework.....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

jype ::

sid_dabster> Varnost: maksimalna.

Katera varnost pa?

Jaz bi za velike projekte definitivno priporocal mod_python :)

sid_dabster ::

Katera varnost? Ta, o kateri je govora. Da ne bi kdo poskusil razvozlati kode, za kar je avtor te teme predlagal obfuscatorje. Prevedes C program z vkljcenimi finimi optimizacijami, pa se bo decompilajoci presneto namucil, da bo kaj koristnega izvlekel.
Lahko se pa zelo lahko ustrelis v nogo, ce ne pazis pri kodiranju... Zato jaz tega ne bi direktno priporocal, razen v izjemnih primerih...

Lahko bi pa uporabil tudi kombinacijo perla in prevedenega programa (C, C++, Basic, Fortran, COBOL:D; izbira je tvoja ); Tisto, kar bi najraje dobro skril, napises v C/C++ in prevedes npr. kot executable, ki ga potem klices iz svoje perlovske skripte (ki jo lahko tudi obfscate-as), ki s prej omenjenim programom komunicira preko standard in/out.

Ampak to so vse zelo mazohisticne metode.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

upirna ::

V bistvu kaj dosti ne moreš zgrešit. Katerikoli tehnologijo boš uporabil bo skoraj zagotovo pokrila vse tovje potrebe.


Osebno nikakor ne bi priporočal mazohističnih variant tipa c++. :\
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

manaay ::

hvala za odgovore.. C-ja niti ne znam zato se ga sigurno ne bom lotil.. sem pa razmisljal da bi perl skripte prevedel v c z perlcc compilerjem.. samo nevem ce bi kaj dost pridobil glede hitrosti, ker je mod_perl zelo hiter.

Bom preveril se okolja, ki ste jih svetovali.. Se za JDeveloper me zanima, ce ga kdo uporablja in kaksne ima izkusnje v primerjavi z drugimi zadevami.

tnx in lp,
miha

dr. Zgemba ::

V primerjavi z mod_perl ne boš s perlcc pridobil prav nič na hitrosti. Če boš imel klasičen cgi-bin pol bo itak delalo še počasneje zaradi vsakokratnega forkanja. Če pa misliš prevajat v modul za Apache, si pa tako na istem kot s perl_mod.

upirna ::

Drugače navijam za python oz. turbogears. ;)


Zadnje čase ga spoznavam in je prav luštna zadeva. Tudi s PHP sem zelo veliko delal in je prav tako zelo fleten, sam je potrebno več časa za naštudirat - sama sintaksa je podobna c, vendar s čistim PHP bolj težko kaj pametnega nardiš - potrebuješ nek pameten framework. :)
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slo-Tech server specifikacije?

Oddelek: Slo-Tech
252649 (2218) b
»

ASP - aje vredu

Oddelek: Programiranje
172015 (1842) simon
»

php ali cgi forum???

Oddelek: Programiranje
332326 (2066) lordgreg
»

Free webhosting

Oddelek: Omrežja in internet
181905 (1705) barbarossa
»

Server back online...

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
81745 (1745) PaJo

Več podobnih tem