» »

IT administrator

IT administrator

bizgech ::

Po nekaj letih pavze bi se rad spet ukvarjal z IT. Trenutno sem v čisto drugih vodah in informacijske tehnologije že več let nisem podrobno spremljal. V preteklosti sem že opravljal delo administratorja in mislim, da bi lahko spet prišel v formo. Znam naprimer sestaviti ali nadgraditi strojno opremo, znam namestiti Win/Linux, znam konfigurirati omrežje, znam nastaviti mrežno strojno opremo, znam delati z raznimi programi ki jih uporabljajo administratorji. Toliko za zagon, kasneje pa bi se kakšno stvar lahko še priučil. Edino vprašanje je, kje v LJ bi potrebovali administratorja s takim znanjem? Je kakšna firma, ki bi ji to znanje koritilo?

jakan123 ::

S tem znanjem si lahko samo kot tech support zaposlenim. Za administratorja potrebuješ precej več znanja. Malo poglej po zaposlitvenih portalih kaj se zahteva za sistemske administratorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jakan123 ()

pegasus ::

Ja, pozabi na to ... ker je to poklic, ki se aktivno trudi samega sebe narediti nepotrebnega. Raje se kakega pythona loti ali kakega drugega programiranja.

bizgech ::

pegasus je izjavil:

Ja, pozabi na to ... ker je to poklic, ki se aktivno trudi samega sebe narediti nepotrebnega. Raje se kakega pythona loti ali kakega drugega programiranja.


Kdo bo potem v prihodnosti zadolžen za nabavo, pripravo in servis tehnologije? Če kupiš računalnik, moraš vedeti kakšnega potrebuješ, moraš namestiti OS (kar tajnica ponavadi ne zna), prej kot slej se nekaj pokvari in moraš problem rešiti. Kdo bo odgovoren za te stvari, če ne administrator?

Btw, kateri programski jezik je trenutno najbolj perspektiven, se pravi da imaš najboljšo možnost za job?

black ice ::

Fortran. :>

vorantz ::

bizgech je izjavil:

pegasus je izjavil:

Ja, pozabi na to ... ker je to poklic, ki se aktivno trudi samega sebe narediti nepotrebnega. Raje se kakega pythona loti ali kakega drugega programiranja.


Kdo bo potem v prihodnosti zadolĹžen za nabavo, pripravo in servis tehnologije? Äe kupiĹĄ raÄunalnik, moraĹĄ vedeti kakĹĄnega potrebujeĹĄ, moraĹĄ namestiti OS (kar tajnica ponavadi ne zna), prej kot slej se nekaj pokvari in moraĹĄ problem reĹĄiti. Kdo bo odgovoren za te stvari, Äe ne administrator?

Btw, kateri programski jezik je trenutno najbolj perspektiven, se pravi da imaĹĄ najboljĹĄo moĹžnost za job?


Kar opisujes je prej support ne adminstrator
Administrator bo moral kar orenk vec znat kot en komp posraufat

pegasus ::

Tehnologije ne boš več kupoval, najemal boš storitve.

hojnikb ::

sam storitve se nebodo vzpostavile same od sebe :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

vorantz ::

Res je
En indijc ti jo bo

SeMiNeSanja ::

pegasus je izjavil:

Tehnologije ne boš več kupoval, najemal boš storitve.

Že mogoče, da boš najemal, ampak po enem letu zastonjskega AWS ugotavljam, da me vendarle pride ceneje tisto 'podhranjeno' virtualko poganjat na lokalnem strežniku, kjer imam diskovja kolikor hočem in ne kolikor zanj plačujem najemnine, kjer me dodaten gigabyte prenosa podatkov nič ne stane, .....

Tudi 'najete' storitve, kot npr. Salesforce so daleč od tega, da z njimi 'nebi imel dela'.

Zagotovo se bo za določene storitve uveljavilo, da jih je smiselno najeti. Temu ni moč oporekati. Za druge pa se bo pokazalo, da se jih vendarle bolj splača poganjati 'in house'. Vsak bo moral najti tisto optimalno mešanico, ki njemu najbolj ustreza.

Še vedno pa bomo imeli lokalne mreže, routerje, požarne pregrade, odjemalce (kakršnikoli že bodo), nek lokalni datotečni strežnik, tiskalnike, lokalni backup podatkov v oblaku, .....

VSE se pač ne bo dalo preseliti v 'oblake'.

trnvpeti ::

 eno je, kar PR od firm pravijo/forsirajo, drugo pa, kar se uporabniki odlocajo

eno je, kar PR od firm pravijo/forsirajo, drugo pa, kar se uporabniki odlocajo

d4vid ::

vorantz je izjavil:

bizgech je izjavil:

pegasus je izjavil:

Ja, pozabi na to ... ker je to poklic, ki se aktivno trudi samega sebe narediti nepotrebnega. Raje se kakega pythona loti ali kakega drugega programiranja.


Kdo bo potem v prihodnosti zadolĹžen za nabavo, pripravo in servis tehnologije? Äe kupiĹĄ raÄunalnik, moraĹĄ vedeti kakĹĄnega potrebujeĹĄ, moraĹĄ namestiti OS (kar tajnica ponavadi ne zna), prej kot slej se nekaj pokvari in moraĹĄ problem reĹĄiti. Kdo bo odgovoren za te stvari, Äe ne administrator?

Btw, kateri programski jezik je trenutno najbolj perspektiven, se pravi da imaĹĄ najboljĹĄo moĹžnost za job?


Kar opisujes je prej support ne adminstrator
Administrator bo moral kar orenk vec znat kot en komp posraufat


Kaj točno počne IT administrator, če mi kdo na hitro razloži? Računalništvo me zanima, vendar sem elektrotehnik.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

sysadmin, is a person who is responsible for the upkeep, configuration, and reliable operation of computer systems; especially multi-user computers, such as servers.

The system administrator seeks to ensure that the uptime, performance, resources, and security of the computers he or she manages meet the needs of the users, without exceeding the budget.

To meet these needs, a system administrator may acquire, install, or upgrade computer components and software; provide routine automation; maintain security policies; troubleshoot; train and/or supervise staff; or offer technical support for projects.

SeMiNeSanja ::

V bistvu je tako, da manjša ko je firma, bolj je admin deklica za vse - od menjavanja tonerjev, prenašanja novih računalnikov do delovnih mest, pa do bolj naprednih reči, kot je vzdrževanje strežnikov, dodajanje uporabnikov, skrb za backup,.....
Če nisi vsestranski, ti v tem primeru kar trda prede. Seveda pa ne boš vrhunski strokovnjak za neko določeno področje.

Večje ko je podjetje, bolj imaš specializirane admine. Tako lahko najdeš tudi kakšnega admina, ki ti bo z zvezanimi očmi rihtal MS ali Unix strežnik, se mu pa ne bo sanjalo, kako je treba switch nastaviti...

Invictus ::

bizgech je izjavil:


Kdo bo potem v prihodnosti zadolžen za nabavo, pripravo in servis tehnologije? Če kupiš računalnik, moraš vedeti kakšnega potrebuješ, moraš namestiti OS (kar tajnica ponavadi ne zna), prej kot slej se nekaj pokvari in moraš problem rešiti. Kdo bo odgovoren za te stvari, če ne administrator?

Btw, kateri programski jezik je trenutno najbolj perspektiven, se pravi da imaš najboljšo možnost za job?

Zunanje firme. Vedno bolj se gre za te nezahtevne naloge v outsourcing.

Kdo bo plačeval enega 25k/leto da bo inštaliral OS in nabavljal računalnike. Tudi računalniki so bistveno bolj zanesljivi kot so bili v tvojih časih. OSi tudi. Pa tudi ti procesi se avtomatizirajo. A misliš da se danes OSi inštalirajo ročno in tweakajo? Nič več.

Dečko, zaspal si. Posel je šel precej naprej ... raje se drži zdajšnjega posla ... Razen če misliš nategovati male firmice kako rabijo neko IT podporo.

SeMiNeSanja je izjavil:


Večje ko je podjetje, bolj imaš specializirane admine. Tako lahko najdeš tudi kakšnega admina, ki ti bo z zvezanimi očmi rihtal MS ali Unix strežnik, se mu pa ne bo sanjalo, kako je treba switch nastaviti...

Zakaj pa bi se mu moralo sanjati o mreži, če je UNIX expert? Plačaš 200 EUR, pa ti nekdo za vse večne čase nastavi mrežo v firmi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Šmorn ::

Ima Invictus kar prav. 15 let nazaj sem izvajal tehnično podporo in šraufal računalnike 30% časa, zdaj pri 3x več zaposlenih za administracijo gre še ene 5% časa. S tem, da moram skrbeti tudi za nekaj 10-15 let starih računalnikov. Pa še kar delajo skoraj 100% brez problemov. Edino kar je je to, da imam nastavljeno arhiviranje podatkov bolj pogosto.

Machete ::

bizgech je izjavil:

Po nekaj letih pavze bi se rad spet ukvarjal z IT. Trenutno sem v čisto drugih vodah in informacijske tehnologije že več let nisem podrobno spremljal. V preteklosti sem že opravljal delo administratorja in mislim, da bi lahko spet prišel v formo. Znam naprimer sestaviti ali nadgraditi strojno opremo, znam namestiti Win/Linux, znam konfigurirati omrežje, znam nastaviti mrežno strojno opremo, znam delati z raznimi programi ki jih uporabljajo administratorji. Toliko za zagon, kasneje pa bi se kakšno stvar lahko še priučil. Edino vprašanje je, kje v LJ bi potrebovali administratorja s takim znanjem? Je kakšna firma, ki bi ji to znanje koritilo?


Brez zamere, ampak jaz znam praktično vse kar si naštel, pa sploh ne delam kot administrator, samo mimogrede štimam kompe in mrežo. Gre pa res za (samo) 10 kompov in to je delo za enega čisto usput.
Tako da išči firme za par 10 do 100 kompi :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jukoz ::

Invictus> Plačaš 200 EUR, pa ti nekdo za vse večne čase nastavi mrežo v firmi ...

Upam da se profesionalno ukvarjaš s tem. Prav navdušen sem ko nekdo nekaj nastavi za vse večne čase =)


Šmorn> Ima Invictus kar prav. 15 let nazaj sem izvajal tehnično podporo in šraufal računalnike 30% časa, zdaj pri 3x več zaposlenih za administracijo gre še ene 5% časa. S tem, da moram skrbeti tudi za nekaj 10-15 let starih računalnikov. Pa še kar delajo skoraj 100% brez problemov. Edino kar je je to, da imam nastavljeno arhiviranje podatkov bolj pogosto.

Ful je odvisno od podjetja s čim se ukvarja in kakšni so uporabniki. Če uporabniki niso plačani za to da sami uredijo stvari in ne morejo čakati da zunanji izvajalec privihra na lokacijo potem moraš imeti lokalen helpdesk (oz admina oz kakorkoli se to že imenuje). In tak lokalen IT admin je običajno cenejši kot zunanji, ker za 25k/leto ne dobiš odzivni čas 5 minut na lokaciji.

SeMiNeSanja ::

Že v osnovi je 'nastavitev za vse večne čase' sfaljen pojem, da pa bi nekdo za 200€ 'nastavil mrežo' vsaj za kakšen mesec, boš moral najti že hudega fušarja, če imaš malo več kot 10 računalnikov. Že samo nastavitev požarne pregrade ti ne bo nihče naredil profesionalno za ta denar, kje so potem še VLANi, switchi in vsa ostala krama, tja do DNS strežnikov?

Edino, kar na mreži lahko narediš 'za eno desetletje' (in ne vse večne čase), je to, da položiš kakovoten UTP kabel. Koliko pa ga boš dobil strokovno položenega za 200€, je pa spet druga zgodba.

Ciklamen ::

A me lahk kak sistemc, ki je dejansko zaposlen kot sysadmin, kontaktira na PM (glede na to da je tema pogova pač o administratorjih)? Imam par vprašanj / iščem par nasvetov okrog sysadmin-a, pa čim širši spekter (database admin, network admin, security admin itd.) zaželjen :D

Seveda, vem da verjetno dosti zahtevam, ampak če si bo kdo vzel 10 minut časa na dan, bi pa lepo prosil :D
- End of the Post ->

pegasus ::

Kaj te zanima?

Ciklamen ::

Nič takega, zgolj informacije o tem kaj kdo dela, kaj se je dobro naučiti/kaj je dobro znati, takšne zadeve :)
- End of the Post ->

Invictus ::

Potem se nauči Cobol + zOS/MVS.

Kmalu teh znanj ne bo, ker gre večina kadra v penzijo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Tega se ne da enostavno nagooglat, je treba kake porumenele manuale najt v kaki kleti ;)

Ene 30kg vax/vms dokumentacije sem že pred leti dal naprej ...

"Kaj je dobro znat" ... vprašaj se raje, kaj bi rad dosegel v svojem življenju, kaj bi rad spremenil na bolje ... in odgovor bo prišel sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

Ciklamen ::

pegasus, kaj bi rad dosegel v življenju? Predvsem spodobno plačo da lahko živim koliko toliko normalno življenje, kaj bi spremenil na bolje? Sam tega ne morem spremenit, pa če se na glavo postavim :)

Pač vprašam, kaj je dobro znat, itak na temu FERIju ni nič pametnega v zvezi z sysadmin-om, tako da sem pač v veliki večini samouk :) Je to tako narobe, če vprašam nekoga ki ima izkušnje?
- End of the Post ->

1krat ::

Meni se tudi zdi da je danes v sloveniji IT-jevec deklica za vse. Se mi je že dogajalo da sem dostavljal robo, prevemal, razkladal...Poleg tega rabiš znati vse kar se delodajalec spomni. Se mi je zgodilo, da sem poslal prošnjo kjer so zahtevali določene certifikate. Ker sem jih imel več od zahtevanih in jim poslal kopije, so čez en teden dodali tudi te v oglas. Delo nisem dobil.
Trenutno se oglašujem na ta način

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 1krat ()

AndrejO ::

Poskusi ponovno:

1krat je izjavil:

Meni se tudi zdi, da je danes v Sloveniji IT-jevec deklica za vse. Se mi je že dogajalo, da sem dostavljal robo, jo prevemal, razkladal... Poleg tega rabiš znati vse, kar se delodajalec spomni. Se mi je zgodilo, da sem poslal prošnjo delodajalcu, ki je zahtevali določene certifikate. Ker sem jih imel več od zahtevanih, in sem jim poslal tudi kopije teh., so Čez en teden so tudi te dodali tudi te v oglas. Dela nisem dobil.
Trenutno se oglašujem na ta način:

Ne, ne gre se za slovnico in tudi moji popravki verjetno niso čisto pravilni. Gre pa se za to, da pokažeš malo višjo stopnjo pedantnosti pri delu. Ta pa se, vsaj po mojih izkušnjah, pokaže tudi v sposobnosti jasnega izražanja. Za jasno izražanje pa je slovica še kako pomembna.

1krat je izjavil:

Sistemski inženir za microsoft





alt="Sistemski inženir za microsoft"

#1: Zeh. Petletniki imajo takšne certifikate.

#2: Slovnica ti šepa tudi v predstavitvi. Najdi nekoga, da ti jo popravi.

#3: Prva neumnost: v naslovu imaš navedeno "inženir informatike". Drugi odstavek se začne z: "Trenutno se izobražujem na višji šoli, smer inženir informatike." Kaj si sedaj? Inženir informatike ali študent na smeri Informatika?

#4: Druga neumnost: Firefox mi na koncu predstavitvene strani pokaže kos JavaScript kode. Amatersko.

#5: Certifikati bi bila dobra ideja, ampak: najstarejši in tvoj MCP, ki ga promoviraš, je iz l. 2008. Najbolj svež je iz l. 2012 in za delo v IKT pretežno nerelevanten (uporaba pisarniških aplikacij). Še najbolj relevanten, ki ga imaš, je CompTIA, vendar je iz l. 2009. Gledano iz vidika delodajalca je vsem tvojim potrdilom že davno tega potekel "rok trajanja".

#6: Življenjepis: znova trdiš dve nasprotujoči si stvari: razglašaš se za inženirja, trdiš, da študiraš. Kaj naj si bodočei delodajalec misli o osebi, ki se ne more odločiti, če že ima ali še nima diplome? Ti bom jaz povedal: lolek, ki ga v firmi ne rabim. Menda si nekoč bil s.p. Ali bi sploh razmišljal o zaposlitvi nekoga, ki nekaj motovili o svoji izobrazbi?

Dobronameren predlog: lepo, da študiraš, vendar pa daj poudarek delovnim izkušnjam. Papirjev očitno nimaš (diploma je kje?) ali pa so tako stari, da nimajo več kaj veliko za opraviti z današnjim delom. Prvo stran spiši kot t.i. "motivacijsko pismo" in ga daj lektorirati, preden ga objaviš. Odpravi vse tehnične napake na spletnem mestu.

1krat ::

AndrejO
Hvala za konstruktivno kritiko.
Predlagam ti sprehod v gozd, naravo zaradi sprostitve.
Ali pa boksarsko vrečo v kleti.
p.s. se opravičujem za slovnične napake v vseh mojih objavah.

K3kec ::

Zmazi, AndrejO ti je napisal zelo konstruktivno kritiko, katera ti bo precej pomogala, če jo boš le upošteval. Prišparaj svoj ego in ponovno preberni njegov post in upoštevaj njegove dobronamerne kritike.

Invictus ::

1krat je izjavil:

Ker sem jih imel več od zahtevanih in jim poslal kopije, so čez en teden dodali tudi te v oglas. Delo nisem dobil.

Haha, ta je pa dobra ...

To samo pove da pri nas folk nima pojma o IT svetu.

Da ti še malo stran pokomentiram ...

1. Lenovo certifikati niso certifikati, ampak dokazilo da si se udeležil tečaja.
2. Prva stran z web kodo? Ni najboljša reklama.
3. ECDL certifikat? Ne žali tukajšnjih ljudi s tem. Za IT se ve, da zna vse tisto :).
4. MS certifikati so stari do 8 let. Zastarelo. Preveri če so sploh še veljavni.

Življenjepis ...

1. Ne piši da si inženir informatike če nisi.
2. Cilji so del spremnega pisma, ne življenjepisa.

Predvsem pa glede ena zadnjo službo webmastra, naredi boljšo stran ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prevzem certifikata sigenca v WIN 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
5319559 (16124) MrStein
»

So sys admini "mrtvi"? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19827287 (21269) spegli
»

Sistemski admin

Oddelek: Pomoč in nasveti
284147 (3015) Kurzweil
»

Katera "odhodna" vrata na požarnem zidu za rsync

Oddelek: Omrežja in internet
324169 (3439) mojca
»

Kaj delati "po programiranju"

Oddelek: Programiranje
314637 (3082) korenje3

Več podobnih tem