» »

So sys admini "mrtvi"?

So sys admini "mrtvi"?

«
1
2 3 4

Meiniken ::

Prihodnje leto bom zaključil višjo šolo in tako dobil naziv Informatika. Zdej pa... prej mi zarad nekega razloga ni padlo na pamet da bi sploh pogledal kako je s ponudbami dela v IT-ju. Torej mal pobrskam in vidim samo "iščemo xyz programerja". Teh oglasov zgleda kot malo morje, nikjer pa ni videt da bi kakšnega sistemstega administratorja iskali.

Tako zgleda kot da službe ne boš dobil razen če te zabava programiranje. Sicer mi je programiranje še dokaj pri srcu ampak ni to edina stvar ki me zanima. Tud šraufanje pc-ja je kul sam kaj ko ti že vsak 15 letn mulc lahko komp sestavi.

E: Ne pravim da ni dela za sys admina, le da zgleda vsega bolj malo.
  • spremenilo: Meiniken ()

nsa_ag3nt ::

Glej tujino, če ni nič v Slo.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

jype ::

V slo je ogromno, ampak se ne reče več "sys admin" ali "sistemski administrator".

Nekateri temu rečejo "dev ops", čeprav je to načeloma neustrezen izraz, ker gre za filozofijo, ne opis del.

Danes je naloga bivših sistemcev optimizacija in avtomatizacija njihovega delovnega mesta, tako da brez znanja programiranja definitivno ne gre več.

Vsekakor priporočam, da najdeš job v tujini, po možnosti takšnega, kjer lahko vsaj polovico časa delaš od doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

flbroker ::

Vec ali manj so. Sistemski administratorji/inzenirji so zaposleni v podjetjih ki imajo svojo fizicno infrastrukturo, teh pa je cedalje manj. Za vecino podjetjih se financno bolj splaca postavit neko platformo v oblaku kjer drugi skrbijo za infrastrukturo tipa Amazon, Google, Microsoft... in namesto administratorjev/inzenirjev zaposlit "devops" ljudi ki imajo neko povrsno znanje iz sistemov in vec iz razvijanja/programiranja. Vcasih si za to potreboval mnogo znanja, danes pa lahko odgovor hitro izbrskas na spletu in postavis resitev v relativno kratkem casu kar se tudi od vecine takega kadra pricakuje. Problem v nezadostnosti znanja pride do izraza ko nastopi problem in pride do cesa resnega kot so hekerski vdori ali izliv informacij, takrat lahko vidis kako salabajzersko so te resitve postavljenje. Ce te zanima pa ne bo odvec ce se cesa naucis, je pa ta poklic v hitrem izumiranju in ce si zelis iz tega zgradit kariero bos zdaj ujel zadnji vlak.

Vazelin ::

Kakor jaz spremljam tule je IT bolj poverty izven programerskih vod.

Invictus ::

Niti ne...

Se da tudi kot admin dobro zaslužiti. Če si seveda pravi admin, kar je v bistvu programer z malo drugačnim spektrom znanja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Veron ::

@Invictus lahko kaj več napišeš?

Phantomeye ::

zdej si razvijelec, bit sys admin je neki za zraven na šihtu, pa še kak printer za popravit :D

Mato989 ::

Jah, dobrih starih sys adminov več praktično ni... vsaj način dela kot tak... žal, tisto delo je bilo razlog zakaj sem se usmeril v IT.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mavrik ::

Zdaj so v bistvu dobili precej več vpliva, bistveno bolj impresivno tehnologijo in precej bolj zanimive izzive. Je pa res da je potrebno tudi več poznavanja sistemov.
The truth is rarely pure and never simple.

SasoS ::

Ne vem, pr nas je pa zmeri problem s sys admini...vsi bi bli programerji.
IMHO mora dober sys admin it malo v vode arhitekta, imet tudi nekaj izkušenj project managerja, pa se potem vedno najde preveč dela!

Mato989 ::

Ne vem, pr nas je pa zmeri problem s sys admini...vsi bi bli programerji.


Logično, ker overall, tudi relativno slab programer dobi šiht dokaj hitro, medtem ko slab sys admin oz. junior positioni za sys admine vedno bolj zahtevajo vedno višje znanje programiranja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Vazelin ::

Mato: zakaj se tako braniš programiranja:)) a misliš da je ginekologu skoz ok na šihtu?

Mato989 ::

Vazelin je izjavil:

Mato: zakaj se tako braniš programiranja:)) a misliš da je ginekologu skoz ok na šihtu?


Predvsem zato, ker čeprav mi je basic solving rešitev v programiranju zanimiva, mi je tečno pisat kodo overall =) Ne morem si predstavljat da bi cel dan sedel pred PCjem in pisal kodo in testiral... jaz sem bolj tiste vrste otrok še, ko je si zamišljal bit računalničar, tako, da si v firmi, skrbiš za PCje da laufajo, nabavljaš IT robo, porihtaš username, network zadeve (router, porti whatever) rešuješ "tickete" kakšne osnovne skripte, poskrbiš za basic spletno stran (Wordpress type stuff, ali pa nekaj PHPja CSS ipd)

programiranje mi je zanimivo samo dokler je vprašanje filozofije in rešitve, torej kaj naredit v kodi da rešim "problem", čim se pa moram vsest zraven in začet pisat, mi pa po 2 urah presede :P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

SimplyMiha ::

Sysadmini so se skrčili na kopico skript za avtomatizacijo in enega Bedanca, ki skrbi zanje.

Mavrik ::

Mato989 je izjavil:


Predvsem zato, ker čeprav mi je basic solving rešitev v programiranju zanimiva, mi je tečno pisat kodo overall =) Ne morem si predstavljat da bi cel dan sedel pred PCjem in pisal kodo in testiral... jaz sem bolj tiste vrste otrok še, ko je si zamišljal bit računalničar, tako, da si v firmi, skrbiš za PCje da laufajo, nabavljaš IT robo, porihtaš username, network zadeve (router, porti whatever) rešuješ "tickete" kakšne osnovne skripte, poskrbiš za basic spletno stran (Wordpress type stuff, ali pa nekaj PHPja CSS ipd)


Problem je da to počnejo dandanes samo še s.pji in d.o.ojčki, ki ne služijo kaj dosti denarja. Tako delo tudi ne prinaša firmi neke hude dodane vrednosti in se da vsakega natrenirati s par papirji. Veliki denarji se večinoma dandanes delajo na cloud sistemih in visoke plače adminov so v upravljanju 300 strežnikov, ne pa dveh.
The truth is rarely pure and never simple.

Mato989 ::

Mavrik je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Predvsem zato, ker čeprav mi je basic solving rešitev v programiranju zanimiva, mi je tečno pisat kodo overall =) Ne morem si predstavljat da bi cel dan sedel pred PCjem in pisal kodo in testiral... jaz sem bolj tiste vrste otrok še, ko je si zamišljal bit računalničar, tako, da si v firmi, skrbiš za PCje da laufajo, nabavljaš IT robo, porihtaš username, network zadeve (router, porti whatever) rešuješ "tickete" kakšne osnovne skripte, poskrbiš za basic spletno stran (Wordpress type stuff, ali pa nekaj PHPja CSS ipd)


Problem je da to počnejo dandanes samo še s.pji in d.o.ojčki, ki ne služijo kaj dosti denarja. Tako delo tudi ne prinaša firmi neke hude dodane vrednosti in se da vsakega natrenirati s par papirji. Veliki denarji se večinoma dandanes delajo na cloud sistemih in visoke plače adminov so v upravljanju 300 strežnikov, ne pa dveh.


Vem, samo povedal, sem v kaj sem se jaz "zaljubil" kot otrok, v smislu, to pa bi jaz bil ko odrastem =) Tega dela praktično več ni, in od praktično vseh sys adminov pričakujejo vedno višje znanje programiranja, tako da se dejansko branži združujeta... ni več clear sys adminov in programerjev... ampak je praktično vsak sys admin že dosti programerja, samo v drugi smeri kot klasični.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

spegli ::

Dobri sys admini npr Oracle, OS so precej bolje plačani kot programerji. Jih je pa malo

Blinder ::

sys adminov se ne isce vec. Tej ki imajo zdej sluzbe zadoscajo oz. se prevec jih je. Isce se pa samo programerje.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

spegli ::

Bom drugče povedal. Če bi bil npr. banka, koga bi vzel za skrb nad podatki. Študenta al mene :)

pegasus ::

Mavrik je izjavil:

Zdaj so v bistvu dobili precej več vpliva, bistveno bolj impresivno tehnologijo in precej bolj zanimive izzive. Je pa res da je potrebno tudi več poznavanja sistemov.
Hkrati dobivajo oblast nad vedno več mašinami ... Tako da en sistemc na 10 ... 100 ... 1000 mašin in številka še raste. Posledično tudi potreba po ljudeh pada, ker število mašin ne narašča tako hitro. Tisti, ki ostajajo, morajo biti vedno večji eksperti, tako da se tudi prag za vstop viša. "Stara" znanja še vedno pridejo zelo prav, četudi predvsem zato, da razumeš, kaj in kako se virtualizira. Za vse nadebudneže tako priporočam, da se seznanijo z vsemi oblikami virtualizacije in osnovami mreženja na L2 in L3, nato pa osvojijo dovolj skriptanja, da se jim poljubno kompleksno okolje postavi in sestavi skupaj samodejno. Vse to se da na srečo še vedno osvojit na domačem pcju.

jype ::

Mavrik je izjavil:

in visoke plače adminov so v upravljanju 300 strežnikov, ne pa dveh.
No, v resnici je bistvena stopnica v filozofiji in prihodkih med fiksnim številom strežnikov in "elastično infrastrukturo", kot temu radi rečejo v marketingu.

Je pa včasih težko dopovedat PHPjašem, da podatkovne zbirke, ki govorijo SQL, "niso zares scalable".

spegli ::

Elastiko cloud rabmo tojto :)

pegasus ::

Tojto itak ... A ne dela avtomagično, ker se morajo aplikacije te elastike zavedat in z njo sodelovat. In v tem je magic glue sodobnega sistemca.

SeMiNeSanja ::

spegli je izjavil:

Elastiko cloud rabmo tojto :)

Predvsem rabiš elastiko v gatah! Sicer lahko pride do nerodnih situacij...

Drugače pa.... kaj je to sysadmin?

Včasih je bil to tisti freak z zamaščenimi dolgimi lasmi, ki je 'prižigal in ugašal' Unix ali VMS mašino (kaj drugega je še počel, itak nihče ni vedel).

Terminale so zamenjali PC-ji, Unixe razni Linuxi, VMS je izumrl, razpasel se je Windows. Kdo je zdaj sysadmin?

Drugače pa res vidiš vse večjo ločnico med 'big' in 'little' boys. Tisti 'big boys' dejansko samo še neke skripte gonijo, ob tem da ni redko, da pravzaprav niti ne vedo, kaj točno tista skripta dela in zakaj. Važno, da opravi kar mora - na 100, 1000 ali še več napravah hkrati.

'Little boys' pa so tisti reveži, ki morajo pri življenju ohranjati 95%+ preostalih omrežij. Tisti, ki si ne morejo privoščiti 'hude avtomatizacije', kjer se vse še dela na 'klasični način', ker se preprosto ne splača pisati skript za en ali dva switcha in en virtualizacijski strežnik. Kjer se je treba tudi kdaj plaziti po kolenih in si umazat roke.

Ampak frajerji so pa 'big boys'. Hodijo naokoli in predavajo kako se z avtomatizacijo rešuje svet.... medtem ko 'little boys' zmajujejo z glavo in se sprašujejo, kdaj je tip nazadnje videl kakšen fizični strežnik iz bližine.

BlaY0 ::

pegasus je izjavil:

Tojto itak ... A ne dela avtomagično, ker se morajo aplikacije te elastike zavedat in z njo sodelovat. In v tem je magic glue sodobnega sistemca.

...in ko wannabe DevOpsašem kar naeknrat legokocke ne pašejo več skupaj in "knof" redeploy ne pomaga, tu potem nastopi pravi sistemc s 15+ leti izkušenj. Res je, da takšnih ne nucaš veliko, so pa temu primerno dražji.

SeMiNeSanja je izjavil:


...kdaj je tip nazadnje videl kakšen fizični strežnik iz bližine.

Zakaj bi ga moral? A da bi videl kaj je zares biti prehlajen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

jype ::

SeMiNeSanja je izjavil:

se sprašujejo, kdaj je tip nazadnje videl kakšen fizični strežnik iz bližine.
Ni več daleč čas, ko bodo avtomatizirani viličarji menjavali cele racke, ko se bo dovolj velik delež komponent v njem pokvaril... Ker bodo omare potopljene pod "vodo".

BlaY0 ::

A ne bodo kar ladijski kontejnerji? Ker resnici na ljubo rack je v bistvu še najcenejša "komponenta" od vsega...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

jype ::

Ma, kaj pa vem, kako bomo to uštimal. Na konc bojo itak Kitajci vse skp sešvasal, mi bomo sam tipkal.

BlaY0 ::

...nekako takole...

kuall ::

Jaz kot programer bi s pomočjo interneta znal narediti vse kar zna sys admin. Obratno težko rečem. Če si sysadmin pa zna biti edino to bolj nujno, da si bolj komunikativen kot povprečen programer.
Programerji so precej spoštovani v današnjem času, kar ti samo po sebi da veliko užitka v življenju, če vidiš, da te ljudje spoštujejo.

Tale nekdanji sysadmin govori o tej temi. Zdej dela youtube videe, ker je zmanjkalo dela za njega oziroma se je naveličal:


Strah, da boš po nesreči izbrisal podatke iz produkcijske baze je kar velik vzrok za stres kot programer. Če si sysadmin pa še večji. Ali pa da zamešaš testno in produkcijsko bazo. To bo znalo bit še "zanimivo" enkrat. Zabaven video:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Vazelin ::

Ja, spoštovani ker jih je kao premalo. :D In zaslužijo dva ali tri stotake več od učiteljice razrednega pouka v osnovni šoli.:)) S tem da rataš "obsolete" po par letih, če se stalno ne izobražuješ. Kaj jaz vem ... meni bi ta poklic ponujal premalo ... stalno neke nove tehnologije, rataš verjetno težko zaposljiv, če se ne učiš vedno nove zadeve. Za razliko od neke učiteljice razrednega pouka eno in isto goni 40 let, po par letih rata služba piece of cake. Isto bi rekel za nekega ginekologa - pi*ka bo pi*ka tudi čez 30 let, nove naprave ampak okvirno bo isto.

Dvomim, da lahko enega programerja ena tehnologija preživi do penzije? Pustmo Invictuse in podobne.

Realno, kok se da tistim 40+ ubadati popoldne pa čez vikende v prostem času s programiranjem in branjem po netu?

Pa kam sploh grejo starejši programerji, ker so po teh firmah sami mulci in srednje stari???

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

kuall ::

saj se ne učiš vnaprej kot v šoli ampak šele ko rabiš, sproti. saj zato je pa tako v redu ta poklic, ker je zanimivo tako, če se učiš točno tisto kar rabiš tisti trenutek. če bi se moral vnaprej učit tisto kar ne boš nikoli rabil bi bilo že bolj bedno. pa niti se ne učiš v prostem času ampak kar v službenem, itak.

kot učiteljica ali ginekolog ti možgani zgnijejo od dolgčasa, medtem ko če pogledaš kakšnega starega programerja ima še ves frišen razum, ker ga stalno trenira in tudi z veseljem hodi na šiht, ne pa naveličan.

pa po mojih izkušnjah so starejši programerji veliko boljši kot mladi. tega res ne razumem, zakaj naj bi bili mladi boljši. mogoče je to veljalo prej, ko noben star človek ni odraščal z računalnikom, zdej ko so tudi tastari odraščali z računalniki in pogramirali že kot 15 letniki to sigurno ne drži več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

spegli ::

LeQuack ::

Kariera programerja se konča pri ene 40ih, ker potem raje mlade zaposlijo, ker stari so samo še za dom ostarelih. V nasprotju z zdravniki ali podobno, kjer bolj ko si star bolj si spoštovan.
Quack !

kuall ::

V USA je povprečna starost programerja 31 let.
Starih ni zato, ker ko so bili ljudje, ki so zdaj stari mladi še ni bilo računalnikov. Človek pa tako deluje, da dela v starosti tisto, za kar se je navdušil do 20 leta. Tisto kar delaš ko si star 15 let boš delal celo življenje.

Tako da čez 20 let bo povprečna starost programerja po moje 40 let.

spegli ::

kuall je izjavil:

V USA je povprečna starost programerja 31 let.
Starih ni zato, ker ko so bili ljudje, ki so zdaj stari mladi še ni bilo računalnikov. Človek pa tako deluje, da dela v starosti tisto, za kar se je navdušil do 20 leta. Tisto kar delaš ko si star 15 let boš delal celo življenje.

Tako da čez 20 let bo povprečna starost programerja po moje 40 let.


Se ti pa ne ljubi logike naučit.

SeMiNeSanja ::

kuall je izjavil:

Jaz kot programer bi s pomočjo interneta znal narediti vse kar zna sys admin. Obratno težko rečem. Če si sysadmin pa zna biti edino to bolj nujno, da si bolj komunikativen kot povprečen programer.


Hja, to pa samo ti misliš. Oja, saj programer bo "nekaj spacal" - vprašanje pa je, ali bo to tudi držalo vodo, ker ne pozna ozadja in deluje zgolj po 'receptu', ki ga je nekje nagooglal.

Najbolj do izraza pride to pri zadevah okoli security-ja. Danes moraš dobesedno z lupo iskat ljudi, ki sploh še razumejo za kaj se dejansko gre pri varnosti v omrežjih. Ko pa si potem programer začne domišljat, da se razume na security, ker zna skonfigurirat en Linksys router... ajme bože mili, takrat pa imamo polomijo pred vrati.

Žal pa je takih 'programerjev' vse več (med njimi pa še kup tistih, ki se imajo za programerje, pa še to niso). Ko potem začno diktirat varnost v omrežju podjetja gredo v eno ali drugo skrajnost. Ali jo zanemarijo (en Draytek bo čisto cool...?) ali pa postanejo pohlepni in stranki natvezijo, da ni govora, da postavi kaj drugega kot najdražjo možno škatlo (misleč, da bo zadeva sama od sebe rešila njihovo neznanje).
Ko prideš 'pospravljat' za takim 'programerjem' naletiš na gore nepravilnosti. Včasih tudi takšne, da se čudiš, da ISP podjetja še ni odklopil od omrežja.
Ampak ja, vse je ta 'programer' našel na googlu. Tudi kako se nastavi DNS in Mail server...samo šment, da v receptu ni nič pisalo, da moraš izklopiti rekutzijo, da ne smeš omogočat mail relaya za druge domene,.......

Ne vem... programerji so se od nekdaj jezili nad šalabajzerji, ki se jim vmešavajo v njihov posel. S tem, da se oni pentljajo v administracijo, pa prepogosto niso popolnoma nič manj šalabajzerji.

Seveda so povsod tudi izjeme.... a glede na to, da so dobri administratorji že takointako redkost, je še toliko manj takih, ki so hkrati še dobri programerji.

Je že tako, da proktolog ne bo nikoli dober ginekolog - in obratno. Ne glede na to, da sta si delovni področji izredno blizu.

Fantaziranje o datacentrih še vedno ne reši težav 95%+ infrastrukture.
Datacentri podlegajo svojim pravilom igre in nimajo kaj veliko skupnega z 'mašinerijo' v tipičnem podjetju z 10-100 zaposlenimi. Že mogoče, da so določene reči dali v Cloud - ampak odjemalci so še vedno vsi lokalno. In tonerje v tiskalnikih tudi ne menjava noben Cloud servis.
Spremenilo se je le to, da se dviguje število uporabnikov, pri katerih se smatra, da moraš imeti lastno osebo za upravljanje z infrastrukturo, do koliko uporabnikov si še lahko privoščiš kompletni outsourcing vzdrževanja.

Ker se pa o tem odločajo osebe, ki vse skupaj gledajo zgolj skozi $$$, pa ni nujno, da res razumejo, kako kakovosten je tisti njihov outsourcing. Še bolj pogosto pa outsourcing nima vpliva na slabe prakse, ki se znajo včasih razpasti v podjetju.
Noben outsource ne bo delal reči, za katere ni plačan. To pa pomeni, da se ne bo pretegnil, če ne bo tekel denar. Posledica je slabši nadzor, ne-izvajanje opravil katera presegajo okvir vzdrževalne pogodbe in dolgoročno vzdrževanje sistemov na nivoju 'saj dela' - nikakor pa ne na nivoju 'deluje optimalno'. Posegi, kateri niso nujne narave pa se odlagajo v nedogled (ker bi jih bilo treba posebej plačati).

jype ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Datacentri podlegajo svojim pravilom igre in nimajo kaj veliko skupnega z 'mašinerijo' v tipičnem podjetju z 10-100 zaposlenimi. Že mogoče, da so določene reči dali v Cloud - ampak odjemalci so še vedno vsi lokalno. In tonerje v tiskalnikih tudi ne menjava noben Cloud servis.
Pa konjev podkovat tudi ne more cloud.

Mato989 ::

kuall je izjavil:

V USA je povprečna starost programerja 31 let.
Starih ni zato, ker ko so bili ljudje, ki so zdaj stari mladi še ni bilo računalnikov. Človek pa tako deluje, da dela v starosti tisto, za kar se je navdušil do 20 leta. Tisto kar delaš ko si star 15 let boš delal celo življenje.

Tako da čez 20 let bo povprečna starost programerja po moje 40 let.


OH ko bi to le bilo res, torej bi igral košarko, popival na skrivaj in užival ob kolesarjenju in PC igricah... good old times... nekako to ni res no =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Blinder je izjavil:

sys adminov se ne isce vec. Tej ki imajo zdej sluzbe zadoscajo oz. se prevec jih je. Isce se pa samo programerje.

Sys admin kot buzzword je out.

Zdaj je buzzword DevOps, kar je v bistvu isto sranje, samo malo drugačen paket... >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LeQuack ::

Invictus je izjavil:

Blinder je izjavil:

sys adminov se ne isce vec. Tej ki imajo zdej sluzbe zadoscajo oz. se prevec jih je. Isce se pa samo programerje.

Sys admin kot buzzword je out.

Zdaj je buzzword DevOps, kar je v bistvu isto sranje, samo malo drugačen paket... >:D.


DevOps so programerji, ki half assed opravljajo še vlogo sistemca s pomočjo raznih dockerjev in kubernetesov.
Quack !

harmony ::

Jaz na te nazive sploh ne gledam. V moji ekipi imamo razlicne nazive. Eni sistemski inzenir, eni administrator. Jaz sem pa dal v naziv support services...

Stranka poklice, ker ji printer ne dela. In to potem resuje nek "sistemski inzenir"...koji kurac mora sistemski inzenir popravljat printer.

Pri meni pa ko poklice sem "support", ker dejansko delam support, ceprav mi pise v pogodbi kao sistemski inzenir. Kurca mojga sem sistemski inzenir, ce moram danes instalirat update na streznike, poklicat stranko, ker ji sprejemanje emailov ne dela, potem moram pogledat zakaj je backup failed, pogledat moram zakaj ima en uporabnik problem ob prijavi na sharepoint ter na koncu dneva moram se pregledati atribute uporabnika v ad, ker mu ne dela sinhronizacija v office 365 klavd.

Tako da tega "sistemskega" dela bo se uhaha, sam nazivi se spreminjajo. Eni ocitno dozivljajo orgazme, ker jim v podpisu pise Dev Ops in se ne vem kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

Poldi112 ::

Devops primarno niso programerji ampak skrbniki infrastrukture, ki jo avtomatizirajo. To, da znaš ansible/chef/puppet "skripte", ali pa powershell in bash, te še ne naredi programerja...

Enako je obratno. Programer, ki bo brez poglobljenega znanja programiral infrastrukturo, je obsojen na propad.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BivšiUser2 ::

jype je izjavil:

Ma, kaj pa vem, kako bomo to uštimal. Na konc bojo itak Kitajci vse skp sešvasal,
indijci za drobiž sam tipkal.
Sem pred par leti hotel iti na faks za sistemca oz. kar je najbližje. Dobro da ne.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

Blinder je izjavil:

sys adminov se ne isce vec. Tej ki imajo zdej sluzbe zadoscajo oz. se prevec jih je. Isce se pa samo programerje.

Sys admin kot buzzword je out.

Zdaj je buzzword DevOps, kar je v bistvu isto sranje, samo malo drugačen paket... >:D.

Sys admin nikoli ni bil buzzword, je pa vedno bil ekvivalent clerku v javni upravi. DevOps pa je buzzword in je tudi samo ekvivalent clerku v javni upravi...

Sys admini so 30 let nazaj imeli kao nek renome, ker so upravljali s parimi kosi 1M EUR vrednega softvera in hardvera. Prostora za učenje in testiranje ni bilo, vse kar so imeli je bil en velik produkcijski sistem in vsi so bili presrani ko se ga je bilo treba dotakniti. Izobraževanja so bila proprietary in draga kot žefran. Odstopanja od rednih vzdrževalnih del praktično ni bilo...

Potem je prišel Linux, ki je omogočil, da si imel kopijo 1M EUR infrastrukture doma v kleti na par starih 386-kah. Tukaj se je čas originalnih sys adminov začel lomit. Prišel je mladi rod, ki je prevzel ime od starega (hehe, lahko bi si izmislili novega), ponavadi pa je imel po 5ih letih eden novi veliko več znanja od 10ih starih.

Danes imaš DevOps in imaš DevOpsaše med katerimi je svetlobna leta razlike v znanju in pojmovanju materije. 90% jih je na nivoju otrok ki se igrajo z legokockami - sestaviš, podreš, sestaviš podreš, kako funkcionira te pa ne briga kaj dosti. Nekako tako kot stari dobri desktop support za Windows - Did you try turn it off and on again?

Za dobrega "sys admina" se bo vedno našlo delo, ker se bo vedno tako ali drugače znašel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

thramos ::

BlaY0 je izjavil:

Danes imaš DevOps in imaš DevOpsaše med katerimi je svetlobna leta razlike v znanju in pojmovanju materije. 90% jih je na nivoju otrok ki se igrajo z legokockami - sestaviš, podreš, sestaviš podreš, kako funkcionira te pa ne briga kaj dosti. Nekako tako kot stari dobri desktop support za Windows - Did you try turn it off and on again?


Tako kot maš Programerje in programerje ter Sistemce in sistemce.

Invictus ::

LeQuack je izjavil:


DevOps so programerji, ki half assed opravljajo še vlogo sistemca s pomočjo raznih dockerjev in kubernetesov.

Ah ne,...

Ali pa so sistemci, ki opravljajo half assed programersko delo :)).

Drugače si večina sys admina predstavlja kot tisto budalo, ki tajnicam razlaga windowse in fila papir za printerje... Kar sploh ni res...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Saj je že jype napisal, kaj je DevOps: avtomatizacija in optimizacija upravljanja infrastrukture, predvsem visoko skalabilne.

Kar ima trenutno visoko dodano vrednost, s tem pa pride tudi zloraba opisa za buzzword ter množico programerjev, ki potem ko naredijo prvi docker image v CV vpišejo DevOps.

harmony ::

Invictus je izjavil:


Drugače si večina sys admina predstavlja kot tisto budalo, ki tajnicam razlaga windowse in fila papir za printerje... Kar sploh ni res...

Ni res, je pa dostikrat ravno tako kot pravis.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CyberSecurity

Oddelek: Programiranje
486434 (434) Ahim
»

Samo resni - Infrastructure , Cyber Sec, DevOp...

Oddelek: Znanost in tehnologija
305877 (495) SmeskoSnezak
»

Vzdrževalec računalniške opreme (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8415178 (11747) GummyBear
»

Ponesrečena izstrelitev satelitov Galileo programska napaka

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
208684 (5796) Nikec3
»

Cheat sheet za iskalce zaposlitve v IT

Oddelek: Loža
496788 (4819) BigWhale

Več podobnih tem