» »

Kaj delati "po programiranju"

Kaj delati "po programiranju"

omnimint ::

Zanima me, kam ste se preusmerili tisti, ki vam je nekoč programiranje dosadilo in ste rekli: "Dovolj je bilo celodnevnega sedenja za monitorjem, grem delat nekaj drugega...". Kam boste/bi šli tisti, ki to še nameravate?

tony1 ::

Pišeš dokumentacijo? :)

ZaphodBB ::

Ljudje naše branže se praviloma usmerjajo v vodenje projektov, tehnično pred-prodajo, prodajo, svetovanje, revizije in vodenje na splošno.

omnimint ::

ZaphodBB je izjavil:

Ljudje naše branže se praviloma usmerjajo v vodenje projektov, tehnično pred-prodajo, prodajo, svetovanje, revizije in vodenje na splošno.

Tole glede vodenja je nekako res naslednja karierna stopnica, ne more pa vsak programer postati vodja. Na drugi strani programirati 40 let... 8-O

Mipe ::

Oblikovanje. Če bi programerji poznali vsaj osnove oblikovanja, se ne bi uporabniki tolikokrat prijemali za glavo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

ZaphodBB ::

Seveda lahko programiraš 40 let. Ne moreš pa to početi tako nespametno kot to delajo 20 letniki. Če nisi preveč trapast seveda.

omnimint ::

ZaphodBB je izjavil:

Seveda lahko programiraš 40 let. Ne moreš pa to početi tako nespametno kot to delajo 20 letniki. Če nisi preveč trapast seveda.

Imaš kakšen dober recept?

ZaphodBB ::

Valjda, družina na prvem mestu. Ob predpostavki, da si se v norosti mladosti kaj naučil imaš izkušnje in delaš manj napak. Torej se usmerjaš v niše, kjer je bolj pomembna kvaliteta in znanje kot pa 1337 h4x.

MJ603 ::

Kako pa narediti obratno pot? Torej postati developer iz sistemskega administratorja/inženirja?

blackbfm ::

Torej postati developer iz sistemskega administratorja/inženirja?


ne boš verjel, isto kot če ne bi bil sysadmin:))

Yacked2 ::

Kakšne raziskave, AI mogoče ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Invictus ::

MJ603 je izjavil:

Kako pa narediti obratno pot? Torej postati developer iz sistemskega administratorja/inženirja?

Sistemskim administratorjem manjka logično razmišljanje. Večina jih ni nikoli programirala ...

Obratno je precej lažji proces.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Invictus je izjavil:

Sistemskim administratorjem manjka logično razmišljanje. Večina jih ni nikoli programirala ...
He he he ...
Tko kot programerjem manjka praktično razmišljanje. Večina jih ni nikoli vzdrževala serverjev ...

Sicer pa ja, programer, ki so mu jasne osnove administracije sistemov, je lahko zelo učinokvit vodja projektov. A za to rabi še kak drug skill, recimo delo z ljudmi in komunikacije v vseh oblikah.

Seveda te pa kot ex programerja čisto nič ne zadržuje, da greš polagat ploščice ali kaj takega. Plačilo je primerljivo ;((

ZaphodBB ::

pegasus je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sistemskim administratorjem manjka logično razmišljanje. Večina jih ni nikoli programirala ...
He he he ...
Tko kot programerjem manjka praktično razmišljanje. Večina jih ni nikoli vzdrževala serverjev ...

Sicer pa ja, programer, ki so mu jasne osnove administracije sistemov, je lahko zelo učinokvit vodja projektov. A za to rabi še kak drug skill, recimo delo z ljudmi in komunikacije v vseh oblikah.

Seveda te pa kot ex programerja čisto nič ne zadržuje, da greš polagat ploščice ali kaj takega. Plačilo je primerljivo ;((

Seveda ne, ker mi razvijamo v karmičnih krogih.

Precej lažje iz developerja narediš sysadmina kot kontra. Developer, ki hoče postati sysadmin mora nafurat protokole in tehnično dokumentacijo opreme s katero dela kar vzame par mesecev. Za postat (dober) developer iz sysadmina moraš pa nafurat teorijo množic, algoritme in podatkovne strukture ter par komputacijskih zadev, katere bi morali sicer sysadmini tudi poznat, pa jih ponavadi ne (informacijska teorija, itd.). Ta smer ti vzame kako leto ali dve. Pa ne zato ker bi bilo toliko snovi ampak ker enostavno rabiš toliko časa, da skontaš vse bistvene implikacije.

V praksi ne glede na to v katero smer želiš to rešiš tako, da si najdeš mentorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Mipe ::

Tako je, developerji oziroma razvijalci že imajo priučene določene protokole (kot npr. RTFM in LMGTFY, dve bistveni veščini za programerje!), od tam naprej je do sysadmina samo še korak :)

srus ::

omnimint je izjavil:

Zanima me, kam ste se preusmerili tisti, ki vam je nekoč programiranje dosadilo in ste rekli: "Dovolj je bilo celodnevnega sedenja za monitorjem, grem delat nekaj drugega...". Kam boste/bi šli tisti, ki to še nameravate?


Vodenje projektov+, vodenje ljudi++, vodenje produktov+, podpora prodaji-, podpora kupcem--, integracija---, verifikacija in validacija-.

Z plusi in minusi sem označil uspešnost teh ljudi, predno so zamenjali področje.

MJ603 ::

Torej glede na komentarje zgoraj postane developer dober sysadmin zelo hitro samo tako, da malo pregleda dokumentacijo opreme s katero dela in puf v parih mesecih je vrhunski strokovnjak za sistemsko integracijo. Obratna pot je pa na žalost težka, saj je potrebno poznati vso matematiko, fiziko in računalništvo, da lahko razvije eno ios/android/... aplikacijo.

Zanimivo, glede na to, da sem videl developerje, ki si niti IP-ja na XP-jih niso znali sami zamenjat in da niti ne vedo da obstaja še kaj drugega kot /24 maska. Dvomim, da tak postane dober sysadmin v roku parih mesecev.

Verjamem, da je hitrost prehoda iz ene smeri v drugo oziroma obratno povsem odvisna od človeka. Mene je bolj kot to, zanimalo kakšen job dobiti, da narediš mehak prehod iz sysadmin -> developer.

driver_x ::

Karkoli posploševati je čisto brezveze.

jype ::

Če nisi sistemc samo za Windows, potem si itak že na pol developer, ker se na vseh ostalih platformah pričakuje, da poznaš orodja za izgradnjo (upam, da se tako reče temu, čemur v angleščini rečemo build) in da znaš vsaj brati izvorno kodo v večini tradicionalnih jezikov.

Za delo z večino unix orodij moraš tudi poznati precej programerskih konceptov, pa tudi ukazna lupina je neke vrste programski jezik.

D-monLord ::

Jaz ne poznam nekega dela, ki je vsaj približno v tej branži, da ne bi cel dan sedel za monitorjem...

Naša tajnica v firmi cel dan presedi za monitorjem...

Moja mati je cel dan presedela za monitorjem, pa je strojnik in je delala kot vodja tehnične dokumentacije.

blackbfm ::

Obratna pot je pa na žalost težka, saj je potrebno poznati vso matematiko, fiziko in računalništvo, da lahko razvije eno ios/android/... aplikacijo.


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

Drugo je pa če greš programirat špil z neko hudo simulacijo fizike...

jype ::

D-monLord> Jaz ne poznam nekega dela, ki je vsaj približno v tej branži, da ne bi cel dan sedel za monitorjem...

Če si sistemc moraš eventuelno samo telefon nosit s seboj.

Pa še to samo zato da rečeš "nč ne morm, vse je v cloudu".

noraguta ::

omnimint je izjavil:

Zanima me, kam ste se preusmerili tisti, ki vam je nekoč programiranje dosadilo in ste rekli: "Dovolj je bilo celodnevnega sedenja za monitorjem, grem delat nekaj drugega...". Kam boste/bi šli tisti, ki to še nameravate?

vsa debata je offtopic vsi predlagani poklici so še vedno bolj ali manj za monitorjem ali v najboljšem primeru v konferečni sobi.

no jaz sem ratal kmet, dopolnilno tišlar - cimperman. želje so pa da postanem smučarski učitelj.

glede off topica pa večina "programerjev" kateri niso bili nikoli sistemci, ne zna integrirat uporabit AD , x500 v svojo aplokacijo. pa podobnih primerov je še mnogo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

MJ603 ::

blackbfm je izjavil:

Obratna pot je pa na žalost težka, saj je potrebno poznati vso matematiko, fiziko in računalništvo, da lahko razvije eno ios/android/... aplikacijo.


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

Drugo je pa če greš programirat špil z neko hudo simulacijo fizike...


Moj odgovor je bil sarkazem na zgornje poste, ki trdijo da iz developer-ja je na izi narediti dobrega sysadmina, obratno pa ne.

ZaphodBB ::

MJ603 je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Obratna pot je pa na žalost težka, saj je potrebno poznati vso matematiko, fiziko in računalništvo, da lahko razvije eno ios/android/... aplikacijo.


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

Drugo je pa če greš programirat špil z neko hudo simulacijo fizike...


Moj odgovor je bil sarkazem na zgornje poste, ki trdijo da iz developer-ja je na izi narediti dobrega sysadmina, obratno pa ne.

Tega nisem nikoli rekel.

Rekel sem da v splošnem je ena smer nekoliko lažja kot druga. Primerjave, ki jih vlečeš aka CCNP vs Delphi developer, ki niti ne zna IPja zamenjat so absurdne. Ker oseba, ki je na nivoju CCNP je jutri lahko komot soliden developer, ker so zahteve njegove specializacije tako ostre.

ZaphodBB ::


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

In takoj v naslednjem koraku imajo developerji, ki so štartali kot sysadmini in si niso nikdar vzeli časa za učenje teoretične podlage in vztrajajo v tem mindsetu hitro težave. CRUD aplikacije, hitro postanjo izjemno zagaman posel, če nisi stalno pozoren na širšo sliko.


glede off topica pa večina "programerjev" kateri niso bili nikoli sistemci, ne zna integrirat uporabit AD , x500 v svojo aplokacijo. pa podobnih primerov je še mnogo.

AD je en navaden joke. Če ne verjameš meni vpraši jypeta.

jype ::

Bi rad potrdil, pa je preveč žalosten joke.

Invictus ::

ZaphodBB je izjavil:

[
Rekel sem da v splošnem je ena smer nekoliko lažja kot druga. Primerjave, ki jih vlečeš aka CCNP vs Delphi developer, ki niti ne zna IPja zamenjat so absurdne. Ker oseba, ki je na nivoju CCNP je jutri lahko komot soliden developer, ker so zahteve njegove specializacije tako ostre.

Za CCNP ljudi težko rečeš da so sys admini ...

So že bolj mrežni developerji, vsaj tisti ki res delajo na velikih mrežah ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

ZaphodBB je izjavil:


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

In takoj v naslednjem koraku imajo developerji, ki so štartali kot sysadmini in si niso nikdar vzeli časa za učenje teoretične podlage in vztrajajo v tem mindsetu hitro težave. CRUD aplikacije, hitro postanjo izjemno zagaman posel, če nisi stalno pozoren na širšo sliko.


glede off topica pa večina "programerjev" kateri niso bili nikoli sistemci, ne zna integrirat uporabit AD , x500 v svojo aplokacijo. pa podobnih primerov je še mnogo.

AD je en navaden joke. Če ne verjameš meni vpraši jypeta.

ja tudi zaradi takih programerjev in ljudi v stroki sem raje kmet. kup trapcev nakupu. vprašaj ga še kaj o metaprogramiranju tam se šele veliko naučiš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

Tudi zaradi takih, ki so že videli resno implementacijo LDAPa in se ob AD držijo za glavo? Smo prehuda konkurenca, al kaj? Saj AD še vedno lahko prodajaš, stranke imajo rade Microsoft support.

ZaphodBB ::

noraguta je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:


Ogromno se da narest z enostavnimi zankami, za katere rabiš kvečjem neko osnovno sposobnost logičnega razmišljanja in dovolj volje. Podobno kot za lego kocke:)

In takoj v naslednjem koraku imajo developerji, ki so štartali kot sysadmini in si niso nikdar vzeli časa za učenje teoretične podlage in vztrajajo v tem mindsetu hitro težave. CRUD aplikacije, hitro postanjo izjemno zagaman posel, če nisi stalno pozoren na širšo sliko.


glede off topica pa večina "programerjev" kateri niso bili nikoli sistemci, ne zna integrirat uporabit AD , x500 v svojo aplokacijo. pa podobnih primerov je še mnogo.

AD je en navaden joke. Če ne verjameš meni vpraši jypeta.

ja tudi zaradi takih programerjev in ljudi v stroki sem raje kmet. kup trapcev nakupu. vprašaj ga še kaj o metaprogramiranju tam se šele veliko naučiš.

A ti misliš, da ne znam metaprogramirat al da je metraprogramiranje lame?

Sicer sem pa zelo vesel zate. Tudi sam si želim počet še kaj drugega kot programirat. Ampak danes praktično vsaka kariera zahteva določeno mero sedenja pred računalnikom. To kot sodoben kmet seveda veš.

Avtorju teme svetujemo kaj lahko poleg programiranja počne s svojim naborom veščin. Če je ful dober v klekljanju in lahko od tega živi, potem mu mi ne moremo tega svetovat, če ne vemo. Pa v vsakem primeru se bo moral sam odločit. Da ga pa jaz pošiljam za budističnega meniha se pa tudi ne spodobi. Kali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

korenje3 ::

lahko se usmeriš v izobraževanje.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Učenje doma za novo službo - Katera znanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5710998 (8713) scipascapa
»

Vzdrževalec računalniške opreme (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8414938 (11507) GummyBear
»

Dilema - iskanje zaposlitve

Oddelek: Loža
245154 (3842) ulemek
»

Poklic programerja in programiraje

Oddelek: Programiranje
388450 (6739) Vesoljc
»

Kaj prvo PHP ali Javascript (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
779272 (7880) HardFu

Več podobnih tem