» »

IBM razvija kri za računalnike

IBM razvija kri za računalnike

Ars Technica - Ars Technica se je oglasila pri IBM Research v Zürichu in si ogledala, kako razvijajo novo tekočino, ki so jo marketinško poimenovali kar 5D elektronska kri in namerava rešiti težave pri nadaljnji miniaturizaciji čipov. Z njo želijo odpraviti ozki grli, ki ju predstavljata odvajanje toplote s čipov in njihovo napajanje z energijo.

V računalnikih in na integriranih vezjih je v tretji dimenziji namreč še veliko prostora, a je tja silno težko postaviti čipe, ker je treba nekako zagotoviti, da se bodo še vedno lahko hladili. Tipičen namizni procesor zlahka porabi več kot 100 W energije in torej odda ravno toliko toplote, česar ni problem odvesti. Treh takih procesorjev pa ne moramo postaviti drugega nad drugega, ker spodnjega in zlasti vmesnega ne bomo mogli hladiti. To je glavni problem pri zlaganju čipov v višino. Še najbolje gre pri 3D flashu, ki je seveda energijsko bistveno manj zahteven od procesorjev.

Drugi izziv, ki ga rešujejo pri IBM Researchu, je napajanje. Požrešnim računalniškim komponentam je treba zagotoviti dovolj električne energije. Pri tipičnem procesorju je že večina priključkov (pin) namenjena prenosu energije in ne komunikaciji.

Zato razvijajo tekočino, ki bo zmogla oboje. Mineralna neprevodna olja za tekoče hlajenje poznamo že nekaj časa. Prav tako je mogoče čipe hladiti tudi s pretokom vode skozi mikrokanale, kjer se toploto odvaja iz čipov, iz neposredne okolice vročih točk (in ne s površine, kot je to običajno). Taki superračunalniki že obstajajo. V IBM Research želijo modificirati te tekočine tako, da bodo lahko prenašale tudi električno energijo, torej morajo imeti raztopljene komponente, ki delujejo kot redoks par - ob porabniku se lahko oksidirajo, potem pa se pri viru energije reducirajo. Zelo preprosti prototipi, ki porabijo nekaj milivatov, že delujejo. IBM upa, da bodo na ta način uspeli bistveno dvigniti zmogljivosti in učinkovitosti superračunalnikov.

In zakaj se tekočine imenuje 5D kri? Tri dimenzije so prostorske, četrta je prenos energije, peta je prenos toplote. Asociacija na kri pa izvira iz neverjetne učinkovitosti sesalskih možganov, ki jih napaja prav kri. Marketing, pač.

8 komentarjev

Glugy ::

Zanimivo...do neke mere me to spomni na tekočino v igri SOMA.

Unknown_001 ::

Zakaj pa ne razvijejo miniaturne toplotne črpalke?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

tikitoki ::

Unknown_001 je izjavil:

Zakaj pa ne razvijejo miniaturne toplotne črpalke?


A je kakšna zares pomembna razlika? Dovajaš hladno tekočino in odvajaš segreto, ki jo nato na nek način ohladiš. Najpomembnejsa razlika je uporaba hladilne tekocine za dovajanje elektrike in to, da gre hladilna tekočina skozi procesor in je hlajenje bolj učinkovito.

Unknown_001 ::

tikitoki je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Zakaj pa ne razvijejo miniaturne toplotne črpalke?


A je kakšna zares pomembna razlika? Dovajaš hladno tekočino in odvajaš segreto, ki jo nato na nek način ohladiš. Najpomembnejsa razlika je uporaba hladilne tekocine za dovajanje elektrike in to, da gre hladilna tekočina skozi procesor in je hlajenje bolj učinkovito.


Je, s toplotno črpalko lahko dosežeš bistveno večjo temperaturno razliko. Saj veš kako gre... Večji je delta T, boljše je prevajanje toplote.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Kandidat ::

Wow Raptor F16 ti si pa res glavca. Pa ne izdajat vseh svojih skrivnosti na javnih forumih. Rajši jih skrbno varuj, take reči se da prodati za mastne denarce. Jaz bi na tvojem mestu kar kontaktiral IBM v Zurich in jim poskušal prodati idejo!

Unknown_001 ::

Kandidat je izjavil:

Wow Raptor F16 ti si pa res glavca. Pa ne izdajat vseh svojih skrivnosti na javnih forumih. Rajši jih skrbno varuj, take reči se da prodati za mastne denarce. Jaz bi na tvojem mestu kar kontaktiral IBM v Zurich in jim poskušal prodati idejo!


Eh, kje si mi da s tem zajebavat. Bom doma naredu pa sam zase imel.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

black ice ::

Tipično slovensko!

Unknown_001 ::

black ice je izjavil:

Tipično slovensko!


Ja saj je s sarkazmom pokazal da ga zadeva ne zanima. Torej? Za koga? Zadeva je pa že v skici, izvedena bo pa v roku enega leta sam glede na odnos, ki ga kažejo nekateri res ne vem če se mi splača za kaj več kot lastno veselje poskusit narest izboljšavo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM razvil umetne nevrone

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2011024 (8643) antonija
»

Tekoče hlajenje strežnikov

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
186553 (5160) ginekolog
»

Koliko € me stane, da mi bojler segreje 60L vode? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7327971 (27162) korenje3
»

Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
9513406 (7972) driver_x
»

Nov najhitrejši superračunalnik v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18540165 (33494) Thomas

Več podobnih tem