» »

Debelina "glavne" vodovodne cevi v hiši

Debelina "glavne" vodovodne cevi v hiši

1
2
»

M-XXXX ::

Resno, poslavljam se od debate. OP ve kaj mora narediti, za vse ostale pa imate tukajle nekaj za glodat. Glejte tako dolgo, da vam bo jasno:



Lej podjetje ki dobavlja vodo mora do hišnega priključka zagotavljat 3 do 6 bar tlaka, raje 4 do 6bar, več ne ker komponente v hiši ne bodo zdržale. No zaradi tekočinskega upora nastane padec tlaka, ki je odvisen od premera cevi, turbolence, viskoznosti in dolžine cevi. Največji padec tlaka predstavlja turbolenca, ki se dogaja v kolenih. No realno je to viskoznost, samo tukaj je konstantna. Potem je pa še dolžina cevi in padec tlaka skozi cev močno narašča z manjšanjem cevi (eksponentno). Ker cev notranjega premera 15mm lahko zagotavlja preko 10m3/h pretoka na razdalji 50m pri tlaku 5bar, lahko sklepamo da je nekje močna turbolenca ali pa zmanjšanje preseka cevi, ki povzroči močan padec tlaka in s tem pretok vode.

Tako je, s tem se 100% strinjam. Saj je bilo že večkrat omenjeno, da je teoretično možno, da je kaj kje stisnjeno ali kaj podobnega. Vse to v kombinaciji nizkega vhodnega tlaka in celotna zadeva postane hitro jasna.

floyd1 ::

pia2001slo je izjavil:

pri meni ko odprem pipo zjutraj je pritisk odličen nekaj sekund nato pade in tako je potem cel dan..na dovodu je tudi reducirni ventil ki ga nisem premikal - kaj bi lahko bilo ? Zrak v sistemu ? Kaj tretjega ?

Kako je pri sosedih?
Možno da je v kaki cevi umazanija - npr. Drobni kamenčki. Ko se čez noč to vse lepo usede, ne ovira pretoka. S prvim odprtjem pipe zjutraj pa to umazanijo spet poženeš po cevi in delno zamaši kako ozko grlo (ventil, razdelilec), kar potem zmanjšuje pretok.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Lahko pa je reducirni ventil pokvarjen v smislu, da prepušča, samo zelo počasi. Ko med nevom točiš vodo, je ventil v akciji in se zadeva ne opazi. Ko pa stvar miruje čez noč, se pa tlaka pred in za ventilom počasi izenačita, dokler ne odpreš prve pipe.

LP

Jože

tupee ::

korenje3 je izjavil:

no mi smo naredili malo več šole.

pretok pri 1 baru je lahko enak pretoku na 5 barih, odvisno od cevi in pa turbolence ki je ponavadi posledica kolen ipd.. Dejstvo je, da če bi imel tip zaprte vse pipe in bi imel vse cevi premera 1mm bi izmeril enak tlak na pipi kot je na vhodu v hišo. sicer pa določene komponente, kot so na CIP sistemih niso odvisne od tlaka in imajo skoraj konstanten pretok neglede na tlak (pri tlaku nad 1 bar), čist tko povem v izobraževalne namene.


To drži, ampak probaj se tuširati z 1bar, ali pa s 5bar. Ali pa odpri 2 pipi pri 1bar... Vse lepo do prvega dušenja.

pia2001slo ::

@Barbarpapa2

bom preveril reducirni ventil ko pridem domov..sicer je pri sosedih ok

Invictus ::

pia2001slo je izjavil:

pri meni ko odprem pipo zjutraj je pritisk odličen nekaj sekund nato pade in tako je potem cel dan..na dovodu je tudi reducirni ventil ki ga nisem premikal - kaj bi lahko bilo ? Zrak v sistemu ? Kaj tretjega ?

Snemi šobo na koncu pipe in jo očisti. Boš presenečen koliko kamenja se nabere notri. Sam to narediš na 2 leti, pa se vedno čudim.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

floyd1 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Hvala, to je to. Mi moramo to cev zamenjati za 26-ko. Ostalo bo OK.

Še enkrat. Če imaš glavno cev 26, pa naprej 20, pa še naprej naprimer 15 pa imaš te pipe priklopljene vse na 15 nima veze ali je prva cev 26 ali pa 20.

Ne se razburjat, treba je vse prebrat. Od bojlerja dalje sta 2 cevi po 20. Topla in hladna voda. In največkrat potrebuješ na pipah vsaj mlačno vodo - torej sta hkrati v uporabi 2 cevi. Zato ni vseeno.

Ti že imaš dve cevi od bojlerja a iztok na pipi je le en. Tako ne bi iz pipe teklo nič več vode tudi če bi nanjo pripeljal deset cevi.

PS- pa verjetno ob tuširanju ali pranju rok v imuvalniku nimaš ventilov za toplo in hladno vodo odprto do konca?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

floyd1 ::

Ti že imaš dve cevi od bojlerja a iztok na pipi je le en.

Kjer se mešata topla voda (priteče po 20-ki) in hladna voda (priteče po 20-ki). Govorim o glavnih ceveh v nadstropje.

Tako ne bi iz pipe teklo nič več vode tudi če bi nanjo pripeljal deset cevi.

Pri eni pipi res ne, ker je zanjo dovolj pretoka. Ko pa odpreš 3 pipe, bodo dobile več vode, če bo glavna dovodna cev do delitve na bojler in hladno vodo 26-ka. Po zdravi kmečki pameti.
Še to - vsi do sedaj, ki so se javili v to temo in pogledali, kako imajo narejeno, imajo debelejšo cev od vodomera do bojlerja. 26-ko je zaradi debelejših sten tudi malo težje vlačit kot 20-ko (besede instalaterja, sam še nisem probal). Torej po vašem instalaterji sami sebe zafrkavajo in si otežujejo delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

floyd1 ::

Poklical sem na MB vodovod in dobil kar nekaj koristnih informacij. Pritisk pri nas je max. nekje do 2.8 bara (ponoči, čez dan pa še nekaj pade). Precej nizek pritisk torej. Rekel je še, da v mojem primeru resnično priporoča še odstranitev filtra mehanskih delcev - sem pa že malo sprobaval z ali brez in je sicer opazna razlika, še vedno pa žal to ni to. Cev iz 20 na 26 pa itak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

korenje3 ::

tupee je izjavil:

korenje3 je izjavil:

no mi smo naredili malo več šole.

pretok pri 1 baru je lahko enak pretoku na 5 barih, odvisno od cevi in pa turbolence ki je ponavadi posledica kolen ipd.. Dejstvo je, da če bi imel tip zaprte vse pipe in bi imel vse cevi premera 1mm bi izmeril enak tlak na pipi kot je na vhodu v hišo. sicer pa določene komponente, kot so na CIP sistemih niso odvisne od tlaka in imajo skoraj konstanten pretok neglede na tlak (pri tlaku nad 1 bar), čist tko povem v izobraževalne namene.


To drži, ampak probaj se tuširati z 1bar, ali pa s 5bar. Ali pa odpri 2 pipi pri 1bar... Vse lepo do prvega dušenja.


če se bom tuširal pod cevjo, kjer je pritisk 1 bar in je cev premera 150mm, bo pretok 100x večji kot pri cevi premera 16mm in pri tlaku 5 bar.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

floyd1 ::

Slučajno sem spet naletel na to temo. 5 let nazaj, ko smo še bili sredi gradnje, sem pozabil napisat epilog. Mogoče pride prav še kakemu graditelju.

Po menjavi cevi od vodomera do bojlerja (iz 20 na 26) se je situacija zelo popravila. Pritisk je na tem območju Maribora pač tak kot je (slab) a to ni več moteče. Tudi če je v uporabi več pip naenkrat.

korenje3 ::

? fi20 cev ste dal za celo hišo? wtf

fi25 je že minimum.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

floyd1 ::

Zato pa so g. mojster to popravljali. Z muko sicer, a sem vztrajal 8-).

Sicer pa je za vse ostalo 20-ka več kot dovolj. Preizkušeno.

PrimoZ_ ::

A te mere 16,20,25 so svetle mere, torej notranjost cevi?

Ravno bomo prenavljal vodo pa bi rad popravil trenutno situacijo kjer se takoj pozna ko se na več kot eni pipi toči voda.

matobeli ::

ja, pri vodovodnih ceveh se vedno (naj kakšen vodovodar napiše izjeme) gleda notranji presek, oziroma tisti del ki je "efektiven" za pretok. Podobno kot pri kablih presek dejanskega vodnika in ne skupaj z plaščem.

korenje3 ::

DN32 je ponavadi ok za hišo tako da ni zaznati padca tlakov. Sam je treba potem tudi več plačat za vodo.

Potem je pa treba pametno razdelit po presekih cevi na vse kopalnice in priključke.

Pri nas recimo je DN25 za 4 kopalnice in 3 kuhinje pa je komaj ok. Imamo pa glavno cev za vodo v cevi, tako da se jo lahko po potrebi zamenja za večjo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

starfotr ::

PrimoZ_ ::

Aluplast cev z oznako ?20x2 je koliko svetla mera, 16mm? Torej dn16?

Na glavnemu ventilu v hiši pa je mera 3/4" to je potem DN20?

Je pa dovodna cev res precej skromna.

Invictus ::

Pri teh aluplast ceveh je treba biti pozoren tudi na proizvajalca.

Do DN16 naj načeloma ne bi bilo pomembno, pri večjih premerih pa so si ravno toliko narazen, da kosi med seboj niso preveč združljivi.

Važen je pa tako ali tako pritisk v ceveh (vodovod). Če je premočan, pač dodaš reducirko.

Sam sem dal vse glavne cevi kar 1 colo... Od viška ne boli glava, stane pa tudi ne troliko več pri materialu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

Aluplast cev z oznako ?20x2 je koliko svetla mera, 16mm? Torej dn16?

Na glavnemu ventilu v hiši pa je mera 3/4" to je potem DN20?

Je pa dovodna cev res precej skromna.


Torej kaj je potem oznaka na alumplast ceveh, zunanja mera in debelina stene ?

starfotr ::

A linka ne bi pogledal?

PrimoZ_ ::

starfotr je izjavil:

A linka ne bi pogledal?


Sem ga pogledal, pa tam nisem videl odgovora na moje vprašanje.

starfotr ::

Očitno nisi, če si potegnil napačne zaključke in sprašuješ zadeve, ki pišejo v linku.

PrimoZ_ ::

In bi bil hvaležen, če bi mi povedal prave zaključke :)

starfotr ::

Aluplast cev z oznako ?20x2 je koliko svetla mera, 16mm? Torej dn16?


Proizvajalci plastičnih cevi in fitingov svoje cevi označujejo v milimetrih. Primer: cev ?(fi) 20 pomeni, da je zunanji premer cevi 20 mm. Notranji premer je odvisen od debeline stene cevi in se od proizvajalca do proizvajalca razlikuje.

Na glavnemu ventilu v hiši pa je mera 3/4" to je potem DN20?


Ja.

PrimoZ_ ::

starfotr je izjavil:

Aluplast cev z oznako ?20x2 je koliko svetla mera, 16mm? Torej dn16?


Proizvajalci plastičnih cevi in fitingov svoje cevi označujejo v milimetrih. Primer: cev ?(fi) 20 pomeni, da je zunanji premer cevi 20 mm. Notranji premer je odvisen od debeline stene cevi in se od proizvajalca do proizvajalca razlikuje.

Na glavnemu ventilu v hiši pa je mera 3/4" to je potem DN20?


Ja.


Hvala.
Glede alumplast cevi, pač piše fi20x2(ST ne prikaže znaka za fi) moje predvidevanje je da to pomeni 20mm zunanjo mero in 2mm debelino stene, kar da 166mm svetle mere.
Bom pa vprašal vodovodarja kako in kaj. Glede na glavni dovod pa se mi zdi da tudi če je svetla mera samo 16mm bo dovolj če gre taka ločena cev do posamezne kopalnice in kuhinje.

starfotr ::

Če vodovodar ne bo upošteval dobrih praks, potem boš pač imel probleme.

Svetujemo vam, da uporabite ustrezne dimenzije, saj kasnejši popravki niso več mogoči! Vodovod boste namreč uporabljali 20 let in več, ne želite se znova in znova jeziti ob njegovi uporabi!


20 mm naj bo minimalna cev!

PrimoZ_ ::

starfotr je izjavil:

Če vodovodar ne bo upošteval dobrih praks, potem boš pač imel probleme.

Svetujemo vam, da uporabite ustrezne dimenzije, saj kasnejši popravki niso več mogoči! Vodovod boste namreč uporabljali 20 let in več, ne želite se znova in znova jeziti ob njegovi uporabi!


20 mm naj bo minimalna cev!


Torej bi mral biti alumplast 26mm...

S temi mojstri so stalne dileme. Po eni strani naj bi nekomu ki se z nečim poklicno ukvarja zaupal, da bo naredil kot se zagre, a potem ko greš preverjat razna priporočila itd... vidiš da je vse drugače.

Sicer kot rečeno glede na to, da bo v vsako kopalnico in do kuhinje šel ločen vod, potem ne bi smelo biti medsebojnih vplivov, če se hkrati tuširaš in točiš vodo v kuhinji.
Vprašanje pa je kako se pozna če se tuširaš in potem nekdo v isti kopalnici odpre pipo na umivalniku.

floyd1 ::

Jaz imam zdaj alumplast 26 (torej premer odprtine 20mm) za glavno dovodno cev (števec-bojler) in dve 20 (16mm odprtina) za razvod po hiši od bojlerja. 16 pa je za cirkulacijo (ki pa je večinoma zaprta). Vodovod v praksi zdaj funkcionira normalno, kljub temu, da je na našem območju čez dan še vedno slab pritisk v vodovodu in so naše cevi v hiši glede na priporočila malo podhranjene.

floyd1 ::

Vprašanje pa je kako se pozna če se tuširaš in potem nekdo v isti kopalnici odpre pipo na umivalniku.

Še slabši scenarij (in čisto realen) je, da se nekdo tušira, drug pa gre na wc, kjer potegne vodo in si umije roke - takoj so trije porabniki vode hkrati. Če hkrati letita še pralni in pomivalec in kateri od njih takrat jemlje vodo 8-)...
Šalo na stran, jaz nikoli več ne opazim slabega curka pri tušu ali pipi. Ko pa je bila tudi glavna cev 20x2 pa definitivno ni bilo ok.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali pocinkane vodovodne cevi res z leti dobesedno izginejo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6314351 (5396) solatko
»

Termostatska tuš armatura/pipa

Oddelek: Loža
114385 (4037) ginekk
»

Pomivalec uničil bojler?

Oddelek: Loža
345503 (3761) ZloTech
»

Pretok vode skozi vrtno cev (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5216961 (15529) alese
»

Vklop črpalke po zvočni zaznavi pretoka v cevi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
143373 (2983) Pyr0Beast

Več podobnih tem