» »

Manjaro Linux

Manjaro Linux

Ozric ::

Zanima me, če kdo izmed ST uporabnikov uporablja tale "friendly" Arch distro; kakšne so izkušnje ipd.?
Uporabljam ga že dobro leto in ga priporočam vsem, ki iščejo alternativo Windows op.sistemom.
https://manjaro.github.io/

KraitPay ::

Meni je top :) ga še uporabljam doma na "nepomebnem" pc-ju, za "resno" stable delo ga pa ravno nebi priporočal. No nobeden rollig release nebi...

neboben ::

+1
uporabljam ga že kar nekaj let.
Se pa nebi popolnoma strinjal s tem, da ni primeren za resno delo. Uporabljam stable pakete in do zdej ni blo nobenih problemov. Uporabljam ga v kombinaciji z i3 windows managerjem. Prej XFCE....dolgo nazaj KDE... danes i3. Pred Manjarom sem bil na Arch-u, pred tem na Kubuntu in se prej Gentoo. Na drugem racunalniku pa tece Opensuse pred tem Dabian. Samo hocem povedat, da preden sem zacel uporabljat Manjaro sm ker neki časa iskal kaj je tisto ta pravo zame in dons lahk recem da sem nasel, ce bi se kej menjal bi mogece sel nazaj na Arch ampak trenutno mi je Manjaro res super. Aja se to bi dodal, da mi je zadnje case vedno bolj blizu "minimalizem". Se pravi kozolni program kot je "htop" al pa "pal" za koledar al pa "i3" za window manager. Naprimer "qutebrowser" ali "luakit" za web browser namesto firefox itd...
@Ozric, @KraitPay zanima me ce sta probala i3 in ce so tudi vama vsec qutebrowser ali luakit ? Katero namizno okolje ali window manager uporabljata ?

p.s. Vesel, da se je odprla ta tema, ker se mi zdi, da mi ravno ta tema manjka na slo-tech ... me zanima kolk nas je vseh skupaj, ki obiskujemo slo-tech na Manjaro Linux-u.

Lep pozdrav obema !

matt99 ::

Pozdravljeni!
Vidim da se tukaj zelo spoznate na operacijske sisteme. Iščem nek os za bolj domačo uporabo za zelo slab prenosnik 1gb rama, Via Nano 2250
Domača uporaba zame pomeni:
-pisanje v wordu oz. podobnem programu
-karseda dobro brskanje
-kodi podpora
-sharanje map v omrežju

Trenutno imam win10 pa mi kar počasi dela.

trnvpeti ::

kaj je prednost, ali pa v cem vidis prednost manjaro pred arch

yero7 ::

matt99 je izjavil:

Pozdravljeni!
Vidim da se tukaj zelo spoznate na operacijske sisteme. Iščem nek os za bolj domačo uporabo za zelo slab prenosnik 1gb rama, Via Nano 2250
Domača uporaba zame pomeni:
-pisanje v wordu oz. podobnem programu
-karseda dobro brskanje
-kodi podpora
-sharanje map v omrežju

Trenutno imam win10 pa mi kar počasi dela.


jst osebno se ne spoznam dosti na linux vendar sem dal lubuntu 14.04 lts kolegu na malo slabši računalnik kot je tvoj in mu dela boljše kot z windows xp. Je zelo enostaven za inštalirat tako da jst ti ga priporočam ali pa kakšen lxle. Drugače tudi mene zanima če je še kakšen boljši linux za slabši računalnik razen seveda puppylinux

technolog ::

Probaj Manjaro XFCE edition.

https://manjaro.github.io/download/

Zgodovina sprememb…

KraitPay ::

prednost je predvsem to da nerabiš vedet inštalacije iz okostnjaka. Ostalo je vse kot na Archu saj je narejen iz njega. Uporablja tudi njegov AUR in ostale stvari.

Pač če znaš Arch potem je to itak vrh glave, za tistega ki pa hoče hitro inštalacijo pa je manjaro super, ker dobiš zapakiran Arch. Seveda lahko še vedno spreminjaš nastavitve in ostale desktop načine ampak ni to isto kot če si na Archu in ga dejansko zgradiš iz 0.

Drugače pa sem preiskusil skoraj vse distrubucuje od Puppy-a naprej. Za stare Pc-je itak zmaga Puppy, Xfce desktop je tuti zakon, Gento se mi dopade, Arch je itak top of the top ampak za resno delo oz stabilnost pa upravljam ubuntu z enim stabilnejšim kernerjem. Ker tele zadnje verzije so ugabne.

Drugače pa imam na prenosniku Manjaro, na enem home PC manjaru, drugem Windows 10, v službi pa bi zadoščal Xp ampak sem moral iti na 7, ampak programi laufajo še vedno z windows Xp mode.

DOOM_er ::

Stvar ki najbolj pomaga na starem računalniku z malo rama, imam laptop z xubuntu 14.04 2gb rama in intel gm945 ter napol crknjenim diskom. Sem si uredil swappines, izklopil compiz, izklopil še ene par malenkosti in je za normalno uporabo čisto ok.

Swappines
Robots will steal your job. But that's OK

Ozric ::

@neboben XFCE namizje mi najbolj ustreza, minimalizem po mojem okusu..."vztrajam" na firefoxu ;)

Spajky ::

Probajte še Porteus ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

trnvpeti ::

sem probal manjaro, bo kar ostal na enem ssd
izredno popeglan, bolje kot antergos

c0ck4m0u53 ::

neboben je izjavil:


Aja se to bi dodal, da mi je zadnje case vedno bolj blizu "minimalizem". Se pravi kozolni program kot je "htop" al pa "pal" za koledar al pa "i3" za window manager. Naprimer "qutebrowser" ali "luakit" za web browser namesto firefox itd...

CLI aplikacije so nadvse luštne. Osnova je itak screen ali tmux, potem pa znotraj tega rtorrent, mc, mocp, weechat... Za brskalnik pa primarno uporabljam jumanji, občasno pa tudi dwb.
Glede okenskih upravljalnikov(wm) oz. namiznih okolij(de), na trenutni distribuciji sem začel z openboxom potem sem pa prešel na pekwm. Mikajo me tudi tiling window managerji, samo si moram omislit malo večji monitor z večjo resolucijo in posledično več delovne površine:D

Ozric ::

trnvpeti je izjavil:

sem probal manjaro, bo kar ostal na enem ssd
izredno popeglan, bolje kot antergos

Se strinjam :)

DOOM_er ::

eno miceno vprašanje, Manjaro je 100% združljiv z archom? Če naprimer pogooglam kakšno stvar in so navodila za arch, načeloma delujejo tudi v manjaru, razni configi ipd?
Robots will steal your job. But that's OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DOOM_er ()

neboben ::

@c0ck4m0u53 Sem uporablal Jumanji, ker se mi je sesuval sem sel na luakit, sedaj uprabljam qutebrowser :) neki ni šlo pri luakit pa sem že pozabil kaj je bilo meni narobe. Vsi trije programi so sicer mi vsec -> način kako odpreš tab in za ostale komade se pri qutebrowser, dobi nek poster. U glavnm super.

@DOOM er Pff 100% mislm, da glih tko natancni ne mormo bit. Nista 100% kompatibilna. Uporabljas pa pacman (to je package manager, s tem software downloadas in namestis) tako na Manjaro kot na Arch. Iz obeh imas ravno tako dostop to AUR (Arch user repository, programski paketi upobnikov). Manjaro in Arch se potem razlikujeta v tem, da Manjaro prilagodi nekatere pakete tako, da so bolj prijazni uporabniku. Recimo nameščanje grafičnih gonilikov je poenostvljeno, pa izbira kernela ravno tako. U glavnem Manjaro uporabniki vzamejo paket Archu, ga včasih prilagodijo/zadržijo/popravjo včasih gre pa direkt naprej v uporabo na Manjaro. Potem Manjaro ni samo nek filter čez Arch, ker folk piše lastne programe/skripte, ravno z namenom biti uporabniku prijazneši kot Arch. Naprimer, to da lahko namestitev grafična ne v konzoli je blo narejn s strani Manjaro uporabnikov. Nej me še kateri/a kej popravi ali pa doda.

tor2 ::

Za arch imaš nastavitveno skripto, ki zelo poenostavi instalacijo.
https://github.com/helmuthdu/aui

DOOM_er ::

neboben hvala za tole, že leti na virtualko >:D
Robots will steal your job. But that's OK

c0ck4m0u53 ::

@ neboben
Qutebrowser nisem nikoli preizkusil, ker mam cel sistem postavljen na gtk tko, da nimam niti ene aplikacije, ki bi potrebovala qt:D

Vidim, da so spremenili namestitveni postopek odkar sem pred 7 leti nazadnje nameščal Arch, ampak ni nek hud bav bav, zlasti s pomočjo Beginners Guide. Zanimiva alternativa Archu je tudi Crux

neboben ::

@c0ck4m0u53 a se ti Jumanji na Manjaru kej sesuva ? Drgač mi je všeč, da imaš samo gtk programe namešečene in hkrati NE zato ker si s tem omejen na določene programe. Moj install ima mešano qt in gtk, čeprov je qt programov manj kot gtk, mi je všeč testirat raznorazne programe. Ampak te razumem clean je le clean, tako kot moj kolega, ki ima pa samo qt programe nameščene. Ne vem sem tudi sam poskusal it bolj na gtk, amapk tale qutebrowser je res dobr narjen, vsaj zaenkrat ne najdem napak. Se mi je pa glih dons sesul. Ampak sem se se naucu session shranit :). Da zalkjucim jumanji, luakit, qutebrowser čist drugačen oblutek je pri uporabi teh programov kot pa naprimer firefox. Čeprov imam firefox se vedno namescen.

Kaj pa IDE za pogramiranje na Manjaru Linux ?
Jest uporabljam Atom (je ce hoces okna imet in gumbke) oz. zdej se ucim vim (je pa konzolni program).

c0ck4m0u53 ::

Morda 1x na pol leta, tako da ni preveč moteče. Če bom šel, kdaj nazaj na qt potem že imam browser app pokrit s qutebrowser, izgleda prav fino in uporabno. Drugače sem pa na Archu že 7+ let, pa zadeva kar noče crknit:D

Ozric ::

Ozric ::

Neproblematičen update na 15.09, vključno z Firefoxom 41. :)

neboben ::

tudi pri meni je slo brez problemov na 15.09 :)
A kdo uporablja mutt za mail-e ali pa sup ali alpine ? Pff se opogumljam, da bi sel iz gmail na mutt + gmail hmm.
Katere programe uporabljate za branje elektronske poste na Manjaru ? Nekej se lepo tle najde Arch spisek graficnih in konzolnih programov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

Ozric ::

neboben je izjavil:


Katere programe uporabljate za branje elektronske poste na Manjaru ? Nekej se lepo tle najde Arch spisek graficnih in konzolnih programov


Kar klasično in na ziher, Thunderbird.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

melvin ::

+1 za thunderbird.

Trololololol ::

Ga od nedavnega tudi sam uporabljam. Mi je všeč(nasploh se mi linux dopade), težave so grafični gonilniki. Nasploh za vse distribucije. Ko Janez namesti distro in hoče zaprtokodne šoferje, ki lavfajo boljše, da bi tu in tam zagnal kak špil, se lahko sprijazni samo še z zaganjanjem programov brez grafičnega vmesnika.
Jebat ga, it's not quite there, yet.

c0ck4m0u53 ::

neboben je izjavil:

A kdo uporablja mutt za mail-e ali pa sup ali alpine ? Pff se opogumljam, da bi sel iz gmail na mutt + gmail hmm.
Katere programe uporabljate za branje elektronske poste na Manjaru ? Nekej se lepo tle najde Arch spisek graficnih in konzolnih programov

Večinoma dostopam do elektronske pošte preko spletnega vmesnika, občasno pa tudi preko alpine. Alpine zgolj zato, ker sem na začetku nujno potreboval dostop do pošte preko CLI in nisem imel, časa skonfigurirat mutt.
Zato priporočam, da si skonfiguriraš mutt zlasti, če gre za kaj bolj resnega in ga imaš namen uporabljat redno, če ne drugega zaradi izkušnje in tudi zato, da imaš v primeru, da ti crkne X dostop do elektronske pošte.

neboben ::

Večinoma dostopam do elektronske pošte preko spletnega vmesnika, občasno pa tudi preko alpine. Alpine zgolj zato, ker sem na začetku nujno potreboval dostop do pošte preko CLI in nisem imel, časa skonfigurirat mutt.
Zato priporočam, da si skonfiguriraš mutt zlasti, če gre za kaj bolj resnega in ga imaš namen uporabljat redno, če ne drugega zaradi izkušnje in tudi zato, da imaš v primeru, da ti crkne X dostop do elektronske pošte.


Kul tud mutt bom probu, zdej sem su skunfiguriru sup, že downloadam vso pošto z gmaila na disk, lol kolk je te pošte. Potem mislim, da bom za indexsiranje uporabil notmuch bom še vidu.

Nov update za Manjaro 2015-10-08 (stable) je na voljo. Pa nov simbol in napis za Manjaro Linux se je začel zbirati.
btw updejetu sem kernel na iz 3.10 na 4.1 . In sem full zadovolen, ker mi tudi wifi mrežna deluje tko kt je treba.
lp

c0ck4m0u53 ::

Se pravi, da je Manjaro mičken zadaj, Arch je namreč 28. 9. imel nadgradnjo na 4. 2. x

neboben ::

Spodnji ukaz mi, da na voljo (jest sem se odločil za 4.1 ker long term supported)
mhwd-kernel --list
Available kernels:
* linux310
* linux312
* linux313
* linux314
* linux316
* linux318
* linux319
* linux41
* linux42
* linux43

Drgač je blo prej možno nadgradit, jest sem nadgradil mal pozneje. Sledimo Arch-u , če imajo tam imamo tud mi. Težko potrdim, da smo zadej, mogoče stabilna verizija.
Arch ima najbrž na voljo vse zgornje kernele ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

c0ck4m0u53 ::

Se mi je zdelo nenavadno, da ne bi Manjarovci sledili Archu, razen če bi še kaj extra popravljali in ponovno zapakirali, potem bi bil možen zamik. Drži, da je 4.1 long term, 4.2.x je pa trenutno zadnji stable. S tolk različnimi kerneli na voljo, pa tudi še ne bo zime:D

eno_ime ::

Manjaro XFCE 15.09
Instaliran je libreoffice 4.
Je kaksen standard upgrade na libreoffice 5?

neboben ::

pacman -Ss libreoffice
extra/libreoffice-fresh 5.0.3-1
    LibreOffice branch which contains new features and program enhancements


a ni to to ?

p.s.
LibreOffice Fresh is the stable version with the most recent features.
Users interested in taking advantage of our most innovative features should download and use our fresh version.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

eno_ime ::

A pol dam samo pacman -S libreoffice-fresh ?
Pol bom imel obe verziji gor?

neboben ::

Ja.
Če nočeš imet still verzije gor potem jo odstraniš z
pacman -R libreoffice-still

eno_ime ::

Hvala.

Ali je mogoce odstranit notifikacije glede posodobitev?

neboben ::

Je.
pacman -R octopi
pacman -R pamac

ne vem katerega imaš nameščenega, dej prej poglej z
pacman -Ss pamac
-> če je nameščen ga daš stran
pacman -Ss octopi 
-> isto

p.s. potem ko se znebis teh bos lahko samo v konzoli posodobil sistem z
pacman -Syu 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

eno_ime ::

Hvala.

Drugace pa zelo zadovoljen z Manjaro.

puikonen ::

LP!

Preuredil sem skripto za inštalacijo Archa in jo poslovenil, če kdo potrebuje. ;)

Arch installer

neboben ::

kul ! :)

AC_DC ::

Se veliko razlikuje od https://github.com/helmuthdu/aui ?

puikonen ::

Nisem se nikoli ukvarjal z zgornjimi skriptami. Razlika je, koliko vidim na hitro, da imam jaz samo 1 skripto (ni potrebno poganjati dveh) in v njej izbiram vse od začetka inštalacije do desktopa. Torej, ko končaš je tvoja naloga samo še, da se logiraš v izbran DE in si ga popedenaš do konca.

Torej na kratko pri moji prevedeni skripti moraš:

1.) Izbrati razpored tipkovnice
2.) particionirati disk
3.) izbrati katera particija bo swap, home in root (ali pa izpustiš katero)
4.) Vpišeš ime uporabnika + geslo
5.) Izbereš geslo za root
6.) določiti ime za localhost
7.) Določiti namizje ali pa tudi ne-po želji
8.) ali želiš autologin
9.) ali želiš avtomatsko vklopljen numlock
10.) ali je računalnik prenosnik

In to je to. Vse ostalo naredi samo. Tudi izbere 5 najhitrejših strežnikov in jih doda v pacman.conf + inštalira yaourt.

eno_ime ::

Icon face za Manjaro xfce lightdm.

Probal sem:
1. dal png 96x69 (in tudi probal z jpg) file v .face in .face.icon
2. v /var/lib/AccountService/users/MOJUSER in na koncu dodal Icon=/pot/do/face.png
3. isto kot 2 , samo se skopiral v /var/lib/AccountService/icons/MOJUSER
in dal pravice za branje

Ampak... nikoli mi ob prijavi ne pokaze slike

Ozric ::

Mogoče tule najdeš rešitev... https://forum.manjaro.org/index.php?top...
Sam sem sliko uporabnika nastavil prek Manjaro settings managerja - User Accounts,

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

eno_ime ::

Ozric je izjavil:

Mogoče tule najdeš rešitev... https://forum.manjaro.org/index.php?top...
Sam sem sliko uporabnika nastavil prek Manjaro settings managerja - User Accounts,

Hvala. Slika se vidi(Manjaro settings manager), ampak pri prijavi(lightdm) je pa ni kljub navodilom prilozenega linka

Še eno vprasanje bi imel: fonti.
Pdf preko spletnih stranni ne prikaze sumnikov, naj bi bil Arial (qpdfview properties).

Ozric ::

Daš png 96x96 v folder /usr/share/icons/Faenza/apps/96/ nato pa v fajl /var/lib/AccountsService/users/tvoje ime - dodaš vrstico Icon=/usr/share/icons/Faenza/apps/96/slika.png


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15735900 (25131) diler515
»

OS za "švoh" laptop (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
525497 (3964) d4vid
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916064 (14078) krneki0001

Več podobnih tem