» »

Opteroni za AM3+ vs FX-43xx poraba...

Opteroni za AM3+ vs FX-43xx poraba...

1 2
3
»

EVili ::

Na letni ravni to ne bo nobeden preverjal, rabiš sprotno.

Tudi modem ima CRC in beleži število napak. Ko gredo strmo gor, veš da bo nekaj kmalu odpovedalo, lahko tudi raid polje.

Brane22 ::

Pa saj diski imajo ECC. Če sem ob vpisu preveril CRC in če so podatki ščiteni z ECC na disku in v RAM, je to načeloma to.

preverba z obeh strani je čisto zato da vidiš da se ne trklja ne klientu ne serverju.

Kateri "modem" ? MIsliš SerDeS v SATA, na PCIe in podobnih zadevah ?

ALi prav recimo xDSL modem ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

EVili ::

xDSL modem.

Za disk ne vem če ima ECC ram.

Pa tudi sam ECC ni baš nekaj, saj preverja samo pariteto.

Matematično zanesljivost zviša za faktor par 1000, nekje do 2h napak, to je pa tudi to.

Brane22 ::

EVili je izjavil:

xDSL modem.

Za disk ne vem če ima ECC ram.


Disk ima ECC v sektorjih. zraven tistih 512 byteov imaš še X dodatnih za točno ta namen. Oziroma sedaj za novi standard s 4K sektorji temu ustrezen ekvivalent.


Pa tudi sam ECC ni baš nekaj, saj preverja samo pariteto.


Ni res. ECC= Error Correcting Code. Stvar dela s Hammingovimi razdaljami itd.


Matematično zanesljivost zviša za faktor par 1000, nekje do 2h napak, to je pa tudi to.


Afaik bistveno več. Zna popraviti napako do par bitov, zaznati pa bistveno več.
Tudi če ni 100%, že to spremeni stvari zelo.

EVili ::


Disk ima ECC v sektorjih. zraven tistih 512 byteov imaš še X dodatnih za točno ta namen. Oziroma sedaj za novi standard s 4K sektorji temu ustrezen ekvivalent.

Samo moraš videti koliko napačno diski danes dejansko berejo.
Brez ECC sploh ne prebere nič uporabnega.

Afaik bistveno več. Zna popraviti napako do par bitov, zaznati pa bistveno več.

To mora pa potem delati druga logika kakor tista na ramih. Tam je samo parity check AFAIK, in še tisti je bolj za silo.

Brane22 ::

EVili je izjavil:


Disk ima ECC v sektorjih. zraven tistih 512 byteov imaš še X dodatnih za točno ta namen. Oziroma sedaj za novi standard s 4K sektorji temu ustrezen ekvivalent.

Samo moraš videti koliko napačno diski danes dejansko berejo.
Brez ECC sploh ne prebere nič uporabnega.


Mislim, da se te stvari beležijo v SMART, vsaj pri nekaterih modelih. Stvari mislim da niso tako kritične, čeprav verjamem da bi brez ECCja vsi diski romali v kanto pred iztekom garancije.

Ne samo to, ampak diski obnašajo zelo različno. Težko računaš, da ti bo disk vedno sporočil, ko je prišlo do ECC korekcije itd. Nekateri so baje tiho ko rit, tudi če zgubijo sektor.

Zato moderni FS a'la BTRFS itd računajo na ECC RAM-a. Če je RAM tako ščiten in pride do razlike med podatki v RAM in na disku, sistem privzame kot pravilne tiste v RAM in popravi napako na disku.

Ampak če nimaš ECC RAM-a, je to početje lahko ravno napačno, saj so ti v tem primeru sektorji na disku bolje varovani od tistih v RAM.

ZAto je ECC RAM s starimi FS zaželjen, z novimi pa že skoraj nujen.




To mora pa potem delati druga logika kakor tista na ramih. Tam je samo parity check AFAIK, in še tisti je bolj za silo.


Saj, to dela logika v procesorju. Ampak ta rabi ekstra bite na ploščku, kjer si pušča plonkceglce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

EVili ::

Diski berejo smeti in iz njih izluščijo podatke. Verjetno imajo ogromno ecc nivojev da sploh spelje. Vem da sistem dobro zazna če pride do napak na samem sata vodilu, so pa diski bolj kot ne tiho kar se tiče branja. Tudi za reallocated sector se ne oglasijo, kar je nerodno, samo +1 dobiš v smartu. Kam so ti podatki šli je ?

Zdaj če FS računa na zanesljivost rama in ne npr L3, mislim da zna biti zadeva rahlo problematična. Načeloma bi znal biti ECC ram in tudi navadni ram bolj zanesljiv, samo vprašanje je koliko, in še bolj, kdaj.
Sam delam vedno sinhronizacije s preverjanjem pri backupu. Samo to je samo 1x dejanje. kako bo čez nekaj let s podatki niti ne vem.
Silent bit rot zna biti problematičen. CD-ji vidno trpijo, pa so jih oglaševali kot varne. Za diske se pa ve da ne živijo prav dolgo.
Vidim da so zadeve nerodne za določene aplikacije.

Se gre to za kakšne bančne ali tržne zadeve, blagajne ?

tor2 ::

Brane22 je izjavil:

Sem pravkar probal na prasterem Phenomu 955BE. Porabo se da spustiti _zelo_.

V številkah bi šlo ?

Brane22 ::

tor2 je izjavil:

Brane22 je izjavil:

Sem pravkar probal na prasterem Phenomu 955BE. Porabo se da spustiti _zelo_.

V številkah bi šlo ?


Težko. Hotel sem dobiti občutek in to je to. Sedaj sem stvar že zalotal nazaj.

Tudi za konkretnejše cifre bi moral postaviti ustrezne teste, merilce na več vejah ( sedaj je bilo samo na glavni 12V veji) itd.

hojnikb ::

>Diski berejo smeti in iz njih izluščijo podatke. Verjetno imajo ogromno ecc nivojev da sploh spelje. Vem da sistem dobro zazna če pride do napak na samem sata vodilu, so pa diski bolj kot ne tiho kar se tiče branja. Tudi za reallocated sector se ne oglasijo, kar je nerodno, samo +1 dobiš v smartu. Kam so ti podatki šli je ?


Stvar je še precej hujša na SSDjih. Ti dejansko pišejo samo neke približke in potem ecc in podobni mehanizmi naredijo ven uporaben podatek. Ni zastonj namenjenga tudi ~1/5 raw prostora samo za to.
#brezpodpisa

fr4nc ::

trnvpeti je izjavil:

8320e sploh ni tako varcen
 watts

watts



Je pa tudi razlika v rezultatu pri tem benchmarku...
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

hojnikb ::

Ja, ker je 7z eden izmed redkih, ki izkoristi prednosti buldi archa
#brezpodpisa

Brane22 ::

Ti grafi so delani na "napačnem" delu krivulje.

Mene zanima predvsem spodnji, oni za svoje potrebe merijo zgornjega.

Saj če pogledaš kako se obnaša recimo navaden Phenom, vidiš da brez najmanjšega napora pride do polovice deklarirane frekvence, vse naprej gre pa vse težje in težje.

Če bi to meril na recimo 1 ali 2 GHz, bi bila razlika lahko veliko manjša, verjetno tudi procentualno.

PredatorX ::

Mogoče ti pa kaj boljšega ponudijo z ZENom. Ja čakanja bo vsaj še do počitnic. Čeprav naj bi server varijante prej prišle.

Brane22 ::

Ni ozko grlo CPU core ampak ostalo. Za sam core part se ne sekiram, če bo prabil 5W več ali manj, če je stvar poceni inče ne žge ravno 50W ali več, medtem ko ne počne ničesar.

Zen pride ko pride in takrat bo ponuba omejena, cene pa "tržne". AM3+ plat in procov maš ko listja in trave.

Edino problem je, da so plate z veliko PCIe sloti še vedno precej drage. €150+ za Gigabytko s 5 PCI sloti in keja manj za tako s 4. 6-slotna varianta niti v prodaji ni...

Dr_M ::

Kar se tice pcie slotov, si nisi zbral ravno najboljse platforme, sploh zato, ker se vedno tlacijo gor pci slote, "gaming" plate imajo pa presledke vmes zaradi grafike.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Brane22 ::

Dobro, tale je precej blizu:

ga-990fxa-ud5

-UD7 bi bila spot-on ampak je ni v ponudbi...

m0LN4r ::

Poraja se mi vprašanje a to na android sticku nebi laufalo?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

kak posebn razlog, da rabiš tolk pci-e slotov ?

Če bo nas server rabiš kaj... eno raid kartico, en 10gbit mrežno... am a missing something ?
#brezpodpisa

Brane22 ::

hojnikb je izjavil:

kak posebn razlog, da rabiš tolk pci-e slotov ?

Če bo nas server rabiš kaj... eno raid kartico, en 10gbit mrežno... am a missing something ?


1. z RAID karico nimam kaj počet. Rabim HBA kartico. Večje kartice so drage, 4-portne pa se dobijo dokaj poceni.
Tako lahko z več sloti in več malimi karticami prideš okrog ene velike.

2. Je kup stvari, ki pašejo v PCIe. Recimo kaka Quad-port Gig-E, ki je zelo uporabna. Recimo da ti vsi klienti ne visijo na eni in/ali pa da bond/teamaš dve ali več za višjo prepustnost.

3. 10-Gig kartice si še mogoče lahko privoščim, switch pa ne. Zato bi se splačalo imeti več vmesnikov na strežniku, dobiš pa kartice z največ dvema.

4. Za IB velja isto kot za 10G-Eth, le da še toliko bolj

5. Najhitrejši SSD so za M.2, ki pa paše na PCIe. Če hočeš en soliden disk ali dva na PCIe-M2 ali PCIe-2xM2 splitterju, rabiš vsaj prost PCIe port.

6. Ziher sem pozabu še kaj.

hojnikb ::

Sepravi bi rad veliko niše za malo denarja :)
#brezpodpisa

Brane22 ::

"niše" ?

precej tega imam. Nekaj sem imel prej, pa bi rad v novi izvedbi, tako kot sam rabim.

kar se principa tiče, vsi težijo za tem. Da dobijo nekaj, kar sicer ne bi.

hojnikb ::

Seveda niše. Sj ne kupuje 10gbit mrežnih vsak janezek, niti m.2 ssdjov.

zato pa temu primerne cene in izbira
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Rabim HBA kartico. Večje kartice so drage, 4-portne pa se dobijo dokaj poceni.
Tako lahko z več sloti in več malimi karticami prideš okrog ene velike.


Koliko je zate drago za HBA in koliko je "poceni"?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Brane22 ::

hojnikb je izjavil:

Seveda niše. Sj ne kupuje 10gbit mrežnih vsak janezek, niti m.2 ssdjov.

zato pa temu primerne cene in izbira


10 Gbit eth ni tako drag na Ebay. M.2 tudi ne. Adapter M-2 PCIe bom imel kmalu izrisan.

hojnikb ::

mah, sploh _rabiš_ m.2 ?
#brezpodpisa

Brane22 ::

Dr_M je izjavil:

Rabim HBA kartico. Večje kartice so drage, 4-portne pa se dobijo dokaj poceni.
Tako lahko z več sloti in več malimi karticami prideš okrog ene velike.


Koliko je zate drago za HBA in koliko je "poceni"?


Recimo da je poceni vse kar je pardeset € in drago vse nad €150.

m0LN4r ::

Ponudba povpraševanje bi moglo veljat.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Brane22 ::

hojnikb je izjavil:

mah, sploh _rabiš_ m.2 ?



V bistvu ja. SSD je za te namene crap. Luštni samsungov M.2 piči >2GiB/s za branje in >1GiB/s za pisanje. krepko nad- ne da se mi it gledat točnih cifer.

Da bi to počil na SATA je butasto. Iz več vzrokov. Prvič, SATA ne grez čez tistih 600MiB/s in drugič vsak SATA port te stane. Kupil si zanj kartico, da bi nanjo prištekal N počasnih a velikih SATA diskov.

Priklop na SATA na plati pa je neumen še iz tretjega razloga, ker j ta SATA povezan ponavedi na southbridge, ta pa na CPU preko relativno ozkega linka ( A-link oziroma ekvivalent).

Dr_M ::

Brane22 je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Rabim HBA kartico. Večje kartice so drage, 4-portne pa se dobijo dokaj poceni.
Tako lahko z več sloti in več malimi karticami prideš okrog ene velike.


Koliko je zate drago za HBA in koliko je "poceni"?


Recimo da je poceni vse kar je pardeset € in drago vse nad €150.



Poglej za IBM Serveraid M1015. Jest sem jo ene 3 leta nazaj dobil za 75e.
Je ekvivalent LSI MegaRAID SAS 9240-8i, nardi se lahko crossflash na SAS 9211-8i IT fw in je tako idealna za ZFS.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

In kje točno rabiš _sekvečnih_ 2GB/SS ?
#brezpodpisa

Brane22 ::

hojnikb je izjavil:

In kje točno rabiš _sekvečnih_ 2GB/SS ?


Recimo za serviranje parih NFSv4.x etc klientov prek 10GigE ali 40G IB ?

hojnikb ::

pa taki klienti dejansko zahtevajo sekvečni dostop ?

Ker sicer z m.2 ne profitiraš kaj veliko, če ne greš na NVMe.

+ če boš teral tak ssd na polno, se ti bo slej ko prej začel throttlat.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brane22 ::

Dr_M je izjavil:


Poglej za IBM Serveraid M1015. Jest sem jo ene 3 leta nazaj dobil za 75e.
Je ekvivalent LSI MegaRAID SAS 9240-8i, nardi se lahko crossflash na SAS 9211-8i IT fw in je tako idealna za ZFS.



Sem že gledal M1015. Problem je tem, da nisem našel nič o podpori za >3TB diske.

Problem s temi karticami je, da so ali drage ( zadnja generacija SAS/SATAIII) ali pa imajo probleme z velikimi diski. Meni je že SATA II čezinčez dosti, ker mislim uporabljat v RAID navadne diske a kaj ko za te kartice ni več podpore ali pa ne podpirajo že v osnovi 8TB in več.Našel sem par 24-portnih variant, s katerimi se moram še poigrat in pogledat za podporo.
Ena je Attotech, a zanjo proizvajalec ponuja driverje, ki pa so za stare kernele. Nisem jih še imel čas razpakirati in pogledati ali so to samo utili ali je tudi kerneldriver not in ali ni slednji že v novejših serijskih kernelih.

Neka druga varianta pa podporo za 8TB ima ampak samo v določenih verzijah kartice. To moram še pogledat.

hojnikb je izjavil:

pa taki klienti dejansko zahtevajo sekvečni dostop ?

Ker sicer z m.2 ne profitiraš kaj veliko, če ne greš na NVMe.

+ če boš teral tak ssd na polno, se ti bo slej ko prej začel throttlat.


Ne vem točno na kaj misliš z NVMe. Če misliš tiste PCIe kartice, boš videl, da so na večini M.2 kartice.

M.2 v osnovi llahko podpira tako SATA kot PCIe ( pa še kaj, recimo USB in I2c itd), če je kartica predvidena za to.

Poceni varianta za M.2 po reultatih testov frči ko frčavela. V tem trenutku so to za smrtniški denar verjetno najboljša izbira, poraba je pa nikakva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

m0LN4r ::

Kako velike fajle v enem kosu pa premikaš?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

> Ne vem točno na kaj misliš z NVMe. Če misliš tiste PCIe kartice, boš videl, da so na večini M.2 kartice.

NVme afaik na amd ni podprt. TO govorim. In če greš na pcie ssd (pa naj bo to m2, sata-express al pa klasika pcie) potem vzameš takega, ki ma nvme.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Sem že gledal M1015. Problem je tem, da nisem našel nič o podpori za >3TB diske.


3TB dela bp, toliko ti lahko povem, za vecje pa nevem.
FW/BIOS se vedno dobis relativno nov, tako da s tega vidika nebi smelo bi problema.
Je pa SAS/SATA 6Gbit.
Sem malo pobrskal po netu in porocajo tudi 4TB diskih, da delajo bp.
SIcer se mi zdi, da je bil edini problem tisti 2.2TB limit, ki so ga pri LSI zelo kmalu odpravili. Se pravi, ce dela 4TB disk, bi moral tudi 8TB.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Brane22 ::

hojnikb je izjavil:

> Ne vem točno na kaj misliš z NVMe. Če misliš tiste PCIe kartice, boš videl, da so na večini M.2 kartice.

NVme afaik na amd ni podprt. TO govorim. In če greš na pcie ssd (pa naj bo to m2, sata-express al pa klasika pcie) potem vzameš takega, ki ma nvme.


A, misliš na NVMe/AHCI izbiro. Fajn, ampak ne tako bistveno za moj namen. Največji skok bo prehod na SSD, sploh s tako hitrim prenosom. Mislim pa da je podpora bolj stvar BIOS-a in znalo bi biti, da bo kaj takega v Coreebootu.

A do takrat bo še nekaj vode preteklo. Zdaj se oziram za komponentami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

gddr85 ::

afaik ima msi 990fx gaming nvme

filip007 ::

Sem opazil nekaj zanimivega sem mislil, da imajo vsi FX enako L3, je pa razlika samo pri FX-4300 ta ima 4MB, 4350 pa 8MB L3.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kdo pa rabi več kot 16 GB rama

Oddelek: Strojna oprema
233895 (2379) Bwaze6
»

Nakup nove matične in procesorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13818700 (15536) hojnikb
»

Kateri CPU/MB/RAM (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
616162 (5465) BlackMaX
»

AMDjev Kabini - všečen _poceni_ prčolinček... (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5710981 (9784) trnvpeti

Več podobnih tem