» »

jpg izguba kvalitete

jpg izguba kvalitete

kornilov ::

Sem bral, da če ponovno shraniš jpg fotografijo, bi naj ta nekoliko izgubila na kvaliteti. Dodatno bi rad vpisal metapodatke, vendar moreš nato fotografijo ponovno shraniti. :P Imate kakšen dober nasvet?

win64 ::

Pri spremembi meta podatkov se podatki sami ne bi smeli spremeniti.
S kjerim programom pa spreminjaš podatke?

fujtajksel ::

kornilov ::

@win64
Uporabljam Adobe Photoshop.

fujtajksel ::

Za PS ne vem. Seveda je treba tudi po spremembi metapodatkov fajl ponovno shranit, vprašanje je ali pri tem ponovno izvaja kompresijo ali pusti samo sliko kot je in le prepiše nove metapodatke. Če te vpraša za parametre kompresije, je to slabo znamenje.

Mavrik ::

kornilov je izjavil:

Sem bral, da če ponovno shraniš jpg fotografijo, bi naj ta nekoliko izgubila na kvaliteti. Dodatno bi rad vpisal metapodatke, vendar moreš nato fotografijo ponovno shraniti. :P Imate kakšen dober nasvet?


EXIF blok (medapodatki) je ločen od samih podatkov slike, tako da ni treba rekompresirati vsega zato da jih spremeniš. TODA - Photoshop bo to vseeno naredil za vsako sliko, zato je neprimerno orodje za to kar ti hočeš početi.

Poišči namenski program za urejanje metapodatkov (Googlaj EXIF editor) - npr. od Adoba Lightroom bo en takih, ki so namenjeni urejanju foto zbirke brez da ti uniči kvaliteto.
The truth is rarely pure and never simple.

kornilov ::

Če kliknem Save, me ne vpraša za kompresijo, če kliknem Save as... mi da možnost stopnje kompresije.

Na nekem forumu sem zasledil:

Simply put:

Opening: no loss of quality
Copying: no loss of quality
Displaying: no loss of quality
Saving without edits: is copying, no loss of quality*
Saving with only metadata edits: no loss of quality*
Saving with changes to compression quality: loss of quality
Saving after image data edits: loss of quality
*Dependant on program, poorly implemented programs may actually recompress even when not needed with the resultant quality loss

Decoding any digital data is lossless. There is not a single digital format in which mere decoding and display would alter the data.

It's only recompression of the image data that is potentially lossy. Certain editing operations that are actually just metadata edits should not cause any loss of quality, for example EXIF rotation is lossless.

eric_cartman ::

To je zato, ker če klikneš samo Save povoziš Photoshop File in ne .JPG/.JPEG file-a.

Pri Photoshop datotekah ne glede na to kolikokrat jih shraniš ne izgubljaš na kvaliteti. V katerikoli drugi format PNG, JPG, TGA, TIFF pa se z večkratnim shranjevanjem tudi kvaliteta zmanjšuje, ker ti že kompresirano datoteko še enkrat skompresira, brez izjem.

Sicer pa.. Kot je rekel že Mavrik.

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Če v Photoshopu to narediš enkrat, se ni za sekirat - seveda pri jpeg je izguba, a je po mojih izkušnjah minimalna in praktično neopazna. Če to narediš 10x, pa je že druga pesem.

Ziga Dolhar ::

Za silo lahko metapodatke urediš že v Windowsih - desni klik na datoteko, properties, zavihek Details :).
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

H.265 / HEVC (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
527368 (2022) Valvoline
»

Kako nastaviti velikost slike v pdf formatu?

Oddelek: Pomoč in nasveti
171523 (1206) opeter
»

Reuters ne bo več sprejemal slik iz formata RAW (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6421420 (18324) Jst
»

Canon patentiral tehnologijo za zaščito avtorstva fotografij

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
225311 (3935) Smorny
»

Rotiranje fotk

Oddelek: Zvok in slika
202039 (1751) Ziga Dolhar

Več podobnih tem