» »

Linux v dual-boot-u vs. na virtualki

Linux v dual-boot-u vs. na virtualki

i33a ::

Pozdravljeni, pred kratkim sem formatiral računalnik in nanj naložil Windows 10.
Za delo, faks potrebujem operacijska sistema Windows in Linux. Prej sem jih imel nameščene v dual boot načinu.
Z Windows 10 pa sem bral da so neki problemi glede Dual boot-a.
Zanima me, če se vseeno da namestiti oba OS-a na isti računalnik?
In pa kakšna je razlika v uporabnosti, če bi Linux poganjal le virtualno?
Bi lahko vse stvari počel na enak način kot, če je le ta nameščen ali so kakšne omejitve(poleg te, da bo delovalo malenkost počasneje)?

SeMiNeSanja ::

Računalniški faks in take stvari sprašuješ na forumu? Ajajajajajaj!

Win10 pride z Hyper-V. Naložiš Linux in laufaš. Ljudje to počno že lep čas.
Sploh za eksperimentiranje je virtualka idealno okolje.

In prav nobenih omejitev nimaš, zaradi katerih bi rabil dualboot (vsaj v večini primerov). Edina razlika je v deljenju procesorja in spomina. Ampak za Linux je hitro dovolj procesorja in spomina.

Samo zakaj vraga sprašuješ, namesto da bi že sprobal? Ta čas, ko si čakal na odgovor, bi ti Linux že laufal na Windowsih.....

user-pass ::

Ce imas vec kot 2 giga rama, potem veselo virtualiziraj, ce pa manj si pa nekako primoran dual bootat, ce ne ti non-stop pise in bere iz swapa.

johnnyyy ::

Včasih sem uporabljal dual-boot sedaj pa samo preko virtualke (VirtualBox).
Dual boot:
+ OS je precej hitrejši poleg tega tudi računanje
+ celoten RAM je v uporabi samo za en OS
+ dostop do HWja je boljši
- Datotečnemu sistemu ne moreš določiti dinamično velikost
- Problem, če imaš neko uporabno aplikacijo na drugem OSju
- konfiguracija omrežja, brskalnika, chata itd. na 2 mestih

Virtulake (VirtualBox):
+ možnost uporabe dinamičnih velikosti diskov
+ enostavna prenosljivost
+ na virtualki lahko imaš samo tiste aplikacije, ki jih tam potrebuješ (brskalnik, chat, itd. uporabiš na gostiteljskem OSju)
+ hitro kloniranje sistema (kopiraš sliko - imaš začeten image in ga vsakič uporabiš)
+ boljši dostop do FSja drugega OSja
- lahko so problemi pri dostopanju do HWja (bralniki SD/MMC kartic, ki niso USB)
- rabiš več RAMa

Ribič ::

Če imaš desktop mašino, si kupi še en trdi disk. Na enega naložiš windows, na drugega pa linux.
In ko računalnik prižgeš, uporabiš bios boot menu in izbereš s katerega diska naj računalnik boota.

lp

Thuban ::

Ribič je izjavil:

Če imaš desktop mašino, si kupi še en trdi disk. Na enega naložiš windows, na drugega pa linux.
In ko računalnik prižgeš, uporabiš bios boot menu in izbereš s katerega diska naj računalnik boota.

lp


brezveze. zakaj bi zapravljal denar za linux particijo?! In še GRUB mu bo uničil MBR, tako da bo itak preko GRUBa izbiral kateri OS se zažene, če naredi dual boot.

Nimaš nobene potrebe po tem. Poganjaj linux iz virtualke. Če imaš moderen računalnik z VT-x podporo ti bo delalo kot po maslu.

i33a je izjavil:


In pa kakšna je razlika v uporabnosti, če bi Linux poganjal le virtualno?


odvisno kaj bi rad na linuxu počel? Delal ARP tabele? Pač bilokaj "direktnega" z omrežjem bo pač preko virtualke zelo težko. Če pa rabiš linux za programirat pa je virutalka odlična.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

user-pass ::

Znajo biti tudi virtualke kar zmogljive, z GNS3 npr lahko nalagas cisco image fajle in lahko zgradis krasna omrezja.

Poldi112 ::

Thuban je izjavil:


odvisno kaj bi rad na linuxu počel? Delal ARP tabele? Pač bilokaj "direktnega" z omrežjem bo pač preko virtualke zelo težko. Če pa rabiš linux za programirat pa je virutalka odlična.


Zakaj bi bilo težko? Nastaviš na hostu networking na bridge mode in je to to.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SeMiNeSanja ::

Poldi112 je izjavil:

Thuban je izjavil:


odvisno kaj bi rad na linuxu počel? Delal ARP tabele? Pač bilokaj "direktnega" z omrežjem bo pač preko virtualke zelo težko. Če pa rabiš linux za programirat pa je virutalka odlična.


Zakaj bi bilo težko? Nastaviš na hostu networking na bridge mode in je to to.

Sem enakega mnenja. Vse virtualke poganjam v bridge in čaram na networkingu kar mi paše. Ne vem, kje bi bile kakšne omejitve.

Ribič ::

Thuban je izjavil:

brezveze. zakaj bi zapravljal denar za linux particijo?! In še GRUB mu bo uničil MBR, tako da bo itak preko GRUBa izbiral kateri OS se zažene, če naredi dual boot.
Kje si pa to neumnost slišal? GRUB2 imaš samo na disku, kjer je inštaliran Linux, ta drugi disk je pa v celoti windows z vsemi particijami. Nato pa lahko uporabiš BIOS boot menu in izbereš s katerega diska bo računalnik bootal. Tako imam jaz narejeto v svoji desktop mašini in zadeva deluje brez težav. Če se pa bojiš, da ti GRUB kaj pokvari, potem pa pred inštalacijo disk z Windowsi odklopiš iz SATA vodila in ga po inštalaciji ponovno priklopiš.

Seveda je to ena opcija, če pa OP želi, pa naj uporablja virtualko. Meni je osebno bolj pomembno, da imam na root-u linux, saj imam tako direkten dostop do vsega hardware-a in imam tako večji nadzor nad svojo mašino.

lp

Thuban ::

Poldi112 je izjavil:

Thuban je izjavil:


odvisno kaj bi rad na linuxu počel? Delal ARP tabele? Pač bilokaj "direktnega" z omrežjem bo pač preko virtualke zelo težko. Če pa rabiš linux za programirat pa je virutalka odlična.


Zakaj bi bilo težko? Nastaviš na hostu networking na bridge mode in je to to.


kul, nisem vedel ker nisem še nikoli rabil tega. Samo smatral sem, da bi lahko bil problem.

Ribič je izjavil:

Thuban je izjavil:

brezveze. zakaj bi zapravljal denar za linux particijo?! In še GRUB mu bo uničil MBR, tako da bo itak preko GRUBa izbiral kateri OS se zažene, če naredi dual boot.
Kje si pa to neumnost slišal? GRUB2 imaš samo na disku, kjer je inštaliran Linux, ta drugi disk je pa v celoti windows z vsemi particijami. Nato pa lahko uporabiš BIOS boot menu in izbereš s katerega diska bo računalnik bootal. Tako imam jaz narejeto v svoji desktop mašini in zadeva deluje brez težav. Če se pa bojiš, da ti GRUB kaj pokvari, potem pa pred inštalacijo disk z Windowsi odklopiš iz SATA vodila in ga po inštalaciji ponovno priklopiš.

Seveda je to ena opcija, če pa OP želi, pa naj uporablja virtualko. Meni je osebno bolj pomembno, da imam na root-u linux, saj imam tako direkten dostop do vsega hardware-a in imam tako večji nadzor nad svojo mašino.

lp


hm. pametno, nisem pomislil na to. Hvala za idejo!! Vedno sem imel dualboot na enem disku kjer pač grub povsem uniči MBR. Česar izrecno nočem.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

moat ::

Mene zanima nekaj drugega. Zasledil sem, da je izšla nova verzija VirtualBox-a 5.0. VirtualBox-a še nisem uporabljal, sem pa nekaj malega prebral, da ne moreš v VirtualBox-u poganjati 64 bitna sistema, če že imaš nameščen 64-biten operacijski sistem. Je ta pomanjkljivost z novo različico odpravljena? Mi lahko to nekdo malo bolje razloži. Imam inštaliran 64-bitni operacijski sistem Windows. Hvala.

Lep dan še naprej.

user-pass ::

Nikoli slisal za kaj takega. Zdownloadaj in probaj! V tem casu bi ze poganjal x64 sistem.

Thuban ::

moat je izjavil:

Mene zanima nekaj drugega. Zasledil sem, da je izšla nova verzija VirtualBox-a 5.0. VirtualBox-a še nisem uporabljal, sem pa nekaj malega prebral, da ne moreš v VirtualBox-u poganjati 64 bitna sistema, če že imaš nameščen 64-biten operacijski sistem. Je ta pomanjkljivost z novo različico odpravljena? Mi lahko to nekdo malo bolje razloži. Imam inštaliran 64-bitni operacijski sistem Windows. Hvala.

Lep dan še naprej.


prvič slišim za takšno omejitev. Najbolje da preizkusiš in nam sporočiš.
Jaz sem sicer na VMWare.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

abyssus ::

Sem v podobni dilemi in me zanima, kako zadevo rešujete, ko želite znotraj virtualke pognati še kakšen Android emulator recimo?

moat ::

Se opravičujem. Očitno sem bral malce starejše zadeve http://www.mojmikro.si/pod_lupo/program..., tukaj pa je novejša zadeva, ki ne priporoča nameščanje 64-bitnih Windows 10 v 32-bitni gostiteljski sistem http://www.mojmikro.si/v_praksi/nasveti... še nekaj drugih tujih stvari. Torej bolj prav je, če imaš 64-bitni operacijski sistem, potem znotraj Wirtualbox-a emuliraj tudi drug 64-bitni OS, z 32-bitnim pa so težave. Nekako takole, bom pa vsekakor poizkusil, zdaj imam namreč dual boot.

LP moat.

johnnyyy ::

moat je izjavil:

Mene zanima nekaj drugega. Zasledil sem, da je izšla nova verzija VirtualBox-a 5.0. VirtualBox-a še nisem uporabljal, sem pa nekaj malega prebral, da ne moreš v VirtualBox-u poganjati 64 bitna sistema, če že imaš nameščen 64-biten operacijski sistem. Je ta pomanjkljivost z novo različico odpravljena? Mi lahko to nekdo malo bolje razloži. Imam inštaliran 64-bitni operacijski sistem Windows. Hvala.

Lep dan še naprej.

Že nekaj let uporabljam VB in takšnih težav še nisem imel. Pa križem poganjam virtualke (GNU/Linux in Windows kot host ali guest). Edini problem je po navadi, da je potrebno vključiti VT-x/AMD-V (na novem računalniku).

abyssus je izjavil:

Sem v podobni dilemi in me zanima, kako zadevo rešujete, ko želite znotraj virtualke pognati še kakšen Android emulator recimo?

Nikoli ne poganjam virtualke v virtualki, raje naredim še eno virtualko in jih poizkušam povezat skupaj.

Ales ::

moat je izjavil:

Torej bolj prav je, če imaš 64-bitni operacijski sistem, potem znotraj Wirtualbox-a emuliraj tudi drug 64-bitni OS, z 32-bitnim pa so težave.
Če imaš 64-bitni OS, lahko v VirtualBoxu poganjaš 64 ali 32-bitni OS.

Če imaš 32-bitni OS, potem so lahko težave s poganjanjem 64-bitnega OS-a v VirtualBox-u, s poganjanjem 32-bitnega pa v nobenem primeru.

Za podrobnosti so najboljša izvorna navodila: https://www.virtualbox.org/manual/ch03....

moat ::

Hvala za pojasnilo Ales. Lep dan še naprej.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Oraclov VirtualBox 6.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5717542 (3755) MrStein
»

Kombiniranje Windows10 in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131872 (1365) popster
»

Dual boot - ne dela

Oddelek: Pomoč in nasveti
162070 (1862) Invictus
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13821004 (14004) Apache90
»

Ubuntu v VirtualBox-u

Oddelek: Pomoč in nasveti
311155 (915) ludopazivi31

Več podobnih tem