» »

Kombiniranje Windows10 in Linux

Kombiniranje Windows10 in Linux

i33a ::

Pozdravljeni, za različne potrebe potrebujem oba operacijska sistema(Windows in Linux(npr. Ubuntu)).
Virtualke ne pridejo v poštev, saj deluje (pre)počasi. Trenutno kombiniram tako, da imam Ubuntu na zunanjemu disku in ga poganjam od tam, ko je pač potrebno. Tako mi kar ustreza, vendar se bojim, da se mi ne bi začela OS-a kdaj tepsti med sabo(npr. da grub prepiše kak del namenjem windowsom). Je moj strah upravičen ali ne?(operacijska sistema sta na dveh ločenih diskih)

Hvala za odgovore

pegasus ::

Ubuntu userspace lahko namestiš v win10.
Marsikako win aplikacijo lahko poganjaš v linuxu prek wine.

Povej bolj točno kaj delaš, da ti znamo svetovat bolj natančno.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Sam sem imel kar nekaj let "dual boot" računalnik z Win 7 in Ubuntu. Sistema sta bila na dveh različnih diskih (Win na SAS disku, Ubuntu na SATA), je pa res, da disk z Ubuntu ni bil zunanji. Nisem imel nobenih težav z Grub-om, je delalo OK...

LP

Jože

krneki0001 ::

i33a je izjavil:

Pozdravljeni, za različne potrebe potrebujem oba operacijska sistema(Windows in Linux(npr. Ubuntu)).
Virtualke ne pridejo v poštev, saj deluje (pre)počasi. Trenutno kombiniram tako, da imam Ubuntu na zunanjemu disku in ga poganjam od tam, ko je pač potrebno. Tako mi kar ustreza, vendar se bojim, da se mi ne bi začela OS-a kdaj tepsti med sabo(npr. da grub prepiše kak del namenjem windowsom). Je moj strah upravičen ali ne?(operacijska sistema sta na dveh ločenih diskih)

Hvala za odgovore


Kakšen je računalnik, specifikacije mislim?

Ker če je vsaj I5 druge ali tretje generacije, potem je to laž, da virtualke laufajo prepočesi.
Windows 10 ima hyperV vgrajen v core. Vklopiš ga -> desni gumb na start gumb -> Programs and features -> Turn windows features on or off -> obkljukaš hyperV.
Ko se naloži narediš reštart, odpreš hyperV managerja in kreiraš novo virtualko z linuxom. Zadeva deluje na procesorju I5 2. in 3. generacije že z 99% hitrosti navadne mašine.

i33a ::

Linux rabim zaradi programiranja(Java, C, Bash skripte).
Poleg tega, pa kdaj tudi kak OpenStack. (Tu je res problem hitrost, in v npr. VirtualBox-u slabo deluje).

Slecifikacije računalnika so:
Procesor: Intel Core i7-4702MQ CPU @ 2.2 GHz
RAM: 8GB
Grafična: AMD Radeon HD 8750M

Bom poizkusil z HyperV, ker če res deluje tako hitro, potem bo to super rešitev :). Mislite, da bo glede na specifijacije delalo dobro.
Priporočate mogoče kakšno drugo verzijo Linux-a (npr. Manjaro, Mint, Debian, ..)?

krneki0001 ::

Včeraj sem za test dal fedoro v hyperV in virtualbox, s tem da je virtualka za hyperV postavljena na zunanjem disku (USB 3.0 s prenosom max 100mb/s), pa zadeva deluje hitreje kot v virtualboxu na notranjem disku z večjim prenosom.

Hardware je dost močan da to normalno deluje.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

i33a je izjavil:

kdaj tudi kak OpenStack. (Tu je res problem hitrost, in v npr. VirtualBox-u slabo deluje).
Kaj točno od openstacka? Api katere komponente?
Sicer se ne sekiraj, openstack deluje tko tko tudi na hardveru za par sto jurjev.

Ahim ::

i33a je izjavil:

Poleg tega, pa kdaj tudi kak OpenStack. (Tu je res problem hitrost, in v npr. VirtualBox-u slabo deluje).

Slecifikacije računalnika so:
Procesor: Intel Core i7-4702MQ CPU @ 2.2 GHz

Vecina prenosnikov, kateri so sli skozi moje roke v zadnjih letih, ima v BIOSu privzeto izkljuceno podporo za virtualizacijo (VT-x). Zakaj? Ne vem, tako pac je - sem pa vecinoma rihtal HPje in Asuse.

i33a ::

Od OpenStack-a uporabljam komponente: Nova, Neutron, Horizon, Keystone.
Sem namestil zdaj HiperV in deluje precej bolje, kot VirtualBox. Še vedno pa je kar nekaj težav, sploh z tem da bi imel fullscreen na dveh zaslonih. Pa tudi tako se občasno malo zatika(moram pogledati v BIOS, če imam slučajno kaj onemogočeno).

@pegasus
Kako si to mislil, da namestiš Ubuntu userspace v Windows10?

Kako "varno" je drugače to početje(dualboot,..) glede ne to, da nočem da se mi stvar sesuje ko najbolj rabim :)

BivšiUser2 ::

http://prntscr.com/eb8lyf Linux furaš out of the box na Winsih. Izbiraš med Ubuntu, je pa tudi način, da ga zamenjaš (mislim, da) s (open)SUSE.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

krneki0001 ::

i33a je izjavil:

Sem namestil zdaj HiperV in deluje precej bolje, kot VirtualBox. Še vedno pa je kar nekaj težav, sploh z tem da bi imel fullscreen na dveh zaslonih. Pa tudi tako se občasno malo zatika(moram pogledati v BIOS, če imam slučajno kaj onemogočeno).



Kakšen imaš disk? Imaš SSD?

filip007 ::

A je kakšen problem pri Win10, do zdaj sem imel naprej Win7 gor potem pa Mint, pa Linux naredi podporo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

srus ::

Poganjati karkoli od Open Stacka na 8 GB stroju je popolnoma neprebavljivo.

Moja konfiguracija je sledeča - Core i7, osem logičnih jeder, 32 GB RAM. 4 x Virtual Box VM - 2 VM sta controller noda, 2 VM sta compute noda + vsi networki. Host je Ubuntu 16.04.

Šele, ko sem šel z 16 GB na 32 GB sem dobil uporabno odzivnost in zanesljivost. Poganjanje Open Stacka v Virtual Boxih mi sedaj deluje brez težav.

popster ::

Če bi hotel met winse bi uporabil sata switch da se operacijska ne vidita med sabo, dosti uredu zadeva trenutno uporabljam locena s switchom diska za debian stable in debian testing.

Čisto normalna mašina, zadnji Quadcore.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Oraclov VirtualBox 6.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5717578 (3791) MrStein
»

Dual boot v letu 2018 - najboljši način

Oddelek: Pomoč in nasveti
312350 (1351) Izak
»

Server 2016 in Win10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
576515 (4453) dottor
»

Windows Server 2016 je tu z Docker Engine

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3415396 (11795) krneki0001
»

Virtualne machine

Oddelek: Pomoč in nasveti
161882 (1316) black ice

Več podobnih tem