» »

Megane - Piskanje med zavijanjem

Megane - Piskanje med zavijanjem

shadeX ::

Avto med zavijanjem v rahlo levo, začne piskati (nekako podobno kot piskanje/cviljenje obrabljenih diskov). Glas je slišati nekje pri kolesih (najverjetneje desnemu). Včasih ampak ne vedno, je čutiti vibracije na volanu, takrat pa je slišati še dodaten zvok (ki ga oddajajo vibracije). Avto NI bil kam butnjen (predvsem s kolesi). Zadeva se je kar pojavila.

Preden ga zapeljem do mehanika, me zanima če se po simptomih kaj komu svita oz. če je imel podobno težavo.

Megan Coupe l98, 1.6, 90KM.

steev ::

Verjetno kolesni ležaj. Ko zaviješ v levo, obremeniš desni ležaj.
:|

SaXsIm ::

Tako je, ležaj je hin. Koliko prevoženih km ima avto? A si že kdaj menjal ležaje?
SaXsIm

shadeX ::

Hvala za odgovora. Bom šel vsaj informiran k mehaniku :)

Avto ima 120k prevoženih (realni). Prej je bil avto od starejšega človeka, ki ga je vozil samo na kratke razdalje. Jaz nisem nikoli še menjaval ležajev, on pa tudi dvomim.

ToniT ::

Lahko pa so obrabljene zavorne obloge.

shadeX ::

In bi zadeva oddajala zvok tudi ko ne pritiskaš na zavorno pedal? Namreč avto oddaja zvok samo kadar zavijem levo. Kadar pritisnem na zavorno pedal ni slišat nobenih zvokov :)

NLight ::

Si bom sposodil tole temo. Občasno vozim en avto Fiat Punto letik 95 in zadnje 3 tedne se volan čudno obnaša. Ves čas vožnje se sam premika levo - desno. Torej če postavim volan v center in peljem naravnost, ves čas gre levo za 1 cm - 2, pa se vrne nas sredino in desno za 1 cm - 2. In tako konstantno niha, 1 - 2 nihaja na sekundo. V ovinku pa se čuti da volan malo povleče v levo/desno (ne spomnim se točno kera stran). Lahko bi bil homokinetični zglob a nisem prepričan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

ToniT ::

shadeX je izjavil:

In bi zadeva oddajala zvok tudi ko ne pritiskaš na zavorno pedal? Namreč avto oddaja zvok samo kadar zavijem levo. Kadar pritisnem na zavorno pedal ni slišat nobenih zvokov :)

Ravno to je to. Zavorne obloge imajo eno kovinsko perico, ki se dotika disk in "poje". Ko pritisneš na zavoro, pa pisk izgine.

kod ::

Meni je ravno tako piskalo ob zavijanju, ob zaviranju pa ne. Krive so bile obrabljene zavorne obloge.

shadeX ::

ToniT je izjavil:

shadeX je izjavil:

In bi zadeva oddajala zvok tudi ko ne pritiskaš na zavorno pedal? Namreč avto oddaja zvok samo kadar zavijem levo. Kadar pritisnem na zavorno pedal ni slišat nobenih zvokov :)

Ravno to je to. Zavorne obloge imajo eno kovinsko perico, ki se dotika disk in "poje". Ko pritisneš na zavoro, pa pisk izgine.


A to je lahko posledično krivo za vibriranje volana? (Se ne zgodi vsakič, ampak je pa prisotno samo ob zavijanju levo).

Pol če recimo zapeljem čez kako luknjo oz. peljem po makadamu in nazaj na cesto, vibracija izgine.

bsslo ::

@shadeX, jaz sem imel podobno težavo, le da ni nič piskalo. Problem so bile neenakomerno obrabljene oz. že obrabljene zavorne obloge...

Če si malo mojstra, jih lahko poskusiš naprej sam zamenjati. Mislim, da predstavljajo minimalen strošek.

shadeX ::

Sam mislim da sem to že menjal 3 leta nazaj. K mehaniku sem peljal zadevo kadar sem kupil avto, zato ker je cvililo kadar sem pritsnil na zavoro. Takrat se mi zdi da je poštimal vse 4. zavore. Se mi zdi da je dal komplet nove diske. Od takrat je avto naredil 17k km zmerne vožnje.

Sicer ja, bo potrebno peljati h mehaniku, bo on povedal kaj je.

shadeX ::

Ta teden mi je ratal da sem zadevo poštimal. In res je bil kriv desni ležaj. Mehanik je ležaj zamenjal in ni več nadležnega piskanja.

Uglavnem nastaja nov problem in sicer po tem ko mi je mehanik tole poštimal je pedalka za zavoro postala mehka in moram pritisniti skoraj do konca da začne kaj prijemat.

Povedal sem mehaniku in rekel je da v zavorah ni zraka, kaj bi bilo pa drugega nima ideje :))


Mehanik je sicer dober prijatelj, ki se še uči na teh zadevah in je poštimal že kar nekaj avtov, ampak na določenih področjih mu manjka prakse :D. Uglavnem, mogoče kakšne ideje, kaj bi lahko še drugega ob predpostavki, da je zavornega olja dovolj ter zraka ni.

Z avtom se sicer lahko zaenkrat vozim ampak v kratkem bo treba tudi tole poštimat. Pa če ima kdo kakšno idejo da mu povem, preden peljem na pooblaščen servis :)

steev ::

Ja najprej menjaj zavorno tekočino/prezrači sistem. Dela za manj kot uro, liter zavorne tekočine pa stane manj kot 10 eur.
Potem pa naprej.
:|

theBill ::

shadeX je izjavil:

Mehanik je sicer dober prijatelj, ki se še uči na teh zadevah in je poštimal že kar nekaj avtov, ampak na določenih področjih mu manjka prakse :D. Uglavnem, mogoče kakšne ideje, kaj bi lahko še drugega ob predpostavki, da je zavornega olja dovolj ter zraka ni.

Z avtom se sicer lahko zaenkrat vozim ampak v kratkem bo treba tudi tole poštimat. Pa če ima kdo kakšno idejo da mu povem, preden peljem na pooblaščen servis :)


Zrak imaš v zavorni tekočini, zelo malo verjetno je da je zanič glavni zavorni cilinder. Naredi tako kot je steev napisal.

Obvezno menjat mehanika, svoj avto in svojo varnost pa ja dovolj ceniš da ne boš pustil, da se ti bo nekdo učil na tvojem. Ker tole nima ideje, ne zna osnovnih stvari kot je prezračitev sistema, to je tema, prijatelj gor ali dol.

Izogibaj se uradnih servisov, tam šraufajo te nezahtevne stvari vajenci, ocurijo te pa kot majmuna. Najdi privat mehanika, ki je prej delal na uradnem Renault servisu, potem pa šel na svoje - taki so najboljši, poznajo vse cake svoje znamke in tipov avtomobilov. Vprašaj na Renault forumu, sigurno jih precej starejše Renaulte vozi h kakšnemu takemu mojstru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: theBill ()

spenstar ::

Ce si blizu Ljubljane, potem pojdi na servis Astilba-Lj Rudnik. Obvladajo Renaulte (so tudi priporoceni servis na Reno forumu). tudi jest ga tam servisiram.
SPENSTAR--builder

shadeX ::

Hvala za predloge..

Uglavnem sedaj smo zamenjali še celotno zavorno tekočino. Zraka v tekočini po menjavi zagotovo ni več. Pedal za zavoro je sicer boljša kot prej (ima manj hoda), ampak še vedno ni tako kot prej, kot sem samo pritisnil narahlo na pedal in so zavore že začele delovati. Pač zamik pri katerem začnejo zavore prijemat je malo daljši, kot je bil prej..

Sicer zavore po testni vožnji prijemajo odlično.

Mogoče še kakšna ideja, če bi se to dalo še kaj izboljšat?

Siddh ::

Kolikor vem imajo čeljusti nek sistem, da se s časom same zategujejo, da se kompenzira za obrabo ploščic in diskov?+, Mogoče je to treba kaj nastavit?


shadeX ::

Mogoče. Bomo pogledali :)

m0LN4r ::

Posodica za zavorno tekočino pa cevi so ok? Novi avti majo še vedno tako malo plastično stvarco?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

chort ::

Lahko preveriš če imajo bati zavornih čeljusti navoj, bat bo imel na površini ki se stika s ploščicami utor ali dve luknjici (da ga lahko s primernim, seveda "posebnim" orodjem vrtiš). Tak primer sem imel ko sem kolegu menjal zadnje ploščice na Astri J. Rešitev je da bata malo odviješ (premakneš bližje k disku).

steev ::

Siddh je izjavil:

Kolikor vem imajo čeljusti nek sistem, da se s časom same zategujejo, da se kompenzira za obrabo ploščic in diskov?+, Mogoče je to treba kaj nastavit?

Nič ni treba nastavljat. Mogoče pri bobnih pa še to pri nekaterih ni potrebno. Pač je bat toliko ven, da so obloge tik ob disku. Zato pa je potrebno ob menjavi diskov in oblog bat spraviti nazaj notri.

chort je izjavil:

Lahko preveriš če imajo bati zavornih čeljusti navoj, bat bo imel na površini ki se stika s ploščicami utor ali dve luknjici (da ga lahko s primernim, seveda "posebnim" orodjem vrtiš). Tak primer sem imel ko sem kolegu menjal zadnje ploščice na Astri J. Rešitev je da bata malo odviješ (premakneš bližje k disku).

A pa to lahko odvijaš? Mislim, da sem pri Fiatu nekaj podobnega videl, pa je to namenjeno ročni zavori. Saj se ne pospravi bat nazaj notri, ko spustiš zavoro.

Koliko je kaj mesa na ploščicah? Sej imaš diske tudi zadaj?
:|

shadeX ::

Se komu sanja za kaj je "COA" varovalka, 4 spodaj od desne proti levi v rjavem okvirčku?

videc ::

shadeX je izjavil:

Se komu sanja za kaj je "COA" varovalka, 4 spodaj od desne proti levi v rjavem okvirčku?

RTFM

shadeX ::

Bi, ampak se je nekje izgubil :)

smacker ::

Če v google napišeš "[make] [model] [year] manual" ne najdeš?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pregrevanje sprednjih zavor (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15923966 (13128) FireSnake
»

Slabe zavore? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8513834 (9782) TheBlueOne
»

Menjava zavorne tekočine (olja?)

Oddelek: Na cesti
4222402 (12969) jozekuch
»

Pregrete zavore (dim) (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6014449 (12501) zk_eu
»

Pregrevanje zavornih oblog?

Oddelek: Loža
3910718 (9841) SkIDiver

Več podobnih tem