» »

Kako dober je google...

Kako dober je google...

MrStein ::

(objavljam tule, ker se bo tema itak izpridila)

Uvod: V temi (no ja, temah) o Windows 10 se je razvnela debata o širokem zbiranju podatkov s strani MS (preko Win10) in tudi ostalih (Apple, Google...).

No, kako "vseveden" je google, kaže ta anekdota od danes.

Vtipkam v googlov iskalnik slik "moon flag salute". Izriše nekaj bolj ali manj istih fotk in eno (med prvimi desetimi), ki mi je "najbolj všeč", odprem.

Okoli slike je seveda spletna stran.

"Slučajno" je spletna stran komentar na eno trditev v enem delu ene TV oddaje iz osemdesetih*, katero sem včeraj gledal (nekaj minut, vključno z omenjenim delom). (bila je linkana v enem od dnevnih novic)

* - video je bil na YouTube. Sam video je sicer novejši (uploadan 2010), vsebina po kvaliteti, barvi in vsebini sodeč pa je 1980 ali še starejša.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Klemen86 ::

In v čem je točno tu problem?

Še vedno lahko uporabljaš pisalni stroj in golobe, da ne bo trpela tvoja zasebnost.

opeter ::

@MrStein: Čakaj, ne razumem. Video, ki si ga včeraj gledal, si gledal preko računalnika ali pa na televiziji? Če si bil prijavljen v Youtube je logično, da te spremljajo na vsakem koraku oz. vsak pogled se beleži.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Klemen86 ::

Naiven bi bil tisti, ki misli, da nekdo preko katerega gre 90% iskanj, zasebne pošte itd itd. ne bi tega še sam izkorisitl.

mtosev ::

opeter je izjavil:

@MrStein: Čakaj, ne razumem. Video, ki si ga včeraj gledal, si gledal preko računalnika ali pa na televiziji? Če si bil prijavljen v Youtube je logično, da te spremljajo na vsakem koraku oz. vsak pogled se beleži.
to seveda lahko izkopiš, če ti ni všeč
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jarno ::

Ne vem, če google na njihovi strani beleži aktivnost, ko nisi prijavljen oz. v zasebnih oknih ali pa v drugih brskalnikih (kjer nisi prijavljen v njihove storitve).
Če si vedno prijavljen v gmail oz. youtube, potem je dejansko vprašanje, če se guglska vsaka aktivnost ne zabeleži.
Zato pa včasih uporabljam kar Startpage, za iskanje spletnih strani je dovolj dober.
Omenjam, ker mislim, da se da privzeti določene navade, katere ščitijo našo zasebnost.

MrStein ::

Klemen86 je izjavil:

In v čem je točno tu problem?

Zakaj bi zelo dobro delovanje tehničnega orodja bil problem?
Uporabil sem iskalnik da bi našel kar me zanima in je deloval odlično.
V času knjižnic bi to trajalo dneve, zdaj pa je trajalo 7 sekund.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matek ::

Klemen86 je izjavil:

Naiven bi bil tisti, ki misli, da nekdo preko katerega gre 90% iskanj, zasebne pošte itd itd. ne bi tega še sam izkorisitl.
Ma, kaj pa vem, morda sploh ne tako zelo naiven. Google in Facebook ti ob registraciji v njune storitve ne izpišeta razlage tipa Hej, naša storitev je zate sicer brezplačna, ampak se financira tako, da mi tržimo tvoje spletne navade naokrog. Sam tolk da veš. Meni osebno bi se takšen navedek zdel povsem ekvivalenten temu, da ti v trgovini jasno povejo, koliko stane liter mleka.

Ampak na internetu pač temu ni tako. Zakonodaja zaostaja za tehnološkim razvojem, ljudje pa so pogosto na strani ponudnikov storitev. In potem je informacijska pooblaščenka, ki teži s cookieji, nerealna in za časom; ljudje, ki ne vedo, kaj Google dela z njihovimi osebnimi podatki, pa naivni.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

_commandos_ ::

Jarno je izjavil:


Če si vedno prijavljen v gmail oz. youtube, potem je dejansko vprašanje, če se guglska vsaka aktivnost ne zabeleži.



https://www.google.com/settings/dashboa...
https://maps.google.com/locationhistory...

Phantomeye ::

MrStein je izjavil:

(objavljam tule, ker se bo tema itak izpridila)

Uvod: V temi (no ja, temah) o Windows 10 se je razvnela debata o širokem zbiranju podatkov s strani MS (preko Win10) in tudi ostalih (Apple, Google...).

No, kako "vseveden" je google, kaže ta anekdota od danes.

Vtipkam v googlov iskalnik slik "moon flag salute". Izriše nekaj bolj ali manj istih fotk in eno (med prvimi desetimi), ki mi je "najbolj všeč", odprem.

Okoli slike je seveda spletna stran.

"Slučajno" je spletna stran komentar na eno trditev v enem delu ene TV oddaje iz osemdesetih*, katero sem včeraj gledal (nekaj minut, vključno z omenjenim delom). (bila je linkana v enem od dnevnih novic)

* - video je bil na YouTube. Sam video je sicer novejši (uploadan 2010), vsebina po kvaliteti, barvi in vsebini sodeč pa je 1980 ali še starejša.


Mogoče je bilo pa naključje? Kot da bi gledal harrya potterja 5. Pa bi v google vtipkal harry potter in bi ti vrglo ven naslovnico iz 5 dela knjige.

MrStein ::

Tudi možno, seveda. :)

Lahko pa vsak poskusi, kaj njemu vrne isto iskanje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

čuhalev ::

Jaz bi pa pojamral o iskalniku malo drugače: ko iščem nekaj, najde nekaj drugega, ker misli, da sem se jaz zmotil. In potem moram obvezno vse v narekovaje vpisati. A, ko iščem ae, je za njega tudi a:e zadetek, ker ne upošteva ločil v letu 2015. Bog mu pomagaj. :8)

genesiss ::

Ve kdo kam je izginilo iskanje samo po slovenskih straneh na googlu? Ne najdem več opcije. Tnx.

issak ::

genesiss je izjavil:

Ve kdo kam je izginilo iskanje samo po slovenskih straneh na googlu? Ne najdem več opcije. Tnx.



site:si napišeš, in naprej kar želiš iskat.

npr: https://www.google.si/?gws_rd=cr,ssl&ei...
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

garamond ::

Phantomeye je izjavil:

MrStein je izjavil:

[...]


Mogoče je bilo pa naključje? Kot da bi gledal harrya potterja 5. Pa bi v google vtipkal harry potter in bi ti vrglo ven naslovnico iz 5 dela knjige.
Če je bilo to naključje ali ne, se ugotovi z enim klikom -> zgoraj desno se bodisi vključi bodisi izključi personalizirane rezultate iskanja.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

St753 ::

genesiss je izjavil:

Ve kdo kam je izginilo iskanje samo po slovenskih straneh na googlu? Ne najdem več opcije. Tnx.

Klikneš na gumb Orodja za iskanje in na skrajni levi izbereš Država: Slovenija. Se mi zdi, da se tudi v "splošnih" nastavitvah da nekaj nastavit.

Ales ::

MrStein je izjavil:

Klemen86 je izjavil:

In v čem je točno tu problem?

Zakaj bi zelo dobro delovanje tehničnega orodja bil problem?
Uporabil sem iskalnik da bi našel kar me zanima in je deloval odlično.
V času knjižnic bi to trajalo dneve, zdaj pa je trajalo 7 sekund.

Točno. Google nudi uporabnikom iskalnika kvalitetno storitev.

Prav tako je točno, da Google uporabnike storitev uporablja in trži dalje za data mining, kot izdelek oz. vir informacij.

Oboje je točno, ne? Quid pro quo.

Potencialni problem je v tem, da je v interesu Googla, da je zbiranje informacij o uporabnikih iskalnika, YoutTuba, Gmaila, Adsensa, Androida, Docsov itd. čim manj "moteče" za uporabnike/izdelek, oz. da se zbiranja in obsega zbiranja informacij ter zmogljivosti tako nastale baze podatkov izdelki sploh ne zavedajo kaj dosti. Jebeni quid pro quo, če hočeš ali ne. Pomanjkanje ozaveščenosti pomeni pomanjkanje zavestne odločitve o sodelovanju v storitvah v obliki izdelka za druge, kar je IMHO čisto nelegitimno.

Marsikdo tukaj se zaveda obstoja zbiranja informacij, torej problema neozaveščenosti vsaj v osnovi nimamo. Kup drugih uporabnikov/izdelkov pa ni niti toliko seznanjenih s tem ali pa se jim niti pod razno ne sanja, kaj bi to lahko pomenilo za njihovo zasebnost in za človeško družbo kot celoto.

Kar pogrešam je podrobnejši vpogled v zmogljivosti vmesnikov takih baz podatkov in strikten zakonski nadzor uporabe. Je pa IMHO precej naivno misliti, da bomo do tega kar tako zlahka prišli, sploh ko se enkrat pogovarjamo o uporabi s strani raznih varnostnih agencij itd.

knesz ::

Sicer se oosebno že nekaj časa izogibam Googla in njegovih storitev (ne uporabljam Gmaila, Googla, Androida, WP, iFoana...)...

Glede topica, pa priporočam branje In The Plex...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: knesz ()

blackbfm ::

Sicer se oosebno že nekaj časa izogibam Googla in njegovih storitev (ne uporabljam Gmaila, Googla, Androida, WP, iFoana...)...


meni je smešno da morte nekateri tolk hudo izpostavljat kako NE uporabljat googla, fbja in kolk ste zato kul al kaj, nevem.. koga briga

Looooooka ::

blackbfm je izjavil:

Sicer se oosebno že nekaj časa izogibam Googla in njegovih storitev (ne uporabljam Gmaila, Googla, Androida, WP, iFoana...)...


meni je smešno da morte nekateri tolk hudo izpostavljat kako NE uporabljat googla, fbja in kolk ste zato kul al kaj, nevem.. koga briga

Isto kot da rečejo zakaj hodimo po gnoju v supergah med tem, ko oni po njemu skačejo v čevljih.
Če bi hoteli biti resnično "kul" bi oponašali dedka, ki mu gnoj smrdi že 60 let in lepo hodi po travi...
Na kratko...pejte offline če se vsega bojite. Cookije pa logiranje mate pa tko al tko skor ja vsaki strani. Jst se bolj bojim levih strani kot pa googla. Za test recimo mejte isto geslo za xy strani in čakajte, da vam kakšna stran pošlje mail, da se je nekdo logiral v vaš račun iz indonezije. Takih problemov s temi velikani recimo ni :)

Zgodovina sprememb…

čuhalev ::

issak je izjavil:

site:si napišeš, in naprej kar želiš iskat.

Meni to najde samo spletne strani, ki imajo domeno s koncem si. Tako na primer
„site:si slo-tech“ vrne slo-tech.si kot zadetek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

računi....google, youtube, skype,....zbegana

Oddelek: Pomoč in nasveti
71089 (699) _Denny_
»

Velika Britanija uvaja davek na digitalne storitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5613908 (11335) euagrus
»

Brez izhoda: Google sledi vsem uporabnikom (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
16046729 (34129) r3dkv1c4
»

Alternativni spletni iskalniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7211724 (10715) matej_jack
»

Google danes čaka zaslišanje zaradi kopičenja osebnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
217082 (6431) Ziga Dolhar

Več podobnih tem