» »

Regres vprašanje

Regres vprašanje

FiReFTW ::

Zanima me kako je glede regresa.
Eni mi pravijo da po 6 mesecih dela mi pripada polni regres, medtem ko drugi pravijo da mi pripada le sorazmerni del. Zaposlil sem se 1 Aprila 2015.

ombre ::

Če je delavec denimo v letu 2015 pri podjetju zaposelen 3 mesece in 6 dni, mu pripada 3/12 (oz. 1/4) regresa.

Sorazemeren del ti pripada. Včasih je bilo drugače ampak to je bla še stara zakonodaja.
OmbreMan - Galaxy of knowledge

St235 ::

Regres je vezan na dopust:

Kako je s pravico do regresa za letni dopust po ZDR?

Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače (131. člen ZDR-1). Regres za letni dopust mora delodajalec zagotoviti praviloma do 1. julija tekočega koledarskega leta.

Če ima delavec pravico do celotnega letnega dopusta, mu gre tudi pravica do celotnega regresa. Če ima delavec pravico do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico do sorazmernega dela regresa za letni dopust (četrti odstavek 131. člena ZDR-1).

Kdaj ima delavec pravico do celotnega letnega dopusta? Kako je s pravico do sorazmernega dela letnega dopusta?

Delavec pridobi pravico do letnega dopusta s sklenitvijo delovnega razmerja (159. člen ZDR-1). Delavec, ki je zaposlen celotno koledarsko leto, ima pravico do celotnega letnega dopusta, če ni zaposlen celotno koledarsko leto, mu pripada sorazmerni del letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve v koledarskem letu pri delodajalcu, in sicer 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve (161. člen ZDR-1).

FiReFTW ::

Na odločbi za dopust ki sem jo dobil piše da imam 20 dni dopusta, torej polni dopust. Šef pa mi je rekel da regres dobim po 6 mescih. Nisem pa bil prepričan če polnega ali sorazmernega.

korenje3 ::

vprašanje je kaj ti piše v kolektivni pogodbi in pa ali si redno zaposlen.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

St235 ::

Bolj težko mu bo kolektiovna progodba omejila s zakonom določene pravice. 20 dni ni nujno poln dopust. Pogledat moraš odločbo o dopustu.

Po zakonu ti pripada sorazmerni del dopusta in s tem sorazmerni del regresa.

MadMicka ::

Pripada ti 9/12 regresa za letni dopust, enako velja za dopust. Seveda je pa možno, da ti bodo izplačali cel regres, čeprav malo verjeto. Tisto o 6 mesecih in celem regresu je veljalo prej, tam do sredine leta 2013.

zdenkox3m ::

Bil sem zaposlen za nedoločen čas in sem dal sporazumno odpoved, ker nisem dobil plačanega dopusta in regresa.Delodajalec mi je po sporazumni odpovedi dejal, da mi ne pripada nadomestilo za dopust in regres ker nisem bil zaposlen več kot 6 mesecev, pa me zanima če je to res? Zaposlen sem bil od 15.Aprila-25.Septembra

Ziga Dolhar ::

"Nadomestilo za dopust" ti pripada le, če ti delodajalec ni omogočil, da ga izkoristiš. Če si sklenil sporazumno odpoved, je "krivda" na tvoji strani. Za regres mislim da ti gre sorazmerni del, ampak bo natančneje MadMicka povedal.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

mat xxl ::

Zdenkox3m , kar si napisal drži po vsem , šele po 6 m bi ti pripadal regres.

Glede dopusta pa je navedel pravilno Ziga Dolhar, torej če ti je letni dopust pripadal 25 dni, tebi pripada premosorazmeren del x = dnevi, ko si bil v službi / 365 . Tudi če po tvoji krivdi ne moreš izkoristiti dopusta ti pa pripada finančno nadomestilo, sicer ni visoko, je nekje, toliko denarja na dan, kot znaša tvoja plača na dan brez prevoza in malice.

MonkeyHead ::

Torej da malo obudim temo imam vprašanja glede regres/odpovednega roka...

-Za leto 2015 nisem prejel regresa. Zakonsko naj bi bilo določeno, da je to obvezno (firma posluje dobro brez izgub pravzaprav obratno veča dobiček). Zaradi temperamentnega vodstva se delavci ne upajo pritoževati (velika možnost izgube službe). Torej se lahko po dobrem letu dni, po pravni poti izterjati ta znesek?

-Za leto 2016 prejemamo regres v obliki dodatka k plači (cca 7 mescev + cca 60e) se to sploh lahko tako obračunava? Podjetje stoji dobro. Bili smo o tem obveščeni, da se bo regres nakazoval do konca leta cca 7 mescev po kosih (kar me ne moti, zgolj zanima me ali se lahko regres tako porazdeli).

-Prejel sem ponudbo za boljše delo, katero bom tudi vzel(drug delodajalec seveda). Odpovedni rok 30 dni(pri sedanjem delodajalcu). Pogodba pri trenutnem delodajalcu mi poteče 31.12. (hočejo da podaljšam). Zaradi razlogov "trganja" plače ob odpovedi (večini ljudi trgajo del plače, ko dajo odpoved - ja tudi to je nekaj čist normalnega pri nas), nebi rad do 16.12. dal odpovedi. Imajo potem pravno podlago, da me "prisilijo" oddelat teh 30 dni ali lahko po 31.12. spakiram stvari?

EDIT:
-Imam digitalni certifikat s katerim lahko dostopam do svojih podatkov na zpizu. Torej po podatkih na zpizu niso za mene bili plačani prispevki v začetku leta cca 6 tednov, čeprav sem delal normalno naprej. So to mirodajni podatki ali je potreben "refresh" ko bo leto okoli (upam da je jasno kaj s tem mislim). Kakšne ima sploh pravice če res niso bili plačani (manjka mi teh 6 tednov delovne dobe)?

hvala za odg.

Zgodovina sprememb…

krho ::

Pošlji mail na inšpektorat za delo in navedi točna dejstva.. Ne rabiš navajati podjetja. Vendar boš najbrž za izplačilo prispevkov in regresa moral vložiti tožbo proti podjetju. Takšne stvari gredo ponavadi hitro.

Kar se tiče odpovednega roka. Nisem pravnik, vendar moje mišljenje bi bilo naslednje. 30 dnevni rok velja v primeru, da bi želel prekiniti pred potekom pogodbe. Ker imaš pogodbo za določen čas samo ne podpišeš nove.

Od plače ti tako ali tako lahko trgajo potem pri izplačilu decembrske v januarju prihodnje leto.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

MonkeyHead ::

krho je izjavil:

Pošlji mail na inšpektorat za delo in navedi točna dejstva.. Ne rabiš navajati podjetja. Vendar boš najbrž za izplačilo prispevkov in regresa moral vložiti tožbo proti podjetju. Takšne stvari gredo ponavadi hitro.

Kar se tiče odpovednega roka. Nisem pravnik, vendar moje mišljenje bi bilo naslednje. 30 dnevni rok velja v primeru, da bi želel prekiniti pred potekom pogodbe. Ker imaš pogodbo za določen čas samo ne podpišeš nove.

Od plače ti tako ali tako lahko trgajo potem pri izplačilu decembrske v januarju prihodnje leto.


Hvala za odg. Na inšpektoratu se bom tako osebno oglasil in povprašal.

Glede trganja se mi gre zato, ker mi morajo za 1 teden izplačat dosti višje ure, ker je bil na drugi strani sveta malo večji problem in sem pod nujno letel tja. Za december mi je vseeno.

St235 ::

-Za leto 2015 nisem prejel regresa. Zakonsko naj bi bilo določeno, da je to obvezno (firma posluje dobro brez izgub pravzaprav obratno veča dobiček). Zaradi temperamentnega vodstva se delavci ne upajo pritoževati (velika možnost izgube službe). Torej se lahko po dobrem letu dni, po pravni poti izterjati ta znesek?

Vsekakor. Regres ti pripada in imaš pravico uporabit tudi tožbo, če tega ne storijo. Smiselno je da jih po preteku pogodbe, kulturno pozoveš naj v 30 dneh izplačajo kar so ti dolžni. Če tega ne storijo predaš zadevo odvetniku.

-Za leto 2016 prejemamo regres v obliki dodatka k plači (cca 7 mescev + cca 60e) se to sploh lahko tako obračunava? Podjetje stoji dobro. Bili smo o tem obveščeni, da se bo regres nakazoval do konca leta cca 7 mescev po kosih (kar me ne moti, zgolj zanima me ali se lahko regres tako porazdeli).

Ja in ne. Če imate tako določeno z kolektivno ali individualno pogodbo potem ja (sicer nikakor ne kasneje kot do 1. novembra). Načeloma pa mora bit regres izplačan do 1. julija. Samo če tako ali tako z novim letom odhajaš potem je vseeno, dokler si dobil plačilo.

-Prejel sem ponudbo za boljše delo, katero bom tudi vzel(drug delodajalec seveda). Odpovedni rok 30 dni(pri sedanjem delodajalcu). Pogodba pri trenutnem delodajalcu mi poteče 31.12. (hočejo da podaljšam). Zaradi razlogov "trganja" plače ob odpovedi (večini ljudi trgajo del plače, ko dajo odpoved - ja tudi to je nekaj čist normalnega pri nas), nebi rad do 16.12. dal odpovedi. Imajo potem pravno podlago, da me "prisilijo" oddelat teh 30 dni ali lahko po 31.12. spakiram stvari?
Če ti pogodba poteče 31.12. potem je to to in te nikakršen odpovedni rok ne more zavezat preko tega. Ravno tako ne obstaja nikakršna prisila, da moraš podpisat pogodbo ali kakorkoli nadaljevat delo pri tem delodajalcu. Kakaršne koli sankcije v obliki znižanega plačila pa lahko potem uveljavljaš v tožbi. Najboljše, da po preteku pogodbe in zadnji plači sešteješ vse kar so ti dolžni in postopaš kot opisano pri vprašanju 1.

-Imam digitalni certifikat s katerim lahko dostopam do svojih podatkov na zpizu. Torej po podatkih na zpizu niso za mene bili plačani prispevki v začetku leta cca 6 tednov, čeprav sem delal normalno naprej. So to mirodajni podatki ali je potreben "refresh" ko bo leto okoli (upam da je jasno kaj s tem mislim). Kakšne ima sploh pravice če res niso bili plačani (manjka mi teh 6 tednov delovne dobe)?

Verodostojnost podatkov lahko preveriš edino na ZPIZ (zahtevaš uradni izpis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Floralys ::

Če imaš pogodbo za določen čas in ti ob izteku le te ne ponudijo pogodbe za nedoločen čas, ti pripada tudi odpravnina. Odpravnina ti pripada tudi, če ti ponudijo novo pogodbo za določen čas ti pa se ne odločiš podpisati.

MonkeyHead ::

St235 je izjavil:

-Za leto 2015 nisem prejel regresa. Zakonsko naj bi bilo določeno, da je to obvezno (firma posluje dobro brez izgub pravzaprav obratno veča dobiček). Zaradi temperamentnega vodstva se delavci ne upajo pritoževati (velika možnost izgube službe). Torej se lahko po dobrem letu dni, po pravni poti izterjati ta znesek?

Vsekakor. Regres ti pripada in imaš pravico uporabit tudi tožbo, če tega ne storijo. Smiselno je da jih po preteku pogodbe, kulturno pozoveš naj v 30 dneh izplačajo kar so ti dolžni. Če tega ne storijo predaš zadevo odvetniku.

-Za leto 2016 prejemamo regres v obliki dodatka k plači (cca 7 mescev + cca 60e) se to sploh lahko tako obračunava? Podjetje stoji dobro. Bili smo o tem obveščeni, da se bo regres nakazoval do konca leta cca 7 mescev po kosih (kar me ne moti, zgolj zanima me ali se lahko regres tako porazdeli).

Ja in ne. Če imate tako določeno z kolektivno ali individualno pogodbo potem ja (sicer nikakor ne kasneje kot do 1. novembra). Načeloma pa mora bit regres izplačan do 1. julija. Samo če tako ali tako z novim letom odhajaš potem je vseeno, dokler si dobil plačilo.

-Prejel sem ponudbo za boljše delo, katero bom tudi vzel(drug delodajalec seveda). Odpovedni rok 30 dni(pri sedanjem delodajalcu). Pogodba pri trenutnem delodajalcu mi poteče 31.12. (hočejo da podaljšam). Zaradi razlogov "trganja" plače ob odpovedi (večini ljudi trgajo del plače, ko dajo odpoved - ja tudi to je nekaj čist normalnega pri nas), nebi rad do 16.12. dal odpovedi. Imajo potem pravno podlago, da me "prisilijo" oddelat teh 30 dni ali lahko po 31.12. spakiram stvari?
Če ti pogodba poteče 31.12. potem je to to in te nikakršen odpovedni rok ne more zavezat preko tega. Ravno tako ne obstaja nikakršna prisila, da moraš podpisat pogodbo ali kakorkoli nadaljevat delo pri tem delodajalcu. Kakaršne koli sankcije v obliki znižanega plačila pa lahko potem uveljavljaš v tožbi. Najboljše, da po preteku pogodbe in zadnji plači sešteješ vse kar so ti dolžni in postopaš kot opisano pri vprašanju 1.

-Imam digitalni certifikat s katerim lahko dostopam do svojih podatkov na zpizu. Torej po podatkih na zpizu niso za mene bili plačani prispevki v začetku leta cca 6 tednov, čeprav sem delal normalno naprej. So to mirodajni podatki ali je potreben "refresh" ko bo leto okoli (upam da je jasno kaj s tem mislim). Kakšne ima sploh pravice če res niso bili plačani (manjka mi teh 6 tednov delovne dobe)?

Verodostojnost podatkov lahko preveriš edino na ZPIZ (zahtevaš uradni izpis)



Hvala za izčrpni odg.

Če me pustijo pri miru v tožbo nebi šel, imajo precej več finančnih sredstev kot jaz za kakšne odvetnike :).

Bom pa konec tedna vseeno pisno nesel, da nebom več podpisal nove pogodbe in jim dam vedet, da odhajam.
Še enkrat hvala za odg. Bom poskusil z ustnim opozorilom.

Floralys je izjavil:

Če imaš pogodbo za določen čas in ti ob izteku le te ne ponudijo pogodbe za nedoločen čas, ti pripada tudi odpravnina. Odpravnina ti pripada tudi, če ti ponudijo novo pogodbo za določen čas ti pa se ne odločiš podpisati.


Nevem kako je s tem, pri podjetju sem bil 3 leta in pol in vsako leto so mi podaljšali za eno leto (razen prva pogodba je bila 6 mesečna). Koliko mi je znano že bi mi prej morali ponudit za nedoločen čas (enako delovno mesto 3 leta, zadnjega pol leta drugo delovno mesto).

Hvala za odg.

Zgodovina sprememb…

krho ::

> Če me pustijo pri miru v tožbo nebi šel, imajo precej več finančnih sredstev kot jaz za kakšne odvetnike :).

To bodo 100% izgubili, takšne stvari gredo na sodišču prednostno. Poleg Plačila vseh stroškov, bodo dobili še kazen.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Floralys ::

MonkeyHead je izjavil:


Nevem kako je s tem, pri podjetju sem bil 3 leta in pol in vsako leto so mi podaljšali za eno leto (razen prva pogodba je bila 6 mesečna). Koliko mi je znano že bi mi prej morali ponudit za nedoločen čas (enako delovno mesto 3 leta, zadnjega pol leta drugo delovno mesto).
Hvala za odg.


Ne ljubi se mi iskat, govorim na pamet. A ni tako, da te lahko za določen čas zaposlijo za največ 2 leti? Kar je več od tega, ti pripadajo enake pravice, kot bi bil zaposlen za nedoločen čas. (?)

St235 ::

2 leti na istem delovnem mestu, pri čemer razna nadomeščanja začasno odsotnih delavcev (recimo porodniška) ne šteje.

xerror ::

Eno vprašanje glede regresa. Pri neki firmi sem bil zaposlen za nedoločen čas in sem v začetku marca dal odpoved. Mi pripada regres za dva meseca ali ne? Če pripada, je rok za izplačilo do 1. julija, ali je zaradi odpovedi kaj drugače?

Bizkit45 ::

ti pripada sorazmerni delež regresa. izplačali ti ga bodo verjetno takrat kot ostalim (enkrat poleti). lahko ti ga izplačajo tudi pri zadnji plači ob predhodnjem dogovoru. vse je stvar dogovora - ti pa pripada po zakonu.

xerror ::

Kaj lahko storim, če ne dobim do zakonskega roka? Lahko takoj kaj ukrepam ali nič ne morem?

Tilen ::

Najprej lepo počasi. Naj ti ne bo pomembna kazen, temveč to, da dobiš izplačan regres. Delodajalec ti je rekel, da ti ne bo izplačal, ali čemu takšna panika? Večinoma so to precej rutinska izplačila.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Invictus ::

Predvsem ne podpiši kakega obrazca, da so finančne obveznosti poravnane, če niso.

Potem greš lahko v izvršo, če hočeš. Če se seveda ne da zmenit in dogovorit.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Regres! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609858 (878) edi123
»

Odpoved pogodbe o zaposlitvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7517929 (7965) val46
»

Odpoved pogodbe in vročitev

Oddelek: Loža
233429 (2590) Vetrolov
»

Delo v poskusni dobi

Oddelek: Loža
459260 (7205) finpol1
»

menjava službe

Oddelek: Loža
286121 (5374) alesr

Več podobnih tem