» »

menjava službe

menjava službe

ferdo ::

Zanima me predusem, vaše izkušnje, jaz jih še nimam.

rad pa bi predpostavil primer, ni nujno, da je resničen, je pa lahko:

odpovedni rok 30 dni
z novo službo/delovnim mestom pričnem 1.9.2005
iz podjetja kjer bom na novo, mi bodo poslali paper, da bom pri njih začel z delom tega datuma itd.. tako, da nebi zvisel..
..oz. da bom na datum 1.9.05 z podpisom pogodbe nanovo zaposlen pri njih na tem in tem delovnem mestu.

no, malo podabatirajmo.
  • spremenil: ferdo ()

darh ::

Ti podpiš pogodbo čimprej, kaki je datum na njenj se pa zmeni, tako da ti bo čimbolj dogovarjalo.
Excuses are useless! Results are priceless!

Primoz78 ::

Pazi da ne prekines stare pogodbe preden podpises novo...mislim (nisem siguren!) da je najboljse v istem dnem prekinitev stare in sklenitev nove, drugace se mores na zavod prijavit itd...vsaj tko je bilo pri meni, k sreci so mi sli na roko :\

Lp Primoz

Nande ::

Čestitam in upam, da bo nova služba boljša...
Drugače pa... delodajalcu sporoči svojo odločitev toliko prej (če še nisi), da ne bo problemov z odpovednim rokom...v tvojem primeru vsaj 30 dni prej... V tem primeru se ti nato stara in nova zaposlitev časovno ujameta, kar pomeni, da ni letanja po zavodih (zaposlovanje...), ampak se samo s papirji (koriščenje dopusta, izplačilo regresa,...) ter z delovno knjižico pojaviš pri novem delodajalcu, ki te (na novo) prijavi v zdravstveno, potem pa podpišeš (prej skrbno prebrano!!) pogodbo o zaposlitvi in... delaš....
Srečno!

ferdo ::

to se pravi, napišem odpovet, in v njen napišem, dame več ni tukaj 1.9.2005
to se pravi zadnji delovni dan je 31.8.2005 odpoved pa napišem 28.7.2005 in po pošti prispe 29.7.2005 "petek" ?

si pravilno tolmačim?

kopernik ::

Pazi samo, da bo vse črno na belem. Moji kolegici se je zgodilo, da je morala v stari službi prositi, naj jo vzamejo kljub njeni odpovedi, ker je v novi službi kljub obljubam niso vzeli.

ferdo ::

se razume, izpadeš kot kura brez glave.

Nande ::

si pravilno tolmačim?

Urediti moraš tako, da se stara služba konča npr. 31.8.(sreda), nova pa prične 1.9. (četrtek). Tvoj primer je v redu, a vseeno raje povprašaj še v vaši kadrovski...
Če boš odpoved pošiljal po pošti, ne pozabi na "priporočeno"...

Frenki_Beleven ::

Jez mislim, da ni dobro, da čakaš predolgo.
Jaz sem odpoved nesel osebno direktorju - 3 ( tri ) mesece prej. Seveda sem imel podpisano zadevo z novo firmo, ki me je bila pripravljena čakati vso obdobje ( tudi sam sem začel 1.9. na novi firmi).
Direktor mi je navkljub pričakovanem 30 dnevnem odpovednem roku le-tega zaradi zahtevnosti del podaljšel na 60 dni ( kar sem po predhodnem pogovoru z kadrovsko službo tudi malo pričakoval ...) !
V tem času sem pokoristil še za 3 tedne nadur ...
Lp

ferdo ::

sej po pogodbi piše, če lahko in pod kakšnimi pogoji ti lahko podaljša odpovedni rok.
mogoče je pri tebi to izkoristil.

ferdo ::

no, zdej gre pa za res.
Odpoved sem napisal, jo osebno vročil direktorju, in imam podpisan en izvod tako da imam dokazilo, da je direktor prejel odpoved. 31.8.05 je zadni dan ko bom tukaj delal, 1.9.05 pa že v novi službi.
Imam še en problem.. Letos še nisem dobil izplačanega regresa, ali mogoče kdo ve, kako pristopit k tej temi?
Ubistvu ga še nihče ni dobil ne samo jaz...

metalc ::

Zadnji dan v stari službi ti bodo morali dati en poštempljan in podpisan papir (ti ga kar zahtevaj, ker ti ga MORAJO dati, in če imajo pošlihtane podatke, ti ga naredijo v nekaj minutah), koliko dopusta si že pokuril in ali si dobil regres. In ta pildek daš novemu delodajalcu. Novi delodajalec bo verjetno hotel še en pildek o bolniških, to je pravzaprav en izpolnjen obrazec z ZZZS. Stari pa ti je enkrat ob začetku naslednjega leta dolžan dati (verjetno jih boš moral poklicati in spomniti) še izpisek o letošnjih plačah (za dohodnino) in, če se bo slučajno kaj zapletlo z Zavodom za zaposlovanje, izpolniti še en podoben zavodov obrazec. Tako da, če so se ti zelo zamerili in misliš dosedanjemu šefu reči kako krepko, še malo počakaj :D

Pa če ni vojna tajna, mi lahko v privat sporočilu malo namigneš o dotičnih firmah in zakaj menjaš?

tratto ::

Glede regresa ... absolutno ti pripada, če si bil v sedanji firmi zaposlen vsaj pol leta in en dan. Tule je copy-paste iz splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo:

51. clen

Drugi osebni prejemki
1. Regres za letni dopust
Regres za letni dopust pripada delavcu enkrat letno in se izplaca do konca julija tekocega leta oziroma v nelikvidnih organizacijah najkasneje do konca novembra tekocega leta. Regres se lahko izplaca v dveh delih. Višina regresa se doloci v tarifni prilogi te pogodbe.
Pravica do izplacila regresa za letni dopust je vezana na pravico do izrabe letnega dopusta.
Delavcem, ki delajo z delovnim casom, krajšim od polovice polnega delovnega casa, pripada regres za letni dopust sorazmerno casu, prebitem na delu.
Neodvisno od izrabe letnega dopusta regres (odškodnina) za letni dopust pripada delavcem, ki ga niso mogli izrabiti iz razlogov na strani delodajalca.

Kot vidiš, se regres nanaša na letni dopust, zato še točka o dopustu:


23. clen

Letni dopust
Proste sobote se ne vštevajo v letni dopust.
Delavec ima pravico do letnega dopusta, ki traja najmanj 20 delovnih dni, ne glede na to ali dela polni delovni cas ali krajši delovni cas od polnega.
Delavec mora obvestiti delodajalca o izrabi dopusta iz 60. clena Zakona o delovnih razmerjih 3 dni pred izrabo.
Delavec ima pravico izrabiti dopust, ko mu potece cas nepretrganega dela, ki ne sme biti daljši od 6 mesecev.
V kolikor delavec v koledarskem letu ne izpolni pogoja iz prejšnjega odstavka, ima pravico do letnega dopusta, sorazmerno casu, prebitem na delu.
Dolžina letnega dopusta vsakega delavca je odvisna od delovne dobe, zahtevnosti del delovnega mesta, uspešnosti dela, delovnih pogojev in posebnih socialnih in zdravstvenih razmer, v katerih delavec dela in živi.
Delavcu mora delodajalec omogociti neprekinjeno korišcenje rednega letnega dopusta najmanj 12 dni v letu.
Delodajalec in delavec se lahko v izjemnih primerih dogovorita, da se delavcu, ki zaradi nujnih delovnih obveznosti ni mogel izkoristiti del rednega dopusta le-ta izplaca v denarnem nadomestilu.


Torej, če ti bo sedanji šef kaj težil, mu razloži, da bodo začele decembra teči zamudne obresti. >:D
Verjemi, da ti ne bi smel povzročati težav, saj ve, kakšne so njegove obveznosti. Toda regres bo verjetno minimalec (cca. 180.000 SIT bruto oz. cca. 120.000 SIT v žep).

ferdo ::

Moja situacija je sledeča:
v tem podjetju sem zaposlen že od 1.12.2003.
V letu 2004 sem dobil regres 100% !
Sedaj v letu 2005 bom pa delal samo do 31.8.2005
pomembno: zaposlen sem za določen čas DVEH let to se pravi do 30.11.2005
za to leto, mi je pripadalo, do izteka pogodbe 18 dni dopusta
Sedaj sem predčasno prekinil pogodbo z odpovedjo in bom delal samo 8 mesecev ali mi zaradi tega pripada samo 3/4 regresa? oz. še manj?

tratto ::

ferdo, očitno nisem bil čisto jasen, zato še enkrat: od 1. 1. 2005 do 31. 8. 2005 je osem mesecev, to pa je več kot pol leta => poln regres! :))

Če citiram sedaj še "Zakon o delovnih razmerjih (ZDR)" (Ur. list RS, št. 42/2002):

161. člen
(pridobitev pravice do letnega dopusta)
Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ne glede na to, ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega.


131. člen
(regres)
(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
(2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta.
(3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.
(4) V primeru, da ima delavec pravico le do sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.


Zaključek:

Pravica do regresa je vezana na pravico do izrabe letnega dopusta in zato skladno z 131. členom ZDR, prvi odstavek, delavcu v vašem primeru pripada polni regres, ker si je po 161. členu ZDR pridobil pravico do letnega dopusta, saj nepretrgoma dela več kot 6 mesecev.
Pri tem ni važno, ali za določen ali nedoločen čas, ker se oboje enako šteje v delovno dobo.

ferdo ::

meni tupijo v glavo da mi pripada samo sorazmerni delež kolikor bom pač delal...to leto 8 mesecev? to ni poln regres...
Ferma še ni izplačal regresa....nobenemu, ker ma na računu premalo keša.

Za to leto 2005 imam SAMO 19 dni dopusta, ker mi pogodba poteče 30.11, jaz grem pa že prej stran..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

BigWhale ::

Ne, regres moras dobit.

Samo ne se jih bati, ce ves kaj so tvoje pravice je stvar enostavna.

ferdo ::

a potem mi glede na iztek pogodbe 30.11.2005 ne pripada poln regres ampak samo sorazmerni del skoraj 100% za tist mesec december ne ...?
potem takem, tukaj bom delal 8 mesecen in mi pripada sorazmerni del 3/4 regresa?

jah, po tolmačenju iz ferme je tko...

tle mi pa pišete da dobim 100%, kaj je zdej res?

ferdo ::

ja, zadevo zdaj poznate v bistvo, in kako naj to izvedem?
kaj pomeni 4.odstavek 131.člena?

jaz sem imel 19 dni, sorazmerni delež in potem mi morajo za 19 dni izplačat?

letos bo regres izplačan v dveh delih....

eh, kolk bom dobil bom, tukaj se je brezveze neki kregat, ker z novo službo "večjo plačo" bom vse to dobil nekako povrjeno s prvo plačo, ampak to ni to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

plavko61 ::

Tudi sam bi rad menjal službo in me malo skrbi zaradi odpovednega roka, ki je 30-150 dni.
Kaj to dejansko pomeni?
Jaz hočem 30 dni, firma 60 dni, dogovorimo se za 45 ?
Kaj če firma vstraja na 150?
Dvakrat preberi, nato pa blekni...

ferdo ::

na kaj se sklicujejo?
maš konkurenčno klauzulo? greš drugam, ki je konkurenca?
na vsako stvar, ki piše v pogodbi, ki jo imaš, n akatero se lahko ferma sklicuje, če vse ovržeš lahko argumentirano zahtevaš 30dni ali sporazumno da je vouk sit in koza cela 45dni..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

alesr ::

Jazst sm pa zaenkrat kr zadovoljen s službo na Telekomu Slovenije d.d. :D

BigWhale ::

Plavko, odpovedni rok nastavis tako, da postoris vsa zaceta dela in pripravis novega cloveka, da te lahko ustrezno nadomesti. Vse pa mora biti skladno z opisom tvojih del.

Ce tega ni, si precej na boljsem.

ferdo ::

BW, verjemi, da tudi delodajalec, če bo hotel, bo zakompliciral...

moja sodelavka je šla stran pa ji niso hteli dat kopije zravniškega potrdila/spričevala, meni tudi ne "kopije"

jaz nimam glede tega problem v bodoči fermi, enim pa se gre tudi za to...če neče nebo dal...kaj mu moreš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

jype ::

Enostavno.

Poklices delovno inspekcijo in reces "javite mi, ko boste prisli do moje kartoteke, dolzni so mi regres in nekaj papirjev".

In gres, po pravilih, stran.

Ce so dovolj nori, da te bodo prikrajsali za kaj, kar ti po njihovi dolznosti pripada, potem pac naj bodo. Kriv si itak sam, ker si sel k takim norcem delat :)

Ker imam zdaj ze kar nekaj izkusenj s tem da sem delodajalec (prej sem bil pa izkoriscani delavec) ti lahko povem da v dobrih firmah nikoli ne bos imel tezav govoriti s komerkoli od nadrejenih, ne glede na to kaj te tezi. Ce se ti zdi da zasluzis vec denarja in znas to utemeljit, ti bodo pogosto dali vec denarja, ali pa kaksne druge ugodnosti (ne smes pozabiti, da je pri nas obdavcitev osebnih dohodkov noro visoka in se torej podjetju izrazito ne splaca).

Tudi to je res da ko enkrat pomislis, da je cas, da odides, je ze vse mimo. Takrat lahko samo se poskusis odit brez konflikta (kar je obicajno zelo tezko, ce si "deklica za vse v IT"), das odpoved in poves, da moras jit.

Ce si dober, potem te tudi menjava sluzbe ne sme skrbeti. Jaz sem vedno dal odpoved, preden sem imel novo sluzbo. Tako in tako izkusene IT ljudi vsi iscejo, se posebej take, ki poznajo resne sisteme in omrezja. Tvoje najvecje bogastvo so zivci in ce ti jih v tej sluzbi zrejo, cimprej spokaj.

schurda ::

Regres ti pripada, dopust tudi, kar ga ne boš izkoristil, ti bo prenešen naprej. Škoda, da greš prej. Jaz sem bil tudi za določen čas dveh let, potem so pa friki mislili, da če pridem naslednji dan, se itak spremeni v nedoločen čas. No pa ni bilo tako. Zadnji dan sem šel k direktorju brez kakršnih koli papirjev in mu rekel, da grem , ker nimam pogodbe za naprej. Kako me je debelo pogledal. Še zdej se spomnim, kako me je prosil, da ostanem. Kurac, sem si mislil, novodobni kapitalist zajeban! (Se opravičujem za besedni slovar, ampak je prišlo iz srca.) Tud eden v firmi ni vedel prej za to. Sicer pa, če ti delajo probleme, jih prijavi in naroči inšpekcijo, se mi zdi, da bodo hitro tiho.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

ferdo ::

No zadeva se ja tako razvila
Na začetku leta so mi izdali odločbo o dopusti iz katerega izhaja regres pisalo pa je 18dni dopusta (ker mi bo pogodba potekla 30.11.2005


JAz sem prišel zadevi do dna.

PRipada mi:
-20 dni dopusta
-100% regres

Preden sem dal odpoved 11.7.2005 sem imel še 11dni dopusta, še isti dan so mi št.dni dopusta zmanjšali na 7 dni. Sklicoč se na datum prenehanja zaposlitve glede na odpoved. In to me je zbodlo. Na podlagi tega mi je pripadalo samo 3/4 regresa. itd.. in sem se zbunil...

No v pogodbi vse lepo piše.
Računovodkinja je poklicala pravnika, in ji je rekel, da če grem fermo tožit, da bom iztožil to kar mi pripada.
v fermi pa delam že od 1.12.2003 do sedaj... zdaj si pa mislite kaj mi pripada.
Sindikat je rekel, da mi pripada 100% regres.

jype ::

Seveda ti. Ce delas vec kot 6 mesecev in en dan, potem ti pripada 100% regres in 100% dopust. Sicer pa samo polovica (ce po pogodbi o zaposlitvi delas vsaj 1 dan, se mi zdi).

Ne se pustit zafrkavat. Pozanimaj se in potem povej da zakon poznas in da naj se ne delajo norca iz tebe.

alesr ::

Točno tako!
Ne se imeti za norca!:'(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Regres! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609825 (845) edi123
»

Odpoved pogodbe in vročitev

Oddelek: Loža
233405 (2566) Vetrolov
»

Regres vprašanje

Oddelek: Loža
236153 (3496) Invictus
»

Izplačilo regresa za dopust

Oddelek: Loža
327666 (1664) MadMicka
»

Pravica do regresa

Oddelek: Problemi človeštva
53258 (3202) Dragane

Več podobnih tem