» »

Zlaganje drv.

Zlaganje drv.

Twixz ::

Pozdrav.

En kolega ma problem in sicer, zlaga drve v prostor ki je 5 metrov dolžine, 2.5 metra višine in 1 meter širine. Drva so 30 centimetrov dolga polena, zložena v 3 vrste.

Problem je, ker se mu že 5 let zapored podirajo, zato ker je ta prostor zraven hiše (pod balkonom) in mu sonce suši eno stran drvi bolj, kot drugo (ki je pri zidu). Zato me zanima če ima kdo kakšen predlog kako "fixirat" drve? Probal je že zvezat, js sem imel v mislih mrežo čez cela drva. Hmm?

<b>klima</b> ::

Problem je v načinu zlaganja drv :) In sicer je treba vedno začet spodaj malo odmaknjeno od stene in skozi gledati da vrsta visi proti steni. Na vrhu vrste se morajo pa drva že dotikati stene, torej sloneti na njej.

Govorim iz lastnih izkušenj, imam približno iste dimenzije tega prostora pod balkonom, sonce se tudi vedno upre samo na prvo vrsto, pa so drva vedno ostala na mestu, torej se nikdar niso prevrnila.

IL_DIAVOLO ::

Na vsaki strani moraš vedno zložit 1m2 na tak način:



Jaz še zabijem en kol na vsakem koncu in nekje na sredini potisnem v obliki "Y" palico za ziher.

On pa verjetno zlaga tako:



Še nikoli se mi niso podrla...bi blo kar hudo, glede na jih imam ob glavni cesti 8-)

ZaphodBB ::

Govora je o polenih žaganih na 30cm, skratka drveh pripravljenih za kurjavo. Te je težje zlagat. Sam to rešujem na drugačen način, ki ni primeren za OP-ja, ker imam večjo drvarnico.

Glede na opisano površino in glede na 30cm polena, domneva - da se OPju drva podirajo vstran (ker se zunanja vrsta bolj osuši) - to reši tako, da naredi kar mu je svetoval klima.

Mimogrede še en nasvet. Pri zlaganju drv vedno poskrbi, da so debelejši konci polen obrnjeni stran od hiše - na ta način cel sklad privzeto visi na hišo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: settler ()

Aston_11 ::

Take drve vsake toliko križaš. Torej ena vrsta IIIIII, naslednja vrsta =IIIII=, naslednja spet IIIIII... in imaš stolpič, kjer veže vrste med seboj.

dzinks63 ::

En kolega ma problem in sicer, zlaga drve v prostor ki je 5 metrov dolžine, 2.5 metra višine in 1 meter širine.


5m je že kar konkretna dolžina, pri tem je potrebno vmes postaviti 6 stebričev, dobro fiksiranih-zakalanih v strop, torej v eni vrsti po dva stebriča na razmaku 1,65m, tako razbiješ celo 5m steno na tri dele. Potem nalagaš drva da se čimbolj optimalno vodoravno nalegajo ena na drugo, lahko tudi malo visijo proti steni, nikakor pa ne navzven. Seveda pa zadevo s časom opazuješ , po kašnem mesecu ali dveh, se drva toliko izsušijo, da se že sama od sebe posedajo in postane štos razmajan ali se celo malo nagne navzven, v tem primeri pomaga težko kladivo in drva enostavno nabiješ nazaj v steno, začneš pri vrhu proti dnu, čez kakšen mesec ali dva ponoviš vajo, potem so pa itak že napol suha in tega problema ni več.

Olórin ::

6 stebričkov? zakaj?

Dovolj je 1 steber na sredini, da ločiš na polovico in temu primerno prihodnje leto začneš kurit na strani, ki je letos morda ostala ob koncu zime.

6 stebričkov...jezus...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

matejm1994 ::

Precej uspešno lahko to odpraviš tako, da ko zložiš taso recimo 1/3, potegneš čez celo taso en "drot", enakot tudi na 2/3. Ga zategneš in to je to. Mi imamo podobno, od spredaj pa imamo 2 stebrička.
Drva polagamo do zida, ne odmikamo proč. (edino če je eno poleno res kratko, potem ja, da je malo bolj poravnano z drugimi)

IL_DIAVOLO ::

A se vi hecate? To mu bo fasado zalilo.

otago ::

1. Odmakni od stene 5-10 cm, kolikor prostor dopušča, da se les posuši. Polena se sušijo glede na prerez. Fasada rabi tudi zrak. Miške in podobna navlaka se nabere v obeh primerih.
2. Ob kraju in na sredini zložiš IIII, potem ==, III v obliki stolpa.
3. Ob začetku skladovnice napiči kol in veži z žico čez celotno linijo ali pa na posamezno poleno znotraj, bo samo držalo skupaj.
4. Uporaba pletene mrežne ograje, glede na višino? Nalagati višje od 2m verjetno ni prijetno, kakor tudi ne razkladat...

r3dkv1c4 ::

Olórin je izjavil:

6 stebričkov? zakaj?

Dovolj je 1 steber na sredini, da ločiš na polovico in temu primerno prihodnje leto začneš kurit na strani, ki je letos morda ostala ob koncu zime.

6 stebričkov...jezus...

Kolikokrat v življenju si zlagal drva?
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

BorutK-73 ::

Najlažje zlaganje če nimaš sten: zabiješ kole na vsaki strani, ko zložiš drve do pol metra potegneš jeklenico od stebra do stebra in ponoviš za vsake pol metra. Da se ti pa ne prevrne na sredini je pa pametno vezat med vrstami z manjšimi drvami.
Ne pozabit da veter tudi suši drva, naj pusti malo prostora za zračenje.

Blazz ::

jaz mislim da bo treba kak inštitut za fizko vprašat, gravitacija is a bitch, sploh če se ne zlagajo pravilne kvadratne oblike :)))))

ZaphodBB ::

Blazz je izjavil:

jaz mislim da bo treba kak inštitut za fizko vprašat, gravitacija is a bitch, sploh če se ne zlagajo pravilne kvadratne oblike :)))))

Nepotreben cinizem. Vsak, ki se mu drva ne podirajo napiše kaj deluje zanj. OP se lahko potem odloči kateri od načinov najbolj ustreza njegovim osebnim preferencam ali pa dobi navdih za še bolj utrgan način zlaganja drv.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

IL_DIAVOLO ::

Blazz je izjavil:

jaz mislim da bo treba kak inštitut za fizko vprašat, gravitacija is a bitch, sploh če se ne zlagajo pravilne kvadratne oblike :)))))


Mestna srajca?

GupeM ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Olórin je izjavil:

6 stebričkov? zakaj?

Dovolj je 1 steber na sredini, da ločiš na polovico in temu primerno prihodnje leto začneš kurit na strani, ki je letos morda ostala ob koncu zime.

6 stebričkov...jezus...

Kolikokrat v življenju si zlagal drva?

Jaz jih vsako leto okrog 100 metrov, pa ne vem zakaj bi rabil 6 stebričkov. Za tako majhno skladovnico.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strošek drv (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18333109 (28293) stara mama
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7216571 (13078) krneki0001
»

Kakšna peč je to?

Oddelek: Loža
409298 (7081) cordoba
»

Je bolj vroča žerjavica ali ogenj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7819628 (17257) urosh
»

bukova drva

Oddelek: Loža
437927 (2228) Relanium

Več podobnih tem