» »

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

smirnof ::

pozdravljeni,

iščem 24 (ali 26") monitor, ki ima za oko najmanj obremenjujoč slike, saj sem mnenja, da je ta faktor mnogo bolj pomemben kot prikaz realnih barv...(če res nisi hard grafik, ki pripravlja tiskovine, revije...).

Sedaj me zanima, če res drži trditev, da je slika na IPS in MVA panelih mirnejša oz. očem prijaznejša v primerjavi z TN? Namreč, kolikor opažam, je največji problem homogenost oz. kvaliteta osvetlitve (backlight), ki nima veze z vrsto panela, kajne? na testu sem imel Dell z s-IPS in e-IPS panelom, katera sta bila za moje oči občutno preobremenjajoča (verjetno ravno zaradi preosvetljenosti) in sem ju vrnil... V službi imam samsunga 2253BW (TN) in imam po 8h urah intezivnega dela oči kot nove!zato mi sedaj ni prav nič več jasno... Kakšne so vaše izkušnje glede tega? ali je razlika med znamkami, kar se tiče kvalitete osvetlitve (LG, Dell, Samsung...)? Kako naj izberem pravi monitor (test v trgovinah mi ne pomaga, saj v recimo v eni uri ne moreš ugotoviti, kako bo monitor obremenjal oči).
EJ6

AtaStrudl ::

bila za moje oči občutno preobremenjajoča (verjetno ravno zaradi preosvetljenosti)


Hmmmmm.... kaj pa gumbi za nastavitev svetlosti in kontrasta???

glistovje ::

AtaStrudl je izjavil:

bila za moje oči občutno preobremenjajoča (verjetno ravno zaradi preosvetljenosti)


Hmmmmm.... kaj pa gumbi za nastavitev svetlosti in kontrasta???


nikoli slišal...

smirnof ::

verjemi, da sem nastavljal vse mogoče kombinacije (svetlost sem zniževal tudi z zniževanje rgb vrednosti)... ampak mi ni ustrezala nobene od njih. Poleg tega ima Dell ogaben protirefleksen mat sloj, ki čisto preveč pokvari sliko (me čudi, da to noben drug ne opazi glede na reviewe na spletu).
EJ6

DarwiN ::

Pravzaprav si sam sebi podal odgovor na tvoje vprašanje.. Če ti 2253BW s TN matriko ustreza, potem nabavi tole ane (pa še "zastonj" ga skoraj dobiš)? Pač 24 ali 26 Samsung verzijo.

Sicer pa sem pred kratkim tudi sam delal en research po internetu ravno na to tvoje vprašanje...In - 100 ludi, 100 čudi.. Ljudje imajo drugače "naštelane" oči in kar enemu zelo ustreza je lahko drugemu moteče. Po logiki in po večinskem mnenju bi morala IPS zadeva biti najboljša, a kaj ko si Della že preiskusil in ti ne ustreza (btw, svetlost ljudje ponavadi povsem minimizirajo. Na "0" v nastavitvah, ampak vidim da si itak to probal) . Morda bi bil HP LP2475w, oziroma ta njihov nov model ZR24w (ki bi moral biti pri nas na voljo v kakšnem mesecu dni), ali pa NECov WUXI2.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jRk0 ::

prvo kot prvo, probaj lcd nastavit enkrat s senzorjem, bos vido kaksna razlika je. glih zato, ker mas cool barve in ti jih pravilno nastavi oci dosti manj trpijo, verjami
You fuck up once, you loose two teeth.

smirnof ::

samsunga 2253Bw (ki mi ustreza in ga imam v službi) ni več mogoče kupiti, zato ta rešitev ne bo vredu.

opazil sem še, da se na različnih monitorjih pojavlja različno migetanje svetlobe (najbolj opazno pri gledanju 100% bele barve). Nekje je to migetanje oz. utripanje hitrejše, nekje pa bolj počasno in slika posledično bolj mirna. Recimo na službenem samsungu 2253bw je to migetanje komaj opazno, na recimo samsungu 2494HM pa zelo izrazito (hitrejše) in posledično se oči naprezajo (ampak samo ob surfanju kjer je veliko bele svetlobe), čeprav je svetilnost nastavljena na normalno jakost (cca 30%).

p.s.: v roku parih mesecov je šlo skozi moje oči cca 6 monitorjev (dell 2209wa in 2408wfp, NEC E221WMe, Samsung 2443BW, 2494HM in 2253BW...). Pač iščem optimalno zadevo in sem si vzel čas. Sedaj nameravam naročiti LG W2600H... ker LG-ja še nisem imel in upam da bo končno ustrezal moji očem, ker mi je počasi dosti iskanja. Mogoče je problem, ker sem prej 5 let gledal v 19" Sonyja z PVA matriko pa so se oči razvadle, ne vem.Drugače budget za monitor je trenutno cca 500EUR (kupujem ali dva majhna 2x22, 2x24 ali enega velikega 1x26, resolucija pa niti ni tako važna, važna je samo mirna slika)


pa še to: ja, če dam svetlost na 0, oči verjetno ne bodo več trpele, ampak, potem imam temno sliko, kar mi seveda ni všeč- raje obdržim starega sonya, kjer je kjub 100% svetlosti gledanje v monitor prijetna izkušnja
EJ6

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smirnof ()

DarwiN ::

Tole glede navade na PVA gotovo igra veliko vlogo pri tebi. S-PVA imajo najboljši kontrast in najboljšo črno barvo , tko da je verjetno to tako razvadilo tvoje oči.
Najbrž si ravno zato poskusil z 2408 dell-om, ki je ravnotako s-pva. Nimaš pa več dost izbire, sploh z 500EUR budgetom.. NEC MultiSync LCD2490WUXi?
bi znal (s svojo top H-IPS matriko, ki ima še dodatno izboljšan kontrast/črno barvo, colorcomp funkcijo za zmanjšanje odseva in bolj enakomerno osvetlitev, itd) biti to kar iščeš, vendar stane - pri nas 850EUR, v Avstriji 700.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

smirnof ::

zanima me, če je še kdo opazila zelo motečo (agresivno) antirefleksno zaščitno na Dell monitorjih (recimo pri 2209WA in 2408wfp)? sedaj se ogrevam za HP ZR24w monitor, vendar me skrbi, da bi imel enak problem.
EJ6

ST-777 ::

smirnof je izjavil:

zanima me, če je še kdo opazila zelo motečo (agresivno) antirefleksno zaščitno na Dell monitorjih (recimo pri 2209WA in 2408wfp)?


Dell 2209WA ima zaslon od LG-ja, sem ga videl v trgovini in tudi mene je motila antirefleksna zaščita. Imel sem občutek, kot da gledam sliko skozi prosojno mat steklo.

Monitorji z matriko PVA so zelo v redu. Samsung F2380 z matriko PVA se je zelo dobro izkazal na testu in ima pri nas tudi zelo ugodno ceno, le 296,78 €, vendar je 23 inčni monitor zate verjetno premajhen. Dvomim pa, da lahko dobiš 24 ali več inčni monitor z matriko PVA za manj kot 500€.

M-XXXX ::

Monitorji z matriko PVA so zelo v redu. Samsung F2380 z matriko PVA se je zelo dobro izkazal na testu in ima pri nas tudi zelo ugodno ceno, le 296,78 €, vendar je 23 inčni monitor zate verjetno premajhen. Dvomim pa, da lahko dobiš 24 ali več inčni monitor z matriko PVA za manj kot 500€.


http://www.bbt.si/rabljenapc_monitorji-...
Sicer so rabljeni, vendar je cena naravnost fenomenalna:)

kmetek ::

HP ZR24W.

M-XXXX ::

kmetek je izjavil:

HP ZR24W.

In kaj že upraviči skoraj še enkrat višjo ceno?

Je pa res, da je za 295+ DDV kar mikavno^^

kmetek ::

Pust tisto ceno, tisto je verjetno dilerska...

Upraviči? 3 letna garancija in boljši ekran.

M-XXXX ::

A obstaja še kakšna druga kot dilerska :)?

V čem je toliko boljši ekran? 3 leta garancije je sicer mikavno, vendar vseeno- ne vem če se splača dat toliko več samo za garancijo (oz. čakam podatek razlik).

kmetek ::

Obstaja morda MPC?

Tale za 240 ima MVA, tale nov je IPS serije.

smirnof ::

no, upam da HP ZR24W ne bo imel tiste agresivne antirefleksne zaščite ter normalno osvetlitev (ne tako kot dell). Kakšne so vaše izkušnje glede tega pri HP monitorjih?
EJ6

snela ::

Dell ima bajde nenormalen ta premaz. Na hrvaškem forumu sem našel enkrat tale komentar "Toliko je zrnat da je to strašno".

Za NEC EA231WMi in za HP ZR24w pravijo da imata 3-5x manj opazen premaz in brez screen door efekta.

HP ZR24w moj reviev, kar sem povzel iz HardForuma:

prednosti: sRGB, 24" and 1920x1200, Excellent colors, Excellent uniformity, Crisp text, No noticeable input lag, Excellent for gaming and movie viewing, Very quiet.

slabosti: Blacks are worse than LP2475w but better than Dell U2410, White glow from about 2 1/2 (75cm) feet and closer, Sometimes dead pixels, Some ghosting with white scrolling text on a black background, Internal scaler has issues with 1080 for Xbox, High energy consumption 95W.

Je pa to neko povprečje, eni primerki so boljši, eni slabši.

Pa treba vedet, da je to IPS monitor pod 500EUR, kar pomeni, da to ni profi monitor in brezveze iskat neko popolnost pri ceni do 500EUR.

There is a thin line between obsesive and compulsive - its called a hyphen ;)
LP

smirnof ::

pa sem mislil, da ta agresiven mat premaz opazim samo jaz... pri hp-ju je viden 3-5x manj? torej še vedno več kot pri naprimer Samsungih, kateri imajo premaz ravno pravšnji?
EJ6

kmetek ::

O kakšnih premazih govorite?

Nightcrawler ::

Samsungi po 3 letih crknejo, LG je dokaj zanesljiv vendar izgublja barve-Philips je isto kot LG, če hočeš kvaliteto je to dell lcd u2410 pri 24 palčnih.

smirnof ::

lej, imel sem dell 2408wfp, ki verjetno ne spada me slabe monitorje, vendar sem ga vrnil zaradi moteče svetilnosti in anoying matt zaščite. Verjetno ima U2410 enak problem?
EJ6

snela ::

U2410 je za popizdit. Sem ga sel gledat v Big beng, pa ima ze 2209WA boljsi premaz.

Gre za off-angle glare.

Grain je pa odvisen od velikosti pike.

Pa IPS white glow je manj opazen kot pri dellih.
LP

kmetek ::

no poročaj o HPju.....kaj poslikaj.

ST-777 ::

@kmetek: "O kakšnih premazih govorite? "
Nekateri LCD monitorji imajo preveč zrnat premaz (antirefleksno zaščito). Če gledaš večjo enobarvno ploskev, nimaš občutka, da je povsem enakomerne barve. So pa tudi LCD monitorji, ki premaza sploh nimajo, recimo Mac monitorji, v Big Bengu (BTC-Lj.) jih lahko vidiš. Barvna ploskev na takšnih monitorjih, ki so brez premaza, je res enakomerna. Imajo pa ti monitorji drug problem, odsevi iz okolice so moteči in utrujajo oči.


@Nightcrawle: "Samsungi po 3 letih crknejo"
Samsung LCD sem imel več kot 5 let, sedaj je v škatli za rezervo. Ko ga priklopim, še vedno dela brez ene same mrtve pike.


@smirnof: "pa sem mislil, da ta agresiven mat premaz opazim samo jaz... pri hp-ju je viden 3-5x manj? torej še vedno več kot pri naprimer Samsungih, kateri imajo premaz ravno pravšnji?"
Tako tudi jaz mislim. Zato je moj sedanji monitor tudi Samsung. Ima matriko PVA in odlično kotno vidljivost. To je pomembno, pri monitorjih s slabo kotno vidljivost se namreč barve lahko precej spremenijo in to že v primeru, ko le nekoliko premakneš glavo in na zaslon pogledaš od strani.

smirnof ::

bom ja, če ne bo gut, pa ga seveda vrnem in začnem šparat za apple cinema, ker se mi ne da več testirat pa vračat... tisto bi pa moralo biti 99% vredu:)
EJ6

ST-777 ::

smirnof je izjavil:

začnem šparat za apple cinema,... tisto bi pa moralo biti 99% vredu:)


Pred nakupom Apple monitorja se je treba prepričati, če sploh ima DVI izhod. Na testu za 24-inch Apple LED Cinema so zapisali: "There is no DVI, VGA, or even HDMI connection. .... this is a monitor for MacBooks (with the Mini DisplayPort connection) and for MacBooks only"

smirnof ::

če že, bom verjetno vzel kar iMac-a(monitor in kišta v enem)... tak al tak imam pc samo za grafiko/multimedijo (PS,flash,Indesig,Premier) in ter net... tako mi je praktično vseeno kateri OS imam.
EJ6

smirnof ::

zanima me, kaj točno je "angle glow"? gledam mnenja uporabnikov na hardforumu pa se velikokrat uporablja ta izraz, vendar nisem prepričan, kaj točno bi to bilo.

sem opazil da ima tudi HP ZR24w veliko svetilnost, me že skrbi kaj bo... upam da jo bo mogoče nastaviti, tako da ne bo moteča v kombinaciji z lepo sliko
EJ6

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smirnof ()

ST-777 ::

smirnof je izjavil:

zanima me, kaj točno je "angle glow"?


Nekaj o tem je napisano na spodaj navedenem linku, le nekoliko drugačen izraz uporablja avtor.

"White glow / silvery shimmer: Along with the poor black level, this is a major problem with the Dell 2209WA. As I’m writing this, I’m smiling at all the people on the Internet who have written that IPS panels have better viewing angles than PVA panels.

Sure, the colors don’t change as you change the viewing angle; instead, all the dark areas of the screen start to glow. For example, I normally sit about 70 centimeters from the screen. When playing a game with dark areas (e.g. BioShock or Mass Effect), I can always see bright, shimmering patches in the lower left and lower right corners of the screen. (That’s the best-case scenario after adjusting the monitor tilt.)

The effect goes away only when I sit 1 meter from the monitor, but then I have to be looking at the exact center of the panel. If I move my head 3 centimeters to the left or right, the white glow reappears. When the screen is completely black, the white glow is impossible to eliminate completely, unless I sit 1.5 meters or farther from the screen. Considering the fact that the blacks on the 2209WA are pretty grey anyway, this is a screen that has serious problems displaying dark images."

Še nekaj o antirefleksni zaščiti:

"Wet screen / Sparkle effect: Visible if you take a close look. Any more of it, and it would be a problem for me. I still don’t see why manufacturers can no longer make a proper anti-glare coating like that of my Eizo S1910 (made in 2005), which displays perfectly matte solid-color areas that don’t sparkle like they are covered in hair gel."

http://blog.szynalski.com/2009/05/01/re...

smirnof ::

tnx za tole...

vidim pa, da se folk kar pritožuje nad prekomerno svetilnostjo, ker tudi na točki 0 ima še vedno svetilnost 140cdm. Kaj ni jasno proizvajalcem? pri starejših lcdjih ni bilo tega problema, pa čeprav so imeli deklariranih 450cdm...

razmišljam, da bi preklical naročilo ter raje vzel LG W2600H, kjer za manjšo ceno dobil večjo površino, narmalen anti-glare premaz ter verjetno tudi sprejemljivo svetilnost.. kaj pravite na to?
EJ6

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smirnof ()

ST-777 ::

smirnof je izjavil:

razmišljam, da bi preklical naročilo ter raje vzel LG W2600H, kjer za manjšo ceno dobil večjo površino, narmalen anti-glare premaz ter verjetno tudi sprejemljivo svetilnost.. kaj pravite na to?


Pri treh LG monitorjih, ki sem jih videl, me je motila preveč zrnata antirefleksna zaščita. Morda je pri modelu, ki ga nameravaš kupiti, ta zaščita boljša. Je pa dobro pred vsakim nakupom monitorja prebrati test o njem. Na spletu se marsikaj najde, če le ni najnovejši model.

jRk0 ::

pa srcno upam, da ce date 400 eur za monitorje, jih tudi kalibrirate s senzorjem, ne neki na lagom.nl testu na netu...ker ocem prijazno zadevo komaj tako dobis
You fuck up once, you loose two teeth.

kopernik ::

jrk0, lahko prosim razložiš kaj več o kalibraciji ?

jRk0 ::

mas svetlobni senzor, prikljucis ga preko usb in ga postavis na sredino monitorja/tvja/laptopa (jaz si ga sicer sposodim od kolega, ker ni lih cist poceni -150 eur al kolko so, ne vem tocno). Pol pa v programu grejo skoz testi, da nastavis brightness pa kontrast, pol barve zmeri pa ne vem kaj se vse, na koncu ti pa nardi profil za barve (icc) za tvoj zaslon pa pokaze tudi svetilnost pa vse in kolko bi naj blo. majo pa to vecinoma kaki fotografi in podobni, ki morjo met prave barve nastavljene.

plus tega si nastavis na hladne barve recimo (6500K) in ti ful tocno nastavi barve, pa ob dolgotrajnem gledanju pred in po kalibraciji je bla velika razlika v utrujenosti oci. pa se svetilnost dobis tocno 120cdm, ko nastavljas :)

najboljse, da si od nekoga sposodis, ki ma=)
You fuck up once, you loose two teeth.

jRk0 ::

aja, pa ce mas 2 ali vec monitorjev je se bolj fajn, ker koncno lahko oba nastavis isto, jaz manual nikakor nisem mogel dobit enakih barv pa nic (ker nista ista, pa se pri istih verjetno ni vse enako
You fuck up once, you loose two teeth.

smirnof ::

hvala za pojasnilo glede kalibracije, sedaj mi je končno jasno glede tega.

če je imel kdo oz. ima monitor Lg W2600H-pf, naj prosim napiše kakšno antiglare zaščito ima (v specifikacija piše da ima "3H anti glare" kar mi ne pove kaj dosti) ter kako je s svetilnostjo.
EJ6

kopernik ::

jrk0 hvala za razlago, sedaj moram samo še dobiti nekoga, ki bi mi skalibriral moj tv :-)

smirnof ::

evo, do sedaj prišel do ugotovitve, da 3H pomeni stopnja močnosti začite. Torej imata Lg W2600h in Dell 2209WA enako antiglare zaščito (glede na najdene specfiakcije obeh monitorjev). pa saj ne morem verjeti :( mogoče se te zaščite vseeno razlikujejo med znamkami?
EJ6

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smirnof ()

jRk0 ::

samo za tv, lahko sicer na tvju nastavis brightness in kontrast (pa do dolocene mere tudi barve), ampak za "cist pravilne" barve in ostalo pa konec koncev vseeno rabis profil, tak da bo tisto "tapravo" na tvju samo prek racunalnika z izbranim profilom
You fuck up once, you loose two teeth.

Nightcrawler ::

Kakorkoli, Dell je za met prižganega 24/7/365, sem videl Samsunge, Lgje, ki so po prvih letih takšne uporabe dobili povsem nove barve, na prvi pogled, kot da bi spredaj naredil roza filter.

Majstri, Dell je za na ladjo, vojsko ipd. Samsungi pa so za gospodinjstva!

stuff ::

Kje se da dobiti ta svetlobni senzor?

Rippy ::

Oči ne "bolijo" toliko zaradi monitorja ampak okolja v katerem ga uporabljaš. Premočna osvetljenost monitorja v zelo temnem prostoru, zelo svetli prostor, monitor pri oknu, luč, ki ti sveti v kot enega očesa...itd.

Fizikalko ::

Jaz imam 2 IPS 24" ekrana (primarni HP L2475W, sekundarni Philips 240PW) in delam (vsaj na HPju) po 12 ur na dan, pa oči ne trpijo. Res močno priporočam, tudi težav s premazom ni. Le cena...

adisitko69 ::

Lp.

Zanima me kaj si na koncu nabavil. In kako si zadovoljen?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri monitor kupiti za delo s tekstom???

Oddelek: Kaj kupiti
332434 (1570) T-Majo
»

monitorji z IPS matriko

Oddelek: Kaj kupiti
1610384 (9514) ST-777
»

Monitor

Oddelek: Kaj kupiti
5924 (822) ST-777
»

Kupiti monitor ali ostatih pri dveh slabših?

Oddelek: Kaj kupiti
274012 (3479) matonson

Več podobnih tem