Slo-Tech - Že dlje časa je znano, da bo imel Windows 10 izjemoma dva Microsoftova brskalnika. Internet Explorer bo bržkone prisoten zadnjič, a bo ostal zavoljo združljivosti in navajenosti uporabnikov, velike upe pa Microsoft polaga v novega Spartana. Ta bo imel nov pogon Edge in tako z Internet Explorerjem ne bo imel nič skupnega.
Čeprav Spartana v predoglednih verzijah Windows 10 uradno še ni, ga lahko okusimo. Knjižnice za Edge so prisotne in če v Internet Exporerju 11 aktiviramo eksperimentalni način, bo uporabljal Edge. Microsoft sicer trdi, da Internet Explorer ostaja živ, a vprašanje je, kaj bodo prinesle verzije Windows 11 in naslednje. Prav sedaj so namreč potrdili, da Internet Explorer 11 v končni verziji ne bo podpiral Edgea, kot je bilo prvotno načrtovano, temveč bo obsojen na stari pogon Trident.
Nadaljnjega razvoja torej ne bo, a podpora za Internet Explorer za podjetja bo še dolgotrajna. V ta namen je Microsoft tudi predstavil IE Enterprise Site Discovery Toolkit za verzije od IE8 do IE11. Še vedno namreč obstaja vrsta kritičnih aplikacij za podjetja, ki nujno potrebujejo Internet Explorer, zato bi bilo iluzorno pričakovati, da ga bodo zamenjala. Spomnimo se le na Windows XP, ki po 14 letih še vedno trmasto vztraja.
Zanimivo pa je, da Microsoft prvikrat brskalnika ne razvija povsem v lastni hiši. Pri izdelavi Spartana je aktivno vključen Adobe, ki je zadolžen za grafični dizajn z animacijo, tipografije in postavitev (layout). Adobe je bržkone najbolj znan po zloglasnem Flashu, a bi ga bilo krivično soditi po tem izdelku. Adobe je že sedaj pomemben partner pri razvoju pogonov WebKit (Safari), Blink (Chrome) in Gecko (Firefox) ter postavitvi odprtih standardov.
Bistveno več bomo o Spartanu izvedeli 29. aprila na Buildu 2015. Za sedaj pa lahko rečemo, da je stroga ločitev IE in Spartana dobra za uporabnike, saj bodo točno vedeli, pri čem so. Oba pogona v obeh brskalnikih bi povzročala zmedo in težave z združljivostjo.
Sploh ne. Javna uprava bi z veseljem takoj prešaltala na Mace in tudi bistveno ceneje bi bilo za davkoplačevalce, ker se večja investicija v hardware hitro povrne z nižjimi stroški delovanja, mašine so hitrejše in bolj zanesljive, zato lahko uradniki delajo bolj učinkovito, ne kvarijo se, ni izgube časa z updejti, virusi ipd., ampak so libiji zaenkrat še premočni, problem pa je najbrž tudi to, da pri nas ni uradnega distributerja za apple.
Samo da se bodo držali standardov brez uvajanja svojih in bo vse ok.
Torej ne uporabljaš Googlovih izdelkov?
Pri izdelavi Spartana je aktivno vključen Adobe, ki je zadolžen za grafični dizajn z animacijo, tipografije in postavitev (layout). Adobe je bržkone najbolj znan po zloglasnem Flashu, a bi ga bilo krivično soditi po tem izdelku
Zakaj? Ravno ko so oni preveli Macromedijine izdelke so šli ti v tri krasne. Ravno zaradi tega jih je treba po tem soditi.
Ja. Dobili bomo plugine za katere tko al tko še danes ne moreš trditi, da so varni in da se prek njih ne da dobit istih pravic zaradi katerih je activex na slabem glasu. Aja čak...pa sej tko al tko vsi browserji vsako leto padejo na testih. Ampak važno, da nimajo activexov a ne :) Pa tud če dobimo plugine bo potem folk jamral, da niso kompatibilni z firefoxovimi al pa chrometovimi in ne bo nihče zadeve uporabljal. Isto sranje drugo pakov...
dobro, da so ubili IE brand, ker IE je postal sinonim za neporaben, neprijazen, buggast, tehnološko outdated,...brskalnik
Sinonim je postal predvsem neuporabnim, neprijaznim, buggastim, tehnološko outdated ljudem.
To ni res. Vrsta študij potrjuje, da so uporabniki IE manj učinkoviti, kognitivno počasnejši, slabši uslužbenci itd. v primerjavi predvsem s Firefox in Chrom.
Ampak Spartan obeta biti drugačna zgodba kot IE. Že to, da so po Safariju povzeli reader view kaže, da so razvijalci izhajali iz dejanskih potreb uporabnika sodobnih spletnih strani. Sploh na touch napravah je reader view neprecenljiv, ker izolira tekst od vsega drugega in ne moreš nehote klikniti xy.
Opcija z ročnimi ali stylus efekti je pa čista inovacija in bi si je želel tudi v drugih browserjih, ampak mi ni jasno, ali bo potem označeno, podčrtano, hajlajtano itd. na xy strani ostalo tudi za naslednje obiske sajta.
dobro, da so ubili IE brand, ker IE je postal sinonim za neporaben, neprijazen, buggast, tehnološko outdated,...brskalnik
Sinonim je postal predvsem neuporabnim, neprijaznim, buggastim, tehnološko outdated ljudem.
To ni res. Vrsta študij potrjuje, da so uporabniki IE manj učinkoviti, kognitivno počasnejši, slabši uslužbenci itd. v primerjavi predvsem s Firefox in Chrom.
In to samo zaradi razloga, ker si "manj sposobni" ne znajo sami namestiti drugega brskalnika
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
"The Edge"? Kaj naj bi to pomenilo, "the cutting edge" ali "the edge of a cliff"?
sisemen: "Inženirstvo je v nenehni tekmi z vesoljem. Trudi se izdelati
tehnologijo, ki je odporna na idiote, vesolje pa se trudi izdelati vedno
hujše idiote. In vesolje zmaguje."
"The Edge"? Kaj naj bi to pomenilo, "the cutting edge" ali "the edge of a cliff"?
sodeč po testiranju, ki je bilo na voljo (žal v omejenih količina zaenkrat) lahko rečemo da gre za cutting edge. Stvar je nekje med firefoxom in chromom.
Upam, da uvedejo samodejno nadgrajevanje brskalnika kot to pozna vsak normalen, novodoben brskalnik.
Potem pa eno jutro nekatere strani več ne delajo in ne veš v čem je problem !
No te samodejne posodobitve se že zdaj zlorablja na veliko. Namesto da bi testirali in house, izdajo vsak šrot, potem pa imamo praktično tedenske posodobitve. Negativno tu izstopa prav FF.
S čisto casual browsanjem za šalo napolnim 16 giga rama, če ne pucam redno za sabo.
Jaz pa še vedno upam da bo to šlamparijo z uporabno resoursev presegel ravno m$. Na WP jim je recimo lepo uspelo zrihtati IE .
Na področju brskalnikov se vidi vsa beda "new age" programerjev, ki z resoursi delajo kot svinja z mehom. Vse po logiki "saj bo naslednja genetacija PCjev dovolj močna" .