» »

Legalna prodaja programa

Legalna prodaja programa

«
1
2

marjan_h ::

Recimo, da nekdo nekaj sprogramira izven svojega delovnega časa. Ali lahko kot fizična oseba prodaja program? Ali mora imeti nujno registrirano podjetje?

Kakšna je razlika med tem in da dobiva nakazila preko paypala recimo od youtube accounta. Ali pa programiranje iOS aplikacij in prodaja le-teh na app store?

Hvala za odgovore.

St235 ::

Ali lahko kot fizična oseba prodaja program? Ali mora imeti nujno registrirano podjetje?

Na nek način moraš imet registrirano dejavnost, ki jo opralvjaš. Za to kar omenjaš je primeren popoldanski s.p. glede na to, da že iaš redno službo. Pazi edino na konkurenčno prepoved, če podobno delo opraljaš v službi.

Kakšna je razlika med tem in da dobiva nakazila preko paypala recimo od youtube accounta.

Z vidika registracije dejavnosti in FURS nikakšrna.

marjan_h ::

Za youtube prejemke od oglaševanja na paypal račun, ni potrebno registrirati dejavnosti, prav tako ni potrebno za iOS aplikacije.

Zakaj si potem rekel, da ni razlike?

St235 ::

Za prodajo aplikacij v iOS ne rabiš registrirane dejavnosti? V kateri dimenziji?

marjan_h ::

Če je nekdo ki ga poznam, nalagal iOS aplikacije na App store in si s tem služil denar kot študent. Le $100 je moral plačati vsako leto.

Lonsarg ::

Pa saj lahko vsako dohodek, ki ni posebaj pokrit že v kakem drugem zakonu in ki ne zahteva izdajanja računov ali kakih podobnih zadev legalno opravljaš preprosto z pravilno izpolnitvijo obrazcev za dohodnino fizične osebe.

Ampak to pride v upoštev za razne app store, kjer si TI uporabnik določene storitve, ki uporabnikom storitve tudi prinaša denar, če gor pošljejo svoje aplikacije(skratka ni pokrito v noben zakonu eksplicitno). Če boš pa svojo aplikacijo prodal drugi fizični osebi je pa stvar popolnoma drugačna. Če boš prodal pravni spet drugačna itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

win64 ::

marjan_h je izjavil:

Če je nekdo ki ga poznam, nalagal iOS aplikacije na App store in si s tem služil denar kot študent. Le $100 je moral plačati vsako leto.

Če je služil denar in tega ni prijavil je delal na črno. Tistih 100$ za developer račun nima nobene veze pri temu.

marjan_h ::

Ne, verjetno je prijavil v dohodnini kot je to rekel Azgard.

Kaj pa osebe, ki prodajajo preko ebay-a in prejemajo nakazila na paypal račun? Ali morajo imeti registrirano dejavnost?

M.B. ::

Prodajanja preko ebaja so OK, dokler prodajaš rabljeno robo za manj denarja kot si jo kupil. Pa še tu včasih zgleda dobiš odločbo od inšpekcije.

Če prodajaš kitajske stvari za večji denar delaš delo na črno. Drugače pa ni problem s.p. 400€ mesečno za zdravstveno pa pokojnino + davek pa ni problem prodajat. Samo trgovsko šolo še morš naredit. (Za zadnje nisem 100%)

http://www.maribor24.si/slovenija/prepr...
http://www.finance.si/8815164/Prodajate...

Inšpektorji so postali aktivni zadnje čase, ker ne morjo nazaj dobit vseh miljonov ki so bli ukradeni se gre zdaj za male dnarje.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

shadeX ::

Inšpektorji so postali aktivni zadnje čase, ker ne morjo nazaj dobit vseh miljonov ki so bli ukradeni se gre zdaj za male dnarje.


Vir?

Miha 333 ::

 #1

#1



 #2

#2



#3

#4

#5

#6


Od kar pa je avgusta 2014 pristojnost glede dela na črno prešla na FURS, pa zna biti še huje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

shadeX ::

Hvala za tole. Zanimivo, sploh zgodba #3 kjer do dejanske prodaje sploh ni prišlo. Zanima me kako je prišel do podatkov da mu je lahko poslal domov pismo? Na bolhi namreč uporabniki lahko vidijo samo kraj, ne pa točen naslov(kolikor jaz vem). In nekatere podatke se tudi lahko skrije če jih prodajalec noče posredovati.

Imam kolega, ki na veliko prodaja izdelke iz kitajske, kar je seveda delo na črno. Ampak ob vpisu na bolho je dal lažne podatke (ime, priimek in naslov iz realne osebe iz imenika, telefonska številka je druga izključno za tole - 10€ strošek sim kartice).

Njegovo identiteto ni mogoče ugotoviti dokler dejansko ne pride do predaje (osebno), ali pa pošlje po pošti -ime na kuverti (zadnje čase prakticira tako da uporabi tudi na pošiljki fake ime in naslov). TRR računa pa končni kupec itak ne vidi (samo pošta). Je pa res da če bi skupaj sodelovali da bi se ga dalo dobiti tudi tako.

Pravil mi je tudi, da bo v prihodnosti uporabil račun iz predplačniške kartice iz londona. Problem pri temu so samo visoke provizije dvigovanja in pologa.

Miha 333 ::

shadeX je izjavil:

Hvala za tole. Zanimivo, sploh zgodba #3 kjer do dejanske prodaje sploh ni prišlo. Zanima me kako je prišel do podatkov da mu je lahko poslal domov pismo? Na bolhi namreč uporabniki lahko vidijo samo kraj, ne pa točen naslov(kolikor jaz vem). In nekatere podatke se tudi lahko skrije če jih prodajalec noče posredovati.

Imam kolega, ki na veliko prodaja izdelke iz kitajske, kar je seveda delo na črno. Ampak ob vpisu na bolho je dal lažne podatke (ime, priimek in naslov iz realne osebe iz imenika, telefonska številka je druga izključno za tole - 10€ strošek sim kartice).

Njegovo identiteto ni mogoče ugotoviti dokler dejansko ne pride do predaje (osebno), ali pa pošlje po pošti -ime na kuverti (zadnje čase prakticira tako da uporabi tudi na pošiljki fake ime in naslov). TRR računa pa končni kupec itak ne vidi (samo pošta). Je pa res da če bi skupaj sodelovali da bi se ga dalo dobiti tudi tako.

Pravil mi je tudi, da bo v prihodnosti uporabil račun iz predplačniške kartice iz londona. Problem pri temu so samo visoke provizije dvigovanja in pologa.


Do podatkov pridejo s poizvedbo na Bolho. Če tam ne dobijo (pravih) podatkov, pa dobijo vsaj IP naslov, s katerega se je uporabnik logiral na bolho in potem dobijo podatke pri ISPju.

Je pa res, da za večino takšnih poizvedovanj po zakonu potrebujejo odredbo sodišča. Ampak ker živimo v Sloveniji, se žal marsikdo, ki upravlja s podatki že na podlagi samega dopisa "userje" in posreduje podatke, kljub temu, da mu po zakonu tega ne bi bilo potrebno, če ni sodne odredbe.

Ima pa od ustanovitve lani FURS malo večja pooblastila kot prej katerikoli organ, in sicer (Zakon o finančni upravi, 14.čl.):

Zakon o finančni upravi
14. člen

(pooblastila uradnih oseb)

(1) Pri opravljanju nalog finančne uprave uradna oseba:

1. ugotavlja identiteto osebe in status zavezanca,
2. zbira in pridobiva obvestila ter podatke,
3. zahteva predložitev podatkov, listin in dokumentov in drugih zapisov ter zavaruje podatke,
4. uporablja tehnične pripomočke za fotografiranje ali snemanje,
5. odvzame in pregleduje vzorce blaga,
6. ugotavlja namensko uporabo označenih energentov in vsebnosti sredstev za označevanje energentov,
7. zaseže listine, dokumente, nosilce zbirk podatkov in druge stvari,
8. vstopa na zemljišča, v prostore in objekte ter jih pregleda,
9. pregleduje naprave, blago in druge stvari,
10. ustavi prevozna sredstva,
11. pregleduje in preiskuje prevozna ter prenosna sredstva,
12. opravi varnostni pregled,
13. pregleduje osebe,
14. uporablja prisilna sredstva,
15. prepove opravljanje dejavnosti in zapečati poslovne prostore, poslovne knjige in drugo dokumentacijo,
16. uporabi tehnično opremo, službene pse, službena vozila s prednostjo,
17. zadrži kršitelja,
18. opravlja druga dejanja, ki so v skladu z namenom opravljanja nalog finančne uprave.


Za veliko teh opravil je pred uveljavitvijo bila potrebna odredba sodišča.

Kot vidimo, lahko tudi blokirajo spletne strani: http://www.oskarveliki.si/

Tako da imajo kar konkretna pooblastila. Zato bo verjetno takih nadzorov še več.

St235 ::

marjan_h je izjavil:

Če je nekdo ki ga poznam, nalagal iOS aplikacije na App store in si s tem služil denar kot študent. Le $100 je moral plačati vsako leto.


jaz pa nekoga poznam, ki vsako jutro v trgovini stlači pest bombonov žep. In? To da poznaš nekoga, ki na črno razvija aplikacije in jih prodaja preko app stora še ne pomeni, da zato ne rabiš imet registrirane ustrezne dejavnosti.

sandmat ::

St235 je izjavil:

marjan_h je izjavil:

Če je nekdo ki ga poznam, nalagal iOS aplikacije na App store in si s tem služil denar kot študent. Le $100 je moral plačati vsako leto.


jaz pa nekoga poznam, ki vsako jutro v trgovini stlači pest bombonov žep. In? To da poznaš nekoga, ki na črno razvija aplikacije in jih prodaja preko app stora še ne pomeni, da zato ne rabiš imet registrirane ustrezne dejavnosti.


teo miselnost bi morali odstranit iz družbe in se začet zavedat, da tak človek krade vsem in ne le "državi" (ki pa je itak v naših glavah še vedno cesar na Dunaju ali maršal v Beogradu).

Vice ::

In kako točno s takim mišljenjem oz. dejanji kradeš drugim?

St235 ::

Ja, točno ta miselnost je težava... Le kako kradeš drugim s tem, da nelegalno opravljaš dejavnost, ustvarjaš nelojalno konkurenco in ne plačuješ davkov... Pa saj ja ne škodiš nikomur...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vice ::

Nelojalna konkurenca med 1001 istimi izdelki?
Če nekdo prodaja za isto ceno kako potem takšen osebek tebi krade?
Nelojalna konkurenca bi bila, če bi nekdo prodajal isto stvar 50% ceneje zaradi prodaje na črno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

sandmat ::

Vice je izjavil:

Nelojalna konkurenca med 1001 istimi izdelki?
Če nekdo prodaja za isto ceno kako potem takšen osebek tebi krade?
Nelojalna konkurenca bi bila, če bi nekdo prodajal isto stvar 50% ceneje zaradi prodaje na črno.


višji profit margin zaradi prodaje na črno je pa kaj? podjetniški izziv?:P

Miha 333 ::

Dejstvo je, da nekdo, ki prodaja čez uradno registrirano dejavnost (z vsemi stroški, davki, ki jih to prinese in ni jih malo), težko konkurira nekomu, ki enak izdelek prodaja na črno. Saj ima ta že zaradi samega DDVja 20% višji profit margin, da ostalih stroškov ne omenjam (na primer s.p. plačuje minimalno okrog 500€ mesečno [prispevki, računovodsto, banka...] + dohodnina od dobička).

Da ne omenjam, da ima taka oseba enako pravico do uporabe vseh storitev države, od zdravstva, šolstva, infrastrukture. Zato morajo ostali plačevati toliko več, da se vse pokrije. In če še ni očitno, tukaj taki ljudje kradejo drugim. Da ne omenjam, da jih veliko zraven še vleče socialno ali druge ugodnosti.

Vice ::

Vse to je razumljivo. Vendar pri isti ceni tebi čisto nič ne krade. Ista situacija je če imaš firmo v tujini kjer so stroški nižji in je to "legalno". Prodaja na črno ne dolgoročno in sploh če je masovna ne funkcionira in je samo vprašanje kdaj bo nekdo te vprašal po zdravju. Tukaj se pa govori o eni bogi aplikaciji enega študenta. Če študent, ki malo preko online stora prodaja svojo aplikacijo, tebi predstavlja konkurenco... je čas, da sam sebi in drugim narediš uslugo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

sandmat ::

Vice je izjavil:

Vse to je razumljivo. Vendar pri isti ceni tebi čisto nič ne krade. Ista situacija je če imaš firmo v tujini kjer so stroški nižji in je to "legalno".


seveda, razliko plačaš pri prijavi dohodnine, če imaš rezidenstvo še vedno v Sloveniji. Sicer tudi živiš v tujini, kjer so davkom primerno nižje tudi javne storitve.

Vice je izjavil:

Prodaja na črno ne dolgoročno in sploh če je masovna ne funkcionira in je samo vprašanje kdaj bo nekdo te vprašal po zdravju. Tukaj se pa govori o eni bogi aplikaciji enega študenta. Če študent, ki malo preko online stora prodaja svojo aplikacijo, tebi predstavlja konkurenco... je čas, da sam sebi in drugim narediš uslugo...


meni osebno ne predstavlja nikakršne konkurence. Ampak zaradi moje obdavčene plače in ostalih dohodkov on uživa socialo, v katero ne doprinaša po svojih zmožnostih, saj krade. Če jaz, Miha in Lakotnik naredimo isto, kdo bo potem njemu obnavljal ceste, plačeval za zdravnike in šolnike itd?

Miha 333 ::

Vice je izjavil:

Če študent, ki malo preko online stora prodaja svojo aplikacijo, tebi predstavlja konkurenco... je čas, da sam sebi in drugim narediš uslugo...

Če to počne legalno, na primer preko avtorske pogodbe in od tega plača predpisane prispevke in dohodnino, ali preko študentskega s.p.ja (kot študent plačuje nekaj manj prispevkov) nimam nič proti. Brez tega pa je to delo na črno, kraja in izkoriščanje države in poštenih ljudi, ne glede na obseg.

shadeX ::

Kaj pa v primeru če dobi 50-100€ na mesec od prodaje teh aplikacij. Koliko od vas bi dejansko prijavilo tak dohodek, k si z njim še toaletnega papirja ne moreš kupiti.

Vice ::

seveda, razliko plačaš pri prijavi dohodnine, če imaš rezidenstvo še vedno v Sloveniji. Sicer tudi živiš v tujini, kjer so davkom primerno nižje tudi javne storitve.

To tebi vzame država ne študent

meni osebno ne predstavlja nikakršne konkurence. Ampak zaradi moje obdavčene plače in ostalih dohodkov on uživa socialo, v katero ne doprinaša po svojih zmožnostih, saj krade. Če jaz, Miha in Lakotnik naredimo isto, kdo bo potem njemu obnavljal ceste, plačeval za zdravnike in šolnike itd?

Če bi Zidar, Hilda & Co. ki so imeli / vodili podjetja manj ropali državo, bi ti danes zelo verjetno imel lepšo cesto, plačeval manj davka. So po tvojem za trenutno situacijo krivi študenti, ki prodajo sem ter tja za par 100€ robe ali sistem ki te izkorišča da nisi konkurenčen?

shadeX je izjavil:

Kaj pa v primeru če dobi 50-100€ na mesec od prodaje teh aplikacij. Koliko od vas bi dejansko prijavilo tak dohodek, k si z njim še toaletnega papirja ne moreš kupiti.


Nihče ga nebi prijavil tudi najbolj pametni tukaj ga nebi.
eno je znesek 100€ drugo pa 10.000 +

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

sandmat ::

Vice je izjavil:


Če bi Zidar, Hilda & Co. ki so imeli / vodili podjetja manj ropali državo, bi ti danes zelo verjetno imel lepšo cesto, plačeval manj davka.


dejmo še notr povlečt rkc, pa bele in rdeče, pa bojo oni krivi, da ti nisi bogatejši.

Vice je izjavil:


So po tvojem za trenutno situacijo krivi študenti, ki prodajo sem ter tja za par 100€ robe ali sistem ki te izkorišča da nisi konkurenčen?



Kukuc, beri zgoraj ŠE ENKRAT: meni ne predstavljajo nikakršne konkurence. V upanju, da tokrat prideš čez besedilo, ti ga še enkrat kopiram:

"meni osebno ne predstavlja nikakršne konkurence. Ampak zaradi moje obdavčene plače in ostalih dohodkov on uživa socialo, v katero ne doprinaša po svojih zmožnostih, saj krade. Če jaz, Miha in Lakotnik naredimo isto, kdo bo potem njemu obnavljal ceste, plačeval za zdravnike in šolnike itd?"


Vice je izjavil:


Nihče ga nebi prijavil tudi najbolj pametni tukaj ga nebi.
eno je znesek 100€ drugo pa 10.000 +


v čem je razlika? Če pridem mimo tvoje hiše in ti ukradem vrtnega palčka ali avto, je eno tatvina, drugo pa donacija?

Miha 333 ::

shadeX je izjavil:

Kaj pa v primeru če dobi 50-100€ na mesec od prodaje teh aplikacij. Koliko od vas bi dejansko prijavilo tak dohodek, k si z njim še toaletnega papirja ne moreš kupiti.

To je 600-1200€ na leto. Tu pa namesto o toaletnem papirju že lahko govorimo o npr. računalniku ali lepem dopustu. Ni važen znesek, dejstvo je, da če bi to bil promet preko registrirane dejavnosti, bi približno polovico od tega pobrala država. Če praviš, da je tako mali znesek, pa delaj to preko avtorske pogodbe in plačaj predpisanih 50,71% od bruto zneska državi.

Vice je izjavil:

seveda, razliko plačaš pri prijavi dohodnine, če imaš rezidenstvo še vedno v Sloveniji. Sicer tudi živiš v tujini, kjer so davkom primerno nižje tudi javne storitve.

To tebi vzame država ne študent

Zato mora meni država vzeti več, ker študent ni plačal svojega deleža, vse storitve države pa koristi enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Invictus ::

Miha 333 je izjavil:


To je 600-1200€ na leto. Tu pa namesto o toaletnem papirju že lahko govorimo o npr. računalniku ali lepem dopustu. Ni važen znesek, dejstvo je, da če bi to bil promet preko registrirane dejavnosti, bi približno polovico od tega pobrala država.

Nič ne bi pobrala.

Splošna davčna olajšava je tam okoli 6000 EUR. Tako da, če je to edini dohodek, pol dobiš vso vplačano akontacijo nazaj. Seveda pa dobiš kazen če tega ne prijaviš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vice ::

sandmat je izjavil:


Če bi Zidar, Hilda & Co. ki so imeli / vodili podjetja manj ropali državo, bi ti danes zelo verjetno imel lepšo cesto, plačeval manj davka.

dejmo še notr povlečt rkc, pa bele in rdeče, pa bojo oni krivi, da ti nisi bogatejši.


Jest mam dosti, ne skrbi. Ker nisem ovca danes lahko nudim zaposlenim plačo oz. kruh ;)

Vice je izjavil:


So po tvojem za trenutno situacijo krivi študenti, ki prodajo sem ter tja za par 100€ robe ali sistem ki te izkorišča da nisi konkurenčen?


Kukuc, beri zgoraj ŠE ENKRAT: meni ne predstavljajo nikakršne konkurence. V upanju, da tokrat prideš čez besedilo, ti ga še enkrat kopiram:

"meni osebno ne predstavlja nikakršne konkurence. Ampak zaradi moje obdavčene plače in ostalih dohodkov on uživa socialo, v katero ne doprinaša po svojih zmožnostih, saj krade. Če jaz, Miha in Lakotnik naredimo isto, kdo bo potem njemu obnavljal ceste, plačeval za zdravnike in šolnike itd?"


Kuckuc ti preberi še enkrat. Te moti ker se ne pogovarjamo o tvojem problemu, o tebi osebno, o tvoji eminenci....?

Vice je izjavil:


Nihče ga nebi prijavil tudi najbolj pametni tukaj ga nebi.
eno je znesek 100€ drugo pa 10.000 +

v čem je razlika? Če pridem mimo tvoje hiše in ti ukradem vrtnega palčka ali avto, je eno tatvina, drugo pa donacija?


A če študent ne prijavi 100€ pomeni, da je tebi iz pisarne ukradel Pahorjevo sliko? :))) Telepatija, črna luknja pa to...

je izjavil:

seveda, razliko plačaš pri prijavi dohodnine, če imaš rezidenstvo še vedno v Sloveniji. Sicer tudi živiš v tujini, kjer so davkom primerno nižje tudi javne storitve.

To tebi vzame država ne študent

Zato mora meni država vzeti več, ker študent ni plačal svojega deleža, vse storitve države pa koristi enako.


Ko bo zaradi študentov prišlo do tega vem da bo SLO država v kateri bodo študirali vsi študenti iz EU in ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


To je 600-1200€ na leto. Tu pa namesto o toaletnem papirju že lahko govorimo o npr. računalniku ali lepem dopustu. Ni važen znesek, dejstvo je, da če bi to bil promet preko registrirane dejavnosti, bi približno polovico od tega pobrala država.

Nič ne bi pobrala.

Splošna davčna olajšava je tam okoli 6000 EUR. Tako da, če je to edini dohodek, pol dobiš vso vplačano akontacijo nazaj. Seveda pa dobiš kazen če tega ne prijaviš ...

To velja samo za dohodnino, ne pa za ostale dajatve in prispevke.

Invictus ::

Miha 333 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


To je 600-1200€ na leto. Tu pa namesto o toaletnem papirju že lahko govorimo o npr. računalniku ali lepem dopustu. Ni važen znesek, dejstvo je, da če bi to bil promet preko registrirane dejavnosti, bi približno polovico od tega pobrala država.

Nič ne bi pobrala.

Splošna davčna olajšava je tam okoli 6000 EUR. Tako da, če je to edini dohodek, pol dobiš vso vplačano akontacijo nazaj. Seveda pa dobiš kazen če tega ne prijaviš ...

To velja samo za dohodnino, ne pa za ostale dajatve in prispevke.

Velja tudi za običajni s.p., ki je že pravna oseba ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


To je 600-1200€ na leto. Tu pa namesto o toaletnem papirju že lahko govorimo o npr. računalniku ali lepem dopustu. Ni važen znesek, dejstvo je, da če bi to bil promet preko registrirane dejavnosti, bi približno polovico od tega pobrala država.

Nič ne bi pobrala.

Splošna davčna olajšava je tam okoli 6000 EUR. Tako da, če je to edini dohodek, pol dobiš vso vplačano akontacijo nazaj. Seveda pa dobiš kazen če tega ne prijaviš ...

To velja samo za dohodnino, ne pa za ostale dajatve in prispevke.

Velja tudi za običajni s.p., ki je že pravna oseba ...

Ja, ampak samo za dohodnino, ne pa za prispevke za soc. varnost ter morebiten DDV.

In s.p. ni pravna oseba.

Invictus ::

Miha 333 je izjavil:


In s.p. ni pravna oseba.

Kaj pa je pol ? Telebajsek ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


In s.p. ni pravna oseba.

Kaj pa je pol ? Telebajsek ?

Fizična oseba.

Mehmed ::

St235 je izjavil:

Ja, točno ta miselnost je težava... Le kako kradeš drugim s tem, da nelegalno opravljaš dejavnost, ustvarjaš nelojalno konkurenco in ne plačuješ davkov... Pa saj ja ne škodiš nikomur...

Dobr no, ce smo posteni pa gre ta student namest na crno delat prek studentskega servisa imamo isti problem. Se kr je nelojalna konkurenca, samo da zdej na papirju ni nic narobe.

SaXsIm ::

In zakaj je študent, ki dela preko študentske napotnice nelojalna konkurenca?
SaXsIm

Miha 333 ::

Delo preko študentskega servisa ni delo na črno in je ustrezno obdavčeno (za 100 EUR zaslužka, na katerega študent plača še dohodnino po lestvici, delodajalec plača 141 EUR).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

sandmat ::

Vice je izjavil:



So po tvojem za trenutno situacijo krivi študenti, ki prodajo sem ter tja za par 100€ robe ali sistem ki te izkorišča da nisi konkurenčen?


Kukuc, beri zgoraj ŠE ENKRAT: meni ne predstavljajo nikakršne konkurence. V upanju, da tokrat prideš čez besedilo, ti ga še enkrat kopiram:

"meni osebno ne predstavlja nikakršne konkurence. Ampak zaradi moje obdavčene plače in ostalih dohodkov on uživa socialo, v katero ne doprinaša po svojih zmožnostih, saj krade. Če jaz, Miha in Lakotnik naredimo isto, kdo bo potem njemu obnavljal ceste, plačeval za zdravnike in šolnike itd?"


Kuckuc ti preberi še enkrat. Te moti ker se ne pogovarjamo o tvojem problemu, o tebi osebno, o tvoji eminenci....?



tokrat sem boldal obe tvoji izjavi. Če ne štekaš, da si naslavljal direktno mene in ti zato odgovarjam, potem bog ti pomagaj ;) Poveži lastne stavke.

Mehmed ::

Miha 333 je izjavil:

Delo preko študentskega servisa ni delo na črno in je ustrezno obdavčeno (za 100 EUR zaslužka, na katerega študent plača še dohodnino po lestvici, delodajalec plača 141 EUR).


Ustrezno bo obdavceno ko se delodajalcu ne bo bolj splacalo jemati studentov kot zaposliti folk. Dokler pa dobivajo delo, ker so cenejsi zaradi nekega statusa, so pa kr nelojalna konkurenca. Ne delajo pa na crno, vsaj to ne.

49106 ::

Odvisno. Tudi če bi bilo enako obdavčeno, bi ponekod zaposlovali študente zaradi manjše odgovornosti, obojestransko. In ja, marsikateri študent dobi del plače na črno.

Mehmed ::

Zato sm se tud izognu besedi enako. ;)

Miha 333 ::

Ta tema je med drugim pokazatelj, kako v sloveniji...niso le davki problem, ampak predvsem mafijsko podjebavanje ljudi, ki bi želeli delati.

V ZDA za odpret podjetje rabiš gmail account in to je to. (karikirano)
Seveda. Tko pride do več zlorab, ampak folk ima vsaj možnost se znajti tako kot ve.
Sicer ne zagovarjam takega prostaškega sistema, ampak definitivno ne morem zagovarjat slovenski mafijsko-birokratski aparat.

Točno. In zaradi tega podjebavanja ljudi, ki želijo uradno in pošteno delati in si s tem služiti kruh, le tem gre še toliko bolj v nos razna konkurenca, ki dela dela na črno. Več, kot je te, bolj država pritiska na tiste prve, ki se na koncu počutijo kot bedaki, ker pač delajo nekaj tako kot je prav.

win64 ::

V ZDA za odpret podjetje rabiš gmail account in to je to. (karikirano)
Seveda. Tko pride do več zlorab, ampak folk ima vsaj možnost se znajti tako kot ve.
Sicer ne zagovarjam takega prostaškega sistema, ampak definitivno ne morem zagovarjat slovenski mafijsko-birokratski aparat.


Za SP odpreti na kratko potrebuješ:
- poslovni TRR (ali osebni s posebno oznako)
- poslovni prostor(lahko tudi domač naslov ali prostor kjer ti lastnik dovoli opravljanje dejavnosti)
- po potrebi računovodkinjo, ki ti ureja bilanco. To lahko tudi sam delaš.
To je vse kar potrebuješ za odpreti SP. Je pa ko enkrat odpreš SP(tako kot da si zaposlen), potrebno plačevati zavarovanje, prispevki za pokojnino ter še nekaj. To je za okoli 400 EUR prispevkov mesečno, če imaš manj kot za povprečno plačo dobička.

Kje ti vidiš neko super duper birokracijo pa nevem.

Lonsarg ::

Birokracija je v tem, da s.p. sploh obstaja, namesto da dajo vse pod "podjetje". Je pa v Sloveniji s.p. potreben, ker je ustanovitev podjetja tako zbirokratizirana.

Če bi d.o.o-ju odstranili osnovni kapital in namesto tega dodali odgovornost do nekega zneska, ter liberalizirali pretok denarja iz/v d.o.o potem s.p-jev ne bi več rabili. No še kaka malenkost je, ampak v glavnem to.

win64 ::

Da, ampak za "privatnike", ki delajo na črno, odprtje S.P.-ja ne prinaša neke velike birokracije(dobro več od nič je). Gre se samo zato, da hočejo "prišparat" na prispevkih.
Izenačitev SP ter d.o.o. pa bi po mojem mnenju prineslo kvečjemu več birokracije za tak profil ljudi.

opeter ::

win64 je izjavil:

Da, ampak za "privatnike", ki delajo na črno, odprtje S.P.-ja ne prinaša neke velike birokracije(dobro več od nič je). Gre se samo zato, da hočejo "prišparat" na prispevkih.
Izenačitev SP ter d.o.o. pa bi po mojem mnenju prineslo kvečjemu več birokracije za tak profil ljudi.


Samo zakaj pol to deluje v drugih državah?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Invictus ::

Zato ker ne države ne tolerirajo dela na črno in take po hitrem postopku polovijo, obsodijo in dajo v zapor oz. naložijo fajn denarne kazni.

Poleg tega tudi ljudje sami ne podpirajo dela na črno ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

Poleg tega tudi ljudje sami ne podpirajo dela na črno ...


V državi kjer se dela ne manjka, definitivno ne.

Vice ::

Lonsarg je izjavil:

Birokracija je v tem, da s.p. sploh obstaja, namesto da dajo vse pod "podjetje". Je pa v Sloveniji s.p. potreben, ker je ustanovitev podjetja tako zbirokratizirana.

Če bi d.o.o-ju odstranili osnovni kapital in namesto tega dodali odgovornost do nekega zneska, ter liberalizirali pretok denarja iz/v d.o.o potem s.p-jev ne bi več rabili. No še kaka malenkost je, ampak v glavnem to.


Misliš da nek privatnik ki ima d.o.o. odgovarja samo z osnovnim kapitalom? haha...

vostok_1 ::

win64 je izjavil:

V ZDA za odpret podjetje rabiš gmail account in to je to. (karikirano)
Seveda. Tko pride do več zlorab, ampak folk ima vsaj možnost se znajti tako kot ve.
Sicer ne zagovarjam takega prostaškega sistema, ampak definitivno ne morem zagovarjat slovenski mafijsko-birokratski aparat.


Za SP odpreti na kratko potrebuješ:
- poslovni TRR (ali osebni s posebno oznako)
- poslovni prostor(lahko tudi domač naslov ali prostor kjer ti lastnik dovoli opravljanje dejavnosti)
- po potrebi računovodkinjo, ki ti ureja bilanco. To lahko tudi sam delaš.
To je vse kar potrebuješ za odpreti SP. Je pa ko enkrat odpreš SP(tako kot da si zaposlen), potrebno plačevati zavarovanje, prispevki za pokojnino ter še nekaj. To je za okoli 400 EUR prispevkov mesečno, če imaš manj kot za povprečno plačo dobička.

Kje ti vidiš neko super duper birokracijo pa nevem.


Torej praviš, da lahko odprem s.p. Isti dan prodam program za 2k€, drugi dan pa zaprem podjetje?
Čez 2 tedna spet odprem s.p., prodam nek software za 200€ in nato drug dan ga spet zaprem.
Čez 2 meseca, pa spet ponovim zadevo, ker se je pojavil nek kupec?

S.P. je smiseln zgolj, če imaš relativno redne, vsaj nad 600€ mesečnih prihodkov. Vse ostalo je zgolj manevriranje po slovenski zakonodaji.
Če ne ustrezaš tem pogojem, pa ti slovenija lahko ponudi samo prst v rit.

Kar bi želel videti je neko rewritano in poenostavljeno avtorsko pogodbo ali nekaj druzga v tem smislu. Kjer stranka več kot naroči in sprejet račun ne rabi ničesar postoriti.
Ali pa razširitev ODD na vse panoge. Rade volje plačam davke...ampak le ko imam prihodke. Zato je freelancing v sloveniji zateženo opravilo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neplačevanje, tako kot tudi plačevanje davkov, v obeh primerih gre za delo na črno?

Oddelek: Problemi človeštva
384710 (3820) M.B.
»

Osebno dopolnilno delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10621167 (18174) Okapi
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314447 (13134) Vikking
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013336 (8824) Vikking
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21539987 (34824) kkk7

Več podobnih tem