» »

Ključavnica na prstni odtis/keypad/RFID

Ključavnica na prstni odtis/keypad/RFID

1
2
»

TheBlueOne ::

St235 je izjavil:

sure, lets go with that. Najboljš, da denarnico kar na pragu puščamo.

Ja, vlomit se da kamorkoli (v minuti sicer samo v tvojih mokrih sanjah), samo tega ne zna glih vsak zadetek, ki ima 5 minut časa.

Drugač pa sem videl iz prve roke, kako "enostavno" je vlomit varnostna vrata v 13 nadstropju bloka, ko se je otrok zaklenil v stanovanje in je bilo treba vlomit. Tako, da prodajaj meglo kje drugje.


Ja v blokih je morda najtezje, se posebej, ce se malo pazi, da se ne poskoduje prevec nepotrebnega. Na zidanici, kot jo ima OP verjetno vrata ne bodo vhodna tocka.

Sem radoveden, kako dolgo je trajalo in kdo je odpiral ter kako? Tam kjer sem bil jaz je tudi bil blok in so povrtali in polomili mehanizme. Verjetno so izbrali nase stanovanje, ker je ustrezalo iz vidika prakticnosti napram ostalim.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Samo se dodam, realnost je menda taka, da ljudje investirajo v super vrata, morda se super okna, alarmi sistem, ki ni vezan na elektriko in ima ne vem kaksne narocnine, potem pa poleti enkrat pustis kaksno okno odprto na "kip" ali kako se rece in jih imas v hisi, kjer praviloma menda ne ostanejo vec kot pet minut.

Torej moznost ena je da investiras kar veliko denarja v te sisteme, ki so vseeno lahko tako ali drugace zaobideni in kjer moras sam kriti skodo, ali pa vzames neke normalne tehnologije zavarujes in reseno. Ko te enkrat izberejo iz teh ali drugacnih razlogov bos oropan.

Okapi ::

Kot prvo, te ključavnice (na prstni odtis in podobno) niso zaradi varnosti, ampak zaradi udobja (ali ker se geeku zdijo imenitne;-). Samo ti mora udobje pomeniti več od njihovih slabosti (ki so večinoma posledica kršenja načela KISS).
KISS principle @ Wikipedia

Kar se varnosti tiče, je pa vse odvisno od tega, kaj imaš. V bloku, če to ni pritličje ali prvo nadstropje, je treba samo spodobna protivlomna vrata montirati, in si varen. Takšna "kitajska" ključavnica je potem lahko kvečjemu šibka točka. Ja, gasilci v minuti ali dveh vdrejo tudi v takšno stanovanje, ampak z opremo, ki zbudi cel blok.

Ko smo že ravno pri tem, še off-topic - vedno se mi zdi smešno, ko v kakšnem filmu ali seriji policija ali kdo drug vdira v stanovanje, in je ena malo močneja brca v vrata dovolj, ali pa deset sekund ukvarjanja s ključavnico. Nisem še naletel na primer, da bi hoteli priti v kakšno stanovanje, in naleteli na protivlomna vrata s spodobno cilindrično ključavnico.;)

V hiši je pa mest za vlom veliko in so protivlomna vrata metanje denarja v veter. Najbolje je imeti vidno nameščene kamere, v hiši vzidan trezor, in zavarovanje proti vlomu. Pes je tudi koristen, ampak samo, če ostane doma, ko greš na počitnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

TheBlueOne ::

Okapi je izjavil:

Ja, gasilci v minuti ali dveh vdrejo tudi v takšno stanovanje, ampak z opremo, ki zbudi cel blok.


Ko so vlamljali k meni, je edina soseda, ki je bila doma to slisala (stara teta), ampak koliko ljudi gre gledat kaj pocnejo sosedi, ce je kaj malo bolj zaropota? Kradejo pa vecinoma, ko so ljudje v sluzbi, tako da vecine takrat ni doma. Verjetno so zelo hitro razbili mehanizme in priprli vrata, tako da ce sosedi ne sprintajo, tezko opazijo, da je kaj narobe in kje je kaj narobe. Zunaj so seveda odlomljeno dali nazaj v luknje. Poleg tega kdo pri zdravi pameti hoce lastnorocno ujeti lopove pri delu?

Kakor sem se pogovarjal s kriminalisti ne mores storiti prav veliko. Ajde ce bi imel vrata dosti boljsa kot sosedi verjetno ne bi bil prvi na seznamu.

Okapi ::

Govorim o vlamljanju v takšna vrata.



In sicer o hitrem vlamljanju v takšna vrata. Gasilci to počno takole, in sigurno ne bo samo najbližji sosed tega slišal.

flameir ::

Glede varnosti nisem ravnodušen, ni pa spet tako pomembno, saj trenutna vrata niti niso protivlomna, imajo navadno ključavnico. Imam pa alarmni sistem, ki sem ga naredil sam in deluje perfektno, enkrat že sprobano. Ob aktiviranju mi zazvoni telefon, deluje na GSM modul in ima UPS, tako da dela tudi v primeru izpada električne energije. Takrat, ko je bilo "sprobano", je bila policija v 10 minutah pri bajti, na srečo je šlo za lažni alarem. Tako da v primeru, da vlomilec vdre čez vrata, se mi alarm sproži isto sekundo, saj sem v vrata tudi namestil senzor. Torej meni je važno, da je vsaj približno zaklenjeno, če se bo pa po ne vem kakšni nesreči vlomilec lotu žičk in prišel v hišo, se bom pač zanašal na hitro intervencijo policije. Imam pa drugje lažje dostopne toče, saj je praktično cela južna stran hiše v steklu, kjer je po statistiki tudi največ vlomov. So pa tudi tam povsod senzorji. Denar je itak ves na banki, zlatnine pa imamo bore malo. Tako da odnest ne morjo nič pametnega.

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

St235 je izjavil:

sure, lets go with that. Najboljš, da denarnico kar na pragu puščamo.

Ja, vlomit se da kamorkoli (v minuti sicer samo v tvojih mokrih sanjah), samo tega ne zna glih vsak zadetek, ki ima 5 minut časa.

Drugač pa sem videl iz prve roke, kako "enostavno" je vlomit varnostna vrata v 13 nadstropju bloka, ko se je otrok zaklenil v stanovanje in je bilo treba vlomit. Tako, da prodajaj meglo kje drugje.


Ja v blokih je morda najtezje, se posebej, ce se malo pazi, da se ne poskoduje prevec nepotrebnega. Na zidanici, kot jo ima OP verjetno vrata ne bodo vhodna tocka.

Sem radoveden, kako dolgo je trajalo in kdo je odpiral ter kako? Tam kjer sem bil jaz je tudi bil blok in so povrtali in polomili mehanizme. Verjetno so izbrali nase stanovanje, ker je ustrezalo iz vidika prakticnosti napram ostalim.


20-30 minut s težko mehanizacijo, ki je dvignila pol bloka. Fleksarca in jaws of life. Ni blo druge. Na začetku so se zajebaval, če ne bi blo lažje podboje izštemat. Je pa šlo za varnostna vrata z blokadami v vse štiri stene.

TheBlueOne je izjavil:

Samo se dodam, realnost je menda taka, da ljudje investirajo v super vrata, morda se super okna, alarmi sistem, ki ni vezan na elektriko in ima ne vem kaksne narocnine, potem pa poleti enkrat pustis kaksno okno odprto na "kip" ali kako se rece in jih imas v hisi, kjer praviloma menda ne ostanejo vec kot pet minut.


absolutno, samo enako noro je takšno kitajsko sranje, dat na konkretna vrata. Če se gre pa za zidanico in enostavnost odpiranja pol pa seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SeMiNeSanja ::

Res ne razumem, zakaj bi celo večnost uničeval vrata, če se lahko preko balkona (ali kakšnega okna) z veliko manj škode, predvsem pa veliko hitreje pride v stanovenje - zlasti ko je treba reševati življenje in vsaka minuta šteje.....

Podobno sem se vedno spraševal o smiselnosti hudih varnostnih ključavnic v poslovnem objektu, kjer poleg vrat z navadnim lisičjim repom v minutah narediš nova 'vrata' v rigips steno. Očitno vlomilci sledijo isti logiki kot gasilci in rinejo z glavo skozi zid, tam kjer je najtežje? Ko ti rata, si potem res pravi kerlc, mar ne?

Ključavnice pa.... več 'znanosti' v njih vgradijo, bolj pozabijo na dobro staro mehansko zaščito. Tako je na koncu navaden izvijač najbolj učinkovit 'hack'...

AndrejO ::

Rdeče pobarvana uporabnika: "ad hominem" ne šteje kot argumentiran odgovor in tudi glede na tokratno izkušnjo prehitro privabi vsesplošno obmetavanje z žaljivkami. Marsikaj bi lahko ponovno napisala brez uporabe ene same žaljivke ali napada na osebo (namesto napada na argument, ki je zaželjen), podobno pa ni potrebno na vsak odgovor tipa "jaz se pač ne strinjam" še enkrat ponavljati to, s čem se predhodna oseba ne strinja, če se ne dodaja novih argumentov.

Mojih 0,02 EUR na temo kaj je in kaj ni "off-topic", ker je to bil povod za razpad kulturne debate:
Vsaka debata je živa stvar in sodelujoči jo lahko zlahka zapeljemo tudi v smer, ki je OP ni pričakoval, predvidel ali želel. To se rado zgodi, ko se oživlja kakšno starejšo temo. Vsak takšen ovinek se lahko zaključi, ko debata zavije nazaj, ovinek lahko preneha, ko se prenehajo pojavljati novi odgovori, lahko pa se kulturno nadaljuje do točke, ko en izmed moderatorjev opazi, da so obseg, kvaliteta in trajanje zavoja tolikšni, da si zaslužijo izločitev v ločeno temo.

Hvala za pozornost.

G_mAn ::

Pozdrav,

si bom izposodil tole starejšo temo. Doma v hiši bi na vhodnih vratih želel odpiranje vrat preko številčnice ali prstnega odtisa oz domofon. Težava je, da moja vrata trenutno nimajo elektronske ključavnice. Vem, da se da elektronsko ključavnico enostavno kupiti in zamenjati vendar imam vprašanje kako je potem z električnim napajanjem. Namreč pri montaži vrat si nisem napeljal elektrike do ključavnice. Ali mora za delovanje biti elektrika obvezno pripeljana do ključavnice ali obstaja kakšna druga možnost? Elektriko in UTP imam pripeljan na zunanjo steno zaradi morebitne montaže domofona v kolikor bi to kaj koristilo.

Torej iščem rešitev oz. predlog kako najenostavneje urediti, da bom lahko vrata odklepal preko številčnice oz. prstnega odtisa. Po možnosti preko domofona oz. kakšnega pametnega zvonca, saj ne bi rad še posebej montiral hišnega zvonca.

Hvala.

Karen ::

Elektrika ni težava (kaj če ti je zmanjka, ne moreš odklenit/zaklenit vrat). Burg Waechter TSE serijo poguglaj na primer (pa tega je več, tudi kitajcev). Cilinder paše povsod (je klasičen), notri je baterija oz. dve AA, od tega ločeno zunanja brezžična tipkovnica (4 baterije AA, od modela je pa odvisno ali ima nfc, wireless, tipke in/ali prstni odtis, jaz imam še daljinčka, če pridejo gosti ne programiram cifer in prstnih odtisov, ampak jim dam daljinčka za čas bivanja pa je). Baterije držijo recimo eno leto ali več, menjava je simpl. Jaz imam to že ene 17 let, toliko časa ne vem več kaj je ključ, se ne sekiram da sem ga izgubil, kje pozabil, ali sem ga vzel zjutraj ali ne ipd. Cene so tam nekje na 400 EUR (odvisno od modela), ampak kar se mene tiče vredno vsakega centa. Seveda kitajca dobiš za 50+ EUR iz Aliexpressa (kao odpiranje s telefonom, NFC ipd.), imel enega v službi ampak to ni heavy duty. Za družinsko uporabo z Burg-om nimaš kaj falit. So še neke smart startup zadeve (tuya, ewelink compatible), ampak ne poznam.

mambli ::

Sam in nekaj kolegov uporabljamo Nuki: https://nuki.io/en/
Za enkrat brez problemov. Samo enkrat na leto zamenjaš baterije.

G_mAn ::

Načeloma je tale Nuki kar zanimiv, vendar bi moral zopet najprej zamenjati cilinder, saj trenutni ne omogoča odklepa vrat v kolikor je vstavljen en ključ. Vseeno pa bi rad nekako povezal zadevo še z domofonom. Nekaj sem slišal, da bi naj obstajale električne ključavnice na baterijo vendar nisem prepričan ali se da potem to povezati z domofonom?

Likalnik ::

še tu se malo pozanimaj...imajo kar nekaj možnosti...jaz imam njihovo napravo za prstni odtis že skoraj 10 let in deluje brez težav.
montiral sem jo naknadno...kar pomeni, moraš imeti do prstnega odtisa pripeljano elektriko. V primeru izpada elektrike je res, da ne moreš notri, če nimaš ključa kje pod kakšnim koritom ali pri sosedu.
No meni se to še ni naredilo...vsaj v mojem koncu izpadi elektrike niso ravno pogosti

https://www.navkom.si/

perci ::

Jaz tudi Nuki uporabljam že nekaj let in sem 80% zadovoljen.

Všeč mi je, da se od zunaj ne vidi, da jo imaš, fajn je, da lahko uporabljaš tudi navaden ključ.

Motita me dve stvari:
1. na mojem androidu traja nekaj časa, da odklene samodejno. Če stisneš gumb odklene takoj. Skratka, če imaš polne roke stvari in bi rad, da ti odklene in odpre vrata, se včasih nacakas. Ženi na iphonu deluje BP.

2. Preveč skuri baterije telefona.

G_mAn ::

Likalnik je izjavil:

še tu se malo pozanimaj...imajo kar nekaj možnosti...jaz imam njihovo napravo za prstni odtis že skoraj 10 let in deluje brez težav.
montiral sem jo naknadno...kar pomeni, moraš imeti do prstnega odtisa pripeljano elektriko. V primeru izpada elektrike je res, da ne moreš notri, če nimaš ključa kje pod kakšnim koritom ali pri sosedu.
No meni se to še ni naredilo...vsaj v mojem koncu izpadi elektrike niso ravno pogosti

https://www.navkom.si/


Zanimivo, vendar je za delovanje verjetno potrebna tudi elektrika do ključavnice. Saj se za odpiranje vrat potrebuje električna ključavnica, ki je vezana na napajanje?
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektronska ključavnica in kamere

Oddelek: Kaj kupiti
6894 (506) M-XXXX
»

Pametne ključavnice in protivlomna vrata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161911 (1513) borut_p
»

Ključavnica in čitalec prstnih odtisov

Oddelek: Pomoč in nasveti
398134 (6956) vivo
»

KLjučavnica na prstni odtis (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8518400 (13395) poweroff

Ključavnice na prstni odtis (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9712867 (10780) Brane2

Več podobnih tem