» »

Podpisani NDA v Sloveniji

Podpisani NDA v Sloveniji

Mavrik ::

The truth is rarely pure and never simple.
  • spremenil: Mavrik ()

ragezor ::

Tole se mi zdi taka splosna tema zato bom kar tu vprasal.

Kako je s konkurencnimi klavzulami v sloveniji? Delal sem preko studentske napotnice, podpisal NDA. Zdaj grem delat k eni drugi firmi, kjer je moznost, da bo en izmed projektov zelo podoben projektu od prejsnje firme. Ali lahko prejsnja firma karkoli zahteva pravno zaradi tega?

Poleg tega katere informacije lahko uporabim v novi sluzbi, da ne krsim nda? Verjetno lahko povem kje so pasti in tehnicne tezave pri razvoju produkta, glede na izkusnje?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

AndrejO ::

ragezor je izjavil:

Kako je s konkurencnimi klavzulami v sloveniji? Delal sem preko studentske napotnice, podpisal NDA. Zdaj grem delat k eni drugi firmi, kjer je moznost, da bo en izmed projektov zelo podoben projektu od prejsnje firme. Ali lahko prejsnja firma karkoli zahteva pravno zaradi tega?

Konkurenčna klavzula ni NDA. Prvo je, da se za ustrezno odškodnino odpoveš prehitri zaposlitvi pri konkurencu. Drugo (NDA) pa je ameriška kratica za sporazum, kjer se zavežeš, da poslovnih skrivnosti podjetja ne boš razkrival tretjim osebam, čeprav na podjetju nisi zaposlen.

ragezor je izjavil:

Poleg tega katere informacije lahko uporabim v novi sluzbi, da ne krsim nda? Verjetno lahko povem kje so pasti in tehnicne tezave pri razvoju produkta, glede na izkusnje?

Najprej si preberi kaj si sploh podpisal. Če je govora o NDA, potem imaš notri natančno opredeljeno česa ne smeš deliti s tretjimi osebami.

V prihodnje pa ne podpisuj stvari, če jih ne razumeš. Pomoč se poišče prej, ne potem, ko je morda že prepozno.

Glede na to, da si delal prek napotnice, ti živ bog ne more nič. (Smešno je sploh dajati študentu NDA.) Šparaj živce.

Če bo študent ali kdorkoli drug kršil sporazum o molčečnosti (kar je najbolj laičen opis NDA), potem lahko podjetje od njega iztoži vso škodo.

NDA != konkurenčna klavzula.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

ragezor ::

Vem, da to ni isto.

V NDA pise, da ne smem razkrivati recimo financnih podatkov druzbe oziroma druzb s katerimi posluje in sem imel dostop do njihovih podatkov. To je vse lepo in prav.

Ampak potem tudi pise, da se ne sme razkrivati tehnologij recimo, ki jih podjetje uporablja (btw, to pise v vseh NDAjih, ki sem jih dosedaj videl). Kar je malo cudno, ker to ze podjetje samo razkriva, recimo na razpisih za sluzbe ali pa, ko nasteva partnerje.

Pri NDAju me predvsem zanima to, ce lahko v novi sluzbi, ko diskutiramo arhitekturo aplikacije ali pa strukturo podatkov, recem nope, to smo naredili v prejsnji sluzbi in se je izkazalo za slabo.

Ali pa, ko prioritiziramo featurje, omenim, da so stranke v prejsnjem podjetju bile zelo zadovoljne oziroma niso uporabljale tega in tega, zato se moramo fokusirati na to in to in feature oblikovati tako in tako?

Za konkurencno klavzulo pa sem si prebral prejsnjo temo in sem si razcistil.

Mavrik bo jezen.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

ZaphodBB ::


Pri NDAju me predvsem zanima to, ce lahko v novi sluzbi, ko diskutiramo arhitekturo aplikacije ali pa strukturo podatkov, recem nope, to smo naredili v prejsnji sluzbi in se je izkazalo za slabo.

Predvsem moraš znati ločit, kaj je poslovna skrivnost in kaj je splošno dostopno znanje. Recimo, razkrivanje algoritma za napovedovanje prihodnosti, bi bila lahko huda težava. Ravno tako, uporaba takih algoritmov - sploh na način, da tvoj delodajalec lahko dokaže, da si ti to znanje prinesel od njih. Predvsem, je IMO problematično deljenje konkretnih artefaktov. Recimo, če delaš pri Googlu in potem za Bing implmentiraš PageRank in ljudem pošiljaš maile z originalno specifikacijo je to lahko hud problem. Po drugi strani, če rečeš da je Tastypie v kurcu API frontend za Django - ker si to probal na Googlu - ti nihče ne more nič in je NDA za take zadeve neizvršljiv.


Ali pa, ko prioritiziramo featurje, omenim, da so stranke v prejsnjem podjetju bile zelo zadovoljne oziroma niso uporabljale tega in tega, zato se moramo fokusirati na to in to in feature oblikovati tako in tako?

Predvsem ne uporabljaj artefaktov iz prejšnje firme (dokumentov, kode,...). Se pravi najlažje se zaščitiš, če po menjavi službe uničiš vse artefakte, ki pripadajo tvojemu delodajalcu oz. mu jih vrneš/predaš.

Vzami na znanje, da nisem pravnik in zgolj domnevam po kmečki pameti.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AndrejO ::

ragezor je izjavil:

Ampak potem tudi pise, da se ne sme razkrivati tehnologij recimo, ki jih podjetje uporablja (btw, to pise v vseh NDAjih, ki sem jih dosedaj videl). Kar je malo cudno, ker to ze podjetje samo razkriva, recimo na razpisih za sluzbe ali pa, ko nasteva partnerje.

To, da je podjetje nekaj razkrilo samo, ti bi pomagalo na sodišču v primeru tožbe, ampak najboljša rešitev je, da tam nikoli ne prideš.

ragezor je izjavil:

Pri NDAju me predvsem zanima to, ce lahko v novi sluzbi, ko diskutiramo arhitekturo aplikacije ali pa strukturo podatkov, recem nope, to smo naredili v prejsnji sluzbi in se je izkazalo za slabo.

Lahko rečeš, da je to slabo, potencialno lahko opišeš težave, ki jih pričakuješ, ne smeš pa razkriti pri komu si to delal. Slednje bi namreč razkrilo, da se podjetje X ukvarja s tem in tudi pristop(e), ki si jih je zadalo.

ragezor je izjavil:

Ali pa, ko prioritiziramo featurje, omenim, da so stranke v prejsnjem podjetju bile zelo zadovoljne oziroma niso uporabljale tega in tega, zato se moramo fokusirati na to in to in feature oblikovati tako in tako?

Zelo na meji, ker s tem razkrivaš podatke o obnašanju tujih strank točno določenega podjetje, kjer si delal, ne pa samo ravnaš s tem znanjem v glavi. Kot arhitekt bi se lahko tem stvarem izognil, lahko bi rekel, da po nekonkretiziranih izkušnjah to ni dobra smer, ne smeš pa razkrivati konkretnih podatkov.

Včasih se moraš zato preprosto ustaviti pri "zato" in prepustiti, da ostali iz tvojega CV uganejo zakaj.

Looooooka ::

Pri NDA te lahko tožijo že če podpišeš, ko ti pridejo predstavit izdelek in namesto, da bi se odločil za njihovo ponudbo, uporabiš njihovo predstavitev in naročiš izdelavo "identičnega" izdelka. In v tem primeru bi jim dal čisto prav.
To, da greš pa ti nekam drugam delat za boljšo plačo in da se tam začnejo ukvarjat z zadevami, ki si jih že razvijal je pa s konkurenčnostjo klavzulo čist simpl. Al ti bojo prejšnja firma plačevala, da se s tem ne boš ukvarjal al pa lepo zadevo napišeš na novo. Dokler ne uporabljaš "njihov kodo"(koda, ki si jo spisal v času, ki so ga oni plačali) ti ne morejo nič. Lahko tožijo, zahtevajo neodvisnega strokovnjaka, ki bo samo potrdil, da kljub temu, da zadeva počne isto stvar, koda ni ista in bojo na koncu plačali vse stroške, vključno z najbolj nabito uro tvojega odvetnika.
S temi zadevami preveč firm v Sloveniji ustrahuje ne samo študente ampak celo redno zaposlene ljudi. In polovica jih sploh ne ve al se pa delajo neumne, da morajo v tem primeru človeku plačat odškodnino. Pa mislijo, da je vsaka pizdarija, ki jo razvijejo nov facebook...

Isotropic ::

Glede na to, da si delal prek napotnice, ti živ bog ne more nič. (Smešno je sploh dajati študentu NDA.) Šparaj živce.


NDA so podpisali tudi študenti, ki delajo na DUTB recimo...
tako da je ne podcenjevat tut v tem primeru.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Predvsem ločujte konkurenčno klavzulo in NDA.

Konkurenčna klavzula je namenjena zaščiti ljudi podjetja. Kar pomeni da lahko podjetje zaposlenemu prepreči da se zaposli pri neposredni konkurenci. Z primrno odškodnino seveda.

NDA je namenjena zaščiti intelektualne lastnine podjetja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadow7 ::

Looooooka je izjavil:

... in bojo na koncu plačali vse stroške, vključno z najbolj nabito uro tvojega odvetnika.

Sodišče bo stroške priznalo po odvetniški tarifi. Ki je delana tako, da država ne utrpi preveč škode kadar izgubi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konkurenčna klavzula (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17143187 (5145) Beli_Zajcek
»

NDA pred odprtjem podjetja

Oddelek: Loža
232952 (1805) jb_j
»

Pogodba o nerazkrivanju informacij (NDA) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5218596 (16885) matijadmin
»

Menjava službe stranka-dobavitelj

Oddelek: Loža
433228 (1703) St235
»

Intel oškodovan za milijardo?

Oddelek: Novice / Tožbe
153979 (2618) poweroff

Več podobnih tem