» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
46 / 64
»»

Dennis88 ::

Če določijo datum prehoda in takrat vsi preidejo na DAB.
Enostavno. Lahko pa se vleče leta in leta. Pač povprečni uporabniki ne bojo kupili nikoli nov radio dokler se jih ne prisili.

Pa trgovine še vedno prodajajo fm only radije.

starfotr ::

:))

Pojdi še malo zadremat, morda boš v sanjah videl ta scenarij.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

In za kaj bomo potem porabili bivše frekvence, če "prepovedo" FM? Zakaj bi sploh karkoli prepovedovali?

Frekvence se vedno da porabit, teh ni nikoli dovolj. In tudi te bodo porabili. Se bodo že česa domislili.

starfotr ::

A sedaj bomo na zalogo izklapljali pa sploh nimamo načrta, kaj s frekvencami naredit? Mater smo face.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Kot poslušalca me zanima, če bo ob ukinitvi slučajno:

Manj ali 0 reklam v primerjavi z FM? Glede na to, da gre za konkreten prihranek.

Več kakovostne izbire, kot če bi bil FM še živ?

Pokritost?

Kakovost zvoka?

Sprembe vsebine na DAB? Bodo izkoriščene?

Reklam ne bo manj, več pa tudi ne.
Izbire bo qbsolutno več, ker je manj ne more bit.

Vse postaje, ki trenutno oddajajo na FM, so tudi na DAB+. Razen par izjem. Tako da kaj nam spremeni, če se FM ukine? Nič, postaj bo ravno toliko.

Pokritost je odvisna od operaterja. Ampak če so da DVB-T, ki ga uporablja ravno kakšnih 20 ljudi po Sloveniji, postavili toliko oddajnih lokacij, potem ni hudič, da jih za DAB+ ne bi. Vprašanje tu je samo, zakaj jih še niso. Odgovor bi pa znal biti zato, ker jim ni treba.

Kakovost zvoka se bo tudi izboljšala. Ampak zakaj bi to spreminjali zdaj, če jim pa, spet, ni treba. Pa še v kombinaciji s trenutno pokritostjo ne bi igralo neke razlike. Akos naj pa poostri kriterije, ne pa da se potem joka, kako nočejo zvišat. Pa če je omrežje (pre)polno, kako naj postaja izboljša kakovost?

Za te dodatne vsebine mi je pa, po pravici povedano, dosti vseeno. Ali se meni na ekranu prikazuje logotip postaje ali slika oddaje, ki se predvaja, mi je povsem vseeno. Bi pa rad videl implementacijo tehnologije prometnih informacij pri navigacijskih napravah.

Prednost je ogromno, samo odloči se je treba, ali bomo (bodo) delali dve stvari na pol ali pa eno in tistno korektno.

starfotr je izjavil:

A sedaj bomo na zalogo izklapljali pa sploh nimamo načrta, kaj s frekvencami naredit? Mater smo face.

Sigurno imajo načrte, kaj bi s temi frekvencami, samo googlat se mi pa res ne da trenutno. Poleg tega pa do popolnega izklopa pri nas še dolgo ne bo prišlo. Pa potem je treba počakat še, da se s tem uskladi EU. Če bomo slučajno koga prehiteli pri izklopu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

starfotr ::

Reklam ne bo manj, več pa tudi ne.
Izbire bo qbsolutno več, ker je manj ne more bit.

Vse postaje, ki trenutno oddajajo na FM, so tudi na DAB+. Razen par izjem. Tako da kaj nam spremeni, če se FM ukine? Nič, postaj bo ravno toliko.


Reklam je že vsako leto več in ne manj. Izbire, če bo DAB only ne bo več ampak manj. Ker so že sedaj ene postaje FM only, ene pa DAB only. Večji imajo pa oboje. Torej ne, ne bo več izbire. Številka bo manjša in ne večja ali enaka.

Kakovost zvoka se ne bo izboljšala, če ne vržejo postaj ven iz R1. Ven jih pa ne smejo vreči, ker imajo dovoljenje, da so noter. In postaje se ne bodo prostovoljno odpovedale bivanju v R1. Ker bo edini muks, ki bi slišen po celi državi + v tunelih. Ta je alfa in omega. Če se odpovedo, bo pa konkurenca zakupila več prostora.

Alternative R1 nikoli ne bo, ker štukajo drek z nekimi manjšimi muksi.

Načrtov za izrabo frekvenčnega prostora od 87,5 do 108 MHz ni.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Reklam je že vsako leto več in ne manj. Izbire, če bo DAB only ne bo več ampak manj. Ker so že sedaj ene postaje FM only, ene pa DAB only. Večji imajo pa oboje. Torej ne, ne bo več izbire. Številka bo manjša in ne večja ali enaka.

Kakovost zvoka se ne bo izboljšala, če ne vržejo postaj ven iz R1. Ven jih pa ne smejo vreči, ker imajo dovoljenje, da so noter. In postaje se ne bodo prostovoljno odpovedale bivanju v R1. Ker bo edini muks, ki bi slišen po celi državi + v tunelih. Ta je alfa in omega. Če se odpovedo, bo pa konkurenca zakupila več prostora.

Alternative R1 nikoli ne bo, ker štukajo drek z nekimi manjšimi muksi.

Načrtov za izrabo frekvenčnega prostora od 87,5 do 108 MHz ni.

Kako je lahko izbire manj na dabu, če je vedno več dab only postaj? Iz od obstoječih na dabu trenutno manjkajo Radio Gorenc, Radio Hit, Radio Romic, MaRŠ, Radio Slovenske gorice, Radio Prlek, Radio Rogla, Radio Univox, Radio Pohorje, Radio Zeleni val in MojRadio. Potem sta tu še Rock Maribor in Rock Celje, ampak to je kopija Radia Bob. Kot lahko ugotoviš gre za 13 radijskih postaj, ki imajo v povprečju po 3 ali 4 frekvence in imajo lokalno pokritost. Pa glede na to, da se neke lokalne usmerjenosti muxov ne predvideva pričakujem, da bo nekaj od njih v naslednjih letih sigurno ugasnilo. Zdaj trdit, da boš imel zaradi tega manj izbire, je malo smešno, ker dvomim, da vse te poslušaš. Poleg tega pa lahko že z enim muxom nadoknadimo morebitno izgubo z novimi programi.
R1 se pa da hitro popravit. RTV Slo programe preselit v nov mux, ki bo izključno njihov. S rem sprostimo ogromno CU-jev, pa še zmanjšamo število programov na bolj logičnih 12. In to je povsem dovolj za en mux. Pa še, kolikor vem, s CU-ji razporeja operater, seveda pa vsaka postaja zase pove, koliko si jih želi imet. No, pa potem imamo tu še akos, ki je postavil zgornjo mejo na "zelo logičnih" 88kbps...
Zakaj pa meniš, da alternative za R1 nikoli ne bo, mi pa ni jasno. Prej ali slej bodo zalaufali nov mux, naj bo to R4 ali kakršnokoli ime mu bodo dali. Važno je samo, da se zdaj dodajajo oddajne lokacije. Ampak ne po tem vzorcu, kot to poteka sedaj, ker je absolutno prepočasi.
O predorih pa nimaš prav, ker R2W tudi sedaj oddaja v Šentvidu. Ja, nazalost samo tam.

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Pa glede na to, da naj bi bili najbolj poslušam komercialni radio v Sloveniji, bi prehod na DAB+ oglaševali nekaj časa, tako da bi se poslušalci lahko "pripravili" (itak večina nikoli ne bi bila pripravljena, kar je v Sloveniji splošen običaj).


Kako to izgleda v Sloveniji?
1. junija 2023 AKOS napove, da bodo s 1.1.2030 RA postaje oddajale le še v DAB+.

1.1.2030: na oddajnike in zveze se vsuje na 1000 telefonskih klicev zakaj jim radio ne špila več. >:D:P Le šumi še v zvočnikih.

Lightning5 ::

Rešitev za DAB je verjetno res zgolj agresivna širitev po celi Sloveniji, na nivo pokritost kot mux A ali C. RTVOZ bi se morali zavezati, da bo za predvajanje po celi Sloveniji vedno možno dobiti CUje (R1 ali kombinacija drugih muxov). S tem bi DAB kmalu pokrival območja, ki jih tudi velike mreže še ne pokrivajo, in bi se zaradi nižje cene DAB tudi to splačalo. Za vse ostale, bi pa to pomenilo večjo izbiro radijev (kot jih imamo danes).

starfotr ::

Dab only je npr. Enter, Retro, Terminal itd.

FM only postaj jih je dosti več.


Če potegnemo črto, te male lokalne RA postaje ne bodo dobile mesta v multipleksih/ne bodo kandidirale na razpisih in bodo v FM za vedno. Vse dokler ne bodo birokrati prepovedali FM, tako kot so žarnice.

Število postaj bo manjše ob DAB only, kot ob sobivanju DAB in FM.

duh1 ::

Scorpy84 je izjavil:

duh1 je izjavil:

To govoriš o R2E? Daj bodi resen... Sem kar nekaj časa testiral R2E in med vožnjo po Ljubljani se ga ne da normalno poslušati.


Sej sem rekel, preveri ce imas vse ok, ker jaz normalno poslusam samo to obmocje imam problem, pa se dosti po lj vozim.

Zakaj imam jaz občutek, da ti poslušaš postajo iz R2W?

Danes popoldne po šihtu sem hotel nastaviti en program iz R2E. Nisem imel nobenega na seznamu, imel pa sem R1, R3 in R2W. Na enem od semaforjev spet počekiram in najde R2E. Nastavim Fantasi Celje. Peljem. Špila. Prekine. Špila. Prekine. Špila. Prekine. Mi radio avtomatsko prestavi na Center Slo (pač prvega po abecedi v R1). Spet ročno prestavim na Fantasi. Isto. Po parih prekinitvah mi prestavi na Center Slo. Potem dam na MMR, ki oddaja z 88 kbps, da vidim če bo kaj bolje. Isto. Prekinja.

Ko sem se par dni nazaj peljal po štajerski avtocesti, sem Enter izgubil, če sem si prav zapomnil, nekje v območju trojanskih predorov; antena je čisto OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Dab only je npr. Enter, Retro, Terminal itd.

FM only postaj jih je dosti več.


Če potegnemo črto, te male lokalne RA postaje ne bodo dobile mesta v multipleksih/ne bodo kandidirale na razpisih in bodo v FM za vedno. Vse dokler ne bodo birokrati prepovedali FM, tako kot so žarnice.

Število postaj bo manjše ob DAB only, kot ob sobivanju DAB in FM.

Seveda jih je več, če pa v sedmih letih nismo sposobni zagnat tehnologije tako kot je treba.
Te male postaje bi pa morale dobit lokalen muxe. In to sem jaz že nekajkrat napisal. Ampak sem vedno dobil odgovor, da se to ne splača, da se ne zajame dovolj ljudi. Očitno je potem vizija, da se te radijske postaje s časom ukine in nadomesti z novimi, li nodo po vsej Sloveniji oddajali.
Dokler bomo furali DAB+ vzporedno z FM DAB+ ne bo deloval na polno. Zakaj?
1. Ljudje ne bodo kupovali novih radiev, da jim bo lovilo dab. Tudi za ceno, da ne bodo več poslušali ene od svojih priljubljenih postaj.
2. Imamo prevelik monopol Infoneta/Medie24, da bi si to lahko privoščili. Če bi bila vizija, da se lokalne postaje obdrži v FM, potem bo to spet svoja radijska mreža. Iste vsebine, drugi glasovi. In dab spet izvisi.
3. Kdo bo vzel frekvence? Jih bomo na silo pobrali? Nekaj, za kar so nekateri v preteklosti trdo garali, bodo ljudje v pisarni čez noč pobrali, češ sj boste na dabu.
4. RTV Slo bo potem še vedno prisoten na FM, kar je pa, vsaj za njih, velika izguba in ogromno denarja zavrženega


Skratka, DAB+ in FM ne moreta delovat vzporedno, ker ima FM preveliko prednost. Pa tudi večji igralci se mu ne bodo odpovedali, dokler bo le ta na voljo. Prehod bo treba, hočeš ali nočeš, opravit na slio. Treba je določit fiksni datum in to je to. Še pred tem pa vsem obstoječim postajam omogočit oddajanje. Trenutno tega kriterija ne izpolnjujemo.

Glede R2E, tudi jaz v svojem avtu lahko poslušam R2E na območju Brnika in okolice. V Šenčurju ali Komendi mi ne dela več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

clio24v ::

Meni R2E (radio fantasy) dela normalno (avto clio) na Jesenicah brez prekinitev prav tako na Bledu .Ko sem pa vozil capturja od svoje boljše polovice je pa zadeva konstantno prekinjala.A je mogoče kaj na tem kakšen sprejemnik je vgrajen oz antena.
Lexus Style

tomlin ::

starfotr, pozabljaš na fenomenalne karakteristike, kakšen zvok to omogoča etc. digiradio nas vse šiša
Bitna hitrost (Bitrate): 2,432 Mb/s
MPEG-4

Standard: SIST EN 300 401
Način (Mode): Mode I
Bitna hitrost (Bitrate): 2,432 Mb/s
Zaščitni interval (Guard interval): 246 ?s
Modulacija: DQPSK
Kodiranje zvoka: Standard kodiranja je ISO/IEC 14496-3 (MPEG-4 HE-AAC verzija 2).
https://digitalniradio.si/kaj-je-dab/
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomlin ()

starfotr ::

Besede so iz trte zvite. Ljudje uporabljajo tisto, kar je boljše/lažje/cenejše/obstoječe/na voljo.

Imamo 5G. Ugasnili smo pa samo 1G in nekateri trenutno ugašajo ali so že ugasnili 3G. 2G pa še živi. Prav tako 4G in 5G. Torej najmanj 3 generacije mobilne telefonije lahko so obstaja, medtem ko je FM morilec za DAB? A si lahko še bolj smešen?

Ugasnili smo 1G in 3G pri mobilni telefoniji. Pri radiu pa smo ugasnili srednji val in kratek val. Pa ni bilo nič v napoto FM pri uveljavljanju svojega primata.

Celo nasprotno, kratek val je zopet zelo pomemben na vojnih območjih - tudi v trenutni vojni. Vse ostalo se pa kar lepo skrije.

duh1 ::

gb39 je izjavil:

@duh1, ni ravno tako, kot pišeš. In to sam tudi dobro veš, sem prepričan. Ne glede na to, ali je Radio 1 najbolj poslušan radio v Sloveniji ali ne, ne morejo iz danes na jutri ukinit FM oddajanje. Niti ne morejo tega storiti čez eno leto, pa tudi če od jutri naprej oglašujejo, da jih čez eno leto ne bo več na FM in bodo samo na DAB+. Zakaj? Ker se ljudje ne brigajo za to.

Zakaj ne morejo ukinit? Če gledamo na logiko večine poslušalcev, potem bodo "morali" oddajati na FM še vsaj naslednjih 50 let. Kot "lider" komercialnih postaj bi si Radio 1 lahko privoščil izključno oddajanje v DAB+. Danes začne oglaševati, da bodo od npr. 1.6.2025 oddajali izključno v DAB+. 2 leti oglaševanja vsak dan, večkrat na dan.
Kot sem pa že sam omenil in tudi ti, ljudje pri nas ne dajo nič na to, ajde mogoče 30% poslušalcev (pa verjetno pretiravam) bi si kupilo domač sprejemnik z DAB+, pa po pisarnah bi se "posodobili". Večina pa ne bi naredila nič. 1.6.2025 bi se na FB usulo vprašanj zakaj Radio 1 ne dela, telefon bi jim pregorel, po forumih bi spraševali zakaj "šumi" itd.

Fora je, da se Radiu 1 kljub vsemu splača oddajati na FM. Ker imajo 15 programov kjer tržijo oglasni prostor. DAB je njim, da so pač zraven. Še nedolgo nazaj so oddajali 32 kbps mono. Pa ko so začeli, mux ni bil poln, tako da izgovorov ni - "smo hoteli, pa nismo mogli".

starfotr ::

tomlin je izjavil:

starfotr, pozabljaš na fenomenalne karakteristike, kakšen zvok to omogoča etc. digiradio nas vse šiša
Bitna hitrost (Bitrate): 2,432 Mb/s
MPEG-4

Standard: SIST EN 300 401
Način (Mode): Mode I
Bitna hitrost (Bitrate): 2,432 Mb/s
Zaščitni interval (Guard interval): 246 ?s
Modulacija: DQPSK
Kodiranje zvoka: Standard kodiranja je ISO/IEC 14496-3 (MPEG-4 HE-AAC verzija 2).
https://digitalniradio.si/kaj-je-dab/


Ob implementaciji v Sloveniji, so vse te karakteristike samo na papirju. V realnosti pa zmanjkuje signala, kakovost zvoka je slaba, ker ni bilo narejeno, kot je treba.

tomlin ::

starfotr je izjavil:

Ljudje uporabljajo tisto, kar je boljše/lažje/cenejše/obstoječe/na voljo.


Drži tudi jaz uporabljam fm. Toda že zdaj brez denarja imam v glavnem večino časa vkljopljen internet radijske digi postaje. V avtu imam pa še vedno FM- za zvočno kuliso:)
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

duh1 ::

clio24v je izjavil:

Meni R2E (radio fantasy) dela normalno (avto clio) na Jesenicah brez prekinitev prav tako na Bledu .Ko sem pa vozil capturja od svoje boljše polovice je pa zadeva konstantno prekinjala.A je mogoče kaj na tem kakšen sprejemnik je vgrajen oz antena.

https://gis.akos-rs.si/
Jesenice so kar se tiče R2E "zelene", tako da tam je sprejem v avtu dober.

starfotr ::

Ne pozabite, glavnina poslušalcev posluša radio v avtu. In glavnina ljudi se v LJ vozi od drugod, kjer R3 ne lovi.

Menjava/nadgradnja avtoradia ni trivialna.

Šele od leta 2021 je obvezna oprema DAB sprejemnik v avtih. Šele po letu 2035 bo smiselno ugašat FM, ker bodo te avti že bolj stari.

Glede na to, da se povprečna starost vozil zvišuje (trenutno je 11 let), je morda 2040 še bolj realna številka.

tomlin ::

starfotr je izjavil:

Ne pozabite, glavnina poslušalcev posluša radio v avtu. In glavnina ljudi se v LJ vozi od drugod, kjer R3 ne lovi.

Menjava/nadgradnja avtoradia ni trivialna.

Šele od leta 2021 je obvezna oprema DAB sprejemnik v avtih. Šele po letu 2035 bo smiselno ugašat FM, ker bodo te avti že bolj stari.

Glede na to, da se povprečna starost vozil zvišuje (trenutno je 11 let), je morda 2040 še bolj realna številka.

Načelno se strinjam!
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Lightning5 ::

starfotr je izjavil:

Besede so iz trte zvite. Ljudje uporabljajo tisto, kar je boljše/lažje/cenejše/obstoječe/na voljo.

Imamo 5G. Ugasnili smo pa samo 1G in nekateri trenutno ugašajo ali so že ugasnili 3G. 2G pa še živi. Prav tako 4G in 5G. Torej najmanj 3 generacije mobilne telefonije lahko so obstaja, medtem ko je FM morilec za DAB? A si lahko še bolj smešen?

Ugasnili smo 1G in 3G pri mobilni telefoniji. Pri radiu pa smo ugasnili srednji val in kratek val. Pa ni bilo nič v napoto FM pri uveljavljanju svojega primata.

Celo nasprotno, kratek val je zopet zelo pomemben na vojnih območjih - tudi v trenutni vojni. Vse ostalo se pa kar lepo skrije.


Hja no... Za nesmrtnost 2G so krivi, kar lepo tisti, ki so standardizirali 4G. Cena 2G modula je 5-10€ medtem, ko je cena 4G modula 50€. Pri IoT je razlika očitna. Vsi POS terminali še danes delujejo na 2G. NB-IoT pa so standardizirali šele pred kratkim.

starfotr ::

2G dela zanesljivo in preverjeno ter skoraj povsod. LTE-M in/ali NB-IoT pa ne.

Povsem identično je v primeru Slovenije z DAB+ in FM. Odvisno seveda od lokacije.

Ter seveda pozabil si razširjenost naprav. Vsak ima vsaj 1 2G napravo vsak dan v uporabi. In ene 3 v predalih. In še kak GSM modul.

Lightning5 ::

Res? Koliko GSM-only naprev imaš v uporabi na dnevni bazi? Če obstaja kakšna, ali gre za IoT napravo?
Realnost je v tem, da imam za osebno uporabo že vsi telefone, ki podpirajo vsaj 4G. 2G pa je razširjen zgolj v IoT.

Pustimo dejstvo, da je VoLTE v kurcu in zavožen.

starfotr ::

Vsi telefoni danes imajo podporo od 2G dalje. In vsak se lahko (tudi dnevno) nahaja na območju 2G only.

Imam tudi več 2G only "IoT" naprav v uporabi.

Isto je z radiji. Vsak danes podpira FM. Tisti, ki ima DAB sprejemnik v sebi ima tudi FM. In celo v standardu je, da je fallback iz DAB na FM v primeru izgube signala prvega.

gb39 ::

duh1 je izjavil:

Zakaj ne morejo ukinit? Če gledamo na logiko večine poslušalcev, potem bodo "morali" oddajati na FM še vsaj naslednjih 50 let. Kot "lider" komercialnih postaj bi si Radio 1 lahko privoščil izključno oddajanje v DAB+. Danes začne oglaševati, da bodo od npr. 1.6.2025 oddajali izključno v DAB+. 2 leti oglaševanja vsak dan, večkrat na dan.
Kot sem pa že sam omenil in tudi ti, ljudje pri nas ne dajo nič na to, ajde mogoče 30% poslušalcev (pa verjetno pretiravam) bi si kupilo domač sprejemnik z DAB+, pa po pisarnah bi se "posodobili". Večina pa ne bi naredila nič. 1.6.2025 bi se na FB usulo vprašanj zakaj Radio 1 ne dela, telefon bi jim pregorel, po forumih bi spraševali zakaj "šumi" itd.

Fora je, da se Radiu 1 kljub vsemu splača oddajati na FM. Ker imajo 15 programov kjer tržijo oglasni prostor. DAB je njim, da so pač zraven. Še nedolgo nazaj so oddajali 32 kbps mono. Pa ko so začeli, mux ni bil poln, tako da izgovorov ni - "smo hoteli, pa nismo mogli".


Zato ker dokler bo FM bodo zasebniki tam oddajali. Zakaj? Ker se število FM sprejemnikov ne zmanjšuje. Vsak radio, ki podpira DAB+ podpira tudi FM. Torej zakaj bi karkoli spreminjali, če je pa na FM največ potencialnih poslušalcev. In potem verižna reakcija, zakaj bi kdorkoli sploh vgradil DAB+ sprejemnik, če pa vsi oddajajo tudi na FM. Tu bo treba ta krog presekat. Pa ne čez eno leto ali dve. Čez 10, 15 let, postopoma. Seveda bo RTV Slo zadnji, ki bo prenehal z analognim oddajanjem. Toda akos mora nek datum določit, ker se odločbe za frekvence obnavljajo in veljajo 10 let. Ena sama radijska postaja pa ne bo dosegla revolucije in ukinitev FM-a. So te frekvence prevelika dobrina, da bi jih kar opustili.
Drugače se pa spomni, s kaksnimi bitrati so oddajali v samem začetku Radio 1, Radio Antena in Radio Europa 05 (Bob). Zdaj pa, tako kot vse ostale, oddajajo tam samo zato, da so zraven, da imajo rezervirano mesto za neko digitalno prihodnost.

Pa ne mi primerjat FM/DAB z mobilnimi omrežji. Ker radijske sprejemnike se tudi menja kot telefone. Na vsake 3-4 leta, ane?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Juneau ::

gb39 je izjavil:


Zato ker dokler bo FM bodo zasebniki tam oddajali. Zakaj? Ker se število FM sprejemnikov ne zmanjšuje. Vsak radio, ki podpira DAB+ podpira tudi FM. Torej zakaj bi karkoli spreminjali, če je pa na FM največ potencialnih poslušalcev. In potem verižna reakcija, zakaj bi kdorkoli sploh vgradil DAB+ sprejemnik, če pa vsi oddajajo tudi na FM.


Vprašaj Norvežane in kmalu tudi Švicarje. Pa Nemce, Italijane, Francoze, Nizozemce ... Verjetno so neumni, ane? Le v Sloveniji so nekateri bolj papeški od Papeža. >:D:)

starfotr ::

Verjetno bo RTV prej ugasnil FM, kot zasebniki. Razlog je v tem da imajo oni mnogo več oddajnikov in oddajnških mest, kot kdorkoli. In se jim bi prihranek precej poznal.

Po drugi strani RTV dobivajo denar za oddajanje in ne kot zasebniki, kateri oddajajo, da dobivajo denar.

Juneau ::

Veste kaj je najbolj zanimivo? Ravno tisti, ki na vse kriplje prisegajo na FM, ker je menda avto radio peklensko drag, vsako leto ali dve kupijo novi televizor, pametni telefon, prenosni računalnik ... Le zakaj? A tisti starejši niso več dobri? >:D:) Lahko bi še danes gledali č/b TV, imeli telefon le za klice in SMS .... Koliko kilogramov, če ne že kar ton hinavščine je tukaj?! :)

starfotr ::

Saj imaš DAB na voljo. Kaj jamraš? Če tvoja priljubljena radijska postaja ni v DAB, jih malo povprašaj zakaj še niso v DAB.

Če ima pa tvoja radijska postaja slab zvok, prekinja, ima mono itd. jih pa tudi malo vprašaj kaj se grejo in da naj raje zaprejo pajzl, kot pa da tak drek broadkastajo in smetijo eter.

DAB je rešil tudi veliko težav pri ljudeh. Tam kjer FM ni dosegel sprejemnikov. Samo nekdo se mora ukvarjat s temi ljudmi, jim povedat za možnost da DAB sploh obstaja, prinesti sprejemnik, ga nastavit (scan itd.) Tega stari ljudje ne bodo nikoli naredili. Ker rabijo točno 2 do 3 gumbe na radiu in nič več. Vklop/izklop, vrteči gumb za izbiro postaje in vrteči potenciometer za nastavitev glasnosti. Ni potrebe po zaslonih, menijih, wifi podkastih ... In tudi, če se dela promocija digitalnega radia vsak dan 50x, to ljudem še vedno nič ne pomaga niti jih ne gane. Kaj šele, da bi zavestno šli v to, da bodo digitalizirali svoje sprejemnike. Saj jih FM dela.

Tudi DVB-T je rešil en kup enih težav, kjer je analogna TV delala zelo slabo. Ampak sedaj smo tam, kjer smo. Omrežje stoji in je dobro, uporabnikov pa ni.

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Veste kaj je najbolj zanimivo? Ravno tisti, ki na vse kriplje prisegajo na FM, ker je menda avto radio peklensko drag, vsako leto ali dve kupijo novi televizor, pametni telefon, prenosni računalnik ... Le zakaj? A tisti starejši niso več dobri? >:D:) Lahko bi še danes gledali č/b TV, imeli telefon le za klice in SMS .... Koliko kilogramov, če ne že kar ton hinavščine je tukaj?! :)

Sj ni samo pri teh stvareh tako. AM nazaj prižgat, tam je en cel kup frej frekvenc, pa še manj oddajnikov potrebuješ. Ne vem, zakaj smo ga sploh ugasnili, če ni načrta, za kaj bodo te frekvence porabili. Pa tudi izbire bi bilo več. Hej, kaj če bi oddajali vse tri? AM, FM in DAB+? Pa pri AM uporabit MW in LW. Pa to bi imeli izbire neomejeno.

Rtv bo verjetno moral kot zadnji ugasniti FM, ker se morajo baje prilagajat uporabnikom z najslabšo tehnologijo. Ali najstarejšo, sj ne vem, kako točno naj se izrazim. Tako kot so šele pred kratkim prešaltali na HD only na DVB-T, ker prej je bilo preveč TV-jev, ki niso podpirali HD...

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Juneau je izjavil:

Veste kaj je najbolj zanimivo? Ravno tisti, ki na vse kriplje prisegajo na FM, ker je menda avto radio peklensko drag, vsako leto ali dve kupijo novi televizor, pametni telefon, prenosni računalnik ... Le zakaj? A tisti starejši niso več dobri? >:D:) Lahko bi še danes gledali č/b TV, imeli telefon le za klice in SMS .... Koliko kilogramov, če ne že kar ton hinavščine je tukaj?! :)

Sj ni samo pri teh stvareh tako. AM nazaj prižgat, tam je en cel kup frej frekvenc, pa še manj oddajnikov potrebuješ. Ne vem, zakaj smo ga sploh ugasnili, če ni načrta, za kaj bodo te frekvence porabili. Pa tudi izbire bi bilo več. Hej, kaj če bi oddajali vse tri? AM, FM in DAB+? Pa pri AM uporabit MW in LW. Pa to bi imeli izbire neomejeno.

Rtv bo verjetno moral kot zadnji ugasniti FM, ker se morajo baje prilagajat uporabnikom z najslabšo tehnologijo. Ali najstarejšo, sj ne vem, kako točno naj se izrazim. Tako kot so šele pred kratkim prešaltali na HD only na DVB-T, ker prej je bilo preveč TV-jev, ki niso podpirali HD...


Lepo si opisal bistvo "problema" zakaj vse stagnira. Ker zaradi 10 % srednjeveških uporabnikov nova tehnologija ne pride do izraza.

Joj, zakaj bi oddajali Full HD, če pa še nimajo vsi novejših televizorjev. Joj, zakaj bi oddajali le DAB+, če pa še nimajo vsi teh sprejemnikov.
Če bi vsi tako cincali, bi še danes bili brez elektrike. Saj se je tudi ob svečah dalo večerjati in kaj prebrati.

starfotr ::

In, kaj je novega na naši DAB+ infrastrukturi? Je že kaj manj mono zvoka? So že kak sevalni kabel namestili v tunele? Kak nov oddajnik za SV del države? Moč še kar ista?

Juneau ::

DAB+ R1 oddaja že 6 let in 8 mesecev !!!
Zakaj v 6 letih in 8 mesecih niso bili sposobni spraviti v pogon več kot 15 DAB+ oddajnikov? Vprašaj neandertalce, ki so odgovorni za to DAB+ infrastrukturo.
Saj oba vema zakaj ne, pa vseeno jih vprašaj. Da ti bodo odgovorili s kakšno "pametno" lažjo.

Saj že dneve in tedne pišemo, da bi se morali fokusirati zgolj na DAB+ in porihtati omrežje na polno. Če se že gremo DAB+ naj bo ta polno delujoč ne pa na 1/4 ali na 1/2. Včasih smo temu rekli, da si z drekom rit brišejo.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

In, kaj je novega na naši DAB+ infrastrukturi? Je že kaj manj mono zvoka? So že kak sevalni kabel namestili v tunele? Kak nov oddajnik za SV del države? Moč še kar ista?

To je drug problem. Zelo velik problem. In ni mi jasno, zakaj tako počasen razvoj. Kdo tu zavira napredek? Ali je pri nas vse tok sku*cano, da še enega jeb*nega dab omrežja ne moremo spacat skupaj. Hrvatje so testno oddajal boljše kot mi "za res". Zdaj nas bodo pa po desni in to vzvratno prehiteli. Pa potem počasi še cel balkan. A mi smo baje nekaj več, zato kompliciramo. A s tem samo sebi v skledo plujemo.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

In ni mi jasno, zakaj tako počasen razvoj.

Ker "ubogih" 10 % srednjeveških uporabnikov na življenje in smrt prisega na sveti in edini FM.

gb39 je izjavil:

Kdo tu zavira napredek?

AKOS in vodilni na oddajnikih in zvezah. Tehniki niso nič krivi. Oni bi z veseljem zagnali DAB+ oddajnike, pa je drugačna politika pri vodilnih na oddajnikih in zvezah.

gb39 je izjavil:

Ali je pri nas vse tok sku*cano, da še enega jeb*nega dab omrežja ne moremo spacat skupaj.

Na žalost, ja.

Juneau ::

Ampak to še ni vse. Nekateri bi še danes radi poslušali Radio Prvi prek AM oddajnika v Domžalah. Leta 2023.
Zamrznjeni v preteklosti. Kot ljudje, ki paradirajo na partizanskih proslavah kot leta 1945. No, to je pa že druga tema. Samo povem.

Juneau ::

Je hudič, če te čas povozi. Kot v filmu Good Bye, Lenin!

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Kdo tu zavira napredek?


Ali ni boljše za davkoplačevalce, da plačujejo astronomske porabe elektrike v kW za 212+ FM oddajnikov, kot da bi plačevali za 30 DAB+ oddajnikov, ki bi izsevali nekaj kW moči?!
Recimo 5 kW po DAB+ oddajniku. Pa če jih je 30. Le razmišljam. Le kam bi potem z odvečno zakupljeno elektriko iz tujine? Gen-I bi škrtal z zobmi. >:D

Juneau ::

Namesto, da zdaj damo 3 € za FM po uporabinku za elektriko bi z DAB+ to stalo 30 centov. Upsssss. Kaj zdaj? Pametni se na seji spomnijo, da je najboljše, da se ohrani FM. DAB+ naj bo le alternativa. Pa se oglasi en član, zakaj ne krčimo stroškov? Pa mu odgovori večina, da še nimajo vsi vgrajenih DAB+ sprejemnikov. Seja zaključena.

starfotr ::

Spet se sekiraš koliko porabi oddajnik, prav briga te malo koliko pa porabi sprejemnik. Elektrike in denarja.

Če se znižajo stroški na oddajni strani in se meni kot plačniku RTV prispevka to nič ne pozna v denarnici/na programu, potem nisem za ukinitev.

Prav tako, če ne bo manj reklam/ne bo bolj kakovostnega programa na komercialni radijski postaji zaradi prihranka pri elektriki - prihranek denarja za njih, potem mi je brez veze, da bi zagovarjal ukinitev FM, saj s tem samo jaz kot poslušalec izgubim, postaje pa profitirajo.

In izgubim tudi finančno, saj moram nadomestit delujoče sprejemnike z novimi. Vložek par 100 eur pa nikogar ne briga, saj se stalno ponavlja samo oddajni del.

starfotr ::

In ja, DAB sprejemnik porabi več elektrike, kot FM.

Miki N ::

Kaj pa če je počasen prehod, tako kot dosti stvari v Deželici, posledica širše "pokrajine" v EU? A i šire.

Že to, da ti eni Finci, ki niso neki nazadnjaki, odstopijo od DAB+ je kar močen indikator, da stvari ne gredo gladko.

Nakar imaš to sceno:

Countries using DAB/DMB @ Wikipedia

Aja, preden se divite kakim Britancem .. njihova scena je manj bleščeča, kot izgleda, ker so bili eni prvih DAB (še brez plus) navdušencev, kar je privedlo do kupa naprav nekompatibilnih z DAB+ tako na oddajni in sprejemni strani.. tako da je tudi en čuden fook tam. Saj to je še en problem, s katerim se folku ne da zajebavati, ker so se malo opekli takrat - kdo ti garantira, da ne bo z DAB+ spet kaka taka fora?

Meni se zdi, da je celoten prehod na digitalni radio neka fora izpred 20 let, za katereo je preprosto zmanjkalo navdušenja ... zdaj imamo druge štose, uvajamo CBDCjčke in diđital ajdije - digitalni radio? Lanska fora.

OK.d ::

Juneau je izjavil:

gb39 je izjavil:

Kdo tu zavira napredek?


Ali ni boljše za davkoplačevalce, da plačujejo astronomske porabe elektrike v kW za 212+ FM oddajnikov, kot da bi plačevali za 30 DAB+ oddajnikov, ki bi izsevali nekaj kW moči?!
Recimo 5 kW po DAB+ oddajniku. Pa če jih je 30. Le razmišljam. Le kam bi potem z odvečno zakupljeno elektriko iz tujine? Gen-I bi škrtal z zobmi. >:D

Potem je že bolje, da se ponoči izklapljajo oddajniki saj se za 10% ljudi, kateri ponoči ne spijo zaradi službenih in zdravstvenih razlogov, ne izplača poganjati kompletne mašinerije.;)
LPOK.d

Okapi ::

Juneau je izjavil:

Ampak to še ni vse. Nekateri bi še danes radi poslušali Radio Prvi prek AM oddajnika v Domžalah. Leta 2023.
Zamrznjeni v preteklosti. Kot ljudje, ki paradirajo na partizanskih proslavah kot leta 1945. No, to je pa že druga tema. Samo povem.
Ravno tako ste zamrznjeni v preteklosti ljubitelji DABa.>:D Danes se radio posluša na internetu. Imaš tisočkrat več postaj, da o izbiri glasbe, podcastov in ostalega niti ne govorim. Pokritost s signalom je večja, cena (0 €) pa v bistvu enaka, ker ima že skoraj vsak naročnino z dovolj veliko količino prenosa podatkov.

starfotr ::

Dajmo broadcast in unicast ločit in ne mešat hrušk in kaloriferja.

Okapi ::

In boljša kombinacija je FM + internet kot DAB + internet.

Dajte se sprijaznit, da je DAB ostanek časa, ko mobilni internet še ni bil splošno dostopen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

OK.d ::

Tako je, ker je to tehnologijo že povozil čas-napredek in je bolj primerna za v muzej kot pa za širšo uporabo.
Žal smo pri nas zamudili z uvajanjem dab-a in pa tudi s propagiranjem, tako da tudi če sedaj propade ne bo velike škode.
LPOK.d

starfotr ::

DAB+ je ujel zadnji vlak. Če bi ga danes začeli uvajat, bi bilo prepozno.

Bi pa želel, da bi se uvedba DAB+ v Sloveniji začela takrat, ko smo imeli digitalizacijo televizije.

Testno obdobje bi morali imeli okoli leta 2000, zagnat omrežje bi pa morali v desetletju do 2010. Ampak tako, zares. Ne pa tako, kot danes, kjer še danes ni pokritosti države niti tunelov itd. Tehnično je to narejeno zelo hitro in z malo ljudmi. Samo denar je treba pokazat.

Krivdo si delijo: AKOS, RTV, DARS in še kdo.

gb39 ::

Internetni radio ne more nadomestit FM-a ali DAB-a, dokler ne bo 100% pokritost z vsaj 5G omrežjem. Ker pod trenutnimi pogoji omrežje ni sposobno sprejet toliko naprav.
««
46 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354305 (2727) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147184 (5936) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328190 (24282) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem