» »

Čuden zvok v PC

Čuden zvok v PC

Grizzly ::

Do sedaj se mi je že trikrat (v več zagonih) v PC-ju pojavil čuden zvok, ki ga prej ni bilo. Sliši se tako, kot da bi od blizu poslušal ustavitev trdega diska. Zvok se pojavi po nekaj časa delovanja (mogoče po 2 urah) in traja kakšno sekundo, tako da če nisi pozoren, tega sploh ne slišiš. Računalnik drugače dela v redu. Zanima me, kaj bi lahko proizvedlo ta zvok.

Hrup povzročajo naslednje komponente:
- CPU fan (star toliko kot PC... to je cca 10 let)
- napajalnik (star malo več kot 3 leta)
- 2 trda diska (oba istega proivajalca - WD, oba sta stara največ 5 let)

Kar nekaj komponent oddaja zvok, tako da je težko reči od kod zvok, brez testiranja. Kišto pa imam na takšnem mestu, da med delovanjem PC-ja ne vidim notranjosti, saj jo zakriva stranica pisalne mize. Po tem čudnem zvoku, se da s programom Speccy normalno preveriti stanje komponent... hitrost vrtenja ventilatorjev, napetosti na napajalniku, podatki o trdih diskih. Tudi normalno odprem datoteke na obeh diskih.

Včeraj sem opazil še nekaj. Ko sem dal zaustavitev sistema, se je monitor ugasnil, vendar se PC ni izklopil (napajalnik je še naprej delal, LED na kišti je gorela). Po nekaj sekundah čakanja sem pritisnil tipko reset in računalnik je kakšno sekundo dlje obstal pri izpisu IDE naprav (diski, CD-ROMi). Potem je normalno zbootalo Windowse in računalnik se je kasneje normalno zaustavil. Tudi danes vse dela normalno. Lahko, da je to povezano s tistim zvokom, lahko pa da gre samo za naključje - tega ne vem.

Kaj bi po vašem mnenju povzročilo ta zvok? Bi bil lahko to znak, da bo odpovedal kateri od diskov? Podatkov imam kar nekaj in jih ne bi rad izgubil, tako da bi si jih nekam prekopiral, diskov pa tudi nimam na zalogi in ne bi rad kupoval nekaj, dokler ne vem kaj je vzrok.

MIHAc27 ::

Podatkov imaš kar nekaj, in ne bi jih rad izgubil.... no tudi če diski delajo še 5 let je fino imel en backup.

Je pa slišat, kot da ti bo eden od diskov izdihnil.

Grizzly ::

Saj najpomembnejše podatke imam shranjene na več mestih, je pa škoda vsake datoteke. Nepotrebne stvari namreč sproti brišem, tako da, vse kar je na disku je uporabno. Če bi hotel imeti za vsako datoteko backup, bi potreboval še en tak disk kot ga imam v PC-ju. Če je res disk kriv, ga bom vsekakor kupil in kloniral obstoječi disk. Moram pa biti prepričan, da zvok res prihaja iz diska, kar pa je težko določiti, ker se zvok pojavi na vsakih nekaj zagonov in še to moram biti pozoren... dobesedno čakati. Če bom dolgo čakal, pa lahko disk še prej izdihne.

Ko sem včeraj slučajno slišal ta zvok, sem bil prepričan, da se je eden od diskov zaustavil (se nehal vrtet - tako bi najboljše opisal zvok) in sem pričakoval, da se bo PC vsak čas resetiral, pokazal bluescreen, se izklopil ali karkoli. Ker pa je naprej delalo normalno, sem bil malo presenečen. Probal sem odpreti nekaj datotek, vse v redu, tudi podatke o disku lahko preberem, tako da mi je bilo vse skupaj malo čudno.

MIHAc27 ::

Sem že imel glasne diske, ampak ponavadi če se prej ni oglašal, potem pa se kar naenkrat.. to ni ravno dober znak.
Lahko pa seveda, da prej samo nisi opazil nikoli?

Testi so pa tako tako. Če ti reče da nekaj ni ok, potem samo menjaj. Sem pa že imel disk, ki je javil vse OK... čez 1 teden pa je čisto crknil.

radmannsdorf ::

V nekem starem PC-ju, začne brneti ko premikam miško. vsak premik miške je slišen v pc-ju. Se mi zdi da je zvok CPU-ja. Je to verjetno zato ker nima ločene grafike, pa se PCU takrat toliko bolj napreza? CPU pa je Core2Duo E8400.
Ali ima mogoče celo disk kaj veze s tem? Ker za disk že kaže "opozorilo" v CrystalDisk Info.

FX6300B ::

wtf učasah sm mu 8400ko pa je delala ko urca

Insan3Lik3 ::

da nimaš nesistemski disk naštiman da se ugasne po nekaj časa v power plan?
NZXT s340 White | Gigabyte GA-B85-HD3 | Intel i5-4690K | Corsair Vengeance 8GB
1600MHz DDR3 | Gigabyte GTX 970 G1 Gaming | Transcend SSD SSD370, 256 GB |
Western Digital Black 1TB | Corsair CS750M 750W

radmannsdorf ::

sej cpu dela kot urca, le ko premikam miško se sliši tako kot da bi z nohtom po kartonu praskal, ko je miška pri miru, zvoka ni :)
disk je samo eden, ni to izklaplanje/vklapljanje diska. je pa star disk iz leta 2008 in skor 60k urami delovanja. bom probal jutri v čisti tišini še s sklopljenim diskom, ubuntu iz usb-ja.

Insan3Lik3 ::

radmannsdorf je izjavil:

sej cpu dela kot urca, le ko premikam miško se sliši tako kot da bi z nohtom po kartonu praskal, ko je miška pri miru, zvoka ni :)
disk je samo eden, ni to izklaplanje/vklapljanje diska. je pa star disk iz leta 2008 in skor 60k urami delovanja. bom probal jutri v čisti tišini še s sklopljenim diskom, ubuntu iz usb-ja.


aja opa, nism opazu da je stara tema, sem OPju odgovarjal ;((

edit: glede tvojega problema, kot prvo, si probal dat bios na defaults? pa še dodaj katero matično imaš
edit: lahko je pa tudi iz napajalnika, za hec probaj power plan spremenit na kaj drugega

odpri računalnik pa probaj locirat iz kje zvok točno, iz katere komponente
NZXT s340 White | Gigabyte GA-B85-HD3 | Intel i5-4690K | Corsair Vengeance 8GB
1600MHz DDR3 | Gigabyte GTX 970 G1 Gaming | Transcend SSD SSD370, 256 GB |
Western Digital Black 1TB | Corsair CS750M 750W

Zgodovina sprememb…

radmannsdorf ::

sem probal z odklopljenim diskom/ubuntu z usbja, zvok ostaja. očitno prihaja iz cpu-ja.
je kaj za narediti? sicer vse normalno dela, le nenavadno se mi je zdelo tole "praskanje". je pa res da je kišta drugače nenormalno tiha, proti moji sedanji, pa nisem navajen take tišine da še cpu slišim :)
pri 22. sekundi se začne bolj slišat.
https://vid.me/82j4

Mitch ::

Tole "piskanje" lahko prihaja tudi iz zvočnika v kišti (PC speaker/buzzer). Probaj ga v BIOSu izklopiti pa boš videl...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Static noise/brnenje iz zvočnikov

Oddelek: Zvok in slika
231398 (1052) X-Jumper
»

Šumenje v grafični kartici/napajalniku...

Oddelek: Pomoč in nasveti
231345 (1020) opeter
»

Težave z računalnikom po navijanju procesorja.

Oddelek: Pomoč in nasveti
181185 (841) Valvoline
»

Disk IBM 7k250 moj najboljsi nakup letos. Priporocam bolj kot karkoli drugega. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
25113403 (7300) e-marko
»

Ocitno mi steka disk - zakaj???

Oddelek: Pomoč in nasveti
15968 (791) Xplicit

Več podobnih tem