» »

Programiranje nasplošno

Programiranje nasplošno

RatedR ::

Lp, trenutno v šoli spoznavamo programski jezik C, zaenkrat znamo samo sprogramirat izpis teksta, spremenljivk, vnos spremenljivk, izračuni in uporaba zank.
To se mi ne zdi kot programiranje, temveč samo malo logike.

Zanima me, kaj pomeni da si dober v nekem programskem jeziku? Kaj si sposoben naredit?

Tisti ki imate službo, kjer večinoma programirate, kaj praktičnega vam dajo za naredit? npr. za spletne strani vem kaj bo končni izdelek, za programe pa ne.

kogledom ::

Če se dober programer, si dober v praktično vseh programskih jezikih; razlikuje se le sintaksa, ne pa tudi razmišljanje oz. to kar si ti poimenoval "malo logike".
Dober programer pozna tako algoritme kot orodja (delovno okolje, knjižnice...), s katerimi bo kar najhitreje prišel do kvalitetne rešitve.
Programiranje se začne pri razčlenitvi problema na manjše samostojne enote, ki jih potem "sprogramiraš". Samo programiranje oz pisanje kode, kot ti to dojemaš, je res na koncu najlažji del vsega; "problem" namreč rešiš še preden začneš pisati kodo (oz vsaj dobri programerji delajo tako).

cekr ::

kogledom je izjavil:

Če se dober programer, si dober v praktično vseh programskih jezikih; razlikuje se le sintaksa, ne pa tudi razmišljanje oz. to kar si ti poimenoval "malo logike".
Dober programer pozna tako algoritme kot orodja (delovno okolje, knjižnice...), s katerimi bo kar najhitreje prišel do kvalitetne rešitve.
Programiranje se začne pri razčlenitvi problema na manjše samostojne enote, ki jih potem "sprogramiraš". Samo programiranje oz pisanje kode, kot ti to dojemaš, je res na koncu najlažji del vsega; "problem" namreč rešiš še preden začneš pisati kodo (oz vsaj dobri programerji delajo tako).


Tako je v idealnih primerih.

Velikokrat pa nekaj že narediš, ti pa nalogodajalec/naročnik, skoraj pred koncem zateži, da bi bilo fajn nekaj drugače narest, in ti podre cel koncept, ki si ga imel na začetku. Če si pri nekom zaposlen, ti je na koncu vseeno, če moraš vse od začetka. Sicer je kriza, ker si recimo lahko za naslednji dan planiral že nekaj drugega.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

jype ::

Nightta> kaj praktičnega vam dajo za naredit?

Trenutno se ukvarjam z manj potratnim avtomatiziranjem analize dnevniških datotek strežniške gruče kot ga imamo zdaj.

stapler rump ::

Pomembna spretnost dobrih programerjev je tudi branje, razumevanje in uporaba tuje kode, ne samo pisanje nove. Zelo pride prav, če znaš iz kode ugotoviti, kako kak program deluje, kako je razmišljal originalni avtor in kakšen je bil njegov stil pisanja kode.

Zelo malo programiranja se danes dela iz nič. Velikokrat je potrebno na primer kaj dodati ali popraviti na obstoječem izdelku. Tudi ko se dela nov izdelek, bo dober programer uporabil čim več že obstoječih in preizkušenih orodij in knjižnic, namesto da bo vse poiskusil izumit na novo.

terryww ::

Nightta> kaj praktičnega vam dajo za naredit?

ETL projekt, ki se poveže z X oblaki. Aja, pa skalirat more. Pa nek soliden api morem met, da interni projekti lahko z njim komunicirajo. Pa monitoring za admina pa loge, da za vsako stranko veš kaj se dogaja. Medtem ko to gradiš, si seveda odgovoren za vzdrževanje treh starih projektov, ki si jih prevzel od predhodnika iz ukrajine.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

nyler ::

RatedR je izjavil:

Lp, trenutno v šoli spoznavamo programski jezik C, zaenkrat znamo samo sprogramirat izpis teksta, spremenljivk, vnos spremenljivk, izračuni in uporaba zank.
To se mi ne zdi kot programiranje, temveč samo malo logike.

Zanima me, kaj pomeni da si dober v nekem programskem jeziku? Kaj si sposoben naredit?

Tisti ki imate službo, kjer večinoma programirate, kaj praktičnega vam dajo za naredit? npr. za spletne strani vem kaj bo končni izdelek, za programe pa ne.


Sklepam, da si vsaj 2. letnik računalniške šole. Mi smo v 2. letniku začeli spoznavati z C++, razlog: naučili smo se "logike programiranja", znanja zank, in razmišljanja izven škalte. Na ŠC katerega sem obiskoval, smo v 3. letniku spoznali php in c#. V 4. letniku pa smo si lahko izbrali med smermi: programer koder (desktop/mobile apps v c#,construct ), programer spletnik (spletne applikacije v php,asp.net)
Jaz sem izbral spletnika in ni mi žal. K sreči sem imel zelo dobrega profesoroja (pa tudi sam sem padu v php/asp v 3. letniku), ki me je usmeril še v jquery/ajax in vse te podrobnosti...

Uglavnem tudi mi smo se v 2. letniku spraševali, kaj mi delamo. Vztrajaj, nauči se čim bolje c++ (: (moje mnenje: najbolši jezik za učenje)

RatedR ::

No naslednje šolsko leto začnemo z Javo, zdi se mi zanimiv jezik in bi si ga že zdaj rad mal pogledal, ampak ko se učim sintakso, se vprašam kaj bom lahko potem spravil skupaj?
Sepravi rabim nek cilj in eno pot da vem kje začet pa zakaj se to učim, zaenkrat mi pade na pamet kakšna igra za pametni telefon.

Koliko let se moraš učit Javo da si zmožen sam spisat eno igro srednjega razreda za mobilni telefon, ki še nima povezave s spletom?

keworkian ::

RatedR je izjavil:

No naslednje šolsko leto začnemo z Javo, zdi se mi zanimiv jezik in bi si ga že zdaj rad mal pogledal, ampak ko se učim sintakso, se vprašam kaj bom lahko potem spravil skupaj?
Sepravi rabim nek cilj in eno pot da vem kje začet pa zakaj se to učim, zaenkrat mi pade na pamet kakšna igra za pametni telefon.

Koliko let se moraš učit Javo da si zmožen sam spisat eno igro srednjega razreda za mobilni telefon, ki še nima povezave s spletom?

Ne rabiš leta, 14 dni max 1 mesec.
Obscenities in B-Flat

Blinder ::

kake dve leti

za referenco si poglej zahteve firm ko proizvajajo igre za mobilni fon, ko od kandidatov zahtevajo vsaj dve leti izkušenj programiranja
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

ragezor ::

kogledom je izjavil:

Če se dober programer, si dober v praktično vseh programskih jezikih; razlikuje se le sintaksa, ne pa tudi razmišljanje oz. to kar si ti poimenoval "malo logike".


Tole ni cisto res, saj se jeziki in principi v njih kar precej razlikujejo.

Vzami na primer python, c, rust, haskell in prolog. Prvi je dinamicen, objektno orientiran, drugi je staticen, nima podpore objektom, tretji vpelje koncept ownershipa, cetrti je funkcijski in peti je logicni.

RatedR ::

keworkian je izjavil:

RatedR je izjavil:

Koliko let se moraš učit Javo da si zmožen sam spisat eno igro srednjega razreda za mobilni telefon, ki še nima povezave s spletom?

Ne rabiš leta, 14 dni max 1 mesec.

Zdej me zanima o kakšnem programu govoriva, jaz razmišljam o 2D pogledu, recimo nekaj takega: https://play.google.com/store/apps/deta...

Če odšteješ grafični dizajn, koliko časa rabiš da spišeš kaj takšnega?
Trenutno se učim od tega tipa: https://www.buckysroom.org/videos.php?c...

Na desni strani je okrog 90 tutorialov, prišel sem do arrayev, do kam moram pridet da bom sposoben napisat neko uporabno aplikacijo?(navedite številko)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RatedR ()

lebdim ::

očitno nekaterim res ni jasno oz. nimajo razvite didaktične komponente programiranja. C++ je primeren za začetnika? res? lepo vas prosim, no ...

najboljša jezika za začetek poučevanja programiranja sta pascal ali phyton. mislim, da je potem prehod na ostale jezike lažji.

kogledom ::

ragezor je izjavil:

kogledom je izjavil:

Če se dober programer, si dober v praktično vseh programskih jezikih; razlikuje se le sintaksa, ne pa tudi razmišljanje oz. to kar si ti poimenoval "malo logike".


Tole ni cisto res, saj se jeziki in principi v njih kar precej razlikujejo.

Vzami na primer python, c, rust, haskell in prolog. Prvi je dinamicen, objektno orientiran, drugi je staticen, nima podpore objektom, tretji vpelje koncept ownershipa, cetrti je funkcijski in peti je logicni.


Gremo nazaj na temo - govorimo o programiranju na splošno, ne pa o specifikah programskih jezikov. Nightta je glede na zapisano začetnik in jaz sem njegov post razumel kot vprašanje kako je kodiranje samo povezano s programiranjem.

@ragezor
Seveda lahko razpravljamo tudi o razlikah med programskimi jeziki - dober programer bo tudi tukaj vzel pravega za svojo nalogo. Mogoče bi moral povedati iz drugega zornega kota: slab programer ne glede na programski jezik ne bo prišel do želenega rezultata.

kogledom ::

RatedR je izjavil:


Če odšteješ grafični dizajn, koliko časa rabiš da spišeš kaj takšnega?

Programiranje grafičnih zadev je dosti bolj problematično in predvsem specifično. Enostavno pri tem ne moreš reči brez grafičnega dizajna. Najvažneje pri vsem tem je, da tisti, ki ti pripravlja grafiko ve, kako jo lahko ti kot programer najbolje uporabiš. Tako se lahko potem res posvečaš le programiranju.

Če torej hočeš oceno zahtevnosti psevdokode za lokigo in pravila te igre, je to verjetno le nekaj % vsega "programa", vsaj po obsegu kode. Ostalo je tako ali drugače dizajn. Samo logiko oz psevdokodp spraviti v program je verjetno manj kot 1 dan dela. (Seveda tukaj predvidevam, da za collision detection uporabiš obstoječe knjižnice)

Zato se programiranje na začetku začne s konzolami, ker se dejansko ukvarjaš samo s pisanjem kode in "malo logike".

Za začetek na primer naredi konzolni program, ki bo izpisal 5 najpogostejših besed na neki spletni strani. Ukvarjal se boš s parsanjem HTML-ja, s slučaji, ko spletna stran ne bo dosegljiva, ko bo morda rezultat drugačen vsakih nekaj min (če vzameš zelo dinamičen portal). Pazi tudi da lahko uporabnik vpiše vse mogoče bedarije tja kjer boš ti pričakoval url. To je npr. splošno programiranje; učinkovita rešitev problema in hkrati upoštevati kar največ možnih uporabnikovih bedarij.

RatedR je izjavil:


Na desni strani je okrog 90 tutorialov, prišel sem do arrayev, do kam moram pridet da bom sposoben napisat neko uporabno aplikacijo?(navedite številko)


Moje mnenje je, da boš mora končati več takšnih tutorialov (po 90 nalog), da boš sposoben samostojno napisati uporabno aplikacijo. Nočem te strašiti, ampak tako pač je.

Invictus ::

Če ne znaš na roke rešiti vsaj osnovnih problemov z diagrami poteka, pol se izogni programiranju.

Drugače bomo dobili samo novega brihtneža, ki soli pamet in naredi zanič programe.

Jih je žeh dovolj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RatedR ::

No ta smer me pač zanima, nimam namena solit pameti, če si prebral temo vidiš da sem v začetniški fazi in sprašujem tiste ki imajo s tem že izkušnje.
Sicer pa nimam težav s sintaktičnimi in semantičnimi napakami do zdaj.

Kaj pa mislite ostali, ki ste že majstri v določenih programskih jezikih, a ste sposobni spisat kakšno igro za mobilni telefon/računalnik?
Vem da je proces dolgoootrajen, samo zanimam me kdaj je človek sposoben to naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RatedR ()

jype ::

Nightta> a ste sposobni spisat kakšno igro za mobilni telefon/računalnik?

V enem večeru. Cel razred je na gimnaziji igral tiste igre, čeprav so bile skrajno štoraste.

Player vs. player na eno tipkovnico je itak vedno awesome.

RatedR ::

jype je izjavil:

Nightta> a ste sposobni spisat kakšno igro za mobilni telefon/računalnik?

V enem večeru. Cel razred je na gimnaziji igral tiste igre, čeprav so bile skrajno štoraste.

Player vs. player na eno tipkovnico je itak vedno awesome.

Povej kej več prosim, kater programski jezik, o čem se gre da je šlo "viral" po šoli, koliko časa se že ukvarjaš s tem pa te zadeve?

Phantomeye ::

RatedR je izjavil:

No ta smer me pač zanima, nimam namena solit pameti, če si prebral temo vidiš da sem v začetniški fazi in sprašujem tiste ki imajo s tem že izkušnje.
Sicer pa nimam težav s sintaktičnimi in semantičnimi napakami do zdaj.

Kaj pa mislite ostali, ki ste že majstri v določenih programskih jezikih, a ste sposobni spisat kakšno igro za mobilni telefon/računalnik?
Vem da je proces dolgoootrajen, samo zanimam me kdaj je človek sposoben to naredit.


Na faksu smo imeli programiranje (ni računalniški faks, je imel pa v programu ime Informatika). Na tretjih vajah smo že dobili za domačo nalogo, naj napišemo igro Battleship, z ascii grafiko. Nisem programer, sem se kar nekaj casa igral (več ur), na koncu mi je uspelo naredit 90% zahtevanega, preden sem fasal živčni zlom. Tako, da je enostavno igro mogoče narediti relativno zelo hitro. Samo če nimaš izkušenj je veliko trial in error. Sem se pa veliko posvetoval z drugimi, ki so mi svetovali kako naj se česa lotim. Če dam za primerjavo, sem dal kolegu za probat in ker je programer, je spisal v 20 min (sicer ni bilo tako elegantno kot moje)...

Seveda so pa grafične igre popolnoma druga zgodba, kjer ni dovolj zgolj znanje programiranja. In android igre so jasno grafične.

nuclear ::

Enostavno. Dobis nekaj za narediti potem pa se kvaliteta meri v:

- Resiti problem na cimbolj enostaven nacin.
- Pisati kodo, ki se da vzdrzevat in brat

To je to, in nic vec.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

ZaphodBB ::

@Nightta: Meni se zelo dopade šola programiranja na Khan Academy, https://www.khanacademy.org/computing/c...

Cilj tečaja je izdelava igre. Ko opraviš en tak tečaj, najbolje da si najdeš en projekt(ič). Jaz bi vzel Unity ali pa Unreal Engine, če te zanima izdelava iger. Če te zanima izdelava grafičnih pogonov, pa najbolje da se lotiš igranja z obstoječimi igrami, poiščeš open sourcane game engine in poskušaš razumeti njihovo kodo, se jih probaš malo spreminjat in podobno.

Če te zanima praktično (beri sodobno) znanje grafičnega programiranja, priporočam tole knjigo: http://www.arcsynthesis.org/gltut/ meni je kul ker ne utruja z old school grafičnimi prijemi ampak te osnov uči z uporabo shaderjev.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

Nightta> Povej kej več prosim, kater programski jezik, o čem se gre da je šlo "viral" po šoli, koliko časa se že ukvarjaš s tem pa te zadeve?

1995, Pascal, BGI in ReadKey za input, igralca sta vozila vsak svoje letalo, ne ljubi se mi prepisat v nekaj sodobnega: http://bou.si/rest/baron.pas

Takrat sem programiral že kakih 5 let, v glavnem tej podobne neumnosti, v tistem letu sem na IJS dobil knjigo Undocumented DOS in se naučil ogromno o tem, kako deluje PC (prej sem dobro poznal samo C64 in ZX Spectrum).

sisemen ::

Res mi je zanimivo, da je pred 20+ leti bil drive za učenje programiranja, pri mulariji (takrat meni) enak: dajmo narediti igrico :) No danes bi sicer radi vsi na hitro obogateli, takrat smo samo hoteli narediti igrico, ampak vseeno.

Invictus ::

RatedR je izjavil:

No ta smer me pač zanima, nimam namena solit pameti, če si prebral temo vidiš da sem v začetniški fazi in sprašujem tiste ki imajo s tem že izkušnje.
Sicer pa nimam težav s sintaktičnimi in semantičnimi napakami do zdaj.

Kaj pa mislite ostali, ki ste že majstri v določenih programskih jezikih, a ste sposobni spisat kakšno igro za mobilni telefon/računalnik?
Vem da je proces dolgoootrajen, samo zanimam me kdaj je človek sposoben to naredit.

Nič ti ne solim pameti.

Ampak glede na to da nimaš pojma, bo trajalo kar nekaj časa preden boš napisal prvo igrico za mobilni telefon. Sploh uspešno ...

Poleg tega je programiranje še kaj več kot pisanje neumnosti za mobitele ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

napsy ::

Ah, this brings me back .. se spomnem kok sem kot mulc hotu v visual basicu sestavt en worms klon :-)
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

RatedR ::

@ZaphodBB Hvala za nasvet, tole bo še zanimivo.

@Invictus Hvala tudi tebi, jaz se zavedam da je proces učenja programiranja in pridobivanja logike dolgotrajen, sprašujem vas samo okvirno, kolk časa rabiš da usvojiš to znanje.

Invictus ::

To je odvisno kako ti kaka zadeva lezi.

Meni grafika ni nikoli lezala, skripte mi gredo pa zelo dobro od rok ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

detroit ::

Phantomeye v 20min je sestavil battleship? Ava mu:)
Potem mu v kakem ogre3d ali karkoli ne bi uzelo 50min vse skupaj z vizualno podobo. Mogoče je čas da začne štancat igre
Skero

Randomness ::

1995, Pascal, BGI in ReadKey za input, igralca sta vozila vsak svoje letalo, ne ljubi se mi prepisat v nekaj sodobnega: http://bou.si/rest/baron.pas
jype, odlična igra
 The Red Baron

The Red Baron

phyro ::

Preveč se ubadaš s tem kolko časa boš rabil, da se X naučiš. Relativno je, enim gre ena stvar lažje, drugim ne. Lahko se takoj usmeriš na mobilne aplikacije in nimaš pojma drugih reči (da se nardit kar dosti takih reči) ampak slej ko prej se boš mogu naučit še vsaj osnove algoritmov itd.. Predlagam, da začneš pri osnovah, se ti nikamor ne mudi, preveč ljudi je takih da skočijo takoj na neke specifične reči in znajo svašta sprogramirat edin izpit iz programiranja 1 failajo.

oemdzi ::

Ne vem ali je na njegovo vprašanje res tako težko podati nek oprejemljivejši odgovor. Odgovarjate ravno tako, kot da bi oseba spraševala v kolikšnem času je za pričakovati, da se iz nule nauči voziti avto (po predpisih). Dobiva pa odgovore, da je odvisno od osebe in da si lahko vedno boljši voznik in da naj pove a to misli voziti formulo 1 ali tisto počasnejšo 2 (al kako se imenuje). Jaz bi v tem primeru podal okviren odgovor, da povprečno oseba potrebuje pol leta (pri avotšoli) itd itd. Tukaj pa kot,da nekateri tekmujejo z najbolj izvirnim odgovorom,ki ne bo povedal nič izmed tega, kar bi avtorju pomagalo (pa četudi bi šlo za precej grobo oceno časa).

Mene tudi zanima odgovor, oziroma bom prestukturiral vprašanje OP-ja... Koliko časa je v povprečju za pričakovati, da bo oseba brez znanja kakeršnegakoli programiranja se naučila recimo C# v tolikšni meri, da bi lahko opravljala delo za povprečnega slovenskega IT delodajalca ? Zanima me koliko časa bi potreboval za pridobitev znanja (in kakšno je to, okvirno seveda...) , da bi me nekdo bil pripravljen zaposliti in me uvajati v IT delo, ki ga ponavadi dobiš kot novopečeni programer(oziroma kaj ste vi počeli(če to ni bilo leta in leta nazaj), oziroma kaj vaši zeleni programerji v podjetju počno?

Sem sistemc, vendar čedalje bolj opažam, da si brez znanja programiranja v iskanju dela še bolj omejen kot sicer, glede na to da me od diplome loči le zagovor, sem se spravil k učenju c#, oziroma bom v naslednjih nekaj mesecih vsaj poizkusil programirati. Morda pa mi le leži, ker prve izkušnje so itak bedne, ker sem bil časovno omejen s seminarsko (programom) in sem delal brez pravega znanja projekt, ki je bil bolj štancanje podatkov kot pa pisanje kode in mi je nekdo(zaposlen kot programer) na praksi ob pogledu na moj program povedal, da ni čudno, da se mi je zamerilo in da tisto sploh ni programiranje.

Tako, da bi bil vesel, če bi kdo odgovoril na katero izmed vprašanj.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Utk ::

Par let, če si resen. Lahko pa tudi nikoli.

Smurf ::

Da se zacnes uvajati pomoje potrebujes nekaj let "hobi programiranja" (nekaj ur dela na teden). Kaksno battleship igro moras biti sposoben sprogramirati brez vecjih problemov. Potem se lahko zacnes uvajati in pomoje potrebujes se kaksna 3 leta delovnih izkusenj, da postanes nek uporaben (povprecen) programer.

AndrejO ::

Lahko pa tudi par mesecev, če si talent.

Morda bolj kot avto, je to podobno igranju v simfoničnem orkestru. Eni bodo tega sposobni kot otroci, nekateri pa nikoli. Število preigranih lestvic pa ni predpogoj za uspeh, temveč kazalec/simptom napredka in talenta. Več vaj potrebuješ, manj si za to sposoben in bolj je smiselno poiskati alternativno karierno pot.

Vprašanja o količini vaj se mi zato zdijo narobe zastavljena, saj vidim implikacijo v obratno smer.

oemdzi ::

Jaz seveda sprašujem za povprečnega programerja, torej za osebo, ki ji je uspelo in je postala povprečni programer, torej ne sprašujem za povprečnega človeka, ki mu verjetno večinoma ni uspelo. Torej bolj kot zaradi tega ali se mi splača, sprašujem zaradi tega, ker me zanima, kdaj bom vedel ali sem ali nisem za programiranje ( bom vsaj povprečen programer in posledično zaposljiv) in bom potem v primeru neuspeha tako naredil kot svetuje Andrej v predzadnjem stavku:
Več vaj potrebuješ, manj si za to sposoben in bolj je smiselno poiskati alternativno karierno pot.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

Utk ::

Tako ob službi ni realno, da bi se toliko naučil v par mesecih. Lahko se nauči ene specifične stvari, da bo izgledalo kot da nekaj pa zna, ampak kakšna je verjetnost, da bo točno tisto dobil za delat v službi na točno tak način kot se je nekako navadil, pa nič drugega nič drugače še zraven.
Recimo za android naklofat gumbe, da nekaj delajo ni noben problem. Naredit to pravilno se pa ne boš naučil v desetih tutorialih.

Smurf ::

@oemdzi
Mislim, da ucenje programiranje ne more skoditi v nobenem primeru, se posebej, ce izhajas iz tehnicne smeri. Ce si strojnik, elektrotehnik, matematik, fizik, ... prej ali slej naletis na neko stvari, kjer bi ti malce znanja programiranja precej prav prislo, kaj sele, ce si sistemc (sej ne poznam dela ravno podrobnosti, ampak verjetno si lahko precej z avtomatiziras delo s skriptami). Hell, moja punca, ki je zobozdravnica ji je prav prislo nekaj znanja programiranja, da si je naredila skripto, ki je parsala cez pacientove podatke namesto, da bi na roke prepisovala/urejala.

phyro ::

oemdzi je izjavil:

Tukaj pa kot,da nekateri tekmujejo z najbolj izvirnim odgovorom,ki ne bo povedal nič izmed tega, kar bi avtorju pomagalo (pa četudi bi šlo za precej grobo oceno časa).

Obratno, če bi začel še enkrat znova programirat bi zelo upošteval kar sem napisal.

Zelo banalen primer si dal za primerjanje, pri porabljenih urah za šoferski izpit je enostavno dobit povprečje, pri programiranju pa ti noben ne pove kdaj si good to go in usak po svoje ocenjuje kaj je dobro in ali je on dober.
Enostavni začni prebirat in ne ubadaj se s časom ker nima smisla, ker tudi če ti gre na začetku počasi, niti približno ne pomeni da boš slab. Če te pa že tako matra neka dejanska št. je pa par let

sci3nc3 ::

S programiranjem je takole: dober programer je (zame) tisti, ki se je sposoben samostojno v kratkem času naučiti neko novo stvar in s pridobljenim znanjem izdelati nekaj uporabnega. Za kaj takega moraš imeti dobre živce, voljo do učenja in ne sme te biti strah sprejemanja izzivov. Torej, če zdaj od tebe zahtevam, da mi spišeš neko app in če si dober programer, mi boš lahko ustregel, pa čeprav prvič delaš z nekim orodjem.

OP, to kar opisuješ ti, je programerska logika. To moraš razumet, saj se brez tega ne da programirat. Rabiš nekaj časa, da dobiš občutek kako rešiti probleme. Mogoče ti razumeš, vendar vsi tvoji sošolci verjetno ne, zato je to srednješolsko uvajanje bolj počasno. Ne pričakuj, da boš po koncu srednje šole dober programer. Do takega rezultata moraš priti sam s samostojnim delom.

Meni na začetku programiranje nikakor ni šlo, vsakokrat so mi pomagali nekateri sošolci. Danes jaz pomagam njim pri kakšnem specifičnem problemu. Je pa res, da nikoli ne boš vedel vsega - odvisno v kaj se boš usmeril.

Napisati računalniško igrico (z 2D grafiko) ni nič težkega. Jaz sem take stvari počel 2. ali 3. leto programiranja. Imaš pa take, ki po končani fakulteti ne poznajo osnov in tudi niso sposobni izdelati nič uporabnega (niti igrice v command promptu). Zakaj? Zato, ker nimajo dobro razvite programerske logike. Kot sem rekel, vse je odvisno od tebe.

AndrejO ::

@oemdzi: Na tvoje "prestrukturirano vprašanje" ti ne morem natančno odgovoriti, lahko pa si pogledaš Google Summer of Code projekte, ki so usmerjeni v to, da jih lahko v času poletne pavze z dovolj volje oddela začetnik.

Glede na tvoje trenutno izhodišče, predlagam udejstvovanje v OSS projektih. Ko boš imel javno vidno nekaj prispevkov v bolj znane OSS projekte (poglej si njihove TODO sezname), boš zaposljiv programer (v Sloveniji in širše), ker boš demonstriral:
- da se lahko prilagodiš ekipni komunikaciji,
- da znaš argumentirati svojo rešitev,
- da si sposoben brati tujo kodo in jo razumeti,
- da si sposoben napisati svojo kodo skladno s standardi na projektu in
- da si sposoben analitičnega razmišljanja potrebnega za programiranje.

Od te stopnje na naslednjo (ko boš sam sposoben zastaviti in izpeljati samostojen (pod)projekt) pa boš nato prišel z nadaljevanjem po tej poti in dodatnim teoretičnim izobraževanjem.

kunigunda ::

Tud odgovor npr. 2.7 let ti ne bo nic koristil. Sam ves ce te to veseli ali ne. Ce te bolj avtomobili, pejt za mehankarja,
ce rad rezes, pa za mesarja. Simple as that :)
Jaz po 30letih programiranja se zmeraj pravim, da se ucim, pa ceprav sem delal projekte pomoje ze na vseh podrocjih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programer pri 35ih (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9514568 (8179) ejresnevem
»

Programiranje: FRI - rač. in informatika UNI ali Multimedija UNI

Oddelek: Programiranje
144777 (4325) Praskalec
»

Ali je programiranje težko?

Oddelek: Programiranje
408777 (5956) 111111111111
»

V 3 mesecih izobrazevanja do zaposljivega programerja ?

Oddelek: Programiranje
294510 (2677) Looooooka
»

Kaj sploh je programiranje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5410275 (8276) imagodei

Več podobnih tem