» »

Deljenje osebnih podatkov

Deljenje osebnih podatkov

St753 ::

Glede na to, da so socialna omrežja vedno bolj prisotna v naših življenjih, me zanima kakšni so vaši pogledi na deljenje osebnih podatkov na teh straneh in internetu nasploh, ob upoštevanju slabih in dobrih lastnosti. Pri tem imam v mislih na eni strani razne zlorabe, kraje identitete in podobne stvari, na drugi strani pa pomen socialnih omrežij za networking oz. mreženje, ki je v današnjem času zelo pomembno.
Ob konstantnih novicah o nadzoru uporabnikov in zlorabi osebnih podatkov imam vedno pomisleke o tem, kaj deliti in česa ne. Zanima me, kakšno je vaše stališče glede te tematike in kako se odločate (če uporabljate socialna omrežja), kaj boste delili (slike, vaša stališča, delovno mesto, kraj bivanja, izobrazba, ...)?


P.S. Nisem bil prepričan, kam naj uvrstim temo. Upam, da sem približno zadel.

St753 ::

Ker ni nobenega odziva imam drugo vprašanje: Katera socialna omrežja uporabljate in v kakšne namene?

vostok_1 ::

Deljenje podatkov ni narobe IMO. Narobe je to, da so ljudje, ki te poratke izkoriščajo...pogosto proti tebi.

Zapleteno temo si načel.

MaterVola ::

Predlagam uporabo izraza družabna omrežja.

nevone ::

Ob konstantnih novicah o nadzoru uporabnikov in zlorabi osebnih podatkov imam vedno pomisleke o tem, kaj deliti in česa ne.


Po moje deliš tisto, kar ti ne more škodit oziroma, kar ti ocenjuješ, da ti ne more škodit.

(slike, vaša stališča, delovno mesto, kraj bivanja, izobrazba, ...)?


V bistvu moraš razmislit, kakšno škodo ti kdo lahko naredi, če ve za te podatke oziroma, kako in koliko si se sposoben branit v primeru, da bi bili uporabljeni v tvojo škodo. Po moje ti tukaj instant nasveta ne more dati nihče. Vse je odviso od tebe, kako ocenjuješ objavo teh svojih podatkov in kakšne zlorabe bi bile možne. Potem je pa še odvisno od tega, koliko tveganja si pripravljen sprejeti. Če malo, potem, bodi bolj restriktiven, če več pa objavljaj vse živo.

Seveda pa objava podatkov ne pomeni zgolj tveganje, ampak tudi ogromno koristi, saj si na ta način povezan z ljudmi. Meje moraš postaviti sam(a).

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

St753 ::

Hvala za odgovore.

Bolj kot nasveti so me zanimala vaša mnenja na to temo. Kljub temu hvala za nasvet, se mi zdi dober.
Po mojih opažanjih, s(m)o ljudje iz tehničnih področij dosti bolj previdni pri deljenju (najbrž upravičeno), vendar pa na ta način mnogim deluješ bolj zaprt.

@MaterVola se strinjam, da je izraz lepši, se ga nisem spomnil prej :).

vostok_1 ::

nevone je izjavil:

Ob konstantnih novicah o nadzoru uporabnikov in zlorabi osebnih podatkov imam vedno pomisleke o tem, kaj deliti in česa ne.


Po moje deliš tisto, kar ti ne more škodit oziroma, kar ti ocenjuješ, da ti ne more škodit.

(slike, vaša stališča, delovno mesto, kraj bivanja, izobrazba, ...)?


V bistvu moraš razmislit, kakšno škodo ti kdo lahko naredi, če ve za te podatke oziroma, kako in koliko si se sposoben branit v primeru, da bi bili uporabljeni v tvojo škodo. Po moje ti tukaj instant nasveta ne more dati nihče. Vse je odviso od tebe, kako ocenjuješ objavo teh svojih podatkov in kakšne zlorabe bi bile možne. Potem je pa še odvisno od tega, koliko tveganja si pripravljen sprejeti. Če malo, potem, bodi bolj restriktiven, če več pa objavljaj vse živo.

Seveda pa objava podatkov ne pomeni zgolj tveganje, ampak tudi ogromno koristi, saj si na ta način povezan z ljudmi. Meje moraš postaviti sam(a).

o+ nevone



Basically this, ja.

Če je nekdo recimo gej v baptistični skupnosti, bo razkritje ogrozilo njegov socialni položaj. Če je v San Franciscu pa mu kvečjemu odprlo nove poslovne možnosti ali poznanstva.

Izdajanje podatkov mora biti karseda premišljeno glede na dane okoliščine.

bambam20 ::

St753 je izjavil:

Ker ni nobenega odziva imam drugo vprašanje: Katera socialna omrežja uporabljate in v kakšne namene?


Fb. Da imam novice in info. o določenih zadevah na enem mestu :).

Ozric ::

St753 je izjavil:


Fb. Da imam novice in info. o določenih zadevah na enem mestu :).

Enako...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

MajorM ::

Po moje se preveč deli oziroma ljudje niso pazljivi čigave vse informacije delijo. Recimo telefonski imeniki, ki so jih včasih shranjevale SIM kartice ali telefoni sami, so sedaj vsi sinhronizirani v razne oblačne storitev. Poleg tega poleg imena lastnika številke marsikdo doda še razno razne druge informacije.

Potem je tu še deljenje "svojih" fotografij in video. V navednicah svojih zato ker je mnogokrat na slikah še kakšna druga oseba, o kateri smo tako vede ali pa nevede objavili kje je bila.

Če bi to bilo samo tako za uporabo za ljudi, tako ti z vsemi informacijame ne počnejo nič. Problem nastane če vse te informacije začnejo zbirati in uporabljati združbe (podjetja, agencije) in jih potem uporabljati v škodo posameznikov.

BokiAnz ::

Če bi to bilo samo tako za uporabo za ljudi, tako ti z vsemi informacijame ne počnejo nič. Problem nastane če vse te informacije začnejo zbirati in uporabljati združbe (podjetja, agencije) in jih potem uporabljati v škodo posameznikov.


Po mojih opažanjih, s(m)o ljudje iz tehničnih področij dosti bolj previdni pri deljenju (najbrž upravičeno), vendar pa na ta način mnogim deluješ bolj zaprt.


Pha, ne poznam nikogar, ki bi bil dovolj previden pri deljenju osebnih podatkov. Ne gre za to, kaj posameznik ne objavi v družbenih omrežjih... Gre predvsem za to, kako enostvno raznorazne združbe tvoje podatke dobijo in uporabijo za svoje interese.

justdoit: Če že nimaš raznih kartic zvestobe, pa sigurno uporabljaš pametni telefon... In lahko mi verjameš, da operater točno ve kakšne so tvoje navade, ne le klicanja, ampak tudi kje se giblješ. ;)

St753 ::

Ne uporabljam kartic zvestobe. Ne rabiš pametnega telefona, da operater spremlja tvoje gibanje. Se mora tudi "navaden" telefon prijavit/povezat na bazno postajo. Z deljenjem podatkov sem imel bolj v mislih stvari, ki jih objavljaš na socialnih omrežjih in podatke, ki jih lahko izpolniš (izobrazba, kraj, služba, ...).

Se ne strijam čist, da se ne gre za to, kaj objaviš. Če objavljaš fotografije iz žura, kjer ležiš mrtvo pijan, objavljaš žaljivo vsebino, ..., se hitro zna zgodit, da boš ob službo, še preden boš prišel na razgovor. Zna se zgodit, da bo kdo neprimerne stvari vseeno našel (združbe, ki jih omenjaš), če se jim gre za to, vseeno pa jim s previdnostjo stvar vsaj otežiš, če že ne onemogočiš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebook tone še globlje

Oddelek: Novice / Zasebnost
4514010 (7670) Jarno
»

'Girls around me' letel iz AppStora, Foursquara (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5819826 (16506) MrStein
»

Uporabniki s Facebookom nezadovoljni, najraje imajo Wikipedijo in Google (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9921262 (18246) Lion29
»

Facebook z ohlapnejšimi pogoji uporabe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5114056 (11805) nodrim
»

zloraba podatkov na internetu

Oddelek: Loža
71038 (638) poweroff

Več podobnih tem