» »

Kam po FRI-ju

Kam po FRI-ju

GummyBear ::

Ni tako povezano s šolo, a vseeno. Čez nekaj dni bom vpisal absolventa na Fri-ju, dokončam in zagovorim diplomsko in čez nekaj mesecev bom že iskal delo oz. zaposlitev, a se v nobenem področju ne vidim zaposljivega - sem pričakoval, da bom po končanem Fri-ju vedel kaj več.
Verjetno ni nič novega, da marsikateri diplomant Fri-ja tudi po diplomi ne zna programirati. Jaz poznam nekaj osnov, toliko, da sem se prebijal skozi študij, nikakor pa se ne vidim kot zaposljiv kot programer. Pa tudi težko mi je dalj časa gledati na stotine vrstic kode.
Adminov je že tko in tko preveč, tako da to verjetno odpade, saj bom kot diplomant brez izkušenj. Je pa to področje, ki bi me zanimalo, ampak žal jih je že preveč na trgu.
Multimedija (obdelava slike in zvoka) me tudi do malo zanima, vendar tudi nimam izkušenj za kakšno resno delo. Osnovno poznam nekatere programe (illustrator, gimp, audacity itd.), ampak nikoli nisem delal nič resnega, da bi lahko rekel, da res dobro obvladam.

Zanima me, kje se običajno zaposlijo diplomanti Fri-ja, ki se bojijo programiranja? Pred mano je še nekaj mesecev (do konca leta), tako da bi ta čas izkoristil, da se kakšno področje dobro naučim, če mi bo sploh uspelo v tako kratkem času, poleg vseh obveznosti z diplomsko.

Blinder ::

css, html, js ali pa se prekvalificiraj v poklic z 4. stopnjo, če hočeš bit zaposljiv
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

GummyBear je izjavil:


Zanima me, kje se običajno zaposlijo diplomanti Fri-ja, ki se bojijo programiranja?

Ponavadi pristanejo na zavodu.

Kot računalničar brez znanja programiranja si praktično neuporaben, sploh če bi rad dobro zaslužil.

Seveda si lahko narediš kariero kot kak projektni manager, ampak boš moral vseeno znati nekaj programirati na začetku. Vmes si boš moral najti dobre veze, znati dobro lezti v rit, se naučiti pravih buzzwordov in nikoli prevzeti odgovornosti.

Če upoštevamo Petrovo načelo, boš prilezel kar daleč. Samo najti si boš moral veliko firmo, kjer tak sistem deluje. Res veliko, ki jih je v Sloveniji precej malo.

Boš pač postal eden od tistih zoprnih spreadshiterjev ...

Kar se tiče učenja, se kar nauči. Ampak si nekaj let zadaj za vsemi sošolci, ki to počnejo zadnjih 5 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

PrimozR ::

Preizkusi se z nalogami na Project Euler, morda boš presenečen, kako dobro znaš v bistvu programirati?

Mavrik ::

GummyBear je izjavil:


Zanima me, kje se običajno zaposlijo diplomanti Fri-ja, ki se bojijo programiranja?


Tam kjer vsi ostali gimnazijski maturanti, ki so fuknili faks. La da imajo oni 4 leta prednosti, ker niso zapravljali časa s faksom, ki jih ne zanima.
The truth is rarely pure and never simple.

Blinder ::

FRI != programiranje
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

GummyBear ::

Blinder je izjavil:

css, html, js ali pa se prekvalificiraj v poklic z 4. stopnjo, če hočeš bit zaposljiv


Css in html bi šlo, vendar samo s tem znanjem nisem ravno uporaben. JS poznam osnovno, naprednega znanja (ki se ga običajno zahteva) pa nimam. Ne vem, ne zdi se mi, da bi lahko nekoga prepričal, da sem samo s tem zaposljiv.

Invictus je izjavil:


Ponavadi pristanejo na zavodu.

Seveda si lahko narediš kariero kot kak projektni manager, ampak boš moral vseeno znati nekaj programirati na začetku.


Zavod ni rešitev. Tudi če bi se želel preusmeriti v kak drugi poklic, se na trgu najde kdo z izkušnjami, mogoče kak fresh diplomant, ki ima v svojem poklicu sigurno več izkušenj kot jaz.
Za projektnega managerja se običajno pričakuje, da dovolj pozna področje. To bi prilo v poštev po nekaj letih, ko dobim kakšno izkušnjo.


Meni programersko razmišljanje ni tak problem (brez inštrukcij sem izpit iz programiranja naredil z 7), problem je, ker nikoli nisem delal nič uporabnega, kar bi nekdo lahko uporabljal. 90% časa smo pisali konzolne aplikacije, da smo se naučili objektnega programiranja, dedovanja, programerske logike itd. Sedaj pa mi ne pade na pamet, kje/kako bi to znanje uporabil, da bi izdelal kak program ali mobilno aplikacijo.
Podobno je tudi na ostalih področjih - kup osnov in teorije, v praksi pa je veliko premalo, da bi lahko rekel, da res poznam področje.

Pa mi sedaj povete, kje sem naredil napako, da sem se v vseh letih študij tako malo naučil. Vse obveznosti sem sproti opravljal, redno bil na večini vaj itd. Res da sem vmes enkrat pavziral, na koncu sem vendarle prilezel do diplome in sedaj se sprašujem zakaj vem tako malo.

Blinder ::

Ni problem v tebi, rpoblem je v tebi podobnih ki pa so iskali službo nekaj let nazaj, ko se je še dalo pridet do korita. Vsak je bil enkrat začetnik. Pri programiranju dajo firme prednost kandidatom, ki imajo izkušnje, zato ti kot začetnik zaenkrat nimaš šans.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

shadeX ::

in sedaj se sprašujem zakaj vem tako malo.


Kaj pomeni "malo"? Če ti programersko razmišljanje ne predstavlja problema, potem jaz ne vidim kje je to problem? Sintakso se pa lahko nauči vsak.

Recimo povej kaj bi znal sploh narediti? (enostavno sql driven webpage..?,..simpl android aplikacijo ala kalkulator?..)

amacar ::

Po pravici povedano se tudi jaz ne upam nikamor ponuditi, pa sem končal prvo stopnjo z odličnim povprečjem, naredil vse vaje (tudi dodatne), sedaj grem v 2. letnik magisterija in mislim da je skrajni čas, da si poiščem kakšno delo oz. izkušnje. Ko vidim oglase z n-leti izkušenj in naprednim znanjem pa me že mine...

usoban ::

Pa mi sedaj povete, kje sem naredil napako, da sem se v vseh letih študij tako malo naučil. Vse obveznosti sem sproti opravljal, redno bil na večini vaj itd. Res da sem vmes enkrat pavziral, na koncu sem vendarle prilezel do diplome in sedaj se sprašujem zakaj vem tako malo.

Well...

Blinder je izjavil:

FRI != programiranje




Meni programersko razmišljanje ni tak problem (brez inštrukcij sem izpit iz programiranja naredil z 7), problem je, ker nikoli nisem delal nič uporabnega, kar bi nekdo lahko uporabljal. 90% časa smo pisali konzolne aplikacije, da smo se naučili objektnega programiranja, dedovanja, programerske logike itd

Fajn. Sepravi nekaj znas. Zdaj pa pomisli, kaj te pri uporabi racunalnika moti, pa to popravi (beri: napisi app za to).

Nevem, tak na hitro recimo nek programcic, ki iz vreme.net pobere podatke o vremenu in to prikaze v Windows sidebaru. Pa tudi ce samo zase, nic hudega. Imas vsaj nekaj za pokazat. Point je, da je fajn ce je nekaj uporabnega, ampak v fazi ucenja to ni tako zelo nujno.

urosz ::

že stokrat premleto.. ne prit s faksa brez izkušenj, to je najslabše. že v času faksa si nabirajte izkušnje in sklepajte poznanstva, drugače je prestop iz izobraževalnega okolja na resnični trg dela zelo težak, ker sta to dva zelo različna svetova.

Jerry000 ::

amacar je izjavil:

Po pravici povedano se tudi jaz ne upam nikamor ponuditi, pa sem končal prvo stopnjo z odličnim povprečjem, naredil vse vaje (tudi dodatne), sedaj grem v 2. letnik magisterija in mislim da je skrajni čas, da si poiščem kakšno delo oz. izkušnje. Ko vidim oglase z n-leti izkušenj in naprednim znanjem pa me že mine...

Delat mag smer in delati vmes je nekako težko...ker imaš toliko vaj in predavanj čez dan da težko potem še za delo delaš. No če si želiš uniči social life in žrtvovati svoj life ter postati robot pol gre...ker ko prideš iz faksa boš delal vaje, po vajah pa direktno delal za službo. Poleg tega pa jih je kar nekaj kateri zahtevajo da si pri njih na lokaciji in ne od doma (programerji so lahko od doma, ampak ne na začetku - spet odvisno kako se zmeniš). Odloči se, iskati stranke in nabirati izkšnje al pa študirati. Če ne druzga naredi kake svoje izdelke da boš za portfolio imel, delodajalci radi vidijo da si tudi sam kaj delal in nisi samo "študiral"

smoke ::

GummyBear: Odličen način za pridobivanje izkušenj iz programiranja je, da se pridružiš kakšnemu opensource projektu. Poglej malo po StackOverflowu za ideje h kateremu se pridružit. Opensource je fajn tudi z vidika pridobivanja vez v industriji (ljudje s katerimi boš delal v opensourcu so ponavadi nekje zaposleni in te lahko predlagajo svojim šefom za zaposlitev).

Se pa strinjam z drugimi, ki so rekli "Kaj si pa delal ves ta čas na faksu?". Ko si na faksu imaš načeloma dost časa, da poleg vaj furaš še svoje projekte..

GummyBear ::

Na faks sem prišel z nič programerskega znanja oz. nekaj znanja iz ostalega računalništva, tako da je bilo prvo leto katastrofalno. Po neuspešnem prvem letniku je sledil nov prehod na nov programski jezik, tako da sem se moral soočat z novo težavo: vso sintakso, ki sem jo prej poznal (java), sem moral dodati na stran in se učiti novo (python). Šele drugo leto, sem začel dojemati kako stvari delujejo, ampak poudarjam, da nismo pisali 3d igric, uporabniških programov itd. Šlo je za preproste programčke z inputom, logiko in outputom. V roku 1 leta sem osvojil osnove programiranja. Naslednje leto je spet sledila java (sortingi, objekti itd.) in sem bil na začetku, saj sem prvo bolj malo odnesel in sem moral spet toliko več delati, da sem prišel skoz. Sem pa imel kar nekaj programerkih predmetov, saj je bilo programiranje nekako predpogoj za opravljanje nekega drugega predmeta (izbirni predmeti). Vse upe, da se bom kaj naučil, sem vložil v 3. letnik, pa se je vse izjalovilo.

Kakšnih opensource projektov se ne poslužujem, saj mi branje tuje kode ne gre najboljše. Tudi moji programčki niso najboljše spisani (saj mi gre logika, ampak nimam dovolj izkušenj in izberem daljšo, komplicirano pot - enostavno ne sprevidim hitre rešitve). Podobno je z učenjem, sem bolj lesen in rabim nekoliko več vaje, da razumem vse potrebno. Pa kolikor gledam zaposlitvene oglase, so glede na povpraševanje programerji v prednosti.

Terman ::

smoke je izjavil:

GummyBear: Se pa strinjam z drugimi, ki so rekli "Kaj si pa delal ves ta čas na faksu?". Ko si na faksu imaš načeloma dost časa, da poleg vaj furaš še svoje projekte..


V 2. in 4. letniku nisi imel časa za hrano, kaj šele za izkušnje, govorim za star 8 semestrski program.

smoke ::

GummyBear je izjavil:


Kakšnih opensource projektov se ne poslužujem, saj mi branje tuje kode ne gre najboljše. Tudi moji programčki niso najboljše spisani (saj mi gre logika, ampak nimam dovolj izkušenj in izberem daljšo, komplicirano pot - enostavno ne sprevidim hitre rešitve). Podobno je z učenjem, sem bolj lesen in rabim nekoliko več vaje, da razumem vse potrebno. Pa kolikor gledam zaposlitvene oglase, so glede na povpraševanje programerji v prednosti.


Če ti branje tuje kode ne gre najboljše, ti predlagam da se tega čimprej naučiš, saj boš v službi (vkolikor se boš programer) itak delal v skupini in boš moral znat brat kodo svojih sodelavcev. Kaj se pa tiče neoptimalnih rešitev je pa problem samo v tem da nimaš kilometrine. Ko jo boš imel, bodo tvoje rešitve boljše. Da pa dobiš kilometrino, pa moraš programirat ;) Pa srečno!

xcode ::

Ena možnost je da se naučiš programirati mobilne aplikacije za iOS in android, dosti podjetij potrebuje kakšno aplikacijo zase, nasploh pa imaš neskončne možnosti samo ideje moraš imeti, sploh pa so preproste aplikacije najbolj donosne (flappy bird, talking tom, doodle jump, angry birds...). Naučiti pa naj se ne bi bilo tako težko, sploh za iOS. Če pa te multimedija zanima ne vem zakaj se je ne lotiš bolj podrobno, pač delaš s programi, ki te zanimajo, najprej po kakšnih tutorialih in potem začneš počasi po svoje, saj si napisal, da jih nekaj že poznaš. Ta kader rabi itak vsako podjetje, ki se ukvarja s trženjem in še mnogo drugih, po večini njihove potrebe ne zahtevajo nekega bajnega znanja, je pa fino, če imaš že kaj narejenega, da jim pokažeš kaj znaš.

Jerry000 ::

Ce OP-ju kaj pomaga, sem bil na istem, nisem se videl v vlogi programerja ker mi ta logika nekako ni sla, me pa izredno veseli oblikovanje (spletnih strani, graficno,...) in front-end, zato sem nabavil par knjig, udelezil kakega seminarja/predavanja, malo spoznal ljudi iz te smeri in je slo. Dobil prakso, naredu par projektu in imam vsaj kaj za pokazat :). Da se, samo prvo je na tebi da razcistis kaj te veseli

680x0 ::

Pozabi programiranje. Drži, da je s tega področja v Sloveniji trenutno razpisanih daleč največ prostih mest, a če te prsti niso zasrbeli do sedaj, je malo verjetno, da te bodo v prihodnje.

CSS in HTML... si že ugotovil, da samo po sebi ne bo dovolj. Če si talentiran dizajner (kar bi najbrž do sedaj že ugotovil), potem je OK, a v tem primeru je poznavanje HTMLja in CSS samo koristen dodatek. V nasprotnem primeru boš moral posežti vsaj še v JS, še bolje pa v kak strežniški jezik.

Akademska sfera ti najbrž ne diši, sicer bi že pomagal v kakem laboratoriju na fakulteti.

Če bi bil še vedno rad "inženir" v ozkem pomenu, je druga možnost sistemska administracija, ki pa je zelo zelo širok pojem. Mladi na storitvi temelječi startupi pod tem pojmom razumejo človeka, ki ima Linux in Python v malem prstu, tako da programiranju tu ne uideš. Nasprotno klasična IT podjetja od sistemcev pričakujejo poznavanje Windows sistemov, morda Exchange ali pa kake specifične programske opreme, medtem ko jih tvoja programerska znanja ne zanimajo pretirano. Res je, teh del ni ravno na pretek in konkurenca na trgu obstaja, a se vendarle najde tudi to. V klasični IT spadajo še računalniška omrežja, kjer ti, spet, ne bo potrebno programirat, močno pa ti bo pomagala logika in ostala računalniška znanja. Če te zanimajo omrežja, poizkusi poslat kak CV npr. na ARNES.

QA. Tole je malce nišno, ampak se razširja tudi pri nas.

Svojih mehkih in socialnih veščin nisi omenjal. Če meniš, da jih imaš, lahko razmišljaš o prodaji ali pa pre-sales funkciji. Do tja običajno vodita dve poti, ena je da začneš kot črnec, ki za prodajalce preklada papirje in excele ter se eventuelno povzpneš do prodaje.


Imaš pa pred vsemi programerji tu eno ogromno prednost. Zavedaš se, da si v dreku, da so tvoje možnosti slabe. Zato za razliko od ostalih ne boš čakal, da te povabijo na razgovor za tvojo sanjsko službo, ampak boš že danes spimpal svoj CV in ga začel pošiljat na vse naslove, ki vsaj malo dišijo po delu, ki bi ga morda opravljal. Šel boš na veliko razgovorov, se ob tem učil kaj delodajalci iščejo in kaj ne in poizkušal še za časa študentskega statusa nekje dobiti delo. Službe, kjer ne potrebuješ programerskih znanj obstajajo, le malo težje jo je najti.

Blinder ::

so že popravli podatke, zdaj v brošuri FRI piše, da je povprečni čas ko dobiš job 11 mescov po zaključku faksa. Nekoč je bilo manj.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

bella_trix ::

Na FRI-ju si skoraj ne bi smel privoščit diplomirat brez izkušenj, razen mogoče če imaš namen nadaljevati na podiplomski stopnji in nato morda še doktorski in postaneš kar asistent na faxu in kasneje predavatelj, ko se dinozavri spokajo (počasi bodo le-ti zapustili tudi FRI hehe...).

No, ne sodim sedaj avtorja teme, je že imel svoje razloge za nastalo situacijo. Moj nasvet sedaj je, da naj spremlja študentski servis za službami, ki bi mu padle v oči (saj ne iščejo samo programiranja), izkoristi kake veze, če jih ima (kak sošolec morda), se mogoče pridruži kaki skupini (startup-u), ki se ukvarja s čim zanimivim... Možnosti so, samo treba se je spravit nekam. :)

detroit ::

kot je rekel invictus, kot kak PM samo vedi to da pravi PM zna programirat več - pozna več sintaks (in včasih bolje) kot programer. Tako da ....izvolite tipkati kodo mladenič:)


Neuporabnih developerjev ne rabi noben. Samo ...noben se ni rodil pametn.
Skero

Invictus ::

detroit je izjavil:

kot je rekel invictus, kot kak PM samo vedi to da pravi PM zna programirat več - pozna več sintaks (in včasih bolje) kot programer.


V manjših firmah to drži.

V večjih firmah PM ponavadi nima pojma o čem se sploh gre. Za njega so samo važni roki. Imajo pa kake firme tudi več tipov PM. Organizacijski, tehnični, komunikacija s stranko, itn ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheJack ::

Dvomim, da po končanem FRI-ju nič ne znaš in nič ne veš. Podobno misli marsikateri diplomant, ampak ni čisto res. Jaz recimo direkt s pravnega faksa nisem znal dopisa napisati.

Faks ti da neko osnovo, nič več. Vem, da bi delodajalci na razgovoru najraje videli kandidata, ki obvlada vse kar oni rabijo, da mu prvi dan šihta pokažejo mizo in računalnik, potem se pa ni treba več ukvarjati z njim (to velja bolj ali manj za vse poklice in vse delodajalce, ne glede na faks). Ampak v resničnem življenju ne gre tako. V vsakega delavca je treba nekaj vložiti, če hočeš eventuelno od njega nekaj dobiti. Prvi mesec ne bo nihče prinašal dobička.

Naredil si napako, ker nisi delal že med študijem, ampak sedaj je, kar je. Začni pisati prošnje, predvsem pa si najdi neko delo, magari volontersko. Človek ne more vedeti, za kaj je primeren in kaj mu je všeč, če nič ne proba. Nehaj jamrati in se podcenjevati (s takim odnosom ne boš na razgovoru nikakor prišel) in optimistično zri naprej. Zavodi za zaposlovanje organizirajo takšna in drugačna izobraževanja, tudi tista z naslovom: "Kako sestaviti prošnjo za zaposlitev in se pripraviti na razgovor za službo". Bodi aktiven. Programiraj, nekaj delaj. Sprogramiraj magari nek programček za Android. Whatever. Da dobiš izkušnje in lahko nekaj napišeš v prošnjo.

Vsak (diplomirani) iskalec prve zaposlitve (ki ni delal med študijem) se na začetku znajde pred navidez nerešljivim problemom: nimam izkušenj -> delodajalci hočejo izkušnje in ne zaposlijo človeka brez njih -> ne morem dobiti izkušenj -> nimam izkušenj ->..... in tako v začaranem krogu. Zato je treba vse skupaj pognati v tek in dobiti izkušnje. Najsibo z vezami, najsibo z volonterskim delom, najsibo s čim tretjim. Na sebe glej kot na produkt, ki ga moraš prodati delodajalcu. Delaj na tem, da bo produkt čim boljši in čim bolj zaželen. Kot iPhone 6.
Bonis nocet, qui malis parcit.

detroit ::

Invictus je izjavil:

detroit je izjavil:

kot je rekel invictus, kot kak PM samo vedi to da pravi PM zna programirat več - pozna več sintaks (in včasih bolje) kot programer.


V manjših firmah to drži.

V večjih firmah PM ponavadi nima pojma o čem se sploh gre. Za njega so samo važni roki. Imajo pa kake firme tudi več tipov PM. Organizacijski, tehnični, komunikacija s stranko, itn ...


yep yep to je za manjše firme. Sicer je zelo blizu definicije senior deva.
Ostalih tipov pm-ov pa še nism imel čast spoznat:)
Skero

Ciklamen ::

Gummy, probi se na nekaj osredotočit. Z razlogom si šel študirat na FRI, je tako? Kaj je ta razlog verjetno veš sam, pa se probaj sfokusirat na tisto področje. Saj ne rabiš gledat samo Slovenije, glej oziroma poišči še kakšno priložnost drugje :)

Ni vse tako črno, ni računalništvo eno samo veliko programiranje. Je zelo obširno območje :)

EDIT: Je pa pač tak, če sam ne boš vložil nekega dela v to ti iz neba žal ne bo padlo nič :) Malo bo treba migat ^^
- End of the Post ->

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ciklamen ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16626243 (21511) 111111111111
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123914 (18705) Invictus
»

FRI-jevc in zaposlitev

Oddelek: Loža
275416 (3924) Jerry000
»

FRI

Oddelek: Šola
193944 (2958)          
»

Ali rabim faks ali je dovolj da se sam naucim programirat? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10525063 (20956) NeMeTko

Več podobnih tem