» »

pomoč pri nakupu CPU coolerja

pomoč pri nakupu CPU coolerja

dj_uro ::

Pozdravljeni!
Ker uporabljam še C2D in je počasi postal prešvoh za renderiranje, sem danes naročil novo mobo in proc, pa še rame...
mobo je Gigabyte GA-Z97-D3H
proc je I7-4790K
rami pa CRUCIAL 8GB DDR3 1600
...
ohišje je nek midi tower, star skoraj 8 let, ampak je kul...
edino me skrbi, da bo previsoka temperatura procesorja, če bom uporabljal stock hladilnik...
ali se motim? -kaj priporočate?

-hvala v naprej in lp

denis9 ::

če boš OC nucaš aftermarket hladilnik če pa neboš pa bo stock vredo sam če neboš res nevem zakaj si kupo K verzijo procesorja

pixelzgaming ::

Glede na to da si kupil K procesor in Z mobo boš verjetno overclockal in bo seveta potreben boljši cooler kot stock. Zdaj je odvisno koliko denarja si pripravljen še dodati, med dobrimi možnostmi so Cooler Master Hyper 212 Evo kot zelo poceni rešitev; drugače še boljše rešitve pa kakšna Noctua(NH-D14) ali liquid cooler. pač vseeno preveri če ti paše v ohišje...

Če misliš ostati na stock frekvenci cpuja bi moral stock hladilnik zadostovati tudi pri 100% obremenjenosti
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Ganon ::

Jaz sem imel Noctuo NH-D14 in ti lahko povem iz prve roke, da gre za vrhunski hladilnik.

hojnikb ::

skeširaj se za AIO vodo..
#brezpodpisa

dj_uro ::

hvala vsem za predloge!
hja, sprva nisem niti nameraval OC, ampak ''me že ma, da bi ga'' =)
gledal sem tudi Corsair H80i, pa seveda Noctuo u14s, ker sta dva fan-a pa res (pre)velika za moj midi tower =) ...
trenutno bom na stock, ko pa bom OC, bom dodal močnejši hladilnik..

še enkrat hvala vsem za predloge!

dj_uro ::

še eno vprašanje fantje...

HWMonitor mi kaže, da je temperatura CPUja min vrednost 20-25C, medtem ko sem po dveh minutah stresnega testa s prime95 dosegel vrednost 89C, nakar sem raje izklopil stresni test...

je to še v mejah normale??

hvala za odgovore!

djready ::

Ne, to je kar bolj vroče, če si ga navil ti predlagam da znižaš to kar si navil.
Če pa ima tako temperaturo na stock potem menjaj hladilnik. Take visoke temperature ponavadi imajo tisti ki navijajo preko 4.7Ghz.
Ampak glede da je to P95 stress test se take temperature ne bodo pokazale v običajni rabi, igre, internet itd.
Asus M5A97 R2.0, Fx 6300 4.4Ghz, XFX 280x OC BE, 8GB Ram, XFX 550w, Win7

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: djready ()

dj_uro ::

ne, tole je kar stock nažalost... stock hladilnik + zadnji 120mm ventilator ...
uff... potem bo pa najbrž res treba kakšno AIO vodo nabavit... :|

gddr85 ::

Najbrž imaš bolj slab pretok zraka/oz. odvajanje, pa preveri, če si dobr namestil cooler, pasto si menda dal gor?

tomaz4 ::

Jaz bi ti priporočil U14S ker je res dober hladilnik. U14S je zadovoljivo hladil mojega 4670K tudi pri voltaži 1.37V kar je že zelo visoko. Pri tej voltaži mi je Prime95 verzija 28.5 za FFT size 1344K nabil temperaturo na 90 stopinj C.

Če bi imel kakšnega izmed boljših AIO bi imel temperaturo kakšno stopinjo ali dve nižjo, več pa ne, ker je problem prenos toplote iz silikona do zunanjega ohišja procesorja. Pri tvojem 4790K bi dober AIO cooler pridobil še kakšno stopinjo več (ker so izboljšali prenos toplote). Na podlagi teh 3 do 5 stopinj boš lahko malo povečal voltažo (Npr. iz 1.37 na 1.38 ali celo 1.39 več pa ne), problem pa je v tem, ker pri tako manjhni razliki voltaže ne moreš povečati frekvence niti za 100 MHz.

Meni npr. niti 1.37V ni pomagalo da bi bil procesor popolnoma stabilen z 4500 MHz v Prime95 v28.5 (v ostalih test je bil 100% stabilen, Prime95 v28.5 mi je pa še vedno povzročila BSOD po nekaj urah stress-anja) in sem prepričan da tudi z AIO ne bi prišel do popolne stabilnosti oz. bi bila voltaža previsoka da bi si jo upal dolgoročno uporabljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomaz4 ()

djready ::

Testerano z i7-4770K 4.4Ghz 1.25v


Komot lahko vzameš mugena 4 za 43 eur. Seveda če ima denar lahko tudi kaj več.
Asus M5A97 R2.0, Fx 6300 4.4Ghz, XFX 280x OC BE, 8GB Ram, XFX 550w, Win7

dj_uro ::

Pasta je bila prednamescena na stock hladilniku, zato nisem dodajal nic... Hladilnik je dobro namescen, vse 4 nogice so klik naredile in se dobro zaskocile...tako da... Ne bi vedel kako in kaj...

tomaz4 ::

dj_uro je izjavil:

Pasta je bila prednamescena na stock hladilniku, zato nisem dodajal nic... Hladilnik je dobro namescen, vse 4 nogice so klik naredile in se dobro zaskocile...tako da... Ne bi vedel kako in kaj...

Ja, nimaš kej. Stock hladilnik s stock pasto ni glih nek presežek. Če ne boš overclockal bo OK, ker noben realen task na računalniku ne obremeni procesorja tako močno kot Prime95. Za overclockat rabiš boljši cooler.

dj_uro ::

zanimivo... avg scan je dvignil temperaturo okoli 97C ...
kljub temu, da sem imel stranico odprto (ker sem odstranil plastični odvod zraka, ker sem menil, da ovira kroženje), je tempretaruta vstrajno naraščala... zanimivo je, da ko sem imel v istem ohišju lanskoletni i5, ni bilo težav s temperaturo... ali je stock hladilnik pri 4790K res tako slab?? ... izgleda, da bo treba pred OC nabaviti en dober fan =)

Napajalc ::

Predlagam, da posežež po antičnih metodah, z malo več denara si omisliš vodno hlajenje, trajna,tiha,zmogljiva rešitev. S časom se dražji nakup izniči in obrestuje.

dj_uro ::

v redu, samo še tole: če si kupim AIO vodo, potem nimam več kje postaviti kakršnega koli drugega ventilatorja, razen če si sam preluknjam stranico ohišja...
ne bo to predstavljalo težav pri drugih komponentah??

gddr85 ::

A na zadnji, sprednji in zgornji strani nimaš nobenga placa xa vente?

dj_uro ::

ne, zadnja stran ima en izhod, kamor bi se privijačil 120mm fan od vodnega hlajenja..
na stranici, katero se lahko vzame dol, je bil prvotno nameščen ''tulec'', ki je imel na stranici luknje za odvod zraka procesorskega hladilnika... Tisti tulec je najbrž zaviral oz. oslabil kroženje/pretok zraka po škatli, zato sem ga odstranil... V stranico lahko privijačim trenutni 100mm fan, pa na zdajšnje mesto privijačim 120mm fan vodnega/zračnega sistema in vse kar lahko še naredim je, da kupim noctuo ali drugo kišto =)

s6c-gEL ::

dj_uro je izjavil:

zanimivo... avg scan je dvignil temperaturo okoli 97C ...
kljub temu, da sem imel stranico odprto (ker sem odstranil plastični odvod zraka, ker sem menil, da ovira kroženje), je tempretaruta vstrajno naraščala... zanimivo je, da ko sem imel v istem ohišju lanskoletni i5, ni bilo težav s temperaturo... ali je stock hladilnik pri 4790K res tako slab?? ... izgleda, da bo treba pred OC nabaviti en dober fan =)

Potipaj hladilnik, imho ga nisi pravilno namestil.

tomaz4 ::

s6c-gEL je izjavil:

dj_uro je izjavil:

zanimivo... avg scan je dvignil temperaturo okoli 97C ...
kljub temu, da sem imel stranico odprto (ker sem odstranil plastični odvod zraka, ker sem menil, da ovira kroženje), je tempretaruta vstrajno naraščala... zanimivo je, da ko sem imel v istem ohišju lanskoletni i5, ni bilo težav s temperaturo... ali je stock hladilnik pri 4790K res tako slab?? ... izgleda, da bo treba pred OC nabaviti en dober fan =)

Potipaj hladilnik, imho ga nisi pravilno namestil.


Vseeno je možno da je hladilnik pravilno nameščen. Zadnje verzije Prime95 znajo tako na polno obremeniti Haswell procesorje (Preko AVX2 inštrukcij) da je stock procesor s stock hlajenjem že čisto na meji. Na overclock.net je dosti userjev javilo throttling v Prime95 na stock konfiguracijah.
AVX inštukcije so tako zahtevne, da najnovejši XEON zniža frekvenco ko ga obremeniš z njimi. Poglej si spodnjo sliko na tem review-u Xeona:
anandtech xeon-e5-version-3

Če je v kodi veliko AVX inštrukcij bo frekvenco znižal iz 2.8 GHz navzdol na cca 1.9 - 2.2 GHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomaz4 ()

tomaz4 ::

Napajalc je izjavil:

Predlagam, da posežež po antičnih metodah, z malo več denara si omisliš vodno hlajenje, trajna,tiha,zmogljiva rešitev. S časom se dražji nakup izniči in obrestuje.


A lahko tole še malo utemeljiš, da ne bo samo trditev brez dokazov.

Primer: Če imaš srečo in dobiš zelo dober procesor 4790K ki bi npr. zahteval:
- za 4.9 GHz 1.35 VCore
- za 5.0 GHz 1.40 VCore
(to je sicer kar majhna razlika v potrebni voltaži med 4.9 in 5.0 GHz. Ponavadi za zadnjih 100 MHz dviga frekvence ni dovolj samo 0.05 V na core-u, ljudje probavajo tudi z 0.10 V pa včasih še to ni dovolj).

Če kupiš enega izmed dobrih air coolerjev (npr. noctuo) boš procesor navil na 4.9 GHz in dobil trajno (6 let garancije), tiho, zmogljivo rešitev.
Custom vodno hlajenje pa ti bo verjetno omogočilo da greš na 5.0 GHz. Vodno ti torej v najboljšem primeru prinese 2% večjo zmogljivost, vendar za kakšno ceno?
Ali imaš na vodno hlajenje 6 let garancije oz. ali bo to res delovalo vsaj 6 let, da se bo dražji nakup izničil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomaz4 ()

Napajalc ::

tomaz4 je izjavil:

Napajalc je izjavil:

Predlagam, da posežež po antičnih metodah, z malo več denara si omisliš vodno hlajenje, trajna,tiha,zmogljiva rešitev. S časom se dražji nakup izniči in obrestuje.


A lahko tole še malo utemeljiš, da ne bo samo trditev brez dokazov.

Primer: Če imaš srečo in dobiš zelo dober procesor 4790K ki bi npr. zahteval:
- za 4.9 GHz 1.35 VCore
- za 5.0 GHz 1.40 VCore
(to je sicer kar majhna razlika v potrebni voltaži med 4.9 in 5.0 GHz. Ponavadi za zadnjih 100 MHz dviga frekvence ni dovolj samo 0.05 V na core-u, ljudje probavajo tudi z 0.10 V pa včasih še to ni dovolj).

Če kupiš enega izmed dobrih air coolerjev (npr. noctuo) boš procesor navil na 4.9 GHz in dobil trajno (6 let garancije), tiho, zmogljivo rešitev.
Custom vodno hlajenje pa ti bo verjetno omogočilo da greš na 5.0 GHz. Vodno ti torej v najboljšem primeru prinese 2% večjo zmogljivost, vendar za kakšno ceno?
Ali imaš na vodno hlajenje 6 let garancije oz. ali bo to res delovalo vsaj 6 let, da se bo dražji nakup izničil?

Vodno hlajenje še ne pomeni da je potrebno maximum owerclockat. 6 let garancije? tukaj je samo vodna pumpa ki se nekoč obrabi. Komot na cpu vodno dodaš še gpu blok, imaš tišino in si zagotoviš, da kupuješ poceni grafične kartice iz iste serije zavoljo slabšega original hlajenja. Enkraten nakup je precej dražji kot nek normalen air cooler, vendar kot sm povedal, tišina zmogljivost trajnost...

dj_uro ::

Pozdravljeni!
Končno je prišel čas, ko sem v svoj PC vgradil Noctuo =)
Zanima me, kje sem naredil napako, saj se noctuina ventilatorja non stop vrtita s pribl. 1200-1300 RPM...

matična: Gigabyte GA Z97 D3H
ohišje: Fractal Design R4
noctui sta priklopljeni s tistim ''Y'' konektorjem na en cpu fan konektor na MB
Zadnji in sprednji 140mm ventilator, ki sta prišla z ohišjem pa sta na sysfan1 in 2.
Oba se vrtita s pribl. 500 RPM.

Sicer je na sprednjem delu ohišja nek kontroler za 5V 7V in mislim da 12V, vendar tistih kablov nisem priklopil (še) nikamor... kar moreta it, če sploh?

hvala!
vw-klub.si

gddr85 ::

dej v biosu na pwm in potem kak standar, silent ipd.

dj_uro ::

Zanimivo... Cpu fan sem dal na silent ali pa na 075PWm, prav tako oba case fan-a..

Case fan-a se znižata iz 550 na 450 rpm, noctua pa ostaja na 1200-1300 ne glede na to, kaj nastavim v biosu..
in ja, dam save & exit =)
vw-klub.si

dj_uro ::

pa še tole iz speedfan:



kako je to mogoče, da je neka temperatura 127C?

p.s ali je mogoče krivec za nedelovanje udar strele v matično prek mrežne kartice prejšnji mesec??
vw-klub.si

gddr85 ::

dej poglej prek hw monitor kaj ti kaže in kako

dj_uro ::

HWmonitor kaže vse normalno...
ta program primarno uporabljam za informacije...
malo sem googlal, da baje ta plošča ne podpira kontroliranja fan-ov, vendar bi moral bios...
vw-klub.si

lonewolf_ ::

Ja meni ta se Akasi apache black vrteli različno 400 in 1200, sem se igral z biosom pol urce, da sem vse nastavil pa delujeta normalno zdaj, glede na temp. cpuja. Sicer so noctue dokaj tihe, lahk pa daš še tist vmesni za 7V pa ne boš slišal, kak bo pa temperatura pa boš videl.
Poskusi menjat ventilatorja, meni se je na enakem priključku en vrtel s 400, drugi pa nikakor pod 800 :)
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lonewolf_ ()

dj_uro ::

mah fora je v tem, da tudi v gigabytovem easy tune programu kljub ročnemu overrideu glede na % obremenjenosti CPU fan-a, pride po potrditvi nazaj na 98-100% od 0-100% workloada...
danes poizkusim še s tem, da enega priključim na cpu fan, drugega pa na cpu opt oz. tistega za vodno hlajenje ... nato mi bo zmanjkalo idej =)...
vw-klub.si

dj_uro ::

Pozdravljeni!
eno vprašanje...
sedaj sem se malo igral z ultra quiet ohišjem in ugotovil, da ga je srala tastara grafična (glasna ko hudič) =) ...
sedaj sem oba noctuina ventilatorja preklopil na ohišni regulator (5V,7V,12V)
-zanima me, če je kaj narobe, da mi ob zagonu PCja zunanji vent od noctue na 5V ne dela, če ga pa rahlo s prstom premaknem, pa začne vrteti... na 7V in 12V deluje normalno... Meni je vseeno, lahko je tudi na off pri 5V, samo da ne bi bilo kaj narobe (z ventom)... temp. so pod stresom prime95 pod 50 stopinjami...

hvala za odgovor
vw-klub.si

SuperVeloce ::

hja verjetno ni najbolje, da tok teče, ventilator se pa ne vrti... Če se pri 5V ne zažene, potem tudi na 7V verjetno ni kaj več kot 500rpm, zato kar na 7V pusti (za vsak slučaj)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CPU hladilnik (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
24851462 (758) freesty
»

Visoke temparature pri vodnem hlajenju?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517103 (6038) m0LN4r
»

i7 4790K pregrevanje

Oddelek: Strojna oprema
273734 (3300) All
»

Navijanje fx-8320 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
24541108 (27885) m0LN4r
»

Kako naviti i7 2600K ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9120737 (15281) m0LN4r

Več podobnih tem